Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonspor ve Kazanma Kültürü

argentina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Trabzonspor ve Kazanma Kültürü

Tamam belki de coğrafya bilgimiz kıttı ama Trabzon'u çok daha büyük bir şehir olarak kurgulamıştım kafamda. İlk kez ayak bastığımda ve çarşıyı gördüğümde "bu kadar mı?" demiştim. Sebebi Trabzonspor'du. Trabzon'u büyük gösteren şehrin futbol takımıydı. Kolay mı; o kadar şampiyonluklar, gelen çıkamamış Avni Aker'den, ligin en sert deplasmanı. 3 büyüklerin yıllar boyunca "beraberlik iyi sonuç" dediği şehir Trabzon. O gidişlerin sayısı arttıkça sevdim Trabzon'u. Çardak Pide'de İstanbul'un 3'de 1 fiyatına karın doyurmayı; ki bulamazsın o pideyi bizim buralarda. Maraş Caddesi ve Uzun sokak'ta yürümeyi. Yol üzerine futbolcuların fotoğraf kağıdına basılmış kartpostallarını satan işporta tezgahı, envai çeşit bordo mavi aksesuar. Meydanda çay bahçesinde süzgeç yüzü görmemiş demli çay. Anadolu'da çok şehirde o gün maç olduğunu bilmezsin, 3 büyükler şehire gelmiş hissetmezsin. Trabzon'da deplasmanda olduğunu sana hatırlatırlar. Zorlu Hotel'in iki cephesinde de birikir taraftar, maçın önemine göre sabaha kadar davul çaldıkları da olur kapı önünde. Rakip takım stada giderken 200 kişi otobüse tezahüratlarla gözdağı verir. Avni Aker alemdir, ilk 20 dakikada Trabzonspor atarsa o gün zor çıkarsın oradan, taraftarı şahlanır, dar eder sana sahayı. Formül, ilk golü atıp Trabzonsporlu futbolcuları taraftarın pençesine teslim etmektir. Sen aradan sıyrılıp, 3 puanla dönersin memleketine. Sabahtan akşama kadar Trabzonspor'u konuşurlar şehirde.
    Yiğiter Uluğ'un yıllar önceki bir yazısıdır derleme bir futbol kitabında yayınlanan," Fenerbahçe, Barcelona olabilir mi?" yi sorgulur Uluğ. Aidiyet duygusu, taraftar potansiyeli üzerinden. Son noktasında "Barcelona olacaksa Trabzonspor olur" demiştim kendi kendime. Trabzonlu başka takım tutmaz. Anadolu hiçbir şehrinde bu oranı yakalayamazsın. Biz Türkler; Türk filmlerinde kaybeden garibanı, Dünya Kupası'nda favori Brezilya'yı tutarız. Kendi ligine gelince de kestirme yol 3 büyükleri tutmaktan geçer işte. Trabzon öyle değildir. Türkiye'nin her deplasmanında o şehirde yaşayan Trabzonlu; illa ki doldurur tribünü takım geldiğinde...
    Bu yazının sebebi geçen gün gelen bir e-posta. İki Brezilyalı ismi vermiş blogu takip eden arkadaş. "Bunlar iş yapar mı?" diye soruyor Trabzon'da. Ben demiyorum, Mehmet Demirkol diyor dedim; "Messi gelse nafile bu zamanda". Sorun da bu ya işte, Trabzonspor'a kimin geldiği, kimin gelemediği konuşuluyor. Ben, Trabzonspor'un "kazanma kültürünü" kaybettiğini en azından toprağa gömdüğünü düşünüyorum. Ligin 4. büyüğününün arkasına çok 5. büyük aradık. Kocaeli, Antep, Manisa, Kayseri eh bu sezon da Sivas. Tehlikeli olan artık bazı yorumların ligin 4. büyüğü olarak Trabzon'un adını anmaması, Kayseri'yi, Sivas'ı yakıştırması o siklete. Büyük takımların büyük kalmasını sağlayandır kazanma kültürü. Onu kaybeden Torino'dur; A. Bilbao'dur mesela. İkisi de ülkelerinin Trabzonspor kadar efsane kulüpleridir. Trabzon bu kadar kolay mağlup olmazdı, bugün olmadıkları kupada hadi Manisa'ya kaybetseler, Adana Demirspor'a kaybetmezlerdi. Fenerbahçe kaç yıldır kaybetmiyor Avni Aker'de. Ya da Galatasaray 11 yıl neden mağlubiyet görmedi o stadda. Yoksa Şimek gelir, Şota gelir, Yattara gelir, Marcelinho gelir, Tekke gider, o gider, bu gider değil hesap. Artık kimse Trabzon'a ayakları titreyerek gitmiyor. Uzun yıllar şampiyon olamayan Galatasaray, Beşiktaş, Liverpool, Inter, onca takım var Avrupa'da. Problem gelmeyen şampiyonluk da değil. Problem o kazanma alışkanlığına kimin mezar kazdığı. Trabzonspor'un resmi ürünleri satılmıyor. Trabzonspor yeni stad yapacak diye Avni Aker'de taş üstüne taş konulmuyor yıllardır. Trabzonspor yıllardır Avrupa Kupaları'ndan uzak kalıp UEFA'dan beş kuruş para kazanamıyor. Peki nasıl zirveye oynayacak Trabzonspor? Ne zaman şampiyon olacak? Şampiyonlar Ligi'nin gediklisi Deportivo La Coruna'nın 3-4 yıl o kupadan uzak kalınca düştüğü hale bakın bu sezon. Na farkı var La Coruna'nın Trabzon'dan. Ya da bir zamanların büyüğü Torino'nun. Onlar ne zaman şampiyon olacak peki(!) Yeni futbol düzeninde; ya Almanlar gibi stadınızı yeni baştan yapıp, - ki Kayseri 2 yıl önde- bacanızı kendiniz tüttürmeye başlayacaksınız; ya da bir Rus ya da Amerikan sermayesiyle kendinize serum bağlatacaksınız. Trabzonspor, Barcelona -aidiyet- olmayı başarabilseydi; bu ikisine de ihtiyaç duymazdı. Ne yazık ki artık çok geç. İstanbul takımlarıyla açılan fark, Trabzon şehri ekonomisinin ürettiğiyle kapanmayacak kadar büyük. "Trabzon 10 yıl daha geçse şampiyon olamaz" dediğimizde; gelmez biliyorum masaya o demli çay. Açılmadıysa da açılır Uzun sokak'ta Starbucks. Ne yapalım dandik Americano içeriz biz de...
    Bir Bordo-mavi mağlubiyetin ardından pundunu bekleyen akbaba klavye işi değildir bu satırlar. Karadeniz derbisinde deplasmanda 4 atıp kazandığı bir maçtan sonra yazılmıştır; üstelik Ersun Yanal'sızdır. Mevzu o değil çünkü...

