Hesaplipazar
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Efsane hoca ile TS Rprtaj..!

bordo61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

Standart Efsane hoca ile TS Rprtaj..!

Efsane hoca ile TS'yi konutuk
    02 Mays 2008 / 22:04
    Adn Trk Futbol tarihine altn harflerle yazdran A.Suat zyazc haber61'e dobra dobra konutu.
    1936 ylnda Trabzon da dodu. nce Trabzon dman Oca'nda, daha sonra Trabzonspor da oynad. 11 kez Amatr Milli Takmda yer ald.

Futbolculuu braktktan sonra antrenr ve teknik direktr olarak alt.

Grev yapt sre ierisinde Trabzonspor liglerde ok baarl oldu. 1976 ylnda ilk defa bir Anadolu takm olan Trabzonspor'u ampiyon yapt..

Daha sonra Bursaspor ve Saryer'i de altran zyazc, Trk futbol tarihinin en baarl antrenr ve teknik direktrlerindendir.

Ahmet Suat zyazc Trabzonspor'u 2 Lig'den 1.Lig'e kartarak adn Trk futbol tarihine altn harflerle yazdrd.

Trabzonspor'u, 1975-76, 1976-77, 1979-80 ve 1983-84 sezonlarnda tam 4 kez lig ampiyonluuna tad.

Efsane kadroyla kurarak Anadolu ihtilaln gerekletiren Ahmet Suat zyazc, haber61.net Genel Yayn Ynetmeni Selahattin Aydnl'ya ok zel ve arpc aklamalarda bulundu.

zyazc, efsane kadro ile 2 ligden 1. lige nasl kt, 4 yl Trabzonspor'u nasl ampiyon yapt, adn futbol tarihine altn harflerle nasl yazdrmay baard, lk ampiyonluunda neler yaad, Trabzonspor 1984'ten sonra neden ampiyonluk yaayamad.

te bu ve bunun gibi sorularn cevabn bulabileceiniz Ahmet Suat zyazc rportaj:

- Sayn hocam, Trabzonspor'u 2. Lig'den 1. Lig'e kartan ve Anadolu'dan ilk kez bir ampiyon kartarak stanbul hegemonyasna son veren bir kii olarak, Trabzonspor bugn neden baarl olamyor. Baarszlkta en nemli etken, ynetimlerde mi, teknik heyette mi, futbolcularda m….

“Benim oynatmak istediim oyun sistemine, taktiine uymayan futbolcular gnderdim Belki de o gn ki arkadalar halen daha bana kzarlar Ben onlar feda ettim ama Trabzonspor'u ampiyon yapmay baardm”

- “Vatandaa gre baarszlk telaffuz ediliyor, bana gre deil, nk biz Trabzonspor olarak 1.Lige ktmzda, burada kalalm, bu ligden dmeyelim, dme tehlikesi yaamayalm da, ne olursa oldun diyorduk. Ama daha sonra gelen ampiyonluklardan sonra vatanda,hep ampiyonlua artland. Trabzonspor ekonomisi, bugn ki potansiyeli ile, gemiteki gibi aadan yetien yetenekli oyuncusu olmad iin ampiyonluu yakalamas mmkn deil. Bunun iin de, tab ki transfer yanllar var, transfer yanllar olmasa, Trabzonspor'un bugn ki durumundan daha iyi olur diye dnyorum..

-Bir aklamanzda Trabzonspor'un ne taktii ne sistemi var. Baary yakalayabilmek iin Trabzonspor tarihinden ders kartmak gerekiyor. Yneticiler eskilere gitmesin, eskilerin yaptklarna baksn, Trabzonspor gemite nasl ampiyon olmu, hangi futbolcu kadrosuyla baarlar yakalanm. Gemie baksnlar szn aar msnz?

-“Trabzonspor'da gemie baksnlar derken unu kastettim. Trabzonspor'un hedefi ampiyonluksa, gemite ampiyonluklar nasl alnm bunlara baklsn dedin, O dnemde ok kaliteli futbolcular zaman zaman kadro d braktm. Hatta satlmasna bile msaade ettim. Bu futbolcular Trabzonspor iin vazgeilmez futbolculard. simlerini aklamak istemiyorum. Yani kulbn kendine ait oyun ekli olmas lazm. Hocann kendi prensiplerine uygun bir oyun taktii olmas lazm. Bu da oyuncularn elindeki yetenee gre artlanacak bir eydir. Siz her sene kadroda 8-10 tane oyuncu deiirseniz, 6 ayda bir hoca deiirseniz, bu yerlemi bir dnce tarz olmaz. Yan bir sisteminiz ve taktiiniz olmaz, ben bunu anlatmak istedim.nk her yiidin kendine gre bir yourt yiyii var, bir hoca geliyor, bir eyler yapmaya alyor, o gidiyor, gelen bir baka hoca, kendi bildiini yapamaya alyor, giden hocann yaptn bozuyor. nk bunun iin diyorum ki bir devamllk olmas lazm. O da bizim olduumuz dnem de vard, yle; ben ayrlyordum, zkan hoca geliyordu, zkan geliyordu, ben ayrlyordum. Ama bu dnemde deien hocalarla Trabzonspor'un hedefleri ve oyun anlay deimiyordu.

