Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Altyapı ve Profesyonellik?

Thedoors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Genel bölümüne taşınmalı bu konu,orda daha fazla sirkülasyon var çünkütaşınmalı ve sabit kalmalı!Yeniliğe,yeni fikirkere özelllikle bu konu da çok ihtiyaç var,çok ama çok önemli bu,radikal adımların atılması lazım altyapıda,geç kalınmaması şartıyla tabi.
    ''Hırçın,bıçkın,asi ve dimdik duran bu Karadeniz çocukları,sadece sahilde değil,açık denizde de boğuştular.''

sifuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

yöneticiler ozaman genenl bölüme alsin

Nereden
    Asya Diğer

Alıntı tlotwat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet kardeş bende rastlayınca izliyodum sürekli tekrar tekrar veriyolardı hatta orda çocuklara taekwando öğretiyorlardı futbol okulunda bacakları daha kuvvetli olsun diye ben öyle hatırlıyorum yanlış da olabilir
    Valla ciger sevindim benden başka seyreden birisini görünce.

tlotwat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Alıntı ceserdar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ciger sevindim benden başka seyreden birisini görünce.
    senin benim gibi daha çok kişi izlemiştir ama yöneticiler izlemişmidir meçhul bence altyapıya ciddi önem verilmeli ordaki imkanları a takımdan farkı olmamalı ben bilmiyorum şu anda altyapıda fizyoterapist diyetisyen doktor psikolog gibi kişiler varmı sadece altyapıyla uğraşacak ordaki gençleri sadece fiziksel değil zihinsel olarak ve eğitimsel olarakta hazırlamak lazım

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

96 dan sonra çıkan sadece Gökdeniz var.Başka var mı şimdi hatırlayamadım

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

''ALT YAPINDAN ÖNEMLİ OYUNCULAR ÇIKACAK''

Trabzonspor Gençlik Geliştirme Merkezi Koordinatörlüğü görevine 22 yıl aradan sonra getirilen ve Hami, Büyük Hamdi, Küçük Hamdi, Lemi, Soner gibi oyuncuları (A) takımına kazandıran Sadi Tekelioğlu, alt yapıdan futbolcu kazanmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Sadece Trabzon'dan değil Türkiye'nin çoğu illerinden bulunan oyuncuların yer aldığı seçmeler yaptıklarını ifade eden Tekelioğlu, ''Bin 700 oyuncudan seçme yaptık. Her kategoride yoğun çalışmalarımız sürüyor. Amacımız alt yapıdan iyi oyuncular yetiştirerek kulübe ekonomik olarak katkı sağlamak'' dedi.

Trabzonspor'un yakın bir gelecekte alt yapıdan önemli oyuncular kazanacağını ifade eden Tekelioğlu, ''Real Madrid, Barcelona gibi takımların isteyeceği oyuncular var. Ben inanıyorum 20-30 milyon avroya bizden oyuncu isteyecekler'' diye konuştu.

ligtv.com.tr
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

İnşallah yeni çocukları gerçekten seçerek almışlardır.
    Alırsın tutmaz, önemli değil. Bi seçmeyi becer önce.

Gs altyapının başına Hollandalı elemanları getirmiş. Bütün Türkiyeyi ihya ederler artık.
    Bizde eski başkanlara, eski hocalara ekmek kapısı olarak kullanmaya devam edelim...

Selçuk Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Travelair Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Trabzonspor Gençlik Geliştirme Merkezi Koordinatörlüğü görevine 22 yıl aradan sonra getirilen ve Hami, Büyük Hamdi, Küçük Hamdi, Lemi, Soner gibi oyuncuları (A) takımına kazandıran Sadi Tekelioğlu, alt yapıdan futbolcu kazanmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Sadece Trabzon'dan değil Türkiye'nin çoğu illerinden bulunan oyuncuların yer aldığı seçmeler yaptıklarını ifade eden Tekelioğlu, ''Bin 700 oyuncudan seçme yaptık. Her kategoride yoğun çalışmalarımız sürüyor. Amacımız alt yapıdan iyi oyuncular yetiştirerek kulübe ekonomik olarak katkı sağlamak'' dedi.

