Sayfa 15 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 5 13 14 15
Toplam 368 adet sonuctan sayfa basi 351 ile 368 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hasan Doðan Hayatýný Kaybetti

ÖmerFarukYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý Badaloðlu Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cenazelerde artýk bize ait olmayan geleneklerde maalesef girmeye baþladý.Örneðin ölünün baþý ucunda onun hakkýnda arkadaþlarýnýn, tanýdýklarý tarafýndan konuþmalar yapmak, alkýþlar eþliðinde cenazeyi uðurlamak gibi... Adamcýðaza sorsalar belkide hayatta iken bu uygulamanýn hiçbirini istemezdi ama maalesef bunlar artýk bizim cenaze törenlerimizde sýk rastladýðýmýz görüntüler...

BU konuda þikayetim var, cenazelerde alkýþlayanlarý görünce hayretler (Hasan Doðan'ýn bu cenaze töreni için söylemedim) ediyorum! Ne oluyoruz? nedir bu alkýþýn manasý? iyiki öldün demeye mi geliyor? nedir bunun anlamý? bilen varsa banada anlatsýn.Öldüðünde ruh bedenden ayrýlýr ve orada yatan sadece senin cismani görüntündür.Ruh çoktaaan baþka bir alemdedir artýk.

Hasan Doðan'a Allah rahmet eylesin, yakýnlarýna baþ saðlýðý diliyorum.Bu ölümden sonrada anlaþýlacaða üzere TÜRK FUTBOLUNA HUZUR YOK!...

Yakýnda ölüye hitaben konuþmalarda yapýlýr..

''Seni gölün baþýndaki kamelyada bekleyeceðim David,Seni unutmam mümkün deðil''

Neden kendi adetlerimiz bu kadar kolay harcadýðýmýzý soran olursa söyliyeyim..Televizyon ve Sinema...

EÐÝTÝM ÞART!!!

Adem CAKIR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Kendisi hakkýnda, müspet yada menfi bir fikrim olmamakla beraber ardýnda býraktýðý hoþ seda, hakkýnda önemli ölçüde fikir veriyor.
    Ailesi ve sevenlerine baþ saðlýðý dilerken, Hasan Doðan'a Allah'tan gani gani rahmet ve ebedi hayatýnda Rabbim'in güzellikleriyle muamele görmesini dilerim.

Alkýþ ve defin konuþmalarý ise malesef, ilahi cehaletimizin bir göstergesi ve pýsýrýklýðýmýzýn resmidir.
    Bir baþka örnekle;
    "Ýyilik yap denize at, kul bilmezse Yaratan bilir..." "Ýyilikten maraz doðar"
    Hangisini bizim atalarýmýz söylemiþtir sizce ?
    Bir çoðumuza göre ilkini, bazýlarýmýza göre ikisinide (O bazýlarýna göre bizim atalarýmýz ikiyüzlü yada tutarsýz insanlar oluyor demekki)
    Bu cenaze olaylarýda bunun gibi,
    Kültür ve inaç dairemize sürekli bir sýzma var.
    Kendi kültürümüzden ve inaçlarýmýzdan o kadar ince ince koparýlýyoruz ki, Allah sonumuzu hayretsin, yar ve yardýmcýmýz olsun...
    .
    Eleþtirirken yapýcý olabilmek ve en aðýr eleþtirilere bile hoþ görü ile yaklaþabilmek, hem egoyu besleyen nefsin panzehiri, hemde aklýn ilacýdýr.
    .

Mustafa K. Demirbaþ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    37

Ersun Yanal’ýn baþsaðlýðý mesajý
    Teknik Direktörümüz Ersun Yanal Türkiye Futbol Federasyonu Baþkaný Hasan Doðan’ýn vefatýyla ilgili bir baþsaðlýðý mesajý yayýnladý.

Mesajda Hasan Doðan’ýn TFF Baþkaný olarak geçirdiði kýsa sürede son derece önemli iþlene imza attýðýn belirten Yanal, Türk futbolu bu þok ve ani ölümle ciddi bir kayba uðramýþtýr. Bu vesileyle Merhum Hasan Doðan’a Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm futbol camiasýna baþsaðlýðý diliyorum” ifadelerini kullandý

Futbolcularýmýzdan baþsaðlýðý mesajý
    Türkiye Futbol Federasyonu Baþkaný Hasan Doðan’ýn vefatý üzerine takým kaptanýmýz Hüseyin Çimþir tüm futbolcularýmýz adýna bir baþsaðlýðý mesajý yayýnladý.

Hasan Doðan’ýn vefatýnýn kendilerini üzdüðünü belirten Hüseyin, “Federasyon baþkanýmýzýn aramýzdan ayrýlýþ haberini tüm takým olarak büyük bir üzüntüyle karþýladýk. Trabzonsporlu futbolcular adýna kendisine rahmet, ailesine ve Türk futbol camiasýna baþsaðlýðý diliyoruz” diye konuþtu.

Trabzonspor.org.tr

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

yakupoglu,

Bir insaný sevmeyebilirsin ama sýrf bunun içinde müslüman bir insana ''topraðý bol olsun'' denmez kardeþim.Allah rahmet eylesin denir...

Ayrýca bu baþlýk baþ saðlýðý baþlýðý, madem baþ saðlýðý dilemeyecekseniz o zaman yazmayýn buraya... Mecbur deðilsiniz bu konuda mesaj yazmaya.Yada senin onu sevip sevmediðin benim çokta umrumda deðil...Neden illaki sevmediðini burada belirtmek zorundasýn ki!
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERÝR!...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cafer KILIÇSOY - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

yakupoglu,

Bir insaný sevmeyebilirsin ama sýrf bunun içinde müslüman bir insana ''topraðý bol olsun'' denmez kardeþim.Allah rahmet eylesin denir...

