Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 105 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yayın Gelirlerindeki Şaibeli Madde

sessizkral_1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Alıntı farabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uefa kupasına gönderdiğimiz ligi üsütümüzde bitiren Kayseri 9.5 milyon ytl alırken biz 18.4 ytl kazanmışız .
    Kazanmayalımmı?.Trabzonspor maçları için lig tv paketleri alanların sayısı belli.Bunu göz ardı etmemek lazım.
    Sanılmasın Yine basmış onu bunaltılar,Yanılmasın öyle dalga geçen yabancılar...tek ve gerçek aşk Trabzonspor

Ali İhsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Adalet konusunu düşünürken bir de taraftar ve izleyici parametrelerini de denkleme koyalım ondan sonra değerlendirmeye alalım. Gaziantepspor havuz olmadan kendi maçlarını pazarlasa ne kadar kazanabilir? Özneyi Trabzonspor,Galatasaray, Beşiktaş,Fenerbahçe olarak değiştirip soruyu tekrar sorunca bazı şeyler daha anlaşılır olabilir...
    Hürriyetimi kaybettim, cesaretimi asla kaybetmeyeceğim!

Serdar A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı sessizkral_1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazanmayalımmı?.Trabzonspor maçları için lig tv paketleri alanların sayısı belli.Bunu göz ardı etmemek lazım.
    Aynı mantık üzerinden gidersek 3 istanbul takımının taraftarlarının lig tv içeren paketlerdeki oranı %80'in üzerinde . Bu da yıllık 160 milyon ytlnin üzerinde bir kar payına denk geliyor . Lig 18 takım ile oynanıyor gerçeğini bir kenara bırakıp satılan şifre çözücüleri alan taraftarlar hangi takıma ait muhasebesine girmemek lazım . Maddi gücü yetip bu yayın paketini alabilen var , alamayan var . Kişi başına düşen yıllık geliri makul olan kentler var , içler acısı olan kentler var . Yaşadığı kentin takımının maçları dahi yayınlanmayan , geçim sıkıntısı ile boğuşan bir adamdan bu ürünü almasını nasıl beklersiniz ?

Bununda ötesinde istanbulun anadoluya pazarladığı bir kültür gerçeği var . Bu kültür paketinin en önemli kalemlerinden biride 3 istanbul takımı . Her 20 fenerbahçe taraftarından 19unun babası istanbul doğumlu değil . İstanbul'da yaşayanları bir kenara bırakın , anadolunun en uç köşesinde hayatında 90 dakika türkiye ligi maçı izlememiş bir adam fb gs ya da bjk'yi tutabiliyor . Çünkü sömürü sistemi bu çarkların dönebileceği şekilde tasarlanmış .

Bugüne kadar adaletsiz işleyen bir yapıya " bu günden sonrada böyle gitsin " demeyi ben Trabzonluluğuma yakıştıramıyorum . Bir yerden dönmek lazım , bu çarkın dişleri kırılırsa inanın Trabzon zarar görmez , büyüklüğü tartışılır hale gelen istanbul klüpleri olur .
    Konu Serdar A tarafından (04.09.2008 Saat 13:11 ) değiştirilmiştir.

İskender YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzonspor kayıplardan şikayetçi

Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Hasan Yener, Türkiye Futbol Federasyonu'nun naklen yayın bedellerinin dağılımı konusundaki yeni uygulamasının kulübün sabit hakları doğrultusunda geçmişe oranla kayıplar yaşamasına yol açtığını savundu.

Yener, bordo-mavili kulübün internet sitesine, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun naklen yayın bedellerinin dağılımı konusunda aldığı karar nedeniyle bir açıklama yaptı.
    "Söz konusu yeni uygulama, kulübümüzün sabit hakları doğrultusunda geçmişe oranla kayıplar yaşamasına yol açmıştır" diyen Yener, şöyle devam etti: "Takımımıza olan güvenimiz nedeniyle başarıya endeksli bir artışa karşı değiliz, ancak kulübümüzün bugüne kadar elde ettiği başarılar, ülke futboluna kazandırdığı dinamizm ve taraftar potansiyeli göz önüne alındığında garanti para miktarının sadece şampiyonluklara endeksli bölümünü çok da yeterli gördüğümüz söylenemez. Fakat elbette federasyonun aldığı karara saygılıyız."
    "TARAFTARIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ"
    Yaşanan kayıp nedeniyle kulübün kalıcı gelir kaynaklarını artırmak, üretim değerini yükseltmek gibi konulara daha da önem verileceğini ifade eden Yener, "Taraftarlarımızdan da bu doğrultuda destek bekliyor, özellikle bu sezon yaptıkları katkıları daha da üst seviyelere çıkaracaklarına inanıyoruz" dedi.

