Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dini Sorular / Bilgiler

kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Standart Dini Sorular / Bilgiler

Öncelikle hayirli Sahurlar usaklar,

eger böyle bir konu vardiysa özür dilerim, arastirmadim acikcasi. Yoktuysa baslayalim artik. Benim iki sorum olacak.

1- Erkege altin haram midir? Nisan yüzügü yaklasik 3 gram altin. Takmak caizmidir?

Bir kac kisiye sordum, kimisi kesinlikle haram dedi. Kimisi gösteris olmadigi icin haram degil dedi. Kimiside o kadar az miktar ve nisan gibi dini acidan güzel sebebi varsa sünnet bile dediler. Evet cevaplayabilen varsa bi zahmet.

2- Biz Avrupada yasiyoruz. Yazin izine gidince seferi namazi kilabilirmiyiz?

Eger evetse bu nasil kiliniyor. Kimileri 3 gün sadece namazlarin farzlarini iki rekat kilacaksin diyor. Kimileri 15 gün diyor. Kimileri orasi senin Vatanin, seferi namazi kilmana gerek yok diyor.

Allah razi olsun simdiden.
    Ben Asyada büyüyen, Avrupaya yürüyen TÜRKÜM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TÜRKÜM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TÜRKÜM. Ben OSMANLININ torunuyum - TÜRKÜM.

Vegas
    Ziyaretçi

Ilk soruna cevap verebilirim ancak ikincisi hakkinda bilgim yok. Benim ogrendigim su sekildeydi, erkeklerin dunyada altin kullanmasi, ahirette altin degerinde seylerden mahrum olmasina yol actigi seklinde. Yani altin bu dunyadaki en degerli maden oluyor, ahirette ise cennet-cehennem var ve degerli olani cennet oluyor.

Liseye falan giderken tartismalarda bu dusuncemi bazen anlatmakta zorluk cekerdim karsimdaki insanlara. Simdi internetten de bir arastirma yaptim, konuyla ilgili Peygamberimiz'inde hadisleri var erkeklerin altin kullanmamasi yonunde.

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1543
    http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...6&Categoryid=7
    http://www.biriz.biz/merak/mrk4.htm
    http://www.sevgipinari.net/v2/Forum/...TID=34208&PN=1

http://www.hayrettinkaraman.net/sc/00169.htm (burda nisan yuzugu kullanilabilir demis bu adam, ama bunu dikkate almamani oneririm)

Yavuz Hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Alıntı kelkitli29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayirli Sahurlar usaklar,

eger böyle bir konu vardiysa özür dilerim, arastirmadim acikcasi. Yoktuysa baslayalim artik. Benim iki sorum olacak.

1- Erkege altin haram midir? Nisan yüzügü yaklasik 3 gram altin. Takmak caizmidir?

Bir kac kisiye sordum, kimisi kesinlikle haram dedi. Kimisi gösteris olmadigi icin haram degil dedi. Kimiside o kadar az miktar ve nisan gibi dini acidan güzel sebebi varsa sünnet bile dediler. Evet cevaplayabilen varsa bi zahmet.

2- Biz Avrupada yasiyoruz. Yazin izine gidince seferi namazi kilabilirmiyiz?

Eger evetse bu nasil kiliniyor. Kimileri 3 gün sadece namazlarin farzlarini iki rekat kilacaksin diyor. Kimileri 15 gün diyor. Kimileri orasi senin Vatanin, seferi namazi kilmana gerek yok diyor.

Allah razi olsun simdiden.
    bu soruyu bende daha once bi arkadasima sormustum altin kadinlik hormonu salgilanmasina neden oluyormus bunun icin erkegin takmasi harammis diye cevap aldim
    ...olay sonzuza dek yaşamak değil,esas olay hayatla barışık olmak...

a d bacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

bir hatamdan dolayı tekrar çıktıgı için sildim
    Konu a d bacan tarafından (27.09.2007 Saat 09:01 ) değiştirilmiştir.
    "Bir ülkede küçük adamların gölgesi uzuyorsa;
    O ülkede güneş batıyor demektir."

Nereden
    Hatay

akadaşım elimden geldigince izah edeyim
    1. sorun cvabı:altın takmak erkege dinimizce haramdır bunun az yada çok olması fark etmez(çogu haram olanın azıda haramdır kuralı gereği)
    fakat şöylede bir şey var şayet takılan (zinet)ikişeyden oluşuyorsa yani altın ve gümüş bir yüzükte toplanmışsa hangisi çok ise ona göre hükm edilir :çogunluk altın ise(3gr)azınlıkta gümüş ise (2gr)o yüzük altın yüzük sayılır ve haramdır
    bunun tam tersi olursa gümüş yüzük saylır kullnmasına caiz olur diyenler olmuştur..yani ihtilaflı
    ihtilaflı şeylerdende uzak durulması en evla olanıdır...

yani net olarak altın takı erkege haramdır
    bilimsel olarakta altının erkege zarar verdiği günümüzce tesbit edilmiştir(dinimizin emrettigi her şeyde oldugu gibi)
    bunda işallah faydalı olabilmişimdir.

2. soru:öncelikle seferiden bahs edersek konu anlaşılmaya daha yakın olur
    kişi sefere kendi memleketinden 90km lik yolu aşacak niyetiyle yola çıktıysa (uçak gemi taksi vs fark etmez ölçü 90km dir)kendi beldesinden çıktıgı an itibarı ile seferidir yani almanyadan türkiyeye yola çıkmaya niyet etse(90km fazla)kendi baglı bulundugu beldeden çıktıgı an(doksan km geçmeye niyet etmiş ama daha 20.km olabilir. seferi sayılır yeterki bulundugu beldeyi aşsın)taki varacagı yere kadar seferidir..

