Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dumansız Hayata Az Kaldı..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Dumansız Hayata Az Kaldı..

Yasaya göre 19 Mayısta Kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.

Yasaya göre, taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere, kara, demir, deniz ve hava yolu toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanacak.

Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

Otelcilik hizmeti veren işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına uygun odalar tahsis edilecek. Statlarda sigara içilmesine de sınırlama getirilecek. Buna göre, sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanlarında olacak.

Açık havadaki her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

Tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı yapılması sağlanacak.

REKLAM VE TANITIM YAPILAMAYACAK

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtım yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek.

Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne suretle olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak sponsorluk yapamayacak.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri veya bunları çağrıştıracak alametleri kıyafet, takı ve aksesuar olarak taşınamayacak.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara ait araçlarda bu ürünlere ilişkin markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilemeyecek.

Firmalar her ne amaçla olursa olsun tütün ürünlerini bayilere veya tüketicilere teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtamayacak.

Tütün ürünlerinin ismi, logo veya amblemleri kullanılarak bildirim yapılamayacak, basın yayın organlarına ilan verilemeyecek. Televizyonda yayınlanan programlarda filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. Ancak, tarihi belge niteliğindeki görüntüler için bu yasak geçerli olmayacak.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünleri satılamayacak. Düzenleme, üniversitelerin yerleşkeleri içinde tütün ürünlerinin satışının yapılamamasını da kapsıyor.

ÇOCUKLAR İSTİHDAM EDİLEMEYECEK

Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. 18 yaşını doldurmamış kişiler, tütün ürünü işletmelerinde, pazarlanmasında ve satışında istihdam edilemeyecek.

Tütün ürünleri, paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılamayacak. Bu düzenlemeyle de özellikle okul çevrelerinde taneyle satış yapılarak gençlerin sigaraya başlamasının önüne geçilmesini hedefliyor.

Tütün ürünleri, yetkili satıcı olan yerlerin dışında; otomatik makinelerle, telefon, televizyon ve internet gibi elektronik ortamlarda satılamayacak, satış amacıyla kargo yoluyla taşınamayacak. Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıklar çevreye atılmayacak.

Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa sunulamayacak. Tütün ürünleri satış belgesi olmaksızın ve satış belgesinde belirtilen yerin dışında satış yapılamayacak.

Her türlü sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı, aksesuar ve benzeri ürünler, tütün ürünlerine benzeyecek veya markasını çağrıştıracak şekilde üretilemeyecek, dağıtılamayacak ve satılamayacak.

KONTROLÜN SAĞLANMASI

Tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde, yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarılar; salonlarda asgari 10 santimetrelik puntolarla, toplu taşım araçlarında 3 santimetrelik puntolarla herkes tarafından görülebilir yerlere asılacak. Ayrıca, tütün ürünlerinin tüketilmesine tahsis edilen alanlarda, tütün ürünleri kullanımının tehlikelerini anlatan sağlık uyarıları herkes tarafından görülebilir yerlere asılacak.

Tütün ürünlerinin satışının serbest olduğu yerlere en az 5 santimetrelik puntolarla, beyaz zemin üzerine büyük harfler ve siyah yazı rengi ile ''Yasal Uyarı: 18 yaşını doldurmayanlara sigara ve diğer tütün ürünleri satılamaz; satanlar hakkında yasal işlem yapılır'' ibaresi yazılarak, rahatlıkla görülebilen ve okunabilen yerlere asılacak.

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri paketlerinin üzerine, en geniş iki yüzünden, bir yüzüne toplam alanın yüzde 40'ından, diğer yüzüne yüzde 30'undan az olmamak üzere özel çerçeve içinde tütün ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.

Uyarı yazıları, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları üzerine de aynı şekilde yazılacak. Uyarı mesajları resim, şekil veya grafik biçimlerinde de olabilecek. Uyarı mesajlarını taşımayan tütün ürünleri ithal edilemeyecek veya satışa çıkarılamayacak.