-Trabzonspor'da efsane kadroyu oluturdunuz ve Anadolu'da htilal yaparak 4 yl Lig ampiyonu oldunuz,bir ok da deiik kupa kazandnz. Trk Futbol tarihinin yannda, Trabzonspor'a da adnz altn harflerle yazld. O ampiyonluu yaadnz efsane kadro gnmzde olsa, imdiki teknik direktrler, o kadro ile Trabzonspor'u ampiyon yapabilir mi?

- “Olaya sadece teknik direktr olarak bakmamak lazm. Ben Trabzonspor tribnlerine bakyorum, herkes baryor, biraz takm kt gittiinde ''yabanc oyuncu isteriz, yabanc hoca isteriz” nerdeyse yabanc idareci bile istenecek. Ama o gne baktnzda bunlarn hi biri yabanc deildi, hepsi kendiydi. Trabzonlu antrenr, Trabzonlu futbolcu, Trabzon'dan yneten bir ynetim kurulu vard. yle ise diyorum k, gemie bunun iin bakn diyorum. Trabzon Trabzon sporluluundan uzaklat. Yani biz kendi ehrimizde bile yabanc arayan hale gelmiiz. Biz gemite ampiyonluklar yabanclarla yaamadk, onlarla bu takm ampiyon yapmadk. Dier takmlarda yabanc futbolcu olduu dnemde bile bizim takmda yabanc oyuncu yoktu. ampiyonluk resimleri burada bakn, bakalm ka tane yabanc futbolcu var, hatta Trabzon dndan birka tane futbolcu oluyordu. Ben unu sylyorum, o devirde futbol oynayan ve teknik direktr ve antrenrlk yapm insanlarn ocuklar hi futbolcu olmuyor mu. Yoksa bunlara ans m verilmiyor. Bunun yannda Trabzonspor'da 4-5 tane 2. Lig ve 3. Lig'de profesyonel takmlar var. Trabzon'da bu takmlar besleyecek bir kaynak yok mu, oradan yukar kademe kademe gelecek futbolcu mu yok, yoksa biz onlara tamamen gzlerimizi mi kapattk, Trabzon'dan futbolcu kmaz, dardan alalm, halkta byle istiyor mu diyelim.

“Baarnn gelmesi iin ynetimin ve hocann yann da futbolcun da kaliteli olmas lazm. imdi siz bu 3 arttan birini yerine getiremiyorsanz, ampiyon olma ansnz yoktur.Biz ampiyonluklar yabanclarla da yaamadk”

-Sizin dneminizde yneticilerle sknt yaadnz oluyor muydu, transferi siz mi, yneticiler mi yapyordu?

-“Transferi yneticilerle birlikte yapyorduk. Ben iin teknik tarafna bakyordum, yneticiler ise ekonomik tarafna bakyordu. Benim her nerdiim futbolcu alnacak diye de bir ey yok tu. Biz alabileceimiz futbolcunun parasn kulbmzde grdmzde o futbolcuyu alyorduk. Tab ki bir teknik kadro yaplp, futbolcu seilecekse, bunu mutlaka teknik adamn semesi lazm. Ama bugn ki yaanan sknt budur. Biz de o devamllk vard, ben olmadmda zkan hoca devam ediyordu, byk bir yanl olmuyordu. Kadroyu teknik adam sese bile,Trabzonspor'u tanmyor.Biz bu memleketin adamyz, her maa da gidiyoruz. Trabzonspor'un ekonomik durumunun ne olduunu biliyoruz. Teknik ynde, hangi ynlerde eksiklik olduunu biliyoruz. Kadro ynnde nelerde eksiklik var onu biliyorduk ve ona gre transfer yapyorduk.

-Sivasspor'un baarsn nasl gryorsunuz, bu sene Sivasspor ampiyon olduu taktirde, Anadolu'dan 2. ampiyon km olacak. Sivasspor'un ampiyonluu Trabzonspor'u nasl etkiler.

-Anadolu'dan 2. ampiyonun kmasn isterim. Neden isterim, Trk futbolunun baars Anadolu'ya yaylmtr. Sivasspor'u da , Kayserispor'u da beeniyorum, bunlarn bandaki antrenr arkadalar da beeniyorum. Oynadklar oyunu da ok beeniyorum. Ben Sivassporu da, Kayserispor'u da gemiteki, amatr ruhla oynayan Trabzonspor'a benzetiyorum. Onun iin de Trabzonspor'un dnda tuttuum takm da Kayserispor ile Sivasspor.

Trabzonspor Teknik Direktr Ersun Yanal'n futbol felsefesini nasl gryorsunuz
    ?

“Ersun Yanal'n futbolculara antrenr olarak neler anlatyor, bunlar pek bilemiyorum. Ersun Yanal'n banda olduu bir takm sahada nasl futbol oynuyor ona bakyorum. Yanal'n sahada oynatt futbol beni tatmin etmiyor, istenilen bir Trabzonspor deil.

-Bir aklamanzda Yanal kalsn, futbolcular gitsin demisiniz?

