Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Orman Yangnlarmz!..

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Standart Orman Yangnlarmz!..

Cierlerimiz yanyor.
    Hersenede yanar.

Sebepleri malum.
    Sonularda.

nlemler?
    Maalesef tm dnyada byk bir sorun.

Halkmz duyarlm?
    Konualm bunlar.

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Olcay Abi, bu bal atn iin kendi adma sana teekkr ederim...ka gnden beri zaman bulup da balk aamyorum....
    ne kadar zcdr ki gerek halkmz gerekse kendi camiamz orman yangnlar vb. evresel olaylara ok duyarsz, son bir aydr yanan ormanlarmz bizleri ne kadar zmtr tarif etmek imkansz...nce bir ay nceki anamur yangn, imdi de Antalya , anakkale....

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    03.07.2007
    Ya
    45

halkmzn okta duyarsz olduunu zannetmiyorum.yalnz ellerinden gelen yangn meydana gelince ellerine herhangi bir meteryal alp sndrme almalarna katlmak.devletimizin bu konu zerinde daha ciddi bir ekilde younlamas gerekmektedir.yeterli ekipmanlar salamak zorundadr.vede halkmz ormanlar ve korunmas zerine bilgilendirmesi gerekmektedir.sadece yangn deil orman kymlarylada mcadele edilmeli halk bilinlendirilmelidir.

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt Tolpa61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    halkmzn okta duyarsz olduunu zannetmiyorum.yalnz ellerinden gelen yangn meydana gelince ellerine herhangi bir meteryal alp sndrme almalarna katlmak.devletimizin bu konu zerinde daha ciddi bir ekilde younlamas gerekmektedir.yeterli ekipmanlar salamak zorundadr.vede halkmz ormanlar ve korunmas zerine bilgilendirmesi gerekmektedir.sadece yangn deil orman kymlarylada mcadele edilmeli halk bilinlendirilmelidir.
    ok haklsn halkmz ok da duyarsz deil !!!! , balk 3 mesajda tarihe gmld .... Hseyin Cimir balna yazalm en iyisi...

Alevler Antalya'y brakmyor

Antalya'da 5'inci gnne giren orman yangnlar hl sndrlemedi. 1 kiinin lmne, 32 hayvann, 18 ar kovannn telef olmasna neden olan, 60 evi de kl eden yangn sndrlmeye allrken dn bir yenisi daha balad.

Antalya Manavgat'taki orman yangnnda bugn 5'inci gn ve alevler hl sndrlemedi. Blge Orman letme ekiplerinin yan sra evre illerden gelen takviye ekipler de almalarn srdrrken, Manavgat blgesinde bir orman yangn daha kt.
    Turizmin bakentini gnlerdir cehenneme eviren yangn zellikle Kprl Kanyon yolu zerinde bulunan Sarin ky ve blgesinde etkili olurken, Antalya Orman Blge Mdrl'nn blgeye gnderdii 5 arozz derin ukurlar kazarak yangn hatt oluturdu.

Evlerin nnde nbet
    Yangnn nceki gn le saatlerinde bir anda teslim ald ardak kyne perembe gnnden bu yana su ve elektrik verilemezken, lks yla oturan kyller, evlerini korumak iin alevleri beklediklerini belirtti. Kyn genleri de ellerinde fenerlerle hrszla kar bekilik yapmaya balad.
    Yangnn yaklamakta olduu kylerde yaayanlar ise geceyi ayakta geirdi. Vatandalar gece boyu otlar temizleyerek ve hortumlarla evreyi sulayarak alevlerin evlerine sramasn nlemeye alt.

