Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Altyapı ve Profesyonellik?

Şuayip Aydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Altyapı ve Profesyonellik?

Trabzonspor'da altyapı faaliyetleri 1971 yılında A Genç Takım olarak başlatıldı. Daha sonra Paf Takım, Süper Genç Takım, B Genç Takım, A Yıldız Takım, B Yıldız Takım, A Minik Takım, B Minik Takım ve Gözlem Grubu oluşturularak faaliyetlerini sürdürdü.

Kurulduğu günden, günümüze kadar altyapıda çok önemli oyuncular yetiştirmiş. Trabzonspor'a ve Türk futboluna sayısız oyuncular kazandırmıştır. Yine altyapıda birçok teknik adam çalışmış, bu oyuncuların Türk futboluna kazandırılmasında büyük pay sahibi olmuşlardır. Trabzonspor altyapısı üretkenliğini her dönemde sürdürmüş, Türk futboluna sayısız oyuncu ve teknik adam kazandırmıştır. Ayrıca Trabzonspor altyapısı genç milli takımlara birçok oyuncu vermiştir. Son 5 yılda genç milli takımlara 45 futbolcu verilmiştir.

Trabzonspor altyapısı gerek oyuncu yetiştirmede, gerekse saha sonuçlarında kendini bütün Türkiye'ye kanıtlamış ve bugün altyapı denince Türkiye'de ilk akla gelen kulüpler arasında yerini almıştır.

Trabzonspor altyapısı 1994'de Sn. Özkan SÜMER'in yeniden göreve gelmesiyle yeniden bir yapılanmanın içine girmiş ve bunda önemli mesafeler katetmiştir. İlk önce tesisleşmeye gidilmiş ve 2 çim, birde toprak saha yapılmıştır. Altyapı tesisi yapılmış, burada ihtiyacı olan oyuncuların konaklama, beslenme gibi ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Trabzonspor altyapısı 1995'de Trabzonspor ve Milli Eğitim ile işbirliğine girmiş ve Dünya'da bir benzeri olmayan İlkokullar arası futbol şenliğini Trabzon'da başlatmıştır. Bunu geleneksel hale getirmiş ve bu yönde örnek teşkil etmiştir. Bu yolla hem futbolu ilkokullara sokmuş hem de kendine ve diğer kulüplere oyuncu kaynağı sağlamıştır.

Okul-Aile ve kulüp işbirliğine önem vermekte, periyodik aralıklarla ailelerle toplantılar yapılmakta, oyuncuların daha verimli hale gelmesi için bu işbirliğinin gerekliliğine inanılmaktadır.

Oyuncuların okuldaki eğitimlerinin önemini bilmekte ve önce okul ilkesini benimsemiştir. Başarılı öğrenciler ödüllendirilmekte ve başarısız öğrencilerin başarılı hale gelmesi için teşvik edilmektedirler.

Lisanslı oyuncularının haricinde lisanssız olarak eğitim gören gözlem grupları vardır. Bu gruplarda başarılı olan, gelişme sağlayan oyuncular lisanslanıp kulüp bünyesine katılmaktadır.

Sezon başından Haziran ayı boyunca yurt içinden, yurtdışından yaşı uygun olan oyuncuların seçmeleri yapılmakta ve uygun görülenler kulübe kazandırılmaktadırlar.

Ayrıca yıl boyu yaşı uygun olan oyuncuların seçmeleri aralıksız yapılmaktadır. Sezon sonlarında her yıl bütün gruplarda seleksiyon yapılmakta, gelişme sağlayamayan oyuncular serbest bırakılmakta ve onlardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Başka kulüplerde oynama ve kendilerini geliştirme adına önleri açılmaktadır. Bölge takımlarının altyapı faaliyetleri yakından takip edilmekte ve beğenilen oyuncuları profesyonellik hakları saklı kalmak kaydıyla malzeme yardımı yapılarak kulüp bünyesine katılmaktadır.

Birçok şehirde olmayan yıldız ve minik faaliyetin aksine Trabzon'da Trabzonspor'un organize ettiği B-Minik müsabakaları Trabzonspor tesislerindeki çim sahalarda yapılmaktadır.

Bölgemizdeki diğer kulüplerin oyuncularına altyapıda çalışma hakkı verilmiştir. Kulüplerin önereceği oyuncu ve oyunculara kendi bünyemizdeki oyuncularla birlikte (Yaş gruplarına göre) eğitim verilmektedir.

