Hesaplipazar
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Kaz Da , Siyanr Da

aatay_ - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.05.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Standart Kaz Da , Siyanr Da

Arkadalar biliyorsunuz Kaz Dalar dnyada oksijen bakmndan en zengin 2. da.Bu konuda Alpleri izliyor.

Kaz Dalar dnyann hibir yerinde bulunmayan bitkiler,esiz gzellikte iekler ve yzlerce tr hayvana ev sahiplii yapyor.Hani diyoruz ya "Ne gzel de yaratm" diye , Allah her trl gzellii bizler iin yaratm , bize sahip kmak kalyor.

Trk topraklarnda dnyada tek olan yzlerce eye u ana kadar sahip kamadk.Antep baklavasn bile yunanlarn elinden zor kurtardk.Hacvat Karagz' kurtaramadk bile..imdi bir tehlike ile daha kar karyayz.O esiz gzelliklerin bulunduu Kaz Dalar altn aramalar sebebi ile 100.000'lerce ton siyanrn yuvas olacak..

Ben her yl Balkesir in Edremit ilesinin Akay beldesine giderim.Tatil iin ideal bir yer bilenler bilir.Yerden buz gibi su kar.Su orann en byk zelliklerinden birisidir.Ama eer yer alt sularna siyanr karrsa , onu imek lmden baka birey olmayacaktr.

Ayrca yine bu beldelerde birok Trabzonlu hemerimiz yayor.Birka Trabzonluya denk geldik.Burada hep var m Trabzonlu diye sorduk.Kendisi gld "Aabey burdan yukars Srmene , Akaabat , Of.. Baka adam bulamazsn" dedi.Yani tm insanln sevdii,dnyann gz bebei bir yer.

Yani Trkiyenin milli serveti , akbeti imdiden belli olan bir i iin feda ediliyor.Kime mi ? Yabanc altn madeni arayan irketlere.Bundan rant salayacak birileri elbet vardr.Ama biz Atatrk genleri olarak izin vermeyelim.Vatann her kar topra ehit kanlar ile sulanmken , ehitlerimizin kanna deer bimek kimsenin haddi deildir.

Dnya iin bir deer olan Kaz Dalar'n korumak hepimizin grevidir.Bunun iin Trabzonlusu , Rizelisi , Diyarbakrls , Hatayls diye bir ayrm olmaz.Bu bizim milli servetimizdir.Ltfen bu konuda duyarl olalm , elimizden geldii kadar bunun nemini insanlara anlatalm.Yurdun tamam halka aittir.Kimse bu zenginlikleri istedii gibi kullanma lksne sahip deildir.

Tpk Ulu nder'in de dedii gibi "Hatt mdafaa yoktur, sath mdafaa vardr. O sath btn vatandr. Vatann her kar topra vatandan kanyla slanmadka, terk olunamaz."

KAZDAI’NDA ALTIN IKARILIRSA NELER OLACAK?
    * Kaz Da’nda altn karlrsa; 1 trilyon ton toprak ilenecek, 400 bin ton siyanr kullanlacak.
    * Kaz Da’nda altn karlrsa; 2 milyon 580 bin dnm orman, 10 milyon zeytin aac etkilenecek.
    * Kaz Da’nda altn karlrsa; su kaynaklar azalacak ve kirlenecek.
    * Kaz Da’nda altn karlrsa; orman kyllerinin geim kayna azalacak ve ge zorlanacak, 20 bin zeytin reticisi, 80 bin zeytin iisi ile 30 bin aile etkilenecek. rnlerimize alc bulamayacaz. Blgemize turist gelmeyecek.
    * Her yl zeytinden, zeytinyandan ve dier tarm rnlerinden elde edilen 650 milyon dolar ve ayrca turizm gelirleri kesilecek.
    Bir altn madeninin mr 10 yl… Kaz Da’nda altn karlrsa; 10 yl sonra siyanr ukurlaryla zerinde ot bitmeyen toprak dalar kalacak. 10 ylda verilen zarar yzlerce yl temizlenemeyecek. Siyanr ve ar metallere maruz kalacak, zaman iinde lmcl hastalklara yakalanacaz.
    Kazdalar'ndan Sonra Sra Artvin'de

Yeil Artvin Dernei'nden yaplan aklamaya gre Artvin'in Cerattepe mevkii de altn arayan irketin istilas altnda. Dernek yetkililerinden Erdoan Gazihan yaananlar yle anlatt: 'Inmet Mining firmas altn madeninin karlmasn kolaylatrmak iin nce bakr madenini kartmaya karar vermiti. Bylece, bakr madenciliinden sonra zaten tahrip edilmi bir blge olacak olan Cerattepe'de sonralar altn madeni kartmak daha kolay olacakt. Tm Artvin 15 yldr direniyor. Ancak ‘bu tip irketlerin nne gemek, yeni kan Maden Kanunu ile neredeyse imknsz hale geldi.'
    Konu aatay_ tarafndan (05.04.2008 Saat 17:12 ) deitirilmitir.
    "Byklk hakszca kazanlan hak grmek deil, hakszlklara ramen kazanabilmektir."

zkan Smer

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

kaz da kazmn mahkmeler durdurmadm bizim devletimiz ne ie yarar ancak konumaya yarar ama i vatandan salna geldimi ernobil gibi olaylarda ne yapt malum hemde Allahn yaratt o gzelim yere nasl kyyorlar

mer SEVN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.11.2004
    Nereden
    Almanya
    Ya
    32

Kaz Da'n korumak bir yana. Bu ie Atatrk', ehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakas var ehitlerimiz kanna deer bimekle? Ne alakas var hatt mdafayla satt mdafayla? Kamplama yaratmaktan baka amalar yok. Kaz Da falan da umurlarnda deil..

aatay lafm sana deil. u metni yazanlara. Metni sen yazdysan ne de gzel kapak olur bana
    Konu mer SEVN tarafndan (06.04.2008 Saat 13:43 ) deitirilmitir.
    Shipsiz olan memleketin batmas haktr;
    Sen ship olursan bu vatan batmayacaktr!
    - Eomer -

yelik tarihi
    12.05.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Metni ben yazdm Ama kapak falan yok dostum maksat grlerimizi paylamak Bak am kamplama yaratacak trden deil.Ne ekilde baktm anlataym ksaca.

ehit derken , bizim atalarmz bu gzel topraklarn bir karn vermemek iin canlarn verdi , biz bugn bunlar hibir karmz olmadan yabanc irketlerin maden aratrmalar iin feda ediyoruz.Zaten kar olsa bile doal gzellikler n planda olmal.Bu gzellikler korunmadan bu tip eylemlere giriilmesi onlara bir hakszlk.Ve tekrarlyorum sadece bana gre byle.Sizler katlmak zorunda elbette deilsiniz.

Sath mdafaa diyince bu da tutup savaacaz anlamnda deil Sadece unun altn izmek istedim.Doal gzelliklerimiz ve dolaysyla Kaz Da milli servetimizdir.Bunu sadece Egeliler savunursa bu ho olmaz.Bugn kt bir olaya nasl hep beraber zlyorsak , milli servetlerimize de birlikte sahip kmalyz.Zaten grdnz gibi alttaki yazda Artvin ilimizin akbeti de yer alyor.

Umarm anlatabilmiimdir yazy yazarken biraz da sinirliydim ondan biraz gaza gelmi olabilirim

Yani bu siyasetler stnde bir mesele.Bunu yapan kim olursa olsun karsnda olmak gereklidir.lkemizin gzelliklerini korumakta hemfikir isek , topyekn bir mcadele bence kamplama yaratmaz..

@Maka61

zldm de o.Allah bu gzellikleri bizlere bahetmi , biz de bunlara sahip kmak yerine burada altn madeni aramak gibi doaya en zarar veren eylemi gerekletirmek iin frsat kolluyoruz.Yazk gnah deil mi ?

Buraya her yl binlerce turist geliyor.Maden gelirinin onlarca kat geliri zaten bu ekilde elde ediyoruz.Hem de aalar kesip siyanr yayarak deil , gzelliklerimizi dnyaya sergileyerek.
    Konu aatay_ tarafndan (07.04.2008 Saat 12:44 ) deitirilmitir.

zkan Smer

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Alnt Eomer Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Kaz Da'n korumak bir yana. Bu ie Atatrk', ehitlerimizi alet edenlerden nefret ediyorum. Ne alakas var ehitlerimiz kanna deer bimekle? Ne alakas var hatt mdafayla satt mdafayla? Kamplama yaratmaktan baka amalar yok. Kaz Da falan da umurlarnda deil..

aatay lafm sana deil. u metni yazanlara. Metni sen yazdysan ne de gzel kapak olur bana
    Alnt aatay Bahadr Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Metni ben yazdm Ama kapak falan yok dostum maksat grlerimizi paylamak Bak am kamplama yaratacak trden deil.Ne ekilde baktm anlataym ksaca.
    Aman aman...

yelik tarihi
    12.05.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Al sana kamplama aka bi yana tartarak gelicez.Sleyman abi araya nifak tohumlar ekme

zkan Smer

OYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

tiraf edeyim altn bulmak iin kazardm bu protesto edenlerin ouda benim gibi dnr ne yaparsn protesto, slogan,eylem damarmza ilemi naallah ordan bir altn karda o zaman grrm milletimi buras Trkiye
    Kazimii gzas vorert

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)