Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 100 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Askerlik Anılarımız

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Askerlik Anılarımız

Yapan arkadaşlarım,abilerim iyi bilir.

Kimi anlatmaya bayılır,kimi dinlemeye.Tadı başka olur askerlik anılarımızın.

Keyifli bir başlık olacağını düşünüyorum.

Hadi kolay gelsin.
    T R A B Z O N S P O R

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Ben mi başlayayım?

Gece santralcisiyim.Aşçımız Urfalı bir arkadaş.Koğuş yatalı 1-2 saat olmamış.Aklıma vurmuş çay.
    (Normalde her sabah koğuş kalkmadan 1 saat öncede aşçıyı kaldırıyorum)
    Gittim uyuyan Urfalının kolundaki saati 5'e ayarladım.''Kalk olum saat 5 olmuş,çayı koy üstüne'' dedim.Bir kazan çayı demlettim.
    Ertesi gün bölük komutanından zılgıtıda yedim
    Konu Mehdi tarafından (29.04.2008 Saat 18:09 ) değiştirilmiştir.
    T R A B Z O N S P O R

Çağatay_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Abi bence bir siftah yap ilgi ile bekliyorum

Demiştim ama yazdığını gördüm Süpermiş ama cesaret ister
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Nebiye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Allahtannnnnnn Ahmetin nicki cezalı yoksa eyvahhhhhhhhh
    Kim sustururdu.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    a f s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben hiç yazmıyayım en iyisi
    28 gün yaz yaz bitmez...

KUTADGU
    Ziyaretçi

ben zevkle okumaya hazırım..

Şimdiden tecrübe olsun...

Yapınca yararlanırız, bu tecrübelerden.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Lice günlükleri(Fransa daki değil )

Olağan günlerden bir tanesini geçiriyorduk, gece hazır kıta idik.Akşam yemeğini gazinoda yedikten sonra bu yemeği hazmetmek için tavlaya tutulmuştuk ki bir astsubay arkadaş soluk soluğa yanımıza geldi ve birşeyler söylemeye çalıştı.Söylediklerinden odaklandığım yanlızca "Roketatar" ve "Kaleşnikof" kelimeleri idim.Bunları duyunca "Hadi bee" dedim ve üzerimde ki "Hazır Kıta" olmanın ağırlığıyla teçhizatlarımı almak için odama koştum.
    Tavlanın muhabbetinden olacak biraz geç kalmışım içtima alanına gittiğimde askerler hazırdı.Bölük komutanı ile beni bekliyorlardıBir yandan askerlere son hazırlıkları tamamlatıyor ulaşamadığımız kişilere ulaşıyor bir yandanda gelişmeleri öğreniyorduk.
    Meğer bize yaklaşık 750m-1km uzaklıkta ki Ulaştırma kışlasına roketatar ve kaleşnikofla taciz etmişler.Kayıp yok ancak bunu yapabilmeleri bile büyük pervasızlıktı.
    Tabi taciz ateşi açan bölücü örgüt üyeleri hemen kaçışa gecmişti.Onların arkasından koşturacakta hazır kıt'a "Yarasa" timi idi.Zaten her zaman "Yarasa her daim yardırır" tümcesiyle hazır olduğumuz bu olaya çokta garip bakmadık.Havan ve telsiz sesleriyle ortalık şenlenmişti, ne olacağını bekliyorduk.Muhtemelen geceyi arazide, bölücülerin peşinde geçirecektik.Bir ihtimal bizi araçla biryere kadar atarlar düşüncesi vardı kafamda ama bölük komutanına telsizden gelen bir haber ile o düşüncemde kafama yıkıldı, yardıracaktık.Biz araziye çıktığımızda saat 19:30 sularıydı.
    Nerede, ne şekilde konaklayacağımız belli değildi.Temas sağlamak için çıkmıştık.Geniş bir U çizerek bölgeye intikal ettik.Sonrasında daha güneye indik.Biraz daha güneye inse idik coğrafi koşullardan dolayı güvenliğimizde büyük risk altında olur.O gece orada konakladık.Uykusuz bir gece idi.Sürekli askerlerin yanına gidiyor onlarında uyanık olmasını sağlıyordum.Vel hasıl kelam herhangi bir vukuat olmadan o geceyi atlattık.Öğle saatlerinde arama tarama faaliyeti yaparak kışlamıza döndük.
    Daha önce büyük operasyonlara katılmıştık ancak burada tek tim ile çok riskli bir görev üstlenmiştik.Benim için unutulmaz bir tecrübe oldu.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Acemi birlikleri çok matraktır... Herkes senin gibidir, yani acemi ama o biçimde makaralar vardır.Sen daha yemin etmediğinden asker bile değilsindir, yanlış bir şey yapsan bile hesabını onbaşı-çavuşlardan sorarlar...