Tütün ürünlerinin paketlerinde ve etiketlerinde, bu ürünlerin özellikleri, sağlığa etkileri, tehlikeleri veya emisyonları ile ilgili yanlış ve eksik bilgi verilemeyecek, aldatıcı tanımlama, marka, renk, figür veya işaret kullanılamayacak.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ürün, üretim, pazarlama ve diğer aktivitelerle ilgili her türlü bilgiyi istenildiği takdirde 15 gün içinde Sağlık Bakanlığına ve Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumuna verecek.

ZORUNLU YAYIN

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan her kategoride televizyon ve radyolar, ayda en az 90 dakika tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı, eğitici yayın yapacak. Bu yayınların 30 dakikası 17.00-22.00 saatleri arasında yapılacak ve yayınların kopyaları her ay düzenli olarak RTÜK'e teslim edilecek.

Bu saatler dışında yapılan yayınlar, aylık 90 dakikalık süreye dahil edilmeyecek. Bu süreler RTÜK tarafından denetlenecek. Bu programlar, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, RTÜK, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu, bilimsel kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanacak veya hazırlattırılacak. Programların Sağlık Bakanlığının olumlu görüşü üzerine RTÜK tarafından yayımlanması sağlanacak.

Tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın oluşturduğu sağlık riskleri konusunda çocukları ve gençleri bilinçlendirmek üzere ilgili kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredat hazırlanacak.

Tütün ürünleri alışkanlığının bırakılmasını özendirici programlar ve tütün bağımlılığının ilaç ile tedavisinin ulaşılabilir olması için gerekli çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak.

Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderleri, gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak gösterilemeyecek.

CEZALAR

Tütün yasağı olan açık ve kapalı alanlarla spor, kültür, sanat ve eğlence yerlerinde sigara içenlere para cezası ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlilerince verilecek.

Kabahatin özel hukuk kişileri tarafından işletilen toplu taşıma araçlarında işlenmesi halinde ceza ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından uygulanacak.

Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ürünlerini bedelsiz olarak hediye vermeleri, indirimli satmaları, eşantiyon, promosyon veya yardım olarak dağıtmaları, ilan vermeleri, yetkili satıcı yerlerin dışında satış yapmaları halinde 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar cezaya çarptırılabilecek. Ele geçirilecek tütün ürünlerinin kamuya geçirilmesine mahalli mülki amir tarafından karar verilecek.

LOKANTA, KAHVEHANE VE KAFETERYALARDA YASAK 2009'DA

Görsel yayın yoluyla film, dizi ve müzik kliplerinde tütün ürünlerinin reklamı yapılması halinde; yerel yayın yapanlara bin YTL ile 5 bin YTL, bölgesel yayın yapanlara 5 bin YTL ile 10 bin YTL, ulusal yayın yapan kuruluşlara ise 50 bin YTL ile 100 bin YTL idari para cezası verilecek.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerini satanlara, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında genel kolluk tarafından 1000 YTL ceza kesilebilecek.

Lokanta, kahvehane ve kafeterya gibi yerler için yasaklar ise 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girecek.

Büyük Takım Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

şuanda hadi be okadar da yasak olur mu diyenler mutlaka vardır. düşünsenize statta bile kısıtlama getiriliyor. şuan bu hayal gibi geliyor bizlere. banada hayal gibigeliyor şuan.

ama yıllar önce şehirler arası otobüslerde sigara içmenin serbet olduğu zamanlar vardı. nekadar tuhaf değilmi.
    tıpkı şimdilerde statlarda sigara içmenin yasaklanacağını söyleme nin komik görünmesi gibi.

demek istediğim zamanla herşey olabilliyor. bugünlerde bize saçma yada hayal gibi gelen şeyler zaman sonra sıradan olabiliyor. yasakların ve bu konuya çekilecek dikkatlerin sonunda bu zaman umarım kısalır.

