Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 229 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fýndýk Piyasasý ve Sorunlarýmýz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Fýndýk Piyasasý ve Sorunlarýmýz

Sevgili Arkadaþlar.

Bilindiði üzere fýndýk baþta Doðu Karadeniz olmak üzere yaklaþýk 2 milyon ailenin geçim kaynaðý olan çok önemli bir tarým ürünüdür. Yaklaþýk her yýl 2 milyar dolarlýk bir ekonomi bu çarkta dönmektedir. Son dönemlerde rekolte fazlalýðý bahane gösterilerek fiyatlarda aþaðý yönlü oynamalar yapýlmaktadýr. Þu anda serbest piyasada 1,8 ytl ye kadar inmiþtir fiyat.

Oysa bu üründe neredeyse karteliz denebilecek kadar üretimde lideriz. Dünya üretiminin % 75 'i biizm tarafýmýzdan yapýlmaktadýr. Bugün petrole baðýmlýlýðýmýzdan dolayý istedikleri fiyatý verip vermekteyiz. Ancak üretimin neredeyse tamamýný karþýlayan bizler fiyatýný tayin edemiyoruz.

Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartýþalým.
    Baþka forumlarda duyarlý olalým diyen arkadaþlarýda bekliyoruz efendim.
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    46

Yanlýþ bilmiyorsam italya bu iþten en çok kazanan ülkelerden biri keni malýný satýðý gibi bizden aldýðýnýda satýyormuþ. onlarýn sattýklarý kiþilere bi neden satamýyoruz bilmiyorum.

Dursun Kaplan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Turizm'den sonra Türkiye'ye en çok gelir getiren sektör, " Fýndýk Sektörü'dür.. "

Ama devletin bize verdiði deðer gözler önünde.. Yazýklar olsun..
    ~ Yüzümüzün yüreðimizle beraber gülümsediði an’ dýr mutluluk. ~

Erdal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    50

Sahiden bu konuda bilgisi olan varsa en azýndan temel bilgileri almak isterim. Eyvallah Faik ..
    Trabzonspor taþralý olmaktan gelen ezikliðin, merkez karþýsýnda ikinci derecede veya gölgede býrakýlmýþ olmaktan sýyrýlmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun deðil, otantik inisiyatifin sembolüdür Ýsmet Özel

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    38

Siyasete dokunmadan böyle bir konuyu tartýþmak zor. Fýndýk fiyatlarý denince aklýma Ordu'da yaþanan olaylar geliyor. Binlerce insan yollarý kapattý, Ýsyan etti. Ýsyanýn odak noktasýda hükümetti. Ama sonra gerçekleþen ilk seçimde oylar yine hükümet partisine verildi. Yani Ýnsanýmýzda ne istediðini bilmiyor. Üreticiler ve hükümet buna en kýsa sürede bir çözüm bulmalý. Marketlerde 100 Gr fýndýk sanýrým 1,5 2 ytl. Üretici ise kilosunu 1,8 Ytl'ye satýyor. Aradaki inanýlmaz uçurum kapatýlmalý. Herkesin maduriyeti giderilmeli.

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Fýndýkçý biraz giriþimci olmalý.2 ytlye yurtdýþýna satýyosun sonra o poþetleyip 5 ytlye sana satýyor.
    Özkan SÜMER

Erkut Ay - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun
    Yaþ
    42

BU MÝLLETE MÜSTEHAKTIR....

yerinde olsam dert etmezdim.......

tahsin61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

benide üzdü bu haber yazik milettin emegine findiktan gelicek paraya güvenenler vardi valla yazik oldu o insanlara her findikta alin teri var bence fiyat artmali zaten bu sene findik satan olmaz o fiyata millet findigini satmaz

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet_Mercanlý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diðer
    Yaþ
    42

findik olayý aslýnda tüm TÜRKÝYE nýn olayý benim bilidiðim dunyanýn %83 nu biz uretiyoruz ama fýndýðýn dunya pýyasasýndaký fýyatýný baþkalarý belirliyor...
    fýndýk yýllardan beri KARADENÝZ linin cözüm bekleyen sorunu

bir sohbette duyduðum kadarýylada ABD gecen yýl ýtýbarýyle net bir sayý bilmiyorum ama büyük bir alana fýndýk dikti...
    __________________SÜRMENE'LÝ______________________

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Devlet 200.000 bin ton fýndýðý 5 ytlden piyasadan toplasa......yaklaþýk 100.000 bin ton iç fýndýk eder.....

bu fýndýðý kurutsa. iç fýndýk haliyle 15 milyon öðrencye daðýtsa..yanýnada her gün süt verilse.