- Olay sadece yle deerlendirmemek lazm. Baar olmas iin ynetimin de baarl olmas, kaliteli olmas lazm, hocann yann da futbolcu da kaliteli olmas lazm. imdi siz bu 3 arttan birini yerine getiremiyorsanz, ampiyon olma ansnz yoktur, yani iyi bir ynetim ve ynetim anlay olmal. Bunun tab ki ekonomik boyutlar var. Ekonomik boyutu futbolcuya zamannda paralarn deyeceksin. imdi ben gazetelerden okuyorum, 30-40 trilyon borcu olan bir Trabzonspor var. Bu bor kimedir, ounlukla futbolcuya olan bortur. Siz futbolcuya zamannda ve gnnde para demezseniz, onun zevkle evkle oynama ans yoktur. Bunlar hep birbirine baldr. imdi hep sylenir, tavuk mu yumurtadan kmtr, yumurta m tavuktan. Bunun cevabn bulmak mmkn deil. Ben diyorum ki, iyi ynetici olmuta antrenr kt, bu neye yarad ki, iyi antrenr olmuta, futbolcu kadrosu kt, neye yarad. Bunlar hepsi olacak ki st seviyede ampiyonluu yakalayasn.

-Nuri Albayrak ynetimine oy verdiim iin piman oldum demitiniz, ayn ekil de ener ynetimi de sizi bu konuda yanltrsa ayn sz syler misiniz?

“Trabzonspor'da idari ve teknik menajere ihtiyac vardr. Nejmi Perekli hocay menejer diye aldlar ama ,grevi nedir ne yapar bilmiyorum.Menejer,hoca ile anlamazlk yaandnda yeni hocay da bulmal”.

-Ben ampiyon olamadmzdan beri hep verdiim oyda hep yanldm. Yalnz Nuri Albayrak ve Sayn ener de yanldm demiyorum, hepsin de de yanldm.. nk bizim istediimiz, hedefleri tayacak, istediimiz futbol mantalitesini bir trl getiremediler. Bunun iin ite hangi problemler yaand, karlatklar problemler nelerdir, onlar bilemem. Maalesef Trabzonspor iyi ynetilmiyor. imdi ki ynetime zaman tanmak lazm. Sayn Bakann her konuda konumasn doru bulmuyorum. Yani Trabzonspor bakan yle bir zamanda konuacak ki, konutuu kamuoyunda cuk diye yerine oturacak. Nedense her gn gazetelerde ener'in beyanatlar var.

ada kulplerde basn szcl vardr.

Ynetim kurullarnn ald kararlar o basn szcs haftada bir gn basn toplants yapar, fikirleri basna datr ve kamuoyunu bilgilendirir. Benim olduum dnemde bu byleydi. Gnde 10 beyanat olmaz ki, haftada bir ma oynanr, ondan nce ve ondan sonra bir deerlendirme yaplr. Her gn bir beyanat retmezsiniz, Pazar gn olacak bir ma iin bir sefer kritik yaparsnz ve biter, bir mala ilgili yz sefer kritik yaplmaz ki. Bir grnz vardr…

Her gn gazetelerde, (her gn yeni bir adam alyoruz. Bir gn yeni bir yabanc ile anlayoruz. Her gn i oldu, olacak sona gelindi) uan da bana gre hi biri olmaz. Bunun belli bir transfer ay vardr. O ayda yaplan mukavele ve imza geerlidir, bunlara aldr etmiyorum.

-Trabzonspor'un oyuncu kadrosuna 10-12 futbolcu transferi dnlyor, bu konuda da almalra yurt iinde ve yurt dnda sryor. Trabzonspor'a ok sayda transferin kar m olur zarar m?-Trabzonspor gibi 40 yllk bir gelenei olan bir takma fazla transfer zarar getirir. Yani yeni alnacak 10 kiiden yeni bir takm kurmaya alacaksnz. Halbu ki rakipleriniz kadrolarnn iskeletini kurmu, hazr kadrolar var, onlarla yarp nasl ampiyon olacaksnz. Ben yle sk sk deien kadroya karym. 20-22 yanda bir futbolcuyu alacaksnz, bugn Trkiye ortalama ya da artt, 35 yanda bile verimli olan futbolcular var. gemite bu byle deildi, hayat seviyesi ve ekonomik seviye artnca futbolcu daha iyi bakyor kendine. Daha iyi dinleniyor, oynad futbol karlnda daha ok para alnca baka ilerle uramyor kafas rahat oluyor. Futbolcu ya uzad Trkiye'de. imdi dnn, 25 yanda tecrbeli bir futbolcu almnz, amatrden 2,3 ligden gelmi olabilir.

Nihayet ampiyon aday olan bir takma gelmi. Bu futbolcudan 10 sene siz yararlanabilirsiniz. Siz 10 gn de bir oyuncu deitirdiiniz zaman…Geen sene ok defa syledim, Trabzonspor'da bir sabek mevkiinde 7-8 tane deiik oyuncu grdm. Byle bir takmn baarl olacana inanmyorum. Takmn belirli bir iskeleti olmas lazm.

Yani iyi bir takm yapmay dnyorsanz, nce o iskeleti yerletirmi olacaksnz, ok noksan grdnz yerlere, nokta at yapar gibi ok isabetli transferle yapacaksnz. Ama gryorum ki stoper, bek bile aranyor bana gre yanl, Trabzonspor'un en nemli noksan orta sahada oyun kurucusu yoktur demiyorum, oyun kurucuya ihtiyac vardr. Forvette golcye ihtiyac vardr.Bir Umut'la Trabzonspor'u ampiyon aday yapamazsnz, bunu sylemekle Umut ktdr demiyorum. Tek bana ne yapacak demek istiyorum. Gemite Gkdeniz vard, yardmc oluyordu, arka sada Ceyhun vard. Onlarda gol atarak Trabzonspor'un gol yzdesini yukar kardlar. Orta sahadan gelerek Hseyin ve Ayman'n gol yapmas ok az. Peki forvette bir Umutla atacanz gollerle istediiniz puanlar alamazsanz.
    Konu bordo61 tarafndan (03.05.2008 Saat 11:30 ) deitirilmitir.
    Biz sevdadr Trabzon , yorozundan balayp ziganasnda bitmeyen

yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

“ Sayn Bakan Sadri ener'in her konuda konumasn doru bulmuyorum. Trabzonspor bakan yle bir zamanda konuacak ki, konutuu kamuoyunda cuk diye yerine oturacak”

-Trabzonspor'un alt yapsndan eskisi gibi yldz futbolcular kmyor, siz bunu neye balyorsunuz.- “Ben kmaz demiyorum ama eskisi kadar ans verilmiyor. imdi bu ans verilmemesinin eitli nedenleri var. Bir iskelet kadronuz varsa alt yapdan siz istediiniz futbolcuyu bulursunuz. Bu anlayla her sene kurulu futbol kadrosunu o iskelet kadroyu bozarsanz, yeni bir kadro kurarsanz, aadan gelen futbolcu hemen kadroya uyum salayarak oynamas mmkn deil. Ama oynayan 2-3 futbolcu var, onlar da ok kt deiller.

-Gkdeniz Karadeniz'in Rubin Kazan'a transferiyle birlikte, “Gkdeniz yldz m deil mi tartmas” oldu. Sizce Gkdeniz yldz bir futbolcu mu, sizin bir futbolcu aradnz yldz kriteri nelerdir?

-“Gkdeniz tab ki yldzdr, Trabzonspor kulb iin bir yldzdr. Ama Kazan da yldz mdr onu bilemiyorum. Trkiye lleri iin de adam bir milli takmda devaml oynuyorsa, takmn zaman zaman oynad futbolla kurtaryorsa o yldzdr. Kimsenin yapamadn ahsi becerisiyle kp da o gn ki ma alyorsa, bana gre yldzdr. Ve de Gkdeniz Karadeniz'de yldzdr. Ama yldzlarnda ok eidi var, gkte ok eit yldz var. Kkleri bykleri var, ona gre tartr ama bence Gkdeniz yldzdr.

-Bu aamada Gkdeniz'in satlmas doru muydu?-
    “Kulbn ekonomik yapsn pek bilmiyorum ama transfer zamannda oyuncular deerlendirmek lazm. Yani 23 yan doldurmu 2 yllk mukavelesi bitmi, serbest kalacaksa bir futbolcu 6 ay nceden vererek byk para almak ok nemlidir.

Burada demek ki Trabzonspor kulb akll bir i yapmtr. nk siz bu oyuncunun mukavelesi dolduu zaman Gkdeniz sfr bonservis bedeliyle gidecek, sadece kendi para alacak, kulp hibir para alamayacak. Siz ok byk para alarak deerlendiriyorsanz, hem Gkdeniz iin iyi olmutur hem de Trabzonspor iin iyi olmutur. Gkdeniz'den alnan parayla,Trabzonspor kadrosunda oynatacak en az 3 futbolcu almal. O para 8 milyon dolar veya euro da olabilir, o parayla siz Trkiye'den veya yurt dndan 3 tane direk takmda oynayacak futbolcu alrsnz. Yani 1 verirsiniz 3 tane futbolcu alrdnz, 3 birden daha fazladr. Bylece Gkdeniz de istikbalini kurtarmtr. Rusya'da Trkiye'yi temsil ediyordur. ok daha gzel bir olaydr. Eskiden hep yurt dndan futbolcu alrdk, bizim futbolcularnda yurt dn da oynayarak baarl olmasn ok istiyorum.

