Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 52 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıldızlar Geçidi - Ustalara Saygı | Marco van Basten

Gökhan Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Yıldızlar Geçidi - Ustalara Saygı | Marco van Basten

Bu başlıkta Dünya futboluna damga vurmuş önemli yıldızların hayat hikayelerini yayınlayalım.Tecrübeli üyelerimiz bu oyuncularla ilgili anılarını paylaşırsa memnun oluruz...

U.D.D (Uyuşturucuya Dur Diyenler)

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Roberto Baggio, bana göre İtalya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur çocukluk yıllarımda Bologna , Milan , Brescia forması altında gördüm onu Dünyada 10 numaraya yakışan nadir futbolculardan Baggio dendiği zaman 94 Amerikada kaçırdığı penaltı, İtalyayı tek başına finale çıkarması geliyor akıllara eskiler benden daha iyi bilir Baggio fanatik bir Fiorentina taraftarıdır onun sayesinde bende Fiorentinaya sempati duymuştum ve hayla Fiorentinayı destekliyorum İtalyada çok gündeme gelen oyuncu Budist olmasıda ilginçliklerinden bir tanesi o bir efsane kelimeler yetmez..
    Kazimişi gzas vorert

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Roberto Baggıo...

Kornerden attığı golleri hayranlıkla izlerdim...

~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Başlıktaki emeklere saygısızlık olmayacak ise bir çok futbolcu biyografisini sileceğim. Sıfırdan başlayalım ve her hafta bir futbolcuyu konuşalım. İlgi gösterilmezse bile kendi aramızda o futbolcunun ilginç yönlerini konuşuruz. Eğlenceli bir başlık haline gelebilir.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başlıktaki emeklere saygısızlık olmayacak ise bir çok futbolcu biyografisini sileceğim. Sıfırdan başlayalım ve her hafta bir futbolcuyu konuşalım. İlgi gösterilmezse bile kendi aramızda o futbolcunun ilginç yönlerini konuşuruz. Eğlenceli bir başlık haline gelebilir.
    Yanındayım...

EĞİTİM ŞART!!!

Muhammet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bir çok futbolcu var, hepsi bir arada olmuyor. İnsan hem okumaya üşeniyor hem de oyunculara haksızlık oluyor. Sakin sakin..
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

Nereden
    İzmir

Başlıktaki tüm futbolcu biyografileri kaldırılmıştır arkadaşlar. Paylaşımda bulunan herkesten özür diliyorum. Ama bir futbolcuyu konuşmadan diğer futbolcu biyografisi ekleniyordu. Herkesten tekrar tekrar özür diliyorum.

Başlığa ilk olarak eklenen biyografilerden Roberto Baggio ile başlıyoruz. Daha sonra değiştirip diğer yıldızları konuşmaya devam edeceğiz.

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    Eduardo Galeano

Nereden
    Ankara

Kornerden attığı gol mü? Video ya da görüntü isterim.

Ben bu adama İtalya - Brezilya Dünya Kupası final maçında penaltıyı kaçırıp da Brezilya'nın kupayı almasına vesile olunca daha bir ısınmıştım nedense. Penaltıyı kaçırmış, öylece bakmıştı kaleye. Herkes çok önemlidir der bu ana R. Baggio için.

Nereden
    İzmir

İlahi At Kuyruğu: Roberto Baggio!

"Dünün hataları bugünün deneyimleridir" ve "Penaltıyı sadece onu atmayı düşünen cesurlar kaçırır" cümleleri bir bilgeye değil, futbolun filozofu 'Il Codino Divino' (İlahi At Kuyruğu) Roberto Baggio'ya ait.

Roberto Baggio: Il Codino Divino (İlahi At Kuyruğu)

"Dünün hataları bugünün deneyimleridir" ve "Penaltıyı sadece onu atmayı düşünen cesurlar kaçırır" cümleleri bir bilgeye değil, futbolun filozofu 'Il Codino Divino' (İlahi At Kuyruğu) Roberto Baggio'ya ait.

