Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 110 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fikir - Düþünce Arenasý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Arkadaþlar kilo problemi olan arkadaþlara bir takým tavsiyelerim olacak.....diceksinizki sen neden kendin yapmýyorsun bunlarý aþýrý bir kilom yok ama yinede zayýf sayýlmam yani...

kilo vermek isteyen arkadaþlar :

- cipsten kesinlikle uzak durun.....

- Koladan uzak durun sadece kilo için deðil saðlýðýmýz içinde çok sakýncalarý var. örneðin takma diþleri kolanýn içine attýðýnýzda eriyor evet eriyor

- ekmeði azaltýn

- þekeri azaltýn

- bol su için.....

- çok yaðlý ve kýzarmýþ yemeklerden uzak durun

her gün en az 3000 adým yürüyün

göreceksiniz 1-2 ay içinde klio vermeye baþlayacaksýnýz....
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý GaMZe61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Her geçen gün kilo alan ve kelleþen ben de þu sýralar 'kilolu' psikolojisine girmiþ olanlardaným. ( Aman Allahým,yüksek sesle düþündüm de; ne vahim durumum var )

Yaz tatilinde memleketinize gidiyorsanýz lütfen kontrollü olun. 'Dikkat kilo alýnýr' ibaresi aklýnýzýn bir kenarýnda dursun. Sabahtan akþama kadar yan gelip yatma eyleminin yanýnda, memleket havasýnýn açtýðý iþtahla mideye indirilen leziz yiyecekler gün gelir baþýnýza bela olur.

Bir kere sonradan kilo almanýn ; yani ömrünce boy-kilo uyumuyla yaþayan birinin bu düzeni bozmasýnýn ilk karþýsýna çýkardýðý sorun kýyafetlerin içine girememek. ( Saðlýksýzlýk deðil yani O kadar deðil ) Daha doðru düzgün giymediðiniz bir pantolunu giymeye çalýþtýðýnýzda ýsrarla sizi dýþarý kusmasý korkunç bir durumdur. Bunun getirdiði huzursuzluk çok yönlüdür ; pantolonunuzun bir süreliðine tatile çýktýðý ve kilo aldýðýnýzýn resmen kanýtýdýr ya bu, daha ne olsun!

Neyse, iþi biraz gýrgýra aldým ama kilo problemi ciddi bir mesele esasýnda.

Kendimden pay biçeyim yine; saðlýklý besleniyor muyum? Bilemiyorum.

Kola,gazoz vs. gibi içecekleri sevmem, misafirliklerde kibarlýk olsun diye içmek dýþýnda da tercih etmem. Fast food dediðimiz yiyeceklerle de aram pek yoktur aslýnda, nadir aralýklarla yerim. Þahsen bir kahvaltý canavarýyýmdýr. Ekmek yediðim tek öðündür - çorbalar dýþýnda - Genellikle iki öðün yerim, akþam yemeklerim ekmeksiz ve daha hafif olur tabi sabah saðlam kahvaltý yaptýysam. Pek yemeklerde gözüm yok yani, kahvaltýmý yaptýrýn yeter!

Cips maalesef benim de sorunum. Onsuz bir hayat düþünemiyorum. Hakemsiz maç neyse, cipssiz hayat o benim için. ( Bu hakem Cem Papila olabilir, o yoksa sorun da yok! ) Aburum da cuburum da cipsten ibaret sayýlabilir. Baþka da kötü alýþkanlýðým yok

Bu aralar biraz çenem düþük.Yine uzattým.Ama ne güzel baþlýk bu yau!
    ekleme:

Faik abi söyleyince aklýma geldi. Benim özel bir durum olmadýkça ( acý yemek gibi ) günde içtiðim su en fazla 2 bardaktýr. Bu yüzden cildimin çokça kuruduðunu bilirim. Bir keresinde 2 litre su içmeyi denedim bir günde, valla bünye kaldýrmadý Sanýrým önemli bir problem su içmemek de

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alýntý GaMZe61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    ekleme:

Faik abi söyleyince aklýma geldi. Benim özel bir durum olmadýkça ( acý yemek gibi ) günde içtiðim su en fazla 2 bardaktýr. Bu yüzden cildimin çokça kuruduðunu bilirim. Bir keresinde 2 litre su içmeyi denedim bir günde, valla bünye kaldýrmadý Sanýrým önemli bir problem su içmemek de
    bu konuda kendini çok zorlama Gamze.... ancak yemeklerden yarým ssat sonra ( hemen sonra deðil) 2 bardak su içmen hem sindirim için hemde zayýflaman için çok önemli.

vüdudundaki yaðýn büyük bölümü sudan oluþtuðu için zayýflamak isteyenlerin bol su içmeleri gerekiyormuþ.
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Recep Çaltepe - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý blackseastorm Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    ...

- Koladan uzak durun sadece kilo için deðil saðlýðýmýz içinde çok sakýncalarý var. örneðin takma diþleri kolanýn içine attýðýnýzda eriyor evet eriyor

...
    +tüm gazlý içeceklerden uzak durun (maden sodasý hariç).

Benim günde 2,5 litre kola içtiðim günler olurdu. Gazlý içeceklerin hepsini kestim. Biraz da yediðime dikkat ettim. Sonuç:

2 ayda 14 kilo verdim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Genel olarak tavsiyeler:
    • Üç beyaz (tuz, þeker ve un) yasaktýr ya da çok azaltýlmalýdýr.
    • Her yiyecek doðal þekline en yakýn olarak tüketilmelidir.
    • Kýrmýzý et (tercihen yemlenen deðil, otlayan hayvan eti), sucuk, kavurma, pastýrma vb serbesttir. Katký maddelerinden dolayý salam-sosis tercih edilmemeli.
    • Sakatatlar hayvani gýdalarýn en deðerli bölümleridir.Yasaklanmalarý doðru deðildir. Fakat veteriner gözetiminde kesilmiþ
    • hayvanlarýn sakatatý yenmelidir.
    • Yumurta en kaliteli protein kaynaðýdýr.
    • Sebzeler,daha çok çið tüketilmelidir.Özellikle de semizotu(dünyanýn en yararlý sebzesi)
    • Kayýsý, üzüm, muz, gibi þeker içeriði yüksek meyveler sýnýrlý yenmeli.
    • Sütün pastörizasyonu bazý hastalýk patojen bakterileri ortadan kaldýrýrken faydalý bakterileri (probiyotikleri) de yok etmektedir. Homojenize edilmiþ sütler (Kutu sütleri) ise çok daha büyük bir sorundur. Çünkü homojenizasyon sýrasýnda süte 2 ton civarýnda bir basýnç uygulanmakta ve süt proteinlerinin moleküler yapýsý büyük ölçüde deðiþmektedir. En güzeli taze süt...Güveniyorsanýz sokak sütlerini kullanabilirsiniz.
    • Nohut, fasulye, mercimek, bezelye, börülce vb haftada 2-3 kereden fazla yenmemelidir.
    • Yað kýsýtlamasý vücut için zararlýdýr. Sanýlanýn aksine yaðý az, dolayýsýyla þekeri fazla yiyecekler insanlarý daha çok acýktýrýr ve daha çok þiþmanlatýr!
    • Zeytinyaðý:Tam bir mucize...
    • Tereyaðý: Mükemmel! Mümkünse özgür otlayan hayvanlarýn yaðý(köy tereyaðý).
    • Balýk yaðý:Hayat iksiri...Bebeðinden, hamilesinden, gencine ve yaþlýsýna kadar herkes kullanmalý.
    • Kýzartmalar,kesinlikle yasak!!!
    • Çikolata:Haftada bir kere orta boy, sütsüz ve kakao oraný yüksek (bitter) ve kaliteli çikolata yenilebilir (þart deðil!).
    • Bal:Bal halis ise þifa verir.Piyasadaki ballarýn en az %95’i sahtedir.
    • Su:Günde 6-8 bardak su için.

Geleceðimizi koruyalým!!!
    Konu antagonist tarafýndan (22.11.2007 Saat 18:51 ) deðiþtirilmiþtir.

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Birileri Cipsmi dedi Özellikle Flim izleyeceðim zaman 3 4 tane Büyük Cips paketi alýrým yanýndada 1 Lt Kola ama Kilom 63 Buda Ýþin garip tarafý
    Kazimiþi gzas vorert

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakýroðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Beni kötü örnek olarak görebilirsiniz. Sanýrým yapýlmamasý gereken ne varsa yapýyorum. Sebze yemeklerini sevmiyorum, dereotu vb. þeylerin koyulduðu yiyecekleri hiç yemem. Annemin onca ýsrarýna raðmen ýsýrgan salatasýnýn tadýna bile bakmadým. Vejeteryan deðilim ama pek et yiyemiyorum, en fazla 2 lokma. 1-2 köfteden fazlasý da bayar. Süt içmem için çok canýmýn çekmesi gerek. O da "ayda yýlda bir" þeklinde tabir ettiðimiz sýklýkta oluyor, en fazla 1 bardak içiyorum. Yoðurt yiyemiyorum. Ayraný da sadece baklava gibi þerbetli tatlýlarýn yanýnda içerim. O da nadir oluyor haliyle. 3-4 yýl öncesine kadar hiçbir deniz ürününü aðzýma sürmezdim. Þimdi arasýra yiyorum, hamsiyi sevmeye baþladým. Kýzartmaya bayýlýrým özellikle patates ve bol tuzlu Son zamanlarda azaltmýþ olsam da çok çikolata yiyorum. Cipsi, kola vb asitli içecekleri seviyorum. Bunlarýn evimize giriþi annem tarafýndan yasaklanmýþ olsa da hiç girmiyor desem yalan olur. Dýþarýda içecek olarak genellikle asitli þeyleri tercih ederim. Annemin "Sen yararlý birþey yeme zaten. Vitamin alýrým diye mi korkuyorsun?" demesinden de anlaþýlacaðý gibi kötü besleniyor(d)um. Özellikle son zamanlarda beslenme kampýnda gibiyim. Anne-babamýn pes etmesini bekliyorum

Vücut kitle indeksim: 19.28
    Konu A.Hilal Çakýroðlu tarafýndan (22.11.2007 Saat 19:53 ) deðiþtirilmiþtir.
    Fanatik Pacci

m@rdi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana

Paccimin aksine gayet saðlýklý besleniyorum

Karbonhidrat,protein,vitamin ne arasanýz menüde mevcut oluyor. Hatta bazen abartýp pilavla ekmek,makarna ile ekmek durumuna geçebiliyorum.Bir zamanlar hamsi sevmesemde artýk hamside dahil tüm balýklarý yiyorum.Asitli içecek yok,cips yok,su var ayran var Bulunduðum bölge itibariyle bol acý var,bol bol çikolata var. Bu kadar dikkatli,özenli,düzenli beslenmeye raðmen hala,kýyafetin dar gelmesi ne demek bilemiyorum Vücut indeksi 20 üzerine çýkýnca neler oluyor bilemiyorum...

Not:@blackseastrom, siz kilolular anlamazsýnýz aðýrlýðýn kýymetini,sizin de arkadaþlarýnýz þiddetli rüzgarlarda kolunuza girip"aman uçma,yudum reklamlarýnda seni oynatalým "vs. dediklerinde anlarsýnýz derdimizi ...
    TSira- Þükran
    "Ne mutlu "insaným" diyene. Ne mutlu "Türk'üm" diyene. Ne mutlu "bordooo" sesine "maviiii" diyerek karþýlýk verene."

Nereden
    Ýstanbul

sizin de arkadaþlarýnýz þiddetli rüzgarlarda kolunuza girip"aman uçma,yudum reklamlarýnda seni oynatalým "vs. dediklerinde anlarsýnýz derdimizi ...
    Bütün sýkýntý bu mu yani Böyle bi derdim olmasýný çok isterdim

Nereden
    Adana

Alýntý champions Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bütün sýkýntý bu mu yani Böyle bi derdim olmasýný çok isterdim

Bu iþin latifesi,daha ciddi sýkýntýlarda mevcut(tabi bana göre ciddi).Ýþin bir diðer vahim durumu yapý itibariyle yaþýný gösterememek.Bu çok hoþ gibi gelebilir.Ancak iþin içine "otorte kurmak,dikkate alýnmak girince" sýkýntý yaratabiliyor.
    TSira- Þükran
    "Ne mutlu "insaným" diyene. Ne mutlu "Türk'üm" diyene. Ne mutlu "bordooo" sesine "maviiii" diyerek karþýlýk verene."

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Pek dikkat çekmeyen bazý þeyler:

• Bir hamburger yediðimizde aldýðýmýz enerjiyi yakmak için tam 4 saat koþmamýz gerekir.Her yere asansörle çýkýlan,iki adýmlýk yola arabayla gidilen bir devirde bu ne kadar mümkün,malum.
    • Her gün bir kutu kola içen kiþi yýlda 6 kg alýr.
    • 2 saat televizyon seyrettiðimizde,ortalama 15 dakika yiyecek-içecek reklamý vs.görüyoruz.Bu da bilinçaltýmýzý olumsuz etkiliyor.
    • Anne ve baba normal kilolu ise çocuk %10 obez olur.Anne veya babadan biri kilolu ise bu oran %40'a çýkýyor.Eðer anne de baba da obezse çocuk %80 obez oluyor.
    • Sýk fakat az yemek yiyelim.Yemeði çok hýzlý yemeyelim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Birde Brokili denilen bir sebze varki faydalarýný saymaya kalksam sayfalar yetmez

Bilsemki hastalýðýmýn tek çaresi Brokili olacak yersem namerdim iðrenç birþey

Nereden
    Adana

Cipslerin zararlarý !!!

*Patates cipsi, yenildiði zaman diþlere yapýþabilen özellikte bir yiyecek olduðu diþ saðlýðý için zararlýdýr.

*Çikolata gibi yiyecekler aðýzda uzun süre kalmayýp tükürükle çabucak yýkanýrlar. Oysa ki patates cipsi, herhangi bir þeker kaynaðý için aðýzda beklemekte olan bakteriler için bir ziyafettir. Bu bakteriler þekeri besin olarak kullanýrlar ve bunun sonucunda da asit üretirler. Bu asit diþ minesine zarar veriri ve diþ çürümesine sebep olur.

*Patates cipsi, her kýzarmýþ yiyecek gibi kanserojen özelliðe sahiptir. Kýzartma iþlemi, yiyeceklerin çoðunda akrilamid (acrylamide) adý verilen ve kanserojen olan bir maddenin ortaya çýkmasýna veya artmasýna sebep olur. Bu yüzden bazý bilim insanlarý yiyecekleri piþirmenin en saðlýklý yolunun onlarý kaynatmak olduðunu söylüyorlar. Laboratuar hayvanlarý üzerinde yapýlan bir araþtýrmaya göre akrilamidin kanserle yakýndan ilgili olduðu ortaya konmuþ olsa da insanlarda bu maddenin ne kadarýnýn zararlý seviyede olduðu kesin olarak bilinmiyor. Bilindiði kadarýyla bir yiyeceði piþirme sýcaklýðý ne kadar artarsa, özellikle karbonhidrat açýsýndan zengin ya da patatesten yapýlan yiyeceklerin içindeki akrilamid miktarý da o kadar çok artýyor. Fakat protein açýsýndan zengin olan biftek ya da balýk gibi yiyeceklerde akrilamid miktarý patatesinkine oranla 10 ila 100 kat az olabiliyor. 20 dakika boyunca 100° C’de kaynattýðýmýzda, patatesteki akrilamid seviyesi deðiþmiyor. Fakat yaklaþýk 122° C’ye gelindiðinde, bu kimyasalýn miktarý dikkate deðer biçimde artýþ gösteriyor.( Akrilamidin, doðru yöntemlerle piþirilmeyen çoðu yiyecekte bulunma olasýlýðýnýn olduðunu, bunun sadece patatese özgü bir durum olmadýðýný unutmayýnýz.)
    TÜBÝTAK

FINDIÐIN YARARLARI !!!

Saymakla bitmez ki
    TSira- Þükran

Selman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý LazanisT Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Birde Brokili denilen bir sebze varki faydalarýný saymaya kalksam sayfalar yetmez

Bilsemki hastalýðýmýn tek çaresi Brokili olacak yersem namerdim iðrenç birþey
    Aynen Süleyman abi.

Acayip derecede yemek seçerim, sebze yemeklerini hiç sevmem.Zaten benim için; yemek=yaþamsal faaliyetimi sürdürmek.

Ýnsan yemek yerken üþenir mi hiç?Öyle 3 veya 2 öðünüm filan yok.Aklýma gelirse yerim birþeyler.Malesef sigara kullanýyorum ve bol miktarda su tüketiyorum.Her sigaradan sonra mutlaka bir bardak su içme alýþkanlýðým var.Günde 15 adet sigara içtiðimi varsayarsanýz su miktarýný hesap edin iþteAralarda içtiðim sularý hesaba katmýyorum..Bu alýþkanlýklarýmdan vazgeçmeden nasýl kilo alabilirim bir tavsiyesi olan var mý?Vücut kütle endeksim=19,10 civarý

Mustafa Önal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

Alýntý SelmaN Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aynen Süleyman abi.

Acayip derecede yemek seçerim, sebze yemeklerini hiç sevmem.Zaten benim için; yemek=yaþamsal faaliyetimi sürdürmek.

Ýnsan yemek yerken üþenir mi hiç?Öyle 3 veya 2 öðünüm filan yok.Aklýma gelirse yerim birþeyler.Malesef sigara kullanýyorum ve bol miktarda su tüketiyorum.Her sigaradan sonra mutlaka bir bardak su içme alýþkanlýðým var.Günde 15 adet sigara içtiðimi varsayarsanýz su miktarýný hesap edin iþteAralarda içtiðim sularý hesaba katmýyorum..Bu alýþkanlýklarýmdan vazgeçmeden nasýl kilo alabilirim bir tavsiyesi olan var mý?Vücut kütle endeksim=19,10 civarý
    sen bu þartlarda nasýl yaþadýðýný düþün bence selman bu senmisin ben seni hiç tanýmamýþým demek ki
    öldüðümde beni TRABZONA gömün . TRABZONLU doðmadýk öldüðümüzde TRABZONLU OLALIM.
    MARMARA ÜNÝ -TS KARADENÝZ FIRTINASI MARMARADA
    BARÇA ''mes que un club '' bir kulüpten daha fazlasý !

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

Standart Hukukun Açmazlarý -I

Bu köþeyi epey arkalara düþürmüþüz.

Bu gece epeydir düþünüp kafa patlattýðým, pek çok insanla tartýþtýðým bir konunun ilk basamaklarýný sizlerle paylaþacaðým. Kafa patlattýðým bu konu: "Hukukun Açmazlarý". Bana göre hukuk biliminin çok büyük açmazlarý var. Yani kendi içinde çok büyük tutarsýzlýklar mevcut. Bu gece bu tutarsýzlýklarýn ikisini gündeme getireceðim. Konu üzerinde yeteri kadar tartýþýldýktan sonra, aklýma gelen diðer açmazlarý da yazacaðým.

Ýlk olarak, her vatandaþýn (ki dolaylý olarak aslýnda her insanýn) bir devletin kanunlarýnýn tamamýný bilmesi gerektiðinden bahsetmek istiyorum. yani siz bir vatandaþ olarak, bu ülkenin bütün kanunlarýnýn tamamýný, maddesi maddesine bilmek zorundasýnýz. Çünkü herhangi bir suçla itham edildiðinizde

-"Suç olduðunu bilmiyordum."

demek asla bahane sayýlmýyor. Yani böyle bir savunma yaparsanýz, hâkim sizi dinlemez bile. Yani ben bir vatandaþ olarak, Türk Ceza Kanunu'nu, Borçlar Hukuku'nu, Medeni Kanun'u, Ýmar Kanunu'nu, Siyasi Partiler Yasasý'ný, YÖK yasasýný,..... yani bütün yasalarý, maddesi maddesine, fýkrasý fýkrasýna bilmek zorundayým. Çünkü bilmemekten dolayý baþýma bir iþ gelirse, hâkime

-"Suç olduðunu bilmiyordum."

diyemeyeceðim. Yani hakimlerin bile ezbere bilmedikleri kanunlarý benim bilmem gerekiyor.

O zaman

1-) Devlet bunlarý bana ne zaman öðretti ki, bilmemi bekliyor?

Bu bile baþlý baþýna bir açmazken, hemen ikinci soruyu patlatayým:

2-) Madem ki hukuka göre her vatandaþ bütün kanunlarý virgülüne kadar bilmek zorunda (ve dolayýsýyla biliyor); öyleyse avukatlýk müessesesine ne gerek var? Öyle deðil mi? Ben madem ki, bütün kanunlarý köküne kadar biliyorum; öyleyse kendimi müdafaa etmek için neden bir baþkasýna gerek duyayým ki? Baþka bir deyiþle, hukuk bana avukat hakký tanýyarak, aslýnda bütün kanunlarý bilemeyeceðimi kabûl etmiþ olmuyor mu?

Görüþlerinizi bekliyorum. Bilhassa hukuk tahsili yapmakta olanlar ve (sizi biraz kýzdýrmýþ olsam da ) avukatlar.

Lütfen iþi siyasete çekip de, beni bu konuya girdiðime piþman etmeyin. Eðer güzelce tartýþabilirsek, bu konuda daha çok ilginç fikirlerim var.

Erkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda
    Yaþ
    32

Hocam, her vatandasin kanunlari bilmesi zorunlu olmak yerine her vatandasin (yada ailece) bir avukati olmakk zorunlulugu daha mantik li degil mi?
    Saldýrýn Seferoðullarý
    Bordo Mavi . Net

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Cool

Hocam yazdýklarýnýzda hemfikiriz ama þu aralar tekrar düzenlenen bir "Kabahatlar Kanunu" þeklinde bir yasa var..

Bu kanun sayesinde bilinçsizce iþlenen bazý suçlardan biraz da safa yatarak kurtulunabilme ya da en azýndan bir erteleme kapabilme ihtimali olabiliyor

Aslýnda foruma üye bir hukukçu arkadaþýmýz olsaydý sizin bu gözlemlerinize daha teknik cevaplar verebilirdi tabii ki..
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Hocam, sorularýnýz gerçekten mantýklý. Ben hukuk okuyorum, bu konuyu araþtýracaðým. Yakýnda görüþlerimi yazarým.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Hocam teþekkürler.

Yorumum þöyle olacak;

Hukuk'ta bir bilim dalýdýr. Týpký bir týp, mühendislik ve diðerleri gibi. Bu bakýmdan tüm vatandaþlarýn yasalarýn tümüne vakýf olmasýný bence bekleyemeyiz. Kiþilerin sadece ilgili olduklarý alanýn doðurduðu hukuki yönleri bilmeleri kendileri açýsýndan yeterlidir. Zira; hukuk insanlarýn toplum içinde daha rahat ve özgür bir ortamda yaþamasýna olanak saðlar. Bunu bir bakýma devlet adýna denetler.

Zaten; hýrsýzlýk yapanlarýn, yaptýklarýnýn suç olduðunu bilmesine raðmen suç iþlemleri hukuku bilmediklerinden kaynaklanmýyor.

Bunun içindir ki; avukatlýk mesleði de doktorluk kadar önemlidir. (Belirteyim; doktorluk en önemli meslektir. )

Ek olarak; bir vatandaþýn Týp Bilmi'nin derinliklerini bilmesi imkansýz derecesinde zordur. Sadece "ilk yardým" bilgisini sonradan okuyarak elde edebilir. O yüzden mutlaka doktorlara ihtiyaç vardýr. Fakat hukuk tamamen sözele dayalý bir bilim olduðu için sanki herkes tarafýndan okunularak, öðrenilebilir gibi duruyor. Ama okuyarak hukuku çözümlemek ya da tam anlamýyla bilmekte yine epey zorluklar içerir. Sonuç; avukatlara ihtiyacýmýz var.
    “Her kim kendini kýymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Merhabalar;

“Hukukun çýkmazlarý” baþlýklý mesajý okuyunca, yýllardýr hukukçu olduðumu belirttiðim dost sohbetlerinde ortaya atýlan “ben herþeyi bilemem, o zaman nasýl hareket edeceðimi nereden bileyim” tartýþmalarý birkez daha gözümün önünden geçiverdi. Ömer Hayyam bir dörtlüðünde Tanrý’ya seslenirken “Beni özene bezene yaratan kim sen, ne yapacaðýmý da yazmýþsýn önceden, demek günah iþleten de sensin baba, nedir öyleyse o Cennet Cehennem” diye sitemle karýþýk bir soru somuþtu. Gerçekten durum böyle mi? Yani neleri yapýp neleri yapmayacaðýmýz belli, biz bunlardan habersisiz ve o yaptýrýmlar da neyin nesi mi gerçekten.

Durum “heþeyi bilip-bilmemek” konusunda düðümleniyor. Acaba bizler gerçekten hiçbir þeyi bilmeyenlerden miyiz? Bunu bir düþünmek lazým.

Hukukta herþeyi bilmek paradoksunun altýnda yatan en önemli püf noktasý, bu düþüncemizi teoriye dökerken mevcut durumumuzdan kendimizi soyutlayýp, bir anda farklý bir benlik üzerinden konuþmaya baþlamamýzdýr. Bu teori oluþurken, olayýn sbjesi konumundaki biz bir anda kendimizi “ormanda kurtlar tarafýndan büyütülmüþ Tarkan”, “Dünya’ya yeni gelmiþ E.T” kýlýðýna büründürüyoruz. Doðal olarak oluþturduðumuz dünyada kendimiziz daha baþtan hiçbir þeyi bilmeyen ama etrafý hareketlerini düzenleyen kurallarla çevrili bir halde buluyoruz. Peki gerçek benliðimiz bu durumda mý? Buna verilecek kesin cevap hayýr!

Doðduðumuz anda zihnimizin boþ bir levhadan ibaret halde olduðunu (çok derin bir felsefe tartýþmasýnda karþý çýkmayacaksanýz tabiki) biliyoruz. Bu levha bizi kanunlar önünde “sýnýrsýz sorumlu” baþka bir deyiþle fiilerimizin sorumluluklarýný üstlenecek yaþa yahut anlama kabiliyetine ulaþana dek sürekli þekilleniyor, ve bu þekillenme biz ölene kadar devam ediyor. Öðreniyoruz, deniyoruz, yanýlýyoruz, okuyoruz, gözlemliyoruz, anlýyoruz, anlatýyoruz. Dýþ dünyayý deðiþtiren her hareketimiz yahut dýþ dünyayý deðiþtiren baþka bir hareketten haberdar olarak bu levha sürekli yeni þekillerle bürünüyor. Nedir bu þekiller? Bu þekiller bizim her haretimizin hatta baþkalarýnýn her hareketinin sonuçlarýndan ibaret. Hýrsýzlýk yapýlmayacaðýný, birisine küfr edilmeyeceðini, birisinin malýna ve canýna zarar veremeyeceðimizi biraz daha spesifik olursak gözaltýndayken avukat isteyebileceðimizi, ev alacaksan tapu dairesinde iþlem yapacaðýmýzý, ev yapacaksan belediyeden izin alacaðýmýzý, fatura keserken vergi ödeyeceðimizi, polise her sorduðunda kimlik göstermek zorunda olmadýðýmýzý, mahkemesiz tutuklanamyacaðýmýzý, evlenmek için resmi bir iþlem yapmamýz gerektiðini, miras býrakmamýz gerektiðini, bir miras pay alabileceðimizi, evimizde aþýrý yüksek seste müzik dinleyemeyeceðimizi, okuma hakkýmýz olduðunu, yaþama hakkýmýz olduðunu, iþkence görmeme hakkýmýz olduðunu, bir idari kurumdan cevap isterken dilekçe vermemiz gerektiðini, borç verirken bunu yazýlý olarak kaðýt altýna almamýz gerektiðini ve bunun gibi burada saymaya gerek olmayan milyonlarca þeyi biliyoruz iþin ilginç yaný bunlarýn hepsini de yaþarken yapýyoruz. Aslýnda bilmediðimizi söylediðimiz çoðu þeyi yaþamýmýzýn bir parçasý olarak yapýyoruz. Týpký nefes alýp vermek gibi. Bunun aksini söylemek imkansýz çünkü kanunlar mevcut toplumsal iliþkilerimizin birer yansýmasýndan ibaret.

Ýþi biraz daha karýþýk hale getirelim. Arkadaþlar örnekler verirken hep Türkiye’den bahsetmiþler. Peki biz ayný zamadan AÝHS ve BM sözleþmesi sayesinde uluslararasý hukukun bir parçasýyýz, bizimle iliþki kuran yabancýlarla iligli olarak yabancýlar hukukunun bir subjesiyiz. Bir yabancý kadýnla evlenince boþandýðýmýzda çocuðu alýp kaçmanýn yanlýþ olduðunu biliyoruz, bir ülkede bir davanýn konusu olunca bunun Türkiye’yi ilgilendirdiðini biliyoruz. Aslýnda bilmediklerini iddia edenler, mevcut suje konumunda bulunduklarý devase uluslararasý hukuku görünce herhalde þaþkýnlýkltan küçük dillerini yutarlar.
    Bizim kendimizi bilmiyor sanmamýzýn en önemli nedeni ne? Sorunun cevabý iki basamaktan oluþuyor bunlardan bir tanesi uzmanlýk diðer yeni bir iliþki ile yüzleþmek. Yeni bir iliþki yüzleþmek aslýnda bilmemeye yaklaþýlan en yakýn durum. Yeni bir harekette bulunmak istiyorsunuz fakat bunun sonuçlarýndan habersizsiniz. Ýþte bu durumda sorunun ikinci cevabý yani uzmanlýk devreye giriyor. Her insan gibi yeni bir iliþkiye girdiðimizde bu konu hakkýnda baþta bahsettiðimiz levhada “birisine danýþmak” oku dýþýnda baþka bir iþaret yok. Bu durumda ne yapýyoruz. Birisine danýþýyoruz. Bir þirket kuracaðýmýzý düþünelim, bu konuda ne yapýyoruz ya çok iyi bir ticaret ababý olarak gördüðümüz Bakkal Mehmet Abi’ye adi þirketini nasýl kuruduðunu sorup ondan bilgi alýyoruz, yahut gerçeken iþin uzmaný olarak gördüðümüz bir ticaret hukuku avukatýna baþvuruyoruz. Burada þaþýlacak birþey yok. Bu bizim öðrenme ve geliþme yöntemimiz. Ýnsanlýk milyonlarca yýldýr bu þekilde ilerliyor. Hasta olunca doktora gidiyoruz, ev yapacaðýmýz zaman mimara, elektrik tesisatý bozulunca elektrikçiye. Burada uzmanlýðýn sýnýrý biraz kayabiliyor. Hasta olunca komuþunun tavsiye ettiði ilaçlara, ev yapacaðýmýz zaman Hasan Usta’ya, elektrik bozulunca apartman kapýcýsýna da gidebiliriz. Bunu siz belirliyorsunuz. Bunlarýn hepsi size belirli bir sonuç çýkarýyor ve bu sonuç sizi ilgilendiriyor. Daha önce karþýlaþmadýðýmýz hukuki bir problemde avukata gitmemiz ise mecburi. Bunun iki nedeni var, çünkü hukuk alanýnda harektleriyle sonuç doðurabilme yeteneðine sadece avukatlar sahip. Burada bahsettiðim þey belirli birþey yapmak deðil belirli bir þeyi yapabilme yeteneðidir. Yani hastalanýnca doktor yerine Ayþe Teyze’ye gitseniz bu saðlýðýnýz konusunda doðru yanlýþ birþeyleri deðiþtirebilir, kapýcýnýz elektiriði onarýrken ya evi yakar yada hiçbir problem olmadan sizi aydýnlýða kavuþturabilir. Ama Bakkal Mehmey Abi siz þirket kurarken oluþacak hukuki alana müdahele edemez, hukuk alaný bunu engeller. Bunu neden yapar? Çünkü yukarýda saydýðýmýz birçok örnek bizzat kendinizle ilgilidir. Dýþarýya etkileri oldukça kýsýtlýdýr. Lakin en ufak bir hukuki alan bile bir iliþkinin dolayýsýyla iki tarafýn rol aldýðý bir yerdir. Birþeyi bilmemeyi biz hukukçularýn mazaret olarak kabul etmemesi de iþte bu yüzdendir. Çünkü sizin bilmemenize sýðýnýrak, iliþkinin diðer tarafýný bildiði þeylerden ötürü zor durumda býrakamayýz.Burada karþýnýzda bir kiþi bulunmazsa bile en azýndan kamu bulunur. Hem sizin hem de iliþkinin diðer tarafýný korumak için uzmanlýðý teþhislenmiþ birilerinin yani avukatlarýn bu alana müdahele etme yeteneði bulunur.

Kýsacasý bu pardoks daha baþta “hiçbir þey bilmiyoruz”dan hareket ettiði için yanlýþtýr. Burada biz “hiçbir þeyi bilmiyoruz demiyoruz” bu “þeyleri bilmenin zorunluluðundan bahsediyoruz” savunmasý ise farklý bir hatalý düþünceden kaynaklanýr. Bu þeyleri bilmeniz bir zorunluluk deðil yaþadýðýnýz hayat sürecinin bir sonucudur. Hiçbir þeyi bilmeyen birisi, zaten toplumsal bir iliþkide bulunmadýðý için; kamunun hiçbir þeyi bilmeyenleri koruma görevinden yarar elde etmek dýþýnda baþka bir hukuk alanýnýn sujesi olamaz.

Burada ufakça Türkiye’deki yanlýþ bir uygulamaya da deðinmek istiyorum. Biz avukatlarý sadece davalarda çalýþan insanlar olarak görüyoruz. Oysa avukatlar sizin hareketlerinizin hukuksal alanýný size açýklayacak insanlardýr. Bu neden dýþ dünyayý deðiþtiren bir iliþkinizde avukatýnýzdan yardým almak can alýcý noktadýr. Bir dava için 3-4 milyar lira vereceðinize bu parayý senelik bir avukata vererek onun her an size yardým etmesini, böylece hukukun kötü yüzünden korunmayý saðlayabilirsiniz. Kýsacasý bir avukata abone olun.

Sanýrým biraz açýklayacý olabildim, eðer konu ile spesifik olarak daha dar alan sorularý gelirse elimden geldiðince açýklama ekleyebilirim.

Saðlýcakla.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

Sayýn dsavas;

Çok detaylý ve doyurucu mesajýnýz zevkle okudum. Harcadýðýnýz emeðe teþekkür ederim. Sizinle bu köþede bayaðý tartýþacaðýz anlaþýlan.

Demiþsiniz ki (Bundan sonra maviler size ait):

Ýþte bu durumda sorunun ikinci cevabý yani uzmanlýk devreye giriyor. Her insan gibi yeni bir iliþkiye girdiðimizde bu konu hakkýnda baþta bahsettiðimiz levhada “birisine danýþmak” oku dýþýnda baþka bir iþaret yok. Bu durumda ne yapýyoruz. Birisine danýþýyoruz.

Ýþte ben de bunu anlatmak istiyordum. Hukuk alanýnda, birisine niye danýþýyorsunuz ki? Siz bütün kanunlarý zaten biliyorsunuz. Ya da hukuk sizi "biliyor" kabul ediyor.

Ýnsanlýk milyonlarca yýldýr bu þekilde ilerliyor. Hasta olunca doktora gidiyoruz, ev yapacaðýmýz zaman mimara, elektrik tesisatý bozulunca elektrikçiye.

Hukuk bana "Bilmiyorsan, gel öðreteyim" demiyor ki... "Biliyorsun" diyor. Ya da "Bilmek zorundasýn.".

Daha önce karþýlaþmadýðýmýz hukuki bir problemde avukata gitmemiz ise mecburi.

Neden? Ben herhangi bir duruþmada, hakime

-"Böyle bir durumla hiç karþýlaþmamýþtým; dolayýsýyla suç olduðunu da bilmiyordum."

desem; bana

-"Hiç avukata sormak aklýna gelmedi mi?"

þeklinde mi cevap verecektir, yoksa baþka bir þekilde mi?

Kýsacasý bu pardoks daha baþta “hiçbir þey bilmiyoruz”dan hareket ettiði için yanlýþtýr. Burada biz “hiçbir þeyi bilmiyoruz demiyoruz” bu “þeyleri bilmenin zorunluluðundan bahsediyoruz” savunmasý ise farklý bir hatalý düþünceden kaynaklanýr. Bu þeyleri bilmeniz bir zorunluluk deðil yaþadýðýnýz hayat sürecinin bir sonucudur. Hiçbir þeyi bilmeyen birisi, zaten toplumsal bir iliþkide bulunmadýðý için; kamunun hiçbir þeyi bilmeyenleri koruma görevinden yarar elde etmek dýþýnda baþka bir hukuk alanýnýn sujesi olamaz.

Burada yapacaðým savunmayý önceden sezmiþ, ve cevaplamýþsýnýz. Ben "Hiç birþey bilmiyoruz." demiyorum. "Bizden bütün hukuku ezbere bilmemiz bekleniyor" diyorum. Bu þeyleri bilmem, yaþadýðým hayat sürecinin bir sonucu nasýl olabilir, anlayamýyorum.
    Hoþ bir örnek deðil ama, þimdilik aklýma bu geldi: Hayatý boyunca köyde yaþamýþ, okuma yazmasý olmayan ama cezai ehliyete sahip bir köylünün þehre gelir gelmez, yaya geçidinde kýrmýzý yanarken durmasý gerektiðini bilmesini nasýl bekleyebiliriz?

Oysa avukatlar sizin hareketlerinizin hukuksal alanýný size açýklayacak insanlardýr.

Niye açýklýyorlar? Ben benim hareketlerimin hukuksal alanýný zaten bilmek zorunda (ve hukuk karþýsýnda biliyor durumda) deðil miyim?

Selamlar.

Nereden
    Adana

Standart Heyy gençlik nereye ?

Gençlik nereye gidiyor??

Hepimiz genciz,(gençtik ) Hepimiz biliriz ki kanýmýz delidir,duramaz yerinde.Hepimiz biliriz ki gerçeklerle yüzleþmeden son hovardalýk günlerimizdir gençliðimiz Düþe kalka öðreniriz ayakta durmayý,bazen kendimizi bazen de yakýnlarýmýzý inciterek.Peki genç olmak her þeyi affettirir mi ?

Baþýna buyruk,saygýsýz,anlayýþsýz,”ben merkezli” yaþamlarla nereye gidiliyor?

Ýnternet sitelerinde öðretmenlerin kontrollerinin kaybettikleri anlarýn görüntüleri dolanýp duruyor, her gün bir okulda çýkan olaya dair haber çýkýyor karþýmýza. Kimisi sýnýfta alem yaparken kimisi de talan ediyor sýnýfý.Bunlarý yapanlar bizlerden ,belki kardeþimiz belki komþumuz,belki de biziz.

Neden bu kadar öfke doluyuz ? Neden hep anlaþýlmak istiyoruz da anlamak için çaba sarfetmiyoruz? Yanlýþý toplum olarak nerde yapýyoruz?Toplumumuzda eðitimli insan sayýsý arttýkça þiddetin artmasýnýn bir baðlantýsý var mý ? Yaþam standartlarý iyileþtikçe doyumsuzluðumuzun artmasý mý bizleri bozan ? Eskiden parasýz (yada teknolojisiz) ama daha mý mutluyduk ?

Tüm sorularýn cevabý kýsaca “özenti yaþamlar” mý ?

Þu sýralar beynimi kurcalayan birkaç soruyu paylaþmak istedim .
    Konu m@rdi tarafýndan (18.12.2007 Saat 21:20 ) deðiþtirilmiþtir.
    TSira- Þükran

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Cyzio Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    2-) Madem ki hukuka göre her vatandaþ bütün kanunlarý virgülüne kadar bilmek zorunda (ve dolayýsýyla biliyor); öyleyse avukatlýk müessesesine ne gerek var? Öyle deðil mi? Ben madem ki, bütün kanunlarý köküne kadar biliyorum; öyleyse kendimi müdafaa etmek için neden bir baþkasýna gerek duyayým ki? Baþka bir deyiþle, hukuk bana avukat hakký tanýyarak, aslýnda bütün kanunlarý bilemeyeceðimi kabûl etmiþ olmuyor mu?
    Biraz Kaya abinin gittiði yerden gideceðim. Hukuk bir bilim ve bilimsel ifadelerin herkes tarafýndan, tam anlamýyla anlaþýlmasý çok zor. Bir kiþi, onun kanunda suç olduðunu bildiði halde suç iþleyebilir(kasten ya da taksir). Ama mahkemede kendini hukuk dilinde ifade edemez, savunamaz. Avukatlar, mahkeme ile birey arasýnda bir nevi köprü görevi görür.

Kanun bize neyin suç olduðunu(veya olmadýðýný) ve bu suçun cezasýný gösterir. Bilerek ya da bilmeyerek bu suçu iþlediðimizde, ne yapmamýz gerektiðini, kendimizi nasýl savunmamýz gerektiðini göstermez. Bunu yapacak olan avukatlardýr. Doktor örneðindeki gibi. Biz hasta oluyoruz, hasta olduðumuzu biliyoruz ama yine de tedavisi için doktora gitmek zorundayýz.

Diyelim ki, ben arabamla bir insana çarptým ve ölmesine sebep oldum. Adam öldürmenin suç olduðunu bilmiyor muyum, biliyorum. Ama olay oldu ve adam öldü. Kanunlara göre de bunun cezasý var. Ýþte bu noktada, hukuk ilmi ve bu ilmi öðrenmiþ kiþiler, avukatlar devreye giriyor. Avukat, olayý çözümlüyor, benim haklý olabileceðim noktalarý çýkartýyor ve beni savunuyor. Ýþte bu iþi sýradan bir insan yapamaz. Bu iþi yapmak için hukuk ilmi þart. Yani avukatlar þart.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Standart Fast food kültürü Türkiyede diyabet sýklýðýný katladý

Alýntý Süleyman Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    @Cyzio ve m@rdi,ben teþekkür ederim.

Efendim,ben de ortaya bir konu atmak istiyorum.

Ýnsanoðlunun hayatýnýn devamý için beslenme çok önemli.Peki ama kaçýmýz saðlýklý besleniyoruz?Yediklerimize dikkat ediyor muyuz???Büyüklerimizden hep duymuþuzdur;ekmeðin karneyle alýndýðý,þekerin bulunamadýðý günleri...O zamanlar sorun açlýktý,þu an ise sorun obezite.Maalesef ki Türk halký gittikçe obezleþiyor...

Yaklaþýk 4 haftadýr çocuk hastalarý kliniðinde staj alýyorum.Polikliniðe gelen 10 çocuktan en az 2-3'ü obez...Bu çocuklarýn 5 yaþýnda olduðunu düþünürsek;bu arkadaþlarýn yaklaþýk 35 yaþlarýnda kalp krizi geçirme ihtimali çok yüksek.Ve ne yazýk ki genç yaþlarda geçirilen kalp krizleri çok ama çok tehlikeli...

Þu formüle göre kendinizi test edebilirsiniz:

Vücut kitle indeksi=Aðýrlýk(kg)/Boyun Karesi(metre)

20'den düþük: Düþük kilolu
    20-25.9 arasýormal kilolu
    26-29.9 arasý :Kilolu
    30'dan yüksek:Obez (aþýrý kilolu)

Sizlere sorum;kendimize,çocuklarýmýza dikkat ediyor muyuz?
    Fast food kültürü Türkiyede diyabet sýklýðýný katladý

Selçuk Üniversitesi Meram Týp Fakültesi Ýç Hastalýklarý ve Nefroloji Ana Bilim Dalý Öðretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, Türkiye’de 1980’li yýllarda toplam nüfus içinde yüzde 2,5 olan diyabetlilerin oranýnýn bugün yüzde 7’ye çýktýðýný, bunun en büyük suçlusunun ise fast food kültürü olduðunu söyledi.

Türk, okul çaðýndaki çocuklarda ’’fast food’’ tarzýnda beslenmenin obeziteye (þiþmanlýða) zemin hazýrladýðýný, obez olan çocuklarýn da hayatlarýnýn ileri dönemlerinde diyabet ve hipertansiyon gibi hastalýklara yakalanma riski taþýdýðýný belirtti.

Bir öðünlük fast food türü yiyeceðin içerdiði tuz miktarýnýn, yetiþkinler için tavsiye edilen günlük tuz miktarýnýn 2 katýna kadar çýkabildiðini belirten Türk, yetiþkinlerin günde 6 gramdan, 6 yaþýndan küçüklerin ise 3 gramdan fazla tuz almasýnýn saðlýk açýsýndan risk oluþturduðunu belirtti.

Fast food kültürünün yaygýnlaþmasýnýn ise Türk toplumda diyabeti artýran en önemli etkilerden biri olduðunu ifade eden Türk, "Diyabet yaklaþýk 20 yýlda 3 kat artmýþ oldu. En büyük suçlusu ise fast food kültürünün yaygýnlaþmasý. Kýzartmada 3 defadan fazla kullanýlan yað kanserojen etki yapýyor. Bu tür firmalarýn en çok bilinenleri bile ayný yað ile yüzlerce defa kýzartma yapýyor" dedi.

Türk, gün aþýrý yapýlacak yüzme sporu ve 45 dakika hýzlý tempoda yürüyüþün obezite ve diyabetle mücadelede büyük yarar saðladýðýný sözlerine ekledi.

-----------------------------

Diyabetes Mellitus(Þeker hastalýðý) ile ilgili birkaç bir þey de ben yazayým.

Dünyada,her 24 saat;
    • 3600 yeni DM vakasý saptanýr.
    • 580 kiþi diabete baðlý komplikasyonlardan hayatýný kaybeder.
    • 225 kiþiye diyabete baðlý amputasyon (ayaðýn kesilmesi) yapýlýr.
    • 120 kiþi DM'e baðlý son dönem böbrek yetmezliðine girer.
    • 55 kiþi DM'e baðlý kör olur.

40 yaþýndan önce DM tanýsý konulan erkeklerde 12 yýl,kadýnlarda 19 yýl ömür kýsalmaktadýr.

2000 yýlýnda doðan,erkek bebeklerin %33'ünde,kýz bebeklerin %39'unda DM geliþmesi beklenmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)