Ac bilano
    Antalya Orman Blge Mdrl Basn Szcs Aydoan Tredi, yangnn sadece Sarin noktasnda tehlike arz ettiini dile getirerek, 'Artk kyleri tehdit etmiyor. Arozz saysn da 160'dan 180'e kardk' dedi.
    Antalya'ya Valisi Alaaddin Yksel ise 1 kiinin ld, 1 kiinin de kaybolduu yangnla ilgili olarak unlar syledi:
    'Yangnda Manavgat ve Serik'te 60 ev, 88 ahr ve ambar yand. Bunun yan sra bir ilkretim okulu, bir cami ve bir ky kona hasar grd. 32 kk ve bykba hayvan, 18 ar kovan telef oldu.'
    Antalya'nn Manavgat ilesinde dn leden sonra kan ve byme eilimi gsteren ikinci yangn, ksmen kontrol altna alnd. Manavgat merkeze bal Kalemler kynn hemen stndeki ieler kynn arka tarafnda leden sonra balayan yangna ekipler hzla mdahale etti. Alevler ksmen kontrol altna alnd.

ahin: Zarar karlanacak
    Yangn nedeniyle maddi zarara urayan vatandalarn tm zararnn devlete karlanacan syleyen Adalet Bakan Mehmet Ali ahin, 'Yarn gnlk ihtiyalarn karlamalar iin 2 bin YTL gibi bir nakit para verilecek. Bu, gnlk ihtiyalarn karlasnlar diye verilen miktar. rnein evi yanan vatandalarmzn yeniden eve kavumalar iin yardm yaplacak' diye konutu.

Anjiyodan yangn blgesine
    Hacettepe niversitesi Tp Fakltesi Hastanesi'nde nceki gn anjiyo geiren CHP Genel Bakan Deniz Baykal da Manavgat'ta 31 Temmuz'da balayan orman yangnnda zarar gren alanlarda incelemede bulunmak zere dn kente gitti.
    Baykal, Taal Orman letmesi'ni ziyaret ederek, yetkililerden Manavgat ve Serik ilelerine bal kyleri etkisi altna alan ve 4 gndr devam eden yangnla ilgili bilgi ald.

Almanya ve ngiltere de yangnlar izliyor
    Antalya'daki orman yangnlar, bu kente en fazla turistin geldii Almanya'dan da yakndan izlendi. Alman kanallar tm haber bltenlerinde, snmeyen alevlerle ilgili gelimeleri srekli ekranlarna tad. ngiliz basn da, orman yangnlarna yaynlarnda geni yer verdi. ngiliz The Guardian gazetesi haberi 'Alevler Trkiye'nin turistik blgesindeki ormanlar yuttu' balyla okurlarna duyurdu. BBC de internet sitesinden 'Trkiye'de orman yangnlar kasp kavurdu' balyla verdii haberde yangn grntlerine yer verdi.

Olimpos kontrol altnda
    Olimpos mevkii Musa Da yamalarnda nceki akam kan yangn ksmen kontrol altna alnd. Yazr Ky Muhtar Halil Karata havadan etkili mdahale edilmesi halinde ok ksa srede sndrlebilecek yangna havadan sadece bir helikopterle su atldn, bu nedenle etkin mcadele yaplamadn syledi. Yerleim yerlerini tehdit etmeyen ve karadan mdahale edilemeyen yangn akama doru tamamen kontrol altna alnrken, yaklak 50 hektarlk alann yand bildirildi.

Kaynak: Milliyet / 04.08.2008

Trabzonspor Kongre yesi
    LazAnisT - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.02.2005
    Nereden
    Giresun

Futbolcularnn szlemelerindeki fiyatlar fedarasyona dk gsterilmesine gz yum.Dier taraftan kulplerin vergi borlarnn affedilmesi iin binbirtane klf uydur
    .
    Sonrada olas bir yangn sonras denek yok yangn ua ve tehizat alamyoruz diyin..

Sabah radyoda vatandan biri sylyordu.Sadece kulpleri kontrol altna alsalar yangna mdahale ile alakal tm maddi sorunlar zlr..

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Ylmaz ZDL abiden gzel bir yaz;
    Yaangn ooluuur biz eme’yee gideriiiiz

Perembe: Antalya yanyor.

Cuma: Antalya yanyor.

Cumartesi: Antalya yanyor.

Pazar: Antalya yanyor.

Pazartesi: Antalya yanyor.

*

Perembe: Bakan Antalya’da.

Cuma: Bakan Antalya’da.

Cumartesi: Bakan eme’de.

Pazar: Bakan eme’de.

Pazartesi: Bakan Antalya’da.

*

Evet, Antalya cayr cayr yanarken, Antalya Belediye Bakan hafta sonunu ailesiyle birlikte eme’de geirdi!