1-1,5 katttirlyon lira gibi bir paraya saðlayacaðýmýz faydalar ;

1- piyasadaki fýndýk fazlalýðý toplanmýþ olur. Her yýl 250-300 bin ton iç fýndýk ihraç ediyoruz bu yýl randýman düþük olduðundan yaklaþýk 700 bin ton fýndýkta bu yolla eritiþmiþ olur ve rekolte fazlalýðý kalmadýðýndan önemli sorun hallolmuþ olunur.

2- Ýlk baþta 5 ytlden toplandýðýndan diðer tüccarlarda ihracat yapabilmek için þu an fiyatýn bayaðý üstünde bir fiyat vermek zorunda kalacak buda üreticinin alacaðý fiyatý ve ihracat gelirimizi otomatikmen artýracaktýr.

3- Tarým ve hayvancýlýk sektörüne çok önemli bir girdi olacak. Bu yolla çiftçilerimizde rahatlayacaktýr.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Birþeyler desek siyaset karýþtý iþe denecek.
    Alýnanlar olacak,niyeyse?
    Siyaset karýþýncada siyasilerin argümanlarý...

Nereden
    Trabzon

Fýndýk piyasasý ve sorunlarý umrumda deðil açýkçasý

Bu yýl üç ton fýndýðým oldu

Gelecek para ancak maliyetini karþýlar

Önümüzdeki yýl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artýk dökülsün gitsin salakmýyým ...

Kocaeli Ýl Temsilcisi Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    49

Bu gün bir gazetede okudum.Sakarya Karasu'da fýndýk üreticileri fiyatlara isyan etmiþler. Fýndýk bahçem yok,ama bu iþle uðraþan insanlarýn emeðinin karþýlýðýný alamamasý beni üzüyor.

Faik kardeþim,siyasete dokunmayýn demiþsin, siyaset olurmu bilemem, fýndýk ve diðer tarým ürün politikasýný hükümetler belirler...

Fýndýk üretiminde lider durumdayýz ama fýndýk fiyatlarýný dýþ devletler belirliyor. Bizim üreticilerimiz kan aðlýyor.

Belki yeri deðil, konu dýþý olacak mazur görün. Ayný durum zeytin üreticileri içinde geçerli.Marmara'daki üreticilerin üretiminin karþýlýðýný alamadýðýndan dolayý,zeytinliklerini kat karþýlýðý mütahitlere satýyor. Yakýnda Zeytinimizde bitecek maalesef...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

devletimiz fazie verdiði paranýn sadece % 3 ü ile bu sorunu gayet güzel çözebilir.....

demem odurki bu 2 milyon aileninve 8 milyon insanýn ekmek kapýsýdýr. Bu insanlar maðdur edilmemelidir.....Küçük çözümlerle ufak paralarla bu iþ halledilir yeterki irade olsun

Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    50

Arkadaþlar meseleye vakýf deðilim. Ama bu iþ söylediðiniz kadar kolay olsa yapýlýrdý diye düþünüyorum. Benim duyduðum bu sene fazla verim olduðu. Taban fiyatýnýn düþüklüðü konusunda kusura bakmayýn ama tüccarýn kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha baþka neler yapýlýr onu tartýþmak lazým o ayrý. Ama taban fiyat yüksek olsun çare deðil. Tecrübe ile sabit...
    Trabzonspor taþralý olmaktan gelen ezikliðin, merkez karþýsýnda ikinci derecede veya gölgede býrakýlmýþ olmaktan sýyrýlmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun deðil, otantik inisiyatifin sembolüdür Ýsmet Özel

Atalay - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Akrabalarýmýn çogo fýndýgýný 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattý...

Çoguna yapmýþ olduklarý emek adýna aldýklarý üçret konusunda açýdým...

Sonra düþündüm dedimki etma bulma dünyasý....
    Profesyonelleþemeyen Kurumsallaþamayan hiç bir kurumun baþarýlý olabilmesi mümkün degildir!!!(spartaküs)

Sacit - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    38

Yaklaþýk her yýl 2 milyar dolarlýk bir ekonomi bu çarkta dönmektedir.

Devlet, sahip çýksýn o zaman vatandaþýna.. madem ki bu kadar büyük bir pay var ortada, ona göre fiyat versin fýndýða... ama onlar önce kendilerini yönetmeyi öðrenmeli bence..

Nereden
    Trabzon

Bu konuya sosyolojik açýdan eðilmek gerek

Fýndýk ile geçinen insanlarý düþünmek lazým. Bu insanlar þu anda batmýþ durumdalar ve Karadeniz bölgesinin yakýn zamanda büyük bir göç sorunu olacaktýr bu vesileyle.

Adam senede yapar 10-15 ton fýndýk onunla geçinir. Bu yýl hepsini masrafa verecektir. Mecburen baþka gelir kaynaðý bulmak zorunda. Büyük þehirler hazýr olsun

Kasým Hilal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    41

Alýntý Faik Yýlmaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bunun nedenlerini ve çözüm önerilerini siyasete suya sabuna dokunmadan tartýþalým. Baþka forumlarda duyarlý olalým diyen arkadaþlarýda bekliyoruz efendim.
    Bu konu için siyasete bulaþmamak gerçekten zor..
    Zira dediðiniz gibi petrolün alýcýsýyýz, fiyatýný baþkalarý belirliyor..
    Fýndýðýn satýcýsýyýz, onun da fiyatý baþkalarý tarafýndan belirleniyor..