Ligtv.com.tr
    Més que un club!
    Nil Satis Nisi Optimum..
    Gustavo Alejandro Colman !

Oyna, dik oyna!

Emo91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

bu sene sampiyon olursak herkezden fazla aliriz, ben onu bunu bilmem!

biz bu ciddiyetlen cikmaliyiz yola, yoksa sampiyonluk zor!

sirada beisktas var, avni aker onlarin 2 ay boyunca rüyalarina girsin millet, taraftar baskisi cigerlerine islesin!!!!
    En büyük TS

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Aziz Yıldırım yine yaptı yapacağını.
    Artık 7'yi istiyoruz.Şenol Güneş ve futbolcu kadrosuna güveniyoruz.Bizde taraftar olarak sizi sonuna kadar destekleyeceğiz.

cabri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yayın bedeli her şart altında 4 büyüklere daha fazla dağıtılmalıdır.

TFF kimin parasını kime dağıtıyor...

DT milyon dolarları kimsenin kara kaşı kara gözü için ödemiyor. 4 büyük takımın abonelikleri ve reklam güçleri ile gelen bir geliri hiç taraftarı olmayan belediye takımlarına yada hiç dekoder almayan anadolu takımlarına dağıtmak hakkaniyet ile bağdaşmaz.

Başkasının parası ile caka satıyor TFF.. Başarıyı ödüllendirmek istiyorsa kendine başka gelirler yaratır bu o parayı dağıtır başarılı klüplere.

Bu şartlar altında %11 şampiyonluk payı çok düşüktür. En az % 25 olmalıydı.
    Vatan Toprağı Kutsaldır, Kaderine Terk Edilemez. M. K. ATATÜRK

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AYYILDIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzonspor'un enerji projesi-tv projesi-Akyazı projesini hayata geçirmesi zorunludur sadece yayın gelirleriyle olmaz.

Ayhan Çolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bence şampiyonluklar geçmişte kalmalı. lig yeniden başlamalı. nba sistemi mutlaka kurulmalı. düşünsenize ligi 15 sırada bitiren küme düşme tehlikesi yaşamış takıma daha fazla para verilecek. adalet mekanizması kurulmalı. kim o sene iyi ise götürmeli heyecan katılmalı lige.hayali bile güzel. yimpaş yozgatspor ronaldinho nun peşinde.yada van belediyespor ikinci kez şampiyon oldu gibi haberler ??? yoksa bu çarkın sonu arada birde trabzon a daha çok istanbul takımlarına yarayacaktır.

Cafer Bulur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

yapilan degisikligi tasvip etmem mümkün degil.
    sabit sampiyonluk payi daha fazla olmaliydi.
    futbol cogunda reyting isi olduguna göre trabzonsporun diger anadolu takimlarina oranla cok daha fazla sabit gelir almaliydi.
    gelirleri olan ama hic yatirim yapmayan g.birligi gibi kulüplerin isine yag sürmektir yaptiklari.
    ben transfere 25 milyon harcayacagim,digeri parasi oldugu halde 1milyon bile harcamayacak ve ben o takima oranla sadece yüzde 11 fazla alacagim öyle mi?
    yok böyle bir sey!
    bildigim bir sey varki o da artik trabzonsporun sportif basarilara muhtac oldugudur.hem de acilen.
    diger taraftan kulübün kalici gelirleri mutlaka artirilmalidir.
    bunlari yapamadigiz takdirde maddi olarak sikinti cekeriz diye düsünüyorum.
    "Yükseldi Karadeniz Herkes Omuz Omuza Bize Fırtına Denir Çıkmayın Yolumuza..."

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

biz daha az alacağımız için beğenmesekte aslında daha adil ama ben gene karşı çıkıyorum biz az alamayız

Nereden
    Almanya

Alıntı Ayhan Çolak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence şampiyonluklar geçmişte kalmalı. lig yeniden başlamalı. nba sistemi mutlaka kurulmalı. düşünsenize ligi 15 sırada bitiren küme düşme tehlikesi yaşamış takıma daha fazla para verilecek. adalet mekanizması kurulmalı. kim o sene iyi ise götürmeli heyecan katılmalı lige.hayali bile güzel. yimpaş yozgatspor ronaldinho nun peşinde.yada van belediyespor ikinci kez şampiyon oldu gibi haberler ??? yoksa bu çarkın sonu arada birde trabzon a daha çok istanbul takımlarına yarayacaktır.
    25 senedir sampiyon olamayan biziz,istanbul takimlari degil.
    ben sunu anlamiyorum.yönetim bu durumun aleyhimize oldugunu jet bir aciklama ile duyururken sen ve bazi arkadaslarimiz bunun dogru oldugunu söylüyorsunuz.
    siz trabzonsporun menfatini mi düsünüyorsunuz yoksa parasi olan ama harcamak istemeyen g.birligi gibi kulüplerin menfaatini mi?
    söylediklerinizi lütfen bir kez daha gözden gecirin!

