Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Efsane hoca ile TS Röpörtajý..!

bordo61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Standart Efsane hoca ile TS Röpörtajý..!

Efsane hoca ile TS'yi konuþtuk
    02 Mayýs 2008 / 22:04
    Adýný Türk Futbol tarihine altýn harflerle yazdýran A.Suat Özyazýcý haber61'e dobra dobra konuþtu.
    1936 yýlýnda Trabzon da doðdu. Önce Trabzon Ýdman Ocaðý'nda, daha sonra Trabzonspor da oynadý. 11 kez Amatör Milli Takýmda yer aldý.

Futbolculuðu býraktýktan sonra antrenör ve teknik direktör olarak çalýþtý.

Görev yaptýðý süre içerisinde Trabzonspor liglerde çok baþarýlý oldu. 1976 yýlýnda ilk defa bir Anadolu takýmý olan Trabzonspor'u þampiyon yaptý..

Daha sonra Bursaspor ve Sarýyer'i de çalýþtýran Özyazýcý, Türk futbol tarihinin en baþarýlý antrenör ve teknik direktörlerindendir.

Ahmet Suat Özyazýcý Trabzonspor'u 2 Lig'den 1.Lig'e çýkartarak adýný Türk futbol tarihine altýn harflerle yazdýrdý.

Trabzonspor'u, 1975-76, 1976-77, 1979-80 ve 1983-84 sezonlarýnda tam 4 kez lig þampiyonluðuna taþýdý.

Efsane kadroyla kurarak Anadolu ihtilalýný gerçekleþtiren Ahmet Suat Özyazýcý, haber61.net Genel Yayýn Yönetmeni Selahattin Aydýnlý'ya çok özel ve çarpýcý açýklamalarda bulundu.

Özyazýcý, efsane kadro ile 2 ligden 1. lige nasýl çýktý, 4 yýl Trabzonspor'u nasýl þampiyon yaptý, adýný futbol tarihine altýn harflerle nasýl yazdýrmayý baþardý, Ýlk þampiyonluðunda neler yaþadý, Trabzonspor 1984'ten sonra neden þampiyonluk yaþayamadý.

Ýþte bu ve bunun gibi sorularýn cevabýný bulabileceðiniz Ahmet Suat Özyazýcý röportajý:

- Sayýn hocam, Trabzonspor'u 2. Lig'den 1. Lig'e çýkartan ve Anadolu'dan ilk kez bir þampiyon çýkartarak Ýstanbul hegemonyasýna son veren bir kiþi olarak, Trabzonspor bugün neden baþarýlý olamýyor. Baþarýsýzlýkta en önemli etken, yönetimlerde mi, teknik heyette mi, futbolcularda mý….

“Benim oynatmak istediðim oyun sistemine, taktiðine uymayan futbolcularý gönderdim Belki de o gün ki arkadaþlar halen daha bana kýzarlar Ben onlarý feda ettim ama Trabzonspor'u þampiyon yapmayý baþardým”

- “Vatandaþa göre baþarýsýzlýk telaffuz ediliyor, bana göre deðil, çünkü biz Trabzonspor olarak 1.Lige çýktýðýmýzda, burada kalalým, bu ligden düþmeyelim, düþme tehlikesi yaþamayalým da, ne olursa oldun diyorduk. Ama daha sonra gelen þampiyonluklardan sonra vatandaþ,hep þampiyonluða þartlandý. Trabzonspor ekonomisi, bugün ki potansiyeli ile, geçmiþteki gibi aþaðýdan yetiþen yetenekli oyuncusu olmadýðý için þampiyonluðu yakalamasý mümkün deðil. Bunun için de, tabý ki transfer yanlýþlarý var, transfer yanlýþlarý olmasa, Trabzonspor'un bugün ki durumundan daha iyi olur diye düþünüyorum..

-Bir açýklamanýzda Trabzonspor'un ne taktiði ne sistemi var. Baþarýyý yakalayabilmek için Trabzonspor tarihinden ders çýkartmak gerekiyor. Yöneticiler eskilere gitmesin, eskilerin yaptýklarýna baksýn, Trabzonspor geçmiþte nasýl þampiyon olmuþ, hangi futbolcu kadrosuyla baþarýlar yakalanmýþ. Geçmiþe baksýnlar sözünü açar mýsýnýz?

-“Trabzonspor'da geçmiþe baksýnlar derken þunu kastettim. Trabzonspor'un hedefi þampiyonluksa, geçmiþte þampiyonluklar nasýl alýnmýþ bunlara bakýlsýn dedin, O dönemde çok kaliteli futbolcularý zaman zaman kadro dýþý býraktým. Hatta satýlmasýna bile müsaade ettim. Bu futbolcular Trabzonspor için vazgeçilmez futbolculardý. Ýsimlerini açýklamak istemiyorum. Yani kulübün kendine ait oyun þekli olmasý lazým. Hocanýn kendi prensiplerine uygun bir oyun taktiði olmasý lazým. Bu da oyuncularýn elindeki yeteneðe göre þartlanacak bir þeydir. Siz her sene kadroda 8-10 tane oyuncu deðiþirseniz, 6 ayda bir hoca deðiþirseniz, bu yerleþmiþ bir düþünce tarzý olmaz. Yaný bir sisteminiz ve taktiðiniz olmaz, ben bunu anlatmak istedim.Çünkü her yiðidin kendine göre bir yoðurt yiyiþi var, bir hoca geliyor, bir þeyler yapmaya çalýþýyor, o gidiyor, gelen bir baþka hoca, kendi bildiðini yapamaya çalýþýyor, giden hocanýn yaptýðýný bozuyor. Çünkü bunun için diyorum ki bir devamlýlýk olmasý lazým. O da bizim olduðumuz dönem de vardý, þöyle; ben ayrýlýyordum, Özkan hoca geliyordu, Özkan geliyordu, ben ayrýlýyordum. Ama bu dönemde deðiþen hocalarla Trabzonspor'un hedefleri ve oyun anlayýþý deðiþmiyordu.

