Cafedegoygoy
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Aure Gn

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    Berat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Standart Aure Gn

Aure gn ve gecesiMuharrem aynn onuncu gn Aure gndr. Muharrem ay, Kur’an- kerimde, kymet verilen drt aydan biridir. Muharremin birinci gn oru tutmak, o senenin tamamn oru tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i erif meali yledir:
    (Ramazandan sonra en faziletli oru, Muharrem aynda tutulan orutur.) [Mslim]

Bu ayn en kymetli gecesi de Aure gecesidir. Allah tel, birok dualar Aure gn kabul etmitir. Hz. dem’in tevbesinin kabul olmas, Hz. Nuh’un tufandan kurtulmas, Hz. Yunus’un baln karnndan kmas, Hz. brahim’in atete yanmamas, Hz. dris’in canl olarak ge karlmas, Hz. Yakub’un, olu Hz. Yusuf’a kavumas, Hz. Yusuf’un kuyudan kmas, Hz. Eyyb’n hastalktan kurtulmas, Hz. Musa’nn Kzl denizi gemesi, Hz. sa’nn doumu ve lmden kurtulup, diri olarak ge karlmas Aure gn oldu.

Hadis-i erifte buyuruldu ki:
    (Aure gn Nuh aleyhisselamn gemisi, Cudi dana indirildi. O gn Nuh ve yanndakiler, Allah telya kr iin orulu idiler. Hayvanlar da hi bir ey yememiti. Allah tel denizi, beni srail iin, aure gn yard. Yine Aure gn Allah tel Adem aleyhisselamn ve Yunus aleyhisselamn kavminin tevbesini kabul etti. brahim aleyhisselam da o gn dodu.) [Taberani]

teden beri Kurey de, Resulullah da Aure gn oru tutard. Medine’ye gelince de yine o gn oru tuttu ve tutulmasn emretti. (Buhari, Mslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine’de aure gn oru tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oru tuttuklarn grd. (Niye oru tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’n srail oullarn dmanndan kurtard bir gndr, Musa bu gnde oru tuttuu iin) dediler. Resulullah efendimiz de, Mslmanlarn bugn oru tutmalarnn sebebini anlatmak iin, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha laykm) buyurdu. (Buhari, Mslim, Ebu Davud)

Bugn yaplacak iler:
    1- Aure gn oru tutmak snnettir. Hadis-i eriflerde buyuruldu ki:
    (Aure gn oru tutann, bir yllk gnahlar affolur.) [Mslim, Tirmizi, . Ahmed, Taberani]
    (Aure gn oru tutan o yl tutamad [nafile] orularnn sevabna kavuur.) [Deylemi]
    (Aure gn bir gn nce, bir gn sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [.Ahmed]

(Aurenin faziletinden faydalann! Bu mbarek gnde oru tutan, melekler, peygamberler, ehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuur.)
    [ir’a]
    [Yalnz Aure gn oru tutmak mekruhtur. Bir gn ncesi veya bir gn sonras ile tutmal!]

Peygamber efendimiz bir gn leye doru buyurdu ki:
    (Herkese duyurun! Bugn bir ey yiyen, akama kadar yemesin, orulu gibi dursun! Bir ey yemeyen de oru tutsun! nk bugn Aure gndr.) [Buhari, Mslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugn bir hurmay mbarek aznda slatp ocuklarn azna verirdi. ocuklar, Resulullahn mucizesi olarak akama kadar bir ey yiyip imezlerdi. Bugn baz hayvanlarn bile bir ey yemedii bildirilmitir. Bir avc, Aure gn, bir geyik yakalad. Geyik, yavrularn emzirip akamdan sonra dnmek zere, avcnn izin vermesi iin, Resulullah efendimizden, efaat istedi. Avc, geyiin akama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugn Aure gndr. Bugnn hrmetine yavrularmz emzirmeyiz. Onun iin akamdan sonra gelmek iin izin istedim) dedi. Bunu duyan avc, geyii Resulullaha hediye etti. O da, geyii serbest brakt.