Trabzonspor'un yakın bir gelecekte alt yapıdan önemli oyuncular kazanacağını ifade eden Tekelioğlu, ''Real Madrid, Barcelona gibi takımların isteyeceği oyuncular var. Ben inanıyorum 20-30 milyon avroya bizden oyuncu isteyecekler'' diye konuştu.

ligtv.com.tr

Bunu artık ne zaman görecez orası meçhul hani gerçketen altyapımızda hangi oyuncularımız aday bu konuya Profesyonel olmaya veya Sadi hocanın dediği gibi gerçekten önemli oyuncular kazanılıcak oyuncular nerede .Sanırım böyle oyuncular olsa idi en azından değerlendirilir ,en azında takımın yaz kampına dahil edilirdi.Bence biraz Sadi hoca populist konuşmuş ortada bir şey yok ,biraz da bu Kulüp stratejisi olmalı böyle bir olay.En az 1 veya 2 oyuncu 1-2 senede kazanılmalı ama herkes gelen hocada gelen yönetimlerde herkes bugünü kurtarmanın peşinde olduğu için çok zor bu işler Trabzonspor adına.

Nereden
    Antalya

Alıntı Travelair Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ligtv.com.tr
    Ufak at Recep ! din kardeşiyiz

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bana gelen bir duyuma göre de, altyapıdaki oyuncularımızın aldığı 300 TL lik harçlığı kesmişler.
    Çocuklar, kendi aralarında fakir olan çocuklara para toplayıp ayakkabı alıyorlarmış.
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Serdar A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kulübe yük olmaktan başka bir işe yaramıyor . Sanırım bu durum vicdan eziyor olmalı ki en başındaki görevli de maaş almadan çalışıyor .

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı selazurlu ismail Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana gelen bir duyuma göre de, altyapıdaki oyuncularımızın aldığı 300 TL lik harçlığı kesmişler.
    Çocuklar, kendi aralarında fakir olan çocuklara para toplayıp ayakkabı alıyorlarmış.
    Hüseyin'i de gönderdik halbuki(!), nereye gidiyor bu trilyonlar?
    BordoMavi.Net Forum Kurallarına aykırı bir mesaj veya kullanıcı gördüğünüzde, Kullanıcı Panelinde bulunan sekmesine tıklayarak ilgili mesajı raporlamanızı sizlerden rica ederiz.

Sefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı selazurlu ismail Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur Abi. Arkadaşların çoğu daha aylıklarını almadı. Alt yapı zaten tamamıyla Karadenizspor'a geçti bir kaç kişi dışında.

Sanırım yeni bir yapılnama var yeni seçmeler filan oldu Sadi Tekelioğlunun dediğine göre alt yapı tamamıyla yenilendi sanırım.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    UmutBaykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Geçen gün gördüm Zonguldak/Kozlu otobüs durağında Trabzonspor futbol okulu açılacağının duyurusu vardı.
    Trabzonsporlu olmayan Trabzonluyum demesin. TrabZonguldak

erkankoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

altyapida geri kafali eski inssanlar oldukca isimiz zor...cagimizin futbolu ozkan sumerin zamanindaki gibi degil.. koyucaksin oraya yeni nesil den birini yetistriecek.azimli olacak...gs yi kutlarim..buyuk is basardilar...cokta adam cikartacaklar .eger getirdikleri adam durursa

Haber Editörü Abdülkadir Kılıç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Galiba gerçekten altyapıda bir ilerleme var. Çünkü altyapıdaki oyuncuların hiçbirinin soyadı Memiş veya Keleş değil. Gerçekten şaşırdım. Almanya'dan, Adana'dan oyuncular seçilmiş. Fakat bu maaş işi gerçekten ayıp oluyor. İsmail abimiz 300 liralık harçlığı kesmişler yazmış. Zaten az veriyorlarmış. Bir de onu da kesmişler. Sonra sen bunların büyük futbolcu olmasını bekliyorsun. Olacak iş değil.

Thedoors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Barça'nın sırrı şeytan üçgeni

Futbolun en iyi altyapısının evi, eski bir çiftlik evi olarak Barcelona’nın şehir merkezinde.