Diğer kulüplerden bünyemize katılan oyuncular profesyonel takıma (Trabzonspor) aktarıldığı takdirde o oyuncuların ilk kulüp antrenörlerine takdir ve teşvik için ödül ve hizmet belgeleri verilmektedir.

Daha önceki dönemlerde Trabzonspor, diğer kulüplerden sürekli kendi bünyesine oyuncu katarken, son dönemlerde katmaktan çok oyuncu verir duruma gelmiştir.

Amatör kulüplerle birebir temas edilerek her konuda işbirliği ve yaklaşım sağlamaya çalışılmış ve bunda gözle görülür ilerlemeler kaydedilmiştir.

Trabsonspor altyapısında görev alan teknik adamlar ve görevliler çok büyük özverilerle çalışmaktadırlar. Örneğin hiç izin kullanmamaktadırlar. Görevleri olsun olmasın her zaman tesislerde veya altyapıyı ilgilendiren bir işle ilgilenmektedirler. (Müsabaka izlemek, okularla ve velilerle diyalog kurmak v.b.)

Sonuç olarak, Trabzonspor altyapı faaliyetlerinde amaç; Trabzonspor'un ihtiyacı olan rekabette ona üstünlük sağlayacak Ruhsal - Zihinsel - Fiziksel ve Teknik yönden iyi oyuncular kazandırmaktır. Oyuncuların kendi kendilerini üretmeleri için onlara yardımcı olmak ve olabildiğince olanak sağlamaktır. Çalışmalarını bu doğrultuda sürdüren altyapı, bu güne dek olduğu gibi bundan sonra da üretkenliğini sürdürecektir.

-------------------------------------------------------------------------------
    aradim amam bulamdim gerk gordum cunku alt yapi onemlidir oncen alt yapidan cikan futbolcularla bu klub sampiyon olmustur demek gene ayni olacak bunlaar bir tanesi

BARIS MEMIS

Tam adı: Barış Memiş
    Doğum tarihi: 05.01.1990
    Doğum yeri: Trabzon,Akçaabat
    Boyu: 1.66 cm
    Kilosu: 64,5 kg
    Mevkii: Orta Saha
    Kulüp Bilgileri
    Bulunduğu kulüp: Trabzonspor
    Numarası: 90
    Profesyonel Kariyeri
    2007-2008 Trabzonspor 4(1)
    Milli Takım Kariyeri
    U-17 Milli Takım
    U-18 Milli Takım
    Son güncelleme: 24 Ocak 2008
    5 Ocak 1990 Akçaabat doğumlu. U17 ve U18 Milli Takımı kadrolarında görev yapmıştır.
    Trabzonspor A takımı formasıyla görev aldığı ilk resmi maç olan Trabzonspor - MKE Kırıkkalespor (4 ocak 2008) maçında ilk resmi golünü atmıştır.Genç yetenek Trabzonsporun gelecek yıldızların biri olarak kabul edilmektedir..

peki baska barislar hamiler ogunler yokmu bu alt yapida var tabi ama onlari cikarmak onemlidir yonetim dedi taraftardan bilgi alisverisi yapacaz tamam o zamn biz taraftar olarak alt yapida beyendimiz futbolculari gun yuzune cikaralimben ilk olarak ben yapayim dedim

ufuk bayraktar devre arasi diyarbakirspor'a kiralandi gelecegin sol aciklarindan biri olacak
    Kiminle Gezdigimize,Kimlerle Arkadaşlık Ettigimize Dikkat Etmeliyiz! Çünkü Bülbül Güle, Karga Çöplüge Götürür:

Hüdai Pervaneli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Trabzonspor alt yapisindan yetisen cokoyuncu var

Şuayip Aydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı muchtar61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzonspor alt yapisindan yetisen cokoyuncu var
    onemli olan bunlarin en iyisini bulmaktir gerek paf maclarini izlemek gerek onlar hakkinda bilgi toplamak bizimde gorevimiz herseeyi yonetimden beklersek olmaz o zaman yonetim ne yapcak borcmu odeyek yildizmi aracak stad mi yapcak ts tv mi kuracak azda olsa belkide cok buyuk paralar gelcek bir yabnci oyuncuda daha iyi olan has trabzon kani ile ondan daha iyi bir futbolcuyu elimizden kaciracazz en iyisi bunlar yasan masin bir ornek ali guzeldal murat ocakgin yerine alindi ama beklenen verimi veremeyinde kiralik olarak belediye verildi ben bunlar yasan masin istiyorummm
    Kiminle Gezdigimize,Kimlerle Arkadaşlık Ettigimize Dikkat Etmeliyiz! Çünkü Bülbül Güle, Karga Çöplüge Götürür:

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

inşallah artık altyapı futbolcularımızdan efsane yıllarda olduğu gibi yararlanacağız

halily3461 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Antİ Fb Gs Bjk GerÇek Kral Trabzonspor

Türkiyenin Brezilyası Trabzonspor'un Alt yapısının Avrupa Dünya standartlarında olmadığını düşünüyorum ( AJAX ) alt yapısının veya bu konudaki dünya külüplerinin Profesyonel alt yapı sistemi takip edilmeli ve sistemleri entegre edilmeliii gerekirse oradan profesyonel antrönerler getirilmelii alt yapıdaki hocalarımız çağın gerisinde kalmıştır bu yüzden topçu yetişmiyoo alt yapıdan allah vergisi yeteneği olan ( sergen ) gibi topçular 1000 yılda 1 dahinin dünyaya gelmesi gibi beklenmemeli bekleyemeyizde

saygılarımla

TRABZONSPOR BİZİZ BİZ TRABZONSPORSUZ HİÇİZ

BİZE HER YER TRABZONNNNNNN

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Altyapıyla ilgili başlık aradım sadece bunu bulabildim.

Altyapı ciddi olarak sorgulanmalı. Neden şu an A takımımızda devamlı oynayabilecek nitelikte bir oyuncu çıkmadı? Neden Trabzonspor'un kaptanlığını kaldırabilecek isimler çıkmıyor?

Altyapıdan yetişen oyuncular neden farklı işlere girişti? (Ör; Ali Şen Kandil, Gökdeniz Karadeniz)

Nedir sorun???

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Bunu transfer başlığına taşıyalım bence Süleyman
    Trabzonspor taşralı olmaktan gelen ezikliğin, merkez karşısında ikinci derecede veya gölgede bırakılmış olmaktan sıyrılmak isteyen kompleksli yaranma tutumunun değil, otantik inisiyatifin sembolüdür İsmet Özel

Cabri61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin

Alt yapımızda verilen eğitim dünya futbolunun neresinde?Bunları da sorgulayalım.
    Alman altyapısına sahip diyoruz.Bizim neyimiz eksik,neler yapıyoruz?Hocalarımız kaliteli mi?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Erdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu transfer başlığına taşıyalım bence Süleyman
    Abi, bu konu orada araya kaynayıp gider. Bence ayrıca irdelenmesi gereken bir konu.

Kewell'ı gazoz kasasının üzerinde izleyip daha sonra aynı takımda oynayan Arda gibi 22 yaşında kaptan olabilecek bir futbolcumuz neden yok?

A.Ali Karanis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İçel

Trabzonsporun,b genç liglerini izleyen scoutları var mi acaba.gaziantepspor,sivasspor,adanaspor,kayserispo run filan bizim bölgede futbolcu izlediğini duydum ama trabzonsporun izlediğini hiç duymadım.yetenekli ve daha çok genç futbolcular(93-94 doğumlu) var..allah izin verirse b gençte oynayabilirim bu yıl.

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Bir zamanlar Türkiyenin en iyi altyapısı Trabzonsporda diye övünüp dururduk şimdi ise bizim alt yapı oyuncularımız kamp kadrosunu doldurmaya yarıyor..

İki sene üst üste dünya liseler arası finale çıkan birisinde kupayı alan takımdan hiç mi oyuncu çıkmaz?

Artk dünyada 2 çeşit sistemi uygulayanlar başarılı oluyorlar:
    1. Alt yapıdan oyuncu çıkaranlar
    2. R.Madrid gibi büyük paralara kaliteli oyuncu alanlar.

Trabzonspor 2. şıkkı uygulayamayacağı için mecburen 1. şıkkı uygulamalı ama bunu yıllardır nedense düşünmek istemiyorlar.

Ben diyorum alt yapıya çok sağlam 3-4 tane hoca, 3-4 tane de çok iyi gözlemci almak lazım. Her sezon belirli seviyeye geen oyuncular maçların son 5-10 dk'sında oyuna girip tecrübe kazanmalılar. Daha sonra da 1. ligden 11 başlayacakları bir klüple anlaşılıp 1 seneliğine kiraya verilmeliler. Uzun vadeli bir yatırım ama denenmeli...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çılgın Hamsi

İHSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Futbolcu fabrikası Trabzon diye kendimizi avutuğumuz altyapımız bu mu yani?
    avatar: şike soruşturmasını yürüten özel yetkili savci Mehmet BERK.

