Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Karadeniz Mzii Blm (Mp3 Yasaktr)

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Karadeniz Mzii Blm (Mp3 Yasaktr)

Arkadaslar gezdim dolasdim biz karadenizliyiz ama koskoca Bmn de bir Karadeniz / Kemence bolumu yok buna son verme zamani cokdan gedi bile!!! ve bu basligi aciyoruz hayirlisi ile.
    youtube ve benzer cekimleri burda paylasim yapabiliriz veyahutda cikan, cikacak olan ,yeni eski kemence ustatlarinin albumlerinide burda konusuruz tartisiriz tanitiriz ama mp3 paylasimi yasakdir.

Bahattin amurali, 1931 / 1991
    Arkadaslar Rahmetli Bahattin Camurali'nin ilk goruntuleri !!!

Kemence dedinmi ilk olarak aklima gelenlerden sayilan Bahattin Camurali ustalarin ustasida diyebilecegimiz bu rahmetli bu goruntulerde sozsuz kemence caliyor ama kemenceyi calmaya calmiyor, konusturuyor. yattigi yer nur olsun , buyuk ustat kemenceyi sevdin sevdirdin sukranlarimla.

Bahattin amurali, 1931 ylnda Trabzon'un Srmene ilesinin Cida kynde dnyaya gelmitir. nemli bir Karadeniz kemenesi staddr. Farkl al stiliyle birok kemeneciye rnek olmutur. Grele, Akaabat, Tonya'nn kesik ksa melodik hzl ritmik riflerin aksine ezgisel yn ar basan Srmene'ye zg bir tarz vard. Tok melankolik sesine uygun kaln sesli kemeneyi ustalkla kullanyordu. 1991 ylnda stanbulda vefat etmitir. Derledii ve besteledii trkler ve kemene teknii asndan tm zamanlarn en iyi kemenecilerindendir.
    Bahattin amurali, ayrca karadeniz mzii dnda, halk mzii ve sanat mzii melodilerini de kemeneye uyarlam ve baarl olarak almtr. Daha nce pek kullanlmayan veya bilinmeyen ve karlmas zor sesleri yakalam ve bu tarz ile daha ok dinleyicinin kulana deil, yreine hitap etmitir.
    Konu Selman tarafndan (05.02.2008 Saat 17:06 ) deitirilmitir.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Hseyin Dilaver 1906 / 1963

2.1. Hseyin dilaver'in Hayat Hakknda Genel Bilgi

Trabzon’un Srmene ilesinin imdiki adyla Aksu, eski adyla Aso kynde Temel ve lve Dilaver’in 3 erkek, 1 kz ocuundan biri olan Hseyin Dilaver 1906 ylnda dnyaya gelmitir.

ocukluk yllarnda mzie ilgi duymu, ya ile birlikte bu hobisi de ilerlemitir; yle ki genlik yllar, askerlik a ve sonras hobi olarak balad mzik hayatnn en nemli paras olmutur.

“ok cmert bir insanm; bir gn kye geliyormu; eskiden gurbetten gelirken buday ekmei getirmek ok mehurmu, kye gelmi ocuklar Hseyin amca geldi diye etrafna toplanm, ekmei btn ocuklara bltrm ve ekmek bitmi. nanc kuvvetli, insanlara sevgisi youn bir kiiymi. Fakiri grse srtndan ceketini karr verirmi. Bir zengin fakiri grp bir ihtiyacn giderebiliyorsa, srtndan ceketi, ayandan ayakkaby karp verebiliyorsa ben ona fakire yardm etti derim, dermi. ocuklar insan sevgisini babalarndan renmiler, anneleri de sevecenmi ama babalar daha bir bakaym.”

“Eve bir misafir geldii zaman daha gelmeden tembih edermi; “Kzm evimize misafir geldii zaman (eskiden abdes alnrd) yle havlu tutun, namazn kldrn, asa yemeini yedirin, gler yzl olun, misafire hizmet etmek sevaptr” demi. Manevi duygular ok kuvvetliymi. ocuklarna kar ok efkatliymi, hibir zaman bir fiske vurmu biri deilmi, kesinlikle yle sert yapl bir insan deilmi, daima gler yzl, her eye espri ile yaklaan her eyi aka ile ifade eden biriymi. Kz “Ben evlendiimde eim sert mizalyd ve ben ok oldum, nk biz babamzdan yle grmemitik, hele de beni ok severdi, derdi ki on tane aklsz olum olacana bir tane Gner gibi kzm olsun, nk ben babama ok balydm, diki diker kuruuna kadar ona verirdim. Son zamanlarda tabi yaland, hastaland, eskisi gibi alamyordu.”

“Belirli yaa kadar memur yaants olmu. Trabzon belediye frnnda sat memuruymu. Ondan sonra Karabk’e gelmi demir elik fabrikasn da yine sat zerine alm, ondan sonra Dilaver’i Zonguldak’a aldrmlar. Kemene alp Trk syledii iin mdrlerinin hepsi onu ok severmi. Daha sonra siyasi nedenlerden dolay iten karlm. Czi bir maala tekrar ie almak istemiler ama gurur meselesi yapp kabul etmemi, ailesini toplayp Adapazar’na yerlemi.”

“Evde de srekli kemene alarm. Horan havas aldnda herkes mutfak tarafndan sraya girermi, kol kola, kol kola, oynaya oynaya ieri girerlermi. Artk glmek, nee, elence o biim olurmu.”

Saygya ok nem verirmi, genler gelsin otursun da ayak ayak stne atsn, eline sigara alsn, bunlara ok kzarm; “her eyin modas geer, saygnn modas asla gemez” dermi. Saygl seviyeli insanlar ok severmi.

Kemene alp Trk sylemesinin yan sra ok da gzel horon oynarm; oynamamasna da imkan yokmu nk Aksu (Aso)’lu olup da horonu iyi ekilde oynamayan ky milleti tarafndan hem ayplanr hem de dlanrm. Horonla ilgili ansn yine kz anlatyor; “Adapazar’nda beinci snfta idik, baban acaba gelip koroyu altrrm diye sordular, ben babama gittim syledim; “Adil bey seni okula aryor kemene aldracak, bize de oyun retmeni istiyor gelir misin” tabi ne demek deyip geldi ve bize horon oynamay ve Sallamay retti ve msamerede oynadk. Koroda da bize Gemiciler kalkalm’ retmiti”.

“ok duygusal bir insanm, iddetten yana deilmi. Adapazar’nda yine evki diye biri varm, Rizeliymi, ev sahipleri de Rizeliymi, bunlar eski ekyaymlar, ev sahibi olan mer’in bir gecelii varm, tabancas cebinde gezermi. Bir gn oturmular ordan, burdan sohbet ediyorlarm. evki iyi bir ey yapm gibi ekyalklarn anlatyormu; ite biz kyleri basardk, para ve yiyecek isterdik, vermeyenleri sa ayan starak bana geirirdik, onlarda korkudan varsa veriyor. Yoksa canndan oluyor. Dikkatle dinledikten sonra kalkp eve geliyor ve “ben arkada diye bunlarla oturuyormuum ama bunlar cani insanlar, bir daha bunlarla ne arkadalk ederim, ne de dost olurum, merhaba merhaba” demi. Aksu (Aso) kynde bir dnde kemene alyor, insanlar comu horon oynuyorlar, sk sara oynanrken iki kii ne kp bak oyunu oynamak istiyor, fakat Hseyin Dilaver kemene almay brakyor ve hayr bu oyunu oynamayn diyor. iddeti tasvip eden bir insan deilmi. ocukla ocuk, bykle byk, hastayla hasta olurmu.”

“Hayat son yllarna kadar plak almalar T.R.T. de yapm olduu almalarla dolu dolu gemitir.”

“Yaad btn illerde tm dostlar tarafndan sevilen Hseyin dilaver gnmzde de halen sevgi ve saygyla anlmaktadr.”

2.2.1. Hseyin Dilaver'in ocukluu ve Ky Hayat

Hseyin Dilaver Trabzon’un Srmene ilesine bal Aksu (Aso) kynde 1906 ylnda dnyaya gelmitir.

“Kyde ba bahe ileriyle uramam, akl fikri hep mzik ve kemene de imi. Eskiden ktlk varm, bir gn annesi Aytora denen yazlk yere gidiyor.(Ba, Bahe ve Meyveliklerin bulunduu yazlk yer) bunlar kz kardei ile rahta ( Hamurla, Buday unuyla yaplan yiyecek) yapp yiyelim diyorlar. Anneleri bir ey unutup geri dnyor, dnerken evin banda birilerine rastlyor ve bunlarda sesi duyup rahta tavasn ya kabnn iine sokuyorlar ve bir tava rahta boa gitmi oluyor, yiyemiyorlar. Yaramaz bir ocuk deilmi ama her ocuklukta olduu kadar yaramazlklar varm.”

“Fatih Sultan Mehmet fethettikten sonra bu yerlere Trkleri yerletirdi, bunlar hep dardan gelmiler Malkooullar, Dilaveroullar byle kkl slaleler. Bunlarn dedeleri Dilaver dede dedikleri ok yiit bir kiiymi. Padiah tarafndan m grevlendirilmi, yoksa baka bir yerden mi gelmi bilinmiyor. Bunlar be karde be olu olmu slaleleri bee blnm, ama birlik ve beraberlik iinde olmular, fakire, fukaraya yardm etmiler. Birbirlerine ok sayglymlar. Sk sk bir araya gelip evlerde toplantlar yaparlarm. Bu toplantlarda sohbetler edilir. Gldrler olur, oyunlar oynanrm.”

“Hseyin Dilaver yaantsnda Srmene yresinde o zamann artlarnda Aso ky iinde arkadalar arasnda her zaman sevecenliini korumasn bilmitir.”

“Bykler arasnda saygnln korumutur. yle ki; dini inancnn ok olmas, sesinin ok gzel olmas nedeni ile kuran okumas ky iinde kendisine ayr bir avantaj salamasna neden olmutur.”

“O zamanlar Aso kynde aa-yukar on kye hitap eden bir ilk okul vard, yrede ki ky ocuklar bu okula giderlerdi. Hseyin Dilaver de ilk okulda burada balam, ardndan Samsunda askeri okula balyor, fakat seferberlik knca okul kapatlyor ve okul hayat sona eriyor. Eskiden ilk okul mezunlarnn ie girebilme imkanlar varm, kendisi “ben lise mezunuyum” demi ama okul kapatld iin mezun olamam, dolaysyla bir bocalama dnemi balam.”

2.2.2. Mzie lginin Balamas

“Mzie balamas Hseyin Dilaver’in doasnda varm. Sesi gzel olduu iin srekli Trk sylermi. Bir gn annesi ve babas yaylaya gidiyorlar ve bunu gtrmyorlar, bu da yolun kenarnda oturup alyor, tam o sra da bir atl geliyor ve “olum niye alyorsun” diye soruyor. O da “annemle babam yaylaya gittiler, beni gtrmediler, sen beni gtrr msn” diyor. Adam bunu atn alyor ve yola koyuluyor, yol boyunca Trk sylyor ve bu adamn ok houna gidiyor. Epey zaman getikten sonra bunlardan biraz daha nde olan annesi bir ses duyuyor ve babasna dnp “ Herif bizim uak yola girmi geliyor” babas da “olur mu yle ey hatun kck ocuk nasl gelir” diyor. Annesi “Gelir, gelir, bak sana sesi geliyor” demi.”

“Okul yllarnn sona ermesi Hseyin Dilaver’in tamamen mzie ve kemeneye ynelmesine neden olmu. O zamanlar sakat akir isminde abisi varm. Sakat olduu iin her yerde abisine yardmc olurmu. Dilaver’in sesinin gzel olmas nedeniyle hep ona Trk sylemesini, kemene almasn nerirmi. Bu istek ve ocukluktan gelen yeteneini birletiren Hseyin Dilaver kydeki Rumlar dan mzii ve kemene almay renmi. Hocas Aksu (Aso) kynden Rum “Yoriga” imi.”

Ailesi mzikle uramasna hi kar kmam. Zaman getike yreyi ap da alm.
    Karadeniz’in bir ok yresini dolam. Artk tannan biri olmu ve odeon sahibinin sesi plak irketlerine drt adet plak yapm. kan eserler Karadeniz yresinde Asoli Hseyin diye byk skse yapm, o gnk rzgar rahmetli olduktan bu gne kadar hafzalardan silinmedi.

Sanat Hayat

“Askerliini Erzincan da yapan, amirlerinden son derece takdir alan Dilaver askerlik bittikten sonra sahneye kma yolunu semi. O zamanlar turne yokmu. Hseyin Dilaver kendi kafasna gre turneye gider, kahvelerde, elence yerlerinde alarm. Kendisinin ada yanlar olduu kadar, ok da dindar bir adamm. Gndzleri camide mezzinlik yapyor, gecede ay bahesinde kemene alp Trk sylyor. Bu yer kk olduu iin insanlar birbirlerini tanyor ve bir sohbet srasnda biri “bize bir mezzin geldi yle gzel sesi var, yle gzel namaz kldryor ki” demi. Dierleri de “ sen asl bize gelen kemeneciyi gr yle gzel alp sylyor ki sabaha kadar elenip, oynuyoruz” diyor. Yani sabah camide mezzin, akam ay bahesinde kemene alp syleyen bir mzisyen.”

“Adapazar’nda Karadenizliler okmu. Oflular, Srmeneliler, Rizeliler, o zamanlar ok acayip, ok gzel byk dnler olurmu. Hayvanlar kesilir, masalar kurulur, iki gn sren dnler. Btn Adapazar toplanm, Dilaver kemene alyor, artk oturak Trks m ararsn, birde onun oturak Trkleri vardr; oturulaca zaman ondan alard, ondan sonra horon havas almaya balar, byk halka kurulurmu, zaten araziler geni, baheler byk. Halkann ortasna geip hem alar, hem de oynarm. Hem de atma Trk atp onlar coturur, halkadakilerden bahi alrm.”

“Hseyin Dilaver bir gazino almasnda zamann keman ustalarndan Ankara Radyosu Sanats Naci Tekel’in tavsiyesi zerine Blge sanats olarak Ankara Radyosunda sanat hayatnn zirvesine km, zamann Halk Mzii efi Muzaffer Sarszen ynetiminde uzun zaman almalar yapm. Radyo evi yllarnda Muzaffer Akgn (ona “kara kz” dermi) ile birlikte altklarn anlatrm, bunun yan sra Zinnet Snmez ve Cemile Cevher iek ile bir ok kez ikili almalarda bulunduunu sylermi.”

“Bunlar Karadeniz’e turneye gitmiler; o zaman ok giderlermi. Trklerini okumular, konserden sonrada baka bir yere gitmek iin toparlanp yola koyulmular. Artvin’e yakn bir yerde bakmlar ki arabalarn nne byk kalaslar koymular, ne oluyor diyerekten arabalardan inmiler, aralarnda bayan sanatlarda varm.”

Karadeniz Gecesi

Bir sr gen adam bu bayanlara sarkntlk etmek istemiler, yani ekitiriyorlarm falan. Hseyin Dilaver “olum bu sizin yaptnz ayp deil mi” demi. Genlerden bir tanesi ok konuma demi ve bir tokat vurmu, kemenesi elinden dp krlm. Bu olay aklna geldiinde ok zlrm. Nasl olduysa karakola haber verilmi, jandarmalar gelmi, yollar amlar, genleri karakola gtrp bir gzel sopa atmlar.

Dumlu pnar deniz alts anakkale boaznda batt zaman bu olay zerine bir destan yapyor ve bunu yaknlarna ve dostlarna alp sylyor. Herkes iki gz iki eme alyormu. O trklerini u an maalesef bulamyoruz, ki bu bizler iin byk bir kayptr.

Sanat hayatnn son yln stanbul Radyosunda geiriyor. Geri bundan ncede stanbul Radyosuna gelip gidermi. “Ben stanbul’a gidiyorum, u gn Radyoda programm var beni dinleyin” dermi.

Evlilikleri

lk eini grp beenmi ve Karasu’ya gidip kz karp kye getirmi. Bu evliliinden bir tane kz var. Ondan sonra ikinci evliliini yapyor. kinci hanmndan tane ocuu oluyor. Hseyin Dilaver ok apkn biri olduundan Telli duvakl kimseyi almam. Btn elerini kararak evlenmi. Belli bir zaman getikten sonra Balkl Mahallesinde (eski ismiyle Civra) ikinci einin teyzesinin kzn grp beeniyor ve onu da karp nc evliliini yapyor. Kzn ya tutmad iin annesi Hseyin Dilaver’i ar cezaya vermi, “ben onu astracam” demi. Ondan sonra Dilaveri ceza evine almlar. Olu Fahrettin o zaman 9 yalarnda dedesi ve amcalaryla birlikte Srmene’ye babasn grmeye gitmiler. Jandarma Fahrettin’i babasnn yanna karm, bakm ki orda gardiyan, hakimi, savcs vs. kiiler masay kurmular alem yapyorlar. Babas Fahrettin’e para vermi. Eve geldiinde annesi “baban grdn m” diye sormu, o da “grdm” demi. “bir ey verdimi sana” “bana para verdi” demi. Bu parayla eve dnerken ekmek alm. Annesi “peki deden, amcalarn sana bir ey verdimi” diye sormu. O da “vermediler” demi. “bir de bana diyorlar ki kocandan ayrl, bak gene oluma gene o para verdi” demi.

Ceza evinden knca “bu bir namus meselesi oldu” deyip nc eini annesinin evinden alp kye gtrm ve evlenmiler. Bu evliliinden de drt ocuu olmu.

Hseyin Dilaver’in Son Yllar ve lm

Hayatnn son yln geirmek iin Adapazar’ndan, stanbul’a gelmiler. Artk ok yalanm. ok alamyormu nk, kalp rahatszl varm. Arada bir T.R.T ye gidip trk syleyip geliyormu.

Hseyin Dilaver’in kz babasnn son yllarn anlatmaya yle devam ediyor; Babam grmeye giderdim. Annem alyordu, babam kemeneye aslm ama byle duygusal, garip havalar alard. Demek ki artk ok duygusal olmutu. Annem o zaman bir fndk atlyesinde alyordu. Kavrulmu fndklar seiyorlard. Aslnda alan bir hanm deildi ama stanbul’a gelince almak zorunda kalmt. Babam derdi ki; “Safiye ben hi hanm altrmaya alkn deilim, sen sabahleyin ie giderken ben kahroluyorum”. Annemle aralarnda yirmi ya fark vard, annem baya kkt. Babamlar Kk Mustafa Paada oturuyordu. Ben evlendim Ali bey Kye yerletim. Sk sk gryorduk. Bilhassa bayramlarda ona gitmemizi beklemezdi. Hemen bir kutu eker koyard koltuunun altna, sabah namazn klar gelirdi. Baba derdik niye byle yapyorsun, sen byksn bizim seni ziyarete gelmemiz lazm, sen geliyorsun derdik. Kzm ben o sevab almak iin geliyorum, yani onda yle bir inan vard. Son zamanlarnda biraz halsizdi, dar kp dolard. Arkadalar vard. Eve dndnde yaslanrd ya da karyolasna uzanrd. Ve son Ramazand, sen artk orucunu tutma hastasn, kalbin var dedik ama bize kar kt, bakalm bir dahaki Ramazana ksmet olacak m tutmak dedi ve hakikaten de ksmet olmad. Son krizi gelmi, gece ineci armlar bir tane ilac vard, doktor demiti ki skt zaman bu ineyi yaptracaksnz, ylede yaptramamlar. nc krizinde vefat etti. Yatalak hasta konumuna dmedi, halsizlii vard. Son zamanlarda ok yrynce nefesi daralyordu. Arada T.R.T ye gidiyordu. lene kadarda gitmeye devam etti. Babamn ya 57 diyiliyordu. Ama yalar doar domaz imdiki gibi ocuk paras alacam diye hemen gn gnne yazlmyordu. ldnde nfusa gre 57 yanda idi. Ama hesaplara gre 64 - 65 yalarndayd.

Oy Trabzan Trabzan

Oy Trabzan Trabzan
    i kalay ii kalayl kazan ii kalayl kazan
    Sevdal gnlerume efkarl gnlerume
    Geldi att geldi att ramazan

Oy Trabzan Trabzan
    Senden ayr senden ayrlacaum
    Sen aklma gelende sen aklma gelende
    Dp bay dp bayulacaum.

Bu Buyuk Ustadi Rahmetle Aniyorum Yatdigi Yer Nur Olsun.

Hasan Ayvenli - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.05.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

Makal Hasan Tun

Makal Hasan Tun, 1912 ylnda Trabzon'un Maka ilesine bal Maura (rnekalan) Ky'nde dodu. Babas brahim Bey, annesi Aye Hanm'dr. Yedi kardein en bydr. Yoksul bir ailenin ocuu olan Hasan Tun ilkokulun nc snfna kadar okuyabilmitir. Fakir bir ailenin ocuu olmas onun daha fazla tahsil yapmasn engellemitir. Bu durum daha sonraki yllarda onun sosyal yaamnda nemli sorunlara neden olmutur. Dokuz yandayken geirdii bir kaza sonucu sa gzn kaybeder.

Hasan Tun, gurbete kmadan nce uzunca bir sre annesiyle birlikte yaylaclk yapar. Annesine gre Hasan "hovarda" bir yapya sahiptir (O ufak yatan beri "sevdalk edeyi" ifadesi annesine aittir). Bu zellii ona trk syletmi ve kemene aldrmtr. 1930 ylnda 18 yandayken aile ortamndan ve ky yaamndan kopan Hasan Tun gurbet kervanna katlarak stanbul'a gelir. Karadeniz insan iin gurbet denince stanbul akla gelir. Dier bir ifadeyle gurbet demek stanbul demektir bir Karadenizli iin.

Hasan Tun, stanbul'a kendisinden nce gelen babasnn Koca Mustafa Paa'daki yorganc dkkannda rak olarak ie balar. Burada Makallar'n nemli bir zelliini belirtmek yararl olacaktr. Eski dnemlerde stanbul'a gelen her Makal, meslekten birini seerdi. Ya yorganc, ya kalayc ya da bakrclkla urard. Hasan Tun'un da ilk meslei yorganclktr. Aslnda bugn bile stanbul'da ne kadar kemene sanats varsa ounluunun ilk meslekleri hep ayndr.

Hasan Tun dokuz yln bu meslee vermitir. Bu meslek ona bir yerde ans kapsn da amtr. yle ki; Hasan Tun'un yorganc olarak alt mahallede dnemin gzde ismi Trk Sanat Mzii sanats Hamiyet Yceses ikmet etmektedir. Hasan Tun'un bir vesile ile bu sanaty tanmas onun yaamnn bir dnm noktas olur ve Hamiyet Yceses'in aracl ile stanbul Radyosu'na blge sanats olarak kabul edilir. Hasan Tun ilk evliliini 25 yalarnda iken halasnn kz Havva ile yapar. Bu evlilikten Mehmet adl bir olu olur. Ancak bu evlilik uzun srmez, boanma ile sonulanr. Daha sonra teyzesinin kz Emine ile ikinci evliliini yapar. Bu evlilikten Bahtiyar, Mahture adl kzlar ile Ylmaz adl olu olur.

Hasan Tun, Hamiyet Yceses'i tanmasnn ardndan yorgancl brakr ve Haseki Hastanesi'ne memur olarak girer. Ancak burada fazla almaz, ksa bir sre sonra bugnk adyla apa Tip Fakltesi (Yukar Gureba) Hastanesi'ne girerek; aralksz 34 yl alr ve 1973 yl balarnda emekli olur. zellikle alma yaamnda insani deerleri daima n planda tutmas, onun evresinde saylp, sevilmesini salamtr. Hasan Tun'un kemene almay rendii bir ustas olmamtr.

SANAT YAAMI ve ESERLER:

Hasan Tun'un trk alp sylemesi 12-13 yalarnda balar. lk denemelerine kastel denilen olgunlam msr fidanndan kesilerek yaplan ve ince sesler karan basit bir alg ile balamtr. Daha sonralar kendi yapt kemene ile alp-syledii bilinmektedir. Hasan Tun'un kemene rendii bir ustas yoktur. Ancak birlikte alp-syledii yakn dostlar olduu bilinmektedir. Bunlar arasnda Salim Akpnar (Kastorolu), ve Ocakl (spela) Ky'nden Fehmi Alan (Kuru Fehmi) en tannmlardr. Hasan Tun'un kemene sanats olmasnda annesinin yank ve gzel sesinin etkili olduunu syleyenler vardr. Annesinin tarlada alrken syledii trklere, kemene ile elik ederdi. Elence yerlerinde, dnlerde de alp syleyen Hasan Tun, gen kzlara trkleri her zaman kendisi sylemezdi, zaman zaman gen ve gzel kzlarn da kendisine trk att olurdu. Bu trklerden birisi yle:

Ha buradan yukari
    Bineyim Taradumi
    Eil peyim seni
    Alaym muradmi

Hasan Tun sadece sevmemi, sevilmitir de, u drtlk bunun ifadesi olsa gerek;

Oy kr Hasan kr Hasan
    Kr gznde kaynasam
    Bir derum alsam seni
    Bir de derum almasam

Hasan Tun yaylaclk yapt dnemlerde gnlnde yer eden bir komu kz iin yaylada syledii bir trk;

Baryi srlari
    Srlarn anasi
    Benum ufak yavrumun
    Var bir kara danasi

Daha peine gelur
    Masti kolominasi
    Daha peine gelur
    Suna elifinasi

(Trkde geen "kalomina, elifina" hirer hayvan ismidir. Rumcadr.)

Hasan Tun stanbul'a geldii yllarda birka ta plak doldurdu. Odeon irketinde doldurduu ilk plandaki trklerden biri de udur;

Bu Makali Hasan'n
    Yoktur mali, melali
    Giyinip de kuansa
    Olur daha belali

Gerek plak almalar srasnda gerekse radyoya girdii dnemlerde Sadi Yaver Ataman, Cemile Cevher, Ahmet Yamac, Fatma Trkan Yamac, mer Akpnar, Metin Eryrek gibi sanatlarla yakn dostluklar kurar. zellikle Cemile Cevher'in onun sanat hayatnda ayr bir nemi vardr. Baz trkleri birlikte rettikleri gibi, bunlar eitli yerlerde yorumlamlardr da.

Hasan Tun'un sanat yaamnda hi unutamad olaylardan birisi de, polis marifetiyle Beylerbeyi Saray'na arlarak Atatrk tarafndan dinlenilmi olmasdr. Sahnede kemene eliinde Maka (Solday) Sevin Ky'nden bir ekip horon oynamaktadr. Bu gsteriden ok memnun kalan Atatrk, Hasan Tun'un skldn fark etmi olacak ki kendisini gsteri sonunda yanna arr ve kendisine "al, al evlat al, Karadeniz havalar bizim milli havalarmzdr" der. Bu ifade onu ok duygulandrmtr.

Radyodaki almalarna 1960'l yllarda nokta koyan Hasan Tun kemenesini de Radyoevi mzesine hediye etmitir. 1983 ylnda Karadeniz kltrne ve Trk halk mziine yapm olduu katklardan dolay Kltr Bakanl'nca dle layk grlm ve dllendirilmitir. Hasan Tun, 1 Mays 1986'de ehremini'deki evine giderken geirdii bir kalp krizi sonucu vefat etmitir. Mezar Yedikule'deki aile kabristanndadr.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Makal Hasan Tun 1912 / 1986

sagolasin kardesim
    Rahmetli Makal Hasan Tunu'da Rahmetle Aniyorum gene bir buyuk ustat
    volkan konagin su an soyledigi ve hebimizin bildigi, dertliyim kederliyim iste bu buyuk ustadin parcasidir ve nice parcalar.

Trabzonspor Kongre yesi
    LazAnisT - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.02.2005
    Nereden
    Giresun

Bu bal imdiye kadar neden dnemedik akcas anlayamadm

Hasan Tun @ Bir ok gen arkadamz kim bu diyecektir.Son zamanlarda dillerde dolaan ve karadeniz Mziini insanlarn daha fazla sevmesini salayan eserlerin bir ou ona aittir.

Yukarda albm kapann olduu CD'si kesinlikle her karadenizlinin arivinde olmas gereken inanlmaz keyifli bir albmdr.

Nuray - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.12.2006
    Ya
    33

“Kemenenin Ordinarys” PCOLU OSMAN (I)30 Ocak 2007 02:08 Seyfullah iek

Sevgili okurlarm.
    Temmuz 2006 tarihinde yaymlanm olan “Kemenenin Ordinarys PCOLU OSMAN”adl kitabmdan zetleyerek,merhumun yaam yksn sitemiz vastasyla da sizlerle paylamak istedim.
    Bu bir aratrma olduundan,ancak 23 sayfa kadar zetleyebildim.Tabi araya fotoraflar da gireceinden sayfa says daha da artacak..Aslna bakarsanz,ok da zetleyip,merhumun hayli ilgin olan hayat hikayesini (tabir yerindeyse) kua dndrmek istemedim.Buna ramen,sizleri yorarak dikkatlerinizi datmamak amacyla fotorafsz 23 sayfay bulan bu zeti de blerek,iki ayr aamada yaymlatmay uygun grdm.lk aama aada olup,bu blmde kemeneden,ocukluundan,genliinden,Picolu nvan ile ilgili rivayetlerden,Atatrk’n huzurunda kemene alndan,bandan geen ilgin olaylardan vs.bahsettik.Bu blm ilgi durumuna gre birka hafta yaynda kaldktan sonra,ikinci blmn yaynna geeceiz.
    kinci blmde ise ta plaklarndan,gnmze ulaan tm trklerinin szlerini verip,bazlarnn yklerinden,lmnden sonra hakknda yazlp,sylenenlerden, bahsedeceiz.Ayrca,yararlandmz kaynaklarn listesi ile kitabn yaynlanmasnda yardmlarn grdm tm hemehri ve dostlarma teekkrlerimi de ikinci blmde greceksiniz.
    Hatalarmz iin imdiden affola deyip,konumuza geiyoruz.

Z BE Z TRK ALGISI KEMENE

Kararadeniz’in en usta,en nl kemene sanats Picolu Osman (Osman Gke)’n hayli renkli olan yaam yksn anlatmaya gemeden nce,Dou Karadeniz’in sembol enstrmanlarnn banda gelen ve adeta O’nunla zdelemi bulunan kemene ile ilgili zet bilgiler vermek istiyorum.
    Kemenenin kayna,zellikle son yz yl iersinde ok tartlmtr.Birbirine tamamen ters nazariyeler ileri srlm olsa da,z be z Trk algs olduu konusundaki deliller daha fazla arlk kazanmaktadr.
    Karadeniz kemenesinin tarihini ilk defa aratran mzikolog Mahmut Ragp (Ksemihal)’a gre kemene,batdan yani Gney Fransa veya Ceneviz’den Trabzon’a getirilmitir.Prof.Dr.Bahaeddin gel ise,kemenenin Trk boylar vastasyla Orta Asya’dan Anadolu’ya getirildiini savunmaktadr.Orhan Trkdoan ve Mehmet Bilgin gibi deerli aratrmaclar da ayn grtedirler.
    gel’e gre kemene,Orta Asya Trk kabileleri arasnda “klk”, “klg”, “iklig”, “igil”, “kyak”, “gcek” gibi adlarla anlmaktadr.Anadolu’nun Trklemeye balamasna paralel olarak Anadolu’nun muhtelif yerlerinde kullanld eitli kaynaklarda ifade edilmektedir.Iklk yani kemene alanlara ise “klk” denirdi.
    Edebiyat retmeni,aratrmac ve halk bilimci Hayrettin Gnay, “Kemenemin stne” balkl yazsnda “kemene”nin szlk anlamn yle aklamaktadr:
    “Kemene”szc,Farsa ‘keman’ szc ile Trke ‘-e’ kltme ekinin birlemesiyle olumutur.Szcn kayna hakknda yle bir yorum da yaplmaktadr:
    ‘Yerel syleyi ve Trk diyeleklerine gre kimi yerlerde ‘kl’ adyla anlrken,kimi yerlerde kard sesin sivrisinek sesi gibi tiz olmas nedeniyle,eitli diyeklerde sivrisinek anlamnda kullanlan ‘kemene’:kmine-kimin-e’ ve ‘ibin+e’ denmitir.Divan’da sivrisinek anlamnda ‘kimne’ gemektedir. ‘Kemene’ szc 15.yzyl sonlarna doru kullanlr olmutur.”
    Kemenenin, Ortaa’da Trabzon’da ticaret kolonisi kuran Cenevizliler ve Hallar tarafndan Trabzon’a getirildiini, Mslmanlarca “alet-i lehiv” (faydasz alet) sayld iin, Trabzon dna pek yaylamadn, zellikle de medrese kltrnn hakim olduu Of’da tutunamadn yazan, lkemizde “Karadeniz Kemenesi”nin tarihini ilk defa aratran mzikolog Mahmat Ragp (Ksemihal),konuya ilikin unlar sylyor: “Belki de bu yzden kemene, banaz olmayan epniler’de ve Hristiyan topluluklarda daha ok kullanlmtr. Bugn de Trabzon ve Giresun yresindeki epniler arasnda ok iyi kemeneciler ve trkcler kmaktadr.Picolu Osman (Gke),Katip adi,Yank Ahmet ve Ali Cinkaya gibi kemeneciler bunlardan bazlardr.” Bugn kemene ve. kemeneci denildiinde akla ilk nce,Giresun’un Grele,Eynesil ve anak ileleri ile Trabzon’un alpazar ilesinin geldii dnlecek olursa,Mahmut Ragp pek de haksz saylmaz.
    lkemizde eit kemene vardr.Birincisi,Klasik Trk Muskisinde kullanlan kemene olup,buna ayn zamanda “stanbul Kemenesi” de denir.kincisi,Gney Anadolu Trkmenleri’nin kulland kemenedir.nc eit kemene ise, “Karadeniz Kemenesi”dir.Bu kemene Dou Karadeniz illerinden Trabzon ve Giresun (zellikle de ilesi Grele) bata olmak zere Rize,Ordu,Gmhane ve Artvin’de kullanlmaktadr.yle ki,Dou Karadeniz folkloru kemenesiz dnlemez.Karadeniz dnlerinin,elencelerinin,yayla enliklerinin vazgeilmez enstrmandr,kemene.Giresun’un Grele ilesi bu konuda bal bana bir ekoldr. “Kemene en iyi Grele’de alnr”sz bundan olsa gerek.Trabzon’dan Ferhat zyakubolu,Hasan Tun ve Hseyin Dilaver,Rize’den Rizeli Sadk (Aynac) ve Hasan Szeri gibi nemli kemeneciler km olmasna ramen,hibiri bir Greleli Tuzcuolu Mehmet Ali,bir Karaman Halil Aa (Kodalak),bir Picolu Osman (Gke) kadar hret yapamamlardr.Bu l,bir zincirin halkalar gibi olup,birbirlerinden ayr olarak dnlemez.Tuzcuolu Karaman’n,Karaman da Picolu’nun ustasdr.Bu aratrmamzn konusu da,zincirin son halkas olan Picolu Osman’dr.

PCOLU OSMAN’IN SOY KT

Picolu Osman’n soy kt hakknda gerek “Vukuatl Nfus Kayd”ndan ve gerekse halen hayatta olan kz Esma Hanmdan (83) aldmz bilgilere gre;
    Asl ad Osman Gke olan Picolu Osman,1901 (H.1316) ylnda Grele’nin Dayl kynde dodu.Babasnn ad Gkeoullar (yresel tabirle Gcular)’dan smail,annesininki ise Cndkoullar’ndan Esma’dr.
    Picolu’nun babas smail,5 ocuu olduktan sonra,ei Esma’y ve 5 ocuunu brakarak Adapazar’na yerleir.Orada ikinci evliliini yapmakla beraber,ocuu olup olmad konusunda bilgi edinemedik.
    Picolu Osman’la ilgili yapt aratrmasnda ok sayda yanl ve elikiler tesbit ettiimiz Trabzonlu retim grevlisi ve aratrmac Do.Dr.Muharrem Ulusoy’a gre Picolu,1905 ylnda nce annesini,daha sonra da 1912 ylnda babasn kaybederek,4 yanda ksz,11 yanda da yetim kald.

KARAMAN HALL AA (KODALAK) KK OSMAN’I HMAYES ALTINA ALIYOR
    Picolu’nun yetim kaldktan sonraki ocukluu konusunda elikili grler ileri srlmtr.
    kinci evliliini halasyla yapmas nedeniyle enitesi olan,bu yzden de ilk derslerini ondan alan Picolu Osman ekolnn bugnk tek temsilcisi M.Srr ztrk,Picolu’nun zamann en byk kemene stad Karaman Halil Aa (Kodalak)’n yannda iki yl kadar kei obanl yaptn,bu sayede de kemene almasn rendiini sylemektedir.Do.Dr.Muharrem Ulusoy da ayn grte olmakla beraber,ocukluu konusunda elikilerle dolu mantk d bilgiler vermektedir.Akrabas adi Cndk ise Picolu’nun obanl konusuna iddetle kar kyor.
    yle ya da byle,Picolu Osman’n ,devrin en byk kemene stad Karaman’n ra ve onun yetitirmesi olduu hakkndaki yaygn grlere itibar etmekten baka seenek bulamadmz ifade ederek,konumuza devam edelim.

NN PCOLU?

Bu lakabn (yanl olarak Bicolu ya da Biciolu tabiri de kullanlmtr.) nasl doduuna ilikin drt ayr gr dikkatlerinize sunduktan sonra,kiisel yorumumu yapmak istiyorum.
    Dnyada olduu gibi,lkemizde de insanlara lakap takma alkanl vardr.Bunlarn iinde insanlar yceltici olanlarnn yannda aalayc olanlar da mevcuttur. “Picolu” gibi bir lakap da ilk bakta toplulumuzun deer yarglarna gre aalayc bir lakap olmakla beraber merhum,bu lakabn benimsemitir.yle ki,ta plaklarnda kendini ve trklerini bizzat “Picolu Osman tarafndan (rn.Giresun Karlamas,Romiko Horon vs.)” eklinde takdim etmektedir.
    M.Srr ztrk’e gre bu lakabn nasl doduuna ilikin yle bir rivayet vardr:
    Ustas Karaman Halil Aa “Tuzcuolu Horon Havas” hari,tm bildiklerini ra Osman’a retmiti.Bilindii zere ustalarn raklarna pek ok eyi retip,en nem verdikleri bir eyi kendilerine saklamalar geleneimiz vardr.Ancak,ok akll olduu kadar, kurnaz da olan Osman,ne yapp edip bu havay renmeyi aklna koyar.Arkadalaryla yapt bir plan gereince,Karaman’n geecei saat hesaplanarak bir kprnn altna saklanr.Osman’n sakland yerin olduu ksma kadar gelen Karaman’a Osman’n arkadalar, “aa be” derler:
    -Hele u Duzcuolu gaydasn bi al da dinleyelim!
    Koca usta genlerin hatrn kracak deil ya,aslr kemenenin yayna,yle bir resital sunar ki,demeyin gitsin!
    Osman m?...
    Ustasnn ruhu bile duymadan,notas notasna oktan gayday kapm,kafasnn bir kesine yerletirmitir bile.Birgn alakl’da bir dnde ustasnn yannda bu gayday alnca,kzlca kyamet kopar.Kan beynine srayan Halil Aa belindeki tabancay ektii gibi,
    -Ula ben saa her gaydy retmedim mi?Bunu da m alacaktn,pi olu pi! Diye kfr basar.
    Tabancann tutukluk yapmasyla birlikte Osman postu kurtarr kurtarmasna da, “Picolu” lakab da bu olaydan sonra bir yafta gibi boynuna aslr.Olayn etkisiyle orada hemen u drtl syledii rivayet edilir:
    “Kemenemin beline
    Sene yazarm sene.
    alakl’nn iinde,
    Picolu garip gene”

Bu gre iddetle kar kan adi Cndk, “Pi” lakab zerine,Mehmet Kb (1914)’n Gcu (Gkeolu) Nuh’dan naklettii yle bir olay anlatyor:
    “PCO,Dayl kyn kuran drt byk slaleden biri olup,Gcular’dan gelir.Onun ad P’dir,kendisi deil.akr Ali’nin torunudur.akr Ali Dim Ali’nin kardeidir.Ya akr Ali veya Dim Ali bir iki ya byktr dierinden.
    akr Ali ar bir delikanldr.Kardei Dim Ali biraz daha hareketli,deli dolu afacandr.kisi de,yani akr Ali ve Dim Ali gene akrabalar olan, (….) gznn (kadnn adn hatrlayamadk.) gelinlik iki kzn severler.Yani gzlar da karde olanlar da…
    O zamanlar ky fakir,hasat az,iki dn birden yapma gcne sahip deildiler aile.Bykler karar verirler;nce Dim Ali ve sonra da akr Ali’ye dn yaplacaktr.
    akr Ali bu ie raz olmaz ama anne ve babasna da kar duramaz…Dnn Dim Ali’den sonraya kalmas akr Ali ve nianlsn etkiler ve iki genci daha ok iter birbirine.
    akr Ali,bu daha fazla olan,daha gnlden olan birliktelii iyi kullanamaz ve nianls ile dnden evvel bir kazaya kalr.Bykler bu ii ancak drt ay sonra fark edebilirler.akr Ali’yi dnsz mnsz ba gz ederler…Be ay sonra nur topu gibi bir olan olur.smini smail koyarlar.Gn geer,ay geer smail geliir grbz bir tosun olur.Yolda izde onu gren gelinler,ana kadnlar okar sever ban karlar: ‘Hadi yedi ayln grmtk amma be ayln da ne grm ne de duymutuk.Sen nereden ktn seni gidi P seni’ derler…Bylece smail’in,Osman’n babasnn ad P olur…Osman’a da bunun iin PCOLU denir.
    Zannederim bizim PCOLU Osman’n BCOLU olmadna biraz olsun k tutabildik.
    lgililere sayglarmla. 13 Nisan 1997/Frankfurt, adi CINDIK”

Bir baka tesbit de retmen Emin nder’den.nder,Karadeniz Postas gazetesindeki (12 Temmuz 2005) kesinde “Kemenecilerin Lideri Biolu Osman Gke” balkl yazsnda unlar yazyor:
    “…ocukken iyi kaval alar,iyi trk syler,iyi yzer,iyi horon oynar,iyi fkra anlatrd.Bu yeteneklerinden tr arkadalar onu kskanr ve muziplik olsun diye ona sen ne biin (asl “piin” olacak)birisin diye onunla akalarlard.Bugn bile evremizde yaramaz,haylaz ocuklara biin (piin) birisi denmektedir.te anlatmak istediim Biolu (Piolu) lakab arkadalarnn latifesinden kalmtr.Haddizatnda babas kymzn soylu tannm bir ailesine mensuptur.”
    nl halbilimci ve derlemeci Sadi Yaver Ataman ise olaya tamamen farkl bir bak asyla yaklaarak, “Bicolu,Biciolu” gibi zorlama sfatlar kullanyor.Zorlama diyoruz nk, “Ataman’n Giresun Anlar” balkl yazsnda Hayrettin Gnay,Trk Folklor Aratrmalar Dergisi’nin Ekim 1965’deki saysnda yaynlanan Sadi Yaver Ataman’n “Giresun’a ait iki trk ve anlar” balkl yazsndan bahisle bu konuda unlar anlatyor:
    “…ki sayfa yaznn n yznde ‘atak Altnda’nn,arka yznde ‘Yar Yar Horan’nn notas var.Dip notta da Picolu Osman’la ilgili bilgi-yorum: ‘Bicolu’szcn savunma.nl kemenecimizle ilgili deerli aratrmacnn belge niteliindeki yanl…
    Belge niteliindeki bu yanl Sadi Yaver Ataman makalesinin dip notunda yapm.
    Dip notu yle yaznn:
    ‘(I) Bicolu Osman,Karadeniz kemenesinin usta sanatlarndan biri idi,hatta,gelmi gemi kemenecilerin en ustasdr,diyenler de vardr.Halk ona,Picolu diyor,aslnda Bicolu-Biciolu olmas gerekir.Daha evvel yine gazetemizde,Altayl Trkler’in oyun havalarna “Bi” dediklerini, “Bico”nun da oyuncu anlamna geldiini kaydetmitik,halen Safranbolu’da ‘Bicioullar’ diye anlan bir aile vardr.’
    Altayl Trkler’in oyun havalarna ‘Bi’,oyunculara da ‘Bico’ demeleri szn tartmyorum.
    Konuyla ilgili bilim adamlar,Trkologlar ilgilendiriyor iin o yan…
    Beni ilgilendiren Grele kemenesi,kemene dendiinde ilk anmsanan adn,Picolu’nun,nl aratrmac tarafndan ‘Biciolu’na, ‘Bicolu’na dntrlmesi.
    Trk halkbilimine;i dnyamzn,toplumsal tarihimizin,sanat yaratclmzn yansmas trklerimize bu denli emei geen,yaamn bu alanda tketen Sadi Yaver Ataman’n yanl; ‘PCOLU’ lakabnn izini ta Orta Asyalar’da srmesi…
    Giresun’da,Trabzon’da alan almas yapt 1950’li yllarda ATAMAN,Grele’ye gelse,Picolu’nun ky Dayl’ya ksa nl kemenecimizin bu lakab al nedenini renirdi.”
    Hayrettin Gnay,Ataman’ alan aratrmas srasnda sadece derleyecei trklerin ilgilendirdiinden ve bu trkleri de notaladndan bahisle,Picolu konusunu yle tamamlyor:
    “Oysa 1940’l,1950’li yllarda PCOLU lakabnn gerek yksn bilenler Dayl kynde yayordu.
    Bu kede yaymlanan, ‘PCOLU MU BCOLU MU?’balkl yazda gerek tanklara dayal bir aratrmadan (adi Cndk’n yukarda bahsi geen aratrmasndan) alnt yaparak ‘Picolu’ lakabnn yksn yazdm iin yinelemiyorum o yazda anlatlanlar.
    Yaymlama aamasna gelen ‘KEMENEMN STNE’ adl almada konu ayrntl olarak aktarlmtr.”
    “Picolu” lakab zerine drt ayr gre yer verdik. Hayrettin Gnay’n da ifade ettii gibi,Sadi Yaver Ataman’n “Bicolu” ya da “Biciolu”eklinde yapt yaktrmann uzaktan yakndan gerekle alakas yoktur.
    Biraz da “Pi” szcnn anlam zerinde duralm.
    “Pi” kelimesi emsettin Sami’nin Kamus- Trki (Trke Temel Szlk)’sinde yle tanmlanyor: “1.Meru olmayan ilikiden doan, ‘nikahsz anne ve babadan’ doan ocuk. 2.Her eyin ufa,tamam olmayan,eksik kalm olan,aslna ve nesline benzemeyeni. 3.Aacn kknden biten srgn. 4.Ahlaksz,arsz (ocuk,insan)”.
    Merhuma taklan “Picolu” lakab,yazmzda da bahsettiimiz gibi,Karaman’n ‘ahlaksz,arsz ocuk’ anlamna fkeyle ona “Pi olu pi!” diye barmasndan kaynaklanabilecei gibi,adi Cndk’n da deindii gibi,babas smail’in vaktinden nce domas nedeniyle,komu kadnlarn onu “…seni gidi P seni” diye sevmelerinden kaynaklanabilecei de akla en yatkn gr diye dnyorum.
    nsanlara;davranlar,fizik yaplar veya her hangi bir olay nedeniyle lakap taklmas dnyada yaygn olarak grlen bir durumdur.Bizde “Yiit lakab ile anlr” diye bir deyim olduunu hepimiz biliyoruz. “Picolu” lakab da anlaldna gre Merhum tarafndan benimsenmi,kabul grmtr.Nitekim, “Ta Plak” diye tabir ettiimiz plaklarn zerine “Pi Olu Osman” eklinde yazlmasna msaade ettii gibi,trklerine de “Picolu Osman tarafndan (rn.Giresun Karlamas)” gibi takdim cmleleriyle balamaktadr.
    Sadi Yaver Ataman’n,mstehcenlik kokan bu kelimenin izahnn g olaca endiesiyle,zorlama bir yaklamla,bir incelik olarak “Bicolu veya Biciolu”lakabn uygun grd kanaatindeyiz.

ATATRK’N HUZURUNDA KEMENE ALDI

Picolu Osman vatani grevini yapmak zere 1921 ylnda Trabzon’da silah altna alnr.Muharrem Ulusoy,Picolu’nun,ok arzu etmesine ramen,bacandaki bir sakatlk yznden Kurtulu Sava iin cepheye gnderilmediini,bu sre iersinde ansl gnleri de olduunu,bunlardan birinin okuma-yazma renmesi,dierinin de Atatrk’e kemene almas olduunu vurgulayarak,bu konuda unlar yazyor:
    “Yl 1924.Atatrk’n Trabzon’u ilk ziyaretleri…Belediye Bakan Ahmet Faik Barutu,Atatrk’n Trk Sanat Mzii’ne olan ar sevgisini bildiinden,amatr de olsa kk bir grubu karsna karr.Fakat Atatrk bu grubun icrasn pek beenmez.Bakana dnerek, ‘Trabzon’da baka sanatlarn olup olmadn’ sorar.
    Ahmet Faik Barutu bunun zerine hemen klasndan Bicolu Osman’ istetir.Atatrk Bicolu’nun yreye has icrasn alklayarak dinler.Akabinde yine bakana dnerek aka ile kark tembihler: Bu delikanly iyi saklayn,byk bir sanat dehas…”
    Emin nder de,bahsi geen makalesinde yukardakine benzer ifadelerde bulunuyor.
    Picolu Osman’n Trabzon’da kald sre iersinde Halk Muskimize kazandrd en nl trklerinden biri de,bir suikaste urayan Trabzon skele Kahyas Yahya Aa (Karaosmanolu) iin yakt “Trabzon Kahya Havas (at)”dr.Daha sonraki blmlerde yksyle birlikte bu trkye yer verilecektir.

K DEFA EVLEND

Picolu,ilk evliliini drisgillerden smail’in kz Hava hanmla yapt.Bu evlilikten be ocuu olmutur.Ei Hava hanmn 1932 ylnda henz 33 yanda iken tberklozdan hayata gzlerini yummas zerine,ikinci evliliini dede tarafndan akrabas olan Glsm hanmla (gnmzn nl kemene stad M.Srr ztrk’n halasdr) yapm olup,ondan ocuu olmamtr.ocuklarndan sadece kz Esma hanm (83) hayatta olup,stanbul’da ikamet etmektedir.

"Trkln vicdan bir, dini bir, vatan bir.
    Fakat hepsi ayrlr, olmazsa lisan bir..."

HarekeTSRAsi bizumdur!

yelik tarihi
    04.12.2006
    Ya
    33

YAYLALARI KEMENE SESLERYLE NLETT

Picolu sadece dn-derneklerin deil,yayla enliklerinin de aranan kemenecisi idi.Denilebilir ki,yayla zamanlar Sisda,Kadrga,Tamzara…gibi yaylalar asla onsuz dnlemezdi.Nitekim,Trk Halk Muskisi’ne kazandrd mehur “Tamzara” trks de,bu vesile ile domutur.lk defa katld 1929 ylndaki Tamzara enliklerinin onun kemenesiyle start ald ve lnceye kadar da her yl istisnasz bu enliklere katld sylenmektedir.

MUZAFFER SARISZEN: “TE KEMENE SANATISI BU!”

“Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu”nun kurucusu ve ilk bakan olan nl halkbilimci ve derlemeci Muzaffer Sarszen,1937 ylnda Karadeniz trklerini derlemek zere yola kar ve Grele’ye de urar.Sarszen,arlan yirmi kadar kemeneciyi dinler,ancak tatmin olmaz.Son olarak Picolu aranr,bulunur,huzuruna karlr.Picolu’nu pr dikkat dinleyen Sarszen,nihayet aradn bulmutur. “te kemene sanats bu…”diyerek takdirlerini ifade eden Sarszen, “Siz Greleliler ve sizin ahsnzda btn Karadenizliler!Sizler,aranzda bir hazine ile yayorsunuz! Fakat ok garip bir gerek ki,bu hazineden bihabersiniz (habersizsiniz).
    Ben Anadolu’nun pek ok yerini gezdim…Ama bylesine sanat icra eden bir halk ozanna ilk kez rastlyorum.Sizler her halde ya kltr denilen medeniyet nimetinden uzaktasnz,ya da kltr meselesine pek aldrmyorsunuz.Her naslsa,ben bu hazineyi brakmayacam.” Der ve Picolu’nu Ankara Radyosu’na davet eder.

PCOLU ANKARA RADYOSU’NDA

O yllarda karayolunun uygun olmamas nedeniyle,deniz yoluyla nce nebolu’ya,daha sonra buradan da at srtnda Ankara’ya kadar zahmetli bir yolculuk yapan Picolu,Sarszen tarafndan sevinle karlanr.Onu yine kendisi gibi nl bir derlemeci olan Sadi Yaver Ataman’la tantrr.Radyo’da programlara kan Picolu,bir taraftan da plak doldurur.Burada ay kadar kalabilen Picolu,ailesinin zlemine dayanamayarak ,Grele’ye geri dner.

RENCS MEHMET SIRRI ZTRK’N AZINDAN PCOLU

Bugn “Picolu Ekol”nn tek temsilcisi,kemenenin profesr,yaayan efsanesi M.Srr ztrk,enitesi ve hocas hakknda unlar sylyor:
    “Picolu Osman,orta boylu,etine dolgun ve tombul yzlyd.ok iki ierdi.kilerden raky ok severdi.ki bulamad zamanlar ac soan ve ac biberle nefsini krletirdi.Bol biberli karalahana kaynatmasna baylrd.aka yapmaktan ok holanrd.”
    ztrk,aralarnda geen bir ansn da anlatyor:
    “ok ufaktm.Yan sra dnlere giderdim.Fakirlik (1945-46) yllar…Tahtadan bir bavul yaptrmt.Ekmeini,keliini,soann,raksn ve kemenesini zenle yerletirdii bavulunu srtna ykler ve gidecei yere yle giderdi.O zamanlar mleki deresinde beton kpr yoktu.Dal kpr vard.Karaburun’a dne gidiyorduk.Kprden geerken,her zaman yapt gibi beni omzuna ald.Tabi,srtnda da koca tahta bavul…Kprnn ortasna geldiimizde,yle bir durdu,birka saniye soluklandktan sonra bana dnerek; ‘Ula torun,eyi bir hamal buldun’ dedi.”

KEMENEDE OLDUU KADAR ATMA TRKDE DE USTAYDI

Picolu Osman,kemenede olduu kadar,atma trkde de ustayd.Her duruma,her ekle gre rahata trk yakard.Bu sayede en zor durumlardan paay kolayca syrmasn bilirdi,tpk u olayda olduu gibi:
    Bir gn Tirebolu’da Hdroullar’nn dnne davetlidir.Her ne sebeptense,dn sahipleri kendisini dvmeye kalkr.Soukkanlln muhafaza ederek ve dne misafir gelmi Orduluoullar’ndan bir arkadan kastederek;
    “Ocaktaki tencerem,
    Kurudadr kuruda.
    Hdrl beni dverse,
    Var Ordulu burada.” der.

Yine bir gn Tirebolu’nun Ede kynde bir dndedir.Dnn en cokulu olduu ge saatlere doru jandarmalar gelir,muhtardan ve dn sahibinden artk dalmalarn isterler.Picolu Osman hari herkeste bir korku,bir tela… “i bana brakn,gerisine karmayn” der.Kvrak bir hava alarak,horon oynayanlarn arasna dalar.Bir taraftan alp,dnerken,dier yandan balar trksn atmaya:
    “Yksek dan banda
    Dil veriyor sereler.
    Ne has horon tepiyor,
    Yaasn Edeliler!

Yksek dan banda,
    Eil fidanm eil.
    Uak horonu bozman,
    Candarma bii deil!”

Tabi espri dolu bu trk karsnda yumuayan jandarmalar dn datmaya kyamazlar ve geri dnerler.
    Yine M.Srr ztrk’e dnelim ve O’nu dinleyelim:
    “Onun yapt dnler ok kalabalk olur,adeta ‘Cumhuriyet Bayram’ havasna brnrd.Yakn kylerde o tarihlere denk gelen dnler olursa,hemen tehir ettirip,O’nun ynettii dnlere gelirlerdi.Onsuz hibir dn-dernek dnlemezdi.Vakfkebir,Beikdz,Tonya…gibi uzak yerlerden de dne arlrd.Eer o sralarda kendi kyllerinin de dn varsa,tehir ettirir,tabir yerindeyse kaan kovalamak babndan,uzak yerleri aradan karmaya bakard.Bu teklifi seve seve kabul edilir,ancak kyllerinden de para almaz,bahilerle yetinmeye alrd.Bu bahilerden bir miktarn da bana verir,adeta beni kemeneye tevik ederdi.Tabi dnyalar da benim olurdu.Bugn bir yerlere gelebilmisem,Picolu’na ok ey borluyum.Allah rahmet eylesin!”
    Adeta alamet-i farikas olan kasketini mecbur kalmadka bandan hi karmazd.Espiye’de bir dnde kan bir kavga esnasnda bandaki kasketten olur.Dn dn yolda bandaki kasketi gremeyenler,akibetini sorarlar.O da bu soruya:
    “Espiye’nin stnde,
    Bulutlar dnyordu.
    Siz apka soruyonuz,
    El beni vuruyordu!” diye karlk verir.

Atma trkde de usta olan Picolu,misafir karlarken;
    “Nevaller olsun bana,
    Yam geliyu yam.
    Ho geldin,sefa geldin,
    Hey gidi arkadam!

Safa geldiniz beyler,
    Dn-derneimize.
    elim,elenelim,
    Bakalm keyfimize!

Uzak yerden geldiniz,
    Bunca yolu teptiniz.
    Lakin terifinizle,
    Bizi dilad ettiniz.

Buyurun ba keye,
    El atalm ieye.
    Kafalar ektike,
    Bo verelim her eye!

elim,elenelim,
    Coalm syleyelim.
    Gelin ve damat beye,
    Saadetler dileyelim.”

Bahi iin;

“Kemenemin beline,
    Kuradaym kurada.
    Bahiimi verecek,
    Hasan daym burada” eklinde trk atard.

Bir dne davetli olarak gelen bir kaymakama da;

“Gne at geliyor,
    Bulutun arasndan.
    Bahiimi verecek,
    Devletin parasndan!” eklinde,espriyle kark trk atar.
    Merhumun atma trkde ustalna birka rnek de,deerli dostum retmen brahim Melikolu’nun gnderdii anlardan…
    yle anlardan ilki: “Dedem 1923 doumlu Yusuf Melikolu anlatmt.Akrabalarmzdan Grele erafndan amcam akir Melikolu’nun dnnde;

“ki defa evlendi,
    u Melikolu akir.
    Keyfini de biliyu,
    Ne kafirdir ne kafir!” diye aka yollu bir trk atnca,her zaman olduu gibi ortala bir nee sald.”
    brahim Melikolu,Gce’nin Boncukukur kynde retmenlik yapt yllarda (1992),o sralarda 85 yanda olan Kelle Emin lakapl yal bir ky sakininden dinledii bir baka ansn anlatyor.Melikolu’na gre,Kelle Emin amca,kylerindeki bir dnde Picolu’nun;
    -“Allah’tan korkmasam,kemeneme Kur’an okuturdum.” Dediini,bylece kemenede ne denli iddial olduunu gsterdiini ifade ediyor.
    M.Srr ztrk’e gre ok da yakkl idi.Klk-kyafetine zen gsterirdi.Her Karadeniz delikanls gibi bkn ve apknd da.
    Daha sonra,Kelle Emin’den ald,ayn dnde geen biraz apknlk kokan bir baka any naklediyor bize Melikolu:
    “Ermeni’nin gelini,
    r fistan r.
    Yetiemiyum saa,
    Yollar yava yr” diye bir trk atar.
    Melikolu’nun son ans da,Giresun merkeze bal andr kynde yresel halk trklerini aratrrken,Alacaday lakapl yal bir ky sakininden.Alacaday’ya gre;
    “Merhum Picolu,kye dne gelmi.andr ky eski bir yerleim birimi olduu iin okulda alan bir bayan retmen Picolu’nun kvrak bir ekilde ald kemeneyi ve trkleri byk bir ilgi ile dinler.Bylenmiesine bakakalr.Bunu sezen Picolu,hemen drtl yaptrr:
    “Derenin kenarnda,
    Yuvarladm talar.
    Al veri ediyu,
    u bayann kalar.”
    Gnl almasna bir rnei de Ayhan Yksel’den aktaralm:
    “Bir gn Tirebolu Ortacami kynden bir dnden dnerken,birlikte Halkova’ya kadar geldikleri gruptaki kzlara u trky atar:
    ‘Aacn tepesinde,
    Dil veriyor sereler.
    Biriniz benim olsun,
    Hey gidi gzelceler!”
    Kafilede bulunan “uslu”nun, “Oldu mu Osman Efendi,bunlar senin kardein” sz zerine de,unlar syler:
    ‘Ey portakal portakal,
    Kabuundan acsn.
    Darlmayn szme,
    Dnya ahret bacmsn.’”
    AKAYLA KARIIK KFR SEVERD

aka yapmasn ok severdi.arpk bir duruma veya muameleye maruz kaldnda,yar aka yar ciddi kfrle kark cevab annda yaptrrd.
    Yine M.Srr ztrk’ dinleyelim:
    “Bir gn Tirebolu aalarndan birinin dnne gitmitik.Yan yana dizilmi masalarn etrafnda 60 kadar davetli var.Tam bir aa sofras.Ne ararsanz var,ku st hari.Picolu elinde kemenesi yine her zamanki gibi dktrmekte.Yannda oturmakta olan bir arkada da rak kadehini ve peinden de atalna daldrd bir karalahana sarmasn Picolu’nun azna tkmaktadr.Eli kemenesi ile megul olan Picolu’na gya yardmc olmaktadr.Bir kadeh rak,bir atal dolma…Bu hareket defa tekrarlannca,Picolu’nun kemeneyi brakmasyla,arkadann elini yakalamas bir olur ve basar ktfr: ‘Ula….goduumun olu,senin habu ataln ucu he kfteynen,tavua batmaz m?’
    Arkada bir anda neye uradn arrken,gk grlemesini andran bir kahkaha tufan ortal kasp kavurur.”
    “Yemek” zerine bir baka anyla devam edelim.An,Eynesil’in ren beldesinden Hasan Usta’dan naklen sevgili kardeim Harun Yndem’den. “Muhtemeldir ki,O da,oralarda duymutur” diyor ve anlatyor,sevgili Harun:
    “Picolu bir dne gitmi.Vakit,leyi biraz gemekte.Oradakiler yemein sonunu getirmi olsalar gerek ki,herkese birer,ikier hamsi datrlar.Picolu da bunlardan bir iki tane yer.Karn atr ama idare eder diye dnr,alp sylemeye devam eder.Derken ikindi olur,yats olur,baka bir yiyecek gelmez.Saatlerdir alp syleyen Picolu’na kimse bir ey sormaz.Oysa o artk dayanabilecek durumda deildir,ba dmektedir.Hayal-meyal dn sahibini grnce,sarlr kemenesine,balar sylemeye:
    ‘Yediim hamsi brk,(*)
    O da az pimi idi.
    i,mi diye yemesem,
    Anam (plm) idi!’
    (*)Hamsi brk: Unlanarak sata veya kzde hafife piirilen hamsi.

Bir baka an:
    Dn iin gittii bir evde gece yatsna kalr.Ev sahibi kadn altna ottan bir yatak serer,yastk niyetine de bir ba sap verir. “Eer alak gelirse,bir ba daha vereyim mi?”deyince, “saol bacm” der:
    -“Ben bunu sabaha kadar anca yerim!”

OCUKLARI OK SEVERD

Picolu Osman, ocuklar ok severdi. Onlarn her trl haylazln hogryle karlar, hemen bir trkyle nazike ikaz ederdi.
    Hastalnn artt bir gn evinin bahesinde bir dut aacna srtn dayam, dinlenmeye alyormu. Kk ocuklar tarafndan da rahatsz ediliyormu. Onlar bandan savmak iin:
    “Kemenemin beline,
    Kuak sararm kuak.
    Cennet gl banda,
    Balk oumu uak!” diye bir trk atnca, haylazlar “Cennet Gl” banda avlayacaklar bol baln hayaliyle bir anda toz olmular.
    YOLUN SONU GRNYOR

Son olarak Kayakpr kynden polis memuru Niyazi’nin dnn yapan Picolu Osman’n rahatszl iyice artmaya balar. Vakfkebir’e doktora gider. Doktor, “Seni iyi edeceim” der. Tabi, inanmaz. inde bulunduu durumun vahametini ok iyi bilmektedir nk, hastalnn ad “Siroz” (kimilerine gre de zatrree veya tberkloz)’dur. Doktora bou bouna para kaptrmaya da hi niyeti yoktur. Buna ramen, snamak iin doktora sorar: “Yzbinlira (o gn iin bir servet) verirsem, beni eski Osman yapar msn?” Tabi doktor bir cevap veremez.
    Daha sonra, hastalna are bulabilmek iin iki defa daha stanbul’a gidip gelir. Bu arada, u trky att rivayet edilir:
    “Souk souk sulardan
    tim ufam itim
    Alad da dedi ki;
    Bu dnya bizden geti”
    Fndk dallarnn yeillere brnd, renk cmb iersindeki kr ieklerinin grsel bir ziyafet sunduu, ku cvltlarnn senfoniye dnt, isil isil mevsim yamurlarnn topraktan bereket fkrtmaya hazrland ilkbaharn son gnleridir. Yaz mevsimine merhaba demeye ok az bir zaman kalmtr. Hastal iyice arlaan Picolu iin tm bu gzellikler hibir ey ifade etmemektedir, artk.
    Tedavi olmak iin tekrar stanbul’a gitmek ister. Trabzon’dan gelecek olan “Karadeniz” yolcu gemisi (o yllarda kara yolu yeterli olmad iin, deniz yolu tercih edilirdi) beklenmeye balanr. Denizde de mthi frtna vardr. Geminin Grele’ye inmesi imkansz gibi bir ey. Ancak yetkililer nezdinde yaplan giriimler sonu verir, geminin Grele’ye uramas salanr.Yl 1946, aylardan Maysn sonlar… (Merhumun hayattaki tek kz Esma hanm ise, babasnn ablas Nedime ile birlikte Grele aklarnda Vona (Perembe)’den gelen gemiye bindiklerini sylyor.) Picolu’nun namn duyan ve O’na byk hayranlk duygular besleyen geminin svarisi Deli Bahtiyar “salon iskelesi”ni indirerek Picolu’nu birinci mevkie karr, baka yolcu da almaz. Gemi stanbul’a gitmek zere yola kmtr, artk. Ancak bu yol, Picolu iin dn olmayan bir yoldur. Tpk, airin (Y. Kemal) “Dnlmez akamn ufkundayz, vakit ok ge/Bu son fasldr ey mrm, nasl geersen ge” dedii gibi, “Azrail” O’nun rotasn ebedi alemin dn olmayan yoluna oktan ayarlamtr bile.
    VE… KAINILMAZ SON

Gemi Amasra-Zonguldak arasnda seyrederken, son olarak u drtl syler ve ok gemeden de son nefesini verir (31.5.1946):
    “Kestim parmacuumu,
    Kanm akyor kanm.
    Zonguldan stnde,
    Canm kyor canm”
    M. Srr ztrk’n verdii bilgiye gre, geminin “seren direi”ne, gemide cenaze olduunu ifade eden “Sahil Shhiye Flamas” ekilir. Gemi Zonguldak’a gelince, bayra gren Sahil Shhiye ilgilileri yasa gerei cenazeyi almak zere gemiye girmek isterler. Svari Deli Bahtiyar, “Ben kanun manun tanmam. Burada kanun benim. Vermiyorum cenazeyi” diye top grlemesini andran fkeli bir ses tonuyla kkrer ve cenazeyi vermeden yoluna devam eder
    Picolu’nun kz Esma hanm da u ekilde anlatyor olay:
    “Babam yolda lnce, gemiyi limana yanatrp, cenazeyi indirmek isterler. Kaptan, lenin Picolu olduunu renince, gemiye karantina bayra asar ve cenazeyi stanbul’a getirir”.
    Sirkeci limannda (o yllarda ehirleraras yolcu gemileri, bugnk Eminn iskelelerinin bulunduu yere batan kara demir atar, sandalla kyya klrd) cenaze maheri bir kalabalk tarafndan karlanr. Buradan Kulaksz’a gtrlerek, 4 Haziran 1946’da yani lmnden 5 gn sonra bugnk ebedi istirahatgahna tevdi edilir. Yine kznn verdii bilgiye gre, parmandaki yz karp satarlar, bu parayla da mezarn yaptrrlar.
    Picolu Osman’la ilgili ilk aratrmalara baladm 1991 Ekiminde, M. Srr ztrk’le birlikte mezarn ziyarete gittiimde, grdm manzara karsnda utanm, mezarn perian halini Giresun Dergisi’nde yaynlanan aratrmamda dile getirmitim. Krlp, dklm mezar talar m dersiniz, imlas yanl kitabe mi dersiniz, ne ararsanz vard, harabe halindeki kabrinde. rnein, mezar tandaki u imlaya baknz ltfen: “GOREL DIYILIKY SMAL OLU OSMAN GUHCE” llaki bu cmleler yazlacaksa, dorusu u ekilde olmalyd: “Grele Dayl Kynden smail Olu Osman Gke”
    Dergide yaymlanan yazmza “Bayrampaa Giresunlular Dernei”nden ses geldi. 1976, 2005 (panelli) ve 2006 yllarnda defa anma toplants dzenlediler. Ayrca 2005 ylnda (Dernein ve dernek yeleri Bilal Aydn, sa Kara, Ahmet Gler, brahim Sezer, mer Feridunolu’nun maddi katklaryla) mezarn yaptrdlar.

“BAK KALAN BU KUBBEDE HO BR SADA” BIRAKTI
    Tirebolu Ortacami kynden Enver Tepe’nin bir ansyla yazmz noktalayalm:
    “Birgn Tirebolu erafndan Ahmet Karakaya’nn dnne gelmiti. Bu srada bir maz yapm iin bir dut aacnn yerinden sklp, bir baka yere dikilmesine karar verilmiti. Olaya ahit olan Picolu, “Ula uak” der:
    -Habu dutu yerken dersiniz ki, bir gn burada rahmetli Picolu da vard!”
    O dut aac imdi yerinde duruyor mu bilmiyorum amma, uras bir gerek ki; kemeneler alnp, horonlar tepildike, karlamalar oynandka, ta plaklar dinlendike rahmetli Picolu Osman’n “Baki kalan bu kubbede brakt ho sada” gnllerde yanklanmaya devam edecektir.
    Ruhu ad olsun!
    (Birinci Blmn Sonu)

(Gnmze kadar gelen 8 trksnn [7 adedinin ta plaklarndan] orijinal szleri,bazlarnn yks,TRT Repertuarnda bulunanlarnn tescil tarihleri,tescil numaralar,lmnn ardndan sylenenler gelecek yazmzda.)
    Konu bordobluex tarafndan (05.02.2008 Saat 13:36 ) deitirilmitir.

HarekeTSRAsi bizumdur!

yelik tarihi
    04.12.2006
    Ya
    33

bu balk ok iyi olmu ya saolun atnz iin

HarekeTSRAsi bizumdur!

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Alnt trabrock Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Makal Hasan Tun

Makal Hasan Tun, 1912 ylnda Trabzon'un Maka ilesine bal Maura (rnekalan) Ky'nde dodu. Babas brahim Bey, annesi Aye Hanm'dr. Yedi kardein en bydr. Yoksul bir ailenin ocuu olan Hasan Tun ilkokulun nc snfna kadar okuyabilmitir. Fakir bir ailenin ocuu olmas onun daha fazla tahsil yapmasn engellemitir. Bu durum daha sonraki yllarda onun sosyal yaamnda nemli sorunlara neden olmutur. Dokuz yandayken geirdii bir kaza sonucu sa gzn kaybeder.

Hasan Tun, gurbete kmadan nce uzunca bir sre annesiyle birlikte yaylaclk yapar. Annesine gre Hasan "hovarda" bir yapya sahiptir (O ufak yatan beri "sevdalk edeyi" ifadesi annesine aittir). Bu zellii ona trk syletmi ve kemene aldrmtr. 1930 ylnda 18 yandayken aile ortamndan ve ky yaamndan kopan Hasan Tun gurbet kervanna katlarak stanbul'a gelir. Karadeniz insan iin gurbet denince stanbul akla gelir. Dier bir ifadeyle gurbet demek stanbul demektir bir Karadenizli iin.

Hasan Tun, stanbul'a kendisinden nce gelen babasnn Koca Mustafa Paa'daki yorganc dkkannda rak olarak ie balar. Burada Makallar'n nemli bir zelliini belirtmek yararl olacaktr. Eski dnemlerde stanbul'a gelen her Makal, meslekten birini seerdi. Ya yorganc, ya kalayc ya da bakrclkla urard. Hasan Tun'un da ilk meslei yorganclktr. Aslnda bugn bile stanbul'da ne kadar kemene sanats varsa ounluunun ilk meslekleri hep ayndr.

Hasan Tun dokuz yln bu meslee vermitir. Bu meslek ona bir yerde ans kapsn da amtr. yle ki; Hasan Tun'un yorganc olarak alt mahallede dnemin gzde ismi Trk Sanat Mzii sanats Hamiyet Yceses ikmet etmektedir. Hasan Tun'un bir vesile ile bu sanaty tanmas onun yaamnn bir dnm noktas olur ve Hamiyet Yceses'in aracl ile stanbul Radyosu'na blge sanats olarak kabul edilir. Hasan Tun ilk evliliini 25 yalarnda iken halasnn kz Havva ile yapar. Bu evlilikten Mehmet adl bir olu olur. Ancak bu evlilik uzun srmez, boanma ile sonulanr. Daha sonra teyzesinin kz Emine ile ikinci evliliini yapar. Bu evlilikten Bahtiyar, Mahture adl kzlar ile Ylmaz adl olu olur.

Hasan Tun, Hamiyet Yceses'i tanmasnn ardndan yorgancl brakr ve Haseki Hastanesi'ne memur olarak girer. Ancak burada fazla almaz, ksa bir sre sonra bugnk adyla apa Tip Fakltesi (Yukar Gureba) Hastanesi'ne girerek; aralksz 34 yl alr ve 1973 yl balarnda emekli olur. zellikle alma yaamnda insani deerleri daima n planda tutmas, onun evresinde saylp, sevilmesini salamtr. Hasan Tun'un kemene almay rendii bir ustas olmamtr.

SANAT YAAMI ve ESERLER:

Hasan Tun'un trk alp sylemesi 12-13 yalarnda balar. lk denemelerine kastel denilen olgunlam msr fidanndan kesilerek yaplan ve ince sesler karan basit bir alg ile balamtr. Daha sonralar kendi yapt kemene ile alp-syledii bilinmektedir. Hasan Tun'un kemene rendii bir ustas yoktur. Ancak birlikte alp-syledii yakn dostlar olduu bilinmektedir. Bunlar arasnda Salim Akpnar (Kastorolu), ve Ocakl (spela) Ky'nden Fehmi Alan (Kuru Fehmi) en tannmlardr. Hasan Tun'un kemene sanats olmasnda annesinin yank ve gzel sesinin etkili olduunu syleyenler vardr. Annesinin tarlada alrken syledii trklere, kemene ile elik ederdi. Elence yerlerinde, dnlerde de alp syleyen Hasan Tun, gen kzlara trkleri her zaman kendisi sylemezdi, zaman zaman gen ve gzel kzlarn da kendisine trk att olurdu. Bu trklerden birisi yle:

Ha buradan yukari
    Bineyim Taradumi
    Eil peyim seni
    Alaym muradmi

Hasan Tun sadece sevmemi, sevilmitir de, u drtlk bunun ifadesi olsa gerek;

Oy kr Hasan kr Hasan
    Kr gznde kaynasam
    Bir derum alsam seni
    Bir de derum almasam

Hasan Tun yaylaclk yapt dnemlerde gnlnde yer eden bir komu kz iin yaylada syledii bir trk;

Baryi srlari
    Srlarn anasi
    Benum ufak yavrumun
    Var bir kara danasi

Daha peine gelur
    Masti kolominasi
    Daha peine gelur
    Suna elifinasi

(Trkde geen "kalomina, elifina" hirer hayvan ismidir. Rumcadr.)

Hasan Tun stanbul'a geldii yllarda birka ta plak doldurdu. Odeon irketinde doldurduu ilk plandaki trklerden biri de udur;

Bu Makali Hasan'n
    Yoktur mali, melali
    Giyinip de kuansa
    Olur daha belali

Gerek plak almalar srasnda gerekse radyoya girdii dnemlerde Sadi Yaver Ataman, Cemile Cevher, Ahmet Yamac, Fatma Trkan Yamac, mer Akpnar, Metin Eryrek gibi sanatlarla yakn dostluklar kurar. zellikle Cemile Cevher'in onun sanat hayatnda ayr bir nemi vardr. Baz trkleri birlikte rettikleri gibi, bunlar eitli yerlerde yorumlamlardr da.

Hasan Tun'un sanat yaamnda hi unutamad olaylardan birisi de, polis marifetiyle Beylerbeyi Saray'na arlarak Atatrk tarafndan dinlenilmi olmasdr. Sahnede kemene eliinde Maka (Solday) Sevin Ky'nden bir ekip horon oynamaktadr. Bu gsteriden ok memnun kalan Atatrk, Hasan Tun'un skldn fark etmi olacak ki kendisini gsteri sonunda yanna arr ve kendisine "al, al evlat al, Karadeniz havalar bizim milli havalarmzdr" der. Bu ifade onu ok duygulandrmtr.

Radyodaki almalarna 1960'l yllarda nokta koyan Hasan Tun kemenesini de Radyoevi mzesine hediye etmitir. 1983 ylnda Karadeniz kltrne ve Trk halk mziine yapm olduu katklardan dolay Kltr Bakanl'nca dle layk grlm ve dllendirilmitir. Hasan Tun, 1 Mays 1986'de ehremini'deki evine giderken geirdii bir kalp krizi sonucu vefat etmitir. Mezar Yedikule'deki aile kabristanndadr.

bir soldoylu olarak gurur duyuyorum ee 70li yllarn ortasna kadar tek karadeniz horon ekibiydi Bahattin amurali Pi Osman Hseyin Dilaver Hasan Tun Cemile Cevher Hseyin Kse bunlar ok iyi sanatlar

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Arkadaslar bu baslikda alinti yapmadan yorumlarimizi yazalim veyatda ek bilgilerimizi ekliyelim ki duzgun bir sekilde bu basligi yurutelim ve bu basligi okuyan arkadaslar yorulmasin ve en azindan bu buyuk ustatlarin hayat hikayelerini rahat rahat ve duzgun sekilde okuya bilsinlerki az cok Karadeniz sanatcilarinin su gunlere kadar Turk sanat muzigi halk mucigi icin ne kadar onemli olmus ne kadar katkilari oldugunu ogrensinler ve degerlendirsinler.

elimizden geldigi kadar reklamsiz goruntuler eklemeye calisalim ki bu baslik benim icin oldugu kadar bir cok arkadasimizin'da sevkle takip etmek istedigi bir baslik olsun saglilarimla.

.................................................. ........................

picoglu osman kisa yasami icinde yaptigi muzik ve turkluleri'ile Turk muzigine okadar degerler birakmiski halen onun eserleri ileTurkiyenin her sekil tarz muziginde kullaniliyor olmasi bunun kanitidir, Rahmetle aniyoruz bu buyuk ustadimizi.

Piolu Osman Tamzara Trks

MEHMET MAKSUTOGLU - PICOGLU OSMAN ve Tuzcuoglu hakkinda

Hasan Ayvenli - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.05.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

Alnt macka61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    bir soldoylu olarak gurur duyuyorum ee 70li yllarn ortasna kadar tek karadeniz horon ekibiydi Bahattin amurali Pi Osman Hseyin Dilaver Hasan Tun Cemile Cevher Hseyin Kse bunlar ok iyi sanatlar
    karadeniz mziinin en nemli ismi kanmca
    temellerini atm birok trkmz kazandrm

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Katip adi 1938, Yaayan Efsane!

Katip adi: 1938 ylnda Grele’nin Derekuulu kynde domutur. Grele stilinin yayan tek byk staddr, 10 yanda kemeneye balad.
    Ustas Durkaya'dr. (Kemal pir) Kemence almaya emanet bir kemeneyle balamtr. ilk kemenesi 15 yanda olmutur, ilk plani 1962 ylnda kard.
    ok sayda plak ve kaset dolduran Katip Sadi TRT ye de kaset yapmtr
    ok sayda kaset,CD ve pla bulunmaktadr. En son "Her zaman gelmezsin" ve "Almanya'dan geliyor" isimli albmlerini piyasaya srmtr.

Katip adi : Atma Turku

Buyuk Usdadin Resmi Sitesi.
    http://www.katipsadi.com

Katip adi : Kizlara bak Kizlara biri birinden guzel, canum kurban onlara (horon)
    kemence kullanmasi ve sozlere dikkat ustaligi ve gorele tarzi denen stili az cok gore biliriz.

Konu zeleka tarafndan (06.02.2008 Saat 17:01 ) deitirilmitir.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Fahrettin Dilaver 1931 / 2004

1931 ylnda Srmene'nin Aso kynde domu olup, Hseyin Dilaver'in oludur. Hayatnn bir blmn Almanya'da geiren nl kemeneci 2004 ylnda vefat etmitir.

ustadin ustad oglunuda Rahmetle aniyorum.

Klibin basinda bir yanlis yapilmis picogluosman gokce degil, sarkiyi soyleyende sarki sahibide Fahrettin Dilaver'in ta kendisidir.
    Konu zeleka tarafndan (07.02.2008 Saat 17:01 ) deitirilmitir.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Ali Gen 1923 / 1988

1965 ylnda yapt plaklardaki trkleri sizlerle paylarken ,resimlerde olsun istedim. Canl vidyo grntleri maalesef yok. Palktaki trknn ad."Neren aryor neren"
    Cok Guzel soyluyor Rahmetli habini.

1955 -1988 Yllar arasnda ,zellikle stanbuldaki karadenizlilerin ,sla zlemlerini gidermek iin arad isim olmutur.Gerek sesi ve Gerekse horonu ile tartlmaz en byk deer olmutur.
    Fahrettin Dilaver,Ali Krolu,Bahattin amurali,Nazm ubuk,Srr ztrk,Muzaffer Aktrk,Saffet Gen gibi Kemene ustalarnn duayeni saylmtr.

Bu Buyuk Rahmetli Ustadin hayat hikayesi hakkinda fazla bilgi toplayamadim, arkadaslar daha fazla detailli bir sekilde hayat hikayesini bulan varsa eklerse makbule gececekdir.

Ali Gen "Hey Gidi osman "Trks"

Konu zeleka tarafndan (07.02.2008 Saat 17:22 ) deitirilmitir.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Cemile Cevher 1926

Cemile Cevher

1926 ylnda Maka /Trabzon'da dodu. 1946 ylnda stanbul'a yerleti. Bestekar Sadettin Kaynak'n, stanbul Radyosu Mzik Yaynlar Mdr Cevdet ala'ya Tavsiyesi zerine, 1950 ylndan itibaren Hasan Szeri'nin ynettii Karadeniz'den Sesler Topluluu'nda ses sanats olarak, emisyonlara katlmaya balad. Hasan Szeri'nin stanbul Radyosu'ndan ayrlmas zerine, almalarn bir sre Kemeneci hasan Tun ile srdren Cemile Cevher, 1953 ylndan itibaren, Sadi Yaver Ataman tarafndan kurulan ve ynetilen Memleket Havalar Ses ve Tel Birlii Topluluu'nda almalarna devam etti. stanbul Radyosu'nda, Yurttan Sesler Topluluu kurulunca (1954), Muzaffer Sarszen'in nerisi ile, bu topluluun kadrolu sanats oldu.

stanbul Radyosu'ndaki grevinden 1979 ylnda emekliye ayrld. Cemile Cevher; bilhassa seslendirdii Karadeniz Blgesi Trkleri ve horon havalar ile tannd. Gerek radyo yaynlar, gerek doldurduu plak ve kasetler ve gerekse de yurt ii ve yurt dnda verdii konserlerle pek ok trknn, lke genelinde yaylp sevilmesini salad. Ses sanatl yannda, Trkiye'nin eitli yrelerinden yapt derlemlerle, TRT Trk Halk Mzii Repertuarna "Derleyici" ve "Notalayc" sfatlaryla onlarca trk kazandrd ve bunlar seslendirdi. Ayrca eitli kurumlarda, eitimcilik grevinde bulunarak renciler yetitirdi.

TRT'de ses sanats, derleyici ve notalayc olarak alan, Trk Halk Mzii repertuarmza onlarca trk kazandran Cevher, zellikle Karadeniz Blgesi trkleri ve horon havalaryla tannd.

NAMAZI YARIDA BIRAKTIRAN KADIN
    Karadeniz’in ilk radyo sanats Cemile Cevher. 1950’li yllar; ailesiyle Trabzon’dan stanbul’a g eder. Mahallelinin, sesini kefetmesiyle Sadettin Kaynak’a gtrlr. Sadettin Kaynak Rizelidir. Duyduu sese hayran kalr. Cevher, TRT’nin Yurttan Sesler Korosu’nda radyoda yapt solo programlarla tm Karadenizlilerin tapt bir sanat olur. Fadime Kimdir kitabnn yayncs mer Aan, Cemile Cevher’i yle anlatyor: "Babaannem, radyoda onun sesini duyduunda namazn yarda keser, radyonun sesini aard. Bilirsiniz, herhangi bir Mslman yle kolay kolay namaz yarm brakmaz. ok nemli sebebiniz yoksa gnaha girersiniz. Sonraki yllarda, babaannem henz yayorken, gzel arklarn onun iin namazdan daha kutsal olduunu renmitim. Haklyd babaannem; nk Cemile Cevher hibir zaman kaset doldurmad, plana da rastlamadm; dolaysyla, aynann bir daha yzmze tutulup tutulmayaca belli deildi.

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

ali geni koyman ok iyi olmu abi benim dedemannemin amcas kendisiyle ok horon tepti bir olu kbrsta ehir dt ondan sonra ld zaten kardeide nihat gen cemile cevher kadn sanatlar arasnda karadeniz mziinde bir numara sreyya davulcuoluda var

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Kemal pir "Durkaya" 1911 / 1989

DURKAYA (Kemal PR) (1911-19.08.1989)

Ard kyndendir. Davul, zurna, kemence sanatlar karm bir aileden gelmektedir.
    Durkaya adyla nlenmitir. Bebekken ar bir hastala yakalanr. Kyde yapabilecek ilalar denenir. Bir sonu alnmaz. Babas umudu keser. Basnda beklemeye balar olunun. Aksakall biri kagelir. Hasta bebein basnda durur, bakar sonra basn okar: "iyi olacak olun" der, babasna, "yaayacak..." der. "Bundan sonra buna Durkaya dersen iyi olur" der. Gider. Hasta bebek. Kemal iyileir. Bu olaydan sonra sakall adam gren olmaz. Kemal da "Durkaya" adyla arlr.

Durkaya'nn bir ara Giresun'da Veli oullarna oban durduu, kemeneyle orada tant sylenir. Durkaya'nn ustas kemenenin gelmi tek virtz Karaman'dr. Derekuulu'da bir dnde. Karaman, Piolu, Durkaya buluurlar. alarlar, oynatrlar, oynarlar. Dne gelenlere mutlu saatler yaatrlar, iki sanat da ustalarna ok saygl davranmaktadr.

Karamanca dndekilerden kimileri sorar, yetitirdiin iki ustann en iyisi hangisidir? Karaman az durur, sonra; "Arkadalar, en gzelini Durkaya alar, Piolu'da trky iyi syler" der. Gerekten de yay atma ustas olan Durkaya’nn olaanst gzellikte ald, ok yumuak, okayc, kvrak bir slubu olduu kemeneden anlayanlarca bilinir. Horon oynatrken ezgiden ezgiye geileri incelikli, ok ustaca, kulak okaycdr.

Ksa, orta boylularn genel kvrakl, hareketlilii tmden Durkaya'da toplanm denebilir. Horona alarken coar, coar. Gerek oynayanlar, gerekse izleyenleri coturmada stne yoktur. Yerinde duramaz. Oynar, koar, dolanr, eilir, ker, zplar, oturur, kalkar, yatar, frl frl dner. Horon artk alanla, oynayanlarla, izleyenlerle yle btnleir ki tek kiinin sanat gsterisine dnr.

Dnlerde yeme, ime, elence, oyun, tfek, tabanca... grla giderdi eskiden. Kemeneciler iki ienlerin bulunduklar konaktan konaa gide gele iyice bulanrd, yorulurlard. Horonlar, elenceler o denli uzar sarholar o denli saptrlard ki kemeneci olarak onlar krmadan durumu kurtarmak zordu, beceri isterdi.

Durkaya byle durumlarda kk parma ile ok ustaca kemenesinin ince telini kopartr, tel koptu, diyerek durumu kurtarrd. Olay kmasn da nlerdi.

Sis Da'nda Otu G enlikleri yaplmaktadr Byk bir horon kurulmutur. Usta kemeneci Piolu coturur da coturur oynayanlar, izleyenleri.Gentir Durkaya, su gibi delikanldr. Hareketli, atak, frtna gibi almaktadr.

Topuk otunun iinde yuvarlanmaktadr. Piolu alnr, kzar. Trk atarak uyarmaya balar. Durkaya anlamaz, farkna varmaz belki de. Ama yava yava gerginlii azaltr. Durkaya, yavalar. Piolu kar yava yava horondan, Durkaya'ya brakr yerini.

Durkaya akacdr, esprilidir. Bir dne gider yllar nce. Ktlk, yokluk yllardr. Doru drst evi bark bile yoktur. ubuktan yaplm evlerde oturulmaktadr. Gece Durkaya'y yatrr ev sahibi. Altna ot yn, basnn altna da bir ba sap brakr. Evin kadn gelir. Saygyla baa, yataa bir daha bakar. "Gardam der, rahat msn, bir ba sap daha getireyim mi?" Durkaya: "Saol bacm" der, "Ben sabaha kadar ancak bunu yerim."

Durkaya, yremizin hikaye anlatcsdr. Dou Anadolu'da ok yaygn olan
    hikaye anlatma geleneinin yremizdeki sanatsdr Durkaya. Basndan geenle hikayeye dntrerek, "hikayeli trk" yaratr.

Grele kemenecinin merkezidir. En yaratc, en kvrak, en ili burada alnr kemence. Halkbilimci M. Arif Altunba, Tonya Horon Ekibi'yle Dnya Birincisi olduu yarmada. Yunan ekibinin sorumlusu Constantin'e "Horonun, horon giysisinin, kemenenin kimin olduunu" sorar.Constantin, horonun da. giysilerinin de bizim (Trklerin) olduunu syler. Der ki, "Sen retmensin ama bir ey bilmiyorsun. Elevi denen bir yer var, imdi oraya ne diyorsunuz? Grele, dedim.Constantin. "te oras, varya, kemenenin meneidir" Gerekten de Tuzcuolu, Karaman, Piolu gibi ustalarn yannda yer alr.

Karaman, Piolu nasl bir ekolse, Durkaya da bir ekoldr. Durkaya ekoln
    Katip Sadi (1938) ve enel Dandin srdrmektedir.

Kemal pir "Durkaya" 1911 / 1989

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Hall Kodalak (karaman) 1878 / 1964

HALL KODALAK (KARAMAN) 1878 / 1964

Kemenenin virtizdr. Kemenede gelmi gemi en byk, en ulalmaz addr.
    Grele Karadere kyndendir. Babasnn ad, Sleyman, annesinin ad Esma'dr.1878-1964 yllar arasnda yaamtr.
    Kemeneyi klasik stilde alar.
    Karamann kemenede ustas Kandahor kynden Kuyucuolu ile Tuzcuolu'dur.eitli savalara katld iin Karaman (Kahraman) adyla nlenmitir. stanbul’da saraylarda alm, oynatmtr. Radyo-evine de girmitir. Blgede alnan bir ok ezginin, oyunun yaratcsdr.
    Kendisiyle tm dnlere giden, her alta oynayan arkada Hasbal Keskin iin Hasbal havasn yapmtr. Dne gelenleri karlama havas olarak alnan Cezayir'de Karamann dzenlemesidir.
    rp rp oyun havas da onundur.

Horon oynanrken geilir rp rp havasna. Karaman dnda hibir kemeneci oyun srasnda bu havaya dnememitir. Karadere'de ilahili bir dn yaplacaktr.
    Ama dne pek gelen olmaz. Sonra Karaman' arrlar. Gelir, almaya balar Karaman, bir byk dn olur. Horann halkas geniler iyice. Karaman dn yanstan bir trk yakar:

Mays ay gelende
    Balk gle dald
    imam i le bayra
    Bakn kapda kald

Horann sonuna doru bahi toplamaya balar. Muhtarn verdii bahii beenmez:

Baktm da gremedim
    Gznn karan
    Bakn da geri verin
    Muhtarn parasn

Cevdet ala’nn radyoda ynetici olduu sralarda Karaman da radyodadr.Snr tanmayan, disipline girmeyen, kendi kafasna gre yaayan bu byk usta fazla kalmaz radyoda. Ondan, yarattklar, yetitirdikleri dnda ses kalmad.

Karaman ekolnde alan kemenecilerimiz unlardr: Hac ali zdemir (1904-1979), Kemal Caba (1925-1956), Nazmi zdemir (1937-2000). Sabri zdemir (1937-1994), Sami Gnay (1938), Hseyin zdemir (1948)

Radyo dneminin yldzlarndan Greleli Halil Kodalak’tan gnmze ses kayd kalmamtir.
    Konu zeleka tarafndan (15.02.2008 Saat 15:24 ) deitirilmitir.

NAL - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.09.2007
    Nereden
    Ankara

Zeleka ve dier arkadalar bu forumda tebrik etmek istiyorum ..Gelecek nesillere bunlarn anlatlmas gerekiyor..

6afak Aydn1 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2006
    Nereden
    Almanya
    Ya
    42

paylasim icin tesekkrler. Devamini bekliyoruz.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Kara Haydar Eypolu (Yaayan Efsane)

Maka - Mataraci ( Iliksa ) kynde dodu, Taner Eyupoglu'nun Amcasidir " ismail'im destani " kara haydara ayitdir , yasanmis bir olaydan cok etkilenmis ve bu destani bestelemisdir , kara haydar eyupoglu hakkinda fazla yaza bilecegim bilgi malesef yok...
    Su an mataraci koyunde yasiyor ve arada sirada yayla senlikleri vede yoresel televizyonlara katiliyor bir kac album cekimi var,

Kara Haydar Eyupoglu - Ismailin Destani
    Kara Haydar Eyupoglu - Hatiram Olsun ( Annem)(2005) " toplama bir album, bir kac farkli parcalar icerikli "
    Kara Haydar Eyupoglu - Turkulerle Karadeniz (Davul) (1986)
    Kara Haydar Eyupoglu - Yengemin Kizi

Bu albumler disinda mutlaka tek tuk albumu daha var ama elimde olan ve cok begeni ile dinledigim kara haydar eyupoglu'nu allah nasip ederse bir dahaki tatilimde siyaret edecegim ve tabiki hayat hikayesini kendi agzindan kayit etme imkani bulacagim, insallah, cok buyuk Deger, bilmeyenler bir kac parcasini dinlemesini davsiye ederim cok icden soyluyor,
    Annem / Yaylam / Ismailim / Hatiram Olsun / Babam , cok ama cok etkileyici parcalar anlayana fazla bile.......

Kara Haydar Eyupoglu / Taner Eyupoglu (yaylam parcasi vs ismailim dueti) senlikde cekilmis goruntuler) Helal Haydar emice HELAL,

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    U.Sadkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.06.2004
    Nereden
    stanbul

Buda benim arkm

"When you start supporting a football club, you don't support it because of the trophies, or a player, or history, you support it because you found yourself somewhere there; found a place where you belong.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Yusuf Cemal Keskin 1954

Yusuf Cemal Keskin: 1954 ylnda, Dernekpazar (Zezonaza) kynde domutur.
    Genliinde Grele tarzndan ardndan Bahattin amurali’nin stilinden etkilenmi zamanla srat ve ritm asndan benzersiz kendi stilini bulmutur. ok sayda kaset dolduran Keskin, gerek derledii ve besteledii trkler asndan gerekse bir dnem 4 telli kemene kullanmas gibi deneysel olandan kanmam bir mzisyen olup, Trabzon tarz kemenenin yaayan stadlardan birisidir.
    Ayrca solak olmas da bir zellik ve gzelliktir, Kemeneden piyano sesi kartmay baaran tek canl.

Yusuf Cemal Keskin - Ustalk Hikayesi (kendin'den dinleyelim)

Yusuf Cemal Keskin - Terledi Yanaklarn (Kendi yasadigi bir sevdalik)

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    24.06.2007

Standart Erkan Ocakl 1949

Erkan Ocakl 1949 ylnda Trabzon’da dodu. Aslen Artvin Arhavi’li. ocukluu Maka’da geti. stanbul niversitesi Fen Fakltesi mezunu. Krka yakn albm yapt. Alt tane de filmde oynad, ynetmenlik yapt. Televizyon programlar yapt. ki kere evlendi, iki ocuu var SEVDA VE BARI.

Erkan Ocakl, otuz beinci sanat ylnda Sylei:Ya Otuz be, yolun yars demek ‘Misiri kuruttun mi, Ula Ula Niyazi’ gibi Karadeniz klasiklerine imza atan Erkan Ocakl, derin bir inzivadan “Kurtlar Sofras” adl albmle uyand. 1970’li yllarn banda, elinde balamasyla Karadeniz’in hi de alk olmad bir yoldan mzik dnyasna girdi, hit paralar retti. Yapt plak ve albmlerin saysn unuttuunu sylese de, krka yakn albm, yz elli civarnda besteye imza att. Ta plaktan, cdli albme kadar her dnemde syleyecek bir trks mutlaka oldu. Ocakl bu gnlerde, daha da olgunlamann verdii birikimle, daha ok evrensel mesajlar veriyor ve

“ki tane yavrum olsun, biri Sevda, biri Bar zgrln yollarnda yar Ocakl yar. Denizlerden karalara ula sevdam, ula sevdam Bar dolu bir dnyada, dola sevdam, dola sevdam” diyor.

Trk Halk Mzii’ne verdikleri ve vermedikleriyle her dnemde adnda sz ettirdi. Son dnemlerde, yeni kan seslerin ve yzlerin glgesinde unutulmuluu yaad. Bu bir anlamda, o piyasann ve hzl tketimin bir sonucuydu. Ocakl ile syleimiz, daha ok mzik yolculuu zerine.
    Futbola girmek istedik ancak, Trk Halk Mzii’nin kkl isimlerinden Ocakl, notal geilerle, konuyu mzie getirmeyi baard. Doktor olmak istedim- Sondan balayalm isterseniz, Erkan Ocakl neler yapyor?Trkc Erkan Ocakl, 56 yana girmesine ramen hala trk imal etmeye alyor.
    Trk okumakla kalmyor, yazyor, besteliyor, velhasl grntsn veriyorum. - ok bilindik bir hikaye ama mzikle yolunuz nasl kesiti? Babanz ormancyd, siz mzik adam oldunuz...Ben bir balama sanatsym aslnda. On -on drt yalarnda sevdalklara baladm. Kyde balama aldm sralarda eitim iin nce Trabzon’a, ardndan da niversite okumaya stanbul’a geldim. Galatasaray niversitesi Kimya Mhendislii’ne girdim. Ardndan oray brakp stanbul niversitesi Zoobotanik Blm’ne girdim. Tp okumak istedim. Puanm da yetmesine ramen bu blm yazmadmdan baka bir blme girdim.
    Ancak stanbul’a gelmek mzik hayatm ok etkiledi. Cemiyetlerde, mzikle ilgili yerlerde almaya baladm. 1970’li yllarn hemen banda Mine Koan’a balama bile aldm.
    Mzik piyasasnda tannmaya balaynca, yolum Harika Plak’a dt. Ayhan Glcan adl Oflu bir hemehrimiz. Yirmi sene ondan ayrlmadm. Harika Plak’tan ok para kazandm diyemeyeceim. nk bir Oflu’dan ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu laf bir espiri olduu kadar, gerektir de... -
    Hangi yllar aras Harika Plak’tan albmleriniz kt?1971-91 aras... Hit olan tm albmlerim bu firmadan kt. - Plaktan cdye gei dneminden sonraki deiiklikler, mzik piyasasn nasl etkiledi?Plakta ancak iki eser okuyabiliyordunuz. Kaset, ya da cdye on be eser syordu. Tabii, i daha yorucu ama hzl olmaya balad. kardm tm plaklar tuttu.
    Hatta Trabzonspor trklerim de ok sevilmiti. 80’lerde Karadeniz pop!

Trabzonspor’a plak m yaptnz?Evet, 1974/5’teTrabzonspor 1.Lig’e ktnda yaptm. Bir eserin szlerinde, ‘Yeil sahalar yktk uaklar yktk. Yaasn Trabzonspor, 1.Lig’e ktk’ dedik.

Ardndan 80’li yllar ve radyo gnlerim. Radyo’dan sonra, o formatta trkler yapmaya baladm. Mesela, ‘Maka yollar tali, geluyi sar sal.’ Ula ula Niyazi, Misir’i kuruttun mi’ gibi eserleri yaptk. Bu dnemde tekno tarz Karadeniz mzikleri de yaptm… - Yani kemenenin yanna bas format dediimiz dier enstrmanlarla o yllarda mzikler yaptnz yani… Evet, en az yirmi sene nce biz Karadeniz-pop yaptk ve o zaman da tutmutu. 85’ten sonra disko tarz mziklere devam ettik. nk, genlik bu tr mzikleri seviyordu. Hayatn akn iyi takip ediyordum, sokaktaki insanlarn ne istediini biliyordum. Lahana disko, msr disko formatlar denedik. 90’lardan sonra pop soundlu Karadeniz tekrar kmaya balad. Oysa ben bu mzii daha nce denemitim. - 90’l yllarn ikinci yarsndan itibaren yeni yzler ortaya kt. Bu dnemde siz Karadeniz-pop, Karadeniz tekno ile karmza kabilirdiniz.Plak irketi… yi bir plak irketiyle almak, reteceklerinizden daha nemlidir. 1990’dan sonra da iyi eyler rettim. Ki bu rettiklerim, yirmi sene nceki eserlerimden kat kat daha iyi. Ama birileri benim nme set ekti. - Kim onlar ve sizi nasl engellediler?Buna cevap veremem.
    Benim yapmda suskunluk var. Suskun yapm nedeniyle ilk hanmmdan ayrlmak zorunda kaldm. - Kim ayrd sizi ve bunun sanat camiasnda darda tutulmanzla ne ilgisi var?ok ilgisi var. Tm sanatlar iin bu geerlidir. Barmak, rmak asaletime yakmazd, sustum. Plak irketim, korsan- Erkan Bey, anlamadm noktalar var. imdi siz eskiye gre kat kat iyi eserler ortaya koyuyorsunuz ve ama birileri sizin bu camiada olmanz istemiyor. Yani kasetiniz iyiyse halk alr zaten ve o birileri neden sizle urasn?sim veremem ama bu mafya gruplar MESAM ve Kltr Bakanl’ndan 40 bin kasetimi alp, “Erkan Ocakl 40 bin satt’ dedirtiyorlar. Yani gizli sat. Bu gizli satla ne brahim Tatlses, ne de Orhan Gencebay uraabildi. - Gizli sat nedir?Korsan… - Korsan, bir lke gerei efendim…Benim firmam yaptrtyordu korsan. - Hangi firma?sim vermek istemiyorum. - Efendim, buna mecbur deilsiniz ama, insanlarn haber alma hakkn da grmezden gelemezsiniz…Karadeniz Mzik retim… Adnan Yilmaz’in irketi…Babam yllar nce bana, ‘Olum, maln hrsza emanet et, alnmaz’ demiti. Bu laf beni ok dndrmt. Anladm ki, hrsz mal yesin de, beni yemesin.

Sizin geri plana itilmenizde, bizim anlamadmz, sizin de anlatmak istemediiniz ok deiik eyler var.
    Bir misyonum vard ve o birilerini rahatsz etti. ‘Ezanlar Bizim in’i yaptm, bazlar bu eserden ok rahatsz oldu. Trabzonspor’un kuruluundan bu yana varm, ama sonradan buradan da dlandm. - Trabzonspor’dan da dlandnz sylyorsunuz. Peki, bunda kimin suu var?Nedenini ve kimler olduunu siz bulursanz, bana da syleyin… - Efendim, biz byle bir ey var demiyoruz. Siz diyorsunuz. Nedenini syleyin diyoruz sadece…lk ktmdan bu yana, planl bir ekilde benim zerime oyunlar oynand. Cebime para koydular, hretimi aldlar.
    Dediiniz gibi sizin bu camiadan silinmenize karar verilmise, yerinize birilerini ikame etmi olmalar lazm…O kiinin kim olduu bellidir. - Yakn zamanda size, ‘Erkan abi, gel seni eski gnlere dndrelim’ diye bir teklif geldi mi?Yoo, bana byle bir teklifle gelemezler. Ben, ezilirim, yatarm, srnrm ama idealim bir gn gerekleir.
    Maddi bir ynden skntm yok, ok kr. Hafta sonlarm doludur, eer hafta sonu randevu isteseydin, sana randevu veremezdim. Hesap vaktim gelecek- Siz, planl bir ekilde arka plana itildiinizi ifade ediyorsunuz.
    Karadeniz’de klasik trklerde hep sizin imzanz var. . Yanlyor olabilirim ancak, buna ramen, halktan sizi tekrar istediine dair bir iaret gelmedi.Hayr, yanlyorsunuz. Her hangi bir gecede, davette, insanlar benimle fotoraf ektirmek iin sraya giriyor. Halkn sevgisi bitmez… - Bu sevgi elbette vardr ama ka kiinin bundan haberi var…O tr gecelerde medya temsilcileri olsa, herkesin haberi olurdu.
    imdilerde, daha ok Volkan Konak, Kazm Koyuncu, Fuat Saka gibi Karadeniz mziini bat enstrmanlaryla baaryla uygulayan sanatlar n planda…Ben, bu dediin sanatlarn yaptn, on be sene nce yapyordum. ‘Burun disko’ adl bir eser yaptm, yllarca dinlendi. - Bundan sonra, kendiniz adna bir yol haritanz var m? Allah, bedenime, sesime zeval vermesin. Kimse, bu saatten sonra susturamayacak beni. Benim hesap vaktim de gelecek. - Sanatya yakr reterek bir hesaplama olacak sanrm…Tabii, dediiniz gibi sanatya nasl yakyorsa yle olacak… - Bir dnem Kanal 7’ye de program yapyordunuz. Neden braktnz?Braktrdlar… - Kim onlar?sim veremem. Plann devam bir sretir o... Daha sonra bana braktrp, bakalarn balatanlar da braktrttlar. Kanal 7 televizyonuna kabiliyorum, ancak mesela ATV, Kanal D gibi kanallarda yokum.
    En son hangi albm kardnz?ki ay kadar nce Kurtlar Sofras adl albmm piyasaya kt. - Hangi plak irketinden?Karadeniz Mzik... - smail Trt bir zaman, brahim Tatlses ile birliktelik yapnca asl sramay yapm ve halkn zihnine kaznmt. Siz de brahim Tatlses’in plak irketinden albmnz karmay deneyebilirdiniz...Olabilirdi aslnda. Belki ileriki gnlerde bu birliktelik salanabilir.

Sizin hakknzda, ‘ya ilerledi, artk kenara ekilsin’ diye bir dncenin sadr olduunu dnyor musunuz?Bu tr dnceler, basit insanlarn dncesi. Benim ne eksiim var. Sanatm hepsinden ileride ve de daha yakklym. - Sahne sanatlarn tmn dnn; eskile bugn arasnda ne farklar var. Eskiyle kyaslanmayacak ekilde imkanlar ok rahat. Bu imkanlarla eskiden olsa ok daha iyi iler kard. - Karadeniz mziinin geldii noktada, iyi ya da kt emei olanlar kimler?En byk katky Meltem Tv yapt. Kemenenin krsaldan kente iniinde bu televizyonun katks yadsnamaz. ahs olarak da ben...

Sizin katknz nedir? Yumuak geile kemeneyi geni halk kitlelerine sevdirdim. Kemeneyi nce balamayla, daha sonra org gibi dier enstrmanlarla buluturdum. Davut Glolu, sahneye kmadan bana, ‘Nasl yapaym abi?’ dedi. Ona, ‘sakn takm elbise giyme, kravat takma; yrtk bir tirt ve pantolonla sahneye k’ dedim. Sonularn grdnz...

Karadeniz’in geleneksel algs kemene; daha douda tulum var. Balama, zellikle sahilde hi yok. Ancak i kesimlerde ve yksek yerlerde alndn biliyoruz. Siz balamayla Karadeniz’i temsil etmeye baladnzda, tepki aldnz m?Erkan Ocakl, kemeneyi sildi’ diye ok zerime gelinmiti. Balamasz trk m syleniyor? imdi Karadeniz mziinde her bir enstrman var. Balama Trk mziinin ana algs. Kemene ile balamay yan yana getirebilmek baardr.
    Kemenenin Karadeniz’den baka mesela Yunanistan’da oka alnp dinlenmesini nasl aklayacaksnz? Yunanllar’n alp dinledii kemene deil, buzukidir. Kemene, Karadeniz’den oraya gidenlerin algsdr.
    Sizinle karlanca mutlaka soracam dediim bir soru var aklmda: ‘Ula ula Niyazi’ trknzdeki Niyazi, gerek biri mi?Evet, gerek biridir, ld tabii... Koko Niyazi, Maka’da yaayan Kapkyl Koko Niyazi derlerdi ona... Onlar ilk genlik zamanlarmzn tip adamlaryd. Kara kedi enol (Senol Gunes) her eyi brakp Maka’ya dnmeyi dnyor musun?Hayr, asla! Gerek Maka’da, gerekse asl vatanm olan Artvin Arhavi’de yerimiz yurdumuz var ancak oralara dnme gibi bir niyetim yok.

Aslen Artvinli’siniz? Laz’msnz?Evet. Annem de babam da mohdi idi. Ben de Lazca bilirim. - Kazm Koyuncu da mohdi?Evet, tanyorum ama daha tanmadk.

Futbol ve Trabzonspor hi konumadk.
    Halbuki sizin parladnz yllarda, Trabzonspor da ligin tozunu atyordu. O yllar bir sanat olarak nasl hatrlyorsunuz? Bak, o zamann Trabzonspor’unun, ona buna yol vereyim diye bir dncesi olmazd. Herkesi yenmek iin sahaya kard; ama ierde ama darda... Arafilboyu’nda rahmetli Cemil’e, ‘Naber he? Dn o gol nasl yazamadun?’ denmesinden korkard. Futbolun son noktas neyse, Trabzonspor onu oynuyordu.
    Ne zamanki menfaatlerin arpma alan haline geldi, ite bu bizi bitirdi...
    O dnemden hangi futbolcular yakn arkadanzd?Hseyin Tok, Ali Kemal Denizci, enol Gne... enol’a ‘Kara Kedi’ derlerdi. yle karayaz bir panterdi.
    Mevcut Trabzonspor ne yapar? Bakan ok beeniyorum, Trabzonspor’u yakr biimde temsil ediyor. enol Gne’in dn muhteem bir olaydr.
    Kulp, kendi ocuklaryla birlik-btnlk iinde hedefe ulaacaktr.

Kanc sanat ylnz?Otuz be...
    Krknc sanat ylnzda grkemli bir gala yapaym diye bir dnceniz var m?Yok, gala dilencilik gibi geliyor bana. Halk kymetimi bilsin yeter. - Teekkr ederim, bize vakit ayrdnz...Ben teekkr ederim. almalarnzda baarlar dilerim...

Erkan Ocakl, Trabzonspor 1.Lig’e ktnda Trabzonspor pla yapt. Trabzonspor adna yazlan ve bestelenen bu plak, bir anlamda ilklerden. nk, Erkan Ocakl’nn Trabzonspor pla, ulusal anlamda seslendirilen ilk Trabzonspor trklerini ieriyordu.
    te o plaktan: ‘Yeil sahalar yktk uaklar yktk. Yaasn Trabzonspor, 1.Lig’e ktk’ dedik.

Erkan Ocakli : Hapishane Icinde
    Konu zeleka tarafndan (05.03.2008 Saat 20:23 ) deitirilmitir.

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    08.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    52

Maka Bak horonu…

Byk ustalar balyor, gen yetenekler bitiriyor… Kemenede gelecein byk isimlerinden Greleli Mehmet Gndodu... Serander.net'in 1. Kurulu yldnm gecesinden...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)