Barcelona nın altyapı akademisi ‘Masia’, Katalan dilinde “çiftlik evi” demek. Messi, Xavi, Iniesta ve Puyol işte bu çiftlik evinden geliyorlar.
    Çiftlik evinin ayağa kalkışı, Johan Cruyff’un Barcelona’yı çalıştırdığı dönemde 1990’da başlıyor. Cruyff Barcelona’da, futbolcuların paslaşma egsersizi yaptığı kısa idman programları başlatmıştı. Ona göre futbol, saha içinde üçgenler kurarak paslaşmaktan ibaretti. Eğer bir futbolcu bunu becerebiliyorsa, Cruyff onu takımına alıyordu. Bu ondan sonra da Barcelona’nın temel prensibi oldu.
    Askeri kurallar geçerli
    Birçok altyapı akademisi askeri kurallara göre işliyor, fakat Barça altyapı koçları çocuklarını iyi yetiştirmeye çalışan Katolik anneler gibi. Barça ailesinde çocuklar ev yemeği yerler, derslerine çok çalışırlar, tavır ve davranışlarına dikkat ederler. Altyapıdaki bir başka oyuncu akademiden ayrılmak zorunda kalırsa, bir diğeri ondan daha iyi olmasını suç kabul edip ağlayabilir bile... Bu çocuklar dünya yıldızı olduklarında bile bu çiftlik evine gelirler.

20 tane uzun saçlı çocuk

Masia’nın yemek salonunun beyaz duvarında 1988 yılından bir fotoğraf var. 20 tane uzun saçlı çocuk. En inceleri Josep Guardiola, Barcelona’nın şu anki teknik direktörü. Diğerlerinden ikisi de onun şu anki yardımcıları. Barcelona genç takımı Real Madrid ile karşılaştırıldığında, oyuncuların eşit kalitede olduğunu söyleyebilirsiniz ama Real altyapısındaki bir gencin A takıma çıkması çok ender rastlanılan bir durum. Bütün bunlar Barcelona propagandası gibi duruyor, ama gerçek “Masia’nın daha iyi işlediği.” Bunun ispatı ise, her hafta Nou Camp’da: “Üçgenler ve kendi üretimi olan futbolcularla kazanılan galibiyetler.”
    ''Hırçın,bıçkın,asi ve dimdik duran bu Karadeniz çocukları,sadece sahilde değil,açık denizde de boğuştular.''

Etem Güner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir

Sadi tekeli oğlu şöyle konuştu:Trabzonspor'un en büyük sıkıntısı ebetteki alt yapıdan fazla oyuncunun gelememesi, öz değerlerini yetiştirememesi..

İşte bunun için mücadele eden Altyapı Sorumlusu Sadi Tekelioğlu, “Gelecekte Trabzonspor dışarıdan fazla futbolcu transferi yapmayacak. Altyapımız çok gelişiyor” dedi.

Elimizden geleni yapacağız
    22 yıl sonra Trabzonspor'un alt yapısında göreve başlayan ve Gençlik Geliştirme Merkezi Koordinatörlüğü görevine getirilen Sadi Tekelioğlu, yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bordo-Mavili takımın alt yapısında bulunan bütün kategorilerin başında yer alan antrenörlerle birlikte yoğun bir mesai içerisini giren Tekelioğlu, sabah 09:00, akşam 21:00 olmak üzere 12 saat mesai yapıyor. Türkiye'nin dört bir tarafını da tarayarak Trabzonspor'a geleceğin yıldızlarını çıkartan ve şuana kadar Trabzonlu olup da dışarıdan izleyip alt yapının bünyesine toplam 17 futbolcu katan başarılı teknik direktör Tekelioğlu eskisi gibi altyapıdan A takıma oyuncu kazandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Dışarıdan almayacağız
    Tekelioğlu, altyapıya Türkiye'nin dört bir tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ilerisi için ümit veren oyuncuları kattıklarını belirterek, “Trabzonspor altyapısında Trabzonlu olup dışarıda yaşayanlarla birlikte toplam 17 oyuncu bünyemizde yer alıyor. Türkiye'nin dört bir tarafında yapılan araştırmalar sonucunda alt yapıya geleceğin yıldızları olan futbolcuları topluyoruz. Bünyemize kattığımız bu oyuncularımız ortama uyum sağladıkları takdirde bunun devamını getireceğiz. Biz bunu ilk yıl test yılı olarak değerlendiriyoruz. Bu 17 futbolcunun haricinde Türkiye genelinde 20'nin üzerinde çocukları takip ediyoruz. İstanbul, Ankara, Aydın, Adana'da tespit ettiğimiz oyuncular var. Bu oyuncuları da yakından takip ediyoruz. Şuanda bulunduğu illerin takımlarında oynuyorlar. Tabi bu konuda ilk tercihimiz Trabzon ve yakın iller. Bu jenerasyondaki oyunculardan bazıları gruplarında çok daha yetenekli ve gelecekte yıldız adayı olmaya çok yakın oyuncular elimizde var. Ben inanıyorum ki 2 sene sonra Trabzonspor'u dışarıdan oyuncu almayacak bir hale getireceğiz. Alırsa da 1-2 oyuncuyu geçmeyecek” dedi.

