Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ne Demek İstiyorsunuz (haber61)

EyüpKILIÇ61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Angry Ne Demek İstiyorsunuz (haber61)

http://www.haber61.net/author_article_detail.php?id=209

Arkadaşlar yukarda verdiğim linkte haber61.net yazarlarından Elif Çavuş'un son yazısı "Çocukları Denize Dökelim" başlıklı yazısı var...Yazıyı lütfen okuyun... Son kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum:

(Soru; Çocuklar kendiliğinden iyi yetişmez mi?

Cevap: Ortamları iyi olursa iyi yetişir. Ortama bağlı.

Yorum: Ama biz fındıklığa salıveriyoruz çocukları. İyi yetişsin diye mi. Fındıklıkta yetişen çocuk nasıl olur? O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.

Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.)

Yazısında Trabzon'da mendil satan çocukları ele almış.Gelin görün ki lafını bilmeden yazmış bazı şeyleri.Ben fındık toplayarak büyüdüm.Yukarıda yorum kısmında yazdıkları çok rencide edici değil mi? Nasıl bir anlayış bu!!!Anlam veremiyorum.Bu konuda gerekli tepkinin verilmesini umuyorum...
    Teşekkürler TrabzonSpor'um...Senin yolunda verilen şehitlere hediye ettiğin 2010 TÜRKİYE KUPASI ve SÜPER KUPA için...
    Her Türlü

Emirhan Makul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

acaba fındıklığa salıvermeyi mecazi olarak mı vurgulamış
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatıdır.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arada bir okurum ve genelde de çok beğenmem ama bu yazısında bence de tuhaf bir durum yok. İşte "sosyal devlet" kavramını fındık fiyatları ile bağdaştırmanın sonucu böyle oluyor. "Sosyal devlet"in topladığı vergilerin bana ait olan kısmıyla hiç değilse şu çocuklardan birini okutmasını diliyorum.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gökçebey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Yazıyı bende okudum ve tamamen ironik bir yaklaşımla yazıyı ele aldığını düşünüyorum.
    hepsi bu kadardır; adı yaşamak...

Nereden
    Ankara

Bahsettiği sokakta mendil satan çocuklar!!! Acaba birine sormuş mu ki "sen nerelisin?" diye... Ben sordum bir kere Adıyaman cevabını aldım.İnanıyorum ki orada mendil satan çocukların hiç biri Trabzon'lu değil.Ama hanfendi bu gerçeği görmezlikten gelerek yazısını yazmış...
    Teşekkürler TrabzonSpor'um...Senin yolunda verilen şehitlere hediye ettiğin 2010 TÜRKİYE KUPASI ve SÜPER KUPA için...
    Her Türlü

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eyüp yazıyı okudum ama senin anladığın gibi kötü birşey söylememiş bence....çocukları sokağa salmayın demiş...

Samet Türkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Nedense gazeteci olanlar veya öylesine internet sitelerinde köşe yazarı olanlar kendilerinin her konuda konuşma hakkı olduğunu sanıyorlar.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Trabzon'daki sokak çocuklarının büyük kısmının Trabzonlu olduğunu bende düşünmüyorum. Ayakkabı boyacılarının çok büyük kısmı Ağrılı mesela. Fakat bu kanayan yaranın Ağrılısı Trabzonlusu Adıyamanlısı olamaz. Trabzon'da şu an en aktif konu randımansız fıkdık meselesi olduğu için Elif hanım fındık üzerinden gönderme yapmıştır. Yazının özü daha da anlamlı. Vekillerimizin çocukları denize döktürmektense eğitim, sıcak bir yuva, mesleki gelişim şartlarını sağlamaları gerekir. Meclise gönderilme sebeplerinden başlıcaları bu değil midir zaten?

