Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aþure Günü

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Standart Aþure Günü

Aþure günü ve gecesiMuharrem ayýnýn onuncu günü Aþure günüdür. Muharrem ayý, Kur’an-ý kerimde, kýymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamýný oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i þerif meali þöyledir:
    (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayýnda tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayýn en kýymetli gecesi de Aþure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok dualarý Aþure günü kabul etmiþtir. Hz. Âdem’in tevbesinin kabul olmasý, Hz. Nuh’un tufandan kurtulmasý, Hz. Yunus’un balýðýn karnýndan çýkmasý, Hz. Ýbrahim’in ateþte yanmamasý, Hz. Ýdris’in canlý olarak göðe çýkarýlmasý, Hz. Yakub’un, oðlu Hz. Yusuf’a kavuþmasý, Hz. Yusuf’un kuyudan çýkmasý, Hz. Eyyüb’ün hastalýktan kurtulmasý, Hz. Musa’nýn Kýzýl denizi geçmesi, Hz. Ýsa’nýn doðumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göðe çýkarýlmasý Aþure günü oldu.

Hadis-i þerifte buyuruldu ki:
    (Aþure günü Nuh aleyhisselamýn gemisi, Cudi daðýna indirildi. O gün Nuh ve yanýndakiler, Allahü teâlâya þükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir þey yememiþti. Allahü teâlâ denizi, beni Ýsrail için, aþure günü yardý. Yine Aþure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamýn ve Yunus aleyhisselamýn kavminin tevbesini kabul etti. Ýbrahim aleyhisselam da o gün doðdu.) [Taberani]

Öteden beri Kureyþ de, Resulullah da Aþure günü oruç tutardý. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasýný emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine’de aþure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarýný gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ýn Ýsrail oðullarýný düþmanýndan kurtardýðý bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuðu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanlarýn bugün oruç tutmalarýnýn sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layýkým) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Bugün yapýlacak iþler:
    1- Aþure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:
    (Aþure günü oruç tutanýn, bir yýllýk günahlarý affolur.) [Müslim, Tirmizi, Ý. Ahmed, Taberani]
    (Aþure günü oruç tutan o yýl tutamadýðý [nafile] oruçlarýnýn sevabýna kavuþur.) [Deylemi]
    (Aþure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [Ý.Ahmed]

(Aþurenin faziletinden faydalanýn! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, þehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuþur.)
    [Þir’a]
    [Yalnýz Aþure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrasý ile tutmalý!]

Peygamber efendimiz bir gün öðleye doðru buyurdu ki:
    (Herkese duyurun! Bugün bir þey yiyen, akþama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir þey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aþure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayý mübarek aðzýnda ýslatýp çocuklarýn aðzýna verirdi. Çocuklar, Resulullahýn mucizesi olarak akþama kadar bir þey yiyip içmezlerdi. Bugün bazý hayvanlarýn bile bir þey yemediði bildirilmiþtir. Bir avcý, Aþure günü, bir geyik yakaladý. Geyik, yavrularýný emzirip akþamdan sonra dönmek üzere, avcýnýn izin vermesi için, Resulullah efendimizden, þefaat istedi. Avcý, geyiðin akþama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aþure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularýmýzý emzirmeyiz. Onun için akþamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcý, geyiði Resulullaha hediye etti. O da, geyiði serbest býraktý.

2-
    Sýla-i rahim yapmalý. Yani akrabayý ziyaret edip, hediye ile veya çeþitli yardým ile gönüllerini almalý. Hadis-i þerifte, (Sýla-i rahmi terk eden, Aþure günü akrabasýný ziyaret ederse, Yahya ve Ýsa’nýn sevabý kadar ecre kavuþur) buyuruldu. (Þir’a)

3-
    Ýlim öðrenmeli! Hadis-i þerifte, (Aþure günü, ilim öðrenilen veya Allahü teâlâyý zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun ilmihal okumalýdýr. Ayrýca Kur’an-ý kerim okumalý, kazasý olan kaza namazý kýlmalý. (Þir’a)