Milli sayısı artmalı
    Şuanda milli takım düzeyine baktığımızda alt yapıdan birçok oyuncun milli takıma gittiğini ama A takım düzeyinde milli oyuncunun olmadığını belirten Tekelioğlu, “Trabzonspor gibi bir takımda hem Trabzonlu hem de milli oyuncuların sayısının arttırılması lazım. Bütün inancımız bunun için altyapıya yeterki gerçek değer verilsin” diye konuştu.

Yakından takip ediyoruz
    Her gün sabah 09:00 ile akşam 21:00 arası mesai yaptıklarını vurgulayan Sadi Tekelioğlu, “Bizim hedefimiz Trabzon'da ve yakın illerimizde bulunan takımların tüm kategorilerini takip etmek. Amatör genç, amatör a takım, süper amatör, birinci amatör küme takımlarının yanı sıra yöre takımları, genç takımları izliyoruz. Fırsat buldukça Trabzon dışındaki maçlara da gidiyoruz. Buralara gelen takımların oyuncularını da takip ediyoruz. Arkadaşları gönderiyorum. Bu iş içinde Haluk arkadaşımızı görevlendirdik. O da futbolcu takip ediyor. Bunun yanı sıra alt yapımızda çalışan bütün antrenörlerimiz takip ediyor. Sene sonunda seçme yerine bu oyuncuları kendi takımlarında daha iyi takip edip onları orda görüyoruz. Ve bünyemize katıyoruz” şeklinde konuştu.

Trabzonspor'la orantılı
    Geçmiş yıllarda Türk futbolunda Trabzonlu teknik direktör ve futbolcu olduğunu ancak son yıllarda bu sayıda azalma meydana geldiğini ifade eden Tekelioğlu şöyle devam etti; “Trabzon'dan son yıllarda oyuncu çıkmıyorsa bu direk olarak Trabzonspor 'un başarısı ile ilgidir. Trabzonspor başarılı olduğu zaman Trabzon futbolcusu, hocası hatta basın mensupları daha kıymetli oluyorlar. Gerek yöremizdeki takımların sayısı gerek yakın illerdeki takımların sayısının fazla oluşu oyuncuların genç yaşta profesyonel olmalarını ve gelişmelerini engelliyor. Tam hazır olmadan profesyonel olmaları bana göre yanlış.”

Avrupalı ile fark var
    Tekiloğlu, Avrupa'da büyük takımlarda oynayan futbolcuların yaş ortalamasının 17 ile 18 arası olduğunu dile getirdiği konuşmasını şöyle tamamladı; “Avrupa'ya baktığımızda 17 yaşındaki oyuncular büyük kulüplerde oynuyorlar, onların gelişmeleri, çalışmaları ve bulundukları ortam onlara sunulan imkan o yaşa kadar oynadıkları maçların sayısı ile avantajlı kılıyor. Çünkü onların takımlarda oynama yaşı 17-18 olurken bizim ise bu yaş 21-22'yi buluyor. Türk oyuncusu bu yaşta olgunlaşıyor. Futbol olarak 37-38 yaşına kadar futbollarını oynuyorlar biz de ise 33 yaşına geldiğinde futbol hayatını noktalıyor. Onun için Avrupalı ile Türk futbolcusu arasında 4-5 yaş farkı var” diye konuştu.

M.S.SOFU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

yıllardır genç bir topçu alınıp yetiştirilemiyor
    bakıyorum avrupa takımlarına adamaların takımının sistemi belli
    altyapıdan sisteme uygun oyuncu yetiştiriyor

mesela ilk akla gelen barca...
    sistem belli,çok pas yapıyorlar ona göre topçu yetiştiriliyor

liverpool'a bakıyorum hızlı oynuyorlar
    adamların altyapıdan gelen oyuncusu,ngog olması lazım hiç sırıtmadan o hızla oynuyor

bizim daha sistemimiz bile yokken altyapıdan bahsetmek biraz saçma geliyor

mesela 13 haftadır takımın taktiğini belirleyemedi hoca-hazırlık maçlarını katmıyorum-
    yeter artık bi allahın belası taktik seçin ve o bizim stilimiz olsun...

amaçsız amaçsız maç yapıp para saçıyoruz 25 yıldır...
    hedef sürekli yenelim de nasıl olursa olsun oluyor-hatta böyle olduğu zamanlar bile fayda etmiyor bkz:ersun yanal-

takımda sistem yok ki
    istersen 10 tane kupa kazan
    altyapın iyi değil
    10 kupadan aldığın parayı yatırırsın boş beleş transferlere...

hatta bizim kulüpte oyuncu izleme ve transferler konusundada baya gerileme oldu
    adam akıllı genç transferde yapamaz olduk
    bizim gözlemciler ne yapıyor anlamıyorum
    oyuncuyu alıyoruz
    sonra bi' şey olmuyor

şu anda papy, brüls ve colman aldıklarımızdan iyi çıktı.ha papy ve brüls iyi mi onuda bilemiyoruz,şu an görmediği için herkes çok iyi yazıyor,gelse oynasa iki maç kaybetsek muhtemelen onlarda çıkarılır dar ağacına

geçen sezon alınan,ismail,fatih,sami v.b. oyuncular şimdi kayıp
    hiçbiri ortada değil
    kaleci alıyorsun onur diye, adamı oynatmıyorsun

hadi kardeşim bırakın bu işleri bari avrupadan bir de transfer ekibi transfer edin diyecem de onuda beceremezsiniz...

transfer edemiyorsan altyapı diyeceksin o da yok
    trabzonspor altyapıda oyuncu öldürme merkezi gibi...
    bi' dönem iki üç oyuncu çıkıyor
    millet zıplıyor tabi çok iyi çok iyi diye
    sonra bakıyoruz hüsran....
    örnek vermiyorum bile...

yani bizim futbol kulübünün aslında adamakıllı yaptığı hiçbir iş yok
    ne spor anlamında ne de mali anlamda başarı yakalayamayan bir kulübüz...
    bu yüzden kulüpte bir çok büyük sıkıntılar olduğunu düşünüyorum
    özellikle çok büyük transferlere harcama yapamadığımız şu dönemde altyapınında kulübün genel durumundan bir farkı olmaması nasıl bir amaçsızlık içinde olduğumuzu ortaya koyuyor...
    şimdi eski bir kaleme yeni bir deftere ihtiyacım var.çalışma zamanı.

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Reçete bende!

Öz kaldı mı ki öze dönecek Trabzonspor? Ne 61 numarası! En iyisi senin kadronda onu bile ıskartaya çıkardın. Bir araştır yaz alt alta o 61 numaraları. Bak bakalım nasıl bir takım oluyor! Devre arasına kalmadan kümeyi boylarsın. Milletin hoşuna gidiyor ya sallıyorlar işte. Yörenin evlatlarıyla efsanenin yazıldığını biliyorum. Daha bir istekli, heyecanlı, katılımcı oluyorlar. Olayı en derinden dert ediyor, tüm benliğini veriyorlar. Ama bu değil efsaneyi yaratan. Her birinin çok iyi futbol oynuyor olmasıydı gerçek sebep. Dahası, hedefe gidebilen bedenler için, böyle eksikler tarif edilemez. "Alt yapıdan bebeler oynasın" meselesi de yalan. Oynamıyorlar mı? Trabzon da, 7 tane profesyonel takım var. O formaları kim giyiyor? Eskiden ülkeye yeterdiler, şimdi şehrin ihtiyacını bile karşılamıyorlar.