Baþka bir misal ise bor madenleri.. Neredeyse %90'ý Türkiyeden kaþýlanýyor.. Hammaddeyi yok pahasýna veriyoruz (satmýyoruz)... Ýþlenmiþ olanýný altýn parasý ile satýn alýyoruz...
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Cool

Alýntý Uzunoðlu Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Fýndýk piyasasý ve sorunlarý umrumda deðil açýkçasý

Bu yýl üç ton fýndýðým oldu

Gelecek para ancak maliyetini karþýlar

Önümüzdeki yýl hiç bir kuvvet bahçedeki ürünü toplatamaz bana artýk dökülsün gitsin salakmýyým ...
    Üç ton da para etmiyorsa pederin ve validenin arazilerinden toplanmasýna izin verdiðimiz fýndýklarýmýz için hayýflanmama gerek yokmuþ demek ki

Zaten fýndýðýmýzý toplayan ve bize her yýl bir çuval fýndýk yollayan akrabalarýmýzdan birisinin "Zaten ancak maliyetini paraya çevirebiliyoruz" þeklindeki serzeniþine bir zamanlar çok sinirlenmiþ ve ne kadar fýndýk aðacý varsa kestirmek üzere Trabzon' a gitmeye bile kalkmýþtým

Meðer pek haksýz da deðillermiþ yahu
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    50

Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuþamayýz. Ben de hiç bir þey öðrenemem. Daha zor sorular soralým bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fýndýðýn bu günkü haline etkisi nedir...

Bunlarý bildiðimden deðil ukalýk falan da yapmýyorum. ÖÐRENMEK ÝSTÝYORUM Ama þunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdýðý kadar basit deðildir...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alýntý Erdal Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arkadaþlar meseleye vakýf deðilim. Ama bu iþ söylediðiniz kadar kolay olsa yapýlýrdý diye düþünüyorum. Benim duyduðum bu sene fazla verim olduðu. Taban fiyatýnýn düþüklüðü konusunda kusura bakmayýn ama tüccarýn kar -zarar riski varsa bunun da olur. Ha baþka neler yapýlýr onu tartýþmak lazým o ayrý. Ama taban fiyat yüksek olsun çare deðil. Tecrübe ile sabit...
    Abi rekolte yüksektir doðrudur ama fýndýðýn randumaný % 40 civarýnda yani çok düþük. .rekolteye göre piyasada 850 bin ton fýndýk olucak. geçen yýldanda kalan 300 bin ton fazlalýk var. Devletin bu 850 ton rekoltenin en az 250 bin tonunu almasý laýzm bu durumda piyasa çok rahatlayacaktýr ve denge fiyatýna gelecektir. Yoksa insanlarýmýz fýndýk toplamaya harcadýklarý parayý bile çýkaramayacaktýr. Zarar edecektir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Çogo fýndýðý sandým valla.(çoðu imiþ)

Ben bi'tek foþa fýndýðý bilirim.
    Alýntý Atalay Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Akrabalarýmýn çogo fýndýgýný 1.5 milyona 2 milyona tüccara sattý...

Çoguna yapmýþ olduklarý emek adýna aldýklarý üçret konusunda açýdým...

Sonra düþündüm dedimki etma bulma dünyasý....

Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    50

Alternatif ürün geliþtirilmeli. Daha yüksek katma deðeri olan ürünler bulunmalý. Ne bileyim bal üretimi yaygýnlaþmalý. Ben bu konuda hükümetin her köye bir veteriner ve ziraat mühendisi projesini destekliyorum. Bir zamanlar yarým kalan köy enstitüleri projesinin son asýrda bu ülkenin en büyük kayýplarýndan olduðunu düþünüyorum....

Nereden
    Trabzon

Alýntý Erdal Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Meseleyi oy verenler müstehak ya da hükümet daha yüksek taban fiyat versin çizgisine getirirsek konuþamayýz. Ben de hiç bir þey öðrenemem. Daha zor sorular soralým bence. Mesela fiskobirlik özerkmidir? Bu güne kadar profesyonelce yönetilmemesinin fýndýðýn bu günkü haline etkisi nedir...

Bunlarý bildiðimden deðil ukalýk falan da yapmýyorum. ÖÐRENMEK ÝSTÝYORUM Ama þunu biliyorum. Mesele sizlerin yazdýðý kadar basit deðildir...
    Fiskobirlik özerk midir deðil midir bilemem ama baþkaný hükümetin adamýdýr

Her yol Parise çýkýyor yani abi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)