kapalı mekanlarda sigara içmenin kesinlikle yasaklanacağını içenler için özel odalar olacağı söyleniyor hani.
    sigara içmek isteyince o kokmuş duman altı yere gidip sigarayı içeceksiniz. sanki 2. sınıf vadantaş gibi. belkide bu nedenle bile çok kişi bırakacaktır.
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

EyüpKILIÇ61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

İnşallah herkes bırakır da Amerikan sigara entüstrisi yerle bir olur...Yazık verdiğiniz paralara.Çok güzel bir uygulama pasif içiçi olmaktan nefret ediyorum zaten
    Teşekkürler TrabzonSpor'um...Senin yolunda verilen şehitlere hediye ettiğin 2010 TÜRKİYE KUPASI ve SÜPER KUPA için...
    Her Türlü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    28TS61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

zaten hayatta en nefret ettigim koku sigara kokusudur, yasaklanmasi güzel oldu.

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sigara kullanan birisi olarak bu yasaya destek veriyorum.
    Özkan SÜMER

Nereden
    Trabzon

kendilerini zehirleyenlerin benim sağlığıma kastetmeye ne hakkı var? sonuna kadar destekliyorum. umarım bir gün tamamen yasaklanır.

Erkut Ay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

sigara içen nasıl kendine saygı bekliyorsa aynı saygıyı içenede göstermeli ben arada kullanıyorum bana sorun yok...

hadi bu düzenlemeyi anlarızda bu açık havada stadda kendi mekanında yasak getirmekte neyin nesi...

madem bu kadar karşılar bu sigaraya durdursunlar sigara üretimini sıkar o biraz...
    hem piyasaya süreceksin birde yasak getireceksin bak sen olaya...
    hadi getirsinler bakalım..

neresi bura iranmı...

bu ne rezalet...
    Konu Erkut Ay tarafından (05.05.2008 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Trabzon

Alıntı Erkut Ay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sigara içen nasıl kendine saygı bekliyorsa aynı saygıyı içenede göstermeli ben arada kullanıyorum bana sorun yok...

hadi bu düzenlemeyi anlarızda bu açık havada stadda kendi mekanında yasak getirmekte neyin nesi...

madem bu kadar karşılar bu sigaraya durdursunlar sigara üretimini sıkar o biraz...
    hem piyasaya süreceksin birde yasak getireceksin bak sen olaya...
    hadi getirsinler bakalım..

neresi bura iranmı...

bu ne rezalet...
    açık havada, stadyumda, sokakta sigara içen insanlar içmeyenleri rahatsız edebiliyor. kimse ne kadar az da olsa sigara dumanı çekmek zorunda değil.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

bu kadar yasak getirene kadar özelleştirmek yerine tekelde sigara üretimini durdursalardı daha mantıklıydı. Kökten çözülürdü.

Nereden
    Giresun

Alıntı Egemen Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    açık havada, stadyumda, sokakta sigara içen insanlar içmeyenleri rahatsız edebiliyor. kimse ne kadar az da olsa sigara dumanı çekmek zorunda değil.
    o zaman onları uzaya gönderelimiçenler ve içmeyenler diye ayrı bi yaşam olsun...

diyoruz bizde madem bu kadar itinayla yasak getiriyorlar kapatsınlar üretimi o sıkar biraz devlet nasıl kar edecek hem üretecek hem ceza kesecek bu ne çelişki...

alper* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

sigara dunyanin en gereksiz uretilmis maddesidir.
    cok yerinde bir karar.
    ben olsam kapali alanlarda da yasaklardim.
    Gutta cavat lapidem non vi sed sæpe cadendo.

Nereden
    Trabzon

Alıntı Erkut Ay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman onları uzaya gönderelimiçenler ve içmeyenler diye ayrı bi yaşam olsun...

diyoruz bizde madem bu kadar itinayla yasak getiriyorlar kapatsınlar üretimi o sıkar biraz devlet nasıl kar edecek hem üretecek hem ceza kesecek bu ne çelişki...
    ben yaşayan, nefes alan bir insan olarak; sokakta olsun, stadyumda olsun, okulumun tuvaletinde olsun, sigara dumanı solumak istemiyorum. ve bu benim hakkım. bu kadar basit.

artık yasak mı getirirler, uzaya mı gönderirler, üretimi mi durdururlar, orası beni ilgilendirmez.

