Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Orman Yangýnlarýmýz!..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Standart Orman Yangýnlarýmýz!..

Ciðerlerimiz yanýyor.
    Hersenede yanar.

Sebepleri malum.
    Sonuçlarýda.

Önlemler?
    Maalesef tüm dünyada büyük bir sorun.

Halkýmýz duyarlýmý?
    Konuþalým bunlarý.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Olcay Abi, bu baþlýðý açtýðýn için kendi adýma sana teþekkür ederim...kaç günden beri zaman bulup da baþlýk açamýyorum....
    ne kadar üzücüdür ki gerek halkýmýz gerekse kendi camiamýz orman yangýnlarý vb. çevresel olaylara çok duyarsýz, son bir aydýr yanan ormanlarýmýz bizleri ne kadar üzmüþtür tarif etmek imkansýz...önce bir ay önceki anamur yangýný, þimdi de Antalya , Çanakkale....

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    49

halkýmýzýn çokta duyarsýz olduðunu zannetmiyorum.yalnýz ellerinden gelen yangýn meydana gelince ellerine herhangi bir meteryalý alýp söndürme çalýþmalarýna katýlmak.devletimizin bu konu üzerinde daha ciddi bir þekilde yoðunlaþmasý gerekmektedir.yeterli ekipmanlarý saðlamak zorundadýr.vede halkýmýzý ormanlar ve korunmasý üzerine bilgilendirmesi gerekmektedir.sadece yangýn deðil orman kýyýmlarýylada mücadele edilmeli halk bilinçlendirilmelidir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý Tolpaþ61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    halkýmýzýn çokta duyarsýz olduðunu zannetmiyorum.yalnýz ellerinden gelen yangýn meydana gelince ellerine herhangi bir meteryalý alýp söndürme çalýþmalarýna katýlmak.devletimizin bu konu üzerinde daha ciddi bir þekilde yoðunlaþmasý gerekmektedir.yeterli ekipmanlarý saðlamak zorundadýr.vede halkýmýzý ormanlar ve korunmasý üzerine bilgilendirmesi gerekmektedir.sadece yangýn deðil orman kýyýmlarýylada mücadele edilmeli halk bilinçlendirilmelidir.
    çok haklýsýn halkýmýz çok da duyarsýz deðil !!!! , baþlýk 3 mesajda tarihe gömüldü .... Hüseyin Cimþir baþlýðýna yazalým en iyisi...

Alevler Antalya'yý býrakmýyor

Antalya'da 5'inci gününe giren orman yangýnlarý hâlâ söndürülemedi. 1 kiþinin ölümüne, 32 hayvanýn, 18 arý kovanýnýn telef olmasýna neden olan, 60 evi de kül eden yangýn söndürülmeye çalýþýlýrken dün bir yenisi daha baþladý.

Antalya Manavgat'taki orman yangýnýnda bugün 5'inci gün ve alevler hâlâ söndürülemedi. Bölge Orman Ýþletme ekiplerinin yaný sýra çevre illerden gelen takviye ekipler de çalýþmalarýný sürdürürken, Manavgat bölgesinde bir orman yangýný daha çýktý.
    Turizmin baþkentini günlerdir cehenneme çeviren yangýn özellikle Köprülü Kanyon yolu üzerinde bulunan Saðýrin köyü ve bölgesinde etkili olurken, Antalya Orman Bölge Müdürlüðü'nün bölgeye gönderdiði 5 arozöz derin çukurlar kazarak yangýn hattý oluþturdu.

Evlerin önünde nöbet
    Yangýnýn önceki gün öðle saatlerinde bir anda teslim aldýðý Çardak köyüne perþembe gününden bu yana su ve elektrik verilemezken, lüks ýþýðýyla oturan köylüler, evlerini korumak için alevleri beklediklerini belirtti. Köyün gençleri de ellerinde fenerlerle hýrsýzlýða karþý bekçilik yapmaya baþladý.
    Yangýnýn yaklaþmakta olduðu köylerde yaþayanlar ise geceyi ayakta geçirdi. Vatandaþlar gece boyu otlarý temizleyerek ve hortumlarla çevreyi sulayarak alevlerin evlerine sýçramasýný önlemeye çalýþtý.