şimdi vardıgı yer ile alakalı kısım:gittigi yer :
    1:baba ocagı ise her ne şartta olursa olsun oraya vadıgı an seferilikten çıkar mukim sayılır(mukim) seferilik halinin tam zıttıdır)

2:varacagı yer baba ocagının haricinde bir yerse: şayet 15 günden az kalacaksa o beldede seferiligi devam eder 15 günden fazla kalacaksa o beldede mukim sayılır taki yola çıkana kadar yola çıktıgında seferilik hali tekrar başlar...

şimdi baba ocagını tarif edelim:içinde kalabilecek kadar bir evi varsa orası baba ocagı sayılır

{Kimileri orasi senin Vatanin, seferi namazi kilmana gerek yok diyor. }sorusuna gelince:

senin almanyada yaşadıgın yer senin vatanıikami ndir
    türkiyedeki baba ocagında vatanı asli ndir her ikiside senin vatanı sayılır. bu durumda seferi sayılmazsın(eger baba ocagın ise)

seferilikte dogan kolaylıklara gelince:
    1:sadece farz namazları akşam namazı hariç 2 rekat olarak kılınır akşam namazı aynı şekilde 3 rekat olarak kılınır
    2:ramazanda iseniz orucu seferi halinde tutmayıp daha sonraya tehir edebilirsinzl oruc tutmanda zorluk yoksa tutabilirsin.

fakat namaz bunun gibi deyil yani istersen 2 rekat istersen 4 rakat kılabilirsin deyil çünki:namazın 2 rekata indirilmesi ALLAH cc bizlere bir ikramıdır ALLAH cc ikramını geri çevirmek hiç hoş olmasa gerektir...

elimden geldigince anlatmaya çalıştım anlaşılmayan konuları tekrar tekrar anlatmaya çalışırım ALLAHcc senden razı olsun inşallah sordugun sorulara cevap bulmuşsundur
    ALLAHA EMANET OL. KARDEŞİM
    Konu a d bacan tarafından (28.09.2007 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Güzel bir başlık olduğunda hemfikir olacağımıza eminim fakat bu sorulara kesin cevap verecek biri olmadığı sürece bu başlık sağlıklı olmaz.Aksi takdirde tartışma gerektirmeyen en hassas konuda tartışmaya mekan hazırlamış oluruz.
    Ben bilgilerime dayanarak altın kaç gr olursa olsun erkeğe haramdır derim ama bir başkası bunu tezata düşürecek bilgi sunabilir ve dolayısıyla akıllarda daha çok soru işareti bırakabilir,hatta vebaline girebiliriz.
    İlahiyatçılar bile bu konularda çatıştırken bizim ortak bir karar almamız zor olur gibi geliyor bana.Yinede karar sizin arkadaşlar.
    T R A B Z O N S P O R

Nereden
    Almanya

Mesela ben Izmire Dayimin yanina gidiyorum. 15 günden az kalacagim. Kaldigim süre diyelim 13 gün. 13 gün seferi namazimi kiliyorum? Ayrica farzlari kisaltiyorum, sünnetler, son sünnetler ve vitr-i vacib ayni kaliyor öylemi?

Altin sorumada Beyaz Altin, Sari Altin farketmiyor degilmi. En iyisi bu yüzügü takmayip saklamak. Bunda bir kusur yok diye biliyorum.

Tesekkürler
    Ben Asyada büyüyen, Avrupaya yürüyen TÜRKÜM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TÜRKÜM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TÜRKÜM. Ben OSMANLININ torunuyum - TÜRKÜM.

Nereden
    Hatay

Alıntı kelkitli29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela ben Izmire Dayimin yanina gidiyorum. 15 günden az kalacagim. Kaldigim süre diyelim 13 gün. 13 gün seferi namazimi kiliyorum? Ayrica farzlari kisaltiyorum, sünnetler, son sünnetler ve vitr-i vacib ayni kaliyor öylemi?

Altin sorumada Beyaz Altin, Sari Altin farketmiyor degilmi. En iyisi bu yüzügü takmayip saklamak. Bunda bir kusur yok diye biliyorum.

Tesekkürler
    aynen sadece öncede belirttim akşam namazı 3 rekat olarak kılınıyor.

altını bulundurmakta ir sakınca yok
    erkege altın takmak haramdır bulundurmak haram degildir yani bunda bir kusur yok seninde belirttigin gibi ALLAH sendende razı olsun.

Nereden
    Almanya

Tesekkür ederim abi. Güvenilir cevaplar aldim. Zaten bende arastiriyorum fakat asil maksadim hem tekrar tekrar tazelemek hemde belki forumdada bazi kisilere faydali olur bu bilgiler.

Birde su sorum olacak abi.

Kacirdigim namazlari en gec bir gün sonra kazasini kiliyorum. Fakat söyle bir seyler konusuluyor. Sabah ve Ikindi namazlarindan sonra Kaza kilinmaz deniyor.
    Yatsi namazini kilamayinca 4 rekat farzini kaza ediyoruz ve Vitr-i Vacibide kaza ediyoruz degilmi normal 3 rekat?

Nereden
    Almanya

Alıntı mehdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir başlık olduğunda hemfikir olacağımıza eminim fakat bu sorulara kesin cevap verecek biri olmadığı sürece bu başlık sağlıklı olmaz.Aksi takdirde tartışma gerektirmeyen en hassas konuda tartışmaya mekan hazırlamış oluruz.
    Ben bilgilerime dayanarak altın kaç gr olursa olsun erkeğe haramdır derim ama bir başkası bunu tezata düşürecek bilgi sunabilir ve dolayısıyla akıllarda daha çