Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: “2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart “2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası

Arkadaşlar, bu konunun açılmasındaki maksat, tamamen çevreye duyarlı olmamız gerektiğinden dolayıdır.Yoksa bu başlıkta siyaset yapmak için açılmamıştır.Küresel ısınmanın etkilerini hızlandırmadan başka bir işe yaramayacak bu tip projeler, Acar kent gibi, ormanları beton yığını haline getiren projelerden başka bir işe yaramayacaktır.Tabi bu proje bir kaç yüz kişiyi de zengin edecektir.

Yanlış anlaşılmasın ama Türkiye Cumhuriyeti kasasına 3-5 milyar dolar para girecek diye çocuklarımızın geleceğini heba edemeyiz...Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.

Son olarak Selazurlu İsmail ağabeyin imzasındaki mesajı buraya taşımak istiyorum:

Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

“2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası Web Sitesi ve İmza Standları Katılım Toplamı

TEMA Vakfı “2/B Arazileri Satılmasın”
    İmza Kampanyası Başlattı
    “2/B Arazilerinin Satılmaması ve 2/B’lerin Tekrar Yaşanmaması İçin
    Yasal Önlem Alınsın !”
    AKP, 2003 yılında 25 milyar dolar gelir elde edileceğini ileri sürerek kamuoyunda kısaca 2/B orman arazilerinin satışı olarak bilinen konuyu gündeme getirmiş, bu girişim TEMA Vakfı’nın da içinde bulunduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği’nin önderliğinde yapılan çalışmalar, kamuoyunun tepkisi ve 10’ncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto kararı ile engellenmişti. Ancak, AKP seçim bildirgesinde de yer verdiği 2/B orman arazilerinin satışını, kapsamını daha da genişleterek yeniden gündeme getiriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı bu konudaki teknik çalışmaları başlattı.
    Hepimizin geleceğini etkileyen orman doğal varlığımızın tehlikede olduğunu görüyor ve bunun önlenmesinde bizlerin kararına da ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle TEMA Vakfı olarak, Türkiye genelinde görev yapan 555 Temsilcimiz ile Gönüllü Sorumlumuz ve 326 bini aşkın gönüllümüz ile http://www.tema.org.tr/2B adresli web sitemizde “2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası başlattığımızı duyuruyoruz.
    TEMA Vakfı, 2/B arazilerinin satışı ile ilgili uygulamanın kesinlikle karşısındadır. Giderek ekolojik, ekonomik ve toplumsal bir soruna dönüşen konunun çözülmesi zorunludur, ancak “satış” doğru yöntem değildir.
    2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir. Ecrimisil (Kamu mallarını herhangi bir izin almaksızın veya arada sözleşmesel bir ilişki olmaksızın kullanan kişilere Türk Hukukunda fuzuli şagil (haksız kullanıcı); bu kullanıcılardan alınan ücrete de “ecrimisil” denilmektedir.) uygulamasına derhal başlanmalıdır. Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanlar sokağa atılamaz, fakat orman içinde tek veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir. Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.
    Siyasal iktidarlar dört yıl vadelidir, iktidara gelmek için yakılmasına, talan edilmesine göz yumulan doğal ormanlarımızın yerine gelmesi ise mümkün değildir. TEMA Vakfı, Sayın TBMM Başkanı, Sayın Başbakan ve Milletvekillerini kamuoyunun sesine kulak vermeye ve ilişikte sunulan TEMA Vakfı’nın tespit ve çözüm önerilerini dikkate almaya davet etmektedir.

TEMA’nın Görüş ve Önerileri için Tıklayınız...

Cumhurbaşkanı Sezer'in Yasayı İade Gerekçeleri

Saygılarımızla;