Acý bilanço
    Antalya Orman Bölge Müdürlüðü Basýn Sözcüsü Aydoðan Türedi, yangýnýn sadece Saðýrin noktasýnda tehlike arz ettiðini dile getirerek, 'Artýk köyleri tehdit etmiyor. Arozöz sayýsýný da 160'dan 180'e çýkardýk' dedi.
    Antalya'ya Valisi Alaaddin Yüksel ise 1 kiþinin öldüðü, 1 kiþinin de kaybolduðu yangýnla ilgili olarak þunlarý söyledi:
    'Yangýnda Manavgat ve Serik'te 60 ev, 88 ahýr ve ambar yandý. Bunun yaný sýra bir ilköðretim okulu, bir cami ve bir köy konaðý hasar gördü. 32 küçük ve büyükbaþ hayvan, 18 arý kovaný telef oldu.'
    Antalya'nýn Manavgat ilçesinde dün öðleden sonra çýkan ve büyüme eðilimi gösteren ikinci yangýn, kýsmen kontrol altýna alýndý. Manavgat merkeze baðlý Kalemler köyünün hemen üstündeki Þiþeler köyünün arka tarafýnda öðleden sonra baþlayan yangýna ekipler hýzla müdahale etti. Alevler kýsmen kontrol altýna alýndý.

Þahin: Zarar karþýlanacak
    Yangýn nedeniyle maddi zarara uðrayan vatandaþlarýn tüm zararýnýn devletçe karþýlanacaðýný söyleyen Adalet Bakaný Mehmet Ali Þahin, 'Yarýn günlük ihtiyaçlarýný karþýlamalarý için 2 bin YTL gibi bir nakit para verilecek. Bu, günlük ihtiyaçlarýný karþýlasýnlar diye verilen miktar. Örneðin evi yanan vatandaþlarýmýzýn yeniden eve kavuþmalarý için yardým yapýlacak' diye konuþtu.

Anjiyodan yangýn bölgesine
    Hacettepe Üniversitesi Týp Fakültesi Hastanesi'nde önceki gün anjiyo geçiren CHP Genel Baþkaný Deniz Baykal da Manavgat'ta 31 Temmuz'da baþlayan orman yangýnýnda zarar gören alanlarda incelemede bulunmak üzere dün kente gitti.
    Baykal, Taþaðýl Orman Ýþletmesi'ni ziyaret ederek, yetkililerden Manavgat ve Serik ilçelerine baðlý köyleri etkisi altýna alan ve 4 gündür devam eden yangýnla ilgili bilgi aldý.

Almanya ve Ýngiltere de yangýnlarý izliyor
    Antalya'daki orman yangýnlarý, bu kente en fazla turistin geldiði Almanya'dan da yakýndan izlendi. Alman kanallarý tüm haber bültenlerinde, sönmeyen alevlerle ilgili geliþmeleri sürekli ekranlarýna taþýdý. Ýngiliz basýný da, orman yangýnlarýna yayýnlarýnda geniþ yer verdi. Ýngiliz The Guardian gazetesi haberi 'Alevler Türkiye'nin turistik bölgesindeki ormanlarý yuttu' baþlýðýyla okurlarýna duyurdu. BBC de internet sitesinden 'Türkiye'de orman yangýnlarý kasýp kavurdu' baþlýðýyla verdiði haberde yangýn görüntülerine yer verdi.

Olimpos kontrol altýnda
    Olimpos mevkii Musa Daðý yamaçlarýnda önceki akþam çýkan yangýn kýsmen kontrol altýna alýndý. Yazýr Köyü Muhtarý Halil Karataþ havadan etkili müdahale edilmesi halinde çok kýsa sürede söndürülebilecek yangýna havadan sadece bir helikopterle su atýldýðýný, bu nedenle etkin mücadele yapýlamadýðýný söyledi. Yerleþim yerlerini tehdit etmeyen ve karadan müdahale edilemeyen yangýn akþama doðru tamamen kontrol altýna alýnýrken, yaklaþýk 50 hektarlýk alanýn yandýðý bildirildi.

