Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aşure Günü

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Aşure Günü

Aşure günü ve gecesiMuharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hz. Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hz. Nuh’un tufandan kurtulması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz. İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hz. Yakub’un, oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkması, Hz. Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hz. Musa’nın Kızıl denizi geçmesi, Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine’de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Bugün yapılacak işler:
    1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]
    (Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]
    (Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

(Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.)
    [Şir’a]
    [Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]

Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
    (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı hayvanların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

2-
    Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

3-
    İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun ilmihal okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

4-
    Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

(Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

5-
    Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

6-
    Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

7-
    Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)[Bu sevaplar, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

Hz. Hüseyin
    , 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hz. Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

(İki şey vardır ki, insanı küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.)
    [Müslim]
    Konu Berat tarafından (29.01.2007 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Daha 2 gün önce Sevgililer günü topicinde ufak çapta bi tartisma olmustu..Kendi kültürel degerlerimizin yozlasmasi,buna karsilik bizim kültürümüzle alakasiz günlerin yüceltilmesi ile ilgili.. Simdi Allah askina söyleyin; asure Günü oldugundan haberiniz var miydi?? Sevgililer günü ilanlari 1 ay önceden baslarken hangi kanalda, hangi gazetede asure Günü ile ilgili genis çapta, büyük bir yazi gördünüz???

Tarihi ve kültürü(Türk-Islam Kültürü)bizim kadar genis olan baska bir ülke yoktur ama kültüründen bu kadar kopuk yasayan,yabanci özentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. Çok Yazik...

Nereden
    İstanbul

Asure gününüz mübarek olsun.

Saygilarimla

Bütün Kardeslerimin Kutlu Olsun Diyelim.

Benhiç sevmem aram yoktur [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Hayirli olsun

Guests
    Ziyaretçi

Beratim Tekkem eline saglik.Bugünün asure günü oldugunu biliyordum ama böyle detayli bilgim yoktu bugüne dair.Bilmedigim bissürü sey ögrendim yazin sayesinde.Böyle önemli günlerle ilgili basliklari açmaya devam et ilgi pek olmayabilir takma fazla nitekim nelere ilgi gösterildigi malum bu ülkede.Eline saglik kardesim.

Asure günümüz mübarek olsun.

Hayirlisi olsun nedim baska [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Alıntı Berat Tekke Nickli Üyeden Alıntı

Tarihi ve kültürü(Türk-Islam Kültürü)bizim kadar genis olan baska bir ülke yoktur ama kültüründen bu kadar kopuk yasayan,yabanci özentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. Çok Yazik...

o kültürü maalesef geri kazanamicaz çünkü gençlik sürekli betere dogru gidiyo... ancak birgün ALLAH öyle bise yapar ki herkes yeniden imana döner... bundan da süphem yok...

Asure gününüz mübarek olsun!Edited by: yattara11

Nereden
    Avrupa Diğer

asure gunu mubarek olsun

bosnada turkler asure gunu yaptik

Gökhan Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tüm müslüman kardeslerimin asure günlerini kutluyorum

tüm müslüman aleminin asure gününü kutlarim. beratada yazisindan dolayi tesekkür ediyorum. harika olmus....

Nereden
    Bursa

Daha Asure Yemeedik Getirinde Asure gununun MubarekLigini anLayaLim [img]smileys/smiley36.gif[/img]

herkezin Mübarek oLa.

Berk Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

vala su anda asure olsa ne de güzel yenirdii [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Armağan Dere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

evet kardes sana katiliyorum

Aaaa insan hiç yemez mi asura.. Çik çik çik ayip [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Geç oldu ama olsun.. Sizinde mubarek olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Aşure gününüz mübarek olsun..Pek mübarek gün olarak algılanmamasına rağmen, kandiller kadar olmasa da önemli bir gündür..Bol bol dua edelim vu yukarıda günceleddiğim yazıdan faydalanalım..

Allah bu mübarek günü önemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarından eylesin.
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

Evet, Herkesin Aşure Günü mübarek olsun.
    Oruç için ise artık çok geç diyebiliyorum
    Emin Buğra SARAL ~ www.rahmetli.net

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Berat Bulut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah bu mübarek günü önemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarından eylesin.
    tüm kalbimle amin.
    şaka maka aç karına konu biraz iştah kabarttı
    ben eve telefon açiymde tez elden gerekeni yapsınlar
    T R A B Z O N S P O R

ozcan_asanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tüm inananların aşure günü mübarek olsun...nimetlerinden faydalanmamız dileğiyle...
    Rüyaları gerçeklestirmenin en kestirme yolu uyanmaktır...

CeSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Aşure gününüz mübarek olsun..Pek mübarek gün olarak algılanmamasına rağmen, kandiller kadar olmasa da önemli bir gündür..Bol bol dua edelim vu yukarıda günceleddiğim yazıdan faydalanalım..

Amin Beratcığım. Bu güzel dileklere katılmamak mümkün değil.

Ancak başlığı görünce BMN İstanbul Aşure günü düzenliyor bizide davet ediyor sanmıştım

Aslında hoş bir organizasyon olurmuş , seneye bunu kaçırmayalım
    Taraftarlık ; Geçim kaynağı değil , Yaşam kaynağıdır ...
    Fırtınasız denizde , herkes Kaptan ...

KUTADGU
    Ziyaretçi

Berat Bulut

hatırlatma ve üzerine bıraktığın ince lezzet üzerine tatlı bir aşure yemiş mutluluğundayım.

Allah razı olsun

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah kabul etsin bir daha ki senede görmeyi nasip etsin

volkanferhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tüm MÜSLÜMAN aleminin AŞURE günü mübarek olsun.
    Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa,TÜRK olarak dünyaya gelmemdir....Gazi Mustafa Kemal Atatürk

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Berat'ın güzel dileklerine katılıyorum, "amin" diyorum can-ı gönülden... benim de nacizane bir isteğim birbirimiz için dua edelim... buradaki rumuzlarımızı, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz için... aramızda hiç sorun olmaması için, "muhabbet"in artması için... ülkemizin birliği için...

bize bu günü hatırlatan Berat'a gitsin, dualarımızdaki aslan payı...
    "7 tepeli şehir... bekle... son tepene de dikeceğiz bayrağımızı..."

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Berat'ın güzel dileklerine katılıyorum, "amin" diyorum can-ı gönülden... benim de nacizane bir isteğim birbirimiz için dua edelim... buradaki rumuzlarımızı, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz için... aramızda hiç sorun olmaması için, "muhabbet"in artması için... ülkemizin birliği için...

bize bu günü hatırlatan Berat'a gitsin, dualarımızdaki aslan payı...
    Yarın sınavım var,fena da olmaz hani
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)