Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaz Daðý , Siyanür Daðý

Çaðatay_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Standart Kaz Daðý , Siyanür Daðý

Arkadaþlar biliyorsunuz Kaz Daðlarý dünyada oksijen bakýmýndan en zengin 2. dað.Bu konuda Alpleri izliyor.

Kaz Daðlarý dünyanýn hiçbir yerinde bulunmayan bitkiler,eþsiz güzellikte çiçekler ve yüzlerce tür hayvana ev sahipliði yapýyor.Hani diyoruz ya "Ne güzel de yaratmýþ" diye , Allah her türlü güzelliði bizler için yaratmýþ , bize sahip çýkmak kalýyor.

Türk topraklarýnda dünyada tek olan yüzlerce þeye þu ana kadar sahip çýkamadýk.Antep baklavasýný bile yunanlarýn elinden zor kurtardýk.Hacývat Karagöz'ü kurtaramadýk bile..Þimdi bir tehlike ile daha karþý karþýyayýz.O eþsiz güzelliklerin bulunduðu Kaz Daðlarý altýn aramalarý sebebi ile 100.000'lerce ton siyanürün yuvasý olacak..

Ben her yýl Balýkesir in Edremit ilçesinin Akçay beldesine giderim.Tatil için ideal bir yer bilenler bilir.Yerden buz gibi su çýkar.Su oranýn en büyük özelliklerinden birisidir.Ama eðer yer altý sularýna siyanür karýþýrsa , onu içmek ölümden baþka birþey olmayacaktýr.

Ayrýca yine bu beldelerde birçok Trabzonlu hemþerimiz yaþýyor.Birkaç Trabzonluya denk geldik.Burada hep var mý Trabzonlu diye sorduk.Kendisi güldü "Aðabey burdan yukarsý Sürmene , Akçaabat , Of.. Baþka adam bulamazsýn" dedi.Yani tüm insanlýðýn sevdiði,dünyanýn göz bebeði bir yer.

Yani Türkiyenin milli serveti , akýbeti þimdiden belli olan bir iþ için feda ediliyor.Kime mi ? Yabancý altýn madeni arayan þirketlere.Bundan rant saðlayacak birileri elbet vardýr.Ama biz Atatürk gençleri olarak izin vermeyelim.Vatanýn her karýþ topraðý þehit kanlarý ile sulanmýþken , þehitlerimizin kanýna deðer biçmek kimsenin haddi deðildir.

Dünya için bir deðer olan Kaz Daðlarý'ný korumak hepimizin görevidir.Bunun için Trabzonlusu , Rizelisi , Diyarbakýrlýsý , Hataylýsý diye bir ayrým olmaz.Bu bizim milli servetimizdir.Lütfen bu konuda duyarlý olalým , elimizden geldiði kadar bunun önemini insanlara anlatalým.Yurdun tamamý halka aittir.Kimse bu zenginlikleri istediði gibi kullanma lüksüne sahip deðildir.

Týpký Ulu Önder'in de dediði gibi "Hattý müdafaa yoktur, sathý müdafaa vardýr. O satýh bütün vatandýr. Vatanýn her karýþ topraðý vatandaþýn kanýyla ýslanmadýkça, terk olunamaz."

KAZDAÐI’NDA ALTIN ÇIKARILIRSA NELER OLACAK?
    * Kaz Daðý’nda altýn çýkarýlýrsa; 1 trilyon ton toprak iþlenecek, 400 bin ton siyanür kullanýlacak.
    * Kaz Daðý’nda altýn çýkarýlýrsa; 2 milyon 580 bin dönüm orman, 10 milyon zeytin aðacý etkilenecek.
    * Kaz Daðý’nda altýn çýkarýlýrsa; su kaynaklarý azalacak ve kirlenecek.
    * Kaz Daðý’nda altýn çýkarýlýrsa; orman köylülerinin geçim kaynaðý azalacak ve göçe zorlanacak, 20 bin zeytin üreticisi, 80 bin zeytin iþçisi ile 30 bin aile etkilenecek. Ürünlerimize alýcý bulamayacaðýz. Bölgemize turist gelmeyecek.
    * Her yýl zeytinden, zeytinyaðýndan ve diðer tarým ürünlerinden elde edilen 650 milyon dolar ve ayrýca turizm gelirleri kesilecek.
    Bir altýn madeninin ömrü 10 yýl… Kaz Daðý’nda altýn çýkarýlýrsa; 10 yýl sonra siyanür çukurlarýyla üzerinde ot bitmeyen toprak daðlarý kalacak. 10 yýlda verilen zarar yüzlerce yýl temizlenemeyecek. Siyanür ve aðýr metallere maruz kalacak, zaman içinde ölümcül hastalýklara yakalanacaðýz.
    Kazdaðlarý'ndan Sonra Sýra Artvin'de

Yeþil Artvin Derneði'nden yapýlan açýklamaya göre Artvin'in Cerattepe mevkii de altýn arayan þirketin istilasý altýnda. Dernek yetkililerinden Erdoðan Gazihan yaþananlarý þöyle anlattý: 'Inmet Mining firmasý altýn madeninin çýkarýlmasýný kolaylaþtýrmak için önce bakýr madenini çýkartmaya karar vermiþti. Böylece, bakýr madenciliðinden sonra zaten tahrip edilmiþ bir bölge olacak olan Cerattepe'de sonralarý altýn madeni çýkartmak daha kolay olacaktý. Tüm Artvin 15 yýldýr direniyor. Ancak ‘bu tip þirketlerin önüne geçmek, yeni çýkan Maden Kanunu ile neredeyse imkânsýz hale geldi.'
    Konu Çaðatay_ tarafýndan (05.04.2008 Saat 17:12 ) deðiþtirilmiþtir.
    "Büyüklük haksýzca kazanýlaný hak görmek deðil, haksýzlýklara raðmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

kaz daðý kazýmýný mahkmeler durdurmadýmý bizim devletimiz ne iþe yarar ancak konuþmaya yarar ama iþ vatandaþýn saðlýðýna geldimi çernobil gibi olaylarda ne yaptýðý malum hemde Allahýn yarattýðý o güzelim yere nasýl kýyýyorlar

Ömer SEVÝNÇ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    35

Kaz Daðý'ný korumak bir yana. Bu iþe Atatürk'ü, þehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakasý var þehitlerimiz kanýna deðer biçmekle? Ne alakasý var hattý müdafayla sattý müdafayla? Kamplaþma yaratmaktan baþka amaçlarý yok. Kaz Daðý falan da umurlarýnda deðil..

Çaðatay lafým sana deðil. Þu metni yazanlara. Metni sen yazdýysan ne de güzel kapak olur bana
    Konu Ömer SEVÝNÇ tarafýndan (06.04.2008 Saat 13:43 ) deðiþtirilmiþtir.
    Sâhipsiz olan memleketin batmasý haktýr;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktýr!
    - Eomer -

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Metni ben yazdým Ama kapak falan yok dostum maksat görüþlerimizi paylaþmak Bakýþ açým kamplaþma yaratacak türden deðil.Ne þekilde baktýðýmý anlatayým kýsaca.

Þehit derken , bizim atalarýmýz bu güzel topraklarýn bir karýþýný vermemek için canlarýný verdi , biz bugün bunlarý hiçbir karýmýz olmadan yabancý þirketlerin maden araþtýrmalarý için feda ediyoruz.Zaten kar olsa bile doðal güzellikler ön planda olmalý.Bu güzellikler korunmadan bu tip eylemlere giriþilmesi onlara bir haksýzlýk.Ve tekrarlýyorum sadece bana göre böyle.Sizler katýlmak zorunda elbette deðilsiniz.

Sathý müdafaa diyince bu da tutup savaþacaðýz anlamýnda deðil Sadece þunun altýný çizmek istedim.Doðal güzelliklerimiz ve dolayýsýyla Kaz Daðý milli servetimizdir.Bunu sadece Egeliler savunursa bu hoþ olmaz.Bugün kötü bir olaya nasýl hep beraber üzülüyorsak , milli servetlerimize de birlikte sahip çýkmalýyýz.Zaten gördüðünüz gibi alttaki yazýda Artvin ilimizin akýbeti de yer alýyor.

Umarým anlatabilmiþimdir yazýyý yazarken biraz da sinirliydim ondan biraz gaza gelmiþ olabilirim

Yani bu siyasetler üstünde bir mesele.Bunu yapan kim olursa olsun karþýsýnda olmak gereklidir.Ülkemizin güzelliklerini korumakta hemfikir isek , topyekün bir mücadele bence kamplaþma yaratmaz..

@Maçka61

Üzüldüðüm de o.Allah bu güzellikleri bizlere bahþetmiþ , biz de bunlara sahip çýkmak yerine burada altýn madeni aramak gibi doðaya en zarar veren eylemi gerçekleþtirmek için fýrsat kolluyoruz.Yazýk günah deðil mi ?

Buraya her yýl binlerce turist geliyor.Maden gelirinin onlarca katý geliri zaten bu þekilde elde ediyoruz.Hem de aðaçlarý kesip siyanür yayarak deðil , güzelliklerimizi dünyaya sergileyerek.
    Konu Çaðatay_ tarafýndan (07.04.2008 Saat 12:44 ) deðiþtirilmiþtir.
    "Büyüklük haksýzca kazanýlaný hak görmek deðil, haksýzlýklara raðmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Alýntý Eomer Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kaz Daðý'ný korumak bir yana. Bu iþe Atatürk'ü, þehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakasý var þehitlerimiz kanýna deðer biçmekle? Ne alakasý var hattý müdafayla sattý müdafayla? Kamplaþma yaratmaktan baþka amaçlarý yok. Kaz Daðý falan da umurlarýnda deðil..

Çaðatay lafým sana deðil. Þu metni yazanlara. Metni sen yazdýysan ne de güzel kapak olur bana
    Alýntý Çaðatay Bahadýr Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Metni ben yazdým Ama kapak falan yok dostum maksat görüþlerimizi paylaþmak Bakýþ açým kamplaþma yaratacak türden deðil.Ne þekilde baktýðýmý anlatayým kýsaca.
    Aman aman... ççç ççç

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Al sana kamplaþma Þaka bi yana tartýþarak geliþcez.Süleyman abi araya nifak tohumlarý ekme

Özkan Sümer

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Ýtiraf edeyim altýn bulmak için kazardým bu protesto edenlerin çoðuda benim gibi düþünür ne yaparsýn protesto, slogan,eylem damarýmýza iþlemiþ Ýnþaallah ordan bir altýn çýkarda o zaman görürüm milletimi burasý Türkiye
    Kazimiþi gzas vorert

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)