Baggio sadece futbola ve futbolculara değil, özgüvene ihtiyacı olan herkese yol gösterdi. Jacop Aagard "Excelling in Chess" (Satrançta Mükemmelleşme) kitabının ilk bölümünde satranç tahtası başında ve maçlara hazırlanma aşamasında oyuncuların nasıl davranması gerektiğini örneklerle anlatıyor. Örneklerden biri Roberto Baggio'nun 1994 Dünya Kupası Finali'nde penaltı kaçırıp ülkesinin mağlubiyetine neden olduktan sonra 1998 Dünya Kupası'nda penaltı atarkenki ruh hali ile ilgili.
    "Kaç kişi başaracağıma inanıyordu bilemem, önemli olan benim inanmış olmamdı."

18 Şubat 1967 Vicenza yakınlarında küçük bir kasaba olan Caldogno'da doğan, 1990larda oynadığı dönemin en başarılı orta saha ve forvet oyuncularından bir kabul edilen İtalyan futbolcu Roberto Baggio Inter Milan, Juventus ve AC Milan gibi ülkesinin önde gelen kulüplerinde ve İtalya Milli Futbol Takımı'nda forma giydi.

Ailesi kalabalık bir ailedir 8 kardeşe sahip olan Roberto bu kadalabalıktan kaçmak için kendini futbola verir. Okuldan geri kalan tüm zamanını futbol sahasında geçiren küçük Baggio ilk kez 9 yaşında Caldogno kasabasının takımında futbola başlar.

14 yaşında Serie C1'de yer alan Vicenza'nın alt yapısına gelir. Kendini göstermeye başlayarak 16 yaşında genç milli takıma çağırılır. 18 yaşında Vicenza'da 29 maçta 12 gol atarak takımını Serie B'ye taşır. Sezon sonunda da Fiorentina'ya transfer olur.

Roberto Baggio'yu, Roberto Baggio yapan takım Mor Menekşeler'dir. İlk iki sezonda ayağı kırıldığı için sadece 5 maçta forma giyebilmiştir. Otobiyografisinde futbol oynayamadan geçirdiği bu döneminde felsefeye olan ilgisinin son derece arttığını söyleyecektir. 1987 yılında sakatlıktan çıktıktan sonra Fiorentina ile ilk golünü Napoli'ye atan Baggio üç sezonda 89 macta 38 gol atarak bütün İtalya'da artık kendini kanıtlar. Roberto Baggio'nun Budist olmasında çok büyük etkisi olan Soka Gakkai tarikatına üye olması da bu yıllara rastlar. Futbol gibi bir uğraş içinde bulunmasına rağmen felsefeye olan ilgisi onu bu tarikata çeker. 1989-1990 Sezonu'nda attıgı 19 gol ve Fiorentina ile Uefa Kupası yarı finali oynamasıyla artık dünyaca tanınan biri olur. 1990'a kadar Floransa için oynayan Baggio Fiorentinalı yöneticilerin zoru ile istemeyerek Juventus'a satılır. 19 milyon Dolar transfer ücreti ödenmesiyle dünyanın en pahalı oyuncusu ünvanına sahip olur. Fakat Floransa'da taraftarlar kıyameti koparırlar. Kulüp binası taşlanır yollarda protesto yürüyüşleri düzenlenir taraftarlar 3 gün boyunca Floransa'da terör estirir.

Baggio'nun kariyerinin en iyi üç sezonu Juve'deki ilk üç sezonudur. İlk sezonda 47 maçta 27 atararak lige damgasını vurur. 1992'de 21 gol atar ve Uefa Kupası'nı finalde attığı gol ile Torino'ya getirir. 1993'te hem Avrupa'da hem de dünyada yılın futbolcusu seçilir. İtalyanlar ona saçlarından ötürü 'Il Divin Codino' lakabını takarlar. Türkçe'ye "Kutsal (ilahi) Atkuyruk" olarak çevrilebilir.

İlk kez 1988 yılında milli olur. 1990'da Dünya Kupası kadrosuna alındığında İtalya'nın basında Vicini vardır. Turnuvanın en güzel golü seçilen Çekoslovakya'ya attığı gol sonrası Arjantin'le eşleşen İtalya bu maçı Napoli şehrinde oynayacaktır. Çok büyük bir Napolili taraftar grubu eski oyuncuları ve onları şampiyon yapan efsane Maradona yüzünden maçta Arjantin'i destekleyecek ve tarihe damgasını vuran bu olaylar yaşanırken Baggio maça yedek başlayacaktır. Bu maçta ikinci yarı oyuna girer Baggio fakat maç penaltılara gider ve İtalya, Arjantin'e penaltılarda elenir. Baggio'yu ilk onbire almayarak çok eleştirilen Teknik Direktor Vicini gerekçe olarak Baggio'nun yorgunluğundan bahseder. O maç için Baggio ileride şöyle söyleyecektir; "Ne yorgunluğu? Daha 23 yaşındaydım ve çimleri yiyecek kadar futbola açtım".

