Hesaplipazar
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: iir / Hikaye / Deneme almalarnz

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    37

Besinci Mevsim, Siirlerin gerekten sper.Bence kesinlikle ve kesinlikle sper. Ben de acizane siirle ilgileniyorum. Serkan'in siirleri sona dogru ailmaya basliyor Serbest siir iin biraz kisa ama ok iyiler.Ben de bir ka siirimi gndereyim.Umarim hosunuza gider.

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    37

ELLERIMDE URLAR

Simdi bir isligin trksnde dolasmaktadir
    Seytan benimle tm sehri...
    Yirtik elbiseli ocuklarin grenme merakidir gzlerim
    Topragi hinca hin dolduran betondan taslar yesermektedir
    Kkken aldigim erik, agaci kesilen gvdesinde;
    Kklerine dislerini geiren metal kepeye,
    Ab-i hayatini vermektedir...
    Bugn karbondioksit tkrdgm sokaklarda,
    Oksijen imis dudaklarim
    Herkese sormakta sasirarak;
    Neyin dogru neyin egri oldugunu...
    Bir kuvvetle vurmakta sikisan ggs kafesine,
    Mahpus kalan zlem
    Eyll kokan sevinlerim, katiksiz glslerim
    Ve irpinan umutlarim saldirmakta yarina
    Bu son nefesin can ekisen siddeti, bu kelimelerin glgesi
    Kenar mahallelerde bulurdu gvdesini
    Simdi sana demirden uurtmalar yapacak ellerim,
    Kimseler vurmasin diye, vuramayacak!
    Mil ekecek karanligin gzlerine yeniden dogan gnes
    Dnyayi kahreden szler syleyip kulagina...
    Yokluk sadece var olmak iin varolmayacak
    Kitaplarin yzlerinde, hayalet gibi sinen yokluk!
    Simdi bir isligin trksnde seytan dsnmektedir kibirini
    Lokmalari sayilan cennetin, kalin enseli gnahina
    Kulaklarini patlatan bir iglik olmaktadir
    Ben ve kelimelerin glgesi...

Bu da Gkhan adinda bir Trabzonsporlu Arkadasimizin Siiri

Muhalif - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

[img]smileys/smiley32.gif[/img]gerekten [img]smileys/smiley32.gif[/img]demek bu sayfayi kurcalamasak son bir ka gndr nice cevherlerin oldugunu gremeyecegiz aramizda... teknik kelimelerle maneviyat ihtiva eden kelimeleri gzel harmanlamis yukaridaki siir..

devam bmn... syleyecek 'sz' olan herkes yazsin buraya... ileride bmn dergisi edebiyat blmnde yayinlanacak bunlar diyorum size[img]smileys/smiley17.gif[/img][img]smileys/smiley2.gif[/img]

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

evet biraz degisiklik yapiyorum formatta... eski defterden zaman iinde degisik olaylar karsisinda yazdigim ufak tefek notlari aktarayim bu sefer.. bazilari iki misra gibi.. bazilari bir irdeleme.. bazilari ise yasadiklarimin kaleme dkm gibi...

• Iki gn esit olan zarardaysa biz iflas edeli yillar oluyor dostum?

• Dert miknatis olsaydi demir gibi adamdim muhakkak?

• Magluplar dernegi kuruldu bugn? sag olsunlar baskan beni setiler dostlarim?

• Yillarca talih kusunu bekleyen talihsiz! Nereden bilecektin ki baykusun gelecegini?

• Dns olmayan karanlik bir yoldaysan dua et ki tnel olsun? ya dipsiz bir magaraysa!

• Bir iletisimsizlik var iletisim aginda yeni nesil ve ebeveynleri arasinda? ilk grup direkt umak istiyor, ikinciler ise srekli olarak kelebek olmak iin nce tirtil olmak gerektigini hatirlatip duruyorlar? anladigim kadariyla btn mesele bu?

• Hayata sondan baslasak acaba diyorum?farzi muhal yetmisinden baslayip sifirlasak yasami? olaylar karsisinda takinacagimiz tavirlar nasil olur ki? 30-40 yil ayni yastiga bas koydugumuz esimizle bir randevu alabilmek iin yirmili yaslarimizda trl saklabanliklar yapar miydik mesela?

• Yikilan hayaller plgnden topladiklarinin zerine bir tutam umut saip, sonra bunlari sahiplerine geri satanlari dsndm de aradaki farki cebe indirerek kseyi dnmelerine sasmamak lazim! Zira hayaller o kadar mukaddes ve tatli, umut da bir tutamcik bile olsa yle ekici ki?

• Nereye gitsem ayni sey? insanlar hep bir seylerden sikayeti? dil ile ikrar etse de ayni zamanda kalbi ile de tasdikleyerek haline skredeni grmedim desem yeridir?

• Gerege dnsmyor en mukaddes ryalar/Malum dillerde skr, kalbimizde riya var?

• Sildim anilari hep birer birer/Kalanlarini da dostlar yediler?

• mr boyunca omuzlarda tasinmak iin neler yapmamisti ki? nasip son gnneymis? stelik srekli tekrarladigi sz de ?ben kimseye yk olmayi sevmem?di. Hayat bir garip?

