Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonspor ve Kazanma Kültürü

argentina - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    42

Standart Trabzonspor ve Kazanma Kültürü

Tamam belki de coðrafya bilgimiz kýttý ama Trabzon'u çok daha büyük bir þehir olarak kurgulamýþtým kafamda. Ýlk kez ayak bastýðýmda ve çarþýyý gördüðümde "bu kadar mý?" demiþtim. Sebebi Trabzonspor'du. Trabzon'u büyük gösteren þehrin futbol takýmýydý. Kolay mý; o kadar þampiyonluklar, gelen çýkamamýþ Avni Aker'den, ligin en sert deplasmaný. 3 büyüklerin yýllar boyunca "beraberlik iyi sonuç" dediði þehir Trabzon. O gidiþlerin sayýsý arttýkça sevdim Trabzon'u. Çardak Pide'de Ýstanbul'un 3'de 1 fiyatýna karýn doyurmayý; ki bulamazsýn o pideyi bizim buralarda. Maraþ Caddesi ve Uzun sokak'ta yürümeyi. Yol üzerine futbolcularýn fotoðraf kaðýdýna basýlmýþ kartpostallarýný satan iþporta tezgahý, envai çeþit bordo mavi aksesuar. Meydanda çay bahçesinde süzgeç yüzü görmemiþ demli çay. Anadolu'da çok þehirde o gün maç olduðunu bilmezsin, 3 büyükler þehire gelmiþ hissetmezsin. Trabzon'da deplasmanda olduðunu sana hatýrlatýrlar. Zorlu Hotel'in iki cephesinde de birikir taraftar, maçýn önemine göre sabaha kadar davul çaldýklarý da olur kapý önünde. Rakip takým stada giderken 200 kiþi otobüse tezahüratlarla gözdaðý verir. Avni Aker alemdir, ilk 20 dakikada Trabzonspor atarsa o gün zor çýkarsýn oradan, taraftarý þahlanýr, dar eder sana sahayý. Formül, ilk golü atýp Trabzonsporlu futbolcularý taraftarýn pençesine teslim etmektir. Sen aradan sýyrýlýp, 3 puanla dönersin memleketine. Sabahtan akþama kadar Trabzonspor'u konuþurlar þehirde.
    Yiðiter Uluð'un yýllar önceki bir yazýsýdýr derleme bir futbol kitabýnda yayýnlanan," Fenerbahçe, Barcelona olabilir mi?" yi sorgulur Uluð. Aidiyet duygusu, taraftar potansiyeli üzerinden. Son noktasýnda "Barcelona olacaksa Trabzonspor olur" demiþtim kendi kendime. Trabzonlu baþka takým tutmaz. Anadolu hiçbir þehrinde bu oraný yakalayamazsýn. Biz Türkler; Türk filmlerinde kaybeden garibaný, Dünya Kupasý'nda favori Brezilya'yý tutarýz. Kendi ligine gelince de kestirme yol 3 büyükleri tutmaktan geçer iþte. Trabzon öyle deðildir. Türkiye'nin her deplasmanýnda o þehirde yaþayan Trabzonlu; illa ki doldurur tribünü takým geldiðinde...
    Bu yazýnýn sebebi geçen gün gelen bir e-posta. Ýki Brezilyalý ismi vermiþ blogu takip eden arkadaþ. "Bunlar iþ yapar mý?" diye soruyor Trabzon'da. Ben demiyorum, Mehmet Demirkol diyor dedim; "Messi gelse nafile bu zamanda". Sorun da bu ya iþte, Trabzonspor'a kimin geldiði, kimin gelemediði konuþuluyor. Ben, Trabzonspor'un "kazanma kültürünü" kaybettiðini en azýndan topraða gömdüðünü düþünüyorum. Ligin 4. büyüðününün arkasýna çok 5. büyük aradýk. Kocaeli, Antep, Manisa, Kayseri eh bu sezon da Sivas. Tehlikeli olan artýk bazý yorumlarýn ligin 4. büyüðü olarak Trabzon'un adýný anmamasý, Kayseri'yi, Sivas'ý yakýþtýrmasý o siklete. Büyük takýmlarýn büyük kalmasýný saðlayandýr kazanma kültürü. Onu kaybeden Torino'dur; A. Bilbao'dur mesela. Ýkisi de ülkelerinin Trabzonspor kadar efsane kulüpleridir. Trabzon bu kadar kolay maðlup olmazdý, bugün olmadýklarý kupada hadi Manisa'ya kaybetseler, Adana Demirspor'a kaybetmezlerdi. Fenerbahçe kaç yýldýr kaybetmiyor Avni Aker'de. Ya da Galatasaray 11 yýl neden maðlubiyet görmedi o stadda. Yoksa Þimek gelir, Þota gelir, Yattara gelir, Marcelinho gelir, Tekke gider, o gider, bu gider deðil hesap. Artýk kimse Trabzon'a ayaklarý titreyerek gitmiyor. Uzun yýllar þampiyon olamayan Galatasaray, Beþiktaþ, Liverpool, Inter, onca takým var Avrupa'da. Problem gelmeyen þampiyonluk da deðil. Problem o kazanma alýþkanlýðýna kimin mezar kazdýðý. Trabzonspor'un resmi ürünleri satýlmýyor. Trabzonspor yeni stad yapacak diye Avni Aker'de taþ üstüne taþ konulmuyor yýllardýr. Trabzonspor yýllardýr Avrupa Kupalarý'ndan uzak kalýp UEFA'dan beþ kuruþ para kazanamýyor. Peki nasýl zirveye oynayacak Trabzonspor? Ne zaman þampiyon olacak? Þampiyonlar Ligi'nin gediklisi Deportivo La Coruna'nýn 3-4 yýl o kupadan uzak kalýnca düþtüðü hale bakýn bu sezon. Na farký var La Coruna'nýn Trabzon'dan. Ya da bir zamanlarýn büyüðü Torino'nun. Onlar ne zaman þampiyon olacak peki(!) Yeni futbol düzeninde; ya Almanlar gibi stadýnýzý yeni baþtan yapýp, - ki Kayseri 2 yýl önde- bacanýzý kendiniz tüttürmeye baþlayacaksýnýz; ya da bir Rus ya da Amerikan sermayesiyle kendinize serum baðlatacaksýnýz. Trabzonspor, Barcelona -aidiyet- olmayý baþarabilseydi; bu ikisine de ihtiyaç duymazdý. Ne yazýk ki artýk çok geç. Ýstanbul takýmlarýyla açýlan fark, Trabzon þehri ekonomisinin ürettiðiyle kapanmayacak kadar büyük. "Trabzon 10 yýl daha geçse þampiyon olamaz" dediðimizde; gelmez biliyorum masaya o demli çay. Açýlmadýysa da açýlýr Uzun sokak'ta Starbucks. Ne yapalým dandik Americano içeriz biz de...
    Bir Bordo-mavi maðlubiyetin ardýndan pundunu bekleyen akbaba klavye iþi deðildir bu satýrlar. Karadeniz derbisinde deplasmanda 4 atýp kazandýðý bir maçtan sonra yazýlmýþtýr; üstelik Ersun Yanal'sýzdýr. Mevzu o deðil çünkü...