2-
    Sla-i rahim yapmal. Yani akrabay ziyaret edip, hediye ile veya eitli yardm ile gnllerini almal. Hadis-i erifte, (Sla-i rahmi terk eden, Aure gn akrabasn ziyaret ederse, Yahya ve sa’nn sevab kadar ecre kavuur) buyuruldu. (ir’a)

3-
    lim renmeli! Hadis-i erifte, (Aure gn, ilim renilen veya Allah tely zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i snnete uygun ilmihal okumaldr. Ayrca Kur’an- kerim okumal, kazas olan kaza namaz klmal. (ir’a)

4-
    Sadaka vermek snnettir, ibadettir. Hadis-i erifte, (Aure gn, zerre kadar sadaka veren, Uhud da kadar sevaba kavuur) buyuruldu. (ir’a)

(Bugn aure ibadet) diye aure piirmek gnahtr. Aurenin bugne mahsus ibadet olmadn bilerek, bugn aure veya baka tatl yapmak gnah olmaz, sevap olur. Bu incelii iyi anlamal. Tedavi niyetiyle srme eken bugn de srmelenebilir. Hadis-i erifte, (Aure gn ismidle srmelenen, gz ars grmez) buyuruldu. (Hakim)

5-
    ok selam vermeli. Hadis-i erifte, (Aure gn, on Mslmana selam veren, btn Mslmanlara selam vermi gibi sevaba kavuur) buyuruldu. (ir’a)

6-
    oluk ocuunu sevindirmeli! Hadis-i erifte, (Aure gn, aile efradnn nafakasn geni tutann, btn yl nafakas geni olur) buyuruldu. (Beyheki)

7-
    Gusletmeli. Hadis-i erifte, (Aure gn gusleden mmin, gnahlardan temizlenir) buyuruldu. (ir’a)[Bu sevaplar, namaz klan ve haramlardan kaan mmin iindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aure gn, bir deil, defalarca gusletse, gnahlar affolmaz.]

Hz. Hseyin
    , 10 Muharremde ehid edildi. O yce imamn ehid edilmesi, elbette btn mslmanlar iin byk musibet ve zntdr. Hz. mer, Hz. Osman, Hz. Ali ve Hz. Hamza’nn ehid edilmeleri de, byle byk musibet ve zntdr. Fakat, Peygamber efendimiz, Hz. Hamza’nn ehid edildii gnn yldnmlerinde matem [yas] tutmad. Matem tutmay da emretmedi. Matem yasak olmasayd, herkesten nce Peygamber efendimizin lm iin matem tutulurdu. Hadis-i eriflerde buyuruldu ki:
    (Matem tutan, lmeden tevbe etmezse, kyamette iddetli azap grr.) [Mslim]

(ki ey vardr ki, insan kfre srkler. Birincisi, birinin soyuna svmek, ikincisi, l iin matem tutmaktr.)
    [Mslim]
    Konu Berat tarafndan (29.01.2007 Saat 16:22 ) deitirilmitir.

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Daha 2 gn nce Sevgililer gn topicinde ufak apta bi tartisma olmustu..Kendi kltrel degerlerimizin yozlasmasi,buna karsilik bizim kltrmzle alakasiz gnlerin yceltilmesi ile ilgili.. Simdi Allah askina syleyin; asure Gn oldugundan haberiniz var miydi?? Sevgililer gn ilanlari 1 ay nceden baslarken hangi kanalda, hangi gazetede asure Gn ile ilgili genis apta, byk bir yazi grdnz???

Tarihi ve kltr(Trk-Islam Kltr)bizim kadar genis olan baska bir lke yoktur ama kltrnden bu kadar kopuk yasayan,yabanci zentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. ok Yazik...

yelik tarihi
    11.07.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    60

Asure gnnz mbarek olsun.

Saygilarimla

yelik tarihi
    29.05.2004

Btn Kardeslerimin Kutlu Olsun Diyelim.

Benhi sevmem aram yoktur [img]smileys/smiley1.gif[/img]

yelik tarihi
    17.02.2005

Hayirli olsun

Guests
    Ziyareti

Beratim Tekkem eline saglik.Bugnn asure gn oldugunu biliyordum ama byle detayli bilgim yoktu bugne dair.Bilmedigim bissr sey grendim yazin sayesinde.Byle nemli gnlerle ilgili basliklari amaya devam et ilgi pek olmayabilir takma fazla nitekim nelere ilgi gsterildigi malum bu lkede.Eline saglik kardesim.

Asure gnmz mbarek olsun.

yelik tarihi
    28.10.2004

Hayirlisi olsun nedim baska [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Alnt Berat Tekke Nickli yeden Alnt

Tarihi ve kltr(Trk-Islam Kltr)bizim kadar genis olan baska bir lke yoktur ama kltrnden bu kadar kopuk yasayan,yabanci zentisi baska bi millet te yoktur ne yazik ki.. ok Yazik...

o kltr maalesef geri kazanamicaz nk genlik srekli betere dogru gidiyo... ancak birgn ALLAH yle bise yapar ki herkes yeniden imana dner... bundan da sphem yok...