*

Aslna bakarsanz, Antalya cayr cayr yanarken Antalya Belediye Bakan’nn eme’ye gitmesi deildir skandal... Antalya’da spanya’dan fazla 5 yldzl otel varken, Antalya Belediye Bakan’nn ailecek eme’ye gitmesidir skandal... Ben eme’nin yerinde olsam poster yaparm Antalya Belediye Bakan’n "O bile buraya geliyor" diye...

*

aka bir yana...

Antalya Valisi de yoktu.

Tatildeydi.

Cuma yetiemedi...

Cumartesi dnd Antalya’ya.

*

Bakn Vali dedim, aklma geldi...

Trkiye’de 81 tane vali var.

209 tane vali makam arac var!

Devletin makam arac says ne?

130 bin!

*

Buna mukabil...

Ka tane yangn helikopteri var?

18.

12’si kiralk stelik.

*

Yanar o ormanlar abi...

Yanar, sner.

Takmayn kafanza.

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Sevgili Cengiz;Antalyada yangn ekipleri sndrme yaparken grevli unlar syledi;vatanda nerede?Onlar olmadan olmaz.
    Olimposun oralard sanrm.Cierleri yanan bir yre...
    Grevli;biz Adapazarndan geldik diyordu,belkide sivil savunmacyd bilemiyorum.
    Bir eylerimiz eksik toplum olarak.
    ok eylerimiz eksik aslnda.
    Kimseyi sulamyorum tabi.

Hseyin bal demisin,gzel demisin.

Sleyman;el verdiin iin sonsuz teekkrler sanada.

Trabzonspor Kongre yesi
    Uurtan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.02.2006
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

STK'lar, vatandalar, dernekler bir yandan dike dursun.. Ama devletimiz ise korumak iin yeterli destei salayamasn... Bilmiyorumki ne zaman bunlar aacaz.. Bir taraf yapyoruz vay be geliiyormuyuz neyiz derken br taraf sklyor..

Halkmzn tamamnn bilinli olduundan bahsedemem ancak bilinli insanlarmzn yaptklarda boa gidiyor bylece..
    Bir Gn Mutlaka Aslna Dneceksin. Dnmek Zorundasn. Bu Senin Genlerinde var...

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Arkadalar sorunlar sadece Yangndan ibaret deil, mesela makada aalarmz kemiren bir bcek problemi var ve gnden gne ormanlarmz yiyip bitiriyor. ka kii biliyor bunu ? bir ya da iki kii ...mcadele srf devletin yapaca eylerle olmaz, biz halk olarak yeterince destek veriyor muyuz, kamuoyu oluturup kitleleri harekete geiriyor muyuz ? biz bile kendi memleketimize sahip kamyoruz ...Nihat Gencin dedii gibi ancak senede bir kere gelir Ziganaya kar fotoraf ektiririz...bizim iin baka bir anlam yok nk oralarn...

Trabzonspor Kongre yesi
    EmrahYalnalp - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    41

Amacm -hele hele de Olcay Abi'nin at bir balkta - aykr eyler sylemek deil. Ak konumak gerekirse bundan rahatsz da olmuyorum. Ama ama bu deil, onu syleyeyim...

Trkiye'deki orman yangnlarnn ok byk bir kesminde yanan aalar Pinus brutia'dr. Yani Kzlam. Bizim millet, keleri kapm yazarlarn birou gibi, bilimsel okur yazarlktan uzak olduu iin ine yaprakl her aac am bellemitir. O yzden "uzaktan baktnzda kozalaklar dallarnda onlarca ku varm gibi grnen, gvdesi krmzms sar olan am tr" kzlamdr diyeyim. Eminim bundan byle birok kii kolayca ayrt edecektir. rencilere bile en kolay byle anlatabiliyoruz.

Trkiye 10 binin zerinde bitki tr ile ait olduu corafyadaki dier lkelere kyasla inanlmaz bir vejetasyona sahip. Ama bu yzlmlerine pek yansmyor. yle ki, bu kadar ok trn ok byk bir ksm otsu. Geriye kalan odunsularn az saylacak bir ksm orman kurabiliyor. Bu kurulan ormanlarn da yarsndan fazlas Kzlam orman. Yani, tam olarak emin deilim ancak, sanrm ormanlarmzn %60' gibi bir ksm Kzlam orman. Bunu niye sylyorum? Birazdan anlatacam...