4-
    Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i þerifte, (Aþure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud daðý kadar sevaba kavuþur) buyuruldu. (Þir’a)

(Bugün aþure ibadet) diye aþure piþirmek günahtýr. Aþurenin bugüne mahsus ibadet olmadýðýný bilerek, bugün aþure veya baþka tatlý yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliði iyi anlamalý. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i þerifte, (Aþure günü ismidle sürmelenen, göz aðrýsý görmez) buyuruldu. (Hakim)

5-
    Çok selam vermeli. Hadis-i þerifte, (Aþure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiþ gibi sevaba kavuþur) buyuruldu. (Þir’a)

6-
    Çoluk çocuðunu sevindirmeli! Hadis-i þerifte, (Aþure günü, aile efradýnýn nafakasýný geniþ tutanýn, bütün yýl nafakasý geniþ olur) buyuruldu. (Beyheki)

7-
    Gusletmeli. Hadis-i þerifte, (Aþure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Þir’a)[Bu sevaplar, namaz kýlan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aþure günü, bir deðil, defalarca gusletse, günahlarý affolmaz.]

Hz. Hüseyin
    , 10 Muharremde þehid edildi. O yüce imamýn þehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nýn þehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hz. Hamza’nýn þehid edildiði günün yýldönümlerinde matem [yas] tutmadý. Matem tutmayý da emretmedi. Matem yasak olmasaydý, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:
    (Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kýyamette þiddetli azap görür.) [Müslim]

(Ýki þey vardýr ki, insaný küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktýr.)
    [Müslim]
    Konu Berat tarafýndan (29.01.2007 Saat 16:22 ) deðiþtirilmiþtir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Daha 2 gün önce Sevgililer günü topicinde ufak çapta bi tartisma olmustu..Kendi kültürel degerlerimizin yozlasmasi,buna karsilik bizim kültürümüzle alakasiz günlerin yüceltilmesi ile ilgili.. Simdi Allah askina söyleyin; asure Günü oldugundan haberiniz var miydi?? Sevgililer günü ilanlari 1 ay önceden baslarken hangi kanalda, hangi gazetede asure Günü ile ilgili genis çapta, büyük bir yazi gördünüz???

Tarihi ve kültürü(Türk-Islam Kültürü)bizim kadar genis olan baska bir ülke yoktur ama kültüründen bu kadar kopuk yasayan,yabanci özentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. Çok Yazik...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    66

Asure gününüz mübarek olsun.

Saygilarimla

Bütün Kardeslerimin Kutlu Olsun Diyelim.

Benhiç sevmem aram yoktur [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Hayirli olsun

Guests
    Ziyaretçi

Beratim Tekkem eline saglik.Bugünün asure günü oldugunu biliyordum ama böyle detayli bilgim yoktu bugüne dair.Bilmedigim bissürü sey ögrendim yazin sayesinde.Böyle önemli günlerle ilgili basliklari açmaya devam et ilgi pek olmayabilir takma fazla nitekim nelere ilgi gösterildigi malum bu ülkede.Eline saglik kardesim.

Asure günümüz mübarek olsun.

Hayirlisi olsun nedim baska [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Alýntý Berat Tekke Nickli Üyeden Alýntý

Tarihi ve kültürü(Türk-Islam Kültürü)bizim kadar genis olan baska bir ülke yoktur ama kültüründen bu kadar kopuk yasayan,yabanci özentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. Çok Yazik...

o kültürü maalesef geri kazanamicaz çünkü gençlik sürekli betere dogru gidiyo... ancak birgün ALLAH öyle bise yapar ki herkes yeniden imana döner... bundan da süphem yok...

Asure gününüz mübarek olsun!Edited by: yattara11

Nereden
    Avrupa Diðer

asure gunu mubarek olsun

bosnada turkler asure gunu yaptik

Gökhan Kutlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

tüm müslüman kardeslerimin asure günlerini kutluyorum

tüm müslüman aleminin asure gününü kutlarim. beratada yazisindan dolayi tesekkür ediyorum. harika olmus....

