Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 42 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ünlü Kýrgýz Yazar Cengiz Aytmatov Yaþamýný Yitirdi

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Hepimizin baþý sað olsun.

Çaðatay_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Önemli bir kalemdi.

Topraðý bol olsun..
    "Büyüklük haksýzca kazanýlaný hak görmek deðil, haksýzlýklara raðmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Kadir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskiþehir

Ruhu þad olsun , Türk dünyasýnýn baþý saðolsun .

Tayyip Bosnalý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Yaþ
    38

Allah rahmet eylesin tüm TÜRK dünyasýnýn baþý saolsun

mekaný cennet olsun üstadýn inþ

pReN@_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Allah rahmet eylesin.

ezgi cubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Elveda Gülsarý!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Türkler'in Cengizi

Allah mekanýný cennet eylesin.
    T R A B Z O N S P O R

ALLAh rahmet eylesin mekaný cennet olsun..
    ''ÞAMPÝYONLUK YAKIÞACAK ÞEHRÝME''

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bütün Türk Dünyasýnýn baþý saðolsun.....

ALLAH rahmet eylesin... son yüzyýlýn Türkçe alanýnda sembol isimlerinden biriydi.
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Sinan SARI - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    41

Allah Rahmet Etsin.

Henüz hiç bir kitabýný okuyamadým, en kýsa zamanda okumayý da düþünüyorum.

Ama yinede çeþitli yerlerden yazýlarýný okuduðum kadarýyla Türk dünyasý ve onun birleþmesi için düþünen milliyetçi bir kiþiliðe sahipti.
    BORDOMAVÝ.NET-KUÞADASI

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayþe Aygün - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    46

Kitaplarýný nasýl tanýdým hatýrlamýyorum ama seri halinde Kütüphanemin baþýnýda gelir kitaplarý. Piyasaya çýkýnca ilk alanlardan olurdum.Hayrandým ona. allah rahmet etsin.Edebiyat dünyasý için büyük bir kayýptý.
    Demek ki en son kitabý '' Daðlar Devrildiðinde-Ebedi Niþanlý '' son okuduðum kitabý oldu.Güle güle büyük ustad.
    Ýçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Allah rahmet eylesin.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Aytmatov...
    Sen ne büyük kalemdin...

Mekanýn cennet, ruhun þad olsun büyük usta...

Okuduðum kitaplarý arasýnda biri var ki kaç defa okumaya baþlayýp yarýda býraktým hatýrlamam... En son 2006'da elime almýþ, adamakýllý okumaya baþlamýþ ve 26 Aralýk günü bitirmiþtim, yüzüm allak bullak... Sanýrým ikinci gününde bitmiþti kitap. Bir doðum günü hediyesiydi babamdan. Adý; Kassandra Damgasý...

Nobel ödülü ile ilgili yorumunda Can'a katýlýyorum... Öyle umud ediyorum...
    Ödülü çok önceden hak etmiþ olmasýna raðmen malumunuz olan siyasi sebeplerden ötürü hakký teslim edilmeyen ustaya, en azýndan doðru düzgün bir hoþçakal desin dünya!

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alýntý Gamze Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aytmatov...
    Sen ne büyük kalemdin...

Mekanýn cennet, ruhun þad olsun büyük usta...

Okuduðum kitaplarý arasýnda biri var ki kaç defa okumaya baþlayýp yarýda býraktým hatýrlamam... En son 2006'da elime almýþ, adamakýllý okumaya baþlamýþ ve 26 Aralýk günü bitirmiþtim, yüzüm allak bullak... Sanýrým ikinci gününde bitmiþti kitap. Bir doðum günü hediyesiydi babamdan. Adý; Kassandra Damgasý...

Nobel ödülü ile ilgili yorumunda Can'a katýlýyorum... Öyle umud ediyorum...
    Ödülü çok önceden hak etmiþ olmasýna raðmen malumunuz olan siyasi sebeplerden ötürü hakký teslim edilmeyen ustaya, en azýndan doðru düzgün bir hoþçakal desin dünya!
    Cengiz Ustam'ý güzel anlatmýþsýn...

Lakin o bahsettiðin lanet dünya Cengiz Ustam'ý hiç anmasa daha makbule geçer..

Nereden
    Trabzon

Alýntý KUTADGU Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cengiz Ustam'ý güzel anlatmýþsýn...

Lakin o bahsettiðin lanet dünya Cengiz Ustam'ý hiç anmasa daha makbule geçer..
    Bu konuda sana katýlýyorum...

Bir yazarýn büyüklüðü siyasi manevralarla aldýðý ödüllerle ölçülemez...

Ne yazarlar gördük 3 sayfa arka arkaya okuyunca bayburt bayburt olalý böyle zulüm görmedi dediðimiz býrakalým onlar ödül alsýnlar...

Aytmatov üstadýmýza en büyük ödülü yaþarken tüm Türk dünyasý duyduðu hürmetle vermiþ zaten...

