Hesaplipazar
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Dou Karadeniz'de Mezrlklarn Evlerin Bahesinde Olmas

zkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.03.2007
    Nereden
    Ankara
    Ya
    35

Standart Dou Karadeniz'de Mezrlklarn Evlerin Bahesinde Olmas

http://www.tarihforum.com/forums/viewtopic.php?t=2461

Muhammet kardeim bunun gerekesini sorgulam, bizler de mantk yrtmee alm ama sonu bulamamz. Sizce Dou Karadeniz'de mezrlarn evlerin bahesinde olmasnn nedenleri nelerdir?
    Stand-up bakan istemiyoruz!

Nuray - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.12.2006
    Ya
    34

bu konuda herkes farkl eyler sylyor ben de anlam veremeyenlerdenim ama zel bir anlam varsa gerekten ok merak ediyorum bunu bilenlerden paylamasn isterim ok iyi olur gerekten
    "Trkln vicdan bir, dini bir, vatan bir.
    Fakat hepsi ayrlr, olmazsa lisan bir..."

HarekeTSRAsi bizumdur!

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    38

Genelde insanlarn kendilerine ait bahesi olmas bunun nedenlerinden biridir. Dou Karadeniz gibi kk ehirlerin yer ald bir blgede, insanlar kaybettikleri yaknlarn belediyenin salam olduu uzak bir blgeye defnedeceine; her gn yakndan grp, dua edebilecei bahesini tercih eder. zellikle stanbul ile karlatrrsak; stanbul'da yaayanlarn hem byle bir ans pek olmaz hem de hergn yeni yaplan bir kaz almasndan dolay baheye defnetmek bile risklidir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

zkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.03.2007
    Nereden
    Ankara
    Ya
    35

Alnt Kaya Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Genelde insanlarn kendilerine ait bahesi olmas bunun nedenlerinden biridir. Dou Karadeniz gibi kk ehirlerin yer ald bir blgede, insanlar kaybettikleri yaknlarn belediyenin salam olduu uzak bir blgeye defnedeceine; her gn yakndan grp, dua edebilecei bahesini tercih eder. zellikle stanbul ile karlatrrsak; stanbul'da yaayanlarn hem byle bir ans pek olmaz hem de hergn yeni yaplan bir kaz almasndan dolay baheye defnetmek bile risklidir.
    Orta Anadolu kylerinde de herkesin bahesi, tarlas vardr, stelik Dou Karadeniz'dekilere gre daha da genitir ama bu uygulama oralarda pek yok.
    Stand-up bakan istemiyoruz!

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    38

Alnt Kokturk Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Orta Anadolu kylerinde de herkesin bahesi, tarlas vardr, stelik Dou Karadeniz'dekilere gre daha da genitir ama bu uygulama oralarda pek yok.
    Olabilir. Ben zaten onlardan bahsetmiyorum. Karadeniz'de kime sorduysam byk ounluk bu cevab vermitir...
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

Emorfo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul

Bu durum benim de dikkatimi ekti. Yukarda saylarn nedenlerin yan sra, Karadeniz'de dank yerleim olduu iin kyler geni alanlara yayld iin bir ev bir dan banda dier ev baka bir tepede veya srtta olduu iin ortak ky mezarlklarna pek ilgi olmuyor. Hatta ou kyde ky mezarl diye bir ey yok. nsanlar yaknlarnn mezarlarn hemen evin bahesinde yaknnda olsun istiyorlar. Ancak dier blgelerde kyler kasaba gibi toplu olarak yerleim alan olduklar iin kyn dnda bir ky mezarl vardr oraya defnedilir cenazeler. Anladm kadariyle olay tamamen dank yerleimden kaynaklanyor, daha sonra ise mezarlar yan balarna grp hergn dua okumak istemeleri geliyor.
    Bazen Sevin Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TRKZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Bence bunun en byk nedeni yer olmamas ve arazinin engebelik olmasdr. Memleketini seven baka yerde gmlr

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Bu konuyu bende ok dndm.....

Galiba en nemli nedeni yerleimin ok dank olmas kylere ait mezarlk yerlerinin pek olmamas. bu kadar byk alan yapmak Belediyelerin ii. dnsenize 3-4 dnm yerini mezarlk olsun diye kim verir. ancak belediye istimlak ederse olur
    Ne mutlu Trk olana deil , Ne mutlu Trk'm diyene !

"Cahilin karsnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre yesi
    agahozlu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.02.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Bunun sebebi yer porblemidir diye dnyorum.Dank yerleimin olduu D.Karadeniz de, bir de insanlarn anlaamama problemini gz nne alrsak bundan dolaydr ki ortak bir mezarlk yerine ayr ayr birden fazla mezarlar topluluu vardr.50 nfuslu bizim kyde bile 3 mezarlk olduunu ve her bir mezarlkta 4/5 mezar bulunduunu sylersem konuya iyi bir rnek olur...
    "Dnyada bir yerdeyim ben"

Sacit - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.12.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    35

Buna bende bi anlam veremiyorum.

Arazinin engebeli olmas, sebep olarak gsterilemez bence, hi mi yer yokta byle bi uygulamaya gidilsin ki... dier arazilerde yabancnn deil, o da senn komunun arazisi.. mezarlklarn evlere bu kadar yakn olmas iyi deil. Mezarlk yaplacak araziyi fazla brakrsn problem olmaz diye dsnyorum.
    Konu Sacit tarafndan (10.01.2008 Saat 14:50 ) deitirilmitir.

Kazm Uzunboy - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.12.2006
    Nereden
    Ankara

yorumlar okumadm bence dou karadenizde dank bi yaam ekli olduu iin genelde mezarlklar ewlere yakndr yerlerdedir ewlere uzak kalan kzmlar zaten orman tarla vs. olduu iin ewlerden uzak olmas diye bi seenek yoktur diye dnyorum..
    Yaamak Direnmektir!

NAL - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.09.2007
    Nereden
    Ankara

Lightbulb

Tartlmas gereken bir konu...

Benim dncem insanlar ay, fndk dikmek iin yer yaratmaya alyorlar daha ok olsun diye oraya mezarlk yapmay dnmyorlardr..stelik o yerin muhtar veya belediye bakan bu konuyla ilgilenmesi gerekir..

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    49

Yukarda mevcut durumun nedenlerini arkadalar yazmlar.
    Mezarlklarn evlerin bahesinde olmas bana gre olumlu bir zelliimiz deil.
    Mezarlklar zellikle bayramlarda veya arefe gnlerinde insanlarn birbiriyle hasbhal edecekleri selamlaacaklar hatta bayramlaacaklar yerler olmal ki byle mezarlk bizim yremiz hari her yerde var.
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Misina - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.07.2006
    Nereden
    Trabzon

Dzgn arazi olmayndan dolay en gzel yerleri mezarlk yapmak zorunluluktan olsa gerek.
    Traktrlerle Trkler Gesin Alt Bamdan Mezarln,
    Seher Aydnlnda Taze nsan Yank Benzin Kokusu

Tanju - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.01.2007
    Nereden
    Manisa
    Ya
    35

bizim kydeki evin kapsn dibinde var 4 tane mezar
    ufakken ok korkardk=)
    "53"

zisinoli - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    53

Mezarlklarn evimizin nnde olmas, sevgimizden, yanmzda olmasn istememizden.Yamurda kalmadan, yoku kmadan, yer kavgas yapmadan lmze dua okumak istememizden. Dier blgelerimizde mezar ziyaretlerini bayramdan bayrama yaparken bizde her an yaplabilir ziyaretlerimiz kolaylkla, evimizin nnde. Vefayla. ocuklarn korkmas ve ky halk ile birlikte ziyaret yaplamamasn eksi ynleri olarak deerlendirebiliriz. Ancak mezarlklarmzn evlerimizin nnde olmas karakterlerimize en uygun olandr. Ki yllardan beri byle yaanmtr. Dier blgelerde genelde mezarlklar kyn banda yaplr. Kye girerken ilk mezarl grrsnz. bret olsun diye belki, gemiinizi, atalarnz unutmayn diye belki. Bu da gzel bir yaklam. Yani sosyal bir olay konumuz. Tek nedeni, tek sreci ya da tek sonucu yok elbette. Gzel ynleri ile birlikte eksi ynleri de var. Ama bir karadenizli olarak bana sorarsanz mezarlklar toplu olarak kyn bir blgesine mi yaplsn ya da herkesin evinin nne mi diye. Cevabm nettir. Evimizin nnde olsun atalarm. Onlarn glgesinde yaayaym ve her daim onlara dua edebilmeyi aklmdan karmayaym. Yaarken de lrken de, sonrasn da da birlikte. Ben lnce ocuklarma sorarlarsa neden baban evinizin nne gmdnz diye. Onun da cevab net olacaktr sanrm. Bobam ole istedi. Olayn bir de bu yn var. Ama bu gzel konuyu aan ve yorumlarn yapan arkadalara teekkr etmek istiyorum. Konu zerinde dnmemizi saladklar iin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)