alıntıdır...

Yorum sizin
    Eğer Papa Fakirleri O Kadar Düşünüyorsa Önce Altın Kubbeleri Satışa Çıkarsın

Diego Armando Maradona

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Aynı anda okumuşuz yazıyı.. Forumda başka acetobalsamico cuların olduğunu bilmek te güzel

Trabzonsporlu birisinin yazmamış olmasının da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazı.. O kültürü -kazanma kültürü- en kısa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi işlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu yazı için imza değil kelle koyarım elbette.
    keyif adamı ..

Alıntı Berat Tekke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı anda okumuşuz yazıyı.. Forumda başka acetobalsamico cuların olduğunu bilmek te güzel

Trabzonsporlu birisinin yazmamış olmasının da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazı.. O kültürü -kazanma kültürü- en kısa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi işlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..
    bende sıkı takipçisiymm uygun gördüm ve çok guzel tesbitli bir yazı

Diego Armando Maradona

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

acetobalsamico nedur?
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

yazı çok güzel. yazan kişinin trabzonsporlu olmamasına rağmen bu tespitleri yapması daha güzel.
    ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)

feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    acetobalsamico nedur?
    http://acetobalsamico.blogspot.com

Sık kullanılanlara eklemenizi şiddetle tavsiye ederim..
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Thumbs down

Şu yazıyı buraya taşıyan ve yazıyı beğenen arkadaşlar alınmasın ama son derece amatörce yazılmış bir yazı bu

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatım ve içerik olarak tamamen klişe bir konu..

Bu yazıyı yazan şahısın adı nedir, hangi gazetenin kıyı köşe yazarıdır bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazılar okudum açıkçası

Hem de maaş almadan, içtenlikle yazılmış yazılardı bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazı..
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

süper bir yazı elinize sağlık

magicyattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Yazıyı okudumda pek katılamadım.Kazanma kültürümüz son 1-2 yıl baz alınarak törpülenmiş yazıda.Henüz 3 yıl önce üstüste 12 maç kazanıp şaibeli fb maçından sonra şampiyonluğu kaybettiğimizde kimse böyle yazmıyordu.
    Bence bu yazılara aldanmayalım arkadaşlar.Her takımın düşüş içinde olduğu sezonlar vardır.Liverpool en son ne zaman şampiyon oldu liginde.Onlarda uzun yıllardır olamıyorlar.Ama büyüklüklerine bir halel gelmiyor.Bu yıl milanın durumu ortada,aynı bizim gibi.Bu tür düşüşler her takım için vardır.Ama biz az eğilmeyelim,herkes akbabalar gibi üstümüzde dolaşıyor,ilk tartışılanda bizim büyüklüğümüz oluyor.
    M.United 2 kez ligden düşmüş bir takım.Hakeza 3 büyükler denilen istanbul takımlarıda düşmenin eşiğinden dönmüş takımlar.Bjk son maçında Trabzonsporun jestiyle ligde kalmıştır.Yenilseydi 27 puanla ligden düşüyordu 81 yılında.Ama aynı bjk 1 yıl sonra lig şampiyonu oldu.
    Bu şehirde büyük bir futbol kültürü vardır hemde hiç bir yerde olmadığı kadar.Akşamki maçtan sonra Saffet Susiç;"Trabzonspor büyük takım.Onlarda kötü gidiyorlardı ama bir yerde patlayacaklardı.Tek korkum bizim maça rastlamasıydı." dedi.Rizeden bakıncada böyle görünüyor işte.
    Herkese Merhaba

Nereden
    Konya

Yazıya katılıyorum.Artık takımlar Avni Aker'e gelirken titremiyor.Rıdvan Dilmen'in şu sözü herşeyi anlatıyor sanırım "eskiden Trabzonda korner attığımızda gol olmuş gbi sevinirdik"...

Alıntı Great White Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu yazıyı buraya taşıyan ve yazıyı beğenen arkadaşlar alınmasın ama son derece amatörce yazılmış bir yazı bu

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatım ve içerik olarak tamamen klişe bir konu..

Bu yazıyı yazan şahısın adı nedir, hangi gazetenin kıyı köşe yazarıdır bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazılar okudum açıkçası

Hem de maaş almadan, içtenlikle yazılmış yazılardı bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazı..

yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuğun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapın diye koydum bizim göremediklerimizi dışardan daha iyimi goruyorlar diye
    Konu argentina tarafından (29.01.2008 Saat 10:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: kelime hatası düzenleme

Diego Armando Maradona

F.Levent Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

..........

Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı argentina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuğun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapın diye koydum bizim göremediklerimizi dışardan daha iyimi goruyorlar diye
    Yahu ben de zaten yazıyı buraya taşıyan arkadaş alınmasın dedim ya

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazıyı pek fazla beğenmediğimi söyledim; hepsi bu

GW

Alıntı Great White Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu ben de zaten yazıyı buraya taşıyan arkadaş alınmasın dedim ya

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazıyı pek fazla beğenmediğimi söyledim; hepsi bu
    yok estafurullah alınmadımm ben

sadece amator olduğunu belirttim hani hangi gazete falan demişsin ya ondan

Diego Armando Maradona

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah için güzel yazı...

EĞİTİM ŞART!!!

İskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yazıya katılmak ile beğenmemek arasında fark var...
    Bence gayet güzel yazılmış tabiki forumdada kabiliyetli arkadaşlarımız var,ama çıkış noktası bence oldukça orjinal...
    Farklı gözlüklerle bakmak bize çok şey kazandırabilir...
    Eskiden Sungu61 idi ....

ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Lightbulb

Bu konuda birçoğumuz aynı düşüncelere sahibiz ...bir üstümde konuya mesaj atan arkadaşımızın dediği gibi gözlükle de bakmak gerek.Yazan arkadaşımızı tebrik ediyorum.

sanatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

"Problem gelmeyen şampiyonluk da değil. Problem o kazanma alışkanlığına kimin mezar kazdığı."

Inanmayanlar kazidi tabiiki. Örnek su anki baskanimiz Tv basinda (bir kac defa yazdim bunu forumda yine yazacagim, sivas mac karari sonrasi ) istanbul takimlari ile aramizda önemli farklar var, sampiyonluk mucize diyerek yanindaki iki yazari sasirtmisdi ama biri mucize oldugunu dogrulayarak digeri yok canim olurmu o kadar sampiyon olmus takim yine olur diyerek ts baskanina örnek olmusdur.
    "Sir, I say that justice is truth in action." Benjamin "Dizzy" Disraeli

Cafer Bulur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Standart Katiliyorum

Alıntı Cafer1978 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.
    Evet söylediklerine katiliyorum ama bunu basarabilmek icin ilk önce bir takim olmamiz lazim bilincli bir taraftar grubumuz olmasi lazim vesselam..

Muhammed KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

harbi ya eskiden bize karşı korner kazanınca sevinirlerdi,şimdi 2 gol atmayınca gol atmış saymıyolar..trabzona gelen takımlar eskisi kadar kaybetme korkusu yaşamıyorlar..
    devamı gelsin mi gelsin çok özledik çünkü...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Trabzonspor "kazanma kültürü"nü toprağa gömmedi.
    Halının altında saklıyor.
    "Toprağa gömdü" sananların kafasında patlatmak için...

corleone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

söz konusu yazının yazılmasına sebep olan maili ben attım acetoya
    iki yıldır takip ediyordum
    brezilyalı oyuncuların alınması söz konusu olunca bir sorayım dedim
    deportivo örneğini vermişti mailde şaşırmıştım
    bizi bizim kadar iyi bilen insanlar var bizden olmasa bile bize yakın üzülen insanlar var, kazanma kültürümüzü kaybettik mi? bence hayır emrah abinin dediği gibi şimdilik halı altında, nasıl çıkarırız dışarı? orası meçhul gittikçe kötüye gittiğimiz de kesin.
    bir lafa bakarım laf mı diye,
    bir de söyleyene bakarım 'adam' mı diye...

Nereden
    İstanbul

Alıntı argentina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sadece amator olduğunu belirttim hani hangi gazete falan demişsin ya ondan
    Ne bileyim hocam

Yazının altında alıntıdır yazıyordu..

İsim veya herhangi bir kaynak da göremeyince bir gazetede yayımlanmış köşe yazısı falan zannettim doğal olarak

Bu adamın da ismini daha önce hiç duymamıştım açıkçası..

Ama buna benzer bir içki adı duymuştum sanırım

GW

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)