Acemi birliğinde nöbet yoktur, sadece eğitim ve gece dersleri yapar acemiler.Birde akşamları koğuş nöbetleri vardır.Bizim koğuşta 40 kişi vardı ve bende koğuşun 39.sırasındaki adamdım.Normalde ben hesaplamıştım her gece 5 kişi koğuş nöbeti tutuyordu.Geceleri koğuş nöbeti 10-12,12-02,02-04,04-06,06-08 saatleri arasında tutuluyordu, koğuş sırasına göre herkes değişmeli nöbet tutuyordu...

O gecede benim 02-04 koğuş nöbetim olduğunu hesapladım... Tabi tam saatinde koğuşun 38.sırasındaki 12-02 nöbetçisi beni uyandırdı: ''kalk nöbet sırası sende'' dedi... Tamam dedim, kalktım 5 dakikada giyindim.Sonra bir dolaştım geldim, baktım saat 02.10 geçiyor hemen benden sonraki koğuşun 40.sırasındaki nöbetçiyi kaldırdım ''kalk nöbet sırası sende, bak saat 10 dakikada geçti uyan artık'' felan dedim.Uşak aptallaştı!! ''yahu benim nöbetim 2 saat sonra değil mi'' dedi?... ''ben bilmem! aha bak saat 10 dakikada geçti bile'' dedim.O kalktı ben yattım...

Sabah kalk borusundan sonra herkes akşamki nöbet sırasının nasıl koğuşun 4. adamına kadar geldiğini merak ediyordu Bende merak etmiştim, çünkü hesaplarıma göre listenin 2.adamında sabah olması lazımken; koğuştaki listenin 4. adamına kadar nöbet gidivermiş Meğerse; benden sonraki nöbetçide benim takdiği uygulamış
    Konu Badaloğlu tarafından (29.04.2008 Saat 19:13 ) değiştirilmiştir.
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...

İskender66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Askerlik anıları bir başka güzel oluyor. Bende hikaye çok. Anlatmaya kalksam günlerce sürebilir
    Özellikle usta birliğimi Diyarbakırın Kulp ilçesindeki dağlık bir bölgede komando olarak yaptığım için macera, heyacan, adrenalin, çatışma, operasyon v.s. ne ararsan var. Tugayımız Licedeydi ama taburumuz Kulptaydı.
    Hiç unutamadığım anıma gelince...
    Sene 1996. Usta birliğinde henüz 3 aylık askerim. 45 günlük bir operasyona çıktık. Lice-Hani-Kulp üçgeninde.
    Operasyon 20 yada 25. gününde. meşhuuuur TS-FB maçı var. Birlikteki FBli arkadaşlarla maçtan önce iddiaya girdik karton karton malborasına. Hepsini kaybettik orası ayrı bir mevzu
    Dağın başında çadırdayız. Karların üstüne çadır kurduk. Maçı radyodan dinliyoruz. Aynı zamanda gözetleme yapıyoruz teröristler birliğimizi basmasın diye.
    Neyse.. 1-0 öne geçtik. Ben sevinçten havalara zıplıyorum, bağırıyorum. Komutan yanıma geldi. Bana "Oğlum gece vakti ne bağırıp duruyosun. Teröristlere yerimizi belli edecen" dedi ve gitti. Ben FBli arkadaşların gözetleme yaptığı çadrıları tek tek geziyorum. Öndeyiz şampiyonuz diye onları kızdırıyorum. Sonra yerime gittim. Önce 1-1 oldu. Sonra 2-1. Ondan sonra dünyalar başıma yıkıldı. O an yaşamak istemedim. Elimde silahla dağın eteklerinden teröristlerin mevzilendiği ve tahminen pusu kurduğu yere gidip çatışmak ve şehit olmak istedim. Komutan ve arkadaşlarım beni teskin etmeye çalıştılar. Komutan en sonuda bana diyor ki: "Eğer aşağıya benden emir almadan inmeye kalkarsan seni öldürürüm. O zaman şehit olmazsın ve pisipisine gitmiş olursun"
    Zor bela sakinleştim.
    İşte böyle arkadaşlar. Askerde yaşadığım ve ömrüm boyunca hiç unutmayacağım bu olayı özetleyip sizlerle paylaşmak istedim..

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda

Iskender abi, kitap icin yolla bence

Okumasi cok zevkli bir baslik oldu benim icin bu... vazgecilmezlerim arasina gireceginden eminim ,..
    Saldırın Seferoğulları
    Bordo Mavi . Net

Nereden
    Ankara

Alıntı karakuzu61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iskender abi, kitap icin yolla bence

Okumasi cok zevkli bir baslik oldu benim icin bu... vazgecilmezlerim arasina gireceginden eminim ,..
    Beğendiğine sevindim Kitap yazmak zor iş.

Nereden
    İstanbul

Alıntı isko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beğendiğine sevindim Kitap yazmak zor iş.
    BMN'nin kitabına yolla abi bence.

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Askere gitmeyi çok isterdim.. Ne oLursa oLsun Vatan borcudur.. Ama işte..
    ~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

Trabzonspor Kongre Üyesi

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

nerden başlasam anlatmaya bilmem ki ...

neyse en iyisi önce yapayım sonra anlatırım
    Bordomavi.net

Nereden
    Ankara

BMN kitap diye bölüm göremedim. Tam olarak nerede?

Nereden
    İstanbul

Alıntı isko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BMN kitap diye bölüm göremedim. Tam olarak nerede?
    http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=8722

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda

Mehmet hizmet/yardim da sinir tanimiyorsun....
    Saldırın Seferoğulları
    Bordo Mavi . Net

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Tören mangasındayım. askerlik kısalmış askerlerin çoğu gitmiş. millet az adam olmasından dolayı nöbet manyağı olmuş. her sabah tören mangası olarak bölge komutanının makamına gelişinde karşılıyoruz. tören mangası 9 kişi. 2-3 de yedek var durduğumuz yerin karşısındaki kapalı bşr yerde beklerler olumsuz bir duruma karşı. tabi kısalma tören magasınıda vurmuş kala kala 9 kişi kalmışız. yedek yok. manganın bir başında manga çavuşu bşr maşında on başı var. ben 5 sıradayım. komutan tam beni hizalayor Saol asker derken. 7. sıradaki arkadaş komutanın gelmesine dakikalar kala manga çavuşuna seslenmeye başladı.

-Erkaaaan(çavuşun adı) ben gidiyom.
    -nereye len dur.
    -valla ben kötü oldum duramıyorum.
    -dur len az kaldı dayan.
    (bu arada kimse kımıldayamıyo etraf yıldız kaynıyo)
    -çavuş adam harbi gidiyor.
    (çocuk bu arada düştü düşecek)

-dur bekle etme demeye kalmadı.
    arkadaş tutamadan yüz üstü kapaklandı.

bizi aldı bir panik komutan eli kulagında gelecek. çocugu tuttuk karga tulumba, yedeklerin beklediği yere goturduk otutturdu.hemen yerimize donduk.
    kaldıkmı 8 kişi. ne yapcaz ne etcez demeye kalmadı. komutan geldi. dikkat çekildi. komutan 1-2-3-4-5 saydı tam karşımda durdu selam verdi. ama bir terslik var sağda 4 olası lazım kalmış 3 demek ki fazla geldi dön geri yok ordada 4 kalmış.

nerde bu asker bayıldı komutanım yedek yokmu yok.

selam vermeden girdi makamına emir verdi tez zamanda tamamlayın mangayı.

sonra eli silah tutan herkesi denemeye aldık önceden boyuna posuna bakılan mangaya kimi bulduysak aldık.

Nereden
    Ankara

Alıntı Mehmet Fırat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Mehmet Fırat ve Karakuzu
    Yazıyı düzenleyip bende gönderiyim bari

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı a f s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben hiç yazmıyayım en iyisi
    28 gün yaz yaz bitmez...

Alıntı mehdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben mi başlayayım?

.....Aşçımız Urfalı bir arkadaş......
    hangisinden başlasam ki

uzaklardaaa bir köy karakolundaydı usta birliğim.
    bizimde aşçımız Urfa lı idi. herkes elinden gelen işlere göre görevlendirildiği için Urfalı arkadaş ahçı olmuştu.
    sivil hayatta mesleği pazarda sebze meyve satıcılığı idi. mutfağa girebilecek en yakın meslek onun olduğu görüldü ve Aşçı yapılmıştı

