Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 229 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fındık Piyasası ve Sorunlarımız

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Fındık Piyasası ve Sorunlarımız

Sevgili Arkadaşlar.

Bilindiği üzere fındık başta Doğu Karadeniz olmak üzere yaklaşık 2 milyon ailenin geçim kaynağı olan çok önemli bir tarım ürünüdür. Yaklaşık her yıl 2 milyar dolarlık bir ekonomi bu çarkta dönmektedir. Son dönemlerde rekolte fazlalığı bahane gösterilerek fiyatlarda aşağı yönlü oynamalar yapılmaktadır. Şu anda serbest piyasada 1,8 ytl ye kadar inmiştir fiyat.

Oysa bu üründe neredeyse karteliz denebilecek kadar üretimde lideriz. Dünya üretiminin % 75 'i biizm tarafımızdan yapılmaktadır. Bugün petrole bağımlılığımızdan dolayı istedikleri fiyatı verip vermekteyiz. Ancak üretimin neredeyse tamamını karşılayan bizler fiyatını tayin edemiyoruz.

Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartışalım.
    Başka forumlarda duyarlı olalım diyen arkadaşlarıda bekliyoruz efendim.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Yanlış bilmiyorsam italya bu işten en çok kazanan ülkelerden biri keni malını satığı gibi bizden aldığınıda satıyormuş. onların sattıkları kişilere bi neden satamıyoruz bilmiyorum.

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Turizm'den sonra Türkiye'ye en çok gelir getiren sektör, " Fındık Sektörü'dür.. "

Ama devletin bize verdiği değer gözler önünde.. Yazıklar olsun..
    ~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Sahiden bu konuda bilgisi olan varsa en azından temel bilgileri almak isterim. Eyvallah Faik ..
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Siyasete dokunmadan böyle bir konuyu tartışmak zor. Fındık fiyatları denince aklıma Ordu'da yaşanan olaylar geliyor. Binlerce insan yolları kapattı, İsyan etti. İsyanın odak noktasıda hükümetti. Ama sonra gerçekleşen ilk seçimde oylar yine hükümet partisine verildi. Yani İnsanımızda ne istediğini bilmiyor. Üreticiler ve hükümet buna en kısa sürede bir çözüm bulmalı. Marketlerde 100 Gr fındık sanırım 1,5 2 ytl. Üretici ise kilosunu 1,8 Ytl'ye satıyor. Aradaki inanılmaz uçurum kapatılmalı. Herkesin maduriyeti giderilmeli.

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Fındıkçı biraz girişimci olmalı.2 ytlye yurtdışına satıyosun sonra o poşetleyip 5 ytlye sana satıyor.
    Özkan SÜMER

Erkut Ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

BU MİLLETE MÜSTEHAKTIR....

yerinde olsam dert etmezdim.......

tahsin61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

benide üzdü bu haber yazik milettin emegine findiktan gelicek paraya güvenenler vardi valla yazik oldu o insanlara her findikta alin teri var bence fiyat artmali zaten bu sene findik satan olmaz o fiyata millet findigini satmaz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet_Mercanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

findik olayı aslında tüm TÜRKİYE nın olayı benim bilidiğim dunyanın %83 nu biz uretiyoruz ama fındığın dunya pıyasasındakı fıyatını başkaları belirliyor...
    fındık yıllardan beri KARADENİZ linin cözüm bekleyen sorunu

bir sohbette duyduğum kadarıylada ABD gecen yıl ıtıbarıyle net bir sayı bilmiyorum ama büyük bir alana fındık dikti...
    __________________SÜRMENE'Lİ______________________

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Devlet 200.000 bin ton fındığı 5 ytlden piyasadan toplasa......yaklaşık 100.000 bin ton iç fındık eder.....

bu fındığı kurutsa. iç fındık haliyle 15 milyon öğrencye dağıtsa..yanınada her gün süt verilse.

1-1,5 katttirlyon lira gibi bir paraya sağlayacağımız faydalar ;

1- piyasadaki fındık fazlalığı toplanmış olur. Her yıl 250-300 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz bu yıl randıman düşük olduğundan yaklaşık 700 bin ton fındıkta bu yolla eritişmiş olur ve rekolte fazlalığı kalmadığından önemli sorun hallolmuş olunur.

2- İlk başta 5 ytlden toplandığından diğer tüccarlarda ihracat yapabilmek için şu an fiyatın bayağı üstünde bir fiyat vermek zorunda kalacak buda üreticinin alacağı fiyatı ve ihracat gelirimizi otomatikmen artıracaktır.

3- Tarım ve hayvancılık sektörüne çok önemli bir girdi olacak. Bu yolla çiftçilerimizde rahatlayacaktır.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Birşeyler desek siyaset karıştı işe denecek.
    Alınanlar olacak,niyeyse?
    Siyaset karışıncada siyasilerin argümanları...

Nereden
    Trabzon

Fındık piyasası ve sorunları umrumda değil açıkçası

Bu yıl üç ton fındığım oldu

Gelecek para ancak maliyetini karşılar

Önümüzdeki yıl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artık dökülsün gitsin salakmıyım ...

Kocaeli İl Temsilcisi Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli

Bu gün bir gazetede okudum.Sakarya Karasu'da fındık üreticileri fiyatlara isyan etmişler. Fındık bahçem yok,ama bu işle uğraşan insanların emeğinin karşılığını alamaması beni üzüyor.

Faik kardeşim,siyasete dokunmayın demişsin, siyaset olurmu bilemem, fındık ve diğer tarım ürün politikasını hükümetler belirler...

Fındık üretiminde lider durumdayız ama fındık fiyatlarını dış devletler belirliyor. Bizim üreticilerimiz kan ağlıyor.

Belki yeri değil, konu dışı olacak mazur görün. Aynı durum zeytin üreticileri içinde geçerli.Marmara'daki üreticilerin üretiminin karşılığını alamadığından dolayı,zeytinliklerini kat karşılığı mütahitlere satıyor. Yakında Zeytinimizde bitecek maalesef...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

devletimiz fazie verdiği paranın sadece % 3 ü ile bu sorunu gayet güzel çözebilir.....

demem odurki bu 2 milyon aileninve 8 milyon insanın ekmek kapısıdır. Bu insanlar mağdur edilmemelidir.....Küçük çözümlerle ufak paralarla bu iş halledilir yeterki irade olsun

Nereden
    Sakarya

Arkadaşlar meseleye vakıf değilim. Ama bu iş söylediğiniz kadar kolay olsa yapılırdı diye düşünüyorum. Benim duyduğum bu sene fazla verim olduğu. Taban fiyatının düşüklüğü konusunda kusura bakmayın ama tüccarın kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha başka neler yapılır onu tartışmak lazım o ayrı. Ama taban fiyat yüksek olsun çare değil. Tecrübe ile sabit...
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Akrabalarımın çogo fındıgını 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattı...

Çoguna yapmış oldukları emek adına aldıkları üçret konusunda açıdım...

Sonra düşündüm dedimki etma bulma dünyası....
    Profesyonelleşemeyen Kurumsallaşamayan hiç bir kurumun başarılı olabilmesi mümkün degildir!!!(spartaküs)

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Yaklaşık her yıl 2 milyar dolarlık bir ekonomi bu çarkta dönmektedir.

Devlet, sahip çıksın o zaman vatandaşına.. madem ki bu kadar büyük bir pay var ortada, ona göre fiyat versin fındığa... ama onlar önce kendilerini yönetmeyi öğrenmeli bence..

Nereden
    Trabzon

Bu konuya sosyolojik açıdan eğilmek gerek

Fındık ile geçinen insanları düşünmek lazım. Bu insanlar şu anda batmış durumdalar ve Karadeniz bölgesinin yakın zamanda büyük bir göç sorunu olacaktır bu vesileyle.

Adam senede yapar 10-15 ton fındık onunla geçinir. Bu yıl hepsini masrafa verecektir. Mecburen başka gelir kaynağı bulmak zorunda. Büyük şehirler hazır olsun

Kasım Hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartışalım. Başka forumlarda duyarlı olalım diyen arkadaşlarıda bekliyoruz efendim.
    Bu konu için siyasete bulaşmamak gerçekten zor..
    Zira dediğiniz gibi petrolün alıcısıyız, fiyatını başkaları belirliyor..
    Fındığın satıcısıyız, onun da fiyatı başkaları tarafından belirleniyor..

Başka bir misal ise bor madenleri.. Neredeyse %90'ı Türkiyeden kaşılanıyor.. Hammaddeyi yok pahasına veriyoruz (satmıyoruz)... İşlenmiş olanını altın parası ile satın alıyoruz...
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı Uzunoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fındık piyasası ve sorunları umrumda değil açıkçası

Bu yıl üç ton fındığım oldu

Gelecek para ancak maliyetini karşılar

Önümüzdeki yıl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artık dökülsün gitsin salakmıyım ...
    Üç ton da para etmiyorsa pederin ve validenin arazilerinden toplanmasına izin verdiğimiz fındıklarımız için hayıflanmama gerek yokmuş demek ki

Zaten fındığımızı toplayan ve bize her yıl bir çuval fındık yollayan akrabalarımızdan birisinin "Zaten ancak maliyetini paraya çevirebiliyoruz" şeklindeki serzenişine bir zamanlar çok sinirlenmiş ve ne kadar fındık ağacı varsa kestirmek üzere Trabzon' a gitmeye bile kalkmıştım

Meğer pek haksız da değillermiş yahu
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

Nereden
    Sakarya

Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuşamayız. Ben de hiç bir şey öğrenemem. Daha zor sorular soralım bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fındığın bu günkü haline etkisi nedir...

Bunları bildiğimden değil ukalık falan da yapmıyorum. ÖĞRENMEK İSTİYORUM Ama şunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdığı kadar basit değildir...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Erdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar meseleye vakıf değilim. Ama bu iş söylediğiniz kadar kolay olsa yapılırdı diye düşünüyorum. Benim duyduğum bu sene fazla verim olduğu. Taban fiyatının düşüklüğü konusunda kusura bakmayın ama tüccarın kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha başka neler yapılır onu tartışmak lazım o ayrı. Ama taban fiyat yüksek olsun çare değil. Tecrübe ile sabit...
    Abi rekolte yüksektir doğrudur ama fındığın randumanı % 40 civarında yani çok düşük. .rekolteye göre piyasada 850 bin ton fındık olucak. geçen yıldanda kalan 300 bin ton fazlalık var. Devletin bu 850 ton rekoltenin en az 250 bin tonunu alması laızm bu durumda piyasa çok rahatlayacaktır ve denge fiyatına gelecektir. Yoksa insanlarımız fındık toplamaya harcadıkları parayı bile çıkaramayacaktır. Zarar edecektir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Çogo fındığı sandım valla.(çoğu imiş)

Ben bi'tek foşa fındığı bilirim.
    Alıntı Atalay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akrabalarımın çogo fındıgını 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattı...

Çoguna yapmış oldukları emek adına aldıkları üçret konusunda açıdım...

Sonra düşündüm dedimki etma bulma dünyası....

Nereden
    Sakarya

Alternatif ürün geliştirilmeli. Daha yüksek katma değeri olan ürünler bulunmalı. Ne bileyim bal üretimi yaygınlaşmalı. Ben bu konuda hükümetin her köye bir veteriner ve ziraat mühendisi projesini destekliyorum. Bir zamanlar yarım kalan köy enstitüleri projesinin son asırda bu ülkenin en büyük kayıplarından olduğunu düşünüyorum....

Nereden
    Trabzon

Alıntı Erdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuşamayız. Ben de hiç bir şey öğrenemem. Daha zor sorular soralım bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fındığın bu günkü haline etkisi nedir...

Bunları bildiğimden değil ukalık falan da yapmıyorum. ÖĞRENMEK İSTİYORUM Ama şunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdığı kadar basit değildir...
    Fiskobirlik özerk midir değil midir bilemem ama başkanı hükümetin adamıdır

Her yol Parise çıkıyor yani abi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)