Ayrýca bu baþlýk baþ saðlýðý baþlýðý, madem baþ saðlýðý dilemeyecekseniz o zaman yazmayýn buraya... Mecbur deðilsiniz bu konuda mesaj yazmaya.Yada senin onu sevip sevmediðin benim çokta umrumda deðil...Neden illaki sevmediðini burada belirtmek zorundasýn ki!
    Teþekkür ederim Ahmet Abi

Arkadaþlar bir ölünün arkasýndan söylenebilecek en güzel söz ''ALLAH rahmet etsin''dir. Adam ölmüþ, bize yakýþmaz dahasýný yazmak.

Kaldý ki baþkan seçildiðinde benimde endiþelerim vardý. Ama yanýldým. ALLAH için elinden geleni yaptý. 3-4 aydýr Federasyonu konuþmuyorduk en azýndan.

Tekrardan Hasan Doðan'a ALLAH'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabýr diliyorum. Mekaný cennet olsun.
    ODTÜ'lü bir hocanýn Trabzonspor atkýsýyla dolaþan Trabzonsporlular hakkýndaki yorumu;
    "Hocam onlar Trabzonsporlu. Onlarýn sevgisi, derdi bir baþka. TRABZONSPOR onlar için bir var olma nedeni. TRABZONSPOR'a küsemez, kýzamaz ondan utanamazlar çünkü o zaman þehirlerine küsmüþ, þehirlerinden utanmýþ olurlar''

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Haaa birde;

Bu alkýþ iþine bir anlam veremedim. Hayýr neyi alkýþlýyoruz?

Tövbe tövbee...
    ODTÜ'lü bir hocanýn Trabzonspor atkýsýyla dolaþan Trabzonsporlular hakkýndaki yorumu;
    "Hocam onlar Trabzonsporlu. Onlarýn sevgisi, derdi bir baþka. TRABZONSPOR onlar için bir var olma nedeni. TRABZONSPOR'a küsemez, kýzamaz ondan utanamazlar çünkü o zaman þehirlerine küsmüþ, þehirlerinden utanmýþ olurlar''

My - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

O alkýþ medeniyiz demek. Evropalýyýz demek. Duygularýn coþup þelale olmasý demek. Fazla eleþtirmeyin sonra Allah muhafaza medeniyetsiz derler, geri kafalý derler.
    Hakan KULAÇOÐLU: "Sabýrlý, sistemli ve ekonomik, tüketen deðil üreten bir Trabzonspor oluþturmak."
    Murat

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

yakupoglu,

sevmemi belirtmem belki yanlýþ ama ALLAH topraðýný bol etsin sözü neden müslüman bir insana denmiyor bunu anlamýþ deðilim
    ilk kez duyuyorum çok þaþýrdým..
    lütfen bana bunu açýklarmýsýnýz...?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Alýntý My Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    O alkýþ medeniyiz demek. Evropalýyýz demek. Duygularýn coþup þelale olmasý demek. Fazla eleþtirmeyin sonra Allah muhafaza medeniyetsiz derler, geri kafalý derler.
    Boþver güzel abim. Medeniyet buysa ben almayayým

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Ýþ sadece alkýþla kalsa yine iyi. O da kötü ya neyse......
    Yabancý bir sinema filminin cenaze merasimlerine bir bakýn siyah giyinmeler ve siyah gözlükler. Bayanlarýn saçlarýný örtmek için siyah tülden eþarplar ve gözlerde yine siyah gözlükler kimden utanýyosalar. Sizce bizim törenlerimizin onlardan bir farký kaldýmý?
    Cenazelerimizide tabutla beraber gömdükmü iþ tamam olur heralde....
    Yavaþ yavaþ deðil son sürat deforme olmaya baþladýk hadi hayýrlýsý...
    Hasan doðana tekrar allah (c.c) rahmet eylesin.
    Rabbim utandýrmaz inþaallah....
    Ýnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama aslýnda insaný insan yapan aðzýndan çýkan sözdür.. »
    Mevlana Celaleddin-i Rumi

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

Alýntý yakupoglu61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    sevmemi belirtmem belki yanlýþ ama ALLAH topraðýný bol etsin sözü neden müslüman bir insana denmiyor bunu anlamýþ deðilim
    o söz gatrimüslümlere söylenir müslümana söylenemz sebebini bilmiyorum

Selçuk Demircioðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    45

Baþlýk amacýndan sapmaya baþlamýþ bunu üzülerek görmekteyim...herkesin fikrine örfüne adetine saygý duymak gerekiyor..fazladan birkaç þey yazmak için insanlarý eleþtirmeyin bence....býrakýn insanlarý istedikleri gibi sevdiklerini uðurlasýnlar...
    Trabzon hersene þampiyon olsaydý bu kadar çok sevemezdim

My - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

Örf? Adet?

Bu alkýþ, gözlük, eþarp vs. gibi cenaze merasimleri içim Cem Yýlmaz'ýn çok harika bir fikri var (izleyenler için: mancýnýk sistemi) ama hakikaten de bu baþlýk hiç yeri deðil.
    Hakan KULAÇOÐLU: "Sabýrlý, sistemli ve ekonomik, tüketen deðil üreten bir Trabzonspor oluþturmak."
    Murat

Bartuð13 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    34

allah rahmet eylesin!
    HADDÝNÝ BÝLEN MERTTÝR,VATAN BÖLÜNMEZ TEKTÝR,CUMHURÝYET ÝÇÝNDE CUMHURÝYET KURAN NAMERTTÝR!NE MUTLU TÜRKÜM DÝYENE!

SERHAT KIRKAYAK,BÜNYAMÝN KAHRÝMAN,AHMET MUHAMMET DEMÝREL VE MESUT KELEÞ!SÝZÝ HÝÇ UNUTMAYACAÐIZ!21.12.2009

Takým tutmak farklý, adam tutmak farklý...

tswonder - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diðer

Alýntý yakupoglu61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Türkler'in islamiyetten önceki dinleri olan samanizm dinine göre, ölülerin ardindan bu sözün söylendigine dair rivayetler var. Fakat gayet tabii ki bizim gayri-müslümler icin bu ifadeyi kullanmamiz direk buradan gelmiyor.