İskender66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Tüh be bu kötü oldu işte
    Keşke bu yasa çıkmasa da rahat rahat tüttürsek cigaralarımızı
    En azından stadda serbest olmalı dimi yani
    Arkadaşlar bence bu yasaya tepkimizi koyalım. Güzel bi pankart yaptıralım. Sigaraya evet gibi bişey olabilir mesela

Hüdai Pervaneli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

burda ceza bile geldi burda Türk cemiyetin birine 1500 Euro ceza geldi kapali alanda sigara icildigi icin yani cezalar caydirici degil bence
    Gitme demek cok da Zor olmamali

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı Serdær Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.
    Peki vapura çocuğu ile binen bir insan, sigarasını tellendirebilmek için kendisine ayrılan yere gitmek istediğinde çocuğunu nereye ya da kime teslim edecek?

Demek ki bu durumda sigarasını içemeyecek..
    Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek.
    Pöh..

Hem de Türkiye' de..

Adam izmaritini yere attı diye kim ona 20 papel cezayı nasıl kesecek?

Herif en kötü ihtimalle topuklayıp kaçar yahu..

Sanki kıçında plaka var adamın
    Lokanta, kahvehane ve kafeterya gibi yerler için yasaklar ise 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girecek.
    Oldu

Sen elin Avrupalısı' nın yaşam standardının onda birini dahi buraya getiremeden adamların ceza sistemini oradan kopyala sonra da buraya yapıştır

Andavallığın da bu kadarı

Diğer uygulamaların tamamını gayet mantıklı buluyor, hepimize hayırlı olmasını diliyorum
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

Nereden
    Giresun

yasak gelsede sınırı aşmamalı bu ülkede sigara içmeyen nasıl sadece olaya kendi yönünden bakıyorsa ...
    bir içeninde aynı derecede özgür hakkı var ...

kapalı bir ortamda hadi yasak gelsin desende sokakta açık alanda içilen sigaraya ambargo koymaya kimsenin hakkı yok...

buranın adı iran değil ise...
    hadi en negatif yönünden bakıyorum sigaraya bu kadar yasak getirdilerse üretimini durdurmaya kuvvetleri varmı sanmıyorum yemez o...

Nereden
    Trabzon

nasıl caydırıcı değil. 1 defa daha ceza yesin bakayım caydırıcımı değilmi görelim
    Gerçek budur. ☆

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Can basten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Osmanlı'nın yasağı üç gün sürer.

Sigara içen arkadaşlar rahat olsunlar.
    Futbolcuyla taraftar el ele versin, şampiyonluk kupası TRABZON'a gelsin!!!

7 7 7 7 7 7 7 7 7....

gerenimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

sigara içmeyenlerin, içenleri sürekli taciz etmesine ve baskı altına almasına son!!!

pReN@_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

iyi uygulama, hayırlı olsun

Nereden
    Trabzon

ya bu biraz zaman alacak doğrudur. ama verdiğim örnekteki gibi zamanında şehirler arası otobüslerde bile serbestti. şimdi hayal gibi geliyo.
    zamanla bunada alışacak herkes.

bidefasında Trabzonda havaalanında birisi sigara yakmıştı içerde salonda. güvenlik geldi diyoki beyefendi sigara içmek yasaktır . cezası bilmem nekadar.

herif dediki, sen kaçtane içtiğimi say çıkarken öderim ...
    )
    Gerçek budur. ☆