Eski potansiyel kalmadı
    Yani iş bitmiştir memlekette. O eski potansiyel kalmamıştır. Yeni bir şey yapmak gerekiyor artık. Fakat mümkün değil. Kimse alışkanlığını bozmuyor. Etkin grupların ihtiyaçlarına göre yapı kuruluyor. Büyük parası var Trabzonspor'un! Yetkiler, kimlikler, isim ve resimler bir takım pazarlıklar üzerinden belirleniyor. Bizimkisi de boş laf işte. Ne mümkün o yapının değişmesi. 30-40 kadarlar! İkiye bölünmüş, nöbetleşe görev yaparlar. Şu ana kadar yaptıkları tek şey, kendilerine görev veren yönetim ve başkanları tüketmektir. En üstten alta kadar her kademeyi iflas ettirmektir. Orada sadece başkan ve yönetimler değişir. Onlara hiçbir şey olmaz. Her yıkılıştan daha bir kuvvetlenerek çıkarlar. Her zaman ilaçtırlar fakat hiçbir zaman hastayı iyi etmezler. 61 numaraları kim tükettiyse, öz denen şeyin kurumasına kim sebep olduysa odur onlar. Onca başkan ve yönetimler, arkalarına teneke bağlanıp yollanırken, hâlâ bir bilen olarak kalanlardır onlar. En büyük kurtuluş, kurtarıcılardan kurtulmakla olur! İşte bunu anladığı zaman kurtulur Trabzonspor!

fotomac.com.tr
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

İsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alt yapıdan yeterli düzeyde oyuncu cıkmamasının en önemli sebeplerinden biride A takımın kaliteli,profesyonel oyunculardan kurulu olmamasından kaynaklanıyor.
    Çıkan oyuncuların örnek alabilecekleri,bir şeyler öğrenebileceği oyuncuların olmaması.
    (Barış cıktı mevkisinde örnek alabileceği oyuncu Yattara.)
    A takımın alt yapıdan cıkan oyuncuyu idare edebilecek kadro yapısına sahip olmamamız.
    Potansiyeli oyucuları bir anda yıldız zannedip büyük sorumluluklar yükleyip şımartmamız.
    Cok fazla genc oyuncuyu kadroya dahil edip büyük başarılar beklemek ve kritik maçlarda özgüvenlerini kaybetmelerine sebep olmamız.
    En temel problem plansızlık.Gökten yıldız düşmesini bekler gibi altyapıdan yıldız oyuncu cıkmasını bekliyoruz.Her hangi bir oyuncunun geleceği ilgili planlar yapılıp,ona göre antrenman programları uyguluyormuyuz.Eksik yönlerini belirleyip geliştirmesi için çalışmalar yapmıyoruz.Yavaş gelişmesi beklemek yerine bir anda mükemmel olması bekliyoruz.
    Konu İsa tarafından (21.11.2009 Saat 11:21 ) değiştirilmiştir.

İsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

La Masia’ya çocuklar 7-8 yaşında katılıyorlar.Johan Cruyff’un verdiği ilhamla uygulanmaya başlayan bu sistem ileriki yıllarda büyük başarılar vermiştir.La Masia’da öğrencilere çabuk düşünüp , zekalarını kullanarak oynamalarını ve topun bir sonraki pasta nerede olacağını sezmeleri öğretiliyor.İnsanların istediği şekilde cazbedici ve etkili oyun yani.Alt yapının kuklübün felsefesinde olması transfer edecekken bu adamları kendilerini yetiştirmeyi tetikliyor.Yıllık 4.5 milyon pound gibi bir rakam yıllık bütçesi buranın.

La Masia için Barcelona çok geniş yetenek avcılarına sahip.İspanya’da en az 25 kişi , yurtdışında da bir çok kişi bunun için çalışmaktadır.Genelde birçok kulübün yaptığı gibi belli bir mevkide futbolcu aramaz.Teknik üstünlük,zihinsel güç,sürat ve hızla çalışan futbol beyni aranan kriterlerin arasında ön sıradadır.Bu mevkide oynayan oyuncuların çoğu zaten forvet pozisyonunda oluyor ancak bu kişiler zamanla La Masia’da 16 yaşına geldiklerinde başka mevkilere dönüşüyor.

Genelde alt yapı , A takım sistemiyle oynar.Böylece bu futbolcular A takıma çıktıklarında hazır oluyorlar.Ayrıca buradaki çocuklara kulübün arması ve forması sevidiriliyor.Buradaki sistemde topla oynama çok önemlidir.Ufak sahalarda 22 futbolcuya tek top oynamaya müsadece edilen maçlar yaptırılır.Bu da çabuk düşünmeye iter oyuncuyu.Farklı mevkilerde oynatıp(Bu Cruyff’un A takımda uyguladığı sistemdir) oyuncunun diğer oyuncunun gözünden düşünmesi sağlanır.Son vuruşların nasıl yapılacağı , boş alanları nasıl kullanılacağı da oyunculara öğretilir.Kondisyona da önem verilir ama her kondisyon çalışmasında top oyuncunun ayağında olur.

Barcelona’nın alt yapısında 12 takım bulunmaktadır.Her yaş grubunda 24 oyuncu yer alır.Antrenörlerin çoğu 12 yaş takımının antrenörü de dahil UEF Pro Lisansına sahiptir.La Masia’nın en ünlü mezunu Guardiola’dır.Taraftarlardan Barcelona’da en çok sevdikleri oyuncuları sorduklarında genelde iki isim söylenir.Biri Cruyff diğeri Guardiola’dır.Cruyff Barcelona’da enternasyonalliği ve özel yeteneği temsil ederken , Guardiola da mücadeleci Katalan ruhunu temsil eder.La Masia’da çocuklar aynaya baktıklarında Guardiola’nın yansımasını görmek istiyorlar.Guardiola “ Cruyff bize topu çok çabuk nasıl dolaştırarak bask oynayabileceğimizi öğretmişti.Sadece çok özel teknik becerisi olan futbolcuları oynatırdı.Bugün de futbolcu ararken bu özelliklere bakılıyor” diyor Guardiola.Şu anda 13 kişilik bir alt yapı ekibinin başında bulunan Alexanco “ Cruyff’un belki de en büyük mirası kulübe getirdiği metodolojiydi” diyor.

Çocuklar kulübe 6 yaşından itibaren katılıyorlar ve her Cumartesi küçük vücutlarını saran Barca formaları içinde enerjik halde çalıştırılıyorlar.O yaşlarda ilerde benzemek istedikleri oyuncuların özelliklerini kapmaya çalışıyorlar.Ayakkabıları bile idolleri ile giydiklerinin aynısı.Sevinçleri bile.

Genç oyuncular La Masia’da yetiştip B takıma yükselmeyi umut ediyorlar.Barcelona’nın alt yapısından mezun olan 182 gencin içinden 21 tanesi Barcelona’nın A takımına yükseldi.31 tanesi İspanya birinci liginde oynadı , 74 tanesi de profesyonel olarak futbol oynadı.Cruyff döneminde mezun olan 8 alt yapı oyuncusu Stoichkov , Romario gibi futbolcularla birlikte oynadı.1996 yılında Cruyff’un ayrılmasıyla bu işleyiş de değişti.

Guardiola, “Tam oynatmaya çalıştığımız biçimde antreman yapıyoruz diyor.Sürekli paslaşıyoruz., paslaşıyoruz ve topu akıllıca kullanmanın yollarını , iyi pozisyondaki oyuncuları bulmayı öğretiyoruz.Eğer bir oyuncu sağ ayaklıysa o zaman onun sağ ayağına pas atacaksınız.Ben İtalya’da da oynadım ama orada insanlar Cruyff’un bizlere öğrettiği ve şu anda Xavi , Iniesta ve Cesc’de görebildiğimiz bu ayrıntılar üzerinde düşünmüyorlardı” diyor.

Alexanco ,” Asla skora odaklanmıyoruz diyor.Herkesi ‘kazandın mı ?’ sorusunu sormaktan çok ‘Nasıl oynadın’ sorusunu sormaya teşvik ediyoruz diyor.Onları A takıma hazır hale getirecek teknik , taktik ve fiziksel gereklilikleri için ise 16 yaşından sonra konsantre olmaya başlıyorlar.

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Çok önemli bir konu. Genel'e taşıyorum. Altyapı'yı masaya yatırmak lazım.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok önemli bir konu. Genel'e taşıyorum. Altyapı'yı masaya yatırmak lazım.
    Hay eline sağlık İlhan.
    Herkes bildiğini dökmeli buraya.

"Burda söylemek uygun değil" li paragraflardan, gerçeklere doğru koşmamız lazım.

Erdal DİLEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

altyapı ve torpil. . .
    BİZE HERYER TRABZON!!!
    Bordo Mavİ

Türk futbolunda en az yuvarlak olan toptur. . .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)