Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi Başkan Daha Zengin ?

 1. #1
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  Serdær - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.10.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  11,460

  Standart Hangi Başkan Daha Zengin ?  Yıldırım askeriyeden kazanıyor, Şener devlete borç ödüyor

  Beşiktaş ve Galatasaray başkanları, Türkiye'nin önde gelen iki şirketinin veliahtı pozisyonunda. Aziz Yıldırım'ın hacmini askeri ihaleler oluştururken eski müflis Sadri Şener devlete borç ödüyor.

  Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin ya sahipleri veya vârisleri. "İşadamı" kimlikleriyle yetinseler gözden biraz daha ırak ama nispeten sakin bir yaşam sürecekler. Ancak onlar da futbolun o büyülü cazibesine kapılıp spotların altında yer almaktan kendilerini alamıyor.

  Hal böyle olunca da ilkokul sırasındaki bir çocuktan 70'ine merdiven dayamış bir ihtiyara kadar herkes tarafından "kritik" edilebiliyorlar: "Başkan yanlış yolda, transfere çok para harcadı.." Velakin malum olduğu üzere, madalyonun öbür yüzünde de "Büyük başkan el salla" diye birşey var!

  Onlar kulüp başkanlığını "fahri" bir iş olarak; futbolun diliyle söylemek gerekirse "takım aşkı" için yapıyor. Rakip fileler havalandığı müddetçe keyifleri yerinde oluyor da goller kendi kalelerine atılınca "sağlık-sıhhat" bile tehlikeye giriyor. Hani o anlarda "Gidip golf oynamak varken neden bu işteyim" diyebilirler. Özhan Canaydın'ın "pes etmesi"nin bir sebebi de belki sıhhatinin bozulması olabilir mi?

  Top yuvarlaktır, o yüzden futbolun "köşeli doğruları" yoktur. Futboldan kendine "çıkar sağlamak" için de sahaya inenler az değildir. Futbolu kendi çıkarları için kullananlar bir yana, hiçbir menfaat gözetmeyenler bile oyunun dolaylı kazanımından kaçınamazlar. Dünyanın en popüler sporunda yönetici olanlar da en azından "popüler" olurlar. Bu günümüz dünyası "geçer akçe"dir.

  Türkiye 5. büyük takımını bekleyedursun, spotları bu hafta 4 büyüklerin; Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un başkanlarına tutalım. Dört büyüklerin başkanları ne iş yapıyor? Bu sorunun cevabı pek ilgi çekici gelmeyebilir. O halde hangi başkan daha zengin? Peki bu sorunun bir cevabı var mı?

  Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Şirketler Grubu'nun Başkanvekili. Galatasaray Başkanı Adnan Polat ise Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Maktaş'ın; Trabzonspor Başkanı Sadri Şener de Simge İnşaat ve Manastır Turizm'in patronu...


  Polat ve Demirören veliaht

  Referans Gazetesi'nde yer alan habere göre Demirören ve Polat'ın üzerinde halihazırda babalarının gölgeleri var. Erdoğan Demirören zaten Demirören Şirketler Grubu'nun Başkanı olarak fiilen işlerin başında. İbrahim Polat ise Polat Holding'in Onursal Başkanı. Ne var ki Adnan Polat'ın futbol mesaisinin yoğunluğu düşünülürse onun da elinin hâlâ şirketlerin üzerinde olduğu pekâlâ söylenebilir.

  Fenerbahçe'nin güçlü başkanı Aziz Yıldırım, kendi şirketinin de tek hâkimi. Keza Sadri Şener de…

  Forbes'ın yaptığı "Türkiye'nin En Zengin 100 Ailesi" listesine Polat ve Demirören ailesi de girdi. Demirören Ailesi 500-750 milyon dolar arası gelirle sıralamada 83. olurken 300-500 milyon dolarlık aralıkla Polat Ailesi 87. sırada yer aldı.

  Türkiye'nin en büyük bütçesine sahip kulübün (Fenerbahçe) başkanı Aziz Yıldırım ise sıralamada yer almadı. Buna karşın Yıldırım'ın dayıları olan Makyal İnşaat'ın sahipleri Faruk ve Cengiz Yalçın kardeşler, 2-3 milyar dolarlık gelir aralığıyla listenin 18. sırasında yer aldılar.

  Yalçın Ailesi, kamuoyunda Aziz Yıldırım'ın "arkasındaki güç" olarak lanse ediliyor. Aile fertlerinden Osman Yalçın ise bu iddiaları "gülünç" bulduğunu kaydetmişti.

  Yalçın Ailesi'nin bir diğer ferdi Faruk Neşet Yalçın bugünkü Fenerbahçe yönetiminde asbaşkan ve dış ilişkiler sorumlusu olarak yer alıyor. 1963'te kurulan Makyal, özellikle NATO için yaptığı tesis ve üslerle tanındı. Aziz Yıldırım'ın sahibi olduğu Maktaş da NATO ihalelerine giren bir şirket. 1992-1994 dönemindeki ilk başkanlık görevinde Trabzonspor'a harcadığı parayı hibe eden Sadri Şener, bir süre sonra işleri bozulmuş ve iflas etmişti.

  Sadri Şener borç ödüyor

  TMSF'ye devredilen bankalara 134 milyon YTL ile en büyük borcun Sadri Şener'e ait olduğu basına yansımıştı. İflas ettikten sonra Simge İnşaat ve Manastır Turizm'i kuran Şener, devlete olan borçlarını yeniden yapılandırarak ödemeye başladı. Şener'in borç ödemesi sürüyor. Şener, yeniden dirilmeye çalışırken kardeşi Sani

  Şener'in şirketi TAV ise Türkiye'nin sayılı şirketlerinden birine dönüştü.

  Capital 500 listesine 84. sıradan giren TAV'ın 2006 cirosu 718.849.224 YTL idi.

  Eldeki verilere göre hangi başkanın en zengin olduğunu söylemek olası görünmese de en azından bunun Sadri Şener olmadığı söylenebilir. Yine de "Paranın ve imanın kimde olduğu bilinmez" atasözünü unutmamak gerektiğini hatırlatıp "şerh" koymayı da ihmal etmemeli.

  İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) son "İSO 500 Büyük/2006" listesinde Demirören Şirketler Grubu'na bağlı Milangaz 1.156.178.245 YTL'lik üretimden satışla 24. sırada yer aldı. Şirket 2005'te ise 17. idi. Polat Holding'in sahibi olduğu Ege Seramik ise 155.721.546 YTL'lik üretimden satış ile önceki yıla göre 13 basamak yükselerek 271. oldu.

  Milangaz Capital 500/2007 listesinde ise 1.218.663.224 YTL'lik ciro ile 45., Ege Seramik ise 160.786.808 YTL'lik ciro ile

  358. oldu. 2006 Ege Zirve sıralamasında ise Polat Holding kuruluşlarından Ege Seramik 155.721.546 YTL'lik üretimden satışla 43, Polat Maden de 16.179.572 YTL ile 263. sırada yer aldı. Demirören Şirketler Grubu'na bağlı Demirören Tüp ise 20.235.296 YTL'lik üretimden satış ile 230. oldu

  Bu arada Polat Holding'e bağlı piyasa değeri 111 milyon dolar olan Ege Seramik'in yüzde 17.15'i Morgan Stanley'e satılmıştı. Holding diğer hisselerinin de satışı konusunda Standart Ünlü Menkul Değerler'i görevlendirdi. Şirket 2007 için 7.8 milyon YTL kâr açıklamıştı.

  Özellikle üç büyük kulüp başkanları arasında kimin en zengin olduğunu söylemek pek mümkün değil ancak eldeki bu veriler de bir fikir verebilir.

  BAŞKANLARIN ŞİRKETLERİ

  ADNAN POLAT

  Polat Holding çatısı altında inşaat, turizm ve sanayi olmak üzere üç ana grup bulunuyor. İnşaat grubu altında Polat İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Polat İnşaat Malzemeleri Ticaret AŞ, turizm grubunun altında Polat Turizm Otelcilik Ticaret ve Sanayi AŞ, Polat Renaissance İstanbul Hotel ve Polat Renaissance Erzurum Hotel bulunuyor. Sanayi grubunda ise Ege Seramik, Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri, Polat Maden, Ege Birleşik Enerji Üretim ve Dağıtım, Polat Enerji, Ege İnşaat Malzemeleri Pazarlama, Ege Seramik Dış Ticaret, Ege Seramik İtalya SRL, Ege Seramik Trading East Europe, Ege Seramik Amerika Inc. şirketleri yer alıyor.

  YILDIRIM DEMİRÖREN

  Demirören Şirketler Grubu dört ana sektör altında faaliyetlerini yürütüyor. Bu ana sektörler sırasıyla gaz, sanayi, inşaat ve eğitim. Gaz Grubu altında Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz ve Güneşgaz olmak üzere 4 ayrı şirket yer alıyor. Sanayi Grubu adı altında ise Demirören Tüp, Azerbaycan Ağır Sanayi ve Parsat Piston olmak üzere üç şirket faaliyet gösteriyor. Ata Koleji ise grubun eğitim alanındaki şirketi konumunda bulunuyor.

  AZİZ YILDIRIM

  Maktaş şirketi boru hatlarından mühimmat tesislerine, pol tesislerinden kaplamalı sahalara kadar kadar çeşitli inşaat alanlarında faaliyet gösteriyor.

  1977'den 2004 kadar şirket bugüne kadar 425.878.168 dolar değerinde toplam 43 proje bitirmiş. Şirketin halihazırda süren ve toplam sözleşme bedeli 203.604.648 dolar olan 3 projesi ise devam ediyor. Devam eden bu üç projeden TSK'ya yapılan TAFICS'in toplam sözleşme bedeli 177.855.552 dolar. Şirketin referansları arasında Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Yapı Kredi Bankası, T. Telekom NATO ve Tafics Daire Başkanlığı, T. Siemens AŞ ile Fernau ve Preussag gibi yabancı kuruluşlar bulunuyor.

  SADRİ ŞENER

  Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in Simge İnşaat ve Manastır Otel ve Turizmcilik olmak üzere iki şirketi bulunuyor. Sadri Şener'in özellikle turizmciliğe yoğunlaştığı kaydediliyor.

  Şener'in Bodrum Torba'da Manastır Oteli'nin yanı sıra villalardan oluşan "Sadri Şener Sitesi" bulunuyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2006 yılında Şener'in 1.5 milyon dolar değerindeki Lord Byron isimli yatına ise el koymuştu.

  Vatan
  Büyük Takım Büyük Futbolcularla Olur !..
  Real Madrid
  Manchester United
  twitter.com/TSerdarSx

 2. #2
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  04.04.2008
  Yaş
  52
  Mesajlar
  63

  Standart

  bizimki en zenginin en fakiri

 3. #3

  Standart

  ilginç bir başlık
  Nick'ine sahip çık kampanyası byunus = yns61

 4. #4
  Forum Yöneticisi Cem Balcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.09.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  13,760

  Standart

  kesinlikle aziz yıldırım...
  • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara tıklayalım.


  • Forum Kurallarına aykırı her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayınız. 5. #5

  Üyelik tarihi
  26.06.2005
  Yaş
  37
  Mesajlar
  3,666

  Standart

  tabikide sorulcak sorumu aziz yıldırım adam paraya para demiyor yaa
  SÜRMENELİ MEHMET...

 6. #6

  Üyelik tarihi
  30.12.2007
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  4,236

  Standart

  gönlü en zengin bizim başkan

 7. #7
  Kazım Uzunboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.12.2006
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  21,714

  Standart

  Alıntı Murat Keçeci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  gönlü en zengin bizim başkan
  güzel bi cvp işte
  Yaşamak Direnmektir!

 8. #8
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  40
  Mesajlar
  8,700

  Standart

  o listeye giren degil girmek istemeyen aziz en zengindir!...

  kirli is yapanlar oyle listelere girmek istemezler.

  tav`in trabzonlu birisinin oldugunu bilmiyordum.
  ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)


  feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

 9. #9
  Emirhan Makul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.11.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  23,616

  Standart

  sanırım aziz yıldırım
  Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatıdır.

 10. #10
  Mustafa Mahmutoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.02.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesajlar
  674

  Standart

  Denizde Kum Azize Yıldırım'da para ...
  Bize Her Yer TRABZON!

 11. #11
  ccd6167 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.01.2008
  Nereden
  Kuzey Amerika
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11,025

  Standart

  bizimki hariç diğerleri hırsız valla hemde cok belli..

 12. #12
  ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.07.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  6,922

  Standart

  Önemli olan gönül kumbarası...

  EĞİTİM ŞART!!!

 13. #13
  psikopat_hamsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.05.2008
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  1,143

  Standart

  Aziz Yıldırım heralde.bizim başkan da az değil hani var onda da bişeyler
  ÇoCukLaR iNaNıN, iNaNıN ÇoCukLaR GüZeL GüNLeR GöReCeĞiZ GüNeŞLi GüNLeR

 14. #14
  ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.09.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  6,246

  Standart

  Kimsenin parasında gözümüz yok..başkan bizim başkanımız,Trabzonsporun başkanıdır..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •