Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bankalar Kredi Kartı Ücreti Alamaz..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Bankalar Kredi Kartı Ücreti Alamaz..

"Bankalar kredi kartı ücreti alamaz"Yargıtay son noktayı koydu...

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları 'kart ücreti'ne ilişkin emsal bir karara imza attı. Karara göre, bankalar, müşterilerinden kredi kartı ücreti talep edemeyecek. Tüketici Hakem heyetinin verdiği, 'kredi kart ücreti'nin alınmamasına ilişkin kararın iptalini görüşen Yargıtay, davacı bankayı haksız buldu.
    Y.K adlı bankadan aldığı kredi kartının yıllık ücreti olan 30 YTL’nin tüketici haklarına aykırı olduğu iddiasıyla Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran H.A. tüm kredi kartı kullananları ilgilendiren emsal bir kararın çıkmasını sağladı.
    H.A’nın başvurusunu değerlendiren Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı ücretinin iptaline karar verdi. İlgili banka Y.K bu kararın iptali için Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, bankanın müşterisine imzalattığı sözleşmede kredi kart ücretinin alınacağının belirtildiğini ve bu nedenle Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verdi.

-KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ TÜKETİCİ ALEYHİNE HAZIRLANIYOR-

Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, bankaların hazırladığı sözleşmelerin ‘tüketici aleyhine’ olduğuna dikkat çekerek bu sözleşmelerin 12 punto siyah koyu harflerle düzenlenmediğini kaydetti.
    Kararda şu görüşler dile getirildi:
    “Taraflar arasındaki sözleşmenin 9. maddesinde kart kullanıcısından kart kullanım ücretinin alınacağı belirtilmiştir. Sözleşme incelendiğinde; sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin on iki punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir. Davacı, tüketici aleyhine olan ve tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını iddia ve ispat edememiştir. Böyle olunca sözleşmedeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir. Dolayısıyla davacı bankanın bu sözleşme hükmüne dayalı olarak kredi kartı kullanıcısı davalıdan ücret istemesi olanaklı değildir. Bu durumda yasaya uygun olan, Zonguldak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptali istemi ile açılan davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yukarda açıklanan hususlar gözetilmeden davanın kabulü usul ve yasaya aykırı olup hükmün bozulması gerekir."

ANKA
    Büyük Takım Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Misina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Akbank axes için 35 ylt aldı.
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Başımdan Mezarlığın,
    Seher Aydınlığında Taze İnsan Yanık Benzin Kokusu

Çağatay_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

1 yıl kadar önce haberlerde verdi.Dilekçe verildiğnde geri ödemek zorundalar.
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Misina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akbank axes için 35 ylt aldı.
    Bende de Axess var.

Herhangi bir kredi kartı parası ödemedim.
    Büyük Takım Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Böyle bir başlık vardı.

HSBC bankası benden de 15 ytl aldı. Telefon açtım, dedim ben kartımı iptal ettirmek istiyorum. Onlar da teklif sundular bana. Size 10 ytl puan verelim ama kartınızı kapatmayın. En azından bu ödeyeceğiniz meblağın bir kısmını biz karşılamış oluruz dediler. Kabul ettim. Sonra verdikleri 10 ytl'lik puanı dörtle çarpıp 40 ytl'e sayarak uçak bileti aldım

Uyandıklarında çok geç olmuştu
    Konu Ömer SEVİNÇ tarafından (13.07.2008 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu sene yada sene bu iş ortadan kalkıcak zaten öyle biliyorum ama yinede iyi olmuş

Kazım Uzunboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Daha yeni annemin kredi kartını kaybettim iptal ettirdik ve yenisini bekliyoruz.Yanılmıyorsam 30 ytl ödeyeceğiz,Yapıkredi.
    Yaşamak Direnmektir!

OKANIZM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ya ordan almaz baska bi yerden cıkarır onu merak etmeyin,gözümüs arkada kalmasın
    √ OKAN™ 1987

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı OKANIZM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya ordan almaz baska bi yerden cıkarır onu merak etmeyin,gözümüs arkada kalmasın
    Aynen öyle oldu, şeref yoksunu bankam 3 ayrı hesabımdan da 25'er ytl kullanım ücreti çekmiş...bir kartımdan da yine 35 ytl üyelik ücreti çekmiş....ne yapsam bilmiyorum...başka başına gelen kimse var mı ?

