Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Trke'ne Sahip k!..

Yasin N. - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    41

Standart Trke'ne Sahip k!..

Trkcelin yeni reklam ve dilimizin kirletilmesi:
    yeni reklamlar dnmeye balad Trkcelin fakat reklamda ilgintirki bizim kullanmadmz harflerden oluan bir szck o kadar rahatlkla kullanlyorki sanki bizim alfabemiz deimi ''m'' ''s'' ''n'' harflerini unutmuuz yerine ''em'' ''es'' ''en'' diye telafuz edilen ingilizce okunan harfleri koyuvermiiz. Sonuta hepimiz ''msn'' kullancsyz fakat bunu telaffuz ederken neden ''emesen'' deme gereinni duyuyoruz bunu anlayabilmi deilim. Bu konuyla ilgili olarak ben Trkcele bir mail yolladm ve bu hatann dzeltilerek, gzel Trke'mizi katletdirmeme yolunda bir adm atm oldum. Herkesten ricam bu konuda duyarl olmak ve Dilimize Sahip kmak. ''emesen'' deil ''mesene'' tepkinizi bu linke tklayarak yazabilirsiniz. http://www.turkcell.com.tr/bizeulasin/sizidinliyoruz
    mzam yok parmak bassam olurmu ?

Erkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.10.2006
    Nereden
    Hollanda
    Ya
    29

Msn ingilizce bir anlam ifade ediyor, ingilizce soylen mesi de gayet dogal bence..
    Saldrn Seferoullar
    Bordo Mavi . Net

Cem Balc - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.09.2007
    Nereden
    Ankara
    Ya
    31

Karamanolu Mehmet Beyi aryorum, greniniz, bileniniz, duyannz var m?

Bir ferman yaynlamt: "Bugnden sonra, dvanda, derghta, brghta, mecliste, meydanda Trkeden baka bir dil konuulmaya!" diye, hatrlayannz var m?

Dolann yurdun drt bir yann, ary, pazar, ky, ehri, fermana uyannz var m?

Nutkum tutuldu, ardm merak ettim, dolandnz yerlerdeki Trke olmayan isimlere, grdklerine, duyduklarna zleniniz var m?

Tantmn demo, sunucunun spiker, gsteri adamnn showmen, radyo sunucusunun diskjokey, hanm aann, first lady olduuna arannz var m?

Dkknn store, bakkaln market, torbann poet, maazann sper, hiper, gross market; ucuzluun, damping olduuna kanannz var m?

ln tahtasnn billboard, say tablosunun skorboard, bilgi alnn brifing, bildirgenin deklarasyon; merakn, uran hobby olduuna gleniniz var m?

Brakn eli, zn bile seyrek urad, beldelerin giriinde welcome, knda good-bye okuyannz var m?

Korumann, muhafzn, body guard; sanat ve meslek pirlerinin duayen; itibarn, saygnln, prestij olduunu bileniniz var m?

Sekinin, alann platform; merkezin center; byn mega, kn mikro, sonun final, zlemin hasretin, nostalji olduunu reneniniz var m?

hanmz plaza, bedestenimizi galeria, sergi yerlerimizi center room, showroom, byk ehirlerimizi, mega kent diye gezeniniz var m?

Yol st lokantamzn ad fast food, yemek eitlerimizin men; hesabn, adisyon diye deyeniniz var m?

ki katl evinizi dupleks, katl komu evini tripleks, kklerimizi villa, eiimizi antre, bahe ieklerini flora diye koklayannz var m?

Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, vurguncunun speklatr, ekyann mafya, destee, bilemediniz koltuk kmaa, sponsorluk diyeniniz var m?

Mesireyi, kr gezisini picnic, bilgisayar computer, hava yastn air bag, oluru, pekly, okey diye konuannz var m?

arpc nemli haberler flash haber,

Yaa, varol sevinleri, oley oley,

Yldzlar, star diye seyredeniniz var m?

Vrvrk dann tepesindeki kyde, cafe show levhasnn altnda, acnn da acs kahve ieniniz var m?

Topramz, bayramz, inancmz aldrmayalm derken, dilimizin alndn, talan edildiini, zn el diline zendiine ii yanannz var m?

Masallarmz, tekerlemelerimizi, ataszlerimizi unuttuk, arklarmz, trklerimizi, ninnilerimizi kaybettik,

Trkemiz elden gidiyor, dizini dveniniz var m?

Karamanolu Mehmet Beyi aryorum,

Greniniz, bileniniz, duyannz var m?

Bir ferman yaynlamt...

Hayal meyal hatrlayp da, sahip kannz var m?

"Karamanolu Mehmet Beyi Aryorum. Greniniz, bileniniz, duyannz var m?" balkl yaz Sayn Yusuf YANǴndr. Trk Dili dergisinde (1999, Nisan) yaynlanmtr...

