Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tema Vakfı 2B Arazileri Satılmasın İmza Kampanyası

ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Standart Tema Vakfı 2B Arazileri Satılmasın İmza Kampanyası

“2/B Arazileri Satılmasın” İmza Kampanyası

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Sayın Başkan ve Üyeleri
    Sayın Başbakan
    Sayın Çevre ve Orman Bakanı

Başımız dertte.
    Dünya ısınıyor, iklimler değişiyor, afetlerin sayısı ve şiddeti artmaya devam ediyor.
    Dünyamız çölleşmeye, açlığa, susuzluğa doğru giderken doğal dengeler bozulurken çözüm, yeşil örtüyü korumak ve genişletmektir.

Ama biz ne yapıyoruz ?

Nefes almamızı sağlayan, topraklarımızı, suyumuzu koruyan, binlerce canlının yaşam kaynağı, yuvası ormanlarımızı korumamız gerekirken sözde “yasal” yollardan satmaya çalışıyoruz.

Ormanlarımız satılık değildir.

Anayasaya aykırı, ulusa ait ormanları satışa çıkararak mülkiyet hakkını hiçe sayan ve orman talanının önünü açan 2 B orman arazilerinin satışına geleceğimiz ve çocuklarımız için hayır diyoruz.

Ormanlarımızın satılmaması hep orman kalması için; aşağıda imzası bulunan biz Ülke Gönüllüleri, başta TBMM Başkanımız, Başbakanımız ile Çevre ve Orman Bakanı olmak üzere Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütün üyelerinden, ilişikte yer alan 2 B ile ilgili çözüm önerilerimizi dikkate almalarını, 2 B orman arazilerinin satılmamasını ve tekrar 2 B’lerin yaşanmaması için gereken önlemleri almalarını istiyoruz.

Anlayacağınız üzere TEMA Vakfının başlattığı ve şu an 476.156 kişinin destek verdiği imza kampanyasına biz BordoMavi.Net üyeleri olarak da destek vereceğimize inanıyorum.

Kaynak: www.tema.org.tr
    İmza kampanyasına katılmak için: http://www.tema.org.tr/2B/index.asp

Katılımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum,ilginize teşekkür ederim.

Konu ÜNAL tarafından (20.03.2008 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.

Emirhan Makul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bende katıldım imza kampanyasınaa destek olunması lazımm bence
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatıdır.

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

476.195 Kişi Olduk ...
    Sayın Egemen Gündoğdu,İmza kampanyasına kaydınız gerçekleştirilmiştir. Teşekkür Ederiz...
    Hadi eyvallah..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

tamam ben de verdim buna imza da..
    bunun çözümünü de verseniz..

özellikle istanbulda bu arazilerin üzeri tamamen kapatılmış durumda.. orman diye birşey kalmamış..
    orman diye geçiyor ama orman yok.
    okulları, altyapıları herşeyleri gitmiş.

benim bildiğim bu yasa 1981 yılından sonrasını kapsamıyor.
    yani 1981 den sonra orman arazisini işgal edenler gene işgalci durumunda kalacak.

satmayalım.
    güzel.
    eee ne olacak orada yaşayan hiç abartmadan söylüyorum milyonlarca insan.

bir şeye muhalefet ediyorsanız, alternatifini de sunun..

onca insan "kaçak" yaşıyor. her türlü yasal sorun var o araziler üzerinde..

bi alternatif çözüm getirin, herkes rahat etsin..

olmaz, yapılmasın. tek başına kabul edilir değil.

(50-100 bin binayı yıkalım, evlerinden atalım gibi irrasyonel çözümler olmayacaktır umarım.)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    UğuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

476.206 kişi
    bordomavi.net
    Trabzonspor'un ilk ve en büyük taraftar sitesi

Nereden
    Ankara

Bu kadar mıyız BordoMaviNet !Destek çıkalım!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Hekimoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

2b orman vasfını kaybetmiş anlamında idi sanırım yani abartmaya gerek yok.
    Hayat bir gündür o da bugündür.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya

Alıntı hekimoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2b orman vasfını kaybetmiş anlamında idi sanırım yani abartmaya gerek yok.
    ben de bunu söylüyorum.
    bahsedilen yerleri gezip görmüş mü kimse.
    orman mı kalmış o arazilerde..

bu avrupanın güney kıbrısı ab ye alıp adına kıbrıs demesine benziyor.
    sen ne kadar kıbrıs dersen de fiilen orası 2 ye bölünmş durumda..

fiilen orada orman yok.
    adı orman arazisi.. ama oksijen değil CO2 üretiyor..

