Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÖNEMLİ:Organ Bağışı/Kemik İliği/Kök Hücresi

haskiz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart ÖNEMLİ:Organ Bağışı/Kemik İliği/Kök Hücresi

Arkadaşlar sanırım bir çoğunuz organ bağışlama konusunda olumsuz düşünüyorsunuz,ki haklısınız da..Ama bu akşam dünyaca ünlü organ nakli cerrahımızın (Münci KALAYOĞLU) katıldığı programı izledikten sonra benim organ bağışı konusunda herhangi bir korkum ya da endişem kalmadı.Zaten öldükten sonra (beyin ölümü:nakil yapılabilmesi için bu ölümün gerçekleşmesi lazım) çürüyecek onun yerine bi hastanın tamamen iyileşmesi ne kadar güzel değil mi? Arkadaşlar sayın doktor dinen araştırmasını da yapmış ki zaten daha önceki diyanet işleri başkanları da bunun caiz olduklarını belirtmişlerdi.Sonuçta bir can kurtuluyor.Programa mail atan 15 yaşındaki çocuklar var,ufacık çocuklardan bahsediliyor gencecik insanlardan bahsediliyor.Arkadaşlar bu cidden önemli bir konu...Umarım yeterince duyarlı olabiliriz...
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canımı alamazsın,aldığın hayallerimdi)

Nereden
    İstanbul
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canımı alamazsın,aldığın hayallerimdi)

Nereden
    İstanbul

Bu kadar düşünceli olacağınız aklıma gelmezdi.....

Naim
    Ziyaretçi

Organlarımı Bağışlamaya Karar vermiştim
    Ailemede bu konuda gereken Talimatları verdim
    Fakat gidip bunu resmileştiremedim
    İk fırsatta bunu yerine getirecem
    acaba nereye başvurmam gerekiyor yardımcı olabilecek olan varmı?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Çok önemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu günün Türkiye'sinin bu konuya bakış açısını hepimiz biliyoruz sanırım.
    "-Ben ALLAH'ın adaletine inanıyorum.." Onur Recep Kıvrak!

Halit Aydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

kardeş başlık için çok teşekkürler. iyi düşünmüşsün ve zaten bir organ bir insanın hayatını kurtarır. ve ne kadar organ bağışlarsak... unutmayalım ki bugün onlara yarın bizlere... Allah kimseyi bu durumlara düşürmesin. Düşenlere aci şifalar

Nereden
    Kocaeli

Alıntı tselif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok önemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu günün Türkiye'sinin bu konuya bakış açısını hepimiz biliyoruz sanırım.
    Önyargılar ülkesi Türkiyemizde ne yazık ki organ bağışı konusunda bir ilerleme gösterilememekte. Haklısın.
    Fakat arkadaşlarımızın da dediği gibi organ bağışlamak için ne yapmak gerekir bunun hakkında da halkı bilgilendirecekler yeterli değil ya da dediğim gibi önyargılar bizi bu tür düşüncelere atıyor....
    Tabi organ bağışındaki ilk engelde bence "aile"

kutoz
    Ziyaretçi

Organ bağışı konusunda küçük bir ayrıntıyı da ben eklemek isterim. Birey, organ bağışı konusunda bir talimat verip resmileştirse bile, vefatı halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onların onayı alındıktan sonra organlar alınmaktadır. Kısacası bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli söz konusu olmamaktadır.

Nereden
    Kocaeli

Alıntı kutoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Organ bağışı konusunda küçük bir ayrıntıyı da ben eklemek isterim. Birey, organ bağışı konusunda bir talimat verip resmileştirse bile, vefatı halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onların onayı alındıktan sonra organlar alınmaktadır. Kısacası bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli söz konusu olmamaktadır.
    Alıntı halitaydin61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi organ bağışındaki ilk engel de bence "aile"
    belki de bir çok organ bağışını resmileştiren kişiler organ bağışını işte bu yüzden yapamıyor bunu sebebi ise söz konusu ailelerin (varislerin) yeterli bilinçlendirilmemesi.

Nereden
    İstanbul

Evet arkadaşlar bence bu konuyu daha da güncelleştirip diğer bireylerinde ikna edilmesi lazım dediğiniz gibi bugün onlara yarın bize...Allah kimseyi o durumlara düşürmesin biz elimizden geleni yapalım.İlginiz içinde teşekkürler ben elimden geçen tüm bilgileri toplayıp buradan aktaracağım

Nereden
    İstanbul

Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla bu konu pek bi ilginizi çekti wallahi bu kadarını beklemiyordum

eminbayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı haskiz61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla bu konu pek bi ilginizi çekti wallahi bu kadarını beklemiyordum
    kızmakta haklısın valla

eminbayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

İleri kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam sadece organ nakli ile mümkündür. Bugün ülkemizde böbrek bekleyen 17 - 18 bin hasta vardır. Diyaliz bu hastalarda yardımcı bir tedavi şeklidir ancak kalp, karaciğer hastalarının diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları da yoktur. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastalar böbrek, kalp, karaciğer gibi organlarını bağışlayarak başka hastalara hayat verebilirler. Ülkemizde organ bağışları henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Bu nedenle organ bağışının yaygınlaşması gereklidir. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda adından da anlaşılabileceği gibi beyin fonksiyonları tamamen ve geri dönmeyecek biçimde kaybolmuştur. Yani bu kişilerin bilinci yerinde değildir ve ancak solunum makinesi desteği ile yaşamlarının sürmesi mümkündür. Kişilerin ben gerçekten ölmeden organlarımı alırlar korkusu yersizdir çünkü beyin ölümüne karar verecek ekip ile organ naklini yapacak ekip ayrı doktorlardan oluşur.
    www.tip2000.com

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Erdem Keser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

herkesin dusuncesine saygi duymak lazim ama benim fikrimce organ bagislamanin caiz olmadigini dusunuyorum bu benim fikrim ama bagislamak isteyen arkadaslarinda kendi dusuncesine saygi duyuyorum ....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Organ bağışlamak istememe rağmen kart çıkartmadım.Duygusal şantajlarla ailemi ikna etmeye çalıştım.Annem ılımlı bakarken babam konuyu kestirp attı.Önceki gün organ sağlık gruptan gelen ekipten organ bağış kartını aldım.Annemin eve gelmesini bekliyorum söylemek için.Zaten bağış durumunda iletişime geçilecek kişiyi annem olarak bildirdim.İnşallah babamı da ikna edebilirim.
    Organ bağışı ile ilgili çeşitli yayınlara baktıktan sonra benim aklımın almadığı tek konu kşilerintanımadığı insanlara canlı organ bağışında bulunmaları.Nakil ameliyatlarında verici ciddi ameliyat sonrası komplikasyonlarla uğraşabiliyor hatta ölebiliyor.Hiç tanımadığın birine organını vermek fikrini anlamıyorum..
    “Nerelerin aktığını tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akıyor!"Artık sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ehliyetimde tüm organlarımı bağışladığımı belirttim. Bildiğim kadarı ile de ayrıca organ nakli kartı almaya gerek yok. 'Â'ileme de sık sık organlarımı bağışlama isteğimi söylerim.
    Alıntı hayat61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Organ bağışı ile ilgili çeşitli yayınlara baktıktan sonra benim aklımın almadığı tek konu kşilerintanımadığı insanlara canlı organ bağışında bulunmaları.Nakil ameliyatlarında verici ciddi ameliyat sonrası komplikasyonlarla uğraşabiliyor hatta ölebiliyor.Hiç tanımadığın birine organını vermek fikrini anlamıyorum..
    Ülkemizdeki yasalara göre bu durum yasaktır. Başka bir deyişle, bunu yapanlar yasadışı yollarla ya da İsrâîl, Güney Kıbrıs gibi ülkelerde yapıyorlar.

Bu tip bağışlar ya para karşılığı ya tehditle ya da kaçırılan çocuklardan alınan organlarla oluyor. Zâten bu yüzden yasak

