Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıl 2023 Lider Ülke Türkiye.....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Yıl 2023 Lider Ülke Türkiye.....

Sevgili Bmn Üyeleri.

Forumumuz her ne kadra sportif amaçlarla kurulmuş olsada hayatı sadece spor ekseninde düşünmek yanlış olur. Zaten bunun içinde "Serbest Kürsü" adı altında diğer düşüncelerimizi de beyan edebileceğimiz bir topik yapılmış.

Bildiğinizi üzere 2023 tarihi bizim için Cumhurietimizin 100 yılı olması nedeniyle büyük bir anlam taşıyor. M. K. Atatürk ' ün bize gösterdiği " Muasır Medeniyetler seviyesi ve onun üzeri " hedefimiz olmalı bu yolda elimizden geleni yapmalıyız. Bu amaçla bende bu başlığı açtım.

Burada ülkemizin sorunları çözüm önerilerini ytartışacağız. Ancak sizlerden ricam konunun siyasi olarak istismar edilmemsi ve kişilere yönelik saldırı alanı olarak kullanılmaması. Bu çok önemli lütfen ama lütfen siyaseti konumuz dışında bırakalım.

İlk dosyamız " Enerji " olacak. Ancak konuya başlamadan önce siz değerli artkadaşlarımında fikirlerinden faydalanmak isterim. Bu yüzden sizin fikirlerini aldıktan sonra dosyalarımızı tek tek açacağız.

2023 te lider ülke Türkiye için el ele
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Ali Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

2023 Te TÜrkİye En İyİ Ben Sanmiyorum DİĞer Devletlerde Buna GÖzmÜ Yumcak
    ~ İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Müh ~
    ~Twitter ~

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı bordomavilican Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2023 Te TÜrkİye En İyİ Ben Sanmiyorum DİĞer Devletlerde Buna GÖzmÜ Yumcak

Sevgili kardeşim.

Karıcanın birisi Kabe yollarına düşmüş. Niyeti hacı olmakmış.
    Diğer arkadaşı onla dalga geçmiş:

- Bir yola bak bir sendeki bacaklara bu cüsse ile bu bacaklarla olmaz bu iş demiş.

Karıca :

- Belki Kabeye giderim belki gidemem ama en azından o yolda ölürüm cevabını vermiş.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Daha ayrıntılı bir şeyler yazmak isterdim ama şimdilik şunu söylemek istiyorum.Bu yüzyılda mücadelenin enerji mücadelesi olacağını düşünüyordum ama iklimde meydana gelen değişiklikler nedeniyle su sorunu ortaya çıktı.Bizim tatlı su kaynaklarımız fazla olmasına rağmen bu sorun bizi de ilgilendiriyor.Çünkü bana göre su kaynaklarına fazlasıyla sahip olan Türkiye,komşu devletlerle bu kaynakların paylaşımında ciddi sorunlar yaşayacaktır.Özellikle Fırat ve Dicle nehirleri vasıtasıyla Irak,Suriye başta olmak üzere bölge devletleriyle olumsuz münasebetler kuracağız.İlişkilerimiz gerginleşecek bölgede sevilmeyen ülke olacağız.Ticaret gelirlerimiz belki bu yüzden azalacak.Musul ve Kerkük gibi bölgelerdeki soydaşlarımızı korumda şimdikinden daha fazla zorlanacağız.Bu kaynakları barışcıl yollardan istediği gibi kullanamayan devletler belki de bizim için ciddi güvenlik sorunları oluşturacaklar.

Sonuç olarak Türkiye Devleti bu asırda belki lider ülke olma mücadelesi verecek ama bu mücadele komşu devletlerle olan ilişkilerimizin boyutu ve niteliği ile pekala bir varolma mücadelesine dönüşebilir.

MarceloTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Lider ülke olmak mı?Şartları biliyoruz gidişat iyi değil.İyimser olmaya gerek yok herşey ortada.Liderlik değil bu yarışta tutunabilmek bile Türkiye için başarıdır..

Evet belki borç batağındaki ülkeler arasında lider oluruz zate de öyleyizde resmileştiririz..
    7-7-7-7-7-7-7

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben bu ümitsizliğe düşen arkadaşları anlayamıyorum...Daha doğrusu "Kendini küçük görme" kompleksinden (tevazu değil) artık kurtulalım.

Burada yazan arkadaşların çoğu genç arkadaşlar.Yani 2023'ün söz sahipleri olacak arkadaşlar.Kendimize mi güvenmiyoruz?Tarihimizde bu tür şeyler mevcut değil mi,yoksa tarihimizi mi bilmiyoruz?

Her zaman başkalarını övmeye bayılırız."Arkadaş,şu Japonlar var ya....Ya hele şu İsrailli'ler..."vs.vs...Laf dönüp dolaşıp kendimize geldiğinde "Bu tür şeyler ancak Türkiye'de olur...Biz yatışa alışmışız." vs.gibi klişeleşmiş laflar...Bu laflar da sanki başkaları tarafından kulaklarımıza fısılndanmış,biz de ağzımıza dolamışız.

Günde yarım ekmekle bu ülkeyi kurtaranların torunlarından ben ümitliyim,her ne kadar biraz dezenformasyona uğratılmış olsalar da.

Saz bizim elimizde,besteyi nasıl yaparız,orası bize kalmış.
    Konu antagonist tarafından (25.08.2007 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir.

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

enerjide suda artık çok önemli Türkiye bu iki konuya vakıf olursa iyi bir güc olabilir ama çok zor gözüküyor bizi istemeyen çok devlet var zira

Başlık kapatılmasın bence yararlı.Sadece siyasi mesaj içeren iletiler silinsin.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Bu memlekette bürokrasi diye de bir şey var.Heh siyasilerin çok yanlış yaptığını düşünüyorsan okursun Anayasa Mahkemesi'nin üyesi olursun,Danıştay üyesi vs. olursun.Şimdiden "Yolumu kesiyorlar." diye bahane üretmenin manası yok.

Son söz:"Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."M.Kemal ATATÜRK
    Konu Selman tarafından (25.08.2007 Saat 18:54 ) değiştirilmiştir.

MarceloTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Türk çocuğu yapar eder diyorsun ama artık çoğu genç yozlaşıyor yozlaştırılıyor tarihinden haberi yok..
    Konu Selman tarafından (25.08.2007 Saat 18:54 ) değiştirilmiştir.
    7-7-7-7-7-7-7

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı MarceloTS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Türk çocuğu yapar eder diyorsun ama artık çoğu genç yozlaşıyor yozlaştırılıyor tarihinden haberi yok..
    Söylediğine katılıyorum,o zaman gençliği tarihten haberdar etmek de bizim görevimiz.
    Konu Selman tarafından (25.08.2007 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir.

Burada ülkemizin sorunları çözüm önerilerini ytartışacağız. Ancak sizlerden ricam konunun siyasi olarak istismar edilmemsi ve kişilere yönelik saldırı alanı olarak kullanılmaması. Bu çok önemli lütfen ama lütfen siyaseti konumuz dışında bırakalım.
    Bu konu yararlı bir konu lütfen ilk mesajı dikkate alalım.Burası siyasi bir platform değildir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

sbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

8 veya 9. kalkınma planıda 23 yıllık...2023 için hazırlanmış....ülke vizyonu ile alakalı....hazırlıkları şimdiden başladı yani.
    .........::::ıl cApiTaNo::::.......

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Merak etmeyin 2023 yıllarında 3.dünya savaşı çıkacak Savaşın nedeni ise Susuzluk olacak .. yani Su savaşı olacak Kötüye doğru gidiyoruz Kıyametin alametleri tek tek çıkıyor sonumuz kötü
    Kazimişi gzas vorert

Selman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sizlerinde tahmin ettiği gibi siyasi içerikli mesajlar silinmiştir, silinmeye devam edilecektir.

Başlık Yıl 2023 Lider ülke Türkiye.

Gelin geçmişte siyasilerin yapmış oldukları yanlışlar yerine, gelecekte Türkiye olarak neler yapmalıyız onu konuşalım...

femalkocoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Mordern Osmanli
    Aşk sadece bordomaviymiş

)-: Yarim sende varmidur oy benum gibi sevdaluk :-)

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Enerji açısından bakarsak petrol boruları stratejik konumumuzu güçlendiriyor. Hazar petrollerine, Irak petrollerine yakın konumumuz büyük avantaj. Bunun dışında dünyada gitgide azalan petrol kaynakları yüzünden zorluk çekilecek. Ülkemizde olduğu düşünülen ve henüz çıkartılmamış yataklara sahip olduğumuz düşünülüyor. Yine çok değerli bor, uranyum ve benzeri madenlerimiz vardır.

Enerjiden başka su büyük önem kazanacaktır. Gelecekte bu bölgede savaşlar/çatışmalar/anlaşmazlıklar su üzerine çıkacaktır. Bu vesileyle silahlı kuvvetlerimize geçersem "Vizyon 2023" projesine, anladığım kadarıyla bir kalkınma projesi, sahip çıkan bir kurumdur. Ar-Ge faaliyetlerini arttırarak teknoloji ön planda az sayıda ama günün şartlarında etkin olabilecek profesyonel ordu için çalışmalarını sürdürmektedir
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Forumdan Uzaklaştırılmıştır poetricus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Türk tarihi dikkatle incelendiğinde 80 ile 120 yıl arasında değişen periyotlarda büyük dönüşümler yaşadığı görülür. Bu devlet-i âl-i Osman'da dahi az çok böyleydi. Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen 2023'teki Türkiye'yi şimdiden tahmin etmek güç. Zira çok kısa sürelerde devasa değişikliklerin olduğu bir dönemdeyiz.

Benim tahminim ana hatlarıyla iki şeyden biri olur:
    1. Birileri bizden "eski Türkiye" diye bahseder; yani çoktan parsellenmiş, tükenmiş bir ülke oluruz.
    2. Tarihi liderlik misyonumuzu fark eder, kabullenir ve lider ülke oluruz. Artık bizi hesaba katmadan hiçbir plan yapılamaz olur.

Bu ülkenin bir evladı olarak bütün temennilerim, dualarım, çabalarım şüphesiz ikinci seçenek için. Ama birincinin belirtilerini de görmezden gelemiyorum maalesef.

KUTADGU
    Ziyaretçi

Zannetmiyorum ki strateji ile yol alıyoruz..

Günlük hevesler uğruna oluşturulan politikalarla bir km dahi yol alacağımızı da düşünmüyorum....

Neler yapmamız gerektiği sorusuna da sanırım en belirgin cevap..

Çok istememiz gerektiğidir. Çok istemeliyiz ki yola sağlam başlayalım...

bundan sonra aklıma gelen en önemli unsur ise geçmişten iyi beslenmektir. Geçmişimizi unutarak yapacağımız her hamle belirsiz olan geleceğe bir kara nokta daha düşürecektir.

Yapılacaklar elbette bunlarla sınırlı değil, Dünya katrajına iyi bakmalı ve gelecekte oluşacak olan dünyayı iyi görmeliyiz. Öyle ki 20 yılla sınırlı olmayacak bir bakış oluşturmalıyız...

Genel çerçeve içerisinde özellikle enerji piyasasına yakınlığımızı iyi değerlendirmeli ve özellikle gelecek yüzyılda değerinin düşeceğini tahmin ettiğim petrol politikalarından daha ziyade doğalgaz ve su politikalarını hayata geçirmeliyiz..

Serbest pazar olarak kurulan ve iş gücü ticaret paylaşımını hedef alan Avrupa Birliği hedefinden şu andaki konumu itibariyle derhal vazgeçmeliyiz. Siyasi nedenlerden çok, ekonomik ve de stratejik olarak Ab'nin girdiği küçülme gösterilebilir bu savımın aynağı olarak da..

Son olarak.. Dengeli ve işbilir bir iç politika, bunun yanında haysiyetli ve de ayakları yere basan bir dış politika.

Lancet_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraş

Alıntı femalkocoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mordern Osmanli

nasıl bi laf bu anlamadım doğrusu...fatihin yavuzun kanuninin osmanlısının şimdiden daha modern olduğunu rahatlıkla söyleyebilrim...modernlik dediğiniz şey ilk önce kafalarda olacak....

Lancet_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraş

Alıntı Poetricus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türk tarihi dikkatle incelendiğinde 80 ile 120 yıl arasında değişen periyotlarda büyük dönüşümler yaşadığı görülür. Bu devlet-i âl-i Osman'da dahi az çok böyleydi. Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen 2023'teki Türkiye'yi şimdiden tahmin etmek güç. Zira çok kısa sürelerde devasa değişikliklerin olduğu bir dönemdeyiz.

Benim tahminim ana hatlarıyla iki şeyden biri olur:
    1. Birileri bizden "eski Türkiye" diye bahseder; yani çoktan parsellenmiş, tükenmiş bir ülke oluruz.
    2. Tarihi liderlik misyonumuzu fark eder, kabullenir ve lider ülke oluruz. Artık bizi hesaba katmadan hiçbir plan yapılamaz olur.