-Trabzonspor'da efsane kadroyu oluþturdunuz ve Anadolu'da Ýhtilal yaparak 4 yýl Lig þampiyonu oldunuz,bir çok da deðiþik kupa kazandýnýz. Türk Futbol tarihinin yanýnda, Trabzonspor'a da adýnýz altýn harflerle yazýldý. O þampiyonluðu yaþadýðýnýz efsane kadro günümüzde olsa, þimdiki teknik direktörler, o kadro ile Trabzonspor'u þampiyon yapabilir mi?

- “Olaya sadece teknik direktör olarak bakmamak lazým. Ben Trabzonspor tribünlerine bakýyorum, herkes baðýrýyor, biraz takým kötü gittiðinde ''yabancý oyuncu isteriz, yabancý hoca isteriz” nerdeyse yabancý idareci bile istenecek. Ama o güne baktýðýnýzda bunlarýn hiç biri yabancý deðildi, hepsi kendiydi. Trabzonlu antrenör, Trabzonlu futbolcu, Trabzon'dan yöneten bir yönetim kurulu vardý. Öyle ise diyorum k, geçmiþe bunun için bakýn diyorum. Trabzon Trabzon sporluluðundan uzaklaþtý. Yani biz kendi þehrimizde bile yabancý arayan hale gelmiþiz. Biz geçmiþte þampiyonluklarý yabancýlarla yaþamadýk, onlarla bu takýmý þampiyon yapmadýk. Diðer takýmlarda yabancý futbolcu olduðu dönemde bile bizim takýmda yabancý oyuncu yoktu. Þampiyonluk resimleri burada bakýn, bakalým kaç tane yabancý futbolcu var, hatta Trabzon dýþýndan birkaç tane futbolcu oluyordu. Ben þunu söylüyorum, o devirde futbol oynayan ve teknik direktör ve antrenörlük yapmýþ insanlarýn çocuklarý hiç futbolcu olmuyor mu. Yoksa bunlara þans mý verilmiyor. Bunun yanýnda Trabzonspor'da 4-5 tane 2. Lig ve 3. Lig'de profesyonel takýmlar var. Trabzon'da bu takýmlarý besleyecek bir kaynak yok mu, oradan yukarý kademe kademe gelecek futbolcu mu yok, yoksa biz onlara tamamen gözlerimizi mi kapattýk, Trabzon'dan futbolcu çýkmaz, dýþarýdan alalým, halkta böyle istiyor mu diyelim.

“Baþarýnýn gelmesi için yönetimin ve hocanýn yanýn da futbolcun da kaliteli olmasý lazým. Þimdi siz bu 3 þarttan birini yerine getiremiyorsanýz, þampiyon olma þansýnýz yoktur.Biz Þampiyonluklarý yabancýlarla da yaþamadýk”

-Sizin döneminizde yöneticilerle sýkýntý yaþadýðýnýz oluyor muydu, transferi siz mi, yöneticiler mi yapýyordu?

-“Transferi yöneticilerle birlikte yapýyorduk. Ben iþin teknik tarafýna bakýyordum, yöneticiler ise ekonomik tarafýna bakýyordu. Benim her önerdiðim futbolcu alýnacak diye de bir þey yok tu. Biz alabileceðimiz futbolcunun parasýný kulübümüzde gördüðümüzde o futbolcuyu alýyorduk. Tabý ki bir teknik kadro yapýlýp, futbolcu seçilecekse, bunu mutlaka teknik adamýn seçmesi lazým. Ama bugün ki yaþanan sýkýntý budur. Biz de o devamlýlýk vardý, ben olmadýðýmda Özkan hoca devam ediyordu, büyük bir yanlýþ olmuyordu. Kadroyu teknik adam seçse bile,Trabzonspor'u tanýmýyor.Biz bu memleketin adamýyýz, her maça da gidiyoruz. Trabzonspor'un ekonomik durumunun ne olduðunu biliyoruz. Teknik yönde, hangi yönlerde eksiklik olduðunu biliyoruz. Kadro yönünde nelerde eksiklik var onu biliyorduk ve ona göre transfer yapýyorduk.

-Sivasspor'un baþarýsýný nasýl görüyorsunuz, bu sene Sivasspor þampiyon olduðu taktirde, Anadolu'dan 2. þampiyon çýkmýþ olacak. Sivasspor'un þampiyonluðu Trabzonspor'u nasýl etkiler.

-Anadolu'dan 2. þampiyonun çýkmasýný isterim. Neden isterim, Türk futbolunun baþarýsý Anadolu'ya yayýlmýþtýr. Sivasspor'u da , Kayserispor'u da beðeniyorum, bunlarýn baþýndaki antrenör arkadaþlarý da beðeniyorum. Oynadýklarý oyunu da çok beðeniyorum. Ben Sivassporu da, Kayserispor'u da geçmiþteki, amatör ruhla oynayan Trabzonspor'a benzetiyorum. Onun için de Trabzonspor'un dýþýnda tuttuðum takým da Kayserispor ile Sivasspor.

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal'ýn futbol felsefesini nasýl görüyorsunuz
    ?

“Ersun Yanal'ýn futbolculara antrenör olarak neler anlatýyor, bunlarý pek bilemiyorum. Ersun Yanal'ýn baþýnda olduðu bir takým sahada nasýl futbol oynuyor ona bakýyorum. Yanal'ýn sahada oynattýðý futbol beni tatmin etmiyor, istenilen bir Trabzonspor deðil.

-Bir açýklamanýzda Yanal kalsýn, futbolcular gitsin demiþsiniz?