Kzlamn yaam alan scak, bal nemin dk olduu, yangna msait yerler... Mesela, Maka'da ormana benzin dkp yaksanz (yakmayn tabi ) yanmaz. Ama Kzlam'n yayld alanlar yangn iin birinin haprmasn beklerler. Peki kim hapracak? Genellikle Kzlam'n kendisi!

Aslnda, Kzlam varln devam ettirebilmek iin kendini yakar. Kozalak yere der, gne kozala kzdrmaya balar. Bnyesindeki suyu kaybeden kozalak aniden patlar, iinde bulunan tohumlar bazen metrelerce uzaa frlarlar. Bu frlama srasnda srtnmeden tr bir kvlcmlanma oluur. te bu "haprma" ile yerde bulunan kuru yapraklar alr. Derken orman yanar. Bu yangn eski kzlamlar yok ederken, o kozalaklarndan frlayan tohumlarn epherlerinde bulunan ve imlenmesine engel olan tabakay yakarak yok eder. Bylece normalde senelerce imlenmeden bekleyecek o tohumlar imlenmeye hazr hale gelir. Elbette hikaye burda bitmiyor, sonra bir "sksesyon" olay balyor ki, inanlmaz zevklidir ama ok bilimsel kaar, skar milleti... Ksaca, Kzlam ormannda yangn aslnda "vahi dnyada" ormann varln devam ettirmesi iin gerekli bir prosestir. Kzlam ok hzl byyen, nispeten ksa mrl bir aa. Eer bir aa ormanda olmas gerekenden fazla kalrsa alttan yeni gelen jenerasyon, dolaysyla gen eitlilii asndan sknt doar. Yani eskilerin "milli takmdan aflarn istemesi" gerekiyor.

Peki, brakalm yansn o zaman, yle mi? Dmesini ilikleyebilecek herkesin kolayca cevap verebilecei gibi, elbette hayr. nk bu gnmz dnyasnda ekonomik bir yntem deil. Ahap pahal ve kstl bir rn ve evlerde yaklmas bile ekonomik deilken ormanda yanmasna izin vermek sama olur. Olayn bir de gvenlik boyutu var tabi. Geri ormann iinde ne iin var senin, o da ayr bir konu ama... Olmas gereken ey belirli aalarn ortamdan alnarak yeni bireylerin aplike edilmesi belki de. Ama bunu yapacak kadar rgn olan da ok fazla lke yok sanrm.

Bu kadar eyi niye yazdm?

Antalya Belediye bakan Antalya'da olsa da orman yanar, eme'de olsa da. Adama gc olan da orman yansa da "nerdesin ey bakan" yazar, orman sel bassa da! "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" demiti ya rahmetli Uur Mumcu...

Sahi, acaba orman yangn konusunda uzman olan deerli yazarlarmz Uur Mumcu'nun lm ile ilgili "resmi" iddialar konusunda ne dnyorlar?

ps1: Kzlam'n hikayesini yllar nce TBTAK'n bir sempozyumunda deerli hocam Prof. Dr. brahim Atalay'dan dinlemitim. Yeri gelmiken saygyla kendisini anyorum...

ps2: Sevgili Cengiz ubuku, sadece Maka'da deil, tm Dou Karadeniz'de ormanlarn iinde, kenarnda byk, i ie gemi ters huni eklinde asklar grrsnz. Bunlar feromon tuzaklardr ve szn ettiin bzeklerle mcadelede olduka byk bir baar oran ile kullanlrlar. Yani umursanmyor dersek orman tekilatnn almalarna hakszlk etmi oluruz.

ps3: Bizim lkemizde anlamak istemeyen cidden kolay kolay anlamaz. Tekrar ediyorum... Ormanlar yansn diyen yok. "Orman ihmal, kast, herhangi bir antropolojik etki olmadan da yanar" diyorum ve bundan dolay birilerine laf sokmaya almay tuhaf grdm sylyorum. Genel olarak yazar okuyan da yazardan ok bilmedii iin yazlan hereyi gerek sanyor. Hepimizi, kastediyorum.
    Konu EmrahYalnalp tarafndan (05.08.2008 Saat 12:49 ) deitirilmitir.

61viya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.12.2004
    Nereden
    Bursa
    Ya
    35

Bu bal amay dnyordum oka zamandr

Mersin'de yanan ormanlar blgenin en gzel kzlam ormanlarndan biriydi..Helikopterle mdahale ettiler gya ama yanan blgenin denize kys yokken ne kadar hzl bir mdahaleden sz ediyor olabilirler ki? stelik kozalaklar metrelerce uzaa frlayp dier aalarn yanmasna zemin hazrlarken?

Antalya'da yanan blgeye bundan 3 hafta nce gittim.Akrabalarmzn olduu kyler bunlar.Yolda annemle Akdeniz'n Karadeniz'e bunca benzeyen blgelerinin olduundan haberimizin olmadndan bahsediyorduk.ylesine yeil bir alan u anda simsiyah!

Ve koca koca ormanlar yok olduktan sonra bir takm aletler almak geliyor insanlarn aklna.Onarca lke yllardr bu yangn sndrme olanaklarndan faydalanyorken stelik!

Her zamanki gibi ar bedeller demek gerekiyor bu lkede,bir eyler hakknda giriimde bulunabilmek iin.
    Konu 61viya tarafndan (05.08.2008 Saat 12:41 ) deitirilmitir.
    "Orada birisi farkl yryordur."

Dursun Kaplan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.12.2005
    Nereden
    Ankara

Hergn cierlerimiz yanyor,yok oluyor..

Biz BMN - ANKARA olarak, Atatrk Orman iftlii iinde "Hatra Orman" olarak bireyler yapmay dnyoruz..
    ~ Yzmzn yreimizle beraber glmsedii an dr mutluluk. ~

Selman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.02.2006
    Nereden
    stanbul

Olcay abinin bahsettii haberi ben de dinledim.Ama yre halkn burda nasl sulayabiliriz ki?Can ve mal derdindeler, kylerini korumakla meguller.

20 milyon hektar ormandan 12 milyon hektar 1. derece de yangn riski tamakta lkemizde.Kara yoluyla ulamn imkansz olduu tepe blgeler kendi haline braklm.1 milyon hektar alana sadece 1 helikopter bile dmyor.

merFarukYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.07.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Eer o arazilere 5-6 sene sonra otel inaat balamazsa bu lke deiiyor demektir..

ETM ART!!!

Great White - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.09.2007
    Nereden
    stanbul

Alnt EmrahYalnalp Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Aslnda, Kzlam varln devam ettirebilmek iin kendini yakar. Kozalak yere der, gne kozala kzdrmaya balar. Bnyesindeki suyu kaybeden kozalak aniden patlar, iinde bulunan tohumlar bazen metrelerce uzaa frlarlar. Bu frlama srasnda srtnmeden tr bir kvlcmlanma oluur. te bu "haprma" ile yerde bulunan kuru yapraklar alr. Derken orman yanar. Bu yangn eski kzlamlar yok ederken, o kozalaklarndan frlayan tohumlarn epherlerinde bulunan ve imlenmesine engel olan tabakay yakarak yok eder.
    Akas bir yama daha girdim..

Bu bilgiyi bir ok arkada geyiinde kullanacamdan eminim artk
    "sylediklerin kimseyi rahatsz etmiyorsa hibi' ey anlatmyorsun demektir"

GW

Hami_41 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.08.2006
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    35

planl yaplan iler bunlar arkadalar lkemiz zerine oyunlar oynanyor hep
    HAM_41

Trabzonspor Kongre yesi
    AtalaY_BurA - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Emrah Abi bilginlendirme iin teekkrler sayende yeni birey daha renmi olduk. Peki anladm kadar ile yaplmas gereken Ormann kendi kendini yakmasna izin vermeden mdahale etmek deil mi ?

Peki sizler bu iin Hocalar olarak gerekli mercilere uyarda bulunuyor musunuz? Bulunuluyorsa kar cevap ne oluyor.

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Bana memleketimizin ormanlk gzel yerlerinden tandklarn anlat... Arzum, yeillik ve aalk ve de yaz k yeil duran aalar arasnda olmaktr.
    Mustafa Kemal ATATRK

Orman yangnlarna kolay olan seip gnah keisi gstermeyi sevmiyorum. lkemizde yeterince gvenlik nlemlerinin alndn dnmyorum. Ormanlar gerekten ne kadar seviyoruz? Ka hektarlk alanlar kl oluyor. Ondan sonra haydi aa dikmeye bilmem ka dnm aa dikeceiz diye kampanyalar balyor. Kampanyalar iyi gzel ama yanan alann kata kan geri getirebiliriz?

Bu lkede Orman yangn masalarnn yetersiz olduunu dnyorum. Yeterli sayda ara olduunu dnmyorum zaten. Kiralk sanrm baz aralar.

Yine Mustafa Kemal'in bir szyle noktalyorum.

"Ormansz bir yurt vatan deildir."
    Mustafa Kemal ATATRK
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Trabzonspor Kongre yesi
    bordobluex - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.11.2005
    Ya
    42

Bu balk altnda bu kadar bilgi sakl olduunu kim bilebilirdi?

Bala girmeden nce Orman ve Yangnlar konusunda pek az bilgi sahibiymiim. zellikle, sevgili Emrah’n anlattklar ok ilgi ekici...

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    22.08.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Sevgili Emrah bilgilendirmi saolsun.
    nsan renmeye aksa Emrah gibi arkadalar hazine.

Sayfada bulunmasn istediim yaz(Ylmaz ZDL)bize aslnda lkede''ayranm yok imeye...'' durumunu anlatyordu.

Makam aralarmzn kalitesi malumumuz.

Says,tr,markas,modeli.

Yangn olur elbet,olacakta.Dnyada byle bir sorun var.

Sknt bizim olaya bakmz.
    Sknt nceliklerimiz.

Not:Makam arac konusunda kk bir gzlem;bir belediye bakan makamnn lx otosu.Bakan bir ziyarette,ofr saatlerce arata kprdamadan.
    Camlar kapal.
    Klimal elbet.
    Yakt derdi yok elbet dnYAnn en pahal benzinli lkesinde.

Ve bu manzara srekli VE TEKRAR TEKRAR gzmn nnde.

Yanarm yanarm kozalaklara yanarm
    Konu OLCAY AKIR tarafndan (05.08.2008 Saat 14:09 ) deitirilmitir.

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Bmn'de Emrah Yalnalp, Selazurlu smail arkadalarmzn olmas hepimiz iin byk frsat ne olur bu iki arkadamz merak ettiimiz eyleri sorarak bunaltalm ben sk sk yle yapyorum nk.....
    Emrahn anlattklarndan sonra kafama baz eyler takld, 1. o zaman yanan kzlam ormanlarnn yerine kolay yanmayan aalar m dikilecek? 2. bu kadar ormann stelik sadece gneyde yanmas bir tesadf m? 3. karadeniz ormanlarndaki bcek problemi biter mi ? artarak devam m eder?

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

insann iini actyor birde u antalya ormanlar yangn iddaas doruysa yazklar olsun

Adem Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.03.2005
    Nereden
    Orta Dou
    Ya
    36

ok yazk.Cinayetten hibir fark yok.
    Recep Onur KIVRAK

Trabzonspor Kongre yesi
    EmrahYalnalp - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    41

Sevgili Atalaycm;
    ncelikle ben "hoca olmaya alan" bir retim elemanym diye balayaym. Var daha bizim olmamza yani.
    Aslnda bu tr "aykr" saylabilecek klar zaman zaman yaplmyor deil. Ama insan nceliklerine gre alglyor galiba.
    http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=176785 linkindeki aklama daha bu sene yapld mesela.

Sevgili Cengiz, elimden geldiince cevaplamaya alaym.

1- Kzlam ormanlarnn yerine baka bir orman aacnn dikimi asl byk felaket olur. Orman iinde herey olan bir ekosistem olarak kabul etmek lazm. Baka bir trn alana getirilmesi "genetik kirlilik" bata olmak zere birok baka zarara yol aar. Bir de, birok tr dnyada "invasive", yani istilac etiketi yemitir. Mesela, bizim yaylalarda "komar" denen mor iekli orman gl, yani Rhododendron ponticum. Bu bitki glge dayanm yksek, k bir bitkidir. zellikle erozyonla mcadele iin idealdir mesela. nk daln yere dedii yerden yeni bir bitki oluturur ve alan ok hzl kaplar. te bu nedenle -yanlmyorsam 1700'l yllarda- ngiltere'ye gtrlm ve bolca dikilmitir. Aslnda ok da ie yaramtr. klim ok uygun, birok sorunlu yerde sorunsuzca yetimitir. Oysa imdi neredeyse her sene University of Sheffield "bu istilac tr tm ormanlarmzn anasn alatt, ne yapsakta kurtulsak" diye konferans dzenliyor. Yani bu tr mdahaleler olduka hassas ve nemli. ok dikkatli olmak gerek.

Temel olarak ne yaplmas gerektii konusunda bilimsel bir bilgim yok. Ama krsal alanlara egzotik (yani lkemizde doal olmayan) trlerin getirilmesi kesinlikle ok doru olmaz, onu yzeysel olarak sylemek mmkn sanrm.

2- Elbette tesadf deil. Bir kere bal nem ok dk bu dediin yerlerde. Yani herey "kuru" ve yanmaya ok msait. Bahsettiim doal nedenlerden baka piknik gibi, cam krklar gibi antropolojik etkiler de olabilir. Anadolu'nun birok yerinde tren yollar boyunca trenden atlan sigara izmariti vb nedenlerle de yangn kard eskiden. Sanrm artk sigara yasa ile bu konu minimuma ekilmitir.

3- Bu konuda konumak iin de yeterince bilgim yok maalesef. Ama dnyann birok yerinde bir "salgn" olmasna izin vermemek koulu ile orman iinde "dikili kuru" denen l aalarn kesilmeden brakldn, yere devrilmi bir ok aacn alandan kartlmadn biliyorum. Bu aalarn bnyesinde barnan bcekler, saprofit bakteriler de doal hayatn bir paras ve biyoeitlilik asndan nemli bir unsur olarak grlyorlar. Bu balamda bu mcadele sonucu bu bceklerin tamemen ortadan kaldrlmas ne mmkndr, ne de byle bir ama vardr. Bu tuzaklarn temel ilevi dii bcek hormonu yayarak erkekleri ekmek, bylece remeyi engellemektir. Bu -sanrm- olduka etkili bir yntem ki kullanlyor. Elbette "ukuruna sahip " bcekler de vardr ve bunlar remeyi devam ettirirler ama sanrm genel mcadele asndan bu tuzaklarn olduka byk bir nemi ve destei var.

Bu konularn benim alanmn ok iinde olduunu syleyemem. Bu nedenle sorulara verdiim cevaplar da biraz bilgi, biraz da ngr olarak deerlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili hocalarn birok bilimsel almas vardr ve bunlardan daha somut bilgiler edinebilirsem buraya aktarrm.

Bu arada balkta yaz iin ho eyler yazan arkadalara da ayr ayr teekkr ederim. Forumun amac bilgi paylam sonuta. lgi ekti ve faydal olduysa ne mutlu...
    Konu EmrahYalnalp tarafndan (05.08.2008 Saat 19:10 ) deitirilmitir.

Ahmet Kuru - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.10.2007
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

lkemiz zerinde oynanan oyunlardan bir tanesi de bu orman yangnlar!
    Yazk yazk,Daha kontroll olunmas gerekir..Bu tip olaylar her sene bamza geliyor...Buna bir zm yolu elbet bulunabilir..Sk gvenlik vb gibi eyler ile..yoksa ben mi ok basit dnyorum
    Ne kaderime kstm Ne Devlete kstm
    nk inanmak, iman etmek varsa bir eye, bedel neyse onada katlanr. Yarabbi Kahrnda ho, Ltfunda ho dedik iki saniye sonrasna garantimiz olmayan bir hayatmz iin frldak olmaya gerek yok, ben frldaklk istemem( M . Y )

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)