“Ben Anadolu'dan 2.ampiyon kmasn isteyenlerdenim. Sivassporu da, Kayserispor'u da gemiteki, Amatr ruhla oynayan Trabzonspor'a benzetiyorum Benim ikinci takmm Sivasspor ve Kayserispor'dur”

-Trabzonspor 1984 ylndan sonra bir d yaad, daha ampiyon olamad. Trabzonspor'da yabanc dnemi balad, Trabzonspor'a gelen yabanclarn Trabzonspor'a faydas oldu mu?
    -
    “Ben bir kere yabanc futbolcuya kar deilim. Ama yabancnn iyisini isterim. imdi dikkat edin aldmz her yabanc 6 ay oymamadan brakyor. Bir isabetli transfer yok yabanc da. Madem ki Trkiye'de btn kulpler yabanc transfer ediyor. Madem ki siz Trabzonspor'a faydal futbolcuyu Trkiye'de bulamyorsunuz, bunu yurt dndan bulmamz lazm. Oyunu kuralna gre oynamamz lazm. Bu bir kafataslk deil. lla Trabzonlu olsun manasn da deil, iyi yabancy bulup almanz lazm. Aldmz yabanclardan ka tanesi bize randman verdi. Onu tartmamz lazm. yle ise 7-8 yabanc alacana direk 3 tane alp takma kadrosu olacak futbolcular alnmal.. 6 tana yabancya vereceimiz parayla 3 taneye verelim, 6 tanesine vereceimiz paray ama bunlar mutlaka kadroda oynayacak futbolcu olmal.

-Yeni nesil Trabzonspor'u tutmuyor, ampiyon olan bir Fenerbahe, Galatasaray ve Beikta' tutuyor, Yeni nesile Trabzonspor'u nasl anlatabiliriz, onlar kaybetmemek iin Trabzonspor sevgisini nasl alayabiliriz?

- “Genlerin Trabzonspor'u tutmamas, ampiyonlukla alakal deil de, ampiyon olacak Trabzonspor'u tutmal. Yani gemite Trabzonspor'u tutan insanlar, Trabzonspor ampiyon oldu diye mi tuttular?. Yllarca bu takmn peinde gittiler. Ben ok iyi hatrlyorum. Otobsle deplasmana gidiyorduk, deplasman dnnde bizi Zigana'da, Grele'de karlyordular. O zaman biz ampiyon deildik. O zaman imdiki genlikte bir deiiklik var. biz Trabzonspor'u etiyle kemiiyle bizim ve ondan baka takmz olmaz. Memleketimizin takmdr, isterse ampiyon olsun veya olmasn, kme dsn, biz de futbol ak varsa, milliyetilik varsa bu bizim ehrimizin takmysa bunu tutacaz. Hibir geri byle bir mazereti yok, ampiyon olan takm tutarm, o zaman her sene bir takm deitirsin, bu sene Fener, gelecek sene Galatasaray, byle bir ey olur mu. benim kanaatime gre byle bir ey olmamas lazm.

-Sizin zamannza derbi malarnda bir Fenerbahe'ye, Galatasaray'a kar takm nasl motive ediyordunuz?
    Sn Smer'in szlemesindeki artlar Trabzonspor'a ar geliyorsa O zaman zkan Smer'den deil,bu artlar kabul eden ynetimden ikayet etmemiz lazm Onun oraya gelmesi yanl deildir, onu oraya getirenler yanl yapmtr. ”

-“Balangta takmn oyun felsefesini yerletirmek lazm. Oyun felsefeme uymayan futbolcular harcadm. Benim oynatmak istediim oyun sistemine, taktiine uymayan insanlar kaliteli olduu halde takm oyununa uymad gnderdim.. Belki de o gn ki arkadalar halen daha bana kzarlardr. Kzsnlar, ben onlar yapmakla Trabzonspor'u ampiyon yapmay baardm. Onlarn futbol kalitesini eletirmiyorum, futbol takmnn kolektif bir oyun olmas lazm, bu kolektif oyun iinde 11 kiinin bir eyi dnmesi lazm. Herkes kendi mevkiinde verilen grevleri tam yapmas gerekiyor. Ve de hoca grev verirken de birbirine balantl bir ekilde verir. O balant kopmas, hatlar arasnda, mevkiler arasnda. Byle bir kadro oluturursanz o kadroyu da muhafaza ederseniz, ampiyon olmamak mmkn deil, ama o da ok zor tabi. Halk yeni isimler, yeni resimler grmek istiyor. imdi bakyorum gazetelere kimi aldk diye merak ediliyor. Halbuki hep yllarca da hep ayn eyi yaptk, kimi aldk, kimi aldk, hatta yllarca enol'dan Turgay'dan, Necati biz de yllarca oynad taraftar bezdik artk bunlarda dedi. Ben de diyordum ki bunlar kt m oynuyor, ampiyon yapmyorlar m sizi, daha neden beziyorsun, 10 senedir enol, Turgay, Necati oynuyor, hep ayn resimleri grmekten bkyor vatanda. Bana gre yanl bir olaydr. Dnyann hibir yerinde byle ideal bir kadrosu olmayan bir takmn baarl olmas mmkn deildir. Kesinlikle ideal bir kadrosu olacak”

yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

Trabzonspor'da her nne gelen konuuyor, kamuoyunda bir serzeni var, bu takm ampiyon yapan Ahmet Suat hocamz neden konumuyor, kabuuna neden ekilmi, sahi gerekten neden susuyorsunuz….