Osmanli cok dinli ve cok milletli bir topluma sahip bir imparatorluk oldugu icin, müslüman olanlar gayri-müslimlere kibar bir sekilde bassagligi dilerken bu ifadeyi kullanmislardir. Rabbi inkâr eden veya ona acik bir sekilde þirk koþan birine, ölümünün ardindan, "Allah rahmet eylesin" denmez cünkü...

Bu arada bir sorum var: Bizim baskan veya yönetim kurulumuzdan herhangi biri Hasan merhumun cenaze törenine katildi mi? Veya ailesine taziye icin ziyarette bulundu mu?
    .: Rahmet için, önce NAMAZ :.

Selimag - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    49

Allah rahmet eylesin... Tanimiyorum, ama tv'den gordugumuz ve dinledigimiz kadari ile duzgun bir baskandi.

bu arada evet, ben de topragi bol olsun sadece gayri-muslimler icin soylenir diye biliyorum ama sebebini bilmiyorum. Yanlis bilmiyorsam da, yani oyle aklimda kalmis, topraga defnedilmeden once de Allah rahmet eylesin denmezmis.. Dogrusunu bilen varsa düzeltsin.
    There are 10 kinds of people
    Those who understand binary and
    Those who don’t

1.) Rahmetliyi ne tanýrdým ne de hakkýnda müspet-menfii bir fikrim vardý. Ancak, madem vefat etti; dini ve sosyal geleneklerimiz gereði kendisine Allah'dan rahmet dilerim! (kalben ve samimiyetle...)

2.) Bununla birlikte, rahmetlinin vefatýna gösterilen medya ilgisini anlamýþ deðilim. Bence fazlaca abartýldý, yirmi gün önce neredeyse kimsenin tanýmadýðý rahmetlinin adeta bir halk kahramaný gibi gösterilmesini yadýrgýyorum! Rahmetliyi tanýyanlar, kendisinin son derece mütavazi ve gözden uzakta kalmayý tercih eden biri olduðunu anlatýyorlar... Vefatýnýn bu kadar ses çýkarmasý, gündemin ilk sýralarýna oturmasý; belki kendisinin de tasvip ve tercih edeceði bir þey deðildi... Konu medyada fazla ajite edilmiþtir ancak bunun günahý rahmetlinin deðildir...

3.) Cenazelerde son yýllarda sýkça karþýlaþtýðýmýz alkýþ, slogan, nutuk vb. gibi davranýþlar, dini ve sosyo-kültürel yozlaþmýþlýðýmýzýn cami avlularýna yansýmasýdýr. Bu davranýþlar bence de son derece yersiz ve köksüztür. Bilhassa, olgunluk ve vakar dini olan Ýslamiyet'in kutsal ruhuna aykýrýdýr.

4.) Ancak, cenazelerdeki yozlaþmýþlýk; sadece alkýþ, slogan, siyah gözlük gibi faktörlerle kendini ortaya koymamaktadýr. Bir de artýk neredeyse her cenazede karþýlaþtýðýmýz feryat-figan durumu var. Özellikle, sosyo-ekonomik açýdan az geliþmiþ kesimlerin cenazelerinde avaz avaz baðýranlar, kendini yerden yere atanlar, sara nöbeti geçirir gibi titreyenler çok arttý.

Nasýl ki cenaze kültürümüzde alkýþ vs. yoksa, böyle davranýþlar da yoktur. Ancak, tüm bu davranýþlar son yýllarda bir ritüel haline gelmiþtir. Allah'ýn takdirinin mutlak gerçeðine karþý, yüreðindeki acýyý olgunluk ve tevekkül ile bastýrmayý bilerek, cenazeyi büyük bir sükunet ve olgunluk ile kaldýran cemaatlerin yerine deli gibi çýrpýnan, nara atan, etrafý salya-sümüðe boðan kesimler türedi. Ýþte baþka bir yozlaþmýþlýk göstergesi!...

Cenazeye, ayaðýna bir ayakkabý giyip gelme saygýnlýðýný göstermeyip de üç kuruþluk plastik terlikler ile gelen kadýnlar, kendilerini yerden yere vuruyorlar. Maalesef ben bu davranýþlarýn büyük kýsmýnýn gayrýsamimi olduðunu düþünüyorum.

Tabii burada da medyanýn günahý büyük! Yýllardýr þehit cenazelerinde yaþanan acýyý "salya-sümük" cinsinden ölçmeyi tercih eden ve tabutun üstünde dövünen insaný defalarca gösteren VÝCDANSIZ ve AHLAKSIZ medya, eðitimsiz kesimlere "cenazede kendini paralamazsan üzülmüþ sayýlmazsýn" anlayýþýný dayattý. Bu durum, Ýslamiyet'in "özden çok þekil dini" olarak algýlanmasý konusunda toplumda süratle yayýlan anlayýþla da desteklenince artýk neredeyse doðru düzgün cenaze kaldýrýlamaz oldu.

5.) Herþeyimiz karmakarýþýk hale geldi... Allah sonumuzu hayýr etsin!
    Sürekli dogru yönü gösteren tek yildiz KUZEY YILDIZIDIR !

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Rüzgar Gibi Geçti

Onu kaybettiðimizi duyan herkesin gözünde yaþ, dilinde "Geç bulduk, çabuk kaybettik" sloganý vardý. 143 gün gibi oldukça kýsa sayýlabilecek Futbol Federasyonu Baþkanlýðý dönemine o kadar çok þey sýðdýrmýþtý ki, baþlangýçta ona þüpheyle bakanlar bile fikirlerini kýsa sürede deðiþtirmek zorunda kalmýþtý. Euro 2008'deki yarý final baþarýsýnýn ardýndan dahi "Bir ay önceki sorunlarýmýz önümüzde duruyor" diyebilecek kadar gerçekçi bir baþkan olarak popülist politikalar yerine Türk futbolunu gerçek yerine taþýyacak uzun vadeli projelerin üzerinde durdu hep. Türk futbol ailesine düþen görev, arkasýndan aðýt yakmak yerine onun getirdiði yeni açýlýmlara sahip çýkarak ruhunu þad etmek olmalý.