1994 Dünya Kupası'nda Baggio yine formunun zirvesindedir. Tüm otoriteler tarafından beğenilmeyen, kötü oynayan İtalya'nın kritik gollerle ve yüksek performansı ile finale çıkmasında rolü büyüktür. Yarı final maçında sakatlanan Baggio için doktorlar final maçında Brezilya karşısında kesinlikle oynayamaz der. Fakat o sahaya çıkar. Penaltılara kalan maçta 3-2 yenik durumda iken penaltıyı üstten auta atar ve Brezilya dünya şampiyonu olur. Bu olayın yankıları uzun sürecektir. Brezilya'nın kupayı almasından çok Baggio'nun penaltıyı kaçırması tartışılır. Baggio dönemine o kadar damgasını vurmuştur ki herkes bir noktayı görmezden gelir. Baggio penaltıyı kaçırmasa ve bir sonraki penaltıyı Brezilya atsa yine Brezilya şampiyon olacaktı. Franco Baresi ve Daniele Massaro, Baggio'dan önce penaltı kaçıran iki İtalyan, Baggio kadar konuşulmaz.

Bir sezon daha Juve'de oynar ve şampiyonluk yaşar. Fakat sakatlığı bir türlü geçmediği için performans ve kondisyon olarak yeterli seviyede olmadığından sürekli yedektir. Ve tam bu aralar yeni bir yetenek yetişmeye başlamıştır; Alessandro Del Piero.

Bir takımda iki maestronun olmayacağını bilen ve artık yaşı 30'a gelmiş Baggio genç Del Piero arkasında yedek kalmak istemediği için takımdan ayrılmak istediğini belli eder ve 1995 yılında Milan'a transfer olur. 1997'ye kadar Milan'da kariyerine devam eder, yine de beklenen yüksek standartları yakalayamaz.

Yine cesur bir kararla daha küçük bir kulüp olan Bologna'ya transfer olur. İlk sezonunda 26 lig maçında 22 gol atararak küllerinden yeniden doğar. Baggio efsanesi kaldığı yerden devam etmektedir.

Cesare Maldini, Baggio'yu, Fransa'daki 1998 Dünya Kupası için kadroda düşünmediğini açıklar. Hem halk hem ulusal basın bir bütün olarak kıyameti koparırlar. Baggio'yu benimsemiş ve bağrına basmış olan İtalyanlar Baggiosuz bir dünya kupası düşünülemeyeceği konusunda hemfikirdir. Baskılara dayanamayan Maldini Baggio'yu Fransa'ya götürür. Ve işte orada dünya bir kez daha Baggio'nun resitalini izleyecektir.

Açılış maçında Şili'yle oynayan İtalya 2-1 yenik durumda iken penaltı kazanır. Maç boyunca iyi oynayan ve ilk golün asistini yapan Baggio topun başına geçer. Bütün dünyanın aklına 4 yıl önceki dünya kupası final maçı gelir. Baggio penaltı vuruşunu gole çevirerek bir nevi hem kendini hem de tüm futbolseverlerin içini rahatlatır. 3 dünya kupasında da gol atan ilk İtalyan olur.

İleride çevirdiği bir reklam filminde Baggio'nun sözleri efsane olur; "94'te bir hata yaptım ve ülkem kaybetti. O penaltıyı 4 yıl boyunca her gün kaçırdım. 4 yıl sonra başka bir penaltıyı kullanmayı seçtim. İzleyen kaç insan o penaltıyı atacağıma inanıyordu hiçbir zaman bilemeyeceğim fakat önemli olan şu ki ben inanıyordum. Geçmişin hataları geleceğin tecrübeleridir. Yola devam."

Dünya Kupası dönüşü Inter'e transfer olan Baggio için Inter Başkanı Massimo Moratti "5 yıl gecikmiş bir transferi bugün gerçekleştirdik" açıklamasında bulunur. Moratti Baggio'yu o kadar çok sever ki teknik direktörler ile sorun yaşadığı için hem Marcelo Lippi'nin hem de Gigi Simoni'nin görevine son verilir. 2 sene boyunca yedek bekler. Lippi Inter'in başına geldiğinde Galatasaray Baggio'ya teklifte bulunur. Teklife sıcak bakan Baggio yakın çevresinin İtalya'dan ayrılmasını istememesi yüzünden Inter'de kalır, aradığını bulamayınca da Brescia'nın yolunu tutar.