-“Ben u aamada neyi konuaym. Ben unu dnyorum. Birincisi Trabzonspor'un belli zamanlarda kongresi olur. Bu kongrede inandm arkadalara rey veririm. Ondan sonra onlarn icraatn beklerim. craat kt sonu yapmsa, bir daha ki seimde onlara oy vermem. Barmakla, armakla neyi deitireceiz. Banda bir teknik direktr var. Ben teknik konularda konuarak o adama akl verme durumunda deilim. Hepsi rtini ispat etmi insanlar, antrenr kurslarn bitirmiler eitli kulplerde profesyonelce grev yapmlar, kendini kabul ettirdikleri iin de Trabzonspor'da bunlara grev veriliyor. Trabzonspor dikkat edin yeni bir antrenre bana getirmiyor, yllarca antrenrlk yapm kiilere grevi veriyor. O halde beklememiz lazm, transferi beklemek lazm. Ondan sonra hazrlk malarn grmemiz lazm ki bir kanat sahibi olalm. Her dakika konumay ben lzumsuz buluyorum. nk oradaki arkadalarnda moralini bozar. Zaman zaman da konuuyoruz, grlerimizi isabetli buluyorsalar uygulasnlar, isabetli bulmuyorsalar pe atsnlar. lla benim dedii doru bunu yapn demiyorum. bandaki insanlar u anlattm ilerden bir eyler kartarak, 'evet doru sylyor bir de bunu uygulayalm' derseler memnun olurum ahsen.

-Yeni Sadri ener ynetimi sizleri aryor mu, fikirlerinize bavurduu oluyor mu?- Hayr aramyor, uana kadar aramadlar.

- Trabzonspor Alt Yap sorumlusu zkan Smer'in szlemesi internet sitelerinde ve gazetelerde yaynland. Siz bu konuyu nasl deerlendiriyorsunuz? Sizce bu etik bir olay mdr?-
    “zkan hoca ynnden bu etiktir. Niye etiktir, yle; ben bu kulpte greve geliyorum ve mukavele yapyorum. Daha sonra mukavele artlarm ortaya koyuyorum. Siz ynetim olarak artlarm kabul etmiyor musunuz, etmiyorsanz ben sizle almak istemiyorum. Bu artlar bana ar gelir, sizinle bu artlarda almak istemiyorum. Benle almak istiyorsanz bu artlara uymak zorundasnz. Bu da neyle olur mukavele ile olur. arlar ortaya konulmutur gayet profesyonelcedir. zkan Smer'i tebrik ediyorum. nk ben hibir zaman bunu yapamadm. Hepsinde kulp ne verirseniz verin, yle mukavele ile artlarn zorlatrmaya almadm. Kt gittii zaman Allaha smarladk dedim. Bir tazminat falan istemedim ama profesyonelce dndnz zaman bugn ki artlara baktnz zaman zkan hoca gzel yapmtr,u maddeleri ynetim kabul etmi ve altlarna imza atmlardr. O zaman zkan Smeri neden ikayet ediyorsunuz. Bu artlar kabul eden ynetimi biz ikayet etmemiz lazm. Bunlardan ikayeti olmamz lazm. Bu artlar eer Trabzonspora ok ar geliyorsa..

“Varsayalm ki, bu yl 8-9 futbolcu transfer edildi. Sabredelim, bu kadroyu bozmayalm.Ancak 1-2 yl sonra istediiniz ideal kadroyu oturtabilirsiniz. Bir takm ekip haline getirmek , 6 ay da olacak i deildir”

-Nuri Albayrak'a kar seime girdi ve seimi kaybetti devamnda alt yapnn banda grev ald. Bu konu da ne dersiniz?.
    -
    “O kendi bilecei bir itir. Ben zkan hocann alt yapda grev almasn etik mi deil mi diye tartmam. Peki ona bakan aday olarak rakip olan bir Albayrak niye onu ie ald. Bunu ok irdelemek lazm. Yani sizin rakibinizdir alalm, niye aldnz ie, bakan adayysa gelecek seimde de bakanl koyar, niye teknik adam olarak aldnz, siz bunu kabul ediyorsanz o neden kabul etmesin, o profesyonel bir adamdr. Onun oraya gelmesi yanl deildir, onu oraya getirenler yanl yapmtr. nk kongrede o da bakan adayyd. O zaman ki bakanla mcadele veriyordu. Senden daha iyi yaparm diyordu ve de gayette doald ve demokratik bir anlayt.

- Ben teknik direktrl braktm, ddm duvara astm demitiniz bu konuda bir teklif alrsanz kabul eder misiniz?

- “Hayr kesinlikle kabul etmem. imdi bunu ou insan yanl anlyor. Biz gemite hem teknik direktrdk hem de Trabzonluyduk, hem de Trabzonlu idarecilerle alyorduk. Akam sabah ne yapalm , nasl yapalm diye oturup konuurduk. Hep beraber karar alarak bir i yapyorduk. Ve de o zaman ki ynetici arkadalarmz hepsi futbolun iinden gelmi arkadalard. Yani dmanoca'n da, dmanguc'n de yneticilik yapm insanlar, Trabzonspor'da ynetici oldu. Para vererek Trabzonspor'da ynetici olmak isteyen arkadalar vard.dareci olmak istiyorlar, olsunlar, ama yrtmeyi bilmiyorlard, nasl olacak bu i. Artk Trabzonspor'da idari ve teknik menajere ihtiyac vardr. imdi Necmi hocay aldlar. Necmi hocann grevi nedir ne yapar bilmiyorum. Bir menajer ismiyle alnd ama isimle kalmamas lazm. Kulp zerinde yaptrmas gereken ileri olmas lazm. Menajer antrenrn altnda olmamas lazm. Biz bunlar 95-96 yllarnda akladk. ngiltere'den, talya'dan, Fransa'dan rnekler getirdik kulplerin nasl ileyiini, ngiltere'de teknik direktr, teknik menajerdi. Kulp menajeri olarak btn ileri idare eden adamd. Gerek ekonomik gerekse, teknik boyutunu…,