• Yarinin umutlari iin bugnden kundak hazirlayanlar grdm bir elin parmaklari kadar? oysa kefenini bienleri sayamadim bile?

• Tevekkll Irakli Annenin Yavrusuyla Diyalogu
    • [/list]
      - Anne gkyznden rahmet yagar derdin ya
      - Evet yavrum?
      - yleyse bu yagan bombalar ne?
      - Hakkin rahmetine kavusmamiz iin bir vesile yavrum? Hakkin rahmetine kavusmamiz iin kildigi vesilelerden sual olunmaz yavrum?

• Issiz bir dag basinda kardan adam yapmak isterdim? ve sirtina gocugumu geirmek? bilirim ki ocuklarin kardan adam yapmadigi, kar topu oynamadigi yerlerde kar da sr?

• ektigin acilar iin tketme gzyaslarini? saadet dolu gnlere kavusma umudunda sakla birka damla sevin gzyasini?

• Henz harama uzanmamis ellerimizle, kt sz ikmamis dillerimizle, sehveti tatmamis bedenimizle ve en nemlisi o saf ocuk yregimizle sz vermeliydik birbirimize? ?Hayat hep belden asagi vursa da, insanlar nankr olsa da ve zaman ok seyi alip gtrse de ruhumuzdaki iyiligi sonsuza dek muhafaza edecegiz? iste belki o zaman en zor gnlerimizde iimizdeki ocuk bu szmz hatirlatirdi bize? hayati baslangita iskalamak ne kt?

• Dostoyevski hakliydi? aslinda hepimiz birer Karamazov?uz? ogunluk Mitya? bir kisim Ivan? ah Alyosa?lar o kadar az ki?

• Zaman rzgari toz pembe bulutlari nne katar gtrr? ve karsinda duran tm gerekligiyle hayattir dostum?
      • [/list]
        fficeffice" />selamlar...

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

YANARSIN

INCI GIBI DISI OLSA

MELEGIN BIR ESI OLSA

DNYANIN GNESI OLSA

SEVME SAKIN YANARSIN

SAINA BIR SEYLER TAKAR

BIRDE KAS ALTINDAN BAKAR

GZELLIGI OK CAN YAKAR

BAKMA SAKIN YANARSIN

ESERKEN ASKIN YELLERI

DAGILIR SAIN TELLERI

UZANIRSADA ELLERI

TUTMA SAKIN YANARSIN

KAPILIP GITME SDAKIN BU NARE

BULUNMAZ O ZAMAN DERDINE ARE

BIR GN KAVUSMAK MIDIYLE YARE

BEKLEME SAKIN YANARSIN

F. YILMAZ

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    23.08.2004

Cenk, Adem ve Faik tebrikler.

Cenk gzel notlar ikartmissin, tam kitaplik[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Ancak bir konuda yanildin, asil ben tarz degisikligi yapicam[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Bir durum kesit karalamasi....

ALTI AYDA DEVRI HAYAT
    ...Tm bunlar neden beyninde yankilanmisti bilemiyordu, halbuki kus civiltilari onu agiriyordu. Byle sama ryalara dalmaktansa belki de uyanmasi daha iyi olacakti. Saat tam 07:00?di. Her zamanki gibi, ilk is olarak kahvesinin suyunu isitmak iin dgmeye basti. "Ah hayat, ne kadar siradansin" dedi.

fficeffice" />

Dn gecenin yorgunlugunu zerinden atip, din kalabilmek iin dusa girdi. Biraz ayilmak nesesini yerine getirecekti "unutulurmu yoksa birgn sesler, yzler, sokaklar... bunca yasanmisliktan sonra hi unutulmayacaklar.." diye sevdigi sarkiyi mirildanmaya basladi, en okta nakarati seviyordu "ince uzun duvarlar, ka hayat yasadiniz syleyin.. sesler, yzler, sokaklar..."

Suyun sesi yerini kahvenin davet sesine birakti, zerine en sevdigi mavi elbisesini giydi. Kahvesini eline aldi, pencerenin nndeki koltuguna ekilip, disariyi izlemeye koyuldu. Yapraklar nasil da szlyordu... Insan mr de byleydi, her gn mr agacimizdan bir yaprakti ve birer birer dklyordu. "Bir gn hi bir sey kalmayacak geride" diye dsnd.

Hznlendi, esini hatirladi, byle bir sonbahar gn tanismislardi, doganin hznne inat bir sevin yasamislardi. Ilk aski da onda tatmisti aslinda, o gzel gzler, tebessmler, beraber yapilan kir gezileri.. artik fotograflarda kalmisti. Ya o sesine ne demeli. Her seferine kalbini oksayan. Ne kadar da zlemisti onu. En iyisi bekleyenlere gecikecegini haber verip onu ziyaret etmekti. Yerinden dogruldu, zerine hafif bir rzgarlik aldi, disari ikti. Bahesindeki ieklerden bir demet yapti. Ah en okta zambaklar.. Zambaklari ne de severdi.