Kaynak: Milliyet / 04.08.2008

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Futbolcularýnýn sözleþmelerindeki fiyatlarý fedarasyona düþük gösterilmesine göz yum.Diðer taraftan kulüplerin vergi borçlarýnýn affedilmesi için binbirtane kýlýf uydur
    .
    Sonrada olasý bir yangýn sonrasý ödenek yok yangýn uçaðý ve teçhizatý alamýyoruz diyin..

Sabah radyoda vatandaþýn biri söylüyordu.Sadece kulüpleri kontrol altýna alsalar yangýna müdahale ile alakalý tüm maddi sorunlar çözülür..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Yýlmaz ÖZDÝL abiden güzel bir yazý;
    Yaangýn ooluuur biz Çeþme’yee gideriiiiz

Perþembe: Antalya yanýyor.

Cuma: Antalya yanýyor.

Cumartesi: Antalya yanýyor.

Pazar: Antalya yanýyor.

Pazartesi: Antalya yanýyor.

*

Perþembe: Baþkan Antalya’da.

Cuma: Baþkan Antalya’da.

Cumartesi: Baþkan Çeþme’de.

Pazar: Baþkan Çeþme’de.

Pazartesi: Baþkan Antalya’da.

*

Evet, Antalya cayýr cayýr yanarken, Antalya Belediye Baþkaný hafta sonunu ailesiyle birlikte Çeþme’de geçirdi!

*

Aslýna bakarsanýz, Antalya cayýr cayýr yanarken Antalya Belediye Baþkaný’nýn Çeþme’ye gitmesi deðildir skandal... Antalya’da Ýspanya’dan fazla 5 yýldýzlý otel varken, Antalya Belediye Baþkaný’nýn ailecek Çeþme’ye gitmesidir skandal... Ben Çeþme’nin yerinde olsam poster yaparým Antalya Belediye Baþkaný’ný "O bile buraya geliyor" diye...

*

Þaka bir yana...

Antalya Valisi de yoktu.

Tatildeydi.

Cuma yetiþemedi...

Cumartesi döndü Antalya’ya.

*

Bakýn Vali dedim, aklýma geldi...

Türkiye’de 81 tane vali var.

209 tane vali makam aracý var!

Devletin makam aracý sayýsý ne?

130 bin!

*

Buna mukabil...

Kaç tane yangýn helikopteri var?

18.

12’si kiralýk üstelik.

*

Yanar o ormanlar abi...

Yanar, söner.

Takmayýn kafanýza.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Sevgili Cengiz;Antalyada yangýn ekipleri söndürme yaparken görevli þunlarý söyledi;vatandaþ nerede?Onlar olmadan olmaz.
    Olimposun oralardý sanýrým.Ciðerleri yanan bir yöre...
    Görevli;biz Adapazarýndan geldik diyordu,belkide sivil savunmacýydý bilemiyorum.
    Bir þeylerimiz eksik toplum olarak.
    Çok þeylerimiz eksik aslýnda.
    Kimseyi suçlamýyorum tabi.

Hüseyin baþlýðý demiþsin,güzel demiþsin.

Süleyman;el verdiðin için sonsuz teþekkürler sanada.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Uðurtan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

STK'lar, vatandaþlar, dernekler bir yandan dike dursun.. Ama devletimiz ise korumak için yeterli desteði saðlayamasýn... Bilmiyorumki ne zaman bunlarý aþacaðýz.. Bir tarafý yapýyoruz vay be geliþiyormuyuz neyiz derken öbür taraf sökülüyor..