Nereden
    İstanbul

Alıntı Cafer1978 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 senedir sampiyon olamayan biziz,istanbul takimlari degil.
    ben sunu anlamiyorum.yönetim bu durumun aleyhimize oldugunu jet bir aciklama ile duyururken sen ve bazi arkadaslarimiz bunun dogru oldugunu söylüyorsunuz.
    siz trabzonsporun menfatini mi düsünüyorsunuz yoksa parasi olan ama harcamak istemeyen g.birligi gibi kulüplerin menfaatini mi?
    söylediklerinizi lütfen bir kez daha gözden gecirin!
    Savunduğum nokta , dağılımın lehte veya aleyhte olması değil , oluşan havuzun katılımcılara adaletli dağıtımı . Trabzonspor kanadının yaptığı açıklamada daha çok fener ve gsnin gelirini korurken bizim sabit gelirimizde daralma olduğundandır. Aynı daralma fb ve gs'de olsaydı durum farklı olurdu .

Havuzdan alınan payı yıllık transfer gideri ile ölçmekte oldukça enteresan . Bu mantık ile , geçen sezon başında transfere sıfır ytl bonservis bedeli harcayıp 18 milyon ytl olarak tahsil ettiğimiz yayın gelirini nasıl açıklayacağız ?

Asıl siz 30-40 sene önceki başarıların günümüz yayın gelirleri dağılımında etken olması kimin menfaatinedir , bir kez daha gözden geçirin !

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

pekte önemli değil.bizde 25 yıldır şampiyon olamıyoruz.25 yıl önce yayın gelirimi vardı.büyük takımsak şampiyon olalım ve hakederek birşeyler kazanalım.gayet normal karşılıyorum.sorun daha çok trabzonspor yöneticilerinindir.oturmayıp hakkımızı arayacaklardır.benim aklım geçen sezon oynanan bjk maçına takılmış durumda.böyle yönetilen bir takımın elinden herşeyini alırlar.

Nereden
    Almanya

Savunduğum nokta , dağılımın lehte veya aleyhte olması değil , oluşan havuzun katılımcılara adaletli dağıtımı . Trabzonspor kanadının yaptığı açıklamada daha çok fener ve gsnin gelirini korurken bizim sabit gelirimizde daralma olduğundandır. Aynı daralma fb ve gs'de olsaydı durum farklı olurdu .

Havuzdan alınan payı yıllık transfer gideri ile ölçmekte oldukça enteresan . Bu mantık ile , geçen sezon başında transfere sıfır ytl bonservis bedeli harcayıp 18 milyon ytl olarak tahsil ettiğimiz yayın gelirini nasıl açıklayacağız ?

Asıl siz 30-40 sene önceki başarıların günümüz yayın gelirleri dağılımında etken olması kimin menfaatinedir , bir kez daha gözden geçirin !
    fb ve gs nin gelirini korumasi normaldir,zira onlar son senelerde sportif basari elde ettiler.
    sportif basariyi saglamakta güclük ceken bjk ve trabzonsporun gelirleri düsmüstür.
    yani yeni sistem bizim aleyhimize bir durumdur.
    ayrica son 30-40 sene öncesinde ki basarilarin bugün icin etken olmasinda trabzonspora fayda vardir,zarar degil.
    eger biz önümüzdeki yillarda basari saglayamazsak yayin gelirlerimiz anadolu kulüplerine yaklasacaktir.
    istediginiz durum bu mudur?

Nereden
    İstanbul

30-40 sene önceki şampiyonluklar Trabzonspor denen bir takım çıkardı ortaya. O kupalar olmasaydı sıradan anadolu takımlarından ne farkımız olurdu.

