Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 15 Eylül 1924 - Ata'nın Trabzon'u Ziyaretinin 82. Yıldönümü

tamuğ yamtar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart 15 Eylül 1924 - Ata'nın Trabzon'u Ziyaretinin 82. Yıldönümü

Ata'nın Trabzon'a gelişinin 82. yılı kutlu olsun.

Cumhuriyetin ilanından sonra, Sonbahar Gezisi adıyla Atatürk'ün yaptığı büyük yurt gezisi Dumlupınar'dan başlamıştı. Buradan Bursa'ya gelen Atatürk 12 Eylül 1924'te Hamidiye, Kruvazörü ile Mudanya'dan hareket etmiş. İstanbul Boğazından geçerek Karadeniz'e açılmış, 15 Eylül1924 sabahı saat 11. 00 de Trabzon'a gelmişti. Atatürk, Trabzonlular tarafından heyecanla karşılandı Yanında eşi Latife Hanım ve yakın arkadaşları vardı. Doğruca Belediyeye geldi. Öğleden sonra da, kendileri için dayanıp döşenen Soğuksu'daki köşke giderek dinlendiler. Köşk 1913 yılında yaptırılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra da Özel İdarenin mülkiyetine geçmişti. Bodrumu ile birlikte dört katlıydı. Üçüncü katın büyük odası Atatürk'ün yatak odası idi.

O gün akşam, Köşk'ün alt kat salonunda Trabzon Belediye Başkanı Kazazoğlu Hüseyin, Atatürk'ün onuruna bir yemek vermiş bir de konuşma yapmıştı.

Atatürk bu konuşmayı cevaplandırdı: (Efendiler, hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyete kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu bu ne şefkat bu ne asalettir. ) dedi Trabzonlulara teşekkür etti.

"Beş sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastığım zaman, bana kuvvet-i kalp veren vatandaşlarımın ilk safında kahraman Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım" Atatürk 15 Eylül 1924
    Bizim çektiğimiz, adamlığın bedeli...

zanoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop

Ulu önderimizin bu şekildeki iltifatlarına mahzar olan bir şehrin insanı ve onun yüksek şahsiyetinin Trabzon şehrine verdiği onurdan dolayı hep gurur duymuşumdur.19 Mayıstan Cumhuriyetin ilanına kadar geçen süre dışında 3 defadan fazla bulunduğu ender şehirlerden biridir Trabzon.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Gerçekten çok gurur verici sözler bunlar. Söyleyecek birşey bulamıyorum...

Can-Basten kardeşimin msn adresindeki imzasına şimdi daha çok hak veriyorum.
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

"Beş sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastığım zaman, bana kuvvet-i kalp veren vatandaşlarımın ilk safında kahraman Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım" Atatürk 15 Eylül 1924
    Hadi eyvallah..

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

atam sen rahat uyu trabzonlular ezin izinde eziklere cumhuriyet kurdurmayacağız

Yönetim Kurulu

Halit M. MOLLASALİHOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Nur içinde yat Paşam
    https://twitter.com/HalitOF

Trabzonspor bir çember gibi, her noktasında başlayan ama asla bitmeyen - Dik oyna

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

nur içinde yat Ulu Önder!...

bu vatana sana arkadaslarına ve mehmetçikle halkımıza borçluyuz.
    ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)

feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

Thedoors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kim sevmemişki gerçek karadeniz insanını M.Kemal Atatürk sevmesin..Teşekkürler bu başlığı açtığın için arkadaşım..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından olan Erzurum Kongresi'ne katılan 64 delegenin 17 tanesinin Trabzonlu olduğunu da ekleyelim bu vesileyle (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Kitabı, YÖK Yayınevi).

Tanrı Türklüğü ve Trabzon'u her daim güçlü kılsın...
    Futbolcuyla taraftar el ele versin, şampiyonluk kupası TRABZON'a gelsin!!!

7 7 7 7 7 7 7 7 7....

Nereden
    İstanbul

"Arkadaşlar,5 sene evvel Samsun'a ilk ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın ilk safında kahraman Trabzonlular'ın bulunduğunu asla unutmayacağım.
    Sakarya'nın kanlı savaşında 3.Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının muharebe meydanında gösterdikleri fedakarlığın hatırası dimağımda canlı kalacaktır"

ATATÜRK

Ata'nın bu sözlerinin başı çok yazıldı ama son tarafı yazılmamıştı. Eklemek istedim.

Nereden
    İstanbul

Atatürk'e Trabzon'da Buketler Takdim Ediliyor,14.6.1937.

Nereden
    İstanbul

15-17 Eylül 1924: Ata'nın ilk Trabzon ziyaretinde yaptığı konuşma...

"Efendiler... Trabzon halkının tamamını birlik ve beraberlik içinde gördüm. Kadınlarının, çocuklarının, ihtiyarlarının gözlerinde yaş gördüm. Bu ne coşkun duygulanma, bu ne sevecenlik, bu ne yüksek soyluluktur. Açıklamak zorunluluğundayım ki; bugüne kadar yaşadığım hiç bir şeyin bu kıymetli memleket ve yüce halkından bugün gördüğüm ilgi kadar beni etkilememiş olduğunu görmüş ve anlamış bulunuyorum. Şundan emin olabilirsiniz ki; Trabzon ve yüce Trabzonluları ziyaret etmek, yıllardan beri içimde beslediğim derin bir arzu ve özlem idi. Ancak bugüne kadar beni bu mutluluktan yoksun bırakan koşulların neler olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bugün çok mutluyum. Çünkü bu zamana kadar sevenlerimi görmeme engel olan kötü koşullar ortadan kaldırılmıştır. Çeşitli zamanlarda gönderdikleri telgraflarla beni görme arzularını belirten Trabzon halkının tamamını ziyaret edebilme onuruna erişebilmeyi çok isterdim. Ancak ne yazık ki onlara şimdilik, yalnızca selam ve sevgilerimi sunmak ve saygıyla anmakla yetinmek zorunluluğundayım. Arkadaşlar... Beş sene önce ilk kez Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri özverili çabaların kıymetli anısı, bilincimde sürekli canlı kalacaktır. Bu yurtsever halka ve o kıymetli kahraman evlatlara sahip bulunan bu değerli yurdunuzu; Ermenistan’a bağlı bir bölge veya Pontus krallığı yapma hayal ve istekleri ile tehditleri ne kadar korkunç bir girişimdi. Kuşkusuz bu korku artık sonsuza kadar hayal olmuştur.”

Ertuğrul ATALAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Atatürk yaşasaydı sizce hangi takımı tutardı?

arkadaşlar geçen gün Tuğrul Yenigünün spor programında yok Atatürk Fenerbahçeliymiş yok BJK liymiş safsataları ile ilgili araştırma yapmıştı.

Fenerlilerin bu konyda söyledikleri hep yalan .
    Atatürk kurtıluş savaşından sonra taa 1927 ve ya 1928 lerde de gitmiş ilk defa istanbula. Yani Atatürkün sevdası herzaman anadoluymuş.

İstanbulda dikilen bir heykeli bile anadoluya bakıyormuş(Sunay Akın dan alıntı)

Tekrar soruyorum sizce Atatürk yaşasaydı hangi takımı tutardı?
    Konu Ertuğrul ATALAY tarafından (28.09.2006 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)