Bu ülkenin bir evladı olarak bütün temennilerim, dualarım, çabalarım şüphesiz ikinci seçenek için. Ama birincinin belirtilerini de görmezden gelemiyorum maalesef.
    ben de 2.nin izlerini görmeye başlıyorum...Nihat Gencin bi sözü vardı...Bugüne kadar biz hep birilerinin köpeği olduk...gidin orda ölün dediler öldük şurda ölün dediler öldük die...ama şimdi türkiye kendi başına yeni yeni emeklemeye başladı der...Belki ağır bi ifade ama gerçekten de öle..Şu son dönemde yapılan iranla doğalgaz antlaşması mesela..İlk defa Amerikaya karşı yapılmış ciddi bi hamle bence...ve geri adım da atılmadı amerikanın tepkilerine rağmen..Aynı şekilde rusyada vadettiğinden ek bi gaz vermeyeceğini açıkladı tepki olarak...Bunlar önemli ben 2.seçeneğe inanıyorum...Kuzey Irak konusu da bu yönde çok önemli olacak

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

"Türkiye"
    "2023"
    "Güzel konu"
    "Her yıl değişen dengeler"
    "Tutarsız dış dünya"
    "Çok uzun bir süreç"
    "Zor bir dönem"
    "İnşallah hayırlı olur"
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

Nereden
    İstanbul

Bu konuyu siyaset yapmadan nasıl tartışacaksınız anlamadım?

Nereden
    İstanbul

2023 yılında Türkiye' nin lider ülkelerden biri olması için inanılmaz sıçramalı iyileştirmeler yapması gerekiyor ki bu gidişle özellikle şu anki ekonomik yapımızla maalesef olanaksız... şimdi bazı şeyleri değiştirsek 2050 yi belki yakalarız.... dikkat lider ülke olmaktan bahsediliyor....

Oğuzhan Görkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

şu an mevcut olan savaşların temelinde hatta yüzyıllardır ana sebep olan para yatıyor...bu devirde ne para kazandırıyor?en başta enerji kaynakları daha sonra ise savaş teknolojisi...ülkemizde nükleer enerji dahil olmak üzere her tür enerjiyi kullanabilmemzi sağlayan hammade bulunmaktadır ki bu çok şey demek...doğalgaz ve petrol kuyularının sayısındaki artış ihracat için bir anlam ifade etmesede ithalataı azaltma konusunda büyük yarar sağlayacaktır kuyu sayının artırılıması için araştırmaların artması gerekmektedir...diğer bir husus ise su konusu...değişen iklimle birlikte herşey birbirne girdi yangınlar seller kıtlık susuzluk hat safhada az önce bahsettiğim petrl ve doğalgazdan önce gelen asıl hususta bu...eğer insanlar hayatta kalmaları için gerekli olan şeyleri temin edemezlerse en büyük savaş çıkar bu yüzden elimizdekilerin kıymetini bilip suyumuz tasaruflu kullanarak zamanının gelmesini beklemelyiz...yanlış hatırlamıyorsam sinop civarında ilk nükleer enerji santralmiz kurulacak..tehlikeli olmasına rağmen çok yararlı ve etkili bir atılım bunun gerçekleştirilmesi ehm diğer kaynakların kısa sürede ve çok miktarda yok olmasına engel olur aynı zamanda kullanmayacak olsakda nükleer silah üretimi ile caydırıcı gücümüzü artırmalıyız...gerçi bu yaklaşım dünyayı yaşanmaz bir hale getirecektir ama dünya yı bu güce sahip olan eller yönetmektedir...nükleer hammadeleri iyi işleyip yararlı kullanarak daha az madde ile daha fazla enerji üretebilir ve savunmamızı güçlendirmiş oluruz hatta ve hatta olası nükleer silahlanma yarışında elimizde bulundurduğumuz hammadeleride iyi bir siyaset ve hamle ile ülkemize kar ettirecek şekilde para kazanabilirz...son nokta ise bor.hepimizn bilip duydugu meseledir geleceğin muhtemel enerji kaynağının bor oluşu....ve hemen hemen herkeste iyi bilir ki boru işlenmemiş halini çok ucuz fiyatat satıp işlenmiş halini çok pahalıya alışımız..bu fiyatlarda da oynama yapılmalı...yazılanlar elbet bazı güçler tarafından engellenecektir işte bu yüzden bu planlar hükümetin baş kaldırma becerisi ve yumrugunu masaya vurma gücüne bağlı olarak değişecektir..neden olmasın?neden türkiye gelişip lider ülkeler arasında yer almasın almanya 2 dünya savaşına rağmen nerelere geldi onlar yapıyorsa biz niye yapmayalım...
    ...anti-klişe timi...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)