Nereden
    Asya Diğer

Son zamanlarda piyasada adı geçen birçok genç futbolcu var. Ama kaç tane mevkisinin hakkını verebilen bir futbolcu haline gelebilecek? Batuhan mesela, bir cevher. Ama bir türlü düzene girdiğini göremedik. Kendini geliştirmesi geçtim, düzenli forma bile giyemiyor. Rooney'e bak bir de, Everton'dan beri kariyeri hep yukarı doğru tırmanıyor. Arada sakatlık vs dışında kesinti yok. Barış diyorlar, cevher. Ama durumu ortada. Oynasa bir türlü, gitse öteki türlü.

Trabzon'da her zaman en az 1 - 2 tane cevher çıkartıyor. Ama bir türlü işleyemiyor. Aslında ülkenin sorunu bu, sadece Trabzonpor'un değil. Ali Şen Kandil vardı, genç milli takımlarda fırtına gibi esen Ergin vardı, Feridun vardı, Yattara'nın Beyazı Ufuk Bayraktar vardı. Hepsi sıradan futbolcular olarak ömürlerine devam ediyorlar. Yazı gelirse bir adam tutuyor, tura geliyorsa tutmuyor. Maalesef ülke futbolu olasılıklara kalmış.
    Konu ceserdar tarafından (30.08.2009 Saat 05:07 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Asya Diğer

Belki komik gelebilir. 7 - 8 sene oluyor herhalde belki biraz fazladır. Trabzon'da bir yerel kanal, hergün gündüz vakti Ajax Altyapısı'nın belgesel tadında programlarını yayınlıyorlardı. Düşünün Frank de Boer falan var görüntülerde 15 - 16 yaşlarındaki hali. Gençler çalışmalar yapıyorlar, yapılan hareketlerin nasıl yapıldığı, ne işe yaradığı, oyuncuların üzerlerindeki etkilerinin grafikleri vs programda anlatılıyor. Altyazı yok, dublaj yok orjinal dilinde hatta. Benden başka Trabzon'da kesin seyreden vardır programları. Hatta forumdan bile çıkacağına eminim mutlaka denk gelmiştir. Duyunca belki çok garip gelebilir belki de ne olayı tam olarak anlatamamış olabilirim.
    Konu ceserdar tarafından (30.08.2009 Saat 05:04 ) değiştirilmiştir.

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İçel

Altyapı için antrenörlerin değişmesi lazım. Gerekirse yabancı antrenör getirilsin altyapıya. Altyapıda ciddi bir özevlatçılık söz konusu.

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Alıntı Muhammed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Altyapı için antrenörlerin değişmesi lazım. Gerekirse yabancı antrenör getirilsin altyapıya. Altyapıda ciddi bir özevlatçılık söz konusu.
    Özevlatçılığın yanında torpilde vardır...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çılgın Hamsi

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İçel

Evet hepsi var. Mesela Altyapıdaki antrenörler vs Trabzonlu olmak zorunda mı?

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Yahu bu mesele çok önemli.

Yıllardır sağda solda övünebileceğimiz bir topçumuz yok neredeyse.

Bir Fatih Tekke...

Bugün gs alt yapısından 3 oyuncuyu 11 de sahaya sürse sırıtmazlar, ki sırıtmıyorlar da.Çok mu ihtiyaçları var, devlet zırt pırt borçlarını silerken, yapılmamış stadın koltuklarını satarken...

Senelerdir tek bir insanın hegemonyası altında olan alt yapıdan bir tane oyuncu çıkmadı.
    Barış A takıma almak için Ersun Yanal, Özkan hocayla kavgalı oldu...

Niye bu durum sorgulanmaz.

Yahu çıldırmamak elde değil.

Niye bir Allahın kulu çıkıp da Alt yapı koordinatörlüğü vasfıyla hala daha kulüpte burnunun bir parçasını bırakan adam
    "Hoca naabasın haburda. Arabad dedin verdik, maaş dedin verdik, sözleşme dedin yaptık. 4 yıldır buradasın hani nerde oyuncular"

14 yaşında, Özkan Sümerin altyapının başına gelmesiyle beraber kulübe giren gençlerden kaçı var ortada.

Yahu bu adamlar Allahtan korkmuyor, kuldan da mı utanmıyor.

Bir de şu başlık daha göz önünde olsun.
    Alt yapı bölümü olabilir mesela.
    Orada hem konuşuruz birçok konuyu, hem de takip ederiz.

Emirhan Makul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Tayfun cora'da alt yapıda mı yetişmiş onunda kariyer hikayesini bir yazar mısınız merak ettim.
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatıdır.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    28TS61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

a takima girip kendini ben star oldum artik sirtim yere gelmez diyenleride cok gördük takimda.
    bir futbolcu kendini devamli gelistirmesi gerekirken bizdekiler ayni standarta kaliyor yada daha kötüye gidiyor

erolizmts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Fatih Tekke'den sonra sanırım takıma yıldız diyebileceğimiz altyapı oyuncusu gelmedi. Gelenler arasında en iyi diyebileceğimiz oyuncu Barış Memiş. O da henüz beklenilen düzeyde değil. Tam anlamıyla yıldız olabilmesi için baya çaba sarfetmesi gerekiyor. Fakat 2 yıldır A takımda olmasına rağmen halâ beklenen performansı gösterememesinin nedeni Barış'ın tembel olmasından kaynaklandığını sanmıyorum. Çünkü alt yapıdan gelip A takımda forma giyen Hüseyin, Tayfun, Hasan Üçüncü gibi oyunculara bakınca komple bir futbol bilgisine sahip oyuncular olmadıklarını görüyoruz. Hüseyin'in top kesme meziyetinden başka bir artık yönünü göremedik. Tayfun'un hücuma çıktığı zaman nadiren iyi orta kesmesinden başka meziyetini göremiyoruz. Hasan Üçüncü ise sadece çok koşan bir oyuncuydu. Yani "iyi oyuncu" deyip A takıma aldığımız oyuncuların hali bu. Buradan yola çıkarak Barış Memiş'in alt yapıda yeterince iyi eğitim alamadığı ve bu eksikliği fazlasıyla yaşadığını düşünüyorum. Aradaki o açığı kapatmak için ise daha çok oynatılması gerekiyor.

Tabiri caiz ise malesef 'altyapı'dan gelen oyuncularımızın alt yapısı' fazlasıyla eksik. Bir anda süper lig'de dişe diş futbol altında eziliyorlar. Aksine Galatasaray alt yapısından yetişen oyuncular ise Avrupa kupası maçlarında bile ezilmiyorlar. Eksik yönleri fazla sırıtmıyor. Belli ki iyi bir altyapı eğitimi almışlar. Ve açık olan şey; bu görevi işin profesyonellerine bırakmışlar. O yüzden Trabzonspor altyapısı'nın bir an önce bu işi bilen daha profesyonel kişilere emanet edilmesi gerekiyor.

Milyon euro'lar saçarak yıldız futbolcular transfer edemeyeceğimize göre, Trabzonspor'un şampiyonluk mücadelesinde en önemli halkayı altyapı'dan gelen oyuncuncuların oluşturması gerekiyor. Başka bir alternatifimiz yok.
    "get up, stand up: don't give up the fight!"

twitter

tlotwat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Alıntı ceserdar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki komik gelebilir. 7 - 8 sene oluyor herhalde belki biraz fazladır. Trabzon'da bir yerel kanal, hergün gündüz vakti Ajax Altyapısı'nın belgesel tadında programlarını yayınlıyorlardı. Düşünün Frank de Boer falan var görüntülerde 15 - 16 yaşlarındaki hali. Gençler çalışmalar yapıyorlar, yapılan hareketlerin nasıl yapıldığı, ne işe yaradığı, oyuncuların üzerlerindeki etkilerinin grafikleri vs programda anlatılıyor. Altyazı yok, dublaj yok orjinal dilinde hatta. Benden başka Trabzon'da kesin seyreden vardır programları. Hatta forumdan bile çıkacağına eminim mutlaka denk gelmiştir. Duyunca belki çok garip gelebilir belki de ne olayı tam olarak anlatamamış olabilirim.
    evet kardeş bende rastlayınca izliyodum sürekli tekrar tekrar veriyolardı hatta orda çocuklara taekwando öğretiyorlardı futbol okulunda bacakları daha kuvvetli olsun diye ben öyle hatırlıyorum yanlış da olabilir

Mustafa ÖZDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bence trabzonsporun altyapııs eskisi gibi çalışmıyor .buna bier an önce akıllı bir önlem alınmalı...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Bu A2 takımı, A2 ligi ne oluyor.
    Güzelce izah edebilir mi bilen birisi?

sifuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Altyapinin basina Profesyönel yabanci Altyapi sorumlulari getirilmeli.Isi tüm yönüyle sadece sut cekmek veya pas vermekle alakali degil bir oyuncunun nasil yasamasi ve düsünmesi gerektigini ögretmeliler daha minik takimdan itibaren.Yani Mental olarak hazirlanmali futbolcular yoksa A takima cikinca piskolojik sorunlar yasayabiliyorlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)