Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 61 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Baþarýnýn Formülü: Lyon

Bayundur Han - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diðer

Standart Baþarýnýn Formülü: Lyon

Basari icin gerekli malzemeler: Lyon

Bu yaziyi Hollanda'da bir gazeteden cevirdim. Lyon'un basarisinin hikayesi.Tabi Trabzon sehirimizle farklar var elbette. Ama yine iyidir Lyon'un nasil basarili oldugunu ogrenmek. Yazi benim hosuma gitti. Biraz cabuk cevirdim ve bazi hatalar yapmis olabilirim bunun icin ozur dilerim.

Cok az malzemeyle basladi Lyon'un hikayesi. Ama suanda tam bir futbol mucizesi haline geldi.

Lyon zengin denilebilecek bir sehir. Iyi bir is yada guzel bir ev bulunabilir bu sehirde.
    Jean-Michel Aulas, Lyon'un baskani, bana 'bir gun bizde sampiyonlar ligini kazanacagiz' demisti. Simdiden bile goze batmayan bu kulup her goze batmayan kulupun yapmak istediklerini yapti.
    Lyon alti kere ust uste Fransa ligi sampiyonu oldu ve bu basariyi baska bir kulup elde edemedi Fransada.
    Emmanuel Hembert, kendisi consultancyburosunun spor bolumunde calisiyor ve isteyen kuluplere bilgi veriyor, Lyon icin sunlari soyluyor:

'ben onlari her zaman ornek olrak kullaniyorum. Kuluplerin Transfer piyasasin yanlislarindan yararlanmalari gerekiyor. burada en onemli nokta 'isim' yapmis futbolcular icin odenmesi gereken paralarin cok yuksek olmasi. Isim yapmis futbolcu belkide genc ve gelecek vaadeden futbolcudan 5 kere daha pahali ama 5 kere daha iyi degil. Bu yuzden Lyon 'isim' yapmis yani yildiz futbolcusunu iyi paraya satmadan hic cekinmiyor. Cunki kulupler parayi isime veriyor ve boylece cok para veriyorlar ve Lyon cok kazaniyor. 'Biz arsenal, chelsea veya Real madridden daha iyi degerlendiryoruz paramizi,'diyor lyonun baskani 'Alacagimiz futbolcu belirli bir strateji uzerinden seciyoruz. Mesela kagit uzerinde en iyi takimi cikarmaya calismiyoruz veya isim olarak en iyi takimi cikarmayi calismiyoruz. Biz genc ve gelecek vaadeden futbolcu aliyoruz. Kendi ulkelerinde en iyi sayilan futbolculari aliyoruz aldigimizda bu futbolcular 20 ve 22 yas arasinda oluyorlar. Futbolcu alim satim isleri kulubun basarisini arttirmak icin degildir para kazanmak icindir. Bir futbolcunun degerinden cok daha cok bir teklif gelirse satacaksin. Tutmaya gerek yok.'

'Satmadan once bu futbolcunun yerine kesinlikle birini almaniz gerekir. Bunu zamaninda yapmaniz gerekir. Aulas diyorki ' Biz en iyi futbolcumuzun yerine yarim yada bir sene onceden birini aliyoruz. Mesela Michael Essien gidiyor (chelseaye bu futbolcuyu 37 milyona satmisti Lyon) o gitmeden once bile biz futbolcuyu almistik zaten. Genc takviyeyi hep yapacaksin. O anda Tiagoyu alabiliyrosun (isim yapmis) Essienin yerine alacaksin. Tiagoyu Essienin fiyatinin cegrene aldik.' Transferler o kulube uzun zamandir bagli olan kisiler tarafindan yapilmasi gerekir, o anda tesadufen anterenor olan kisiler tarfinden degil. Bizde transferler 3 kisi tarafinden yapiliyor, baskan Aulas, Transfer komitesi baskani ve teknik direktor. Her yeni gelen teknik direktor o an takimda ne varsa onu kullanacak. Onceki teknik direktor pahali transfer yapmissa onu kullanacak. Pahali transferi yedekte oturtmak gibi luksu yok yada abartilmis bir futbolcuyu sirf yildiz deniliyor diye oynatamaz. Boylece paralar bosa gitmiyor. 'Bizim bu metodmumuzu kullanan pek takim yok', diyor baskan Aulas 'Ingilterede bir cok kulupte menejerler yapiyor transferi. Yani tek kisi. Kesinlikle tek kisiye yaptirilmamali transfer.'

'Brezilyali almaniz gerekir. Onlar dunyanin eniyi futbolculari. Aulas 'on sene evvel bizim yasli futbolcularimizdan marceloyu Brezilyaya yolladik. Cok degisik bir insan Marcelo hem muhendis hem futbolcu. O orada bize futbolcu buldu ve genc gelecek vaadeden Edmilson, Juninho ve Fredi yolladi.

'Brezilyalilara yardimci olun. Bir cok Brezilyali ulkesine geri donuyor, uyum sorunu cekiyor. Brezilyalilar uyum sorunu cekiyor ve mutlu olamiyorlar. Biz Lyon olarak bazi insanlar ise aldik brezilyalilara yardimci olmalari icin. Ev ararken, dil ogrenirken ve hatta ozlem cektikleri zaman onlara yardimci olan insanlar var.' Baska bir kulubun baskani Lyon icin sunlari soyluyor ' Onlar futbolcuyu sadece futbolculugu icin secmiyorlar karakterede bakiyorlar.' Brezilyada Lyon icin futbolcu arayan Marcelo sadece ciddi gencler aradigin soyluyor.

'Kendi altyapinizdan cikan futbolculara ayni sanslari taniyin. Disardan aldigin futbolcuyu alt yapidan cikanlarin ustunde tutmiyacaksiniz. Aulas uzun zaman forvet almadi cunki forvetlere asiri paralar odendigini dusunuyordu. Simdi genc Karim Benzema oynuyor Lyonun forvetinde. Benzema Lyonun alt yapsinda yetisti ve iyide oynuyor. Onun gibi Lyonda daha cok genc var. Lyonun alt yapsinda yetisen 3 forvet suanda fransa milli takimda oynuyor.'

'Yavas yavas buyumeye bakin. Fazla borctan kacinin. Cunki futbolda basarili olacaginiz kesin degil bu yuzden fazla borctan kacinmak gerekir. Aulas 1987de baskan oldugu zaman Lyon ikinci ligde oynuyordu. Aulas diyorki 'her sene bir adim daha ilerlemek istiyorduk. Ayni bisiklet yarislarinda gibi: onundeki insanlari yavas yavas gecebilirsiniz.'Simdi hedefimiz sampiyonlar ligini kazanmak. Fakat diyor Aulas' hic acelemiz yok. Biz bunun bir gun olacagini biliyoruz. Zamani henuz belli degil' 2010 da bitecek stadin sampiyonlar ligini kazanmada yardimci olacigini dusunuyorlar. yeni stat 60 bin kisilik. Stat icin bile cok az bir miktar borc almis Lyon.

'Bunlarin hepsini birde futbolkulturu olmayan zengin bir sehirde yaptiginizda iyi olur. Lyonun guclu ekonomisi yeterince sponsor kontrakti ve parasini sagliyor. Oyuncularda Lyonda oturmayi seviyor. Ve 2002den oncede kulubun sampiyonlugu olmadigi icin seyircide fazla baski yapmiyordu. Kizmiyorlar yildiz futbolcu satilinca veya takim 2 kere arka arkaya yenildiginde. 'biz zaman baskisindan kurtulmaya calistik.' diyor baskan Aulas. Bunlari bir Real Madrid veya Liverpoolda yapamazdi.
    Konu Bayundur Han tarafýndan (15.12.2007 Saat 23:12 ) deðiþtirilmiþtir.

Forum Yöneticisi Cem Balcý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

bu takým tam bir futbolcu makinesi.üretio adamlar.
    • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara týklayalým.

• Forum Kurallarýna aykýrý her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayýnýz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Aslýnda bu konuda bir baþlýðýmýz mevcuttu, hatta dergimizin ilk sayýsýna da koymuþtuk; ama emek verildiði için konuyu birleþtirmek yerine linkini koyuyorum. Bence bu yazýyý da okumanýzda fayda var:

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=5264
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Nereden
    Avrupa Diðer

Alýntý Tunga Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aslýnda bu konuda bir baþlýðýmýz mevcuttu, hatta dergimizin ilk sayýsýna da koymuþtuk; ama emek verildiði için konuyu birleþtirmek yerine linkini koyuyorum. Bence bu yazýyý da okumanýzda fayda var:

http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=5264
    Valla bilseydim ugrasmazdim :P bu linkteki yazi daha guzel olmus.

buyukkaptan
    Ziyaretçi

mucýzeyý býz zaten baþarmýþýz uzaklara gitmeye gerek yok özümüze dönelim yeter

Nereden
    Ankara

lyon gibi olmak için alt yapýya çok büyük önem verilmeli.

• Forum Kurallarýna aykýrý her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayýnýz.

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    39

19 yasindaki Karim benzema'ya dikkat derim gelecegin henry'sidir kendisi ve buyuk bi takima gidecektir eminim!
    Ýnsan ol evlat!

Nereden
    Ankara

yaw lyon lyon dedik nazar deðdirdik.lyon 0-0 nice.

Fanatik28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    50

Basarili olmak icin kahin olmak gerekmiyor. Sadece 2 temel ilkeyi uygulayalim, eski günlere dönmezsek, ben ne olayim. Bun lar,

1. Trabzonspor basina gelen Yöneticiler, kendi reklamlarini yapmak icin degil, Trabzonspor`un basarisi icin gelsinler.
    2. Altyapida Torpile son verilsin, büyük sehirlerde de bir futbolcu altyapisi acilsin.

Iste yukarida saydigim iki sey gerceklessin, Sampiyonluklar kendiliginden gelir. Hic öyle detaya girmeye gerek yok.

buyukkaptan
    Ziyaretçi

Alýntý Fanatik28 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Basarili olmak icin kahin olmak gerekmiyor. Sadece 2 temel ilkeyi uygulayalim, eski günlere dönmezsek, ben ne olayim. Bun lar,

1. Trabzonspor basina gelen Yöneticiler, kendi reklamlarini yapmak icin degil, Trabzonspor`un basarisi icin gelsinler.
    2. Altyapida Torpile son verilsin, büyük sehirlerde de bir futbolcu altyapisi acilsin.

Iste yukarida saydigim iki sey gerceklessin, Sampiyonluklar kendiliginden gelir. Hic öyle detaya girmeye gerek yok.
    baþarýnýn mutlak formülü 2.maddede yatýyor kardeþ torpýlsýz oyuncu almak alt yapýya iþte bütün mesele bu

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Barcelona Belegesi'nde Laporta devrim yapacaðý yeni yönetimi seçerken þunu söylüyordu:

"Zaten seçilecek kiþiler uzunca bir süre sürekli olarak, yerel - ulusal medyada boy gösterip reklamýný yapacaklar. Bu nedenle yönetime girecek her kiþinin baþtan kulübe en az 1 milyon EURO vermesini istiyorum".

Bir adam düþünün ki, iþ güç ve elbette ki buna paralel para içinde yaþayacak. Zaten sýkýntýlý ve hýzlý bir hayat yaþýyor. Ama kafasý rahat. Bu adam gelecek ve en ufak yanlýþýnda yüzüne karþý ana avrat küfredilecek bir iþi yapacak, kabullenecek. Bunu yapmak yerine gider, kombinesini en pahalý locadan alýr, yýllýk aidatýný öder, her maça gider baðýrýr ve kendini bir þekilde tatmin eder. Yani baþkan ya da yönetici olmaya ihtiyacý yoktur.

Bir Süper Lig kulübünün baþkan ya da yöneticisinin tanýnmamasý mümkün deðildir ve aslýnda bu iþi cazip hale getiren de budur. Hepimiz istiyoruz ki, "idealist baþkan, reklam peþinde koþmayan baþkan" vs. Ama kiþiler bu amaçla olmasa bile bu iþe giriþtiklerinde bir þekilde reklamlarý muhakkak oluyor. Ýþte bu noktada Laporta'nýn görüþünü doðru buluyorum:

"Madem reklamlarý olacak, BARÝ HAKKINI VERSÝNLER!"

Konu biraz daðýlýyor; onun için bu baþlýkta fazla uzatmayacaðým.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Trabzonspor Kongre Üyesi

Fatih - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

lyon la Trabzonspor arasýnda binlerce fark var en öenmlisi de bence biz Türküz onlar avrupalý
    Bordomavi.net

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Lyon'un en temel baþarý formülü Altyapýsýna önem verip dünyaya topçu göndermesi bunun dýþýnda aldýðý paralarý yemeyip futbolcular kazandýrmasý..

Örnekler: Diarra,Essien,Maluda,John Carew Fred gibi oyunclar.

Þuan Benzama,Kalsstrom gibi oyuncular sahip.

Helal olsun onlara..
    Büyük Takým Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Nereden
    Ankara

Alýntý Fatih Küçük Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    lyon la Trabzonspor arasýnda binlerce fark var en öenmlisi de bence biz Türküz onlar avrupalý
    dimi yaniiii.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cafer KILIÇSOY - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    45

Fatih aslýnda bizim Türk onllarýn Avrupalý olmasý önemli deðil. Bir takýma bir diyetisyen, bir kondisyoner, bir pisikolok gerekli her zaman. Futbolcu yediðine içtiðine dikkat edecek her zaman. Yani yaptýðý iþi para kapýsý olarak deðilde meslek olarak görecek. Bakýn R.Carlos kaç yaþýnda, ama adam 20 yaþýnda gençlere taþ çýkartýr. Bu futbolcunun yemesi içmesi diyetisyene baðlý. Kondisyonunu kondisyoner belirliyor. Uyumasý bile doktor kontrolunde. Ve böyle bir futbolcu 40 yaþýnada gelse topunu oynar

Demem odur ki iki resim arasýndaki 7 farký bulmak hiçte zor deðil

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

Alýntý abcdef Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Lyon'un en temel baþarý formülü Altyapýsýna önem verip dünyaya topçu göndermesi bunun dýþýnda aldýðý paralarý yemeyip futbolcular kazandýrmasý..

Örnekler: Diarra,Essien,Maluda,John Carew Fred gibi oyunclar.

Þuan Benzama,Kalsstrom gibi oyuncular sahip.

Helal olsun onlara..
    yanlýz bu saydýðýn topçulardan sadece 1 i altyapýdan
    Bordomavi.net

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

Alýntý CAFER KILIÇSOY Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Fatih aslýnda bizim Türk onllarýn Avrupalý olmasý önemli deðil. Bir takýma bir diyetisyen, bir kondisyoner, bir pisikolok gerekli her zaman. Futbolcu yediðine içtiðine dikkat edecek her zaman. Yani yaptýðý iþi para kapýsý olarak deðilde meslek olarak görecek. Bakýn R.Carlos kaç yaþýnda, ama adam 20 yaþýnda gençlere taþ çýkartýr. Bu futbolcunun yemesi içmesi diyetisyene baðlý. Kondisyonunu kondisyoner belirliyor. Uyumasý bile doktor kontrolunde. Ve böyle bir futbolcu 40 yaþýnada gelse topunu oynar

Demem odur ki iki resim arasýndaki 7 farký bulmak hiçte zor deðil
    bende aynýsýný diyorum ya abi hangi Türk takýmýnda bunlar var
    Bordomavi.net

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Eski futbolcularýmýzý Ajax, PSV, Barcelona, Lyon gibi baþarýlý alt yapýlarý olan takýmlara staja yollasak iþe yarar mýydý?
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

KUTADGU
    Ziyaretçi

Lyon Çok iyi bir örnek...

Hele þu konumda Trabzonsporumuz için en iyi örnek....

Ama çok taþýnýp iyi düþünmeli
    Ýyi kurgulanýp, iyi yorumlanmalý...

Yaþ
    39

su yazýyý býde yonetýmler okusa cok ýyý olur somurmuyo adamlar uretkenler

Enes Berfin - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36

Lyon yapti basardi basari alt yapidan gelir senelerden beri bunu söylüyorum sadece alt yapiya sahip cikalim Ersun Yanalin bizim takimin basinda olmasi cok iyi cünki bu adam alt yapiya cok önem veriyor, bu arada Porto kulübünüde unutmamak lazim son senelerde sirf alt yapidan 200 milyon gelir elde ettiler, bu konu herzaman ön planda olmasi lazim, eskisi gibi olmak icin bunlar gerekli.
    Sensizlik ölüm kadar acý varlýgýn yasam kadar kutsal sen ise nefes kadar önem li caným kadar degerlisin Trabzonum.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Serdær - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

yanlýz bu saydýðýn topçulardan sadece 1 i altyapýdan
    Ben bunlarýn tamamý altyapýdan yetiþtiriyor demedim. Bunlara ucuza alýp yetiþtirip yüksel bedeller karþýsýnda satýyor.

Dolayýsýyla bu iþi çok iyi yapýyor.
    Büyük Takým Büyük Futbolcularla Olur !..
    Real Madrid
    Manchester United
    twitter.com/TSerdarSx

Nereden
    Avrupa Diðer

bende aynýsýný diyorum ya abi hangi Türk takýmýnda bunlar var
    ama o zaman Turk olmamiz fark degil. Fark bizde bunlarin olmamasi. Cunki fark Turklugumuzde olsa hic bize gelemezdi bunlar ama istesek olabilecek seyler.

Nereden
    Avrupa Diðer

Alýntý buyukkaptan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    mucýzeyý býz zaten baþarmýþýz uzaklara gitmeye gerek yok özümüze dönelim yeter
    Senin icin demiyorum ama su basarmisiz biz olmusuzu birakmamiz lazim artik. Ben dogdugumdan beri sampiyonluk goremedim. Kimse kusura bakmasin ama eskiyle kendimizi daha ne kadar avutacagiz? Artik o gunler bitti. Yeniden baslamak gerekiyor. Bunu basarmak icinde Lyon gibi adim adim gitmemiz gerekiyor. Ama nedense bizde bunlar olmuyor. Ucuk vaadler veren su yonetim bir gitsede yeniden yapilanmaya baslayabilsek. Bu arada bizim icin belkide firsattir bu borc olayi, cunki simdi mecburen dikkat edecekler her alinan futbolcuya :-)

Yavuz Hasan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Alýntý Fanatik28 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

iste budur hocam uye oldugum gunden beri bunu soyluyorum
    ...olay sonzuza dek yaþamak deðil,esas olay hayatla barýþýk olmak...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)