Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 229 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Fndk Piyasas ve Sorunlarmz

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Standart Fndk Piyasas ve Sorunlarmz

Sevgili Arkadalar.

Bilindii zere fndk bata Dou Karadeniz olmak zere yaklak 2 milyon ailenin geim kayna olan ok nemli bir tarm rndr. Yaklak her yl 2 milyar dolarlk bir ekonomi bu arkta dnmektedir. Son dnemlerde rekolte fazlal bahane gsterilerek fiyatlarda aa ynl oynamalar yaplmaktadr. u anda serbest piyasada 1,8 ytl ye kadar inmitir fiyat.

Oysa bu rnde neredeyse karteliz denebilecek kadar retimde lideriz. Dnya retiminin % 75 'i biizm tarafmzdan yaplmaktadr. Bugn petrole bamllmzdan dolay istedikleri fiyat verip vermekteyiz. Ancak retimin neredeyse tamamn karlayan bizler fiyatn tayin edemiyoruz.

Bunun nedenlerini ve zm nerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartalm.
    Baka forumlarda duyarl olalm diyen arkadalarda bekliyoruz efendim.
    Ne mutlu Trk olana deil , Ne mutlu Trk'm diyene !

"Cahilin karsnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre yesi
    Grkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.06.2004
    Nereden
    Samsun
    Ya
    43

Yanl bilmiyorsam italya bu iten en ok kazanan lkelerden biri keni maln sat gibi bizden aldnda satyormu. onlarn sattklar kiilere bi neden satamyoruz bilmiyorum.

Dursun Kaplan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.12.2005
    Nereden
    Ankara

Turizm'den sonra Trkiye'ye en ok gelir getiren sektr, " Fndk Sektr'dr.. "

Ama devletin bize verdii deer gzler nnde.. Yazklar olsun..
    ~ Yzmzn yreimizle beraber glmsedii an dr mutluluk. ~

Erdal - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.09.2006
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    48

Sahiden bu konuda bilgisi olan varsa en azndan temel bilgileri almak isterim. Eyvallah Faik ..
    Trabzonspor taral olmaktan gelen ezikliin, merkez karsnda ikinci derecede veya glgede braklm olmaktan syrlmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun deil, otantik inisiyatifin semboldr smet zel

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    20.04.2007
    Ya
    36

Siyasete dokunmadan byle bir konuyu tartmak zor. Fndk fiyatlar denince aklma Ordu'da yaanan olaylar geliyor. Binlerce insan yollar kapatt, syan etti. syann odak noktasda hkmetti. Ama sonra gerekleen ilk seimde oylar yine hkmet partisine verildi. Yani nsanmzda ne istediini bilmiyor. reticiler ve hkmet buna en ksa srede bir zm bulmal. Marketlerde 100 Gr fndk sanrm 1,5 2 ytl. retici ise kilosunu 1,8 Ytl'ye satyor. Aradaki inanlmaz uurum kapatlmal. Herkesin maduriyeti giderilmeli.

Adem Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    37

Fndk biraz giriimci olmal.2 ytlye yurtdna satyosun sonra o poetleyip 5 ytlye sana satyor.
    zkan SMER

Erkut Ay - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    Giresun
    Ya
    39

BU MLLETE MSTEHAKTIR....

yerinde olsam dert etmezdim.......

tahsin61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.08.2008

benide zd bu haber yazik milettin emegine findiktan gelicek paraya gvenenler vardi valla yazik oldu o insanlara her findikta alin teri var bence fiyat artmali zaten bu sene findik satan olmaz o fiyata millet findigini satmaz

Trabzonspor Kongre yesi
    Mehmet_Mercanl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.11.2005
    Nereden
    Avrupa Dier
    Ya
    39

findik olay aslnda tm TRKYE nn olay benim bilidiim dunyann %83 nu biz uretiyoruz ama fndn dunya pyasasndak fyatn bakalar belirliyor...
    fndk yllardan beri KARADENZ linin czm bekleyen sorunu

bir sohbette duyduum kadarylada ABD gecen yl tbaryle net bir say bilmiyorum ama byk bir alana fndk dikti...
    __________________SRMENE'L______________________

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Devlet 200.000 bin ton fnd 5 ytlden piyasadan toplasa......yaklak 100.000 bin ton i fndk eder.....

bu fnd kurutsa. i fndk haliyle 15 milyon rencye datsa..yannada her gn st verilse.

1-1,5 katttirlyon lira gibi bir paraya salayacamz faydalar ;

1- piyasadaki fndk fazlal toplanm olur. Her yl 250-300 bin ton i fndk ihra ediyoruz bu yl randman dk olduundan yaklak 700 bin ton fndkta bu yolla eritimi olur ve rekolte fazlal kalmadndan nemli sorun hallolmu olunur.

2- lk bata 5 ytlden toplandndan dier tccarlarda ihracat yapabilmek iin u an fiyatn baya stnde bir fiyat vermek zorunda kalacak buda reticinin alaca fiyat ve ihracat gelirimizi otomatikmen artracaktr.

3- Tarm ve hayvanclk sektrne ok nemli bir girdi olacak. Bu yolla iftilerimizde rahatlayacaktr.

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    50

Bireyler desek siyaset kart ie denecek.
    Alnanlar olacak,niyeyse?
    Siyaset karncada siyasilerin argmanlar...

yelik tarihi
    30.07.2007
    Nereden
    Trabzon

Fndk piyasas ve sorunlar umrumda deil akas

Bu yl ton fndm oldu

Gelecek para ancak maliyetini karlar

nmzdeki yl hi bir kuvvet bahedeki rn toplatamaz bana artk dklsn gitsin salakmym ...

Kocaeli l Temsilcisi Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    15.02.2007
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    47

Bu gn bir gazetede okudum.Sakarya Karasu'da fndk reticileri fiyatlara isyan etmiler. Fndk bahem yok,ama bu ile uraan insanlarn emeinin karln alamamas beni zyor.

Faik kardeim,siyasete dokunmayn demisin, siyaset olurmu bilemem, fndk ve dier tarm rn politikasn hkmetler belirler...

Fndk retiminde lider durumdayz ama fndk fiyatlarn d devletler belirliyor. Bizim reticilerimiz kan alyor.

Belki yeri deil, konu d olacak mazur grn. Ayn durum zeytin reticileri iinde geerli.Marmara'daki reticilerin retiminin karln alamadndan dolay,zeytinliklerini kat karl mtahitlere satyor. Yaknda Zeytinimizde bitecek maalesef...

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

devletimiz fazie verdii parann sadece % 3 ile bu sorunu gayet gzel zebilir.....

demem odurki bu 2 milyon aileninve 8 milyon insann ekmek kapsdr. Bu insanlar madur edilmemelidir.....Kk zmlerle ufak paralarla bu i halledilir yeterki irade olsun

yelik tarihi
    06.09.2006
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    48

Arkadalar meseleye vakf deilim. Ama bu i sylediiniz kadar kolay olsa yaplrd diye dnyorum. Benim duyduum bu sene fazla verim olduu. Taban fiyatnn dkl konusunda kusura bakmayn ama tccarn kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha baka neler yaplr onu tartmak lazm o ayr. Ama taban fiyat yksek olsun are deil. Tecrbe ile sabit...
    Trabzonspor taral olmaktan gelen ezikliin, merkez karsnda ikinci derecede veya glgede braklm olmaktan syrlmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun deil, otantik inisiyatifin semboldr smet zel

Atalay - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.07.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    50

Akrabalarmn ogo fndgn 1.5 milyona 2 milyona tccara satt...

oguna yapm olduklar emek adna aldklar ret konusunda adm...

Sonra dndm dedimki etma bulma dnyas....
    Profesyonelleemeyen Kurumsallaamayan hi bir kurumun baarl olabilmesi mmkn degildir!!!(spartaks)

Sacit - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.12.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    35

Yaklak her yl 2 milyar dolarlk bir ekonomi bu arkta dnmektedir.

Devlet, sahip ksn o zaman vatandana.. madem ki bu kadar byk bir pay var ortada, ona gre fiyat versin fnda... ama onlar nce kendilerini ynetmeyi renmeli bence..

yelik tarihi
    30.07.2007
    Nereden
    Trabzon

Bu konuya sosyolojik adan eilmek gerek

Fndk ile geinen insanlar dnmek lazm. Bu insanlar u anda batm durumdalar ve Karadeniz blgesinin yakn zamanda byk bir g sorunu olacaktr bu vesileyle.

Adam senede yapar 10-15 ton fndk onunla geinir. Bu yl hepsini masrafa verecektir. Mecburen baka gelir kayna bulmak zorunda. Byk ehirler hazr olsun

Kasm Hilal - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.07.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    39

Alnt Faik Ylmaz Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bunun nedenlerini ve zm nerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartalm. Baka forumlarda duyarl olalm diyen arkadalarda bekliyoruz efendim.
    Bu konu iin siyasete bulamamak gerekten zor..
    Zira dediiniz gibi petroln alcsyz, fiyatn bakalar belirliyor..
    Fndn satcsyz, onun da fiyat bakalar tarafndan belirleniyor..

Baka bir misal ise bor madenleri.. Neredeyse %90' Trkiyeden kalanyor.. Hammaddeyi yok pahasna veriyoruz (satmyoruz)... lenmi olann altn paras ile satn alyoruz...
    Facebook

Sakin ocuk KHE

Great White - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.09.2007
    Nereden
    stanbul

Cool

Alnt Uzunolu Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Fndk piyasas ve sorunlar umrumda deil akas

Bu yl ton fndm oldu

Gelecek para ancak maliyetini karlar

nmzdeki yl hi bir kuvvet bahedeki rn toplatamaz bana artk dklsn gitsin salakmym ...
    ton da para etmiyorsa pederin ve validenin arazilerinden toplanmasna izin verdiimiz fndklarmz iin hayflanmama gerek yokmu demek ki

Zaten fndmz toplayan ve bize her yl bir uval fndk yollayan akrabalarmzdan birisinin "Zaten ancak maliyetini paraya evirebiliyoruz" eklindeki serzeniine bir zamanlar ok sinirlenmi ve ne kadar fndk aac varsa kestirmek zere Trabzon' a gitmeye bile kalkmtm

Meer pek haksz da deillermi yahu
    "sylediklerin kimseyi rahatsz etmiyorsa hibi' ey anlatmyorsun demektir"

GW

yelik tarihi
    06.09.2006
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    48

Meseleyi oy verenler mstehak ya da hkmet daha yksek taban fiyat versin izgisine getirirsek konuamayz. Ben de hi bir ey renemem. Daha zor sorular soralm bence. Mesela fiskobirlik zerkmidir? Bu gne kadar profesyonelce ynetilmemesinin fndn bu gnk haline etkisi nedir...

Bunlar bildiimden deil ukalk falan da yapmyorum. RENMEK STYORUM Ama unu biliyorum. Mesele sizlerin yazd kadar basit deildir...

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Alnt Erdal Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Arkadalar meseleye vakf deilim. Ama bu i sylediiniz kadar kolay olsa yaplrd diye dnyorum. Benim duyduum bu sene fazla verim olduu. Taban fiyatnn dkl konusunda kusura bakmayn ama tccarn kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha baka neler yaplr onu tartmak lazm o ayr. Ama taban fiyat yksek olsun are deil. Tecrbe ile sabit...
    Abi rekolte yksektir dorudur ama fndn randuman % 40 civarnda yani ok dk. .rekolteye gre piyasada 850 bin ton fndk olucak. geen yldanda kalan 300 bin ton fazlalk var. Devletin bu 850 ton rekoltenin en az 250 bin tonunu almas lazm bu durumda piyasa ok rahatlayacaktr ve denge fiyatna gelecektir. Yoksa insanlarmz fndk toplamaya harcadklar paray bile karamayacaktr. Zarar edecektir.

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    50

ogo fnd sandm valla.(ou imi)

Ben bi'tek foa fnd bilirim.
    Alnt Atalay Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Akrabalarmn ogo fndgn 1.5 milyona 2 milyona tccara satt...

oguna yapm olduklar emek adna aldklar ret konusunda adm...

Sonra dndm dedimki etma bulma dnyas....

yelik tarihi
    06.09.2006
    Nereden
    Sakarya
    Ya
    48

Alternatif rn gelitirilmeli. Daha yksek katma deeri olan rnler bulunmal. Ne bileyim bal retimi yaygnlamal. Ben bu konuda hkmetin her kye bir veteriner ve ziraat mhendisi projesini destekliyorum. Bir zamanlar yarm kalan ky enstitleri projesinin son asrda bu lkenin en byk kayplarndan olduunu dnyorum....

yelik tarihi
    30.07.2007
    Nereden
    Trabzon

Alnt Erdal Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Meseleyi oy verenler mstehak ya da hkmet daha yksek taban fiyat versin izgisine getirirsek konuamayz. Ben de hi bir ey renemem. Daha zor sorular soralm bence. Mesela fiskobirlik zerkmidir? Bu gne kadar profesyonelce ynetilmemesinin fndn bu gnk haline etkisi nedir...

Bunlar bildiimden deil ukalk falan da yapmyorum. RENMEK STYORUM Ama unu biliyorum. Mesele sizlerin yazd kadar basit deildir...
    Fiskobirlik zerk midir deil midir bilemem ama bakan hkmetin adamdr

Her yol Parise kyor yani abi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)