Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aryton Senna

Nereden
    Avrupa Diğer

Standart Aryton Senna

Imola'da Son Tango: Aryton Senna

Formula 1 dünyasinin gelmis geçmis
    en çok sevilen pilotu Aryton Senna, son nefesini yine o çok sevdigi pistlerde verdi.

Formula 1 dünyasinin bugüne kadar gelmis geçmis en korkusuz pilotu Aryton Senna da Silva, 21 Mart 1960'da Brezilya'nin Sao Paulo kentinde, orta halli bir ailenin ikinci çocugu olarak dünyaya geldi.
    Içindeki motor sporlari aski yüzünden henüz 4 yasinda babasinin kendisi için yaptigi go-kartla kendisini gelistirmeye basladi.
    Aryton, ailesi için en önemli sey okul oldugundan ve babasinin sert mizaci nedeniyle küçük yaslarda disipline ve sorumlulugu alisti ve parlak bir ögrencilik hayati geçirdi.

Karting yillari

Ilk kez 8 yasindayken, resmi olmayan bir yarisa katilan küçük Aryton, hayatinin ilk yarisinda ilk pole pozisyonu elde ederek büyük bir basari gösterdi ancak yaris sirasinda spin atarak ilk yarisinda hayalkirikligina ugradi.
    Aryton'un yeteneklerini farkeden babasi Milton, çok iyi bir teknisyen olan Ispanyol Lucio Pascual Gascon'dan (Tche) yardim istedi. Milton'un teklifini kabul eden Tche, bu tarihten sonra Aryton'un hayatinda zaferlere açilan en önemli kapi oldu.
    Ilk kez 13 yasinda kartingde yaris kazanan Aryton, 16 yasinda da ilk kez sampiyon oldu. Bu zaferinin ardindan hizli bir gelisme gösteren Aryton Senna, 1978 yilinda Dünya Karting Sampiyonasi'nin ilk ayagi olan Le Mans'da henüz 18 yasindayken dünya arenasina çikti.
    Bu yarista ekipmanlarinin yetersiz olduguna karar veren Tche ile Milton, Milano'daki motor fabrikasinin sahipleri Parilla Kardesler ile kontak kurarak yeni bir araç istediler. Bu yeni araç sayesinde büyük basarilara imza atan Aryton, 1978 sezonunun sonunda 'Yilin En Iyi Çaylagi' seçildi.
    Aryton Senna, bu dönemde kendi adiyla bütünlesen ünlü sari kaskini da kullanmaya basladi.

RAC Formula Ford 1600

1979 yilinda Dünya Karting Sampiyonasi'nda ikinci olan Senna, 1980 yilinda Ingiltere'ye tasinarak, burada 1981 yilinda Townsend Thoreasen'de düzenlenen RAC Formula Ford 1600 Sampiyonasi'ni kazandi.
    Maddi sorunlar ve sponsor bulamamasi nedeniyle yaris kariyerine dört ay ara veren Aryton Senna, 1982 yilinda çitayi daha da yükselterek Avrupa Formula Ford 2000 ve British Pace Petroleum Sampiyonasi'na katildi ve her ikisini de kazanmayi basardi.

Formula 3

Bu basarilarinin ardindan iyice cesaretlenen Brezilyali pilot, Formula 3'te yarismaya karar verdi ve 1982 sezonunun Thruxton'daki son yarisina katilarak bu kategorideki ilk pole pozisyonu, en hizli turu ve ilk zaferini elde etti.
    1983 yilinda Formula 3 kariyerinde Ingiltere Sampiyonasi'ni kazanan Aryton Senna, ayni yil katildigi Macao Grand Prixi'nde siralama turlarinda rekor zaman elde ederek, bu yarisi da kazanmayi basardi.

Ve Formula 1...

Nihayet 1984 yilinda Aryton Senna'nin her zaman hayallerini kurdugu Formula 1 dünyasinin kapilari Toleman Takimi'nin teklifiyle gerçege dönüstü. Teklifi hemen kabul eden Aryton, ilk sezonunda 9. olarak bir çaylak için önemli bir basariya imza atti.
    Ilk sezonunda yükselen bir grafik çizen Aryton'un yetenekleri dikkatleri çekerken, Formula 1'in o dönemdeki en önemli ekiplerinden Lotus, genç sürücüye transfer teklif etti.
    1985 yilinda sezonu Lotus ile baslayan Aryton, bu sezonda toplam 38 puanla 4., 1986'da 55 puanla 4. ve 1987'de 57 puanla üçüncü oldu.
    Bu basarisinin ardindan hayatinin en önemli teklifini McLaren'den alan Brezilyali pilot, 1988 yilinda yeni takimiyla yaristigi ilk sezonunda kariyerinin ilk dünya sampiyonlugunu toplam 90 puanla elde etti.
    1989'da 60 puanla 2. olan Aryton Senna, 1990'da 78 puanla, 1991'de 96 puanla üst üste iki kez daha dünya sampiyonlugunu yasadi.
    1992 yilinda 50 puan toplayarak 4. olabilen Senna, 1993 yilinda ise 73 puanla ikinci oldu.
    Senna belki de hayatinin en önemli kararini 1994 yilinda vererek, yeni sezon için Williams ekibinin teklifini kabul etti.
    Williams ekibinde sansi yaver gitmeyen Senna, ilk olarak kendi evi olan Brezilya'da 55. turda spin atarak yaris disi kalirken, sezonun ikinci yarisi olan Japonya Grand Prixi'nde de Hakkinen ile çarpisarak yarisi tamamlayamadi.