Ben bu sırada Karakol Çavuşuyum. karakola erzak gelmişti . gelen erzak içinde paketlenmiş dondurulmuş Hamsi vardı. 6 aydır Trabzonla alakalı en ufak birşeyi görememiş biri olarak Hamsiyi görünce neredeyse açıp onlara sarılacağım gelmişti
    yarınsı gün öğle yemeğinde menüde Hamsi vardı. karakoldaki benle beraber 3 Trabzonlu olarak bu duruma seviniyorduk hamsi yiyecektik. diğer bi kaç karadenizli arkadaşta aynı. geri kalan arkadaşlar içinde değişiklik olacaktı. herkes öğle yemeğini bekliyordu.
    Nöbetçi Çavuş olduğum için karakolda her tarafı gezip eksik gedik varmı diye kontrol ettikten sonra sıra mutfağa bakmaya gelmişti. dedim Hamsilere bidaha gidip bi bakayım.
    Mutfağa bi girdim ki o ne. Urfalı Hamsilere işkence yapıyor. Bizim Urfalı hayatında sanırım ilk defa hamsi görmüş olacak ki, paketteki hamsileri, içini zeytin yağı doldurmuş olduğu o koca tencereye paket paket boşaltıyordu. diğer elindede koca kepçesi ile Hazır çorba yapar gibi Hamsileri zeytinyağı içinde karıştırıyordu. gülermisin ağlarmısın bi vaziyete gelmiştim. Hamsileri mundar etmişti.
    La oğlum naptın habu hamsilere dedim.
    Çavışım hamsi yapirim demez mi
    birbirine karışmış hamsileri tabildotlara koyduğunda herkes urfalıya şiir okuyodu.
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Allah izin verirse 1 Temmuzda Alp Daglarinda basliyorum askerlige. 9 ay sürecek.
    Dagci Birligindeyim. Anim falan olursa yazarim seneye belki.

Mustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Orta Doğu

Gece gece yeni gördüm başlıgı yakında geliyorum şimdi çok uykum var

Askerden kaçıp metal konserine nasıl gittim yakında sizlerle
    Tribünde Küfüre HAYIRRRR!!!!!!!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Dağıtım iznine geldim.Haliyle herkes bana nasıldı diye soruyor.
    Canım annem dediki oğlum nasıldı acemilik?(Jandarma olduğumu bildiği için kolay olduğundan emin veya öyle sanıyor tabiki)
    Bende korkutmak için:
    ''İyiydi annecim pek zorluğu yok.Bir yerde zorluk yaşadım.Helikopterden helikoptere atlarken havada şarjör değiştirmek zor geldi bana'' cümlesini tamamlamadan annemin yüzünün beyazlama safhasına şahit oldum.İki saat zor ikna etmiştim,yok annecim ben karacıyım,jandarmayım öyle bir şey yok bizde.
    Canım annem ya.
    T R A B Z O N S P O R

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben 5,5 aylık kısa dönem askerliğimi Erzincanda doldur boşalt nöbetçi çavuş olarak yaptım. geceleri askerlere şarjör veriyor gündüzleri de uyuyordum, tabi geceleri de uyuduğumu sadece nöbet değişiminde yarı uyur yarı uyanık işimi yaptığımı söylemeye gerek yok..bir gece yine şöyle bir kestireyim dedim, hava soğuk kalerifer sıcak yaslandım tabi neyse yarım saat güzel bir dalmışım bir uyandım ki alnım sıcacık kalorifere değmiş ve yanmış , su toplamış ....herkes ertesi sabah ne oldu diye sormuştu ....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Acemi birliğindeyiz.Akşam koğuşta yasak olduğunu bildiğimiz halde sigara tüttürdük,korkusu bir tarafa sırf macera olsun.Yani birbirimize çaktırmayıp harbi delikanlı taklidi yapsakta dumanı dışarı vermemek için yutuyoruz resmen.

Ertesi gün geldi çattı içtima.Girdik sıraya.Bölük astsubayı geldi.Kimler sigara içiyor demezmi?Sıradaki bacaklara dikkat etse zaten titremelerden anlayacak kimlerin olduğunu ben dahil.Akşamki deliliğimizi bilmeyip normal sigara içenler hemen ayrıldı kenara.Biz tabi kıskıs gülüyoruz yandan

Evet son kez soruyorum,sigara içenler sadece bu kadarmı diye gürledi içtima alanı.Çıt yok.
    Tamam dedi.Sigara içmeyenler benimle gelsin.Takıldık peşine ama hiçbir şeye anlam veremiyorum.

Getirdi bizi cephanelik ve teçhizat deposunun önüne.Futbol sahası büyüklüğünde bir alan.Bu çimleri akşama kadar yolacaksınız dedi.

Meğer cephanelik önünde sigara içmek tehlikeli olduğunu için sigara içenleri ayırmış.Güya kurnazlık edip akşama kadar ot yolduğuma mı yanayım,yaptığımız çılgınlığın macera adına hiç bir işe yaramadığınamı,o gün akşama kadar hiç sigara içememe mi?

Konu Mehdi tarafından (01.05.2008 Saat 09:07 ) değiştirilmiştir.
    T R A B Z O N S P O R

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)