Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sümela'nın Restorasyonu!..

Çetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

bence en son suçlu müteahhittir. oraya olmadık şeyler yazan kişilerin hiç mi suçu yok?
    Siyasetin "bizden olduğu sürece" yer aldığı, karşıda olduğu zaman "siyasete bulaştığı" büyük kulüp/taraftar camiası Trabzonspor

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

hele yurt dışından gelen turistler bizimkileri anlarım da onlar bile yazıyolar birde medeniyetten bahsederler okumuş insanlar sözde

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Elinde çatı fotoğrafları olan varsa,sayfaya eklesin lütfen.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayşe Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

1998 Yılında Ünversitede de okurken arkadaşlarla beraber gitiğimde gene restorsayon vardı.yıl 2008 ve gene restorasyon var yanı hiç yol kaydedilmemiş.Ve bu tarihi eşsiz miras böyle böyle kaybolur gider.
    İçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

Mustafa Önal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bende 2 kere gittim oraya 5 ve 8 yıl önce son dönemlerde hiç gitme şansım olmadığından dokunun ne kadar bozulduğunu bilemiyoruz. arkadaşların tepkilerinden ve fotolarından anladığımız kadarıyla restorasyoın işe tepki çekecek düzeyde ana yapısına aykırı.
    benimde fotodan gördüğüm kadarıyla bazı bölümleri sanki harran evlerine çevrilmiş gibi.

bizde sivil toplum örgütü gibi görevimizi yerine getirip gerekli mercilere tepkilerimizi belirtmeliyiz. bir tarihin dokusuna aykırı olarak değiştirilmesine göz yumamayız.
    öldüğümde beni TRABZONA gömün . TRABZONLU doğmadık öldüğümüzde TRABZONLU OLALIM.
    MARMARA ÜNİ -TS KARADENİZ FIRTINASI MARMARADA
    BARÇA ''mes que un club '' bir kulüpten daha fazlası !

TSezgin61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

ya bari degerlendiremiyoruz, elimizdekileri kaybetmeyelim....

ey allahim, su sehire adam gibi biri gelmiyecekmi

F.Levent Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı OLCAY ÇAKIR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinde çatı fotoğrafları olan varsa,sayfaya eklesin lütfen.

Eskiden çatı da yoktu manastır da gördüğünüz gibi. Ancak yapılan çalışma sonucu oturtulan çatı çok kötü bir biçimde sırıtıyor. Sanki adamlara giden oraya kendinize bir ev inşa edin demişler. Yapının eski haline, yöreye, tarihe ve tüm mistik havasına ihanet edilmiş sonuçta.
    Konu F.Levent Yavuz tarafından (28.01.2008 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara

Nereden
    Ankara

Manastırın içi bembeyaz taşları ile aynı berbatlıkta Tarihe bir ihanet olarak görüyorum bu restorasyonu, hiçbirşeye benzememiş.

Konu F.Levent Yavuz tarafından (28.01.2008 Saat 14:24 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Sevgili Hacavera06,katkın büyük oldu,yazdıklarında tam cuk oturdu.

Adamlar sanki villa çatısı bacası inşaa etmişler.

Deli olacağım yahu..!

Çok Teşekkürler ilgine.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bu durum için çok güzel bir deyim var......

Dıştan hurma, içten sorma
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Burası Türkiye!!!!

EĞİTİM ŞART!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yine Sümela Manstırı iyi kötü duruyor, ya kızlar manastırı, ya vazelon manastırı ? bunlar daha beter resmen harabe durumdalar...ve işin kötüsü kimse bu manastırlardan haberdar değil ben bile bu yaşıma kadar bilmiyordum...

Nereden
    İstanbul

Çatının üstüne bir de çanak anten ekleyelim de tam olsun

Sümela'yı restore eden müteaahhit, fresklerin üzerine saçma sapan yazı yazanlar, güzelim Karadeniz evlerini yıkıp yerine İstanbul'da yaptığı ucubelerin 3 katlılarını yapan hemşehrilerim, ("sıvayi seneye petebeli edeceğuk", ama o kaybana seneler de hiç bitmez ) , insanların denizle olan alışverişlerini büyük ölçüde kesen otoyolu yapan devlet, şanlı mirasını har vurup harman savuran Trabzonspor yönetimi...
    Trabzon ve Doğu Karadeniz kendini zirvede hissettiği noktadan uzaklaşıp günden güne eriyor, dibe vurmaz inşallah.
    BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Question

Örn. Pamukkale Travertenleri sarhoşların içtiği şarap şişeleriyle,normal bir insanın düşünemediği iğrençliklerle harab ediliyor..Avrupa ve gelişmiş ülkeler bu travertenlere özel kafes yaptırarak koruyup dünya mirası diye dünyaya sunardı.Gelelim Sümela Manastırı 'na...sonu da Pamukkale Travertenleri'nden farksız değil belki daha kötüsü...tarihin dibine unutulup gönderilen nice değerler gibi bu da oraya gidecek gibi görünüyor.Gelecek kuşaklarımız dil,kültür bakımından Türk etkisinden sıyrıltıp yabancılaşmaya yüz tutmuş ..bizim gibi Türklüğü Türk gibi yaşayan insanlar buna müsade etmeyeceğiz.Ya bişey soracağım...Biz Türkler bu derecede de rahatımıza düşkün bir milletmiyiz?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

sümela manastırının ilk yapımında böyle bir çatı var mıydı da aslına uygun olarak yaptıkları için çatı koydular yoksa kafalarına göre mi koydular. eğer kafalarına göre çatıyı koydularsa çok AVANAKLIK etmişler. başka söylenecek söz yok
    ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)

feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

yakuphoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Talking

Manastırın içine lokanto,ocakbaşı v.b. birşeyler açılırsa turist rekoru kırarız. Manzara muhteşem.
    ...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Şehrin Valisi,belediye başkanı,vekilleri,bakan olmuşları,turizm müdürü,Rektörü,akademisyenleri,mimarlar odası,mühendisler odası,diğer odalar,ticaret,sanayi odaları ve sanatçıları...

Bu süreçte bir kere dahi olsun mangal yakmaya çıkmadınızmı oralara..

Elbette gördünüz..!

Hepiniz sorumlusunuz.

Müteahhit ihaleyi alıp,kutu gibi yapmış,teslim etmiş,etmemiş belkide,devam ediyordur kimbilir.!

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Allah'ın şehrimize bir lütfuydu manastır,
    Bir tane adam gibi fabrikan yok.
    Yeni açılması içinde zerre caziben yok,denizin bitmiş,bir tek dağın,doğan kalmış.
    Müthiş bir eser Maçka'da ihtişamını sergiliyordu,harabede olsa.

Bu işi yayabildiğim akdar yaymayı görev edindim,herkes duymalı bu rezilliği.
    Utanç duyuyorum.
    Alıntı OLCAY ÇAKIR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şehrin Valisi,belediye başkanı,vekilleri,bakan olmuşları,turizm müdürü,Rektörü,akademisyenleri,mimarlar odası,mühendisler odası,diğer odalar,ticaret,sanayi odaları ve sanatçıları...

Bu süreçte bir kere dahi olsun mangal yakmaya çıkmadınızmı oralara..

Elbette gördünüz..!

Hepiniz sorumlusunuz.

Müteahhit ihaleyi alıp,kutu gibi yapmış,teslim etmiş,etmemiş belkide,devam ediyordur kimbilir.!

Mustafa AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

2006 yazında gitmiştim,tadilat dolayısıyla bir bölümünü gezebildim,tadilattan sonra sonra görme imkanı bulamadım,ama tadilatın amacından ziyade bir yıkım yapılmış deniyor.
    Güçlülerin iktidarına karşı TRABZONSPOR

Erdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Bir kaç sene önce bir sanat tarihi uzmanı ile Edirne gezisine katılmşıtım. Kubbe süslemelerinin restorasyon adı altında nasıl bozulduğunu anlatmıştı .Olcay hocam orda olsaydı yıkılırdı herhalde.Kayseri yi biraz bilenler modern bir şehir yapılırken şehrin tarihi dokusunun nasıl katledilğini de bilirler ...Ve o Kayseri o haliyle şehircilik ödülü almış ...

Nereden
    Almanya

Alıntı Cengiz Çubukcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine Sümela Manstırı iyi kötü duruyor, ya kızlar manastırı, ya vazelon manastırı ? bunlar daha beter resmen harabe durumdalar...ve işin kötüsü kimse bu manastırlardan haberdar değil ben bile bu yaşıma kadar bilmiyordum...
    Katilmamak mümkün degil. Macka ilcesi bu yönden cok zengin bir bölge. Ancak bu degerlendirilmedigi gibi, tas üstüne tas da konmadi. Bahsettigin manastirlar harabe halinde. Bir de bunlarla ilgilenilse fena olmaz.
    Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur!

N. F. Kısakürek

Nereden
    Ankara

Yüzlercesi çıktı ama sadece 2 haberi buraya koyuyorum. Konuyla ilgili birçok akademisyen, turizm adamı, oda başkanı olumsuz yorumlarda bulundu. Yani işten anlayan adamlar. Bu işin ne yazık ki savunulucak bir yanı yok. Sizlere önerim bu konuyu gerçekten heryerde gündeme getirmeniz, örneğin Ankara'da yapılacak Trabzon günlerinde bir şekilde bu olayın da gündeme getirilmesini sağlayabiliriz. Ben kendi adıma Maçka belediye başkanına ne yapıldığını ve yapılabileceğini soracağım.

Restorasyon ile benim görebilidiğim tek olumlu gelişme, önceki yıllarda yangın, ateş yakma ve diğer yollarla etkilenen fresklerin tekrardan açığa çıkarılmaları ile ilgili çalışma ve artık onları koruyan bir güvenliğin bulunması.

---------------------------

İki farklı yorum var: Maçka Belediye Başkanı, 'Osmanlı mimarisinin örneği gibi' derken TURSAB, 'Manastırın bu hale getirilmesi tarihi katliamdır' diyor.
    Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda yapılan restorasyon çalışmaları tepki çekiyor. Maçka Belediye Başkanı, TURSAB yetkilileri ve bazı turistler, restorasyonun tarihi yapının dokusuna zarar verdiği savunuyor.

Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, manastırın Osmanlı mimarisinin örneği gibi restore edildiğini belirtirken, turistler de 'mistik havasını kaybettiğini' öne sürdü. Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Salih Yılmazer ise eleştirilerin haksız olduğunu belirtti.

Sümela Manastırı'nın 15 yıldır devam eden aktif restorasyon çalışmalarının son kısmına 1 milyon 100 bin YTL harcandı. 13'üncü yüzyılda Altındere köyü sınırları içinde, Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulan manastırın restorasyon çalışmaları 40 yılı aşkın süredir devam ediyor. Manastırın çatısının tamamen kapatılarak doğa şartlarından etkilenmesinin önüne geçildiği belirtilirken, bu yıl kat döşemeleri, detay çalışması, yolda iyileştirme, çevre düzenlemesi, aydınlatma ve güvenlik çalışmaları yapıldı. Ancak, çalışmalar ilerledikçe, eleştiriler de arttı.

KİREMİTLER ÇOK ELEŞTİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı proje kapsamındaki son dönem restorasyon çalışmalarında kullanılan Ankara ve Bayburt taşı ile sıva malzemesi, kapı ve çerçeveler, tavan kaplamasında kullanılan kiremitler eleştirilerin odak noktası oldu.

Bu malzemelerin manastırın tarihi yapısından çok günümüz mimarisine uygun olması, birçok çevre tarafından tepkiyle karşılandı.

Maçka Belediye Başkanı Genç, tarihi dokusunu kaybetme tehlikesi yaşayan manastırın restorasyonunun aslına uygun olarak yapılması gerektiğini savunarak şunları söyledi:

"Kullanılan taş, manastırın olduğu doğada bile bulunmuyor. Restorasyon ve yer döşemelerinde Ankara andezit taşı kullanıldı. Taş seçimi yanlış. Manastır, Osmanlı mimarisinin örneği gibi restore ediliyor. Manastır eskiden bir değerdi ama yapılan hatalardan dolayı bu özeliğini yitiriyor."

TÜRSAB Karadeniz Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök "Bu, restorasyon değil onarımdır" diyerek şunları kaydetti: "Böylesine önemli bir mirasın bozulması bir tarih katliamıdır. Bu restorasyonları yapanlar bir gün gelip utanacaklar."

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Salih Ayüz, "Ankara taşı kullanılması yanlış bir uygulama. Burası gibi muazzam bir yapı onarılırken daha dikkatli olunması gerekirdi" diye konuştu.
    Manastırı gezen turistler de manastırın restorasyondan sonra çok bozulduğunu, tarihi ve mistik havasının gittiğini belirttiler.

Sümela'da 40 yılın sonu: Facia

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, cumartesi günü Sümela Manastırı'ndaydı: Bakan Ertuğrul Günay duruma el koymalı. FOTOĞRAF: OSMAN ŞİŞKO / DHA
    40 yıl süren restorasyonu merak edenlere, görenler anlatıyor: Çimentoyla sıvanmış, taşı Ankara'dan. Restorasyon değil inşaat...
    31/10/2007 (2563 kişi okudu)
    TARIK IŞIK (Arşivi)
    ANKARA - Sümela Manastırı'nda 40 yıldır süren ve 2 milyon YTL harcanan restorasyonun sonucu: Tarihi yapı çimentoyla sıvandı, yerel taş yerine Ankara'dan, Bayburt'tan taşınan taşla yapıldı. Görenler 'Facia' diyor!
    Trabzon'un turistik simgesi Sümela Manastırı'nın, daha önce de 'kötü' olduğu yönünde yorumlar yapılan restorasyonu, sona yaklaşıldığı şu günlerde yeniden gündemde. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, restorasyonun 'çok kötü' yapıldığını savunarak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan olaya el koymasını istedi. Manastıra en son cumartesi günü gittiğini söyleyen Ulusoy, Radikal'e şu değerlendirmelerde bulundu:
    "Restorasyonun aslına uygun yapılmadığını gördüm. Tam bir facia. Sayın Bakanımız Günay'a çağrıda bulunuyorum; bilim kurulu kurulsun ve tahkikat yapılsın. Belki ben yanlış düşünüyorum. Manastır öyle bir hale gelmiş ki dışarıdan seyretmek daha iyi.
    İçine girince insanın içi burkuluyor. Restorasyon değil inşaat yapmışlar."

'Bu doğayla uyuşmuyor'
    Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de restorasyonun kötü yapıldığını savunanlardan: "Belki ben yanlış görüyorum ama aynısını yansıtmamakla birlikte var olan dokunun en iyi şekilde yansıtılması gerektiğini düşünüyorum. Ama restorasyonda kullanılan malzeme bu doğada bulunmayan taşlar. Ankara'dan, Bayburt'tan kamyonlarla, makinede yontulmuş taş getirilmiş. Pencere önleri normal çimento harcıyla sıvanmış. Manastırın dokusuna zarar verilmiş. Manastıra gittiğimiz zaman çalışmalarda sanat tarihçisi göremedik. Sadece ustalar vardı."
    Sümela Manastırı'nın restorasyonuna ilişkin eleştirilere Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç, daha öne "Tarihi eserlerin restorasyonlarının aynısını yapmak, prensip olarak yasaktır. Yapılan iş sonunda, eski ile yeniyi mukayese etmek gerekiyor. Bu doğrultuda problem olduğunu düşünmüyorum" yanıtını vermişti. Koç, manastırın korunmasına büyük önem verildiğini ifade ederek, şunları söylemişti:
    "Bugüne kadar görevlilerimizin takibiyle korunmaya çalışılan manastır, bundan sonra kameralar aracılığıyla korunacak. Oluşturulacak ana kumanda merkezinden denetim sağlanacak. Bu denetim şeklinin daha yararlı olacağını düşünüyorum."
    1600 yıllık yapı
    Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere sınırları içinde yer alan Meryemana (Panagia) deresinin batı yamaçlarında Mela (Yunanca 'siyah') tepesi üzerinde. Tam adı 'Panagia Sumela' veya 'Theotokos Sumela'. Rivayete göre Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina'dan gelen Barnabas ve Sophronios adlı iki rahip kurdu. Sümela'nın şimdiki durumuyla varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdürdüğü biliniyor. 19. yüzyılda genişletilerek en parlak dönemini yaşadı. 1916-1918 yıllarındaki Rus işgali sırasında manastıra el konuldu. Sümela, 1923 yılından sonra tamamen boşaltıldı.

Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Şimdi bmn,nin işi gücü bittide bunlarlamı ugraşıyor takım berbat kulüp borç batagı içinde diyenlerin sesini duyar gibi oluyorum!!

Evet BMN bu tip sosyal sorumluluk geregi olan konulardada fikir alışverişi yapmak zorundadır zaten FARKIMIZ bence burda yatıyor...

Trabzonsporu tartışırken tabiki Trabzon şehrini ve onun degerlerinide tartışmalıyız!!

Emrah kardeşimin tespitlerinin çoguna katılıyorum...fakat bir konuda ters düşüyoruz ben restarasyon çalışmalarının Türkiyemizdeki diger çalışmalarının aksine çiddi bir detetim ve uygulama yanlışlarının yapıldıgı kanaatindeyim....

Çünkü bundan 20 yıl önce orayı ziyaret eden tüm insanlar buraya bende dahilim oranın mistik havasının bozuldugunu söylüyorlar özellikle yapıyı saglamlaştırmak adına yapılan ilavelerin taşları ve onların uygulanması son derece berbat bir görünüm sergiliyor...!!

Şimdi ben burda şu konuyuda tartışmamız gerektigini düşünüyorum özellikle sahil yolunun açılması ile karayolundan seyahat eden insanlar karadenizin o muhteşem yeşiline bakmak için kafasını daglara dogru çevirdiginde igrenç bir manzara ile karşılaşıyorlar....

Sıvası olmayan çatısı bulunmuyan ucube ucube çürük diş gibi duran gecekondu mimarisi ile yapılmış esnetikten yoksun detetimsiz binalar.Bir boya bile yapılmasına gerek duyulmamış örnekleri en geri kalmış ülkelerde bile bulunmuyan yapılar...bence bu durum bir hem turizm açısından hemde yöremize özgü mimari acıdan bir felaket....BMN,nin bu konuyada ilgisiz kalmaması kanaatindeyim saygılarımla...
    Profesyonelleşemeyen Kurumsallaşamayan hiç bir kurumun başarılı olabilmesi mümkün degildir!!!(spartaküs)

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Resterasyona bak çay demle tadında bir resterasyon çalışması olmuş. Bunu da anca biz yapardık zaten.
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)