Nereden
    İstanbul

Alıntı Cafer1978 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fb ve gs nin gelirini korumasi normaldir,zira onlar son senelerde sportif basari elde ettiler.
    sportif basariyi saglamakta güclük ceken bjk ve trabzonsporun gelirleri düsmüstür.
    yani yeni sistem bizim aleyhimize bir durumdur.
    ayrica son 30-40 sene öncesinde ki basarilarin bugün icin etken olmasinda trabzonspora fayda vardir,zarar degil.
    eger biz önümüzdeki yillarda basari saglayamazsak yayin gelirlerimiz anadolu kulüplerine yaklasacaktir.
    istediginiz durum bu mudur?
    Kaç kez daha tekrarlamam gerekiyor bilmiyorum , isteğim adaletli bir havuz sistemdir .

Bu iş için en iyi derecelendirme sistemide şampiyonluğun baz alındığı mevcut saçma yöntem değil UEFA ve FIFA 'nın klüp ve milli takım sıralamasında kullandığı puanlama sistemine benzer son 4-5 yılı kapsayan bir yapıdır .

Bu sistem ile üç istanbul takımının seviyesinde yayın gelirimiz olması için en az 6-7 şampiyonluk daha görmemiz lazım . Bir de düşünün Anadolu klüpleri nasıl büyüyecek ? Şu halde ancak istanbul takımlarının haklarını savunan bir maşa olmaktan öteye gidemeyiz . Ne zaman yayın hakları konusunda itilaf olsa Trabzonspor öne atılır , istanbul takımlarının adı okunmaz . Ne yazıkki İstanbul klüpleri ile Anadolu klüpleri arasında tampon olduğumuzu farkedemiyoruz .

Bir de şu var ; Trabzonspor'a 6 lig şampiyonluğu getiren efsane futbolcularımız ve taraftarımız şampiyonlukları mazide bırakalım diye büyüklük namı almadı . Trabzonspor bu ligde onurun ve adaletin simgesiyse çıkacak mücadelesini verecek geçmişe bakmadan .

Kaldıki bir bakın lütfen şampiyon olamadığımız son 14-15 seneye . Yayın geliri yıl yıl hesaplansa dahi toplamda ,stanbul takımları ile arada oluşan fark şu anki seviyeden daha çok olmazdı . Değmez 59 senesinde fenerin , 60 senesinde bjk'nin , 61de gs'nin şampiyonluklarına sahip çıkmaya . Değmez şanlı şerefli mazimizi her defasında küçük hesaplara alet etmeye .
    Konu Serdar A tarafından (04.09.2008 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir.

Kasım Hilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

30 sene - 40 sene önceki şampiyonlukların günümüz yayın gelirlerine etki etmesi doğru değil . Bu zihniyet ile Anadolu'dan güçlü takım çıkmasını beklemekte bir o kadar komik .

İlla bir klasman yaratılacaksa UEFA ve FIFA'nın kullandığı puanlama sistemine benzer bir model yaratılsın ve yalnızca son 4 yılın puanları hesaplansın . Ayrılan bu pay ( misal %11 + %9=20 ) ilk altı/sekiz takıma sahip oldukları puanlar ölçüsünde dağıtılsın . O zaman 4 klüpten biri üst üste 3 yıl tökezlediği anda bu yeni güçlü klüpler yaratacaktır .

3 istanbul klübü zaten eskiden beri Anadolu'nun futbol taraftarı potansiyelini sömürmekte . Bu kadar adaletsiz bir kar ortaklığı kurup " zaten bu ligin lokomotifide bizleriz " demekte saçma sapan bu düzenin ekonomik boyutudur .

Kesinlikle öyle bir sistem getirilmeli..
    Başarıya endesli bir kategori belirlenmeli..
    Ama tani bu yıl yıl değil de mesela son 5 yıllık planlama ile olmalı..
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Bu meselelerde ( başkaca konuştuğumuz için fikirlerini bildiğim ) Farabiyi destekliyorum. Trabzonspor eğer gerçekten sadece bir futbol takımı değil ise, Gerçekten bir duruş un simgesi ise giden 3-ün 5 in hesabını yapmayacak. Yapmadağını da ayan beyan ifade edecek....etmeli
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Nereden
    İstanbul

Büyük takımların yarattığı kaymağı taraftarı bile olmayan ankaraspor,hacettepe,i.b.b gibi takımlara yedirmek türk futboluna bir katkı sağlamaz diye düşünüyorum.