- Olayý sadece öyle deðerlendirmemek lazým. Baþarý olmasý için yönetimin de baþarýlý olmasý, kaliteli olmasý lazým, hocanýn yanýn da futbolcu da kaliteli olmasý lazým. Þimdi siz bu 3 þarttan birini yerine getiremiyorsanýz, þampiyon olma þansýnýz yoktur, yani iyi bir yönetim ve yönetim anlayýþý olmalý. Bunun tabý ki ekonomik boyutlarý var. Ekonomik boyutu futbolcuya zamanýnda paralarýný ödeyeceksin. Þimdi ben gazetelerden okuyorum, 30-40 trilyon borcu olan bir Trabzonspor var. Bu borç kimedir, çoðunlukla futbolcuya olan borçtur. Siz futbolcuya zamanýnda ve gününde para ödemezseniz, onun zevkle þevkle oynama þansý yoktur. Bunlar hep birbirine baðlýdýr. Þimdi hep söylenir, tavuk mu yumurtadan çýkmýþtýr, yumurta mý tavuktan. Bunun cevabýný bulmak mümkün deðil. Ben diyorum ki, iyi yönetici olmuþta antrenör kötü, bu neye yaradý ki, iyi antrenör olmuþta, futbolcu kadrosu kötü, neye yaradý. Bunlarý hepsi olacak ki üst seviyede þampiyonluðu yakalayasýn.

-Nuri Albayrak yönetimine oy verdiðim için piþman oldum demiþtiniz, ayný þekil de Þener yönetimi de sizi bu konuda yanýltýrsa ayný sözü söyler misiniz?

“Trabzonspor'da idari ve teknik menajere ihtiyacý vardýr. Nejmi Perekli hocayý menejer diye aldýlar ama ,görevi nedir ne yapar bilmiyorum.Menejer,hoca ile anlaþmazlýk yaþandýðýnda yeni hocayý da bulmalý”.

-Ben þampiyon olamadýðýmýzdan beri hep verdiðim oyda hep yanýldým. Yalnýz Nuri Albayrak ve Sayýn Þener de yanýldým demiyorum, hepsin de de yanýldým.. Çünkü bizim istediðimiz, hedefleri taþýyacak, istediðimiz futbol mantalitesini bir türlü getiremediler. Bunun için içte hangi problemler yaþandý, karþýlaþtýklarý problemler nelerdir, onlarý bilemem. Maalesef Trabzonspor iyi yönetilmiyor. Þimdi ki yönetime zaman tanýmak lazým. Sayýn Baþkanýn her konuda konuþmasýný doðru bulmuyorum. Yani Trabzonspor baþkaný öyle bir zamanda konuþacak ki, konuþtuðu kamuoyunda cuk diye yerine oturacak. Nedense her gün gazetelerde Þener'in beyanatlarý var.

Çaðdaþ kulüplerde basýn sözcülüðü vardýr.

Yönetim kurullarýnýn aldýðý kararlarý o basýn sözcüsü haftada bir gün basýn toplantýsý yapar, fikirleri basýna daðýtýr ve kamuoyunu bilgilendirir. Benim olduðum dönemde bu böyleydi. Günde 10 beyanat olmaz ki, haftada bir maç oynanýr, ondan önce ve ondan sonra bir deðerlendirme yapýlýr. Her gün bir beyanat üretmezsiniz, Pazar günü olacak bir maç için bir sefer kritik yaparsýnýz ve biter, bir maçla ilgili yüz sefer kritik yapýlmaz ki. Bir görüþünüz vardýr…

Her gün gazetelerde, (her gün yeni bir adam alýyoruz. Bir gün yeni bir yabancý ile anlaþýyoruz. Her gün iþ oldu, olacak sona gelindi) þuan da bana göre hiç biri olmaz. Bunun belli bir transfer ayý vardýr. O ayda yapýlan mukavele ve imza geçerlidir, bunlara aldýrýþ etmiyorum.

-Trabzonspor'un oyuncu kadrosuna 10-12 futbolcu transferi düþünülüyor, bu konuda da çalýþmalra yurt içinde ve yurt dýþýnda sürüyor. Trabzonspor'a çok sayýda transferin karý mý olur zararý mý?-Trabzonspor gibi 40 yýllýk bir geleneði olan bir takýma fazla transfer zarar getirir. Yani yeni alýnacak 10 kiþiden yeni bir takým kurmaya çalýþacaksýnýz. Halbu ki rakipleriniz kadrolarýnýn iskeletini kurmuþ, hazýr kadrolarý var, onlarla yarýþýp nasýl þampiyon olacaksýnýz. Ben öyle sýk sýký deðiþen kadroya karþýyým. 20-22 yaþýnda bir futbolcuyu alacaksýnýz, bugün Türkiye ortalama yaþ da arttý, 35 yaþýnda bile verimli olan futbolcular var. geçmiþte bu böyle deðildi, hayat seviyesi ve ekonomik seviye artýnca futbolcu daha iyi bakýyor kendine. Daha iyi dinleniyor, oynadýðý futbol karþýlýðýnda daha çok para alýnca baþka iþlerle uðraþmýyor kafasý rahat oluyor. Futbolcu yaþý uzadý Türkiye'de. Þimdi düþünün, 25 yaþýnda tecrübeli bir futbolcu almýþýnýz, amatörden 2,3 ligden gelmiþ olabilir.

Nihayet þampiyon adayý olan bir takýma gelmiþ. Bu futbolcudan 10 sene siz yararlanabilirsiniz. Siz 10 gün de bir oyuncu deðiþtirdiðiniz zaman…Geçen sene çok defa söyledim, Trabzonspor'da bir saðbek mevkiinde 7-8 tane deðiþik oyuncu gördüm. Böyle bir takýmýn baþarýlý olacaðýna inanmýyorum. Takýmýn belirli bir iskeleti olmasý lazým.