Avrupa'ya baktnzda, Avrupa ikiye blnm. Bir idari menajeri bir de teknik menajer var. Teknik ilerle uraan teknik menajer, futbol iinden gelmi, antrenr yapm…rnein bir banka mdrn emekli olmu bir adam. Veyahut belli bir personeli idare etmi bir adam. Trabzonspor'da yzlerce insan alyor. Orann da idare edilmesi lazm. Onlarn banda da bir amir olmas lazm. Bu neyle olacak ynetimle alanlar arasnda olacak, almalar srdrecek ynetime bilgi ve rapor verecek. Ynetim dlanacak manas gelmemeli. Teknik konularda, transferin yaplmasnda, futbolcu transferini teknik adam transferini kulbn hedeflerini belirleyecek 8-10 tan madde vardr. Onlar yaparak, ynetime raporunu verir. Ynetim de evet derse bu teknik menajer de ileri yapar. Onun iin bu tip idarecilere de ihtiyacmz var. Ama ii bilmedikleri iin yanlma endiesi var. i bilen 2 tane profesyonel, aadaki teknik kadro ile arada olmas lazm. Dnyada bunu byle yapyor.

Ben sahaya karak, Ahmet yle ko, Mehmet yle ko deil, kulbn teknik ilerini organize eden adam nasl olur. Transferiyle, antrenryle, ikinci antrenryle, kulbn faaliyetlerini organize edecek bir kiiye ihtiya var. Ben bunu anlatmaya alyorum. Bu saatten sonra ddkle olacak iler deildir, bilgi ile olacak ilerdir. Gemite kendini kabul ettirmi insanlarla olacak ilerdir. Yani siz gemite bu ileri ok iyi biliyordunuz, sizin fiziksel gcnz yoktu ama beyinsel gcnz vardr bu ileri kulbe beyninizle faydal olursunuz manasnda syledim.

-Ben teknik direktr deil de Trabzonspor'da menajer olarak grev yapabilirim, byle bir teklif yaplrsa kabul edebilirim mi anlam kar…

-“Ben Trabzonspor'da hibir zaman bir greve talip olmadm. Herkes bana talip oldu, ben grev kabul ettim. Bunun manas ben Ahmet, Mehmet olsun demiyorum. Trabzonspor'a idari teknik menajer olmas gerekiyor bunu ynetim kurullar kimi msait grrse onu almal. Bugn Nemci Perekli'yi grdler bir tane menajer aldlar, bir tane menajer daha olmas gerektiini sylyorum. Necmi orda ne yapyor onu ok merak ediyorum. Kulp zerinde teknik bir arl var m yok mu, antrenrn altnda m stnde mi alyor belli deil. Benim sylemek istediim menajer antrenrn zerinde olacak. Gerektiinde Ersun hoca ile anlaamadklarnda menajer Trabzonspor'a faydal olacak antrenr arayp bulacak.

-Trabzonspor'un kendi deerlerine sahip klmad konusunda neler syleyeceksiniz?

-Trabzonspor'un deerlerine, gemite baarl olmu kiilere, pasifte olsa bir grev veriliyor. Baktnz zaman Bayer Mnchen'e gemite baarl olmu milli takmda oynam ve futbol hayat bitmi adamlar kulbe de ok sk gryorum. Demek ki dediim noktaya geliyoruz, bunlar idari menajer mi teknik menajer mi, B. Munchen'de Uli Hoones yllarca ordadr, antrenr deiir ama o yerinde durur. Kulbn adeta demirba olmu. Her kulplerde bu vardr, ileri gitmi kulplerin uygulam olduu metottur. Bu Trkiye'de neden olmasn madem k, biz her eyi batdan alyorsak bir eyi icat etmiyorsak, batnn iyi eylerini neden onlardan istifade etmeyelim.

-Trabzonsporlu hocalar fazla tahamml edilmedi.Mesala bir enol Gne 4 ma sonra gnderildi…

- “Bu konuda ok haklsnz, 3 gnde 5 gnde baar beklememek lazm. Zaman lazmdr, hatta o teknik adamn 1 yl iinde transferde yapmas lazmdr. Bir yl alp takmn noksanlarn grmesi lazm. Ama dediim gibi eer teknik menajer olursa, menajerle i birlii iinde aratrarak, ekibini kurarak, hangi futbolcuyu hangi mevkide faydal olur diye sezon iinde onlarn aratrmasn yapp transfer ayna geldiinde de iin bitmesi lazm. Gemite baarl olduumuz dnemde 10 yl futbol oynayan futbolcu vard. 5 yl antrenrlk yapan 8-10 yl idarecilik yapan ynetici vard. Yani her ynetici baarl olmayabiliyordu, 5-6 tane ekirdek kadro kalyordu, dierlerini deiiyorduk. Biz 5-6 tane idareciye tecrbeli kiilere o veriyorduk. Onun yanna yeni genleri koyuyorduk, bylece gidiyordu.

yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

Trabzonspor'un ampiyon olmas iin, baary yakalamas iin ze mi dnmesi mi gerekiyor….