Ankara Ýl Temsilcisi Sönmez Özlü - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    39

Aytmatov'un Ardýndan

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararý… Ýktidar partisinin beklenmeyen toplantýsý… 2008 Avrupa Futbol Þampiyonasý… Fatih Terim’in kadro seçimleri… Elektrik zamlarý…

Hayýr, bunlarýn hiçbiri deðil… Bu haftanýn, belki de bu yýlýn en önemli haberi, Cengiz Aytmatov’un vefat etmesidir.

1928 yýlýnda Kýrgýzistan’ýn Talas’a baðlý Þeker adlý bir köyünde doðan Aytmatov, hepsi birbirinden deðerli eserleriyle dünya edebiyatýnda süratli bir yükseliþ yaþadý. Bu yükseliþten kastýmýn þöhret kazanmak olduðunu düþünmeyin.

Þöhret insaný yüceltmez; var olan yüceliðin farkýna varýlmasýný saðlar. Baþka türlü söylersek, insan meþhur olmakla büyümez. Büyükse, meþhur olmasý büyüklüðünü aþikâr kýlar. Ayný þekilde, þöhret, zayýflýðý ve küçüklüðü de görünür hale getirir. Aytmatov bu kadar tanýnmasa, belki farkýna varmazdýk. Fakat þundan eminim ki kaybeden o olmazdý; insanlýk kaybederdi.

Bu kadar popüler olup da popülizmden bu kadar uzak durabilen pek insan bulunmaz.

Babasý Törekul Aytmatov, Stalin yönetimi tarafýndan milliyetçilikle suçlanarak tutuklandý. Kendisinden uzun zaman haber alýnamayan baba Aytmatov, uzun yýllar sonra bir toplu mezarda bulundu.

Aytmatov’un romanlarýnýn edebiyatta da sosyal yaþamda da büyük etkileri oldu. Küçük hikâyelerden büyük romanlar çýkarmadý. Onun yaptýðý, küçük hikayelerin aslýnda o kadar da küçük olmadýðýný göstermek idi. Bir annenin hayatýna koca 2. Dünya Savaþý’ný ve bütün insanlýðý sýðdýrabilecek yetenekte, gerçek bir üstat idi.

Bir imparatorluðun, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliði’nin yýkýlmasýnýn nedenleri arasýnda, birçok etkenle birlikte Aytmatov’un eserleri de sayýlýr oldu. Böylece o, kalemin gücünü, ihtiþamsýz ve sade bir biçimde, bir derviþ sessizliði ile ispat etti.

Napoleon, Hitler, Churchill veya Roosevelt… Bu insanlar dünyayý ne kadar etkilemiþ olurlarsa olsunlar, dünya üzerinde yaþayan insanlarýn ruhunu, bunlarýn hiçbiri Aytmatov kadar etkileyememiþtir. “Gün Olur Asra Bedel”de “Hatýrla, babanýn adýný hatýrla!” diye haykýrýþý, günümüzün en büyük hatibinin saatler süren nutkundan daha önemlidir.

Onun edebiyat dünyasýndaki yeri, Tolstoy’un, Dostoyevski’nin, Balzac’ýn, Gogol’un yanýdýr. Fakat biraz duygusal davranmama müsaade ederseniz, ben Aytmatov’u kendi gönlümde, bu ustalardan da yüksek bir yerde tutacaðým. Unutulmamalý ki Aytmatov’u anlamak için, zekâ yetmez, yürek gerekir.

Yine “Gün Olur Asra Bedel”den bir alýntý ile tamamlayalým. Onun bu sözleri bütün ulusumuzun “medeni” dünyaya haykýrýþý olsun: “Beni þu aðaca sýmsýký baðladýn. Fakat orada duran ben deðilim, bedenimdir.”

Sanatýn can çekiþtiði bir dünyada, sanatýn bayraðýný taþýdýðý için Cengiz Aytmatov’a binlerce teþekkür… Ruhu þad olsun.

Uður Sönmez Özlü
    14.04.2008
    Karadeniz Gazetesi
    "Trabzonluluktan aldýðým zevki hiçbir þeyden almadým. Belki FM... Ama yok lan, Trabzonluluk daha güzel..."

zisinoli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    56

Teþekkürler BMN. Dünyanýn bir tarafýnda vefat eden deðerli insanýn acýsýný yüreðinizde hissettiðiniz için. Çünkü biliyorum siz hep iyi olaný, karakterli, yetenekli olaný alkýþladýnýz. Vefanýzý eksik etmediniz. Bizim tarafýmýzdan bakýnca öncelikle size onun tarafýndan bakýnca ise kendisinden kmlerce uzakta yaþayan yüreklere girmesini baþarabilen büyük bir yazar ve insan olan Cengiz AYTMATOV, mekanýn cennet olsun...

Son kitabýný okuma fýrsatým olmadý ama diðer kitaplarýný okuma, yaþama fýrsatým oldu. Tüm arkadaþlara en azýndan "gün olur asara bedel" kitabýný okumalarýný öneriyorum.

Elveda Gülsarý...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)