Forum Yöneticisi Cem Balcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

476.221Kişi Olduk .
    • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara tıklayalım.

• Forum Kurallarına aykırı her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayınız.

Nereden
    İzmir

Türkiye çöl oluyor..

bu arazilerde oturanlar tabiki arazilerden çıkartılamayacak.. ancak bu kişilere belirlenen ve henüz vasfını kaybetmemiş orman arazilerine ağaç diktirerek başlanabilir.. çözüm bu mudur? sanmıyorum ama en azından bi şeydir..
    Hadi eyvallah..

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda

benim de imzam geliyor.
    Saldırın Seferoğulları
    Bordo Mavi . Net

Nereden
    Ankara

“2/B Arazilerinin Satılmaması ve 2/B’lerin Tekrar Yaşanmaması İçin
    Yasal Önlem Alınsın
    !”

AKP, 2003 yılında 25 milyar dolar gelir elde edileceğini ileri sürerek kamuoyunda kısaca 2/B orman arazilerinin satışı olarak bilinen konuyu gündeme getirmiş, bu girişim TEMA Vakfı’nın da içinde bulunduğu Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği’nin önderliğinde yapılan çalışmalar, kamuoyunun tepkisi ve 10’ncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto kararı ile engellenmişti. Ancak, AKP seçim bildirgesinde de yer verdiği 2/B orman arazilerinin satışını, kapsamını daha da genişleterek yeniden gündeme getiriyor. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı bu konudaki teknik çalışmaları başlattı.

TEMA Vakfı, 2/B arazilerinin satışı ile ilgili uygulamanın kesinlikle karşısındadır. Giderek ekolojik, ekonomik ve toplumsal bir soruna dönüşen konunun çözülmesi zorunludur, ancak “satış” doğru yöntem değildir.

2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir. Ecrimisil (Kamu mallarını herhangi bir izin almaksızın veya arada sözleşmesel bir ilişki olmaksızın kullanan kişilere Türk Hukukunda fuzuli şagil (haksız kullanıcı); bu kullanıcılardan alınan ücrete de “ecrimisil” denilmektedir.) uygulamasına derhal başlanmalıdır. Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanlar sokağa atılamaz, fakat orman içinde tek veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir. Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır

Siyasal iktidarlar dört yıl vadelidir, iktidara gelmek için yakılmasına, talan edilmesine göz yumulan doğal ormanlarımızın yerine gelmesi ise mümkün değildir. TEMA Vakfı, Sayın TBMM Başkanı, Sayın Başbakan ve Milletvekillerini kamuoyunun sesine kulak vermeye ve ilişikte sunulan TEMA Vakfı’nın tespit ve çözüm önerilerini dikkate almaya davet etmektedir.

Saygılarımızla;
    Toprağına Sahip Çık !
    TEMA Vakfı

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya

Alıntı Egemen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye çöl oluyor..

bu arazilerde oturanlar tabiki arazilerden çıkartılamayacak.. ancak bu kişilere belirlenen ve henüz vasfını kaybetmemiş orman arazilerine ağaç diktirerek başlanabilir.. çözüm bu mudur? sanmıyorum ama en azından bi şeydir..
    vasfını yitirmemiş araziye kimse laf etmiyor yahu..
    orman vasfını yitirmiş bölgelerin satışı bunun adı.

sadece maddi bir getiri değil.
    o bölgede ortaya çıkan eşşek yükü ile yasal problemin de kanuna uygun hale getirilmesi için çözülmesi gerekiyor.

biz de ormanda büyüdük yahu..
    sevmem ağaç kesilmesini de.
    ortada fiili bir durum var..
    kabul etmemek kimseye birşey kazandırmaz.

üstteki yazıya ekleyeyim.
    sarıyerde, beykozda karadeniz kıyısına doğru ilerledikçe, yani orman arazisine girdikçe kaçak yapılmaya çalışılmış ve durdurulmuş bir sürü villa görebilirsiniz.
    orman talanı değil bu yasanın amacı..
    Konu Mehmet Fatih Yavuz tarafından (20.03.2008 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara

Arkadaşlar abartı konusu değil bu her Türk vatandaşının Tema Vakfı tarafına desteği bir şekilde olmalı.Bu konu da aynı şekilde..