Halkýmýzýn tamamýnýn bilinçli olduðundan bahsedemem ancak bilinçli insanlarýmýzýn yaptýklarýda boþa gidiyor böylece..
    Bir Gün Mutlaka Aslýna Döneceksin. Dönmek Zorundasýn. Bu Senin Genlerinde var...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Arkadaþlar sorunlar sadece Yangýndan ibaret deðil, mesela maçkada aðaçlarýmýzý kemiren bir böcek problemi var ve günden güne ormanlarýmýzý yiyip bitiriyor. kaç kiþi biliyor bunu ? bir ya da iki kiþi ...mücadele sýrf devletin yapacaðý þeylerle olmaz, biz halk olarak yeterince destek veriyor muyuz, kamuoyu oluþturup kitleleri harekete geçiriyor muyuz ? biz bile kendi memleketimize sahip çýkamýyoruz ...Nihat Gencin dediði gibi ancak senede bir kere gelir Ziganaya çýkar fotoðraf çektiririz...bizim için baþka bir anlamý yok çünkü oralarýn...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Amacým -hele hele de Olcay Abi'nin açtýðý bir baþlýkta - aykýrý þeyler söylemek deðil. Açýk konuþmak gerekirse bundan rahatsýz da olmuyorum. Ama amaç bu deðil, onu söyleyeyim...

Türkiye'deki orman yangýnlarýnýn çok büyük bir kesminde yanan aðaçlar Pinus brutia'dýr. Yani Kýzýlçam. Bizim millet, köþeleri kapmýþ yazarlarýn birçoðu gibi, bilimsel okur yazarlýktan uzak olduðu için iðne yapraklý her aðacý çam bellemiþtir. O yüzden "uzaktan baktýðýnýzda kozalaklarý dallarýnda onlarca kuþ varmýþ gibi görünen, gövdesi kýrmýzýmsý sarý olan çam türü" kýzýlçamdýr diyeyim. Eminim bundan böyle birçok kiþi kolayca ayýrt edecektir. Öðrencilere bile en kolay böyle anlatabiliyoruz.

Türkiye 10 binin üzerinde bitki türü ile ait olduðu coðrafyadaki diðer ülkelere kýyasla inanýlmaz bir vejetasyona sahip. Ama bu yüzölçümlerine pek yansýmýyor. Þöyle ki, bu kadar çok türün çok büyük bir ksýmý otsu. Geriye kalan odunsularýn az sayýlacak bir kýsmý orman kurabiliyor. Bu kurulan ormanlarýn da yarýsýndan fazlasý Kýzýlçam ormaný. Yani, tam olarak emin deðilim ancak, sanýrým ormanlarýmýzýn %60'ý gibi bir kýsmý Kýzýlçam ormaný. Bunu niye söylüyorum? Birazdan anlatacaðým...

Kýzýlçamýn yaþam alaný sýcak, baðýl nemin düþük olduðu, yangýna müsait yerler... Mesela, Maçka'da ormana benzin döküp yaksanýz (yakmayýn tabi ) yanmaz. Ama Kýzýlçam'ýn yayýldýðý alanlar yangýn için birinin hapþýrmasýný beklerler. Peki kim hapþýracak? Genellikle Kýzýlçam'ýn kendisi!

Aslýnda, Kýzýlçam varlýðýný devam ettirebilmek için kendini yakar. Kozalak yere düþer, güneþ kozalaðý kýzdýrmaya baþlar. Bünyesindeki suyu kaybeden kozalak aniden patlar, içinde bulunan tohumlar bazen metrelerce uzaða fýrlarlar. Bu fýrlama sýrasýnda sürtünmeden ötürü bir kývýlcýmlanma oluþur. Ýþte bu "hapþýrma" ile yerde bulunan kuru yapraklar alýþýr. Derken orman yanar. Bu yangýn eski kýzýlçamlarý yok ederken, o kozalaklarýndan fýrlayan tohumlarýn çepherlerinde bulunan ve çimlenmesine engel olan tabakayý yakarak yok eder. Böylece normalde senelerce çimlenmeden bekleyecek o tohumlar çimlenmeye hazýr hale gelir. Elbette hikaye burda bitmiyor, sonra bir "süksesyon" olayý baþlýyor ki, inanýlmaz zevklidir ama çok bilimsel kaçar, sýkar milleti... Kýsaca, Kýzýlçam ormanýnda yangýn aslýnda "vahþi dünyada" ormanýn varlýðýný devam ettirmesi için gerekli bir prosestir. Kýzýlçam çok hýzlý büyüyen, nispeten kýsa ömürlü bir aðaç. Eðer bir aðaç ormanda olmasý gerekenden fazla kalýrsa alttan yeni gelen jenerasyon, dolayýsýyla gen çeþitliliði açýsýndan sýkýntý doðar. Yani eskilerin "milli takýmdan aflarýný istemesi" gerekiyor.

