Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Doðu Karadeniz'de Mezârlýklarýn Evlerin Bahçesinde Olmasý

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Standart Doðu Karadeniz'de Mezârlýklarýn Evlerin Bahçesinde Olmasý

http://www.tarihforum.com/forums/viewtopic.php?t=2461

Muhammet kardeþim bunun gerekçesini sorgulamýþ, bizler de mantýk yürütmeðe çalýþmýþ ama sonuç bulamamýþýz. Sizce Doðu Karadeniz'de mezârlarýn evlerin bahçesinde olmasýnýn nedenleri nelerdir?
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Nuray - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36

bu konuda herkes farklý þeyler söylüyor ben de anlam veremeyenlerdenim ama özel bir anlamý varsa gerçekten çok merak ediyorum bunu bilenlerden paylaþmasýný isterim çok iyi olur gerçekten
    "Türklüðün vicdaný bir, dini bir, vataný bir.
    Fakat hepsi ayrýlýr, olmazsa lisaný bir..."

HarekeTSÝRAsi bizumdur!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Genelde insanlarýn kendilerine ait bahçesi olmasý bunun nedenlerinden biridir. Doðu Karadeniz gibi küçük þehirlerin yer aldýðý bir bölgede, insanlar kaybettikleri yakýnlarýný belediyenin saðlamýþ olduðu uzak bir bölgeye defnedeceðine; her gün yakýndan görüp, dua edebileceði bahçesini tercih eder. Özellikle Ýstanbul ile karþýlaþtýrýrsak; Ýstanbul'da yaþayanlarýn hem böyle bir þansý pek olmaz hem de hergün yeni yapýlan bir kazý çalýþmasýndan dolayý bahçeye defnetmek bile risklidir.
    “Her kim kendini kýymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Alýntý Kaya Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Genelde insanlarýn kendilerine ait bahçesi olmasý bunun nedenlerinden biridir. Doðu Karadeniz gibi küçük þehirlerin yer aldýðý bir bölgede, insanlar kaybettikleri yakýnlarýný belediyenin saðlamýþ olduðu uzak bir bölgeye defnedeceðine; her gün yakýndan görüp, dua edebileceði bahçesini tercih eder. Özellikle Ýstanbul ile karþýlaþtýrýrsak; Ýstanbul'da yaþayanlarýn hem böyle bir þansý pek olmaz hem de hergün yeni yapýlan bir kazý çalýþmasýndan dolayý bahçeye defnetmek bile risklidir.
    Orta Anadolu köylerinde de herkesin bahçesi, tarlasý vardýr, üstelik Doðu Karadeniz'dekilere göre daha da geniþtir ama bu uygulama oralarda pek yok.
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Alýntý Kokturk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Orta Anadolu köylerinde de herkesin bahçesi, tarlasý vardýr, üstelik Doðu Karadeniz'dekilere göre daha da geniþtir ama bu uygulama oralarda pek yok.
    Olabilir. Ben zaten onlardan bahsetmiyorum. Karadeniz'de kime sorduysam büyük çoðunluk bu cevabý vermiþtir...
    “Her kim kendini kýymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Emorfo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Bu durum benim de dikkatimi çekti. Yukarda sayýlarýn nedenlerin yaný sýra, Karadeniz'de daðýnýk yerleþim olduðu için köyler geniþ alanlara yayýldýðý için bir ev bir daðýn baþýnda diðer ev baþka bir tepede veya sýrtta olduðu için ortak köy mezarlýklarýna pek ilgi olmuyor. Hatta çoðu köyde köy mezarlýðý diye bir þey yok. Ýnsanlar yakýnlarýnýn mezarlarýný hemen evin bahçesinde yakýnýnda olsun istiyorlar. Ancak diðer bölgelerde köyler kasaba gibi toplu olarak yerleþim alaný olduklarý için köyün dýþýnda bir köy mezarlýðý vardýr oraya defnedilir cenazeler. Anladýðým kadariyle olay tamamen daðýnýk yerleþimden kaynaklanýyor, daha sonra ise mezarlarý yaný baþlarýna görüp hergün dua okumak istemeleri geliyor.
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Bence bunun en büyük nedeni yer olmamasý ve arazinin engebelik olmasýdýr. Memleketini seven baþka yerde gömülür

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bu konuyu bende çok düþündüm.....

Galiba en önemli nedeni yerleþimin çok daðýnýk olmasý köylere ait mezarlýk yerlerinin pek olmamasý. bu kadar büyük alaný yapmak Belediyelerin iþi. düþünsenize 3-4 dönüm yerini mezarlýk olsun diye kim verir. ancak belediye istimlak ederse olur
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    agahozlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

Bunun sebebi yer porblemidir diye düþünüyorum.Daðýnýk yerleþimin olduðu D.Karadeniz de, bir de insanlarýn anlaþamama problemini göz önüne alýrsak bundan dolayýdýr ki ortak bir mezarlýk yerine ayrý ayýr birden fazla mezarlar topluluðu vardýr.50 nüfuslu bizim köyde bile 3 mezarlýk olduðunu ve her bir mezarlýkta 4/5 mezar bulunduðunu söylersem konuya iyi bir örnek olur...
    "Dünyada bir yerdeyim ben"

Sacit - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    38

Buna bende bi anlam veremiyorum.

Arazinin engebeli olmasý, sebep olarak gösterilemez bence, hiç mi yer yokta böyle bi uygulamaya gidilsin ki... diðer arazilerde yabancýnýn deðil, o da senýn komþunun arazisi.. mezarlýklarýn evlere bu kadar yakýn olmasý iyi deðil. Mezarlýk yapýlacak araziyi fazla býrakýrsýn problem olmaz diye düsünüyorum.
    Konu Sacit tarafýndan (10.01.2008 Saat 14:50 ) deðiþtirilmiþtir.

Kazým Uzunboy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

yorumlarý okumadým bence doðu karadenizde daðýnýk bi yaþam þekli olduðu için genelde mezarlýklar ewlere yakýndýr yerlerdedir ewlere uzak kalan kýzýmlar zaten orman tarla vs. olduðu için ewlerden uzak olmasý diye bi seçenek yoktur diye düþünüyorum..
    Yaþamak Direnmektir!

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Lightbulb

Tartýþýlmasý gereken bir konu...

Benim düþüncem insanlar çay, fýndýk dikmek için yer yaratmaya çalýþýyorlar daha çok olsun diye oraya mezarlýk yapmayý düþünmüyorlardýr..Üstelik o yerin muhtarý veya belediye baþkaný bu konuyla ilgilenmesi gerekir..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Yukarýda mevcut durumun nedenlerini arkadaþlar yazmýþlar.
    Mezarlýklarýn evlerin bahçesinde olmasý bana göre olumlu bir özelliðimiz deðil.
    Mezarlýklar özellikle bayramlarda veya arefe günlerinde insanlarýn birbiriyle hasbýhal edecekleri selamlaþacaklarý hatta bayramlaþacaklarý yerler olmalý ki böyle mezarlýk bizim yöremiz hariç her yerde var.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Misina - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Düzgün arazi olmayýþýndan dolayý en güzel yerleri mezarlýk yapmak zorunluluktan olsa gerek.
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Baþýmdan Mezarlýðýn,
    Seher Aydýnlýðýnda Taze Ýnsan Yanýk Benzin Kokusu

Tanju - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Yaþ
    38

bizim köydeki evin kapýsýn dibinde var 4 tane mezar
    ufakken çok korkardýk=)
    "53"

zisinoli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    56

Mezarlýklarýn evimizin önünde olmasý, sevgimizden, yanýmýzda olmasýný istememizden.Yaðmurda kalmadan, yokuþ çýkmadan, yer kavgasý yapmadan ölümüze dua okumak istememizden. Diðer bölgelerimizde mezar ziyaretlerini bayramdan bayrama yaparken bizde her an yapýlabilir ziyaretlerimiz kolaylýkla, evimizin önünde. Vefayla. Çocuklarýn korkmasý ve köy halký ile birlikte ziyaret yapýlamamasýný eksi yönleri olarak deðerlendirebiliriz. Ancak mezarlýklarýmýzýn evlerimizin önünde olmasý karakterlerimize en uygun olanýdýr. Ki yýllardan beri böyle yaþanmýþtýr. Diðer bölgelerde genelde mezarlýklar köyün baþýnda yapýlýr. Köye girerken ilk mezarlýðý görürüsünüz. Ýbret olsun diye belki, geçmiþinizi, atalarýnýzý unutmayýn diye belki. Bu da güzel bir yaklaþým. Yani sosyal bir olay konumuz. Tek nedeni, tek süreci ya da tek sonucu yok elbette. Güzel yönleri ile birlikte eksi yönleri de var. Ama bir karadenizli olarak bana sorarsanýz mezarlýklar toplu olarak köyün bir bölgesine mi yapýlsýn ya da herkesin evinin önüne mi diye. Cevabým nettir. Evimizin önünde olsun atalarým. Onlarýn gölgesinde yaþayayým ve her daim onlara dua edebilmeyi aklýmdan çýkarmayayým. Yaþarken de ölürken de, sonrasýn da da birlikte. Ben ölünce çocuklarýma sorarlarsa neden babaný evinizin önüne gömdünüz diye. Onun da cevabý net olacaktýr sanýrým. Bobam ole istedi. Olayýn bir de bu yönü var. Ama bu güzel konuyu açan ve yorumlarýný yapan arkadaþlara teþekkür etmek istiyorum. Konu üzerinde düþünmemizi saðladýklarý için.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)