Nereden
    İzmir

Alıntı m_fatih_y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vasfını yitirmemiş araziye kimse laf etmiyor yahu..
    orman vasfını yitirmiş bölgelerin satışı bunun adı.

sadece maddi bir getiri değil.
    o bölgede ortaya çıkan eşşek yükü ile yasal problemin de kanuna uygun hale getirilmesi için çözülmesi gerekiyor.

biz de ormanda büyüdük yahu..
    sevmem ağaç kesilmesini de.
    ortada fiili bir durum var..
    kabul etmemek kimseye birşey kazandırmaz.

üstteki yazıya ekleyeyim.
    sarıyerde, beykozda karadeniz kıyısına doğru ilerledikçe, yani orman arazisine girdikçe kaçak yapılmaya çalışılmış ve durdurulmuş bir sürü villa görebilirsiniz.
    orman talanı değil bu yasanın amacı..
    henüz vasfını yitirmemişten kastım yitirmeye yüz tutmuş, yavaştan yapılaşmaya başlamış arazilerin kurtarılmasıydı..
    yasaya tam hakim olmadığım için detayını bilmiyorum. belki de kurtarılmış bölgeler vardır.. belki 2b yasası çok mantıklıdır ama yiten giden ormanların yerini neyle doldurdukları önemli.. yeni orman alanları belirleniyor mu, ağaç dikiliyor mu? önemli olan bu.. bunun peşine düşmek daha mantıklı..

ayrıca çok katı bir orman yasasına ihtiyacımız var..
    Hadi eyvallah..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya

*2B arazileri: 6831 sayılı Orman Kanununun 2. maddesi (B) bendi uyarınca; “31.12.1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş yerlerden; tarla, bağ bahçe, meyvelik, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık (antep fıstığı, çam fıstığı) gibi çeşitli tarım alanları veya otlak, kışlak, yaylak gibi hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler ile şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim alanları orman sınırları dışına çıkarılır.

şimdi bi neye karşı imza atıyoruz??
    zaten orman vasfını yitirmiş arazilerden bahsediyoruz..

bunla ilgili raporda yayınlandı..

Raporda, 2-B alanlarına dönük rakamlar ve fiili kullanım durumu da ortaya kondu. Buna göre ülkede 2-B sorunu, en fazla Antalya'da yaşanıyor. Bu ilde orman vasfını kaybetmiş araziler 45 bin 548 hektarlık bir alana yayılıyor. Antalya'yı 39 bin 287 hektar ile Mersin, 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir izli-yor. Ankara'daki 2-B arazi miktarı 31 bin 706 hektarı, Adapazarı'nda da 29 bin 643 hektarı buluyor. 2-B'ler İstanbul'da 18 bin 233 hektar, İzmir'de ise 14 bin 772 hektarlık bir alanı kaplıyor.

burada karşı çıkacak ne var ben anlamadım..
    fiilen orman olmayan yerler orman vasfından çıkarılacak, hem maddi olarak devlet arazilerden gelir elde edecek hem de mahkemelerin yükü azalacak, çok sayıda dava sonuçlanmış olacak..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya

henüz vasfını yitirmemişten kastım yitirmeye yüz tutmuş, yavaştan yapılaşmaya başlamış arazilerin kurtarılmasıydı..
    yasaya tam hakim olmadığım için detayını bilmiyorum. belki de kurtarılmış bölgeler vardır.. belki 2b yasası çok mantıklıdır ama yiten giden ormanların yerini neyle doldurdukları önemli.. yeni orman alanları belirleniyor mu, ağaç dikiliyor mu? önemli olan bu.. bunun peşine düşmek daha mantıklı..

ayrıca çok katı bir orman yasasına ihtiyacımız var..
    bak bu dediklerinin altına imza atarım..
    çok daha caydırıcı cezalarla bundan sonra tek karış orman arazisinin işgal edilmesine engel olunması gerektiğine ben de katılıyorum..

Küçükalioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bizde desteğimizi esirgemedik.
    Trabzon'dan Çiktum Yola Vardum Geldum İstanbul'a
    Bu Ne Biçim Yermiş Ula Hiç Bir Şeye Benzemeyi..!
    WWW.BORDOMAVI.NET

Nereden
    İzmir

*2B arazileri: 6831 sayılı Orman Kanununun 2. maddesi (B) bendi uyarınca; “31.12.1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş yerlerden; tarla, bağ bahçe, meyvelik, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık (antep fıstığı, çam fıstığı) gibi çeşitli tarım alanları veya otlak, kışlak, yaylak gibi hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler ile şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim alanları orman sınırları dışına çıkarılır.

şimdi bi neye karşı imza atıyoruz??
    zaten orman vasfını yitirmiş arazilerden bahsediyoruz..

bunla ilgili raporda yayınlandı..

Raporda, 2-B alanlarına dönük rakamlar ve fiili kullanım durumu da ortaya kondu. Buna göre ülkede 2-B sorunu, en fazla Antalya'da yaşanıyor. Bu ilde orman vasfını kaybetmiş araziler 45 bin 548 hektarlık bir alana yayılıyor. Antalya'yı 39 bin 287 hektar ile Mersin, 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir izli-yor. Ankara'daki 2-B arazi miktarı 31 bin 706 hektarı, Adapazarı'nda da 29 bin 643 hektarı buluyor. 2-B'ler İstanbul'da 18 bin 233 hektar, İzmir'de ise 14 bin 772 hektarlık bir alanı kaplıyor.

burada karşı çıkacak ne var ben anlamadım..
    fiilen orman olmayan yerler orman vasfından çıkarılacak, hem maddi olarak devlet arazilerden gelir elde edecek hem de mahkemelerin yükü azalacak, çok sayıda dava sonuçlanmış olacak..
    karşı çıkılan şey bu arazilerin peşkeş çekiliyor olması sanırım fatih abi
    en fazla antalyada olması garibime gitmedi açıkçası.. yakılan, kesilen ormanlar ve yerlerine dikilen oteller..
    Hadi eyvallah..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya

en fazla antalyada olması garibime gitmedi açıkçası.. yakılan, kesilen ormanlar ve yerlerine dikilen oteller..
    en çok orman yangını yaşayan bölgeler izmir, muğla, aydın gibi bölgeler..
    dikkat et isimler listede yok..
    sadece son 3 senede yaşanan yangınlarda yanan bölgelerin talanına bile izin verilse listeye ilk 5 ten girerlerdi..

Nereden
    Ankara

Anayasamızın 169 ve 170. Maddeleri ile 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin “B” bendi uyarınca, “31.12.1981 tarihinden önce orman vasfını bilim ve fen bakımından kaybettiği”, “tarım ve hayvancılıkta kullanılmasında yarar bulunduğu”, “köy, kasaba ve şehir yapılarının toplu halde bulunduğu” saptanan yerler, ormancılık rejimi dışına çıkarılmaktadır. 1974 yılından bu yana yapıla gelen bu uygulamalarla artık orman sayılmayan 473 bin hektar alanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Gündemdeki konu budur.

aaahmet61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

şu fotoğrafdaki ormanların kesileceğini zannetmiyorum.vatandaş kaçak ev kurmuş.evler mahalle olmuş.o mahallelerden koca ilçe olmuş.yani orman vasfını yitirmiş.o kadar evi yıksan yıkamazsın.bir defalığına bütün evlere tapu veriliyor.başka çare yok.yoksa kimsenin ormanları katlettiği yok.aksine ormanlarımız artıyor.artık yasayla ormanlarımız korunuyor.

Nereden
    İzmir

en çok orman yangını yaşayan bölgeler izmir, muğla, aydın gibi bölgeler..
    dikkat et isimler listede yok..
    sadece son 3 senede yaşanan yangınlarda yanan bölgelerin talanına bile izin verilse listeye ilk 5 ten girerlerdi..

31.12.1981 tarihinden önce

hadi biraz daha pay verelim.. 90lı yılların sonuna kadar diyelim
    Hadi eyvallah..