Yani iyi bir takým yapmayý düþünüyorsanýz, önce o iskeleti yerleþtirmiþ olacaksýnýz, çok noksan gördüðünüz yerlere, nokta atýþý yapar gibi çok isabetli transferle yapacaksýnýz. Ama görüyorum ki stoper, bek bile aranýyor bana göre yanlýþ, Trabzonspor'un en önemli noksaný orta sahada oyun kurucusu yoktur demiyorum, oyun kurucuya ihtiyacý vardýr. Forvette golcüye ihtiyacý vardýr.Bir Umut'la Trabzonspor'u þampiyon adayý yapamazsýnýz, bunu söylemekle Umut kötüdür demiyorum. Tek baþýna ne yapacak demek istiyorum. Geçmiþte Gökdeniz vardý, yardýmcý oluyordu, arka saðda Ceyhun vardý. Onlarda gol atarak Trabzonspor'un gol yüzdesini yukarý çýkardýlar. Orta sahadan gelerek Hüseyin ve Ayman'ýn gol yapmasý çok az. Peki forvette bir Umutla atacaðýnýz gollerle istediðiniz puanlarý alamazsanýz.
    Konu bordo61 tarafýndan (03.05.2008 Saat 10:30 ) deðiþtirilmiþtir.
    Biz sevdadýr Trabzon , yorozundan baþlayýp ziganasýnda bitmeyen

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

“ Sayýn Baþkan Sadri Þener'in her konuda konuþmasýný doðru bulmuyorum. Trabzonspor baþkaný öyle bir zamanda konuþacak ki, konuþtuðu kamuoyunda cuk diye yerine oturacak”

-Trabzonspor'un alt yapýsýndan eskisi gibi yýldýz futbolcular çýkmýyor, siz bunu neye baðlýyorsunuz.- “Ben çýkmaz demiyorum ama eskisi kadar þans verilmiyor. Þimdi bu þans verilmemesinin çeþitli nedenleri var. Bir iskelet kadronuz varsa alt yapýdan siz istediðiniz futbolcuyu bulursunuz. Bu anlayýþla her sene kurulu futbol kadrosunu o iskelet kadroyu bozarsanýz, yeni bir kadro kurarsanýz, aþaðýdan gelen futbolcu hemen kadroya uyum saðlayarak oynamasý mümkün deðil. Ama oynayan 2-3 futbolcu var, onlar da çok kötü deðiller.

-Gökdeniz Karadeniz'in Rubin Kazan'a transferiyle birlikte, “Gökdeniz yýldýz mý deðil mi tartýþmasý” oldu. Sizce Gökdeniz yýldýz bir futbolcu mu, sizin bir futbolcu aradýðýnýz yýldýz kriteri nelerdir?

-“Gökdeniz tabý ki yýldýzdýr, Trabzonspor kulübü için bir yýldýzdýr. Ama Kazan da yýldýz mýdýr onu bilemiyorum. Türkiye ölçüleri için de adam bir milli takýmda devamlý oynuyorsa, takýmýný zaman zaman oynadýðý futbolla kurtarýyorsa o yýldýzdýr. Kimsenin yapamadýðýný þahsi becerisiyle çýkýp da o gün ki maçý alýyorsa, bana göre yýldýzdýr. Ve de Gökdeniz Karadeniz'de yýldýzdýr. Ama yýldýzlarýnda çok çeþidi var, gökte çok çeþit yýldýz var. Küçükleri büyükleri var, ona göre tartýþýr ama bence Gökdeniz yýldýzdýr.

-Bu aþamada Gökdeniz'in satýlmasý doðru muydu?-
    “Kulübün ekonomik yapýsýný pek bilmiyorum ama transfer zamanýnda oyuncularý deðerlendirmek lazým. Yani 23 yaþýný doldurmuþ 2 yýllýk mukavelesi bitmiþ, serbest kalacaksa bir futbolcu 6 ay önceden vererek büyük para almak çok önemlidir.

Burada demek ki Trabzonspor kulübü akýllý bir iþ yapmýþtýr. Çünkü siz bu oyuncunun mukavelesi dolduðu zaman Gökdeniz sýfýr bonservis bedeliyle gidecek, sadece kendi para alacak, kulüp hiçbir para alamayacak. Siz çok büyük para alarak deðerlendiriyorsanýz, hem Gökdeniz için iyi olmuþtur hem de Trabzonspor için iyi olmuþtur. Gökdeniz'den alýnan parayla,Trabzonspor kadrosunda oynatacak en az 3 futbolcu almalý. O para 8 milyon dolar veya euro da olabilir, o parayla siz Türkiye'den veya yurt dýþýndan 3 tane direk takýmda oynayacak futbolcu alýrsýnýz. Yani 1 verirsiniz 3 tane futbolcu alýrdýnýz, 3 birden daha fazladýr. Böylece Gökdeniz de istikbalini kurtarmýþtýr. Rusya'da Türkiye'yi temsil ediyordur. Çok daha güzel bir olaydýr. Eskiden hep yurt dýþýndan futbolcu alýrdýk, bizim futbolcularýnda yurt dýþýn da oynayarak baþarýlý olmasýný çok istiyorum.