ALINTIDIR...
    Konu bordobluex tarafndan (27.11.2007 Saat 10:03 ) deitirilmitir. Sebep: Mesajn tamamnda kaln yaz tipi kullanlamaz
    • Biz emperyalistlerin penesine den bir ku gibi yava yava aalk bir lme mahkum olmaktansa, babalarmzn oullar olarak vurua vurua lmeyi tercih ediyoruz.
      Mustafa Kemal Atatrk

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Trke , Turkche olmasn.. Ltfen dilimizi koruyalm..

Elimizden geldiince!

Trk Dil Kurumu'nu kuran , Trke'yi resmi dil ilan eden Gazi Mustafa Kemal Atatrk'n izindeyiz. Atam sen rahat uyu! lke ve inklaplarna her zaman sahip kmak ve korumak yegane temelimiz!
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    41

Alnt karakuzu61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Msn ingilizce bir anlam ifade ediyor, ingilizce soylen mesi de gayet dogal bence..
    Hite doal deil renkdam sonuta buras Trkiye ve bizim dilimizde bu harflerin okunular ''me'' ''se'' ''ne'' eer bizler ingiliz olsaydk yada ingiliz smrgesi olsaydk o zaman ''em'' ''es'' ''en'' diye okurduk. Biz TRK' z ve bundanda gurur duyuyoruz. Dilini kaybetmi bir toplum hereyini kaybetmi demektir.

Great White - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.09.2007
    Nereden
    stanbul

Cool

Keke biz Trkler de u MSN denen zmbrtnn aynsn ya da daha kullanlsn bir ekilde icad edebilsek de adn da safkan bir Trke ile isimlendirebilsek

Hatta adn da Yazm gibi bir ey koyabilirdik

Hi deilse "Mesene mi yoksa emesen mi" diye bizler burada tartacamza elin Avrupals "Yazm m yoksa yahzschim mi" tartmasn yaayabilirdi
    "sylediklerin kimseyi rahatsz etmiyorsa hibi' ey anlatmyorsun demektir"

GW

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

Fakat; "computer" kelimesi yerine "bilgisayar" kullanabiliyoruz. Kimse de rahatsz olmuyor...
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Savunma oyuncusu yerine neden Stoper deriz ?

Futbolda bile Trkeyi yozlatryoruz. Pivot forvet , korner , solbek , sabek vs.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    41

Aslnda bu yozlama giderek devam ediyor ve byk bir boyut olarak bizi sarmaya balad, artk hoakal kalkt onun yerne by, by geldi. tamam gitti yerine okey yada ok geldi. ben kendi yazmalarmda mmkn olduu kadar bunlar kullanmyorum hatta hi kullanmyorum.

Murat Hzal - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.09.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Brakn ''msn''yi de turkcell Trke'mi bana biri bunu aklasn
    ''zgn olmaktansa fkeli olmay yelerim'' (Hodus)

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Haberlere yorum yapmann serbest olduu haber sitelerinde yaplan yorumlara baknca utanyorum.Yahu bir kii bile doru cmle kuramaz m???

Ondan sonra "Biz byle milliyetiyiz,biz yle lkemizi severiz."....Brakalm bu ileri...

m@rdi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.12.2006
    Nereden
    Adana

Bir milleti kertmenin en iyi yolu dil ve kltrn yozlatrmak, hepimizin bildii zere.Topla tfekle yaplamayan artk basit ama etkili yollarla yaplarak istenilen hedefe ilerleniyor,bir takm glerce.

Sleyman'n bahsettii yozlama,reklamlarda,dizilerde,gnlk hayatta grlmekte. Kamz ben ok iyi Trke konuuyorum diyebilirki.Hepimizde bir para olsun bozulma mevcut. En basiti BMN balklarnda yazlan yazlara bakldnda da grlebilir.

nce kendimize eki dzen vererek Trkemize sahip kmakta fayda var !
    TSira- kran
    "Ne mutlu "insanm" diyene. Ne mutlu "Trk'm" diyene. Ne mutlu "bordooo" sesine "maviiii" diyerek karlk verene."

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Meclisteki vekillerimizin aklamlarnda bile bir ok yabanc kelimeler oluyor. Bnece milletin vekilleri en az niversite mezunu olmal....

" Balk batan kokuyor " nk
    Ne mutlu Trk olana deil , Ne mutlu Trk'm diyene !

"Cahilin karsnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

yelik tarihi
    12.08.2006
    Nereden
    stanbul

Bir ulusu ulus yapan dilidir.

yelik tarihi
    12.08.2006
    Nereden
    stanbul

Alnt blackseastorm Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Meclisteki vekillerimizin aklamlarnda bile bir ok yabanc kelimeler oluyor. Bnece milletin vekilleri en az niversite mezunu olmal....

niversite mezunu olmas Trkeyi dzgn kullanmas (ya da kltrl olmas) anlamna gelmiyor maalesef. Byle bir uygulamann ok sakncalar olur.

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Alnt littlebighorn Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    niversite mezunu olmas Trkeyi dzgn kullanmas (ya da kltrl olmas) anlamna gelmiyor maalesef. Byle bir uygulamann ok sakncalar olur.
    ondan sylemiyorum onu adam nndeki metni bile doru drst okuyamayacak kadar Trke' ye hakim deil ama milletvekili olmu. garip oluyor ok garip.
    Ne mutlu Trk olana deil , Ne mutlu Trk'm diyene !