Onlari kopartmaya kiyamadi, "onu koklar gibi zambaklari kokladi" yanaklarindan szlen damlalara aldiris etmedi. Dogruldu, bir elinde demetleri aldi, diger eli damlalari ariyordu, "yanimda olsaydi o da mutsuz olmami istemezdi" diye sylendi. Yola koyuldu, disaridaki ilik meltem elindeki demeti oksadika,burnundan vcudunakir kokusu doluyordu. Bahe kapisinin gicirdamasinin ardindan 10 dakika olmustu ve oradaydi.

Ayaklari titremeye basladi, aradan bir yil gemesine ragmen kabul edememisti bu hain terkedisi. Gzlerindeki bugu her adimda artiyordu, yaklasti, yaklasti... derken kendisine hakim olamadi, hedefine vardiginda elindeki demetin zerine yigiliverdi. Kus civiltilari, rzgarin sesi, yapraklar ve hikiriklar... Hepsi birbirine karisti bir sgt glgesinde. Yerdeki papatyalar dile gelecekti bu tablo karsisinda. Hepsi boynunu egdiler.. sustular.. rzgar sustu, kuslar sustu... Kisa bir sessizlikten sonra hikiriklar yerini haykirislara birakti.

"Neden yaptin bunu? Neden? Hani beraber ayrilacaktik bu istasyondan, varmiydi habersiz, erken bilet almak? Sen olmadan yasayamam diyordum. Bak gryosun yasiyorum. Lanet olsun yasiyorum! Her gnm izdirapla, sessizlikle, hayalinle geiyor. Oysa daha ocuklarimizla paylasacagimiz mutlu anlar olacakti. Sadece ben kaldim onlarla. Kendim iin olmasa da onlar iin yasamak zorundayim. Iste sensiz dogacaklar, seni gremeden dogacaklar. Daha nce de sylemistim ikizlerimiz olacak, isimleri de karar verdigimiz gibi Glnur ve Talha...?

Beraber salincak kurduklari sgt agacinin dallarina seslendi, zerine tirmanip gnesin batisini kimbilir ka kez izlemislerdi. Sayisini kendisi bile bilmiyordu, ancak her ani hatirliyordu. Deli dolu sene... Genligin en gzel yillarinda birbirlerine sarmasik misali sarmalanmislardi. Kaderleri agacin zerindeki belli belirsiz izlere inat keskin hatlarla isaretlenmisti. Tek vcuttular. Birbirlerini grmeseler bile hissedebiliyorlardi. Her sey mkemmeldi. Ancak farkinda olmadiklari bir kurgu vardi, hersey ellerinde degildi. Bunu farketmeyi istemedi. Onun kopusunu kabul edemedi.

Daha fazla konusamiyordu, onsuz hayatin zorluklari zerine yeterince agirlik yapiyordu zaten. Kafasini kaldirdi, gzlerini sildi. Derken arkasinda duran bir seyin glgesini farketti. zerine sinen bu karanlik neydi? Burada ne ariyordu?

Arkasina dnd. "Aaa o da nesi?"...

Jeremi paytak adimlarla yanina dogru gelmisti, dahasi agzinda kk bir not vardi.

?seni hala seviyorum?

Gzlerine inanamadi, bu yazi, bu imza.. hayir olsa olsa bir sakaydi bu. Ama hite komik degildi. Kagidi eline aldi arkasina bakti bostu.

Alelacele eve dnd, postaci birsey birakmisti.

?Merhaba canim, bugn dogumgnn, aksilik ikmazsa aksam sana bir sprizim olacak, bu kez ok sasiracaksin?

Neydi bu organize ve bir o kadar acimasiz bir sakamiydi? Kani donmustu, titriyordu. Yatagina girdi, zerine yorganini ekti, hi bir seye anlam veremiyordu.

Kendini kaybetti, gzleri sokun etkisiyle kapanmisti.

Derken sevdigi o sarkiyi tekrar duydu; Zuhal Olcay?di ?"unutulurmu yoksa birgn sesler, yzler, sokaklar... bunca yasanmisliktan sonra hi unutulmayacaklar.."

Ve ilik bir buse.. ?iyi ki dogdun canim, stn aik kalmisti, dikkat et bugn dogumgnn, bu aksam sana gzel bir sprizim olacak, hastalanmani istemem, oyunbozanlik yok.? Ardindan bir ilik buse daha. Uyandigini anladi. Yeniden hayat bulmustu. Yznde gller ati.

Tm gcyle sarildi, ?ne olur sus bir sey syleme, siki siki saril bana? dedi damlalarin gzbebeklerinde kirildigi isiltili gzlerle.

Saate tekrar bakti, 07:06. Alti dakikalik zlem alti ay gibi gelmisti...