“Ben Anadolu'dan 2.Þampiyon çýkmasýný isteyenlerdenim. Sivassporu da, Kayserispor'u da geçmiþteki, Amatör ruhla oynayan Trabzonspor'a benzetiyorum Benim ikinci takýmým Sivasspor ve Kayserispor'dur”

-Trabzonspor 1984 yýlýndan sonra bir düþüþ yaþadý, daha þampiyon olamadý. Trabzonspor'da yabancý dönemi baþladý, Trabzonspor'a gelen yabancýlarýn Trabzonspor'a faydasý oldu mu?
    -
    “Ben bir kere yabancý futbolcuya karþý deðilim. Ama yabancýnýn iyisini isterim. Þimdi dikkat edin aldýðýmýz her yabancý 6 ay oymamadan býrakýyor. Bir isabetli transfer yok yabancý da. Madem ki Türkiye'de bütün kulüpler yabancý transfer ediyor. Madem ki siz Trabzonspor'a faydalý futbolcuyu Türkiye'de bulamýyorsunuz, bunu yurt dýþýndan bulmamýz lazým. Oyunu kuralýna göre oynamamýz lazým. Bu bir kafatasçýlýk deðil. Ýlla Trabzonlu olsun manasýn da deðil, iyi yabancýyý bulup almanýz lazým. Aldýðýmýz yabancýlardan kaç tanesi bize randýman verdi. Onu tartýþmamýz lazým. Öyle ise 7-8 yabancý alacaðýna direk 3 tane alýp takýma kadrosu olacak futbolcular alýnmalý.. 6 tana yabancýya vereceðimiz parayla 3 taneye verelim, 6 tanesine vereceðimiz parayý ama bunlar mutlaka kadroda oynayacak futbolcu olmalý.

-Yeni nesil Trabzonspor'u tutmuyor, þampiyon olan bir Fenerbahçe, Galatasaray ve Beþiktaþ'ý tutuyor, Yeni nesile Trabzonspor'u nasýl anlatabiliriz, onlarý kaybetmemek için Trabzonspor sevgisini nasýl aþýlayabiliriz?

- “Gençlerin Trabzonspor'u tutmamasý, þampiyonlukla alakalý deðil de, þampiyon olacak Trabzonspor'u tutmalý. Yani geçmiþte Trabzonspor'u tutan insanlar, Trabzonspor þampiyon oldu diye mi tuttular?. Yýllarca bu takýmýn peþinde gittiler. Ben çok iyi hatýrlýyorum. Otobüsle deplasmana gidiyorduk, deplasman dönüþünde bizi Zigana'da, Görele'de karþýlýyordular. O zaman biz þampiyon deðildik. O zaman þimdiki gençlikte bir deðiþiklik var. biz Trabzonspor'u etiyle kemiðiyle bizim ve ondan baþka takýmýz olmaz. Memleketimizin takýmýdýr, isterse þampiyon olsun veya olmasýn, küme düþsün, biz de futbol aþký varsa, milliyetçilik varsa bu bizim þehrimizin takýmýysa bunu tutacaðýz. Hiçbir gerçi böyle bir mazereti yok, þampiyon olan takýmý tutarým, o zaman her sene bir takým deðiþtirsin, bu sene Fener, gelecek sene Galatasaray, böyle bir þey olur mu. benim kanaatime göre böyle bir þey olmamasý lazým.

-Sizin zamanýnýza derbi maçlarýnda bir Fenerbahçe'ye, Galatasaray'a karþý takýmý nasýl motive ediyordunuz?
    Sn Sümer'in sözleþmesindeki þartlar Trabzonspor'a aðýr geliyorsa O zaman Özkan Sümer'den deðil,bu þartlarý kabul eden yönetimden þikayet etmemiz lazým Onun oraya gelmesi yanlýþ deðildir, onu oraya getirenler yanlýþ yapmýþtýr. ”

-“Baþlangýçta takýmýn oyun felsefesini yerleþtirmek lazým. Oyun felsefeme uymayan futbolcularý harcadým. Benim oynatmak istediðim oyun sistemine, taktiðine uymayan insanlarý kaliteli olduðu halde takým oyununa uymadýðý gönderdim.. Belki de o gün ki arkadaþlar halen daha bana kýzarlardýr. Kýzsýnlar, ben onlarý yapmakla Trabzonspor'u þampiyon yapmayý baþardým. Onlarýn futbol kalitesini eleþtirmiyorum, futbol takýmýnýn kolektif bir oyun olmasý lazým, bu kolektif oyun içinde 11 kiþinin bir þeyi düþünmesi lazým. Herkes kendi mevkiinde verilen görevleri tam yapmasý gerekiyor. Ve de hoca görev verirken de birbirine baðlantýlý bir þekilde verir. O baðlantý kopmasý, hatlar arasýnda, mevkiler arasýnda. Böyle bir kadro oluþturursanýz o kadroyu da muhafaza ederseniz, þampiyon olmamak mümkün deðil, ama o da çok zor tabi. Halk yeni isimler, yeni resimler görmek istiyor. Þimdi bakýyorum gazetelere kimi aldýk diye merak ediliyor. Halbuki hep yýllarca da hep ayný þeyi yaptýk, kimi aldýk, kimi aldýk, hatta yýllarca Þenol'dan Turgay'dan, Necati biz de yýllarca oynadý taraftar bezdik artýk bunlarda dedi. Ben de diyordum ki bunlar kötü mü oynuyor, þampiyon yapmýyorlar mý sizi, daha neden beziyorsun, 10 senedir Þenol, Turgay, Necati oynuyor, hep ayný resimleri görmekten býkýyor vatandaþ. Bana göre yanlýþ bir olaydýr. Dünyanýn hiçbir yerinde böyle ideal bir kadrosu olmayan bir takýmýn baþarýlý olmasý mümkün deðildir. Kesinlikle ideal bir kadrosu olacak”

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Trabzonspor'da her önüne gelen konuþuyor, kamuoyunda bir serzeniþ var, bu takýmý þampiyon yapan Ahmet Suat hocamýz neden konuþmuyor, kabuðuna neden çekilmiþ, sahi gerçekten neden susuyorsunuz….

-“Ben þu aþamada neyi konuþayým. Ben þunu düþünüyorum. Birincisi Trabzonspor'un belli zamanlarda kongresi olur. Bu kongrede inandýðým arkadaþlara rey veririm. Ondan sonra onlarýn icraatýný beklerim. Ýcraat kötü sonuç yapmýþsa, bir daha ki seçimde onlara oy vermem. Baðýrmakla, çaðýrmakla neyi deðiþtireceðiz. Baþýnda bir teknik direktör var. Ben teknik konularda konuþarak o adama akýl verme durumunda deðilim. Hepsi rüþtini ispat etmiþ insanlar, antrenör kurslarýný bitirmiþler çeþitli kulüplerde profesyonelce görev yapmýþlar, kendini kabul ettirdikleri için de Trabzonspor'da bunlara görev veriliyor. Trabzonspor dikkat edin yeni bir antrenöre baþýna getirmiyor, yýllarca antrenörlük yapmýþ kiþilere görevi veriyor. O halde beklememiz lazým, transferi beklemek lazým. Ondan sonra hazýrlýk maçlarýný görmemiz lazým ki bir kanat sahibi olalým. Her dakika konuþmayý ben lüzumsuz buluyorum. Çünkü oradaki arkadaþlarýnda moralini bozar. Zaman zaman da konuþuyoruz, görüþlerimizi isabetli buluyorsalar uygulasýnlar, isabetli bulmuyorsalar çöpe atsýnlar. Ýlla benim dediði doðru bunu yapýn demiyorum. Ýþ baþýndaki insanlar þu anlattýðým iþlerden bir þeyler çýkartarak, 'evet doðru söylüyor bir de bunu uygulayalým' derseler memnun olurum þahsen.

-Yeni Sadri Þener yönetimi sizleri arýyor mu, fikirlerinize baþvurduðu oluyor mu?- Hayýr aramýyor, þuana kadar aramadýlar.

- Trabzonspor Alt Yapý sorumlusu Özkan Sümer'in sözleþmesi internet sitelerinde ve gazetelerde yayýnlandý. Siz bu konuyu nasýl deðerlendiriyorsunuz? Sizce bu etik bir olay mýdýr?-
    “Özkan hoca yönünden bu etiktir. Niye etiktir, þöyle; ben bu kulüpte göreve geliyorum ve mukavele yapýyorum. Daha sonra mukavele þartlarýmý ortaya koyuyorum. Siz yönetim olarak þartlarýmý kabul etmiyor musunuz, etmiyorsanýz ben sizle çalýþmak istemiyorum. Bu þartlar bana aðýr gelir, sizinle bu þartlarda çalýþmak istemiyorum. Benle çalýþmak istiyorsanýz bu þartlara uymak zorundasýnýz. Bu da neyle olur mukavele ile olur. Þarlar ortaya konulmuþtur gayet profesyonelcedir. Özkan Sümer'i tebrik ediyorum. Çünkü ben hiçbir zaman bunu yapamadým. Hepsinde kulüp ne verirseniz verin, öyle mukavele ile þartlarýný zorlaþtýrmaya çalýþmadým. Kötü gittiði zaman Allaha ýsmarladýk dedim. Bir tazminat falan istemedim ama profesyonelce düþündüðünüz zaman bugün ki þartlara baktýðýnýz zaman Özkan hoca güzel yapmýþtýr,þu maddeleri yönetim kabul etmiþ ve altlarýna imza atmýþlardýr. O zaman Özkan Sümeri neden þikayet ediyorsunuz. Bu þartlarý kabul eden yönetimi biz þikayet etmemiz lazým. Bunlardan þikayetçi olmamýz lazým. Bu þartlar eðer Trabzonspora çok aðýr geliyorsa..

“Varsayalým ki, bu yýl 8-9 futbolcu transfer edildi. Sabredelim, bu kadroyu bozmayalým.Ancak 1-2 yýl sonra istediðiniz ideal kadroyu oturtabilirsiniz. Bir takým ekip haline getirmek , 6 ay da olacak iþ deðildir”

-Nuri Albayrak'a karþý seçime girdi ve seçimi kaybetti devamýnda alt yapýnýn baþýnda görev aldý. Bu konu da ne dersiniz?.
    -
    “O kendi bileceði bir iþtir. Ben Özkan hocanýn alt yapýda görev almasýný etik mi deðil mi diye tartýþmam. Peki ona baþkan adayý olarak rakip olan bir Albayrak niye onu iþe aldý. Bunu çok irdelemek lazým. Yani sizin rakibinizdir alalým, niye aldýnýz iþe, baþkan adayýysa gelecek seçimde de baþkanlýðý koyar, niye teknik adam olarak aldýnýz, siz bunu kabul ediyorsanýz o neden kabul etmesin, o profesyonel bir adamdýr. Onun oraya gelmesi yanlýþ deðildir, onu oraya getirenler yanlýþ yapmýþtýr. Çünkü kongrede o da baþkan adayýydý. O zaman ki baþkanla mücadele veriyordu. Senden daha iyi yaparým diyordu ve de gayette doðaldý ve demokratik bir anlayýþtý.

- Ben teknik direktörlüðü býraktým, düdüðümü duvara astým demiþtiniz bu konuda bir teklif alýrsanýz kabul eder misiniz?

- “Hayýr kesinlikle kabul etmem. Þimdi bunu çoðu insan yanlýþ anlýyor. Biz geçmiþte hem teknik direktördük hem de Trabzonluyduk, hem de Trabzonlu idarecilerle çalýþýyorduk. Akþam sabah ne yapalým , nasýl yapalým diye oturup konuþurduk. Hep beraber karar alarak bir iþ yapýyorduk. Ve de o zaman ki yönetici arkadaþlarýmýz hepsi futbolun içinden gelmiþ arkadaþlardý. Yani Ýdmanocaðý'n da, Ýdmangucü'n de yöneticilik yapmýþ insanlar, Trabzonspor'da yönetici oldu. Para vererek Trabzonspor'da yönetici olmak isteyen arkadaþlar vardý.Ýdareci olmak istiyorlar, olsunlar, ama yürütmeyi bilmiyorlardý, nasýl olacak bu iþ. Artýk Trabzonspor'da idari ve teknik menajere ihtiyacý vardýr. Þimdi Necmi hocayý aldýlar. Necmi hocanýn görevi nedir ne yapar bilmiyorum. Bir menajer ismiyle alýndý ama isimle kalmamasý lazým. Kulüp üzerinde yaptýrmasý gereken iþleri olmasý lazým. Menajer antrenörün altýnda olmamasý lazým. Biz bunlarý 95-96 yýllarýnda açýkladýk. Ýngiltere'den, Ýtalya'dan, Fransa'dan örnekler getirdik kulüplerin nasýl iþleyiþini, Ýngiltere'de teknik direktör, teknik menajerdi. Kulüp menajeri olarak bütün iþleri idare eden adamdý. Gerek ekonomik gerekse, teknik boyutunu…,

Avrupa'ya baktýðýnýzda, Avrupa ikiye bölünmüþ. Bir idari menajeri bir de teknik menajer var. Teknik iþlerle uðraþan teknik menajer, futbol içinden gelmiþ, antrenör yapmýþ…Örneðin bir banka müdürün emekli olmuþ bir adam. Veyahut belli bir personeli idare etmiþ bir adam. Trabzonspor'da yüzlerce insan çalýþýyor. Oranýn da idare edilmesi lazým. Onlarýn baþýnda da bir amir olmasý lazým. Bu neyle olacak yönetimle çalýþanlar arasýnda olacak, çalýþmalarý sürdürecek yönetime bilgi ve rapor verecek. Yönetim dýþlanacak manasý gelmemeli. Teknik konularda, transferin yapýlmasýnda, futbolcu transferini teknik adam transferini kulübün hedeflerini belirleyecek 8-10 tan madde vardýr. Onlarý yaparak, yönetime raporunu verir. Yönetim de evet derse bu teknik menajer de iþleri yapar. Onun için bu tip idarecilere de ihtiyacýmýz var. Ama iþi bilmedikleri için yanýlma endiþesi var. Ýþi bilen 2 tane profesyonel, aþaðýdaki teknik kadro ile arada olmasý lazým. Dünyada bunu böyle yapýyor.

Ben sahaya çýkarak, Ahmet þöyle koþ, Mehmet þöyle koþ deðil, kulübün teknik iþlerini organize eden adam nasýl olur. Transferiyle, antrenörüyle, ikinci antrenörüyle, kulübün faaliyetlerini organize edecek bir kiþiye ihtiyaç var. Ben bunu anlatmaya çalýþýyorum. Bu saatten sonra düdükle olacak iþler deðildir, bilgi ile olacak iþlerdir. Geçmiþte kendini kabul ettirmiþ insanlarla olacak iþlerdir. Yani siz geçmiþte bu iþleri çok iyi biliyordunuz, sizin fiziksel gücünüz yoktu ama beyinsel gücünüz vardýr bu iþleri kulübe beyninizle faydalý olursunuz manasýnda söyledim.

-Ben teknik direktör deðil de Trabzonspor'da menajer olarak görev yapabilirim, böyle bir teklif yapýlýrsa kabul edebilirim mi anlamý çýkar…

-“Ben Trabzonspor'da hiçbir zaman bir göreve talip olmadým. Herkes bana talip oldu, ben görev kabul ettim. Bunun manasý ben Ahmet, Mehmet olsun demiyorum. Trabzonspor'a idari teknik menajer olmasý gerekiyor bunu yönetim kurullarý kimi müsait görürse onu almalý. Bugün Nemci Perekli'yi gördüler bir tane menajer aldýlar, bir tane menajer daha olmasý gerektiðini söylüyorum. Necmi orda ne yapýyor onu çok merak ediyorum. Kulüp üzerinde teknik bir aðýrlýðý var mý yok mu, antrenörün altýnda mý üstünde mi çalýþýyor belli deðil. Benim söylemek istediðim menajer antrenörün üzerinde olacak. Gerektiðinde Ersun hoca ile anlaþamadýklarýnda menajer Trabzonspor'a faydalý olacak antrenörü arayýp bulacak.

-Trabzonspor'un kendi deðerlerine sahip çýkýlmadýðý konusunda neler söyleyeceksiniz?

-Trabzonspor'un deðerlerine, geçmiþte baþarýlý olmuþ kiþilere, pasifte olsa bir görev veriliyor. Baktýðýnýz zaman Bayer München'e geçmiþte baþarýlý olmuþ milli takýmda oynamýþ ve futbol hayatý bitmiþ adamlarý kulübe de çok sýk görüyorum. Demek ki dediðim noktaya geliyoruz, bunlar idari menajer mi teknik menajer mi, B. Munchen'de Uli Hoones yýllarca ordadýr, antrenör deðiþir ama o yerinde durur. Kulübün adeta demirbaþý olmuþ. Her kulüplerde bu vardýr, ileri gitmiþ kulüplerin uygulamýþ olduðu metottur. Bu Türkiye'de neden olmasýn madem k, biz her þeyi batýdan alýyorsak bir þeyi icat etmiyorsak, batýnýn iyi þeylerini neden onlardan istifade etmeyelim.

-Trabzonsporlu hocalar fazla tahammül edilmedi.Mesala bir Þenol Güneþ 4 maç sonra gönderildi…

- “Bu konuda çok haklýsýnýz, 3 günde 5 günde baþarý beklememek lazým. Zaman lazýmdýr, hatta o teknik adamýn 1 yýl içinde transferde yapmasý lazýmdýr. Bir yýl çalýþýp takýmýn noksanlarýný görmesi lazým. Ama dediðim gibi eðer teknik menajer olursa, menajerle iþ birliði içinde araþtýrarak, ekibini kurarak, hangi futbolcuyu hangi mevkide faydalý olur diye sezon içinde onlarýn araþtýrmasýný yapýp transfer ayýna geldiðinde de iþin bitmesi lazým. Geçmiþte baþarýlý olduðumuz dönemde 10 yýl futbol oynayan futbolcu vardý. 5 yýl antrenörlük yapan 8-10 yýl idarecilik yapan yönetici vardý. Yani her yönetici baþarýlý olmayabiliyordu, 5-6 tane çekirdek kadro kalýyordu, diðerlerini deðiþiyorduk. Biz 5-6 tane idareciye tecrübeli kiþilere o veriyorduk. Onun yanýna yeni gençleri koyuyorduk, böylece gidiyordu.

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Trabzonspor'un þampiyon olmasý için, baþarýyý yakalamasý için öze mi dönmesi mi gerekiyor….

“Lige ilk çýktýðýmýzda düþme tehlikesi yaþamayalým da, ne olursa oldun diyorduk. Ama daha sonra gelen þampiyonluklardan sonra vatandaþ,hep þampiyonluða þartlandý”

-“Öze dönmesi gerekmiyor. Kesinlikle öze dönmeleri gerekiyor.Daha da bir þey demiyorum. Ama çok iyi hesap etmesi lazým ve sabýr davranýlmasý lazým. Yaný yaptýðý kadroda ilk çýktýðý maçta büyük baþarý beklemek mümkün deðil. Ýnandýðý insanlara zaman vermesi lazým. Bir yýl þampiyon olmadýk diye dünyanýn sonu deðil. 1984'den beri biz þampiyon olmuyoruz ama bu anlayýþ bizi her sene þampiyonluktan uzaklaþtýrdý. Bir yýl sonraya oturmuþ kadro saklayamýyoruz. Varsayalým ki, bu yýl 8-9 futbolcu alýndý. Sabredelim, bu kadroyu bozmayalým, ancak 1-2 yýl istediðiniz kadroyu oturtabilirsiniz, 6 ay da olacak iþ deðildir.

-Ersun Yanal'ýn gönderilmesi düþünüldü, siz bunu nasýl deðerlendiriyorsunuz?

-Bu konuyu bilemiyorum, bana göre gerek futbol kadrosunda gerek, antrenörde, gerek yönetimde devamlýlýk olmasý lazým. Ersun Yanal'la devam etmekte fayda vardýr. Baþarýlý oyuncularýn kadroda tutulmasýnda fayda vardýr. Baþarýsýz olan futbolcularýn yerine de transfer yapmak þart.

-Futbol yaþantýnýzda hiç ama hiç unutamadýðýnýz anýnýz var mý?

-“O kadar unutamadýðýmýz anýlar var k, hangisini anlatayým, 2. lig'den 1 lige çýktýðýmýzda þampiyon olduðum o aný hiç ama hiç unutamýyorum. 1. ligde þampiyon olduðum zamaný da hiç unutamam. Belki bunlar Türk futbol tarihinde yön deðiþtirdi. Þimdi resimleri buraya astým. Arkadaþlar buraya geldiðinde onlarý aklýmda tutamam diye hepsine o resimleri gösteriyorum. Ben Fener Galatasaray ile yaptýðýmýz maçlarýn fikstrünü köþeye açtým, gelen arkadaþlara gösteriyorum, bunlar unutulacak iþler deðil, gidiyorsunuz Fenerbahçe'yi Ýstanbul'da yeniyorsunuz. Basit bir iþ deðil, 2. ligden çýkan bir takým þampiyon oluyor. Ýdmanocaðý futbol oynarken, hem takým kaptanlýðý hem de antrenörlük yaptým. Türkiye Amatör þampiyonu olduk. 2. ligde de þampiyon yaptým. Ligde yaptýðým 4 þampiyonluklar. Sarýyer'i balkan þampiyonu yaptým.Fenerbahçe ile oynadýðýmýz maçlarda, 33 maçta 17 galibiyet, 8 beraberlik, 8 maðlubiyet, 48 gol atmýþýz, 30 gol yemiþiz.Beþiktaþ ile, 34 maçta 16 galibiyet, 9 beraberlik, 9 maðlubiyet 32 gol attýk, 29 gol yemiþiz. Galatasarayla ile, 31 maçta 13 galibiyet, 8 beraberlik, 10 maðlubiyet, 30 gol attýk, 28 gol yemiþiz”

-Trabzonspor taraftarýna, kamuoyuna vermek istediðiniz bir mesaj var mý?

“Trabzonspor tribünlerine bakýyorum, takým kötü gittiðinde herkes “Yabancý oyuncu isteriz, yabancý hoca isteriz diye baðýrýyor.Nerdeyse yabancý idareci bile istenecek”

- “Sabýrlý olacaklar, seçtikleri yönetimi destekleyecekler, sahaya çýkan takýmlarýný iyi günde de, kötü günde de destekleyecekler. Bu takým yenildiðinde de küsmeyecekler. Kötü oynadýklarý zaman darýlmayacaklar, her zaman bu takýmýn destekçisi olacaklar ve de maçlarýna da gelecekler. Bu destek sadece ekonomik yönden olmaz. Tribünlere gelerek takýmlarýný destekleyecekler. Trabzonspor'un her zamankinden çok desteðe ihtiyacý vardýr. Biz hep kötü yönlerini görerek deðil, iyi yönlerini de görerek bu takýmý alkýþlamamýz lazým”

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

biz görmedik o günleri...

O Efsaneyi kurdugunuz icin size minnetdariz...

ellerinden öperim Ahmet Hoca.
    .
    *
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Resimler

Röportaj: Selahattin AYDINLI
    Kaynak:Haber61

selahattinaydinli@haber61.net

Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    33

Ropörtajý baþtan aþaðýya okursanýz kafanýzdaki tüm sorularýn cevabýný bulabilirsiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)