“Lige ilk ktmzda dme tehlikesi yaamayalm da, ne olursa oldun diyorduk. Ama daha sonra gelen ampiyonluklardan sonra vatanda,hep ampiyonlua artland”

-“ze dnmesi gerekmiyor. Kesinlikle ze dnmeleri gerekiyor.Daha da bir ey demiyorum. Ama ok iyi hesap etmesi lazm ve sabr davranlmas lazm. Yan yapt kadroda ilk kt mata byk baar beklemek mmkn deil. nand insanlara zaman vermesi lazm. Bir yl ampiyon olmadk diye dnyann sonu deil. 1984'den beri biz ampiyon olmuyoruz ama bu anlay bizi her sene ampiyonluktan uzaklatrd. Bir yl sonraya oturmu kadro saklayamyoruz. Varsayalm ki, bu yl 8-9 futbolcu alnd. Sabredelim, bu kadroyu bozmayalm, ancak 1-2 yl istediiniz kadroyu oturtabilirsiniz, 6 ay da olacak i deildir.

-Ersun Yanal'n gnderilmesi dnld, siz bunu nasl deerlendiriyorsunuz?

-Bu konuyu bilemiyorum, bana gre gerek futbol kadrosunda gerek, antrenrde, gerek ynetimde devamllk olmas lazm. Ersun Yanal'la devam etmekte fayda vardr. Baarl oyuncularn kadroda tutulmasnda fayda vardr. Baarsz olan futbolcularn yerine de transfer yapmak art.

-Futbol yaantnzda hi ama hi unutamadnz annz var m?

-“O kadar unutamadmz anlar var k, hangisini anlataym, 2. lig'den 1 lige ktmzda ampiyon olduum o an hi ama hi unutamyorum. 1. ligde ampiyon olduum zaman da hi unutamam. Belki bunlar Trk futbol tarihinde yn deitirdi. imdi resimleri buraya astm. Arkadalar buraya geldiinde onlar aklmda tutamam diye hepsine o resimleri gsteriyorum. Ben Fener Galatasaray ile yaptmz malarn fikstrn keye atm, gelen arkadalara gsteriyorum, bunlar unutulacak iler deil, gidiyorsunuz Fenerbahe'yi stanbul'da yeniyorsunuz. Basit bir i deil, 2. ligden kan bir takm ampiyon oluyor. dmanoca futbol oynarken, hem takm kaptanl hem de antrenrlk yaptm. Trkiye Amatr ampiyonu olduk. 2. ligde de ampiyon yaptm. Ligde yaptm 4 ampiyonluklar. Saryer'i balkan ampiyonu yaptm.Fenerbahe ile oynadmz malarda, 33 mata 17 galibiyet, 8 beraberlik, 8 malubiyet, 48 gol atmz, 30 gol yemiiz.Beikta ile, 34 mata 16 galibiyet, 9 beraberlik, 9 malubiyet 32 gol attk, 29 gol yemiiz. Galatasarayla ile, 31 mata 13 galibiyet, 8 beraberlik, 10 malubiyet, 30 gol attk, 28 gol yemiiz”

-Trabzonspor taraftarna, kamuoyuna vermek istediiniz bir mesaj var m?

“Trabzonspor tribnlerine bakyorum, takm kt gittiinde herkes “Yabanc oyuncu isteriz, yabanc hoca isteriz diye baryor.Nerdeyse yabanc idareci bile istenecek”

- “Sabrl olacaklar, setikleri ynetimi destekleyecekler, sahaya kan takmlarn iyi gnde de, kt gnde de destekleyecekler. Bu takm yenildiinde de ksmeyecekler. Kt oynadklar zaman darlmayacaklar, her zaman bu takmn destekisi olacaklar ve de malarna da gelecekler. Bu destek sadece ekonomik ynden olmaz. Tribnlere gelerek takmlarn destekleyecekler. Trabzonspor'un her zamankinden ok destee ihtiyac vardr. Biz hep kt ynlerini grerek deil, iyi ynlerini de grerek bu takm alklamamz lazm”

Harun-61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Almanya
    Ya
    37

biz grmedik o gnleri...

O Efsaneyi kurdugunuz icin size minnetdariz...

ellerinden perim Ahmet Hoca.
    .
    *
    * Azdan kan sz muallakta kalmaz, ya sa tarafa yazlr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dnya adamn ALLAH adam yapma Sanat'dr ~

yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

Resimler

Rportaj: Selahattin AYDINLI
    Kaynak:Haber61

selahattinaydinli@haber61.net

yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    30

Roprtaj batan aaya okursanz kafanzdaki tm sorularn cevabn bulabilirsiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)