Brescia tarihinde hiç görülmemiş bir kalabalık "Tanrı Brescia‘da!" yazılı pankartlarla Baggio'yu bağırlarına basarlar. 4 sene Brescia'da oynayacak olan Baggio 95 macta 43 gol atacaktır. 2002'ye gelindiğinde Baggio bir kez daha dünya kupası için konuşulmaya başlanmıştır ki ağır bir sakatlık geçirir. Ve Brescia gibi ligin üst takımlarında oynamadığı ve sakatlığından yeni çkmıs olmasından ötürü dönemin milli takım patronu Trapattoni, Japonya'ya Baggio'yu götürmez. İtalya çeyrek finale gelemeden elenecek ve Trapattoni Baggio'yu almadığı için çok eleştirilecektir.

Baggio kariyerinin son yıllarında Brescia'da oynamaya devam eder ve 2004 yılında futbolu bırakma kararı alır. Son maçında Brescia, Milan'a 4-2 yenilir. O maçta sahadan çıkarken bütün stad onu ayakta alkışlar. Hem Milanlı hem Brescialı futbolcular adeta gözyaşları içindedir.

Baggio gerçek bir Fiorentina taraftarıdır. Gönlünün her zaman Viola'da olduğunu söyler. Juventus'tayken Fiorentina ile karşılaşmalarında takımı penaltı kazanınca eski takımına penaltıyı atmayı istemez. Bir başka Juventuslu futbolcu penaltı atışını kullanır ve kaçırır. Bunun üzerine teknik direktörü çok sinirlenir ve bir kaç dakika sonra Baggio'yu oyundan alır. Fiorentinalı taraftarlar tarafından büyük bir tezahürat ile soyunma odasına giderken ona atılan bir Fiorentina atkısını boynuna takar. Baggio, Fiorentina ile o kadar özdeşleşmiştir ki daha sonraki oynayacağı; Milan, Inter, Bologna gibi takımlar ile Floransa'daki maçlara boynuna Fiorentina kaşkolu ile çıkacaktır.

Frikikleri top tekniği ve yaratıcı zekası ile futbola damgasını vurmuştur. Efendi kişiliğine rağmen dik kafalılığı ile haksızlığa gelememiş, inandıkları uğruna savaş vermiş bir insandır. Çalışkanlığı ve azmi ile örnek alınması gerekir.

Michel Platini Baggio için "Ona ne 10 numara, ne de 9 numara diyebilirsiniz, o 9.5 numaralı oyuncu" demiştir.

---

Ajansspor'un hazırlamış olduğu Baggio biyografisi bu şekildeydi. Baştan sona kadar okumaya değer.
    Konu ilhan tarafından (16.01.2009 Saat 23:41 ) değiştirilmiştir.

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Ba®ış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

ah be hacı,kaçarmıydı o penaltı?

Nereden
    Ankara

Adamdaki Fiorentina sevgisine bak. Çok güzel sözler de söylemiş futbolla ilgili.

Ve ben olsam 94'deki penaltıdan sonra bir daha penaltı atamazdım. İşte o yüzden adam Baggio, ben burdayım. Büyük cesaret valla.

Nereden
    Aksaray

http://www.youtube.com/watch?v=eawlZjqho4w

( Meşhur penaltı , video eklemeyi bilmiyorum o yüzden link olarak verdim . )

Bu penaltıyla kupadan oldular ama o bir daha ki turnuvada şu sözleri söyleyerek "yıldız" olduğunu kanıtladı adeta .