Altuð Soytuna / TamSaha

"Hasan Doðan çok iyi bir baþkandý. Hatýrlýyorum, Çek Cumhuriyeti maçýndan sonra görmüþtüm stat çýkýþýnda. Kendisiyle konuþup ne iyi bir baþkan olduðunu söylemiþtim ve beraberce sevinmiþtik galibiyetin ardýndan. Bugün vefat etti. Allah rahmet eylesin. Futbolcularla birlikte yaþattýðý o Euro 2008'deki heyecandan dolayý kendisine binlerce defa teþekkür ve dua ediyorum. Ne iyi bir baþkandý. Hasan Doðan baþkanýmýzýn vefatý bizleri derinden üzmüþtür. Bizim ondan çok öðreneceklerimiz vardý. Ancak o genç yaþta bizleri yalnýz býraktý. Anadolu Taraftarlar Federasyonu Yönetim Kurulu olarak kederli ailesine ve spor camiasýna baþsaðlýðý diliyoruz."
    (Abdullah Tuðbay-Anadolu Taraftarlar Federasyonu Genel Baþkaný)

"Duyduðumda bir anda kaným dondu. Hemen aklýma merhum Hasan Doðan Bey'in eþi ile maçlardaki sevinçleri aklýma geldi. Gerçekten çok üzücü. Hayatýn insana neler getirebileceði hiç ama hiç belli olmuyor. Bir sürü ölümler gördüm, duydum futbol camiasýnýn içinden. Ama nedense hiç birisine bu kadar çok üzülmedim. Gerçekten geç bulduk, erken kaybettik. Tüm Türk futbol camiasýnýn baþý sað olsun".
    (Muharrem Dost-Mudanya)

5 Temmuz Cumartesi günü, henüz 52 yaþýndayken aramýzdan ayrýlan Hasan Doðan için Futbol Federasyonu'na gelen on binlerce mesaj, yukarýdaki iki metinden çok da farklý bir þey söylemiyordu. Futbol Federasyonu Baþkaný Hasan Doðan'ý tanýyan tanýmayan herkes, sýcak bir Cumartesi akþamý Bodrum'dan gelen acý haberle sarsýlmýþ, adeta donup kalmýþtý. 7 Temmuz Pazartesi günü önce Futbol Federasyonu'nda yapýlan törene, ardýndan da Fatih Camii'ndeki cenaze namazýna insan selinin akmasý, merhum baþkanýnýn seveninin ne kadar çok olduðunu gösteriyordu. Türkiye Futbol Federasyonu'nun görevdeyken hayatýný kaybeden ilk baþkaný olan Hasan Doðan'ýn genç yaþta hayata gözlerini kapamasý, Federasyon Baþkanvekilliði ve 143 gün TFF Baþkanlýðý yaparak hizmet verdiði Türk futbolu kadar 70 milyonu da üzüntüye boðdu.

Zaman az, yapýlacak iþ çok

Türk futboluna inanan, taþýdýðý potansiyelin farkýnda olan ancak bir o kadar da önemli sorunlar taþýdýðýný bilen Hasan Baþkan için "zaman az, yapýlacak iþ çoktu" Hasan Doðan'ýn iþ hayatý dýþýnda futbol camiasý ve dolayýsýyla da geniþ kitlelerle tanýþmasý TFF Baþkanvekilliði görevini üstlenmesi ile oldu. Temmuz 2004'ten Ocak 2006'ya kadar süren bu dönemde Hasan Doðan, Baþkan Levent Býçakcý ile birlikte futbol ekonomisini geliþtiren, büyütmeye çalýþan bir spor adamý portresi çizdi. Bu dönemden Türk futboluna taþýnan belli baþlý projeler de hep futbol ekonomisi ile ilgiliydi.

Futbolun büyümesi ekonomiye baðlý

Türk futbolunda devrim sayýlabilecek "yeni havuz sistemi" ile kulüplerin baþarýya endeksli para kazanmalarý, Býçakcý-Doðan ikilisinin liderliðindeki yönetim kurulunun eseriydi. Süper Lig'in isim hakkýnýn yýllýðý 10 milyon dolardan 5 yýllýðýna Turkcell'e satýlmasý, eski cazibesini yitirmeye baþlamýþ olan Türkiye Kupasý'nýn yeni bir uygulamayla bambaþka bir yüze kavuþmasý, isim ve yayýn hakkýnýn yýllýk 13.5 milyon dolar gibi önemli bir rakamla Digiturk'e satýlmasý, yine bu dönemin belli baþlý iþleri arasýnda yer alýyor. Futbolda ekonomik büyüklüðün kalýcý sportif baþarýlarý beraberinde getirdiðini her fýrsatta dile getiren Hasan Doðan'ýn, TFF'deki mottosu da "Sportif baþarýlarý yakalamak için futbol ekonomisinin mutlaka büyütülmesi gereklidir" olmuþtu. 2005'te Ýstanbul'un ev sahipliði yaptýðý Þampiyonlar Ligi finalinin saðladýðý katma deðeri bizzat yaþayan bir yönetici olarak Hasan Doðan, Türk futbolunun geleceðinin futbol ekonomisinde olduðuna bir kez daha can-ý gönülden inandý. O günlerde yanýnda olanlar, rahmetli baþkanýn "Yahu 120 dakikalýk bir maç, ülke ekonomisine toplamda 390 milyon euro kazandýrdý. Yeþilköy'e 3 günde 2200 uçak indi. Böyle bir girdiyi baþka hiçbir sektör saðlayamaz. Türk kulüplerinin geleceði, futbol ekonomisini büyütmekten geçiyor" sözlerine sýk sýk tanýk olmuþtur.