Başarılı olanın ödüllendirildiği ama büyüklerin de %11 yerine daha adil bir şekilde ödüllendirileceği bir oran daha uygun olurdu.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

ankara hacettepe ibb bi kenara seyirci potansiyeli olan takımların ligde kalıcı hale gelip güçlenmesi için farabinin söyledikleri son derece önemli.
    eskişehir, bursa, izmir, adana takımları ligde kalıcı olup en azından etkili takımlar haline gelmeli.

bunun için sabit para düzeni tamamen ortadan kaldırılmalı.

ekstra para sadece başarıya.

büyük kulüpler zaten forma-bilet-reklam gelirleri ile yeterince fark oluşturuyorlar.
    (gerçi o farka rağmen çoğu devletin hibeleri ile belini doğrultacak. nerdeyse hepsi battı)

Nereden
    İstanbul

Farabi söylediklerinde haklıdır fakat bu naklen yayın pastasını yaratan büyüklere daha fazla sabit gelirler bağlanmalıdır. Yoksa ortada naklen yayın geliri diye birşey kalmaz..

Başarı da belli oranda tabi ki ödüllendirilmelidir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

açıkcası yapılan açıklamaya çok üzüldüm. ortada 25 yıllık bir başarısızlık var ve bu başarısızlığı kendimizde aramak yerine, hala o başarıların payını almaya çalışıyuruz, hatta verilmiş hakkın fazlasını istiyoruz. evet ilk etapta pastadan payımıza düşen miktar azalmış gibi görünüyor ama eğer bu ülkenin 4 büyüğünden biriyim diyorsan ve şampiyonluk parolasıyla her seneye başlıyorsan sorun yok demektir. başka türlü anadoludan güçlü takım yetişmez!
    Ben Kuzeyin Oğlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanın Başkenti! Ben TRABZONUM, BİZ TRABZONSPORUZ!!!

nuri45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Sampiyonluk sayisina göre verilen olacak payin pek adil olmadigini ve üc eziklerin payini yükseltmek adina düzenlenmis oldugunu düsünüyorum.
    BMN BERLIN 8888888888888888888888888888888888

Nereden
    İstanbul

Alıntı cabri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük takımların yarattığı kaymağı taraftarı bile olmayan ankaraspor,hacettepe,i.b.b gibi takımlara yedirmek türk futboluna bir katkı sağlamaz diye düşünüyorum.

Başarılı olanın ödüllendirildiği ama büyüklerin de %11 yerine daha adil bir şekilde ödüllendirileceği bir oran daha uygun olurdu.
    Bakın , yaşınız benden daha çok elverir , Hacettepe eskiden taraftarı olan bir klüptü , başka onlarca klübün olduğu gibi . Türkiye tarihinin özellikle son çeyreğinden bu yana geçirdiği büyük sosyal dönüştürmenin yarattığı en büyük etkilerden biride sporda tekellleşmedir . Trabzonspor bu manada bu zinciri kırmış olsada süreklilik sağlayamadığı için Türk sporunu çağ atlatmanın kıyısına getirmiş ancak eşiği geçememiştir . Neden süreklilik sağlanamadı , etki eden politik ve mafyatik sebepler varmıydı ayrıca tartışılır . Gerçek olan şu ki Türk sporunun aydınlığı 25 yıllık bir sekteye uğradı ve futbol modernleşsede , gelirleri artsada ilk başladığı kral(lar)a bağlı feodal yapısına geri döndü .

Bu yapı sürdüğü sürece ne Anadolu takımlarının taraftarı olur ne de üç istanbul takımının türkiye üzerindeki otoritesinde azalma olur .

İngiltere'de , İspanya'da Hacettepe kadar köklü klüplerin stadları tam dolu maçlara ev sahipliği yapıyor . Düşünün , Hacettepenin 6-7bin kombineli taraftarı olsa ve misal geçen bir kaç yılda ettiği başarı ile bjk'ye yakın yayın gelirine sahip olsa lige nasıl yansırdı ? Acaba bu takımın aynı zamanda lig maçlarının yarısı naklen yayınlansa Anadolu'nun başka kentlerinden kendine taraftar bulur mu ? Rekabetin bu kadar yoğun olacağı bir ligde teşvik primleri satın almalar böylesine havada uçuşur mu ? Sahi , Türkiye'den başka kaç lig kaldı havuz geliri dağıtımını böyle adaletsiz yapan ?

Düzen Anadolu klüplerine fırsat vermiyor . Sadece ölmeyecekleri şekilde besliyor , malum lig 3 takım ile oynanamıyor . Yayın gelirleri konusundan başka bir çok daha haksız rekabete hizmet eden faktör olsada en büyük fırsat eşitsizliğini oluşturan konunun bu olduğunu inkar edemeyiz .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)