Peki, býrakalým yansýn o zaman, öyle mi? Düðmesini ilikleyebilecek herkesin kolayca cevap verebileceði gibi, elbette hayýr. Çünkü bu günümüz dünyasýnda ekonomik bir yöntem deðil. Ahþap pahalý ve kýsýtlý bir ürün ve evlerde yakýlmasý bile ekonomik deðilken ormanda yanmasýna izin vermek saçma olur. Olayýn bir de güvenlik boyutu var tabi. Gerçi ormanýn içinde ne iþin var senin, o da ayrý bir konu ama... Olmasý gereken þey belirli aðaçlarýn ortamdan alýnarak yeni bireylerin aplike edilmesi belki de. Ama bunu yapacak kadar örgün olan da çok fazla ülke yok sanýrým.

Bu kadar þeyi niye yazdým?

Antalya Belediye baþkaný Antalya'da olsa da orman yanar, Çeþme'de olsa da. Adama gýcýðý olan da orman yansa da "nerdesin ey baþkan" yazar, ormaný sel bassa da! "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" demiþti ya rahmetli Uður Mumcu...

Sahi, acaba orman yangýný konusunda uzman olan deðerli yazarlarýmýz Uður Mumcu'nun ölümü ile ilgili "resmi" iddialar konusunda ne düþünüyorlar?

ps1: Kýzýlçam'ýn hikayesini yýllar önce TÜBÝTAK'ýn bir sempozyumunda deðerli hocam Prof. Dr. Ýbrahim Atalay'dan dinlemiþtim. Yeri gelmiþken saygýyla kendisini anýyorum...

ps2: Sevgili Cengiz Çubukçu, sadece Maçka'da deðil, tüm Doðu Karadeniz'de ormanlarýn içinde, kenarýnda büyük, iç içe geçmiþ ters huni þeklinde askýlar görürsünüz. Bunlar feromon tuzaklardýr ve sözünü ettiðin bözeklerle mücadelede oldukça büyük bir baþarý oraný ile kullanýlýrlar. Yani umursanmýyor dersek orman teþkilatýnýn çalýþmalarýna haksýzlýk etmiþ oluruz.

ps3: Bizim ülkemizde anlamak istemeyen cidden kolay kolay anlamaz. Tekrar ediyorum... Ormanlar yansýn diyen yok. "Orman ihmal, kasýt, herhangi bir antropolojik etki olmadan da yanar" diyorum ve bundan dolayý birilerine laf sokmaya çalýþmayý tuhaf gördüðümü söylüyorum. Genel olarak yazarý okuyan da yazardan çok bilmediði için yazýlan herþeyi gerçek sanýyor. Hepimizi, kastediyorum.
    Konu EmrahYalçýnalp tarafýndan (05.08.2008 Saat 11:49 ) deðiþtirilmiþtir.

61viya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    38

Bu baþlýðý açmayý düþünüyordum çokça zamandýr

Mersin'de yanan ormanlar bölgenin en güzel kýzýlçam ormanýlarýndan biriydi..Helikopterle müdahale ettiler güya ama yanan bölgenin denize kýyýsý yokken ne kadar hýzlý bir müdahaleden söz ediyor olabilirler ki? Üstelik kozalaklar metrelerce uzaða fýrlayýp diðer aðaçlarýn yanmasýna zemin hazýrlarken?

Antalya'da yanan bölgeye bundan 3 hafta önce gittim.Akrabalarýmýzýn olduðu köyler bunlar.Yolda annemle Akdeniz'Ýn Karadeniz'e bunca benzeyen bölgelerinin olduðundan haberimizin olmadýðýndan bahsediyorduk.Öylesine yeþil bir alan þu anda simsiyah!

Ve koca koca ormanlar yok olduktan sonra bir takým aletler almak geliyor insanlarýn aklýna.Onarca ülke yýllardýr bu yangýn söndürme olanaklarýndan faydalanýyorken üstelik!

Her zamanki gibi aðr bedeller ödemek gerekiyor bu ülkede,bir þeyler hakkýnda giriþimde bulunabilmek için.
    Konu 61viya tarafýndan (05.08.2008 Saat 11:41 ) deðiþtirilmiþtir.
    "Orada birisi farklý yürüyordur."

Dursun Kaplan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Hergün ciðerlerimiz yanýyor,yok oluyor..

Biz BMN - ANKARA olarak, Atatürk Orman Çiftliði içinde "Hatýra Ormaný" olarak birþeyler yapmayý düþünüyoruz..
    ~ Yüzümüzün yüreðimizle beraber gülümsediði an’ dýr mutluluk. ~

Selman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Olcay abinin bahsettiði haberi ben de dinledim.Ama yöre halkýný burda nasýl suçlayabiliriz ki?Can ve mal derdindeler, köylerini korumakla meþguller.

20 milyon hektar ormandan 12 milyon hektarý 1. derece de yangýn riski taþýmakta ülkemizde.Kara yoluyla ulaþýmýn imkansýz olduðu tepe bölgeler kendi haline býrakýlmýþ.1 milyon hektar alana sadece 1 helikopter bile düþmüyor.

ÖmerFarukYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Eðer o arazilere 5-6 sene sonra otel inþaatý baþlamazsa bu ülke deðiþiyor demektir..

EÐÝTÝM ÞART!!!

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý EmrahYalçýnalp Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aslýnda, Kýzýlçam varlýðýný devam ettirebilmek için kendini yakar. Kozalak yere düþer, güneþ kozalaðý kýzdýrmaya baþlar. Bünyesindeki suyu kaybeden kozalak aniden patlar, içinde bulunan tohumlar bazen metrelerce uzaða fýrlarlar. Bu fýrlama sýrasýnda sürtünmeden ötürü bir kývýlcýmlanma oluþur. Ýþte bu "hapþýrma" ile yerde bulunan kuru yapraklar alýþýr. Derken orman yanar. Bu yangýn eski kýzýlçamlarý yok ederken, o kozalaklarýndan fýrlayan tohumlarýn çepherlerinde bulunan ve çimlenmesine engel olan tabakayý yakarak yok eder.
    Açýkçasý bir yaþýma daha girdim..

Bu bilgiyi bir çok arkadaþ geyiðinde kullanacaðýmdan eminim artýk
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Hami_41 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    38

planlý yapýlan iþler bunlar arkadaþlar ülkemiz üzerine oyunlar oynanýyor hep
    HAMÝ_41

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AtalaY_BuðrA - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Emrah Abi bilginlendirme için teþekkürler sayende yeni birþey daha öðrenmiþ olduk. Peki anladýðým kadarý ile yapýlmasý gereken Ormanýn kendi kendini yakmasýna izin vermeden müdahale etmek deðil mi ?

Peki sizler bu iþin Hocalarý olarak gerekli mercilere uyarýda bulunuyor musunuz? Bulunuluyorsa karþý cevap ne oluyor.

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Bana memleketimizin ormanlýk güzel yerlerinden tanýdýklarýný anlat... Arzum, yeþillik ve aðaçlýk ve de yaz kýþ yeþil duran aðaçlar arasýnda olmaktýr.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Orman yangýnlarýna kolay olaný seçip günah keçisi göstermeyi sevmiyorum. Ülkemizde yeterince güvenlik önlemlerinin alýndýðýný düþünmüyorum. Ormanlarý gerçekten ne kadar seviyoruz? Kaç hektarlýk alanlar kül oluyor. Ondan sonra haydi aðaç dikmeye bilmem kaç dönüm aðaç dikeceðiz diye kampanyalar baþlýyor. Kampanyalar iyi güzel ama yanan alanýn kaçta kaçýný geri getirebiliriz?

Bu ülkede Orman yangýn masalarýnýn yetersiz olduðunu düþünüyorum. Yeterli sayýda araç olduðunu düþünmüyorum zaten. Kiralýk sanýrým bazý araçlar.

Yine Mustafa Kemal'in bir sözüyle noktalýyorum.