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Cengiz en etkin yaptırım direkt bankayı arayıp,
    "almış olduğunuz kart ücretini ya iade edin yada kartımı iptal edin" söylemi oluyor.
    İnan bana etkili,bizim hanımın kartında aynı taktiği uyguladımm,iade ettiler (sarı çizmeli reklamı olan banka
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Ben şu an bir tek bankanın kartını kullanıyorum. Bir başka kartım daha var ama onu daha hiç kullanmadığım için para tahsil edemediler

Benim banka ekstreyi kontrol ettiğimde öğrendiğim 35 YTL lik bir parayı benim kredi kartı hesabına borç olarak eklemişti geçenlerde..

Ben de direkt olarak üst kata çıktım ve itiraz ettim kibar bir şekilde..

Bana ellerinde daha önceden hazırlanmış ve matbu haline getirilmiş bir dilekçeye sadece adımı soyadımı yazarak imzalamamı istediler..

Dilekçeyi okuduğumda "Söz konusu ücretin hesabıma tekrar iade edilmesini aksi halde ise bankadaki mevduatımın tamamını çekeceğimi taahhüt ederim" şeklinde keskin bir ifade olduğunu gördüm

Görevli bayana "Yahu ben yazsam bu kadar sert bir üğslup kullanmazdım herhalde" diyerek imzamı attım ve para hesabıma tekrar geçti

Yani biraz çirkefe yatmak gerekiyor sanırım böyle durumlarda
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sanırım ben de çirkefe yatacağım eğer kabul etmezlerse bankayı değişeceğiz..

Nereden
    İstanbul

Cool

Çirkefe yatmak iyidir böyle kurumsal alanlarda

Ancak yapmış olduğunuz blöfün tutma oranı, bankada kuzu gibi yatırdığınız mevduat miktarı ya da aylık ortalama kredi kartı kullanma cironuz ile doğru orantılı olacaktır, hatırlatayım şimdiden

Bu arada mevduat miktarı derken, mütevazi bir miktar da olsa etkili olabiliyor; bankacı bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla
    Konu Great White tarafından (17.09.2008 Saat 16:08 ) değiştirilmiştir.

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gökçebey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bankalar her 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 defa toplam 50 60 YTL arasında değişen tutarda "vadesiz YTL" hesaplarından hesap işletim ücreti kesiyorlar. İş bankası maaş hesaplarından kesmiyor. Akbank 0 bakiyeli hesaplardan kesmiyor.
    hepsi bu kadardır; adı yaşamak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Emirhan Ömeroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

TEB bankası 25 ytl civarı bi para ödedim.. geçen ay babama flexi kredi kartı geldi 45 ytl kart ücreti itiraz ettik kapatıcaz dedik ödemeden kapatamassınız dedi.. o en ufak yerlere bişeler sıkıştırıyolar bizde okumadan imzalıyoruz..
    "Kocaeli bizi ilk maçta 1-0 yendi. 'Hamsinin kafasını ezdik' başlığı attılar. Gazeteleri soyunma odasına astım. 20 dakikada skor 5-0 oldu. Bizde öyle bir güç vardı o zamanlar."
    Ali Kemal Denizci

Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı Emirhan Ömeroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    TEB bankası 25 ytl civarı bi para ödedim.. geçen ay babama flexi kredi kartı geldi 45 ytl kart ücreti itiraz ettik kapatıcaz dedik ödemeden kapatamassınız dedi.. o en ufak yerlere bişeler sıkıştırıyolar bizde okumadan imzalıyoruz..
    Bankada hesabın yoksa, o bankanın kredi kartı vasıtası ile herhangi bir borcun da yoksa senden o parayı asla alamazlar..

O borcunu kendi hesaplarına dondururlar ve sinsice senin hesabında bir işlem hacmi olmasını beklerler sadece

Söz konusu para hareketi gerçekleştiğinde de otomatik olarak hesabına borç olarak geçer o para..

Yani o bankayı gözden çıkarmışsan ve ileri vadede çalışmayı düşünmüyorsan hiçbir şey ödemene de gerek yok

GW

Nereden
    İstanbul

Geçenlerde Hsbc bank kart ücreti olarak 35 ytl kesmisti benden, bende bunu ancak bir ay sonra fark ettim hemen müşteri hizmetlerini arayıp nazik bir şekilde parayı iade etmedikleri takdirde kartımı iptal ettireceğimi söyledim önce 10 ylt'lik puan yukleyelim diyerek kandırmaya çalıştılar bende kart ücretinin iadesi konusunda ısrarcı oldum yoksa kartı iptal etmekle tehdit ettim dayanamayıp kart ücretinin iptalini gerçekleştirdiler. Bu gibi sorunlar için en etkili yöntem bu olsa gerek...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)