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sürücü belgesinde bağışladığını belirtenler kart çıkartmalarına gerek yok.Benim gibi sürğcü belgesi olmayanlar ve bağışladığını belirtmeyenler çıkartmaları;hep yanında taşımaları gerekiyor.En önemlisi ailesini ikna etmesi gerekli.
    Türkiye'de yasal olarak genellikle akrabadan canlı bağış yapılmakta.(bu konuda da bile ciddi sorunlar var.)Hastanenin etik kurulunca ticari amaçla olmadığı kanısına varılıp izin verildiği zaman akraba olmayandan da nakil yapılmakta..
    Bir çok ülkede tip ameliyatlar çok yaygın:abd bu konuyla ilgili izlediğim belgesel tüylerimi diken diken etti.
    “Nerelerin aktığını tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akıyor!"Artık sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

aysegul61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Organ bağışı konusunda ülkemizin bilinçlendirilmesi lazım.Bu konuda herkesin kafasında soru işaretleri var.Özelliklede caiz olup olmadığı konusunda ..
    Bu konu üzerinde durulursa eminim ki organ bağışı yaygınlaşacaktır.Unutmayalım ki birgün bizde organ bağışlansın diye yıllarca bekleyebiliriz. Birde bu açıdan düşünelim
    HİÇKİMSEDEN FAYDA BEKLEME,FAYDAYI KENDİNDE ARA
    istediğini söyleyen,istemediğini işitir.

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Biraz empati kurmak lazım bence...eğer biz organ bağışı için bekleseydik nasıl düşünürdük acaba....

Kesinlikle bilinçlendirilmemiz lazım...açıkçası insan eğer beyin ölümü gerçekleşmişse en büyük görev aileye düşüyor...Çünkü biz ölmeden önce organ bağışı yapmışsak bile....ailemizinde onayının olması gerekiyor

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ebru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Siz organlarınızı bağışlamak isteseniz de bu bağışın gerçekleşmesi için aile onayı gerekli ve malesef organ bağışı konusunda özellikle aileleri ikna etmek zor.
    KEMİK İLİĞİ/KÖK HÜCRESİ
    Hasta için hayati açıdan büyük önem arz eden, verici açısından ise bir o kadar kolay ama malesef yine ülkemizde gerekli önemi görmeyen bir konu; Kemik iliği/Kök hücresi vericiliği.

Plansız sanayileşme, düzensiz şehirleşmenin artması ve günlük yaşamımızın her anında radyasyona maruz kalmamız, kemik iliği kanserlerinin hızla artmasına neden olmaktadır. Böyle bir hastalığa yarın bizlerin veya bir yakınımızın yakalanmayacağını kim garanti edebilir ?

Dikiş yada operasyon gerektirmeden yalnızca iğne ile ve aynı gün yada ertesi gün normal yaşantımıza dönebileceğimiz basit bir işlemle birilerinin hayatını kurtarabiliriz.

Ben en kısa zamanda gönüllü formunu doldurup verici adayı olacağım. Sağlığımızın garantisi yok. Allah korusun bu tür hastalıklar bizlerin başına da gelebilir. Diğer arkadaşların organ nakli için söylediği gibi biraz empati kurmak gerek. Yalnızca bir kaç iğneyle hastaların iyileşmesine katkıda bulunabiliriz

GÖNÜLLÜ VERİCİ BİLGİLENDİRME REHBERİ
    KEMİK İLİĞİ KÖK HÜCRESİ VERİCİ REHBERİ
    KEMİK İLİĞİ / KÖK HÜCRE BAĞIŞ FORMU
    TSira_Şimal Yıldızı

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

bmn olarak bi gün topluca gidip ilik bankasına ilik verelim.
    az önce annemi de gönüllü yaptım. 2 kişi ben. hatta biraderi bile getiririm trabzona gitmezse..

kıbrıs rum kesimi ve israilde ülke nüfusunun yarısının ilik bankasında kaydı var..
    bizde ise ilik bankası kapanmak üzere..

yazık.. duyarsız toplum olmamak lazım..

TSira kaptanlığında bi organizasyon da, detaylarını öğrendikten hemen sonra, ilik örneği vermek için yapalım..

Çağatay_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Caiz falan denmiş, insan hayatı kurtaracaksın bundan büyük sevap mı var ? Ölürken birisine can vermek..

Ben bu olaya sıcak bakıyordum fakat birisi beni soğuttu.

Ehliyetimde organ bağışı kısmını işaretleyecektim, arkadaş "boşver o şekilde işaretleyince ağır yaralı durumlarda ölüme bırakıyorlarmış" falan dedi.Çok inanmasam da içime sinmedi işaretlemedim.İtiraz edeceksiniz biliyorum ama yalan yazmak yerine doğrusunu yazdım.

Sonuç olarak sürücü lisansımda bu kısımlar boş.Herkese çok önemli falan diyoruz ama kendimiz yapmıyoruz.Bizim toplum olarak alışkanlığımız maalesef.
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)