"Kaç kişi başaracağıma inanıyordu bilemem, önemli olan benim inanmış olmamdı."
    Fakat Floransa'da taraftarlar kıyameti koparırlar. Kulüp binası taşlanır yollarda protesto yürüyüşleri düzenlenir taraftarlar 3 gün boyunca Floransa'da terör estirir.
    Michel Platini Baggio için "Ona ne 10 numara, ne de 9 numara diyebilirsiniz, o 9.5 numaralı oyuncu" demiştir.
    Önemli noktaları kendimce alıntıladım .

http://www.youtube.com/watch?v=SRL9Kx5yw8E

( Kornerden attığı gol )

http://www.youtube.com/watch?v=HcTS9H0usf0

( Fiorentina ve Baggio ile alakalı güzel bir video )

Efsaneydi efsane , İtalyan futbolunda sevdiğim oyuncular arasında hala yerini korur ve korumayada devam edecektir

Nereden
    Ankara

Hüseyin,

İlk video,

İkincisi,

Son video,

Nereden
    Aksaray

Eyvallah Muhammet videoları eklediğin için

Nereden
    İzmir

Kardeşi Di Baggio vardı. O nerede oynuyordu?

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Trabzonspor Kongre Üyesi

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Onlar kardeş miydi?

Bir ara Fiorentina takımında oynuyodu.
    Bordomavi.net

Ba®ış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

değillerdi galiba,ama olabilirlerde.karantisi yok

Nereden
    Aksaray

Roberto Baggio 'nun kardeşi değildi o sanırsam İlhan , gerçi Baggio 'nun kardeşide topçuluk yapmıştı ama büyük takımlarda pek rastlamadım kendisine .

Trabzonspor Kongre Üyesi

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Dino Baggio kardeşi Di Biaggio başka
    Bordomavi.net

Nereden
    İzmir

Dino Baggio'nun lakabı Di Baggio diye biliyordum. Kardeş olamazlardı zaten, benimki de laf olsun. ççç

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Gökhan KAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

nedense baggio dendigi zaman hemen akla penaltı geliyor...
    Mario Alberto Kempes - El Matador

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Futbolcuları meta olarak görmek çok yanlış olduğunu Baggio gibi isimler sayesinde hatırladığımızda çok mutlu oluyoruz.Zira bu adamlarda insan ve gönül verdikleri takımlar muhakkak oluyor.Tamam Baggio Juvedeyken, Fiorentinaya penaltı atmamış olabilir hatta bu konuda kendisinide eleştirebiliriz ama bir insan futbolu bıraktıktan sonra bile bu tip özellkleri ile anılacaksa varsın o penaltıyı atmasın.En azından bizdeki ezikler gibi size şu futbolcuyu veririz ama bize karşı oynatmayın maddesini anlaşmalara koymuyorlar.

Türkiye'de buna benzer bir durum var mı? tam hatırlayamadım ama İlhan Mansız'ın İstanbul'da, Ankaragücü forması ile eski takımı Beşiktaş'a attığı gol gelir aklıma... Hatırlarsanız golden sonra sevinmemişti...Bir nevi riyakarlık var bu davranışta.Madem sevinmeyeceksin o zaman Baggio gibi atma kardeşim golü

Baggio'nun maçlarını izleyen şanslı kişilerdenim.Gerçekten onu izlerken futbolun güzelliklerini sahada görmek mümkündü.Top tekniği süperdi,frikikleride çok güzel kullanırdı.Onu izlerken keyif almamak elde değildi.
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...

EMRAH ERTEMOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Baggio dendimi aklıma dünya kupası kaçan penaltı hollanda italya falan geliyor
    Konu ilhan tarafından (17.01.2009 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yazının tamamı kalın fontta yazılamaz. Lütfen forum kurallarını uyunuz.
    FOREVER TRABZONSPOR
    1461
    TS rh (-)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Uğurtan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Baggio gerçekten meşin yuvarlağın öyküsünde ciddi yerler etmiş bir figür.. Belki herkes o malum penaltıyla hatırlar ama bir dönemin komplike futbolculuğuyla, futbol dışı duruşuyla fenomeniydi.. Bunlar arasında birisi de bendim..
    Bu denli dünyanın sevdiği, sahiplendiği İtalyan futbolcu nadirdir.. O yüzden çok ama çok önemli bir kişilikti benim için..

Ayrıca İlhan teşekkür ederim okumaya gerçekten değer bir biyografi o eklediğin..
    Bir Gün Mutlaka Aslına Döneceksin. Dönmek Zorundasın. Bu Senin Genlerinde var...

Gökhan KAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Dino Baggio'nun lakabı Di Baggio diye biliyordum. Kardeş olamazlardı zaten, benimki de laf olsun. ççç
    Luigi Dibiaggio dur o dediğin......
    Mario Alberto Kempes - El Matador

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)