Nereden
    Ankara

Neler Yapılmalıdır?
    1) Öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve bu beklenti yok edilmelidir.
    2) Hali hazır 2/B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, “bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme” durumuna açıklık getiren ölçütler arasında;
    • “orman bütünlüğünü bozmama”,
    • “su ve toprak rejimine zarar vermeme”,
    • “çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar vermeme”,
    • “ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme” vb koşulların da birlikte aranması sağlanmalıdır.

3) Mevcut anayasal sistemimiz, Anayasa Mahkememizin bu konudaki müteaddit kararları ve Cumhurbaşkanımızın 2 kez iadesindeki gerekçeler göz önüne alındığında 2/B Arazilerinin Satışı Mümkün Değildir, %93’ü Doğal Olan Ormanlarımızda Bu Yol Kesinlikle Tercih Edilmemelidir.

4) 2/B nedeniyle orman sınırları dışına çıkarılan yerlerde kullanım kadastrosu, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan alanlarda da orman kadastrosu çalışmaları tamamlanmalıdır.

5) 2/B Arazilerinin işgalcilerinden sadece orman köylüsüne tahsis edilecek olanlar hariç (-ki bu 6831 sayılı Orman Kanununun 2. Maddesinin son fıkrasının amir hükmüdür) diğerlerinden hemen ECRİMİSİL (-ki bu geriye doğru 5 yıllık süreyi de içermektedir) alınmaya başlanmalı ve böylece işgalcilerin bedelsiz kullanımı önlenmelidir.

6) Sonuç olarak:
    • 2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir.
    • Yukarıda açıklanan ecrimisil uygulamasına derhal başlanmalıdır.
    • Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanların sokağa atılması da düşünülmemelidir.
    • Fakat orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir.
    • Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.

Nereden
    İzmir

Alıntı BMN-ÜNAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neler Yapılmalıdır?
    1) Öncelikle 2/B uygulamalarına dayanak olan yasal düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve bu beklenti yok edilmelidir.
    2) Hali hazır 2/B uygulamalarında yasada gerekli değişiklik yapılarak, “bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetme” durumuna açıklık getiren ölçütler arasında;
    • “orman bütünlüğünü bozmama”,
    • “su ve toprak rejimine zarar vermeme”,
    • “çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar vermeme”,
    • “ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerini düşürmeme” vb koşulların da birlikte aranması sağlanmalıdır.

3) Mevcut anayasal sistemimiz, Anayasa Mahkememizin bu konudaki müteaddit kararları ve Cumhurbaşkanımızın 2 kez iadesindeki gerekçeler göz önüne alındığında 2/B Arazilerinin Satışı Mümkün Değildir, %93’ü Doğal Olan Ormanlarımızda Bu Yol Kesinlikle Tercih Edilmemelidir.

4) 2/B nedeniyle orman sınırları dışına çıkarılan yerlerde kullanım kadastrosu, henüz orman kadastrosu yapılmamış olan alanlarda da orman kadastrosu çalışmaları tamamlanmalıdır.

5) 2/B Arazilerinin işgalcilerinden sadece orman köylüsüne tahsis edilecek olanlar hariç (-ki bu 6831 sayılı Orman Kanununun 2. Maddesinin son fıkrasının amir hükmüdür) diğerlerinden hemen ECRİMİSİL (-ki bu geriye doğru 5 yıllık süreyi de içermektedir) alınmaya başlanmalı ve böylece işgalcilerin bedelsiz kullanımı önlenmelidir.

6) Sonuç olarak:
    • 2/B arazilerinde satış kesinlikle düşünülmemelidir.
    • Yukarıda açıklanan ecrimisil uygulamasına derhal başlanmalıdır.
    • Toplu yerleşim alanı haline gelmiş/kentleşmiş yerlerdeki insanların sokağa atılması da düşünülmemelidir.
    Fakat orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmalar, mevcut yasalar gereği kesinlikle yıkılarak orman haline dönüştürülmelidir.
    • Kentleşen alanlarda ise medeni hukukumuzdaki mülkiyet kavramında yeni düzenlemelere gidilerek satış dışı çözüm oluşturulmalıdır.
    saçma bu ünal
    şehirlerin %50si gecekondu ve kentsel dönüşüm projelerini uygulamaya sokmak, ıslah imar planlarını uygulamaya sokmak kadar zor bir iş yok bu memlekette..

hele bu kalın gözüken şeyi yapmak yürek ister
    Hadi eyvallah..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)