Azrail'le son tango

Oldukça hirsli olan ve virajlarda genellikle hiz kesmeyerek adeta Azrail ile dalga geçen Aryton Senna, sezonun üçüncü ayagi olan San Marino Grand Prixi öncesinde bu nedenlerden ötürü uyarildi.
    San Marino'nun Imola Pisti'nde birçok genç pilota mezar olan ve bu nedenle adi 'Ölüm Viraji' olarak anilan viraj konusunda kendisine yapilan uyarilara aldirmayan Aryton Senna için bu yasaminin son viraji oldu.
    1 Mayis 1994 tarihinde yapilan yaris sirasinda virajda dengesini kaybederek bariyerlere çarpan Senna'nin araci hurda haline gelirken, efsane pilot tüm çabalara ragmen kurtarilamadi ve son nefesini çok sevdigi pistlerde verdi.

Nereden
    Avrupa Diğer

görüslerinizi bekliyoruz

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

o kazayi hatirliyorum...[img]smileys/smiley5.gif[/img]

[img]smileys/smiley11.gif[/img]

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Ben F1 ile ilgili bi belgesel izledim.Onu izledikten sonra bi türlü Senna'ya isinamadim.Çünkü Prost'a yaptiklari hiç hosuma gitmedi. Edited by: gUgUDa_61

evet bende bir kaç belgeselini izledim ntv de discovery chanell da ve nat.cog. de centilemen olmayan yarislari çokmus , benim anlayamadigim ise o kazanin nedeni hala bulunamadi en kötüsüde bence kafasinin direksiyona hizla çarpmasi ve neden f1 en iyi pliotu odur ki bence micheal c. daha basarili , aslinda onu fazla sevmezdim ama tsunmai felekati için tek basina 10 milyon avro euro bagisladi , bizim ülkemizde ise 10 milyon yeni türk lirasi binbir güçlükle toplandi

Ben bir Mc Laren sevdalisi olarak sunu söyleyeyim..

Zirvedeyken öldügü için daima orada kalacak..

Standart Ayrton SENNA

Tartışmaya hiç gerek yok Ayrton SENNA Formula1'i formula1 yapan adamdır 7 den 70'e herkese sevdirmiştir bu sporu gerek yarış pilotluğuyla gerek insani kişiliğiyle diğer pilotlarla kıyaslanmayacak kadar başarılı ve bir o kadar da özel bir kişilktir..!
    Kimseye haksızlık yapmamıştır aksine 89 sezonunda suzuka da prost'u içten atak yaparak geçmek isterken prost aracını üzerine kırarak Senna'ya çarpmış kaza sonrası Prost aracı terk etmiş Senna ise kırık kanatla yarışa devam etmiş ve kazanmış olmasına rağmen Prost'un itirazları sonucu yarış 1.liği elinden alınmış ve o yarışı kaybettiği için o yıl 1 yarış galibiyeti farkla Prost Şampiyon olmuştur.O haksızlığa uğramış olmasaydı 4 yıl üst üste şampiyon olmuş olacaktı..'

Ayrton SENNA'nın hayatını merak eden Arkadaşlar Aşağıdaki Linkten Yeterince Bilgi edinebilirler;

http://www.okaliptusya.com/forum/ind...77.html#msg277
    Konu SENNA tarafından (15.02.2008 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir.

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Bu adamı izlemeyi çok isterdim.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Standart Ayrton SENNA

Evet özellikle İstanbul Park da izlemek isterdim..!

selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

f1 pistlerine adim atmis en efsanevi pilot
    iyi hatirliyorum öldügü kazayi
    ondan bi gün öncede ayni virajda antrenmanda sanirim adi ratzenberger di ölmüsdü
    yani kara bi haftasonuydu
    o kazada cocuk aklimla aglama bilen aglamisdim
    bomba adamdi iste
    bi kere siralama yarisinda en iyi turunda prost onu bloke etmisdi bu olayada cok sirirlendi
    yarisdan önce ceza prosta verilmedigi icin ilk virajda onu pistten disari yolliyacam demisdi
    ve dediginide yapmisdi
    kendine haksizlik yapilmasina hic dayanamazdi iste
    ama sonuna kadar centilmendi bence
    schumacher hic bir zaman onun bi tirnagi kadar olamamamisdir bence ve senna ölmeseydi 7 kerede sampiyon olamazdi
    ne diyelim yazik oldu

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Öldüğü kazayı bende vidyolardan izlemiştim. Yerde kanları felan vardı. Şimdilerde F1 muhabbeti yaptığım büyüklerim hep Senna ismini veriyor. Ben Schumi diyorum onlar Senna diyor Tabi ben Senna'yı izleyemediğim için Schumi diyorum.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda

Boyle bir adamin bu sporu sevdirecegi yazilardan belli, korkusuz bir adam` mis..... bir gun once bir adam oluyor o virajda , ve yaris iptal edilmiyor :s cok sacma bir davranis..
    Saldırın Seferoğulları
    Bordo Mavi . Net

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Hekimoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

ölmese efsane olamazdı.abartılıyor.
    Hayat bir gündür o da bugündür.

Bartuğ13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

şimdi kendisi schumi ile ilgili bir konuda geçince hayatını okumuştum,bir kaç videosunu izlemiştim yarışlarından ve öldüğü kazayı da defalarca izledim.

kendisi hakkında söyleyeceklerim de bunlar doğrultusunda olacak.
    çok büyük bir yarışçı olduğu belki kabul edilebilir ama ben en büyük olduğunu düşünmüyorum.belki izlemediğimdendir.sanırım öldüğü yarışı izlemiştim.çok ufaktım ama hatırlıyorum hayal meyal.kendisi çok hırslıymış.ben de sporda çok hırslı bir adamımdır ve takdir ederim hırsı yalnız senna hırs konusunda kabul edilebilir sınırların çok çok üzerindeymiş.prostla defalarca kapışması,bir yarışta sırf o birinci olmasın diye kaza yaptırması bunun en büyük göstergesi.(yani ikisinin tekerleklerinin klitlenip yarış dışı kaldıkları yarıştan bahsediyorum).

bu gibi olaylardan dolayı kendisini pek takdir edemem.üzüldüm o ayrı mesele.
    yine de "2.lik kaybedenlerin 1.liğidir","sakat kalacağıma ölmeyi tercih ederim" tarzı açıklamalar yapması,aynı yerde 2gün önce kaza yapan ve yaralanan,1gün önce tam olarak aynı yerde kaza yapan ve ölen arkadaşını göre göre,uyarıla uyarıla hız kesmiyorsa o kazayı ve o sonu kendisi seçmiş demektir.

yine de saygı duyarım ve büyük yarışçı olduğunu kabul ederim.sadece en büyük olduğunu düşünmüyorum
    HADDİNİ BİLEN MERTTİR,VATAN BÖLÜNMEZ TEKTİR,CUMHURİYET İÇİNDE CUMHURİYET KURAN NAMERTTİR!NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

SERHAT KIRKAYAK,BÜNYAMİN KAHRİMAN,AHMET MUHAMMET DEMİREL VE MESUT KELEŞ!SİZİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ!21.12.2009

Takım tutmak farklı, adam tutmak farklı...

h@msi61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Senna buyuk pilottu suphesiz, formulayi yeni izlemeye basladigim yillarda sahit olmustum olumune.En buyuk hayranlarindan biri de Michael Schumacher'di. Senna'nin en cok yaris kazanma rekorunu kirdigi yaristan sonra Schumacher :

http://www.youtube.com/watch?v=EOQjY...eature=related
    Konu h@msi61 tarafından (15.02.2008 Saat 19:47 ) değiştirilmiştir.

corleone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı selcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

schumacher hic bir zaman onun bi tirnagi kadar olamamamisdir bence ve senna ölmeseydi 7 kerede sampiyon olamazdi
    ne diyelim yazik oldu
    sen yarışı izlemişsin bi daha bak bakayım senna kimi kovalıyordu kime yetişmeye çalışıyordu o yarışta, bir de "eğer"li cümleler kurmamaya çalış, 7 kere oldu mu? oldu, olay bitmiştir, schumi tırnak makasının kralıydı kralı...
    bir lafa bakarım laf mı diye,
    bir de söyleyene bakarım 'adam' mı diye...

selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

Alıntı corleone Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen yarışı izlemişsin bi daha bak bakayım senna kimi kovalıyordu kime yetişmeye çalışıyordu o yarışta, bir de "eğer"li cümleler kurmamaya çalış, 7 kere oldu mu? oldu, olay bitmiştir, schumi tırnak makasının kralıydı kralı...
    bunun adi f1
    en kötü sürücüler bilen ikimisi yarislar bi kac tur 1. sirada gecirir
    son sezon sato dogru hatirliyorsam kürsüye bile cikti hemde alonsoyu dis kulvardan solliyarak o arabaylan
    ozaman en normal olaydirki schumi gibi yetenekli bi sürücü o yillarda arada sirada sennanin önünde olacagi

istedigim gibi cümle kurarim

benim düsüncem budur

bi tavsiyede benden sana
    milletin düsüncesi seni baglamaz

ben sennayi izledim ve hayran kaldim

schumiyi yillarca izledim hemde en sevdigim takimin arabasini 5 kere sürücü sampiyonluguna sürdü
    ondan onuda severim
    ama herzaman onda bisey eksikti
    ne oldugunu anlatamiyacam

hemde saaten senna nin burasi schuminin degil
    yani senna yi yaziyoruz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)