Nereden
    Bursa
    Yaþ
    37

Daha Asure Yemeedik Getirinde Asure gununun MubarekLigini anLayaLim [img]smileys/smiley36.gif[/img]

herkezin Mübarek oLa.

Berk Akçay - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

vala su anda asure olsa ne de güzel yenirdii [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Armaðan Dere - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

evet kardes sana katiliyorum

Aaaa insan hiç yemez mi asura.. Çik çik çik ayip [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Geç oldu ama olsun.. Sizinde mubarek olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Aþure gününüz mübarek olsun..Pek mübarek gün olarak algýlanmamasýna raðmen, kandiller kadar olmasa da önemli bir gündür..Bol bol dua edelim vu yukarýda günceleddiðim yazýdan faydalanalým..

Allah bu mübarek günü önemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarýndan eylesin.
    Güçlülerin Ýktidarýna Karþý; Trabzonspor!

Evet, Herkesin Aþure Günü mübarek olsun.
    Oruç için ise artýk çok geç diyebiliyorum
    Emin Buðra SARAL ~ www.rahmetli.net

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alýntý Berat Bulut Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Allah bu mübarek günü önemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarýndan eylesin.
    tüm kalbimle amin.
    þaka maka aç karýna konu biraz iþtah kabarttý
    ben eve telefon açiymde tez elden gerekeni yapsýnlar
    T R A B Z O N S P O R

ozcan_asanoglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

tüm inananlarýn aþure günü mübarek olsun...nimetlerinden faydalanmamýz dileðiyle...
    Rüyalarý gerçeklestirmenin en kestirme yolu uyanmaktýr...

CeSS - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    53

Aþure gününüz mübarek olsun..Pek mübarek gün olarak algýlanmamasýna raðmen, kandiller kadar olmasa da önemli bir gündür..Bol bol dua edelim vu yukarýda günceleddiðim yazýdan faydalanalým..

Amin Beratcýðým. Bu güzel dileklere katýlmamak mümkün deðil.

Ancak baþlýðý görünce BMN Ýstanbul Aþure günü düzenliyor bizide davet ediyor sanmýþtým

Aslýnda hoþ bir organizasyon olurmuþ , seneye bunu kaçýrmayalým
    Taraftarlýk ; Geçim kaynaðý deðil , Yaþam kaynaðýdýr ...
    Fýrtýnasýz denizde , herkes Kaptan ...

KUTADGU
    Ziyaretçi

Berat Bulut

hatýrlatma ve üzerine býraktýðýn ince lezzet üzerine tatlý bir aþure yemiþ mutluluðundayým.

Allah razý olsun

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

Allah kabul etsin bir daha ki senede görmeyi nasip etsin

volkanferhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

tüm MÜSLÜMAN aleminin AÞURE günü mübarek olsun.
    Benim yaradýlýþýmda fevkalade olan bir þey varsa,TÜRK olarak dünyaya gelmemdir....Gazi Mustafa Kemal Atatürk

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Berat'ýn güzel dileklerine katýlýyorum, "amin" diyorum can-ý gönülden... benim de nacizane bir isteðim birbirimiz için dua edelim... buradaki rumuzlarýmýzý, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz için... aramýzda hiç sorun olmamasý için, "muhabbet"in artmasý için... ülkemizin birliði için...

bize bu günü hatýrlatan Berat'a gitsin, dualarýmýzdaki aslan payý...
    "7 tepeli þehir... bekle... son tepene de dikeceðiz bayraðýmýzý..."

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Berat'ýn güzel dileklerine katýlýyorum, "amin" diyorum can-ý gönülden... benim de nacizane bir isteðim birbirimiz için dua edelim... buradaki rumuzlarýmýzý, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz için... aramýzda hiç sorun olmamasý için, "muhabbet"in artmasý için... ülkemizin birliði için...

bize bu günü hatýrlatan Berat'a gitsin, dualarýmýzdaki aslan payý...
    Yarýn sýnavým var,fena da olmaz hani
    Güçlülerin Ýktidarýna Karþý; Trabzonspor!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)