Edited by: saglam

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

oo deneme-hikayeye dndk Serkan [img]smileys/smiley17.gif[/img]maalesef eski denemelerim edremittekaldi bir cd ye kopyalamistim... sana eslik edemeyebilrim bu konuda.. yine de kara kapli deftere bir gz atariz[img]smileys/smiley2.gif[/img]bu arada bu tr hikayeler yazmayi pek beceremiyorum... kurgu ve anlatim gzel.. evet... diger arkadaslari da bekliyoruzEdited by: BesinciMevsim

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

ben yine daha iyi bildigim konuya dnyorum...
    NASIP
    Unutulmus ask mevsimi yasanan
    Gzler yasli, kalpler kirik-tarumar?
    Seller gibi stmze bosanan
    Hzn yagmurudur? tkendik ey yar?
    fficeffice" />
    Yoklugun sathidir kalan geriye,
    Umudun yemyesil agindan simdi
    Dssek de bakmistik hep ileriye
    Hani o mukaddes yarin bizimdi?

Parampara sevda, perisan haller
    Yollarin sonuna varmisiz hayret!
    Dogmadan lyor tatli hayaller
    Ve isterse hayat harciyor evet?

Nasip ile imis, sefa mahsere
    Byle bilip yemin etmedik mi biz?
    Vicdanina danis dnp bir kere
    Temiz gelip temiz gitmedik mi biz?
    C.K

Panther - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.08.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    31

Besinci Mevsim ok hos szler var bazilari ok hosuma gitti siirlerinde gzel. saglam arkadasimiz zaten forumlara yaziyor gerekten trkemizi iyi kullaniyor.. bu sayfayi yavas yavas okuyacagim hepsini okuma firsatim olmadi..

Belki sizinkiler kadar iyi degil ama, lise2 grencisinin kaleminden bir siiri aktarayim size. ufak edebiyat hatalarini mazur grn ciddi anlamda ilk siirimdi. yorumlarinizi bekliyorum..

RYA

Bir zil sesi duydum, karanligin iinden;
    Hemen dogrularak, isigi atim birden,
    Kosarak geiverdim, bir hisimla antreden
    "Kim O?" diye seslendim ekinerek,inceden
    "Benim" diye yanitladi, yumusak ve derinden
    Kapiyi araladim, karsimda duruyordu
    "Davet etmek yokmu" deyip tatlica soruyordu
    Ellerim titreyerek kapiyi iyice atim,
    Ieri buyur edip, hemen salona katim.
    Geldi salona birden,dalgalandi salari
    Hala zerimdeydi, can yakan bakislari,
    Yaklasti yanima, bir pck kondurdu,
    Damarimda akan kani, bir hisimda dondurdu
    Glmseyerek dnd, aniden arkasini
    Sylemeye baslamisti, ayrilik sarkisini
    Kapiyi ekti gitti, bakakaldim ylece
    Takip etmek istedim, yakalardim bylece
    iktim apartmandan, attim kendimi yola
    aresiz kosuyordum, vermeden durak mola
    Takilip dsverdim, her tarafim amur..
    Gzyaslarimla yarisiyordu yagiyordu yagmur.
    Gk grledi ardindan, yer sarsildi birden
    Elimde senin resmin, sirayiverdim aniden
    Hemen yatmak istedim, yine gelirsin hemen
    Beki bu kez kalirsin, benimle hi gitmeden...

Ahmed Can
    13.07.2004 03:11

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    23.08.2004

Cenk Bey'den misilleme gecikmemis[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Bu arada Ahmed Can'da gmbr gmbr geliyor, belli.

Kimse bana sormadi"Serkan sen neden serbest yaziyorsun?" ya da "Serkan edebi unsurlarla neden bizi bogmuyorsun" diye.

Bunun iki cevabi olabilir. Birincisi "bu isten anlamayip, kolaya kamak" ki muhtemeldir digeri ise; okudugum bir siirdeki uyak dzenini zdgmde, okudugum dizeden bir sonraki dizenin son szcgn tahmin edebiliyor olmamdir.Arti bir ok siiri inceleyin, kafiye elde etmek iinyazilmis kasinti cmlelere rastlayabiliyorsunuz.

"Edebi unsurlarla bogma meselesi" ne gelelim. Bunda da hemen hemen ayni seyi savunurum."Yazdiklarimiz sade ve akici olmali ki, karsidaki kisi sonuna kadar yorulmadan okuyabilsin"

Netice itibariyle; sevgili Cenk kadar profesyonel olana kadar, insanlarin kulaklarini fazla tirmalamamak iin bu tarzi setigimi diyebilirim.

Bu kadar zirvaladiktan sonra bir iki cmle sunayim sizlere...

YZLESME

Benim degilmis gibi yabanci,
    Benmisim gibi simsicak.
    Bulmaca sanki krdgm,
    Sorular cevap bulmayacak.

Ya birakacak kendine has bir aci,
    Ya kalacak sessiz, gzlerden uzak.
    Hep ryalarimda grdgm,
    O mutlu son hi olmayacak.

Sebebi yok, sonucu sanci,
    Gereklerden saklan dur kse bucak.
    Titrek mum gibi sndgm,
    O alev yeniden yanmayacak.

12temmuz.

Edited by: saglam

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

[QUOTE=saglam]

Kimse bana sormadi"Serkan sen neden serbest yaziyorsun?" ya da "Serkan edebi unsurlarla neden bizi bogmuyorsun" diye.