Asure gnnz mbarek olsun!Edited by: yattara11

yelik tarihi
    11.11.2004
    Nereden
    Avrupa Dier

asure gunu mubarek olsun

bosnada turkler asure gunu yaptik

Gkhan Kutlu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

tm mslman kardeslerimin asure gnlerini kutluyorum

yelik tarihi
    07.12.2004

tm mslman aleminin asure gnn kutlarim. beratada yazisindan dolayi tesekkr ediyorum. harika olmus....

yelik tarihi
    26.06.2004
    Nereden
    Bursa
    Ya
    31

Daha Asure Yemeedik Getirinde Asure gununun MubarekLigini anLayaLim [img]smileys/smiley36.gif[/img]

herkezin Mbarek oLa.

Berk Akay - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    33

vala su anda asure olsa ne de gzel yenirdii [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Armaan Dere - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

evet kardes sana katiliyorum

Aaaa insan hi yemez mi asura.. ik ik ik ayip [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Ge oldu ama olsun.. Sizinde mubarek olsun

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Aure gnnz mbarek olsun..Pek mbarek gn olarak alglanmamasna ramen, kandiller kadar olmasa da nemli bir gndr..Bol bol dua edelim vu yukarda gnceleddiim yazdan faydalanalm..

Allah bu mbarek gn nemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarndan eylesin.
    Gllerin ktidarna Kar; Trabzonspor!

Evet, Herkesin Aure Gn mbarek olsun.
    Oru iin ise artk ok ge diyebiliyorum
    Emin Bura SARAL ~ www.rahmetli.net

Trabzonspor Kongre yesi
    Mehdi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.07.2006
    Nereden
    Trabzon

Alnt Berat Bulut Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Allah bu mbarek gn nemini idrak eden ve feyzinden yararlanabilen kullarndan eylesin.
    tm kalbimle amin.
    aka maka a karna konu biraz itah kabartt
    ben eve telefon aiymde tez elden gerekeni yapsnlar
    T R A B Z O N S P O R

ozcan_asanoglu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

tm inananlarn aure gn mbarek olsun...nimetlerinden faydalanmamz dileiyle...
    Ryalar gereklestirmenin en kestirme yolu uyanmaktr...

CeSS - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    46

Aure gnnz mbarek olsun..Pek mbarek gn olarak alglanmamasna ramen, kandiller kadar olmasa da nemli bir gndr..Bol bol dua edelim vu yukarda gnceleddiim yazdan faydalanalm..

Amin Beratcm. Bu gzel dileklere katlmamak mmkn deil.

Ancak bal grnce BMN stanbul Aure gn dzenliyor bizide davet ediyor sanmtm

Aslnda ho bir organizasyon olurmu , seneye bunu karmayalm
    Taraftarlk ; Geim kayna deil , Yaam kaynadr ...
    Frtnasz denizde , herkes Kaptan ...

KUTADGU
    Ziyareti

Berat Bulut

hatrlatma ve zerine braktn ince lezzet zerine tatl bir aure yemi mutluluundaym.

Allah raz olsun

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

Allah kabul etsin bir daha ki senede grmeyi nasip etsin

volkanferhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

tm MSLMAN aleminin AURE gn mbarek olsun.
    Benim yaradlmda fevkalade olan bir ey varsa,TRK olarak dnyaya gelmemdir....Gazi Mustafa Kemal Atatrk

smela61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Berat'n gzel dileklerine katlyorum, "amin" diyorum can- gnlden... benim de nacizane bir isteim birbirimiz iin dua edelim... buradaki rumuzlarmz, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz iin... aramzda hi sorun olmamas iin, "muhabbet"in artmas iin... lkemizin birlii iin...

bize bu gn hatrlatan Berat'a gitsin, dualarmzdaki aslan pay...
    "7 tepeli ehir... bekle... son tepene de dikeceiz bayramz..."

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Alnt smela61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Berat'n gzel dileklerine katlyorum, "amin" diyorum can- gnlden... benim de nacizane bir isteim birbirimiz iin dua edelim... buradaki rumuzlarmz, ya da biliyorsak isimlerimizi telaffuz ederek dua edelim birbirimiz iin... aramzda hi sorun olmamas iin, "muhabbet"in artmas iin... lkemizin birlii iin...

bize bu gn hatrlatan Berat'a gitsin, dualarmzdaki aslan pay...
    Yarn snavm var,fena da olmaz hani
    Gllerin ktidarna Kar; Trabzonspor!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)