alýntýdýr...

Yorum sizin
    Eðer Papa Fakirleri O Kadar Düþünüyorsa Önce Altýn Kubbeleri Satýþa Çýkarsýn

Diego Armando Maradona

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Ayný anda okumuþuz yazýyý.. Forumda baþka acetobalsamico cularýn olduðunu bilmek te güzel

Trabzonsporlu birisinin yazmamýþ olmasýnýn da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazý.. O kültürü -kazanma kültürü- en kýsa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi iþlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..
    Güçlülerin Ýktidarýna Karþý; Trabzonspor!

#10 Fietra - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Bu yazý için imza deðil kelle koyarým elbette.
    keyif adamý ..

Yaþ
    42

Alýntý Berat Tekke Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ayný anda okumuþuz yazýyý.. Forumda baþka acetobalsamico cularýn olduðunu bilmek te güzel

Trabzonsporlu birisinin yazmamýþ olmasýnýn da etkisiyle çok objektif ve etkileyici bir yazý.. O kültürü -kazanma kültürü- en kýsa sürede tekrar kazanmaya mecburuz.. Bunun için bütün potansiyeller mevcut. Yeter ki dinamiklerimiz iyi iþlesin.. Yeter ki herkes birbirine çomak sokmaktan vazgeçsin..
    bende sýký takipçisiymm uygun gördüm ve çok guzel tesbitli bir yazý

Diego Armando Maradona

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

acetobalsamico nedur?
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    40

yazý çok güzel. yazan kiþinin trabzonsporlu olmamasýna raðmen bu tespitleri yapmasý daha güzel.
    ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamýna hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sýrasýnda- bunu açýklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsýlýr ve tartýþýlýr. Tefrika (ayrýmcýlýk, nifak) yaratmýþ olurlar. O nedenle dikkatli olmalarýný tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralýk 1933)

feneri "ampül" aydýnlatýr ancak "güneþ" kendiliðinden ýþýk verir !

