Nurcan Taylan'ın hedefi altın
Olimpiyat Şampiyonu milli Halterci Nurcan Taylan, Pekin Olimpiyatları'nda yeni bir tarih yazarak altın madalya kazanmak istediğini söyledi.

NTVSPOR ve Ajanslar
Güncelleme: 13:27 TSİ 6 Mayıs 2008 Salı

Türk olimpiyat tarihinde ilk altın madalya kazanan bayan sporcu olan Nurcan Taylan, ağustos ayında gerçekleşecek 2008 Pekin Olimpiyatları'nda madalya kazanabilmek için çok çalıştığını kaydetti.

Nisan ayında İtalya'da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nın olimpiyat öncesi önemli bir prova olduğunu ifade eden Taylan, Türkiye'yi Pekin'de en iyi şekilde temsil etmek istediğini belirtti.

Olimpiyatlardaki hedefinin altın madalya olduğunu kaydeden milli halterci, ''Eğer madalyanın rengi altın olursa bir kez daha tarih yazmış olurum. Onun için çok çalışıyorum. Kapma gireceğiz ve günde yaklaşık 6 saatlik bir çalışma olacak. Eğer eksiğim olursa bu 8 saate çıkar. Biz hazırlanacağız, bunu en güzel şekilde yapacağız. İnşallah orada da en güzelini yaparak altın madalyayı alırız. Daha önce altın madalya kazanmam bende baskı oluşturmuyor. Her yarışmaya girdiğimde tecrübesiz bir sporcu gibi davranıyorum. Çünkü kendimi fazla kasarsam başarılı olamayacağımı düşünüyorum. Elimden gelenin en iyisini yapabilmek için çalışıyorum. Zirvede olduğumu düşünmüyorum, zirvede olduğum halde... Kendimi alçak gönüllü ve alt tabakada tutuyorum ki, yarışmada heyecanlanmayayım. Her yarışma bir prova benim için. Her yarışmada iyi dereceler yapmak, olimpiyatlar için zaten bir sınav oluyor'' diye konuştu.

RAKİPLER UZAK DOĞULU

Avrupa Şampiyonası'nda kendini zorlayan rakip olmadığını belirten Taylan, ''Benim rakiplerim Çinli, Taylandlı sporcular. Dünya Şampiyonası'nda Çinliler oluyor. Olimpiyatlarda da Çinli rakibim olacak. Yarışma Çinli, Taylandlı ve benim aramda çekişmeli bir şekilde sürecek. Çünkü dünya şampiyonaları daha zor, Avrupa daha rahat. İnşallah onları da geçerim, Avrupa'daki başarımı olimpiyatlarda da sürdürürüm. Geçen yıl iyi performans sergileyemedim. Ciddi anlamda sakatlıklarım oldu. Sakat sakat, takıma puan için yarışmalara katıldım. Ona rağmen dünya üçüncülüğü elde ettim. En iyi derecem 97.5 ve 112,5 kilo, olimpiyatlarda bunun üstüne de çıkabileceğimi düşünüyorum. İnşallah çok iyi dereceler yaparım'' diye konuştu.

2004'TE TARİH YAZILDI

Olimpiyatlarda mutlaka bir madalya beklediğini ve bunun renginin altın olması durumunda gururlanacağını anlatan milli halterci, ''Türkiye için de tekrar tarih yazmış olurum. Tarih tekerrürden ibaret. 2004'te bir tarih yazıldı. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda da ilk gün ben podyuma çıkacağım. Yine bir tarih yazarak ülkeme altın madalyayı getirmeyi çok istiyorum'' dedi.

Henüz genç bir sporcu olduğunu ve 35 yaşına kadar spor yapmak istediğini belirten Taylan, ''35 yaşına kadar spor yapanlar var. Ben de yapmak ve bir olimpiyat daha görmek istiyorum. Şu anki düşüncem olimpiyatlarda iyi bir derece yapmak, madalya getirmek. Ben sadece Pekin'e hedeflendim. Öncesi ve sonrasını düşünmemeye çalışıyorum'' diye konuştu.

Milli halterci Nurcan Taylan, sporcuların desteklenmesi ve kafasında başka düşüncelerin oluşmaması gerektiğini de dile getirdi.