Toprağına Sahip Çık !
    TEMA Vakfı

TEMA Vakfı’nın 2B Arazilerinin Değerlendirilmesi
    İle İlgili Görüş ve Önerileri
    1) Anayasamızın 169 ve 170. Maddeleri ile 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin “B” bendi uyarınca, “31.12.1981 tarihinden önce orman vasfını bilim ve fen bakımından kaybettiği”, “tarım ve hayvancılıkta kullanılmasında yarar bulunduğu”, “köy, kasaba ve şehir yapılarının toplu halde bulunduğu” saptanan yerler, ormancılık rejimi dışına çıkarılmaktadır. 1974 yılından bu yana yapıla gelen bu uygulamalarla artık orman sayılmayan 473 bin hektar alanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Gündemdeki konu budur.
    2) 31.12.1981 tarihi sınırlaması geçerli olmak üzere bugüne değin "2/B arazisi" olarak artık orman sayılmayan 473 bin hektar arazinin yalnızca % 9'unun kullanım kadastrosu yapılabilmiştir. Kullanım kadastrosu yapılan 43,9 bin hektar "2/B" arazisinin yalnızca 6,7 bin hektarı satılabilmiş ve 2003 yılı fiyatlarıyla da 49 trilyon TL elde edilebilmiştir. Başka bir söyleyişle; Türkiye'nin her yerinde yapılabilen "2/B arazisi" satışının birim fiyatı, 2003 yılı fiyatlarıyla, yalnızca; 731.343 TL/m2 olmuştur. Tüm "2/B arazileri" bu birim fiyat üzerinden satılabildiğinde, 2003 yılı fiyatlarıyla elde edilebilecek gelir, toplam; en fazla 2,5 milyar USD dolayında olabilecektir. 25 Milyar USD beklentisi gerçekçi değildir.
    3) Tüm ülkemizde "orman" sayılan alanların % 80’inin üzerinde bir bölümünün kadastrosu yapılabilmiştir. Bunların da büyük bir çoğunluğu sorunludur ve yargıdadır.Geriye kalan ve henüz kadastrosu yapılmamış orman alanlarının bir kısmı da mevcut yasal düzen içinde yeniden "2/B arazisi" olarak değerlendirilebilecektir. Halen de orman arazilerinde 2/B sonucunu doğuracak faaliyetler devam etmektedir. Bu nedenle ve öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır.
    4) Neler Yapılmalıdır?
    4.1) Öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve bu beklenti yok edilmelidir.

4.2) Hali hazır 2/B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, “bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme” durumuna açıklık getiren ölçütler arasında;
    • “orman bütünlüğünü bozmama”,
    • “su ve toprak rejimine zarar vermeme”,
    • “çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar vermeme”,
    • “ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme” vb koşulların da birlikte aranması sağlanmalıdır.

4.3) Mevcut anayasal sistemimiz, Anayasa Mahkememizin bu konudaki müteaddit kararları ve Cumhurbaşkanımızın 2 kez iadesindeki gerekçeler göz önüne alındığında 2/B Arazilerinin Satışı Mümkün Değildir, %93’ü Doğal Olan Ormanlarımızda Bu Yol Kesinlikle Tercih Edilmemelidir.

4.4) 2/B nedeniyle orman sınırları dışına çıkarılan yerlerde kullanım kadastrosu, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan alanlarda da orman kadastrosu çalışmaları tamamlanmalıdır.

4.5) 2/B Arazilerinin işgalcilerinden sadece orman köylüsüne tahsis edilecek olanlar hariç (-ki bu 6831 sayılı Orman Kanununun 2. Maddesinin son fıkrasının amir hükmüdür) diğerlerinden hemen ECRİMİSİL (-ki bu geriye doğru 5 yıllık süreyi de içermektedir) alınmaya başlanmalı ve böylece işgalcilerin bedelsiz kullanımı önlenmelidir.

4.6) Sonuç olarak:
    • 2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir.
    • Yukarıda açıklanan ecrimisil uygulamasına derhal başlanmalıdır.
    • Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanların sokağa atılması da düşünülmemelidir.
    • Fakat orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir.
    • Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.

http://www.tema.org.tr/2B/
    Konu Badaloğlu tarafından (05.09.2008 Saat 11:14 ) değiştirilmiştir.
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...

Çağatay_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Facebook'da kampanyaya katılarak destek olmuştum.

Ağaçlar, ormanlar, doğal güzelliklerin katledilmesi hiçbir maddi bedel ile açıklanamaz.

Lütfen bu konuya hassasiyet ile eğilelim.
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Çok siyasi bulunacak bir başlık daha.
    Akşama kadar iş mübarek boyutlara taşınmazsa güzel paylaşımlar olabilir.

Destekliyorum sonuna kadar.

Kocaeli İl Temsilcisi Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli

Gerçekten çok önemli bir konu. Ormanlarımız çeşitli nedenlerle yok edilmekte. Geleceğimiz için ormanlarımız korumalıyız. her nedenle olursa olsun,ormanlarımızın yok olmasını engellemeyliyiz. Herkesin duyarlı olacağına inanıyorum.

Nereden
    İstanbul

Bence BMN siyasete bulaşmadan, çevreci kimliğini göstererek bu işin altından kalkacak güçtedir.

"O yaptıysa yanlıştır" önyargısı ne kadar yanlışsa, "O yaptıysa doğrudur" demek de o kadar yanlıştır.
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Çevreciler bu işleri boş zamanlarında yapıyor, Asıl çevreci benim. Cümlesini kullanan Sayın Başbakanımızında konuyla ilgili görüşlerini gerçekten merak ediyorum. Madem asıl çevreci kendisi binlerce, Milyonlarca imza toplamaya gerek yoktur o zaman.

Tema sitesinden imza kampanyasına katıldım. Şunuda belirtmek istiyorum son zamanlarda açılan konularda siyasete girmeden yazmak gerçekten zor. Örnek fındık konusu.
    Konu ÖzGür Ayar tarafından (05.09.2008 Saat 12:14 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Devlet bir yandan bizim tapulu arazilerimize orman arazisi diye el koysun....

diğer yandanda kendi arazilerini 3-5 kuruşa peşkeş çeksin ne güzel İstanbul be.....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı OLCAY ÇAKIR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok siyasi bulunacak bir başlık daha.
    Akşama kadar iş mübarek boyutlara taşınmazsa güzel paylaşımlar olabilir.

Destekliyorum sonuna kadar.
    Olcayım, bu konuda merak etme buna fırsat vermeyeceğim.İnternetin başında olduğum sürece bu başlıkta siyaset konuşulmasına izin vermeyeceğim.Beni hiç parti ilgilendirmiyor.İstanbul'da ormana kadar gelip dayanmış gecekonduların iğrenç görüntüsü ilgilendiriyor.Sanki bu beton yığınları ormanı taciz eder gibi bir görüntü oluşturuyor.

Burada daha çok,
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,

Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız... bu kısımla ilgienilmesini, bu yazılanları anlaşılmasını istiyorum.Bu yazılanları anlamaya davet ediyorum herkesi.Yoksa herkesin kendine göre siyasi bir görüşü vardır muhakkak ama bu demek değildirki ortak paydamız olan Ormanlarımıza reva görülen bu yanlışa ortak tepki vermeyelim.

BU BAŞLIKTA SİYASET YASAKTIR!...
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Helal olsun diyorum Ahmet.
    Alıntı Badaloğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada daha çok,
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,

BU BAŞLIKTA SİYASET YASAKTIR!...

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

İmza atmakta geç bile kalmışız. Çağatay kardeşime katılıyorum. Siyasete bulaşmadan sadece çevreci kimliğimizle bu konuyu burada tartışabiliriz.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    İstanbul

Ahmet abi çok bilmişlik gibi olmasın ama bir anektod vermek isterim.Kocaman mavi puntolarla yazdığın o güzel söz bir kızılderili atasözüdür.

"En son ağaç kesildiğinde,en son nehir kirlendiğinde,en son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenecek bir şey olmadığını anlayacak."

Bence kızılderili atasözleri o insanların nasıl güzel bir yaşamı seçtiğini anlatıyor.

Çoğumuz Trabzonluyuz,Karadenizliyiz..Doğaya aşığız adeta..Bu güzelliği ortak paydamız olarak görüp siyaseti karıştırmamak konusunda birleşelim..

Özkan Sümer

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Ben bu konuya bulaşmayayım en iyisi... Hayırlı cumalar efendim.
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Nereden
    Sakarya

Sadece 2b denilen arzilerin şu anda orman falan olmayıp bizzat işgalciler tarafından kullanılmakta olduğunu hatırlatayım.
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Erdal Abi,

Çevreci kimliğini saklama bari En azından yazılarını beğenerek okuyan bizler için yazsan olmaz mı? Sadece çevre sağlığımız ve önemi için sizin gibi duyarlı insanların yorumları çok değerli.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Önemli bir konu destekçisiyiz ormanlarımızı koruyalım.Bu başlık ta değil her başlıkta siyaset yasaktır

Nereden
    Trabzon

mühim bir konu ama siyasete bulaşmadan nasıl tartışılır merak etmiyor değilim...

mesela bu kanun hangi şahısların işine geliyor desek siyaset yapmış olmayacakmıyız

Nereden
    Sakarya

Alıntı Uzunoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mühim bir konu ama siyasete bulaşmadan nasıl tartışılır merak etmiyor değilim...

mesela bu kanun hangi şahısların işine geliyor desek siyaset yapmış olmayacakmıyız
    İşin garibi zannetiğiniz gibi öyle meşhur bilindik şahısların işine gelmiyor sadece. Önemli ölçüde fukara diyebileceğimiz insanlarda gasp etmiş orman gibi görünüp orman olmayan arazilerimizi. Buraların yeniden orman olması pek olası değil. Ama buraların hiç değilse ederinin yarısının gaspçılardan tahsili ile yeni ve yoğun bir ağaçlandırma çalışması mümkün. Yani ben itiraf ediyorum 2B yasasının geçmesini istiyorum İlhancım ne yazıkki düşüncem bu...

Nereden
    Trabzon

Alıntı Erdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin garibi zannetiğiniz gibi öyle meşhur bilindik şahısların işine gelmiyor sadece. Önemli ölçüde fukara diyebileceğimiz insanlarda gasp etmiş orman gibi görünüp orman olmayan arazilerimizi. Buraların yeniden orman olması pek olası değil. Ama buraların hiç değilse ederinin yarısının gaspçılardan tahsili ile yeni ve yoğun bir ağaçlandırma çalışması mümkün. Yani ben itiraf ediyorum 2B yasasının geçmesini istiyorum İlhancım ne yazıkki düşüncem bu...
    Erdal abi bu mantıkla elbette hak veriyorum sana ama şöyle bir durum var. Bir hükümet üyesinin bu yasa ile önemli bir kazanç sağlayacağı görüşü bu kanunun tartışılmaya başlandığı dönemden beri var. Bu bana pek etik gelmiyor ve bu konuda rahatsızlık duyuyorum açıkçası...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bu yasa çıktıktan sonra hiç el değmemeiş orman arazileride birilerine peşkeş çekilecek....

etmeyin 3-5 kuruş para uğruna ormanlarımıza kıydırmayın......
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

olaya nerden bakıldığına göre değişiyor işin şekli. birisi çıkıp televizyonlara diyorki "bu kanun ile ormanlar yok edilecek" diğeri çıkıp diyor ki "sadece eskiye yönelik bir çalışma, şuanda orman olan yerler değil, ormanın katledildiği, bir şehrin kurulduğu bölgeler satılıyor" burda sizin hangi tarafa inandığınız önemlidir ve bu da sanırım birazcık siyasi görüşünüz ve vicdanınız ile ilgilidir
    Ben Kuzeyin Oğlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanın Başkenti! Ben TRABZONUM, BİZ TRABZONSPORUZ!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Bir temizlik gerekiyor.
    Ucu pis değneğin.
    Uçları hatta.
    Ve hatta ağırlık merkezi bile pis.
    Tutulacak tarafı kalmamış anlayacağımız.

Ben olsam son 50-60 yılın belediye başkanları,fen işleri,imar müdürlerini vs leri içeri alırdım sorgulardım.
    Mal varlıklarını vs.

Tüyü bitmemiş siyaset malzemesi yetimlerin hakkını kimler yemiş görürdük net olarak.

Siyaset yok şişşş..!

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

2 çözüm var.

1-Bu tip arazileri yakıp yıkıp hazineye katacaksın,yani olduğu yere,ait olduğu yere.
    2-Son birkez affedip,işgal edenlere paşa paşa-belki bir meblağ karşılığı-bırakacaksın.

Siyasilerin bu durumda arazileri varmı acep_?Samimilermi yani?

Siyaset yok şişşşş...
    Konu OLCAY ÇAKIR tarafından (05.09.2008 Saat 16:15 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Sakarya

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yasa çıktıktan sonra hiç el değmemeiş orman arazileride birilerine peşkeş çekilecek....

etmeyin 3-5 kuruş para uğruna ormanlarımıza kıydırmayın......
    Faik anlamadım. Yasa çıktıktan sonra el değmemiş orman arazileri niçin peşkeş çekilsinki. Arkadaşlar bu iş Olcay abi nin dediği gibi 50 senenin birikimi. Yahu aklımdakini yazıya dökemiyorum. Sakın kimse bana oruç bizi etkilemiyor günlük işlerimizi aynen yapıyoruz falan demesin. Etkiliyo işte etkiliyoooooooo

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

sanırım kimse tam olarak yasanın içeriğini bilmiyor, problem burda. yasa bundan sonrası için bir izne yol açıyor mu açmıyor mu? konuşulması gereken bu heralde
    Ben Kuzeyin Oğlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanın Başkenti! Ben TRABZONUM, BİZ TRABZONSPORUZ!!!

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

2B yani , 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 2. Maddesi B Bendi çevreciler ve kamuoyu tarafından çok tartışılan ve haladaha tartışılmaya devam eden bir yasadır.
    Özü Tarbzonspor olan BMN'nin bu tartışmanın içine girmesi bence doğru değil,

Daha önce benim üyesi bulunduğum diğer çevre örgütleri gibi Tema vakfının bu imza kampanyasınada katılarak ismimi yazdırdım,tüm BMN üyelerinide bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum.
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)