"Ormansýz bir yurt vatan deðildir."
    Mustafa Kemal ATATÜRK
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    bordobluex - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    45

Bu baþlýk altýnda bu kadar bilgi saklý olduðunu kim bilebilirdi?

Baþlýða girmeden önce Orman ve Yangýnlar konusunda pek az bilgi sahibiymiþim. Özellikle, sevgili Emrah’ýn anlattýklarý çok ilgi çekici...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    52

Sevgili Emrah bilgilendirmiþ saolsun.
    Ýnsan öðrenmeye açýksa Emrah gibi arkadaþlar hazine.

Sayfada bulunmasýný istediðim yazý(Yýlmaz ÖZDÝL)bize aslýnda ülkede''ayraným yok içmeye...'' durumunu anlatýyordu.

Makam araçlarýmýzýn kalitesi malumumuz.

Sayýsý,türü,markasý,modeli.

Yangýn olur elbet,olacakta.Dünyada böyle bir sorun var.

Sýkýntý bizim olaya bakýþýmýz.
    Sýkýntý önceliklerimiz.

Not:Makam aracý konusunda küçük bir gözlem;bir belediye baþkaný makamýnýn lüx otosu.Baþkan bir ziyarette,þoför saatlerce araçta kýpýrdamadan.
    Camlarý kapalý.
    Klimalý elbet.
    Yakýt derdi yok elbet dünYAnýn en pahalý benzinli ülkesinde.

Ve bu manzara sürekli VE TEKRAR TEKRAR gözümün önünde.

Yanarým yanarým kozalaklara yanarým
    Konu OLCAY ÇAKIR tarafýndan (05.08.2008 Saat 13:09 ) deðiþtirilmiþtir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Bmn'de Emrah Yalçýnalp, Selazurlu Ýsmail arkadaþlarýmýzýn olmasý hepimiz için büyük fýrsat ne olur bu iki arkadaþýmýzý merak ettiðimiz þeyleri sorarak bunaltalým ben sýk sýk öyle yapýyorum çünkü.....
    Emrahýn anlattýklarýndan sonra kafama bazý þeyler takýldý, 1. o zaman yanan kýzýlçam ormanlarýnýn yerine kolay yanmayan aðaçlar mý dikilecek? 2. bu kadar ormanýn üstelik sadece güneyde yanmasý bir tesadüf mü? 3. karadeniz ormanlarýndaki böcek problemi biter mi ? artarak devam mý eder?

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

insanýn içini acýtýyor birde þu antalya ormanlarý yangýn iddaasý doðruysa yazýklar olsun

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Çok yazýk.Cinayetten hiçbir farký yok.
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Sevgili Atalaycým;
    Öncelikle ben "hoca olmaya çalýþan" bir öðretim elemanýyým diye baþlayayým. Var daha bizim olmamýza yani.
    Aslýnda bu tür "aykýrý" sayýlabilecek çýkýþlar zaman zaman yapýlmýyor deðil. Ama insan önceliklerine göre algýlýyor galiba.
    http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=176785 linkindeki açýklama daha bu sene yapýldý mesela.

Sevgili Cengiz, elimden geldiðince cevaplamaya çalýþayým.

1- Kýzýlçam ormanlarýnýn yerine baþka bir orman aðacýnýn dikimi asýl büyük felaket olur. Ormaný içinde herþey olan bir ekosistem olarak kabul etmek lazým. Baþka bir türün alana getirilmesi "genetik kirlilik" baþta olmak üzere birçok baþka zarara yol açar. Bir de, birçok tür dünyada "invasive", yani istilacý etiketi yemiþtir. Mesela, bizim yaylalarda "komar" denen mor çiçekli orman gülü, yani Rhododendron ponticum. Bu bitki gölge dayanýmý yüksek, þýk bir bitkidir. Özellikle erozyonla mücadele için idealdir mesela. Çünkü dalýn yere deðdiði yerden yeni bir bitki oluþturur ve alaný çok hýzlý kaplar. Ýþte bu nedenle -yanýlmýyorsam 1700'lü yýllarda- Ýngiltere'ye götürülmüþ ve bolca dikilmiþtir. Aslýnda çok da iþe yaramýþtýr. Ýklim çok uygun, birçok sorunlu yerde sorunsuzca yetiþmiþtir. Oysa þimdi neredeyse her sene University of Sheffield "bu istilacý tür tüm ormanlarýmýzýn anasýný aðlattý, ne yapsakta kurtulsak" diye konferans düzenliyor. Yani bu tür müdahaleler oldukça hassas ve önemli. Çok dikkatli olmak gerek.