"Cahilin karsnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt ilhan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Savunma oyuncusu yerine neden Stoper deriz ?

Futbolda bile Trkeyi yozlatryoruz. Pivot forvet , korner , solbek , sabek vs.
    stoper yerine durdurucu diyelim , savunma ayn anlama gelmiyor benim en ok kzdm kelimeyse ironi , ritel kelimeleri.. ritel tren demekmi , ironi de saplant demekmi...

TheRapZoNe - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Teknolojik gelismeleri dilimize gore sekillendirip yeni kelimeler bulmak yerine,olduklari haliyle kullaniyoruz maalesef.Bu da dilimizi gunbe gun eritmekte

Bende msn"e mesene denmesinden yanayim.Turkcell yanlis yapmis..
    Konu TheRapZoNe tarafndan (27.11.2007 Saat 11:27 ) deitirilmitir.

Great White - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.09.2007
    Nereden
    stanbul

Cool

Alnt Cengiz ubukcu Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    benim en ok kzdm kelimeyse ironi , ritel kelimeleri.. ritel tren demekmi , ironi de saplant demekmi...
    Akas benim de bu forumda ve baka yerlerde ska kullanmak zorunda kaldm kelimelerden bunlar O yzden bunu okuyunca sanki bana sylenmiesine bir huzursuzluk hissettim

Rituel kelimesi aslnda tam olarak tren anlamna gelmiyor. Bir ok yerde kullanlan ve ok genie anlam ieren bir szck. Bazen ben de yazarken "Yahu u rituel yerine ne kullansak da ayn vurguyu yapabilsek" diye dndmde ou zaman uygun bir kelime bulamyorum maalesef

Trkemiz' i kt kullandmz ve gittike dejenere ettiimiz kesin ama Trkemiz' in de yeteri kadar zengin bir dil olmamas, tarih boyunca zellikle Osmanl Dnemi' nde hibir ekilde sahip klmam olmas, ierisine ska Osmanlca, Franszca ve ngilizce gibi onlarca dilden kelimeler karmas ve u anki TDK' nun yeni kelimeler retmek yerine olan kstl kelime daarcndan sama sapan terimler retmesi en byk ansszlmzdr aslnda..
    "sylediklerin kimseyi rahatsz etmiyorsa hibi' ey anlatmyorsun demektir"

GW

Onur - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2004
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    34

Alnt blackseastorm Nickli yeden Alnt Mesaj gster

Kaylmyorum.

Trkeyi dzgn konuabilmek farkl kltrlerde yetimi insanlar iin ok zor. Benim doulu bir ok niversite arkadam vard hala gryoruz. Adamlar dzgn konuamyor yada yle diyelim dzgn telaffuz edemiyor. Ve bence orda nasl konutuundan ok ne dedikleri nemli.

Sayglar
    FxY

Onur - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2004
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    34

Futbol terimlerine de girmiiz

Ne diye Futbol diyoruz ki o da sonuta ingilizceden geldi bize. Ayaktopu diyelim
    FxY

skender - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    05.10.2007
    Nereden
    stanbul
    Ya
    39

Tartlan ey telaffuz hatalarm yoksa dile giren yabanc kelimeler mi ???
    Bence telaffuzun farkl olmas okta problem deil zira bu ive farkdr...

Asl sorun bence dle giren yabanc kelimeler hatta dier nemli bir unsurda kendi kelimelerimizin bize artk yabanc olmas...
    Bundan 50 yl nce dedelerimizin kulland dili anlamaz olduk, kendi tarihimizi kendi eserlerimizi okumuyoruz okusakta anlamyoruz...
    Ama arkadan dedii gibi ritel kelimesini biliyoruz, ironiyi biliyoruz.endan kelimesini sair kelimesini,mtenahi kelimesini bilmiyoruz...
    Dil bir lkenin asimile olmasnn ilk artdr, dilini kaybeden kimliini kaybeder...
    Eskiden Sungu61 idi ....

Trabzonspor Kongre yesi
    Hekimolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.07.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    41

Basketbol karlamalarnda tam bir facia yaanyor.Salondaki seyirciler bile nba 'e zenip savunma yaplrken difens diye baryor.
    Hayat bir gndr o da bugndr.

yelik tarihi
    12.08.2006
    Nereden
    stanbul

endan kelimesini sair kelimesini,mtenahi kelimesini bilmiyoruz...

Grlerinize katlmakla birlikte yukardaki kelimelerin de yabanc olduunu belirtmek isterim.

Misina - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.07.2006
    Nereden
    Trabzon

Herkes nce Kendi Kapsnn nn sprsn, Kullanc adlarna baksn sonra buraya bieyler yazsn.
    Traktrlerle Trkler Gesin Alt Bamdan Mezarln,
    Seher Aydnlnda Taze nsan Yank Benzin Kokusu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)