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Alýntý fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    acetobalsamico nedur?
    http://acetobalsamico.blogspot.com

Sýk kullanýlanlara eklemenizi þiddetle tavsiye ederim..
    Güçlülerin Ýktidarýna Karþý; Trabzonspor!

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Thumbs down

Þu yazýyý buraya taþýyan ve yazýyý beðenen arkadaþlar alýnmasýn ama son derece amatörce yazýlmýþ bir yazý bu

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatým ve içerik olarak tamamen kliþe bir konu..

Bu yazýyý yazan þahýsýn adý nedir, hangi gazetenin kýyý köþe yazarýdýr bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazýlar okudum açýkçasý

Hem de maaþ almadan, içtenlikle yazýlmýþ yazýlardý bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazý..
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

süper bir yazý elinize saðlýk

magicyattara - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Yazýyý okudumda pek katýlamadým.Kazanma kültürümüz son 1-2 yýl baz alýnarak törpülenmiþ yazýda.Henüz 3 yýl önce üstüste 12 maç kazanýp þaibeli fb maçýndan sonra þampiyonluðu kaybettiðimizde kimse böyle yazmýyordu.
    Bence bu yazýlara aldanmayalým arkadaþlar.Her takýmýn düþüþ içinde olduðu sezonlar vardýr.Liverpool en son ne zaman þampiyon oldu liginde.Onlarda uzun yýllardýr olamýyorlar.Ama büyüklüklerine bir halel gelmiyor.Bu yýl milanýn durumu ortada,ayný bizim gibi.Bu tür düþüþler her takým için vardýr.Ama biz az eðilmeyelim,herkes akbabalar gibi üstümüzde dolaþýyor,ilk tartýþýlanda bizim büyüklüðümüz oluyor.
    M.United 2 kez ligden düþmüþ bir takým.Hakeza 3 büyükler denilen istanbul takýmlarýda düþmenin eþiðinden dönmüþ takýmlar.Bjk son maçýnda Trabzonsporun jestiyle ligde kalmýþtýr.Yenilseydi 27 puanla ligden düþüyordu 81 yýlýnda.Ama ayný bjk 1 yýl sonra lig þampiyonu oldu.
    Bu þehirde büyük bir futbol kültürü vardýr hemde hiç bir yerde olmadýðý kadar.Akþamki maçtan sonra Saffet Susiç;"Trabzonspor büyük takým.Onlarda kötü gidiyorlardý ama bir yerde patlayacaklardý.Tek korkum bizim maça rastlamasýydý." dedi.Rizeden bakýncada böyle görünüyor iþte.
    Herkese Merhaba

Nereden
    Konya
    Yaþ
    43

Yazýya katýlýyorum.Artýk takýmlar Avni Aker'e gelirken titremiyor.Rýdvan Dilmen'in þu sözü herþeyi anlatýyor sanýrým "eskiden Trabzonda korner attýðýmýzda gol olmuþ gbi sevinirdik"...

Yaþ
    42

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Þu yazýyý buraya taþýyan ve yazýyý beðenen arkadaþlar alýnmasýn ama son derece amatörce yazýlmýþ bir yazý bu

Bozuk, devirk bir Türkçe, etkileyicilikten uzak bir anlatým ve içerik olarak tamamen kliþe bir konu..

Bu yazýyý yazan þahýsýn adý nedir, hangi gazetenin kýyý köþe yazarýdýr bilemem ama ben bu forumda dahi çok daha kaliteli yazýlar okudum açýkçasý

Hem de maaþ almadan, içtenlikle yazýlmýþ yazýlardý bunlar..

Tek kelimeyle kötü bir yazý..

yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuðun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapýn diye koydum bizim göremediklerimizi dýþardan daha iyimi goruyorlar diye
    Konu argentina tarafýndan (29.01.2008 Saat 10:41 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: kelime hatasý düzenleme

Diego Armando Maradona

F.Levent Yavuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    56

..........

Nereden
    Ýstanbul

Cool

Alýntý argentina Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    yaw yazan zaten amator,gs trbununden bir çoçuðun TRABZON Gözlemi bende yorum sizin yapýn diye koydum bizim göremediklerimizi dýþardan daha iyimi goruyorlar diye
    Yahu ben de zaten yazýyý buraya taþýyan arkadaþ alýnmasýn dedim ya

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazýyý pek fazla beðenmediðimi söyledim; hepsi bu

GW

Yaþ
    42

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yahu ben de zaten yazýyý buraya taþýyan arkadaþ alýnmasýn dedim ya

Sen "yorum sizin" dedin, ben de yazýyý pek fazla beðenmediðimi söyledim; hepsi bu
    yok estafurullah alýnmadýmm ben

sadece amator olduðunu belirttim hani hangi gazete falan demiþsin ya ondan

Diego Armando Maradona

ÖmerFarukYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Allah için güzel yazý...

EÐÝTÝM ÞART!!!

Ýskender - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

Yazýya katýlmak ile beðenmemek arasýnda fark var...
    Bence gayet güzel yazýlmýþ tabiki forumdada kabiliyetli arkadaþlarýmýz var,ama çýkýþ noktasý bence oldukça orjinal...
    Farklý gözlüklerle bakmak bize çok þey kazandýrabilir...
    Eskiden Sungu61 idi ....

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Lightbulb

Bu konuda birçoðumuz ayný düþüncelere sahibiz ...bir üstümde konuya mesaj atan arkadaþýmýzýn dediði gibi gözlükle de bakmak gerek.Yazan arkadaþýmýzý tebrik ediyorum.

sanatik - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

"Problem gelmeyen þampiyonluk da deðil. Problem o kazanma alýþkanlýðýna kimin mezar kazdýðý."

Inanmayanlar kazidi tabiiki. Örnek su anki baskanimiz Tv basinda (bir kac defa yazdim bunu forumda yine yazacagim, sivas mac karari sonrasi ) istanbul takimlari ile aramizda önemli farklar var, sampiyonluk mucize diyerek yanindaki iki yazari sasirtmisdi ama biri mucize oldugunu dogrulayarak digeri yok canim olurmu o kadar sampiyon olmus takim yine olur diyerek ts baskanina örnek olmusdur.
    "Sir, I say that justice is truth in action." Benjamin "Dizzy" Disraeli

Cafer Bulur - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    44

yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    50

Standart Katiliyorum

Alýntý Cafer1978 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    yazida anlatilmak istenen sey oldukca yerinde.trabzonspor olarak özellikle kendi sahamizda bir kazanma kültürü olusturmaliyiz.deplasmanda sik kazanamamaya müsamaha ile bakabiliriz.ama icerde büyük aksilikler olmadigi halde kazanmayi bilmeliyiz.özellikle istanbul takimlarina kaybetmemeliyiz.yillardir sahamizda kazanmayi bilemedigimiz icin zirveye oynamiyoruz.sampiyonluga giden yol ic sahada kazanmaktan geciyor.bunu bir an evvel oturtmaliyiz.
    Evet söylediklerine katiliyorum ama bunu basarabilmek icin ilk önce bir takim olmamiz lazim bilincli bir taraftar grubumuz olmasi lazim vesselam..

Muhammed KOÇ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

harbi ya eskiden bize karþý korner kazanýnca sevinirlerdi,þimdi 2 gol atmayýnca gol atmýþ saymýyolar..trabzona gelen takýmlar eskisi kadar kaybetme korkusu yaþamýyorlar..
    devamý gelsin mi gelsin çok özledik çünkü...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Trabzonspor "kazanma kültürü"nü topraða gömmedi.
    Halýnýn altýnda saklýyor.
    "Topraða gömdü" sananlarýn kafasýnda patlatmak için...

corleone - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

söz konusu yazýnýn yazýlmasýna sebep olan maili ben attým acetoya
    iki yýldýr takip ediyordum
    brezilyalý oyuncularýn alýnmasý söz konusu olunca bir sorayým dedim
    deportivo örneðini vermiþti mailde þaþýrmýþtým
    bizi bizim kadar iyi bilen insanlar var bizden olmasa bile bize yakýn üzülen insanlar var, kazanma kültürümüzü kaybettik mi? bence hayýr emrah abinin dediði gibi þimdilik halý altýnda, nasýl çýkarýrýz dýþarý? orasý meçhul gittikçe kötüye gittiðimiz de kesin.
    bir lafa bakarým laf mý diye,
    bir de söyleyene bakarým 'adam' mý diye...

Nereden
    Ýstanbul

Alýntý argentina Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    sadece amator olduðunu belirttim hani hangi gazete falan demiþsin ya ondan
    Ne bileyim hocam

Yazýnýn altýnda alýntýdýr yazýyordu..

Ýsim veya herhangi bir kaynak da göremeyince bir gazetede yayýmlanmýþ köþe yazýsý falan zannettim doðal olarak

Bu adamýn da ismini daha önce hiç duymamýþtým açýkçasý..

Ama buna benzer bir içki adý duymuþtum sanýrým

GW

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)