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakıroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kesinlikle destekliyorum, inşallah uygulanabilir. Sigara içen insanlara belirli yerler ayrılacak ve orada içebilecekler öyleyse neden itiraz ediliyor? Sigara içip içmemek kendi tercihleri ama bunu başkalarını rahatsız etmeden yapmalılar. Stadları da kapsamasına ayrıca sevindim. Toplu taşıma araçları vb. dışında insanların birbirine en yakın durduğu/oturduğu yerlerden biri de stadlar. Her ne kadar kapalı mekan olmasa da etrafımızdan birinin içtiği sigaranın dumanı hepimizi etkiliyor. Kalabalık sokakların kaldırımları da aynı şekilde; önünüzden yürüyen kişi sigara içiyor ağzından çıkan tüm dumanı siz soluyorsunuz, ne kadar iğrenç. Adam otobüse binecek otobüs duraktan hareket edene kadar sigara içiyor, otobüs hareket etmeye başlayınca son bir kez çekip atlıyor otobüse. Çektiği nefesi de bırakıveriyor...
    Hemen sonuç alınamayacağını bilsem de 19 mayısı sabırsızlıkla bekliyorum
    Fanatik Pacci

Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı Fanatik pacci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kalabalık sokakların kaldırımları da aynı şekilde; önünüzden yürüyen kişi sigara içiyor ağzından çıkan tüm dumanı siz soluyorsunuz, ne kadar iğrenç. Adam otobüse binecek otobüs duraktan hareket edene kadar sigara içiyor, otobüs hareket etmeye başlayınca son bir kez çekip atlıyor otobüse. Çektiği nefesi de bırakıveriyor...
    Eh yani el insaf

Oldu olacak her kaldırımın kenarına birer tane mobil oksijen bar koysunlar da trafikte dolaşan binlerce aracın egsozlarından çıkan karbonmonoksit gazı nedeniyle fenalaşmak üzere olan insanlar durup bir soluklansınlar orada

Tamam, uygulama genelde doğrudur ve desteklenmelidir ama bu kadar da abartmayın lüffen

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakıroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Great White Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eh yani el insaf

Oldu olacak her kaldırımın kenarına birer tane mobil oksijen bar koysunlar da trafikte dolaşan binlerce aracın egsozlarından çıkan karbonmonoksit gazı nedeniyle fenalaşmak üzere olan insanlar durup bir soluklansınlar orada

Tamam, uygulama genelde doğrudur ve desteklenmelidir ama bu kadar da abartmayın lüffen
    Orada olayın ne kadar rahatsız edici olduğundan bahsettim. Daha önce gündeme gelmiş ve bir başlıkta örnek olarak yazılmıştı, tam hatırlayamıyorum. Bir ülkede sigara içmek için kabinler olduğu söylenmişti. Bir nevi telefon kulübeleri gibi. Onlardan yapılsın o havasız, iğrenç kabinlerde sigara içenler pasif içiciliğe zorladıkları bizlerin ne hissettiğini belki anlarlar

Çok despot gördüm kendimi
    Fanatik Pacci

Nereden
    İstanbul

Cool

Kapalı alanda sigara içilmemesi duyarlılığını anlarım, gayet de mantıklı tabii ki ama sokakta sigara içilmesine karşı bir yaptırım uygulanması kadar saçma bir şey olamaz yahu..

Caddelerde çoğunluğu muayenesiz binlerce aracın ortalığa saçmış olduğu egsoz gazları her tarafa özgürce yayılırken bir adamın sigarasından tüten dumana ceza kesilmesi de neyi nesi?

Hele bir de bar, kafe ve kahvehane gibi mekanlarda da kısıtlama söz konusuymuş

Hadi kahvehane ilgi alanıma girmiyor diyelim, kafe ya da barda sigara içilmemesi de ne demek oluyor?

Resmen tuvalette işemeyi yasaklamak gibi bir şey bu

Sağlıklı bir hayat ve en az 150 senelik bir ömür hasretiyle yanıp tutuşan bir insanın zaten barda işi ne?

Dedim ya..

Yasanın % 90' ına katılıyor ve destekliyorum ama işin de kakasını çıkarmamak şartıyla

GW

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)