Nereden
    Ankara

Gökçe abi yazının geneleni zaten söyleyeceğim bir şey yok fakat, yorum kısmı: (Ama biz fındıklığa salıveriyoruz çocukları. İyi yetişsin diye mi. Fındıklıkta yetişen çocuk nasıl olur? O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.) böyle olmamalıydı...
    Her Türlü

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.

Sonunada böyle birşey eklemiş ama tatmin etmiyor..

Belkide örnek vermek için bu dili kullandı...

EĞİTİM ŞART!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Eyüp bence yanlış anladığın nokta şurası. Bak diyorsun ki ben fındık toplayarak büyüdüm. Eh bu bölgenin nüfusunun büyük kısmı da fındık toplayarak büyüdü. Ama bu bölgeden Cumhurbaşkanı, başbakanlar, bakanlar, doktorlar, mühendisler, sanatçılar da çıktı. Yorum: Hiçbir yerin yoksa yetiştirecek, fındıklıkta yetiştir ama onu besle, yeterli ilgiyi göster ki içi boş olmasın.) Aileleri bu insanları besledi yeterli ilgiyi gösterdi ve bu insanlar 60 randıman verdiler. Fındıklıkta yetişen çocuklar tabiriyle aileleri tarafından eğitilmeyen, okul eğitimi almayan, cahilliklerini yenmeleri konusunda yardımcı olunmayan çocuklar kastedilmiştir. Karadeniz bölgesinde ailesi tarafından eğitim aldırılmayan çocuk çok azdır herhalde. Fakat özellikle doğu bölgelerinde durum aynı değil. Olmayan gelire onlarca çocuk ortak oluyor. Haliyle ne okul eğitimi alabiliyor ne de iyi bir hayat olanağı oluyor. Evladını doğduğu topraklardan kopartıp da büyük şehirlere sokak çocuğu olsun diye yollayan anne babanın da zihniyeti iyi incelenmeli. Tek problem maddi imkansızlıklar mı? Terör korkusu mu? Vurdumduymazık mı? Bu soruları sorunca da konu başka bir boyuta kayıyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hatırlarsanız televizyonlarda güneydoğu kökenli yada o yöreye benzetilmek istenen diziler patlama yapmıştı. Bangır bangır televizyonlarda benzer diziler saydım, tam 18 taneydiler. Yahu neden bir tane bile Karadeniz dizi yok dedik ki demez olaydık. Dizi karadeniz dizisi olmasa bile baş aktörlerinden birisi karadenizliymiş gibi resmedilmiş fakat adam "hırsız"

Şimdiiii...

Hiç darılmaca gücenmece yok, İstanbul'da yaşayan herkes bilir ki bu işlerin kimlerin tekelinde olduğunu. Ve benim insanım bilir ki Karadeniz'deki hırsızlık vakalarının yıllık kaç adet olduğunu... inanılmaz derece de iğrenmiştim.

Uzatmayalım, kıt bilgilerle yola çıkar Karadenizde mendil satan çocuk demogojisiylede donatmaya çalışırsanız, çuvallamanız çok normal.
    Konu Külünkoğlu tarafından (08.09.2008 Saat 13:33 ) değiştirilmiştir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Kasım Hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Yazarın anlatmaya çalıştığı ama cümle kurnayı beceremediği için anlatamadığı konu şu ki; aileler, çocuklarını başıboş bırakmasın. Bunda abes bir durum yok bence.
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Söz konusu yazar kendisinden önce bir çok yazarın da değindiği gibi son derece önemli bir sosyal yaraya parmak basmış..

Hatta tespitlerinin ve söylemlerinin tamamında da haklılık payı var..

Ancak tahminime göre biraz daha fazla ses getirmesi amacıyla olsa gerek biraz uç ve fevri örnekler vererek yazısını biraz sivriltme yoluna gitmiş..

Aksi takdirde, gramer ve kompozisyon açısından hiç de profesyonelce sayılamayacak şu yazının kayda değer bir yanı da olmazdı kendi açımdan..