Bir futbol gönüllüsü

2006 yýlýnýn Ocak ayýnda yeni bir yönetimin göreve gelmesiyle futbol mesaisine ara veren Hasan Doðan, aslýnda futbola hizmet düþüncesine mola vermek niyetinde deðildi. Nitekim kamuoyunun gündeminden uzakta yürüttüðü projeler, gerçek bir futbol sevdalýsý olduðunu kanýtlýyordu. Futbol Federasyonu bünyesinde görev almadýðý son iki yýl içinde Antalya Stadyumu ve Galatasaray'ýn Seyrantepe projelerinin hayata geçmesi için bir futbol gönüllüsü olarak harcadýðý yoðun mesai, Ýstanbul-Ankara arasýndaki bitmek tükenmek bilmeyen yolculuklar sonunda projelerin baþlamasýný görmek bir futbol adamý olarak kendisine muazzam bir haz veriyordu. Türk futbolu, 2008 yýlýna artýk unutmak istediði türbülanslardan biriyle merhaba demiþti. Kýsa süreli bir kaostan sonra 14 Þubat 2008'de olaðanüstü genel kurul toplanmasý kararý alýnmýþtý. Karar alýnmasýna alýnmýþtý ancak Türk futbolunun yeni patronunun kim olacaðý hâlâ muammaydý.

Kulüpler Birliði'nin ortak adayý

Bu noktada devreye giren Kulüpler Birliði Vakfý "Ortak baþkan adayýmýz Hasan Doðan'dýr" açýklamasý ile tartýþmalara son verdi. Artýk Hasan Doðan'ýn deyimiyle "ok yaydan çýkmýþtý." Baþta kendisi olmak üzere hem ailesi hem de iþ arkadaþlarý Federasyon Baþkanlýðýna soðuk bakýyordu. Ancak Türk futbolunun kendisini göreve çaðýrdýðýný düþünen Hasan Doðan sadece görevi kabul etmekle kalmýyor, çevresini de ikna etmek için çalýþmalara baþlýyordu. Bu günlerdeki halet-i ruhiyeyi yine en iyi baþkanýn kendisi anlatýyor: "Aslýnda böyle bir adaylýk gündeme geldiðinde ailemin ve yakýn dostlarýmýn rýzasýný alamadým. Federasyon Baþkanlýðý kadar þerefli ve onurlu bir görev konusunda en yakýnýmdaki insanlarýn tepkili yaklaþtýðýný görünce en azýndan bu algýnýn deðiþmesi gerektiðini düþündüm ve görev almayý kabul ettim."

Demokrasinin yolu futboldan geçer

Hasan Doðan'ýn en yakýnýndaki isimlerden iþadamý Ethem Sancak da Doðan'ýn TFF Baþkanlýðý'ný en iyi þekilde yapmak için tüm mesaisini bu göreve harcayacaðýný, bu sebeple en yakýnýndakileri ihmal edeceðini düþünenlerdendi. Nitekim "Federasyon Baþkaný olmasýný hiç istemedim ama dinlemedi. Türkiye'de birinci sýnýf demokrasiyi kurmak için futbolu fýrsat olarak görüyordu. Ona 'Gitme. Seni kaybederim' dedim. Bunu yollarýmýzýn ayrýlabileceði anlamýnda söyledim. Ama gerçekten kaybettim. Ayrý anne-babadan olma kardeþimdi. Ruh ikiziydik. Tanýþýklýðýmýz eski deðildi ama ortak sevdamýz bu ülkeydi" sözleriyle ifade ediyordu.

Yeni þeyler söyleme zamaný

14 Þubat 2008'de Ankara'da yapýlan genel kurulla Futbol Federasyonu'nun 37. baþkaný seçilen Hasan Doðan, teþekkür konuþmasýndaki "Bugün tarihi bir birlik ve beraberlik örneði sergiledik. Mevlana, 'Dün, dünde kaldý cancaðýzým. Þimdi yeni bir þeyler söylemek lazým' demiþ. Þimdi yeni bir þeyler söylemek lazým. Geçmiþi, kýrgýnlýklarý ve tüm olumsuzluklarý geride býrakmanýn zamaný… Gelin hep birlikte Türk futbolunu geleceðe taþýyalým" cümleleriyle 143 gün boyunca göstereceði uzlaþtýrýcý, kavga etmeyen, laf yerine iþ üretme stratejisinin lansmanýný gerçekleþtiriyordu. Artýk kollar sývanmýþtý. Genel kuruldan sadece dört gün sonra yapýlan iþ bölümü ve kurullarýn hýzla belirlenmeye baþlanmasý, TFF'nin Ýstanbul'daki merkezi olan Pembe Köþk'te hareketli ve hýzlý günlerin yaþanacaðýný gösteriyordu. Nitekim öyle oldu. Ayný anda birçok konu baþlýðý açýlýyor ve sabahýn ilk saatlerine kadar süren toplantýlar, proje çalýþmalarý Pembe Köþk'ün ýþýklarýnýn neredeyse 24 saat yanmasýna yol açýyordu. Her fýrsatta "az zamanda çok iþ yapýlma zorunluluðunu" dile getiren Hasan Doðan, projelerin ön hazýrlýk süreçlerine minimum zaman harcanmasýný, bunun yerine projeye hemen baþlanýlmasý gerektiði prensibini tüm çalýþma arkadaþlarýna benimsetmiþti. Bu kapsamda Doðan'ýn yasakladýðý kelimelerin baþýnda "pilot proje" geliyordu.

Sponsorluk ataðý

Yönetim Kurulu'nun göreve gelmesinin üzerinden bir ay geçmeden, hýzlý çalýþmalarýn meyvesi alýnmaya baþlanmýþtý. Tarihler 24 Mart'ý gösterdiðinde Türkiye'nin önemli kurumlarýndan biri olan Garanti Bankasý, 4 yýllýðýna TFF'nin ana sponsorlarý arasýna katýlýyordu. Böylece Futbol Federasyonu'nun 2 yýldýr boþ olan "banka sponsorluðu" lider bir kuruluþla doldurulmuþ oluyordu. Bu sözleþmeye atýlan imzalarýn mürekkebi kurumadan, 24 saat sonra bu kez Türk Hava Yollarý ile basýnýn karþýsýna çýkýlýyordu. Eski dost THY de 2 yýllýk bir ayrýlýktan sonra TFF'nin bir diðer ana sponsoru oluyordu. Bu sponsorluðun önemli bir kýsmýnýn futbol kulüplerine tahsis edilecek olmasý, Türk futboluna sözde deðil özde destek saðlanacaðýnýn kanýtýydý. THY imza törenini takiben Beyaz Rusya hazýrlýk maçý için Minsk'e uçan Federasyon Yönetim Kurulu, Türk futboluna yeni kaynaklar yaratmak için kelimenin tam anlamýyla "önlerindeki maça bakýyordu."