Temel olarak ne yapýlmasý gerektiði konusunda bilimsel bir bilgim yok. Ama kýrsal alanlara egzotik (yani ülkemizde doðal olmayan) türlerin getirilmesi kesinlikle çok doðru olmaz, onu yüzeysel olarak söylemek mümkün sanýrým.

2- Elbette tesadüf deðil. Bir kere baðýl nem çok düþük bu dediðin yerlerde. Yani herþey "kuru" ve yanmaya çok müsait. Bahsettiðim doðal nedenlerden baþka piknik gibi, cam kýrýklarý gibi antropolojik etkiler de olabilir. Anadolu'nun birçok yerinde tren yollarý boyunca trenden atýlan sigara izmariti vb nedenlerle de yangýn çýkardý eskiden. Sanýrým artýk sigara yasaðý ile bu konu minimuma çekilmiþtir.

3- Bu konuda konuþmak için de yeterince bilgim yok maalesef. Ama dünyanýn birçok yerinde bir "salgýn" olmasýna izin vermemek koþulu ile orman içinde "dikili kuru" denen ölü aðaçlarýn kesilmeden býrakýldýðýný, yere devrilmiþ bir çok aðacýn alandan çýkartýlmadýðýný biliyorum. Bu aðaçlarýn bünyesinde barýnan böcekler, saprofit bakteriler de doðal hayatýn bir parçasý ve biyoçeþitlilik açýsýndan önemli bir unsur olarak görülüyorlar. Bu baðlamda bu mücadele sonucu bu böceklerin tamemen ortadan kaldýrýlmasý ne mümkündür, ne de böyle bir amaç vardýr. Bu tuzaklarýn temel iþlevi diþi böcek hormonu yayarak erkekleri çekmek, böylece üremeyi engellemektir. Bu -sanýrým- oldukça etkili bir yöntem ki kullanýlýyor. Elbette "uçkuruna sahip " böcekler de vardýr ve bunlar üremeyi devam ettirirler ama sanýrým genel mücadele açýsýndan bu tuzaklarýn oldukça büyük bir önemi ve desteði var.

Bu konularýn benim alanýmýn çok içinde olduðunu söyleyemem. Bu nedenle sorulara verdiðim cevaplarý da biraz bilgi, biraz da öngörü olarak deðerlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili hocalarýn birçok bilimsel çalýþmasý vardýr ve bunlardan daha somut bilgiler edinebilirsem buraya aktarýrým.

Bu arada baþlýkta yazý için hoþ þeyler yazan arkadaþlara da ayrý ayrý teþekkür ederim. Forumun amacý bilgi paylaþýmý sonuçta. Ýlgi çekti ve faydalý olduysa ne mutlu...
    Konu EmrahYalçýnalp tarafýndan (05.08.2008 Saat 18:10 ) deðiþtirilmiþtir.

Ahmet Kuru - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    38

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlardan bir tanesi de bu orman yangýnlarý!
    Yazýk yazýk,Daha kontrollü olunmasý gerekir..Bu tip olaylar her sene baþýmýza geliyor...Buna bir çözüm yolu elbet bulunabilir..Sýýký güvenlik vb gibi þeyler ile..yoksa ben mi çok basit düþünüyorum
    Ne kaderime küstüm Ne Devlete küstüm…
    Çünkü inanmak, iman etmek varsa bir þeye, bedel neyse onada katlanýr. Yarabbi Kahrýnda hoþ, Lütfunda hoþ dedik… iki saniye sonrasýna garantimiz olmayan bir hayatýmýz için fýrýldak olmaya gerek yok, ben fýrýldaklýk istemem…( M . Y )

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)