Sonuçta haklı bir tepkiden türeyen sosyal bir yaranın klişeleşmiş bir şekilde suratımıza çarptırılıp durduğu sıradan bir makaleden fazlası değil..

Mevzuu tartışmaya değer ama bu yazı değmez
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

ezgi cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Thumbs up

Sosyal bir yarayı klişeleşmiş bir şekilde yine yüzümüze vuruyolar diye algılarsak bu tür olayları bence bu sosyal yaralar hiçbir zaman iyileşemez

Kız kendi memleketinin yarasına el atmış ve düşüncelerini dile getiriyor kendi üslubunca.. (ki hiç de bir yanlış göremiyorum)

Bizim neden tepki vermemiz gerekli anlamıyorum

Kimdir bu Elif Çavuş diye bakarken, şöyle bir açıklamasına rastladım...raslantı özetler bu durumu...diyecek çok fazla birşey yok!

'...Trabzon'da herşey zor. Gazetecilik de zor haliyle. Modernizmle gelenek-göreneklerin arasına sıkıştırılmış bir şehir işte. Biz sıyrılanlardan görsek de kendimizi sadece gözlemleyebilen olduğumuzun da farkındayız. Değişimin şekilde değil beyinde başladığını görmeyi arzuluyoruz...'
    Konu ezgi cubukcu tarafından (09.09.2008 Saat 11:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: hiçbir gerekçesi yok!
    Futbol taraftardır!

KUTADGU
    Ziyaretçi

Yazar hanımefendi, teşhisler koymaya çalışmadan önce, azıcık kendi içindeki tutarsızlığı çözsün diyorum.
    Tez, antitez arasında sentez olma çalışmaları bunlar. Haliyle de boş çaba.
    Yeterlilikleri yok ne de olsa.

Bu arada Great White'a katılıyorum, tartışmaya bile değmez.

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

''O yüzden 5 para etmiyorlar ve fındık gibi içi boş, randımanda vermiyorlar.''

kendisinden şüpheleniyorum, ruh sağlığı yerinde mi diye..

Vkgz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

eğitimi neymis bu elif kardesimizin
    Önce TRABZONSPOR

ezgi cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Tartışmaya değer bir konuya el attığı için bile yazısı tartışmaya değer ama biz yine en büyük yanlışa düşerek kişileri tartışıyoruz...Elif'in eğitimi nedir bilemem ama eminim anlatmak istediği ya da burda tartışılması gerekenler bunlar değildi!
    Futbol taraftardır!

KUTADGU
    Ziyaretçi

Tartışmaya değer dediğiniz şey nedir Allah Aşkına?
    Ve bu konu böyle mi tartışmaya değer hale getirilir?

Belki de Türkiye'de en az bu manzaraların göründüğü şehri "karantinaya" almaya çalışıyor hanım kızımız.
    Bunu anlatamıyor, bunu yazamıyor ve de bunların hiç birini yapamazken, bazılarına boyunduruk vurmaya çalışıyor.
    Bırakalım bu iki adım önünü göremeden, entellektüel kılıklara girme muhabbetlerini.
    Toplumunu tanıyamayan aydınlar ordusu işte...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Cihan bu ne güzel ince gerekli ve yerinde tespitlerdir böyle

.....

Teşekkürler Serkan
    Konu KUTADGU tarafından (09.09.2008 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir.

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Şimdilik beklemedeyim..
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Yazıyı okudum.
    Duyulan rahatsızlğı anlamaya çalışıyorum.

Ha.
    Yazıyı çok beğendim.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Yazıyı değil Kutadgu'yu okumuş olmalısın?
    Yanılıyormuyum.?
    Alıntı Şeykan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cihan bu ne güzel ince gerekli ve yerinde tespitlerdir böyle

.....

Teşekkürler Serkan

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Şu cümleye bir açıklama beklesem?
    Alıntı Vkgz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğitimi neymis bu elif kardesimizin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)