Yayýn bedeline ek kaynak

Nitekim Digiturk ile Minsk'te baþlayan telefon trafiði, maçý takiben 27 Mart Perþembe günü Futbol Federasyonu'nun Levent'teki binasýnda devam etti. Baþkan Doðan'ýn arzusu netti; hem ligin hem de Fortis Türkiye Kupasý'nýn yayýn hakkýný elinde bulunduran Digiturk'ten sözleþmenin sona ereceði 2010'a kadar iyileþtirme talep ediyordu. 2008-2009 ve 2009-2010 sezonlarý için talep edilen 60 milyon YTL'lik ek kaynak kulüplere aktarýlacak ve böylece maddi darboðaz yaþayan kulüplerin nefes almasý saðlanacaktý. TFF ve Digiturk üst yöneticilerinin katýlýmý ile Perþembe sabahý baþlayan toplantý gece geç saatlere kadar sürdü. Taraflar o kadar yoðun çalýþýyordu ki, açlýklarýný ancak odaya gelen simit ve kaþar peyniri ile bastýrýyordu. Durum ertesi gün de deðiþmiyordu. Cuma akþam saatlerinde nihayet uzlaþma saðlanmýþtý. Digiturk, 2008-2009 sezonu için 30 milyon YTL ve 2009-2010 sezonu için de 30 milyon YTL olmak üzere toplam 60 milyon YTL mevcut yayýn hakký bedellerine ilave bir kaynak yaratarak önemli bir destek saðlamayý kabul ediyordu. El sýkýþan taraflar, ertesi gün basýn toplantýsý yaparak bu anlaþmayý kamuoyuna duyurmak konusunda anlaþtý. Sýra, acýkan karýnlarý doyurmaya gelmiþti. Odaya gelen simit ve peynire çay eþlik ediyordu. Günün yorgunluðunu atmaya çalýþan yöneticilerin sessizliðini Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem'in þakasý bozuyordu: "Baþkan iki gündür bizi simitle geçiþtiriyorsun. Karþýlýðýnda 60 milyon YTL ek kaynak saðladýk. Herhalde dünyanýn en pahalý simidini yiyerek Rekorlar Kitabý'na gireriz." Þakaya eþlik eden kahkahalar, aslýnda Türk futbolunun geleceðini teminat altýna alma çalýþmalarýný kutlamaya yönelikti.

Kurullar Türk futboluna hizmet için var!

Sponsorluk gelirlerini kýsa zamanda ciddi biçimde artýran Hasan Doðan'ýn tüm hedefi görev süresinin sonunda TFF'nin sportif ve mali açýdan güçlü, kamuoyunda saygýnlýk yaratan örnek bir kurum olmasýný saðlamaktý. Bu amaca ulaþmadaki önemli köprülerden birinin kurullar olduðu gerçeðini Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'ndaki 15 üye de çok iyi biliyordu. Kurullara güven teþkil etmek ve "þartlar ne olursa olsun yanýndayýz" mesajý vermek için her kurulla bir araya gelen Baþkan Hasan Doðan ve yöneticiler tek bir þey söylüyordu: "Federasyon bünyesindeki MHK, Disiplin, Tahkim ve benzeri kurullar TFF'nin kendisine deðil, Türk futboluna hizmet için kurulmuþtur. Cep telefonu numaralarýmýz bunlar. Biz sizinkileri istemiyoruz, çünkü sizi hiçbir kararla ilgili aramayacaðýz. Ama siz bizi her türlü konuda, her sýkýntýnýzda, en ufak bir baskýda istediðiniz zaman arayabilirisiniz." Kurullara hissettirilen güven duygusu kýsa sürede meyvelerini vermiþ, Türkiye'de her zaman en sýkýntýlý olan Mart-Nisan-Mayýs dönemi hiçbir þaibe olmadan, sancýsýz bir þekilde geçilmiþti.

Kulüplerle yakýn temas

2007-2008 sezonunun futbol dolu geçmesinde en büyük pay sahibi aslýnda kulüplerdi. Hasan Doðan da baþkanlýða oturduðu ilk günden bu yana hem Türk futbolunun hem de federasyonun gerçek sahibinin kulüpler olduðunu her fýrsatta dile getiriyor ve TFF Yönetim Kurulu ile kulüp yöneticilerini bir araya getirmek için fýrsatlar yaratýyordu. 1 Nisan'daki "Bank Asya 1. Lig kulüpleri buluþmasý" da bu çabalarýn bir ürünüydü. Hasan Doðan ve iki baþkanvekilinin de katýldýðý toplantýda mesaj netti: "TFF olarak amacýmýz futbol bilincinin geliþmesi için çalýþan bir referans kurum olmak. Bu bilinci tüm Türkiye'ye yayacaðýz. Kuzeyinden güneyine, batýsýndan doðusuna Anadolu'nun her yerini temsil eden sizlere de büyük görevler düþüyor. Toplantýda görev süresi boyunca hiçbir profesyonel kulübün maddi sýkýntý çekmesine izin vermeyeceði sözünü bizzat Federasyon Baþkanýnýn aðzýndan alan kulüp temsilcileri de Türk futbolunda yeni bir dönemin açýldýðýnda daha yürekten inanmaya baþlamýþtý. Her fýrsatta kulüplerle bir araya gelmek hem Türk futbolunun sorunlarýnýn daha net biçimde anlaþýlmasýna yardýmcý oluyor hem de bu sorunlara ortak çözümler üretilmesi saðlanýyordu. Fortis Türkiye Kupasý Finali'ne 151 profesyonel kulübün baþkanýný davet eden Futbol Federasyonu, final maçýný da baþkanlarla birlikte seyrediyordu. Final maçýný takiben 18 Mayýs'ta bu sefer 2. Lig kulüplerinin baþkanlarý ile Ýstanbul'da bir araya gelen Hasan Doðan, artýk kulaðýna tanýdýk gelmeye baþlayan "Baþkaným, bu kadar senedir kulüp baþkanýyým, ilk kez böyle bir toplantý oluyor. Bizi dinleyen biri çýktý. Teþekkür ederiz" cümleleriyle karþýlaþýyordu. Kulüplerin bu ilgisine Baþkan Doðan da kayýtsýz kalmýyor, hatta kendisini rahatsýz ederiz düþüncesiyle önce sekreterini arayan kulüp baþkanlarýna þaka yollu takýlarak gece gündüz, ne zaman isterlerse direkt olarak cep telefonundan arayabileceklerini sýk sýk söylüyordu. Kulüplerle bir araya sadece toplantýlarda gelmiyor, her hafta sonu istisnasýz Ýstanbul dýþýna çýkarak 2. ve 3. lig kulüpleri aðýrlýkta olmak üzere seyahatler düzenliyordu. Kulüplerin vergi borçlarýnýn ertelenmesini öngören yasanýn TBMM'den geçmesi için büyük çaba sarfeden Hasan Doðan, yasanýn Türk futboluna hizmet etmek isteyen baþarýlý iþadamlarýný ve spor yöneticilerini de teþvik edeceðinin farkýndaydý.

Gerçekçi bir baþkan

Hasan Doðan, 7 yýl çalýþtýðý Koç Holding'de edindiði kurumsal kimlik kültürünü Futbol Federasyonu'nda da uygulama arzusundaydý. Amacý, TFF'yi Türk futbolunda oyuncu deðil, düzenleyici ve denetleyici otorite haline getirmekti. Baþta Baþkan Doðan olmak üzere tüm yöneticiler günlük baþarýlara odaklanmadýklarýný her fýrsatta dile getiriyordu. Hasan Doðan'ýn son kez basýn mensuplarýnýn karþýsýna geçtiði 1 Temmuz tarihindeki basýn toplantýsýnda söyledikleri bu düþünceyi en iyi þekilde özetliyor: "2008 Avrupa Futbol Þampiyonasý'nda çok önemli bir baþarý elde ettik. Bu baþarýnýn kalýcý ve sürekli olmasý için çalýþýyoruz. Kazanýlan baþarý Türk futbolundaki sorunlarý çözmedi. Sorunlarýmýz, turnuva öncesi ne ise yine ayný. Kendimizi olduðumuzdan farklý görme yanlýþýna düþmememiz lazým. Ayaklarýmýzýn yerden kesilmemesi gerekir…"

Etik deðerler koruma altýnda

Türk futbolunda deðiþimi gerçekleþtirmek için hummalý bir çalýþma baþlatan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu; þike, operasyon, yolsuzluk kelimelerini ömür boyu Türk futbolundan çýkarmanýn zamaný geldiðini düþünüyordu. Bu sebeple Ýddaa oyununu oynatan resmi kuruluþ olan Ýnteltek ile "Futbolda Etik Deðerlerin Korunmasý" protokolü imzalandý. Protokol, çok hassas bir teknoloji ile "Nasýl oynandý, kimler hangi maça ne kadar oynadý?" gibi bilgilerin Ýddaa tarafýndan en kýsa sürede TFF'ye bildirmesini öngörüyordu.

Bir taþla birkaç kuþ

Hasan Doðan'ýn 143 günlük baþkanlýðý söz konusu olduðunda, Milli Takýmýn Euro 2008 hazýrlýklarýna baþladýðý Antalya kampýndan bahsetmemek söz konusu olmaz. Dört günlük bu kamp aslýnda Hasan Doðan felsefesinin kýsa bir özetiydi. Görünüþte TFF Baþkaný, kamp yapan Milli Takým'ý ziyaret için Antalya'daydý. Ama bu dört güne o kadar çok etkinlik ve proje lansmaný sýðdýrmýþtý ki, yakýn çalýþma arkadaþlarý bile temposuna eþlik etmekte zorlanacaktý. Antalyaspor'a ikincilik kupasýný takdim etme, TTNet ile 4 yýllýk ana sponsorluk anlaþmasýnýn imzalanmasý, 17 Yaþ Altý Milli Takýmý'nýn Avrupa Þampiyonasý yarý final maçýný tribünden seyretme, Kepez Belediyesi'nin tesis açýlýþýna katýlma, "Türkiye Futbolu Kucaklýyor" projesinin lansmanýný gerçekleþtirme ve Milli Takým sponsorlarýnýn etkinliklerine iþtirak…

Yeni sponsor ve dev bir proje

Þüphesiz hepsi önemli iþlerdi ancak TTNet anlaþmasý ile "Türkiye Futbolu Kucaklýyor" projesi rahmetli baþkana ayrý bir heyecan veriyordu. TTNet, yeni yönetimin daha üçüncü ayý dolmadan ana sponsor olan üçüncü yeni firmaydý. Bu anlaþmayla birlikte henüz Þubat ayýnda yýllýk 15 milyon YTL olan gerçekleþmiþ sponsorluk geliri, Mayýs ortasýnda 33 milyon YTL'ye ulaþmýþtý. Yeni anlaþmalar peþinde olan yönetim, hedefini 2008-2009 bütçesinde 45 milyon YTL olarak belirledi. Ama açýkçasý Hasan Doðan için dünya bir yana "Türkiye Futbolu Kucaklýyor" projesi bir yanaydý. Her karþýlaþtýðý spor adamýna bu projeyi anlatýyor, kulüplerle uzun uzun toplantýlar yapýyordu. Projeye Avrupa Birliði'nin sýcak bakmasý ve 15 milyon euro gibi önemli bir kaynak ayýrabileceðini söylemesi, Baþkan Doðan için "sözün bittiði yer"di. Misak-ý Milli sýnýrlarý içerisinde 7-15 yaþ arasýnda 16 milyon gencin bulunduðuna dikkat çeken Hasan Doðan, bu gençlerin futbol oynama kapasitesinden en üst düzeyde yararlanmalarý gerektiðini ifade ediyordu. "Türkiye futbol ekolü olan, futbolcu ithal eden deðil, ihraç eden ülke olacak" diyen Baþkan, lisanslý futbolcu sayýsýnýn 5 kat artarak 1 milyonun üzerine çýkmasýný saðlayacak proje için Futbol Geliþtirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener ile yoðun bir mesai içine girdi. Viyana'daki tarihi Hýrvatistan maçýnýn üzerinden 24 saat bile geçemeden kendisiyle röportaj yapan L'Equipe gazetesine mülakat boyunca projeyi anlattý: "Kalýcý baþarý için futbol akademilerinin kurulmasý gerekiyor. Futbolun sosyal yanýný da geliþtirmek lazým. Bunun yolu da görme, iþitme engellilere, sokak çocuklarýna futbolu aþýlamaktan geçiyor. Tüm bunlarýn yanýnda profesyonel futbol kulüpleri futbol akademisi kurmak zorunda. Bu akademilerin hem normal müfredatý hem de futbol eðitimi vermesi planlanýyor. TFF olarak biri Ýstanbul'da diðeri Ankara'da olmak üzere iki akademi ile projeyi baþlatýyoruz. Bu konuda Milli Eðitim Bakanlýðý ile iþbirliði içindeyiz. Federasyonun gelirleri de bu tür iþler yapmaya müsait. Türkiye Futbol Federasyonu parasý olan, ancak projesi olmayan bir kurum olmaktan çýkarýlacaktýr. Kaynaklarýmýzý baþta eðitim ve altyapý çalýþmalarý olmak üzere geri dönüþü olan projelere aktaracaðýz."

Milli Takým hiç yalnýz kalmadý

"Sadece Milli Takým baþarýlarýna endeksli bir federasyon baþkanlýðý" anlayýþýnda olmasa da Hasan Doðan için Milli Takým'ýn yeri ayrýydý. Euro 2008 öncesi sýk sýk Fatih Terim'le bir araya geliyor, görüþ alýþveriþinde bulunuyor, hem turnuvayý hem de turnuva sonrasý hýz kazanacak altyapý çalýþmalarýný konuþuyorlardý. Milli Takýmýn Antalya ve Almanya'da gerçekleþtirdiði turnuva öncesi hazýrlýk kamplarýnda takýmý yalnýz býrakmayan Hasan Doðan da 70 milyon Türk gibi Euro 2008'i iple çekiyordu. "Turnuvada ne yaparýz?" diye soranlara ayný cevabý veriyordu: Maçlar henüz oynanmadý ama sonucu belli olan bir þey var ki; Milli Takýmýmýzýn göze hoþ gelen futbolu ile turnuvanýn en sempatik ve de en çok taraftarý olan takýmý olacaðý… 70 milyon yurttaþýmýza ilave olarak tüm Türkî Cumhuriyetlerde, Balkanlar'da, Ortadoðu'da ve Avrupa ülkelerinde milyonlarca kiþi Milli Takýmýmýzý destekleyecek. Taraftarlarýmýzla turnuvanýn en renkli, en heyecanlý ekiplerinden biri olacaðýmýzý düþünüyorum." Hem Hasan Doðan hem de yöneticiler Milli Takým'a olan desteklerini, Ýsviçre'deki otele 1 saat mesafedeki sahaya antrenmanýn baþlamasýndan yarým saat önce orada olarak gösteriyordu. Destek, takýmýmýz gruptan çýkýp Avusturya'ya gidince de devam etti. Üstelik antrenman yerinin otele olan uzaklýðý 2 saate çýkmýþtý. Viyana'da Hýrvatistan maçýnýn hazýrlýklarýný sürdüren Milli Takým'ýn antrenmanýný seyretmek için otelden çýkmaya hazýrlanan Hasan Baþkan çevresinden gelen "Baþkan mesafe çok uzak. Hem maça daha 3 gün var. Bu antrenmana da gitme" sesiyle duraladý. Yanýtý netti: "Þimdiye kadar hiç antrenman kaçýrmadýk. Levent (Kýzýl) ve Milli Takým bekler bizi." Ardýndan da baþkanvekilleri Mahmut Özgener ve Lutfi Arýboðan ile birlikte antrenmana gitti.

Euro 2016 bizim olmalý

Milli Takýmýmýzýn yarý finale kalarak tarihi bir baþarý gösterdiði Euro 2008 boyunca baþkan bir konuda daha kesin kararýný vermiþti. 2016 Avrupa Futbol Þampiyonasý'na Türkiye'nin ev sahipliði yapmasýný saðlamak için ne gerekiyorsa yapacaktý. Türkiye'nin imkânlarýnýn bu organizasyon için yeterli olduðuna inanýyordu. Ýþe, statlarýn fiziki koþullarýnýn iyileþtirilmesinden baþlanýlmasý gerektiðini düþünüyordu. Bu amaçla büyük þehirlerin merkezinde kalan statlarýn deðerli arazilerinin satýlarak, elde edilecek finansmanla þehrin daha makul bölgelerindeki arazilerin üzerine daha modern statlar yapýlmasýný öngörüyordu.

Güven ve adalet düsturu
    Hasan Doðan'ýn en büyük amacý Türk futboluna güven ve adalet tesis etmekti. Futbol Federasyonu'nu Türk futbolunu denetleyen, yöneten ve projelerini hazýrlayan bir kurum olarak görüyordu. TFF'yi, Türk futbolunun yarýnlarýný inþa edecek kurum olarak konumlandýrmak arzusundaydý. Arzuladýðý gibi az zamanda çok iþ yaptý, tarihi projeler için düðmeye bastý ama kimsenin beklemediði bir anda bu dünyadan göç etti. Ölümünün ardýndan milyonlarca insanýn dilinden ve gönlünden döküldüðü gibi: "Mekâný cennet olsun."

TFF
    Büyük Takým Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)