Bunun iki cevabi olabilir. Birincisi "bu isten anlamayip, kolaya kamak" ki muhtemeldir digeri ise; okudugum bir siirdeki uyak dzenini zdgmde, okudugum dizeden bir sonraki dizenin son szcgn tahmin edebiliyor olmamdir.Arti bir ok siiri inceleyin, kafiye elde etmek iinyazilmis kasinti cmlelere rastlayabiliyorsunuz.

evet serkan 2. bahsettigin konuda haklisin.. zaten ben de nu yzden siir yazmiyorum artik.. bahsetmistim nesir daha ok ilgilendiriyor beni.. zira siirin kafiyelisini seviyorum ve dedigin bir sonraki dizenin hangi kelimeyle bittigini tahmin etmek de sikiyor adami.. ve stelik o kelimeler genelde ayni...

bu arada sen de sonlari kafiyeli yazmissin bu sefer[img]smileys/smiley2.gif[/img]biraz ara verelim.. arada yukaridaki gibi yazan genler de olur belki.. onlar da ya da digerleri de yazsin.. iyice sohbet sayfasina evirdik burayi yahu[img]smileys/smiley17.gif[/img]

selam ve muahbbetle

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    23.08.2004

Peki Cenk, biraz setin nnde birseylerin gllenmesini bekleyeyim
    Diger arkadaslar bu sirada daha aktif olsunlar, bu topic unutulmasin[img]smileys/smiley1.gif[/img]

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

su kahredici matan sonra umudum iyice azaldi.. eski defterden bir drtlk buldum.. her sene sampiyonluk umuduyla baslayip her sene kahira dnsen bu senaryoyu grmekten biktim.. daha erken ama inan ve umut kaybi zellikle rakiplerine kaybedince artiyor..
    ZAMAN IINDE
    Tohumlar ekersin ya ocuk hayallerinle
    Yazik ki bydkeekinler talan olur
    Bunlar gerektir deyip tutarsin ellerinle
    Avcunu atigindaher biri yalan olur?

Edited by: BesinciMevsim

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    08.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    52

Sevgili Arkadaslar,

Bu gzel basligi atiginiz ve bylesine emsalsiz alismalar gnderdiginiz iin ok tesekkrler... Siiri ok sevdigim halde, tek satir yazacak kadar yetenegim yoktur... Ya da ben yle zannediyorum. Her neyse, buna karsilik, dz yazi babinda acizane bir seyler karalarim. Asagidaki yazim, karalahana.comsitesinin ana sayfasinda "karalahanacilar'dan gelenler" adli blmde yayinlandi. Buraya da aliyorum. Umarim bir para da olsa ilginizi eker.

Sevgilerimle...

UZAK DNENCE:
    Geldi?
    Yine geldi... Gidecek, yine gelecek? Yine gelecek, yine gidecek? Dnya durdugu mddete? Bu byle devam edecek? Meteoroloji?nin ?yaz henz bitmedi? seklindeki raporlari da birka gn srecek ilik bir avuntudan teye geemeyecek?Sonbahar?dan bahsediyorum, kolaylikla anlamis oldugunuz zere? Su ?hirka mevsimi?nden? Kursun gkyz? Sertlesen, hoyratlasan ve artik iyice soguyan rzgar? ?Bu kadar serinlediginiz yeter? diyor sanki? ?Simdi biraz da syn bakalim.? "Biraz" dedigi zaman dilimi, benim gibiler iin bir asirdan farksiz halbuki...

Oldum olasi sevemedim su mevsimi. Aramizda ona bayilanlar, ?en romantik mevsim? gzyle bakanlar elbette vardir. Kimseyi de byle dsnyor diye suluyor ya da yadsiyor degilim ama ben sevemedim iste?

Gnes her geen gn daha erken veda eder bizlere, gnn birinde bir daha hi gelmeyecegini hatirlatmak istercesine. Sanki bir adada yasiyorsunuzdur da, kapkara deniz gn be gn stnze stnze gelir? Her gn birka metre daha? Sikistiginizi, daraldiginizi hissedersiniz. ok iyi biliyorsunuz ki, adanin size kalan blm iyice azalacak ve uzun bir sre bu daracik alana mahkm olacaksiniz. Ve yine ok iyi bildiginiz bir sey daha, o kapkara denizin size biraktigi alanda da rahat rahat dolasamayacaksiniz. Yagmur, amur, soguk, kar, palto, kaskol, soba, odun, kmr, vize, final... Asik suratli hocalar, kasvetli faklte binasi... Siyah-beyaz film gibi niversite yillari...

ocuklugumun getigi Salpazari'nda basladi bu sonbahar sendromu... Bilen bilir, Salpazari daglarin arasinda kaybolmus bir kk kasabadir. Gnes, yaz geip de teki dnenceye dogru epeyce mesafe katettigi gnlerde, Salpazari'na karsi iyice cimrilesir. Hele kisin en kisa gnlerinde, saat 11.00'de grnp 13.00'te Kabasakal Tepesi'nin arkasina saklandigini, 15.00'ten sonra syle bir gz kirpip az sonra da battigini bilirim. Belki de ben yanlis hatirliyorum, dedigim gibi henz ocuktum. Yanlisim varsa Salpazarli arkadaslar ltfen dzeltsinler.

Evet, iste o yillarda, sonbahar gelip de okul basladiginda, sabahlari buz gibi evde kalkip hep birlikte okula giderdik. Nedense Salpazari'nda sonbahar deyince aklima sadece o buz gibi okul sabahlari geliyor. "Hep birlikte okula giderdik" dedim, nk Annem ile babam gretmen, kardesim ile ben de grenciydik. Aslinda bu "buz gibi sabahlar" sadece birka gne mahsustu. Yazin bitip de sonbaharin basladigi ve evde sobanin henz kurulmadigi gnler... Yoksa ok skr ne odun-kmr derdimiz oldu, ne de aman aman bir geim sikintimiz... Salpazari gibi bir yerde kari-koca maasli, kendi evinizde oturuyorsunuz, meyve-sebzenin nemli kismi kynzden geliyor zaten... Belki de ben ok nane molla bir yapiya sahiptim. Bir insan nasil grmez o gnlerde dogadaki renk cmbsn? Ve nasil bundan bir haz almaz?

Sonra Istanbul yillari... Liseye gidiyorum... Artik "buz gibi sabahlar" yok belki ama Hababam Sinifi filmlerindeki mdrden farksiz bir mdrmz, ruh hastasi hocalarimiz, zerimizden silindir gibi geip bizi yamyassi eden bir mfredatimiz var. yle kiyida ksede bir lise degil bu, Istanbul'un en shretli liselerinden birisi ama hosgrnze siginip ismini aiklamayayim. "Sayin" Mdr, okula olan asiri talebi "ok iyi" degerlendiriyor, akil almaz meblaglarda "kayit parasi" aliyor, tiklim tiklim siniflarda ders yapilmaya alisiliyor, ders yili devam ederken de en ufak bir disiplinsizlik durumunda grencinin okulla iliskisi kesiliyordu. Byle bir kazaya kurban gitmeyen grenciler ise, yukarida belirttigim gibi ruh hastasi hocalar ve kasten daha agir uygulanan mfredat altinda yamuluyorlardi. Anlayacaginiz, bir tr manevi iskenceydi bu. Okulu grenciyle, kasayi da para ile doldur, ondan sonra baski, baski, baski... En nihayetinde "giden gider, kalan saglar bizimdir" de... Tasvir etmeye alistigim bu kbus ortaminda belki pek sonbahar figr yok ama byle bir okulda egitim sezonunun aildigi gnlere isabet eden bir mevsim benim gzmde ?gnah keisi? olmayi yeterince haketmisti zaten?

Neyse, hafif sayilabilecek bir hasarla liseyi sene kaybetmeden atlattik. Sonra geldi niversite? ok mu zor bir faklteydi? Hayir, yle bir niteleme yapmak haksizlik olur. Fakat ne yazik ki, sonbahar ben ve benim gibilerin gznde hibir olumsuz gelismeye sebep olmasa bile ilkokuldan niversiteye kadar hep egitim sezonunun baslangicina ?yardim ve yataklik etmek? gibi affedilmez bir sua sahipti.

Bizim fakltede btnlemeler eyll ayinda olurdu. Yani tatil dns. Eh, zerinize afiyet benim de faklte hayatimda hi btnlemesiz bir yilim olmadi. Btn bir eyll ayi btnleme sinavlarina hazirlikla geer, sonra (yine sonbaharin bir parasi olmak durumunda kalan) birka bos gnden sonra yeni bir egitim sezonu. Karanlik deniz zerinize zerinize geliyor, gnes ardina bile bakmadan uzak dnenceye dogru kosuyor, hazan yapraklari havalarda uusuyor, rzgar gitgide zalimlesiyor; hayatin tatli renkleri soluyor, soluyor, soluyor?

Bu masum ve romantik mevsime ok mu ykleniyorum dersiniz? Evet, belki de haklisiniz. Ben de bir sre nce ?Tahsil hayatim artik ok gerilerde kaldi. Buz gibi sabahlar daha da eskide?Yakin bir gelecekte bu mevsimin ortadan kalkacagi derecede bir iklim degisikligi beklenmedigine ve ben de mrm oldugu mddete bu mevsimle birlikte yasayacak olduguma gre, acaba aramizda bir sulh saglanamaz mi?? diye dsndm. Dsndm dsnmesine de, bu sene bunu gereklestiremedim. yle kolay bir sey olmadigi asikr bu barisin? Kimbilir, belki gelecek yillar bu uzun darginligin sonunu getirebilir. Baska arem de; gmen kuslar gibi, her hazan mevsiminde gnesin pesine takilip uzak dnenceye yakin bir yerlere gidecek halim de yok nk?

Blent Sirin

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

agabey buraya ugradigin iin tesekkrler.. yazini okudum.. sonbahar tartismasi eskiden beri vardir.. aslinda ben de tercih etsem onu seerdim.. kim bilir ocuklugumun hep ok sicak iklimlerde gemis olmasi ve sonbaharin getirdigi bir nebze serinlik etkendir bunda.. belki de yasama dair diger seyler.. ben mevsimleri besleyen sairin bir siirinden aldim kullanici adimi... ve su an dsnyorum da besinci mevsim insanin i dnyasi aslinda.. orada mevsim hangisi ise hayatta da onu hissediyoruz... neyse bu hznl ve bir o kadar kizgin oldugum gece de daha iyi cevap yazmak istedim ama bu kadari geldi elimden.. diger arkadaslar daha ayrintili degerlendirir belki yazinizi.. bu arada yazdigim siirlerin hepsi nv. yillarindan.. su an bende nesirciyim.. ama bir nebze esni olsun diye yaziyorum eski siirleri buraya. .ve sagolsun Serkan da eslik ediyor.. yoksa toplumumuzun siirden ok nesre ihtiyaci oldugunun farkindayim..

selam ile..

yelik tarihi
    01.07.2004

Gzleri o kadar yesildi ki etrafinda inekler otluyodu[img]smileys/smiley2.gif[/img]Edited by: MeKanSiZ

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    37

Geceleme

Neler ektim geceleri
    Neler ektim bir bilseniz...
    Karanligin peneleri
    Ruhumu destiler.Sessiz...

Dklen her bir damla kan
    Oldu gurub vaktine renk
    Her sabah ayri heyecan
    Her sabah ayri bir ahenk

Sizin yildiz sandiginiz
    Gz yaslaridir gecenin
    Tatli rzgar igligidir
    Manasiz dibacelerin...

Ve tan yeri agiriyor
    Iste bir gn, bir gn daha...
    Gnes beni agiriyor
    'Durma kul, yr Allah'a'

Adem / ShadoW

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    37

II.
    Ve Yokluk tm gcyle varligin kalbindedir.
    Her gece yarisini getiginde saatler...
    Bir el sigara tutar,digeri atestedir.
    Artik geen an gibi manasizdir vaatler.

Akil bir kais arar her yer mayin tarlasi
    Bu yzdendir her yanda kan kokan bir karanlik
    Ki ruhun aydinligi,rahata kavusmasi
    Cennete benzetilen ryalardadir artik

Adem / ShadoW

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

shadow... benzer stillerde yaziyoruz[img]smileys/smiley17.gif[/img]gerekten iki sirde ok hosuma gitti.. tebrikler..

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Ya
    37

Begendigine Sevindim.ben hececiyimdir.Hece ve aruz..Henz aruzu tam skemedim ama az kaldi

yelik tarihi
    07.06.2004
    Nereden
    Hatay
    Ya
    41

epey asagiya indi bu konu.. eskilerden bir siir daha nv. yillarindan.. o zamanlar yasadiklarimla ilgili.. biraz stili de degistireyim hem.. aaabb[img]smileys/smiley17.gif[/img]
    YALNIZLIGA HICRET
    Doydum gayri yalanlara
    Halka dair planlara
    Selam olsun kalanlara!
    Tkendi iyi niyetim.
    -Yalnizliga hicret ettim?
    fficeffice" />
    Soytarilar pazarinda
    Umut aranmaz yarinda
    Sabittir hal nazarinda
    Vakarim ve ciddiyetim.

Ben yaraliydim derinden
    Dostlar memnundu halinden
    Kalkan olmadi yerinden
    Uyanmadi cemiyetim.

Isik bogar yarasayi
    Unutmusum bu yasayi
    Heyhat? armihta Isa?yi
    Grdm artti kasavetim.

Yavastan oldu kaisim
    z benlige ynelisim
    Aynilasti disim-iim
    Meger buymus eziyetim.

Maskeli balo son buldu
    Ruhum ezadan kurtuldu
    Her hcrem O?nunla doldu
    Anlatilmaz hrriyetim.

Guests
    Ziyareti

Arkadaslar;trabzonspor veya gzel siirlerini bir arsivde toplayip siir kitabi cikarmak istiyorum.bu konuda bazi yerlerden bilgi aldim.suana kadar buradan ve normal benim yazdigim 25 yakin gzel siir var.sizlerde begendiginiz gzel siir ve hikaye vs gibi seyler yazip benim bu alismamda yardimci olursaniz sevinirim.

the king - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.07.2004
    Nereden
    Bursa
    Ya
    44

ayrilis

son cirpinislarin sesi bu

senenin son dalgasindan

elveda beyaz kopukler

duslerin arkada kaldigi gun

koparilmak varmis acimasizca

2001 / karadenize

TheCrow - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    03.08.2004
    Nereden
    Ankara

Biraz tarzi degistireyim msaadenizle arkadaslar...

------------------------------------------------------------ ------

Telefon ryasinda mi aliyordu,yoksa rya grmyordu da uyanik miydi idrak etmekte olduka zorlaniyordu...Nihayet beyni parmaklarina mesaji iletmekte muvaffak olmus ve cep telefonunu kavrayip zerinde yazan numarayi tanimak iin sabahin drdnde hafizasini zorlamaya alismisti."Hayirdir insallah!.." diye geirdi iinden,ve korkuyla kizginlik karisimi,biraz da merak ihtiva eden bir ses tonuyla "Efendim?!." diyebildi sonunda...

-Alo...

-Efendim,buyrun...

-Kiminle grsyorum acaba?..

Insani katil etmeye yetecek bu soru karsisinda,bir-iki saniye konusamadi,yine de sakin olmaya alisarak,ama pek de beceremeyerek

-Kimi aramistin kardesim sen?.. diye dislerinin arasindan hirladi...

-Pardon abi,o numara 05.. ... .. .. mi acaba?

-Evet,bir yaramazlik mi var?Bir kaza mi,cenaze mi?..

-Yok yok sakin olun.Benim adim Durmus,zel bir sektrde gece bekisiyim abi...

-Yav kardesim nedir derdin,ne ariyon beni kargalar kahvaltiya oturmamisken?...

-Abi ben dn yeni bir hat aldim da,kontrl...

-Eeee?..

-Kampanyasi varmis,seecegin bir numaraylabir sene boyunca cretsiz grsebilirmisim...

-Kisa kes be adam,sabah kalkip ise gidecem,bana niye anlatiyorsun bunlari?..

-Ben de sey ettim abi,baktim yle grsmek istedigim biri yok,bari dedim sey olmasin hakkim,sizin numarayi setim abi!...

-Hink!..Neeee?..Niye kardesim manyak misin?..

-ylesine kafadan attim yani,hem okunusu da gzel geldiydi...

-Ulan embesil,bir arkadasini,akrabani,sevgilini seseydin ya?..attik yaaa!...

-Abi ltfen kirici olmayalim.Senin numarani setik diye kendini agirdan satma...Benim sevgilim yok,ailemle de darginim grsmyom...Arkadaslarimla hep grsyom zaten,niye hakkimi ziyan edeyim ki,enayi miyim ben?..

-Lan bana bak,bir daha beni ararsan seni bulur boynunu koparirim ona gre,ben her gece seni mi dinleyecem ulan uykumu birakip?..

-Tehdit etme bozusuruz ha!..Kardesim bu benim en dogal hakkim tamam mi?Istedigin numarayi seebilirsin dediler,illa ki akraba,yavuklu olacak diye bir sey demediler,ben de seni setim,hem bedava niye semeyeyim ki?..

-E ne faydasi olacak sana?..Yani bedava diye?..

-Abi gece nbetlerde feci canim sikiliyordu,hem fena mi iste iki laflariz,muhabbet ederiz geceleri...

-Lan hiyar ben geceleri uyuyup gndz alisan bir sahisim,beni sakin bir daha arama,hadeee...

-Abi ben sormustum,sonradan sey edersek numarayi degistirebilir miyiz diye,mmkn yok olmaz dediler.Yani ben seni aramazsam,bir senelik bedava hakkim heba olacak,niye olsun ki,ben anlamam ararim abi,hi alinmaca gcenmece yok...Yani simdi bir dsn,sen olsaydin bir sene bedav....

-YETEEEEERRRR...Kes ulan,aramayacaksin tamam mi?..Bu numarayi hemen telefonundan silip bir daha da aramayacaksin...

-Senin uykun beni baglamaz abi,ben ararim,hakkim ne de olsa...

-Ulan sana da,hakkina da...Tamam ulan ara.Ama ben de seni sabahlari arayip uyandirmazsam adam degilim,nbetten sonra on bes dakikada bir uyanirsan o zaman aklin basina gelir artik...

-Abi ama bu kampanya tek tarafli...Yani sen beni arayinca bedava degil,istersen sen de bir hat al,benim numarayi se,bizim arkadas var ucuza aliriz sana ordan?..

-Hirrrssssss,gikhhhhhnhhh...

-Abi,orda misin abi,ne oluyor o sesler de ne?..

-Ulan olum,bunu sen istedin,numarani gazeteye ilan verip "arayana bedava yemek var,gndz saatlerinde ararsaniz pesine de tatli" diye yazdiracam,sonra belediye erkekler tuvaletine de "ara beni,boya beni" diye senin numarani yazacam,yapmazsam adam degilim...

-Ahanda!..Sagol abi,tesekkr ederim,byksn abi,aslansin abi,kaplansin abi...

-Ne seviniyon angut?..

-Benim kampanyada bir de sey var abi,arandigin kadar kontr kazan seysi var...Artik kontre de para vermem ne gzel,ooohhh bedava kontr,bedava muhabbet daha ne isterim...

-Bak sana ne diyecem...Bizim mahallede fistik gibi bir kiz var,saat gibi kiz...

-Nasil saat abi?

-Kum saati,salak...Onun numarasini vereyim sana da onunla bedava konus?Hem baglarsin belki ha?..

-Valla mi?Tamam,ama numarayi degistiremiyoz ki?..

-Tamam problem degil,ben sana yeni hat alirim,bu da benden olsun,kiyagimi da unutma...Ama nasil gnderecem sana ben karti...Hah tamam,sen adresini ver ben sana postalarim...

-Byksn be abi,yaz... ..... ..... . .... . . .. .. . .... .......

-Evet,eveeet,tamam...Simdiorda misin...Tamam bekle sakin bir yere ayrilma,ayrilan toptur...Hanim sen de kalk bana elbiselerimle tfegimi getir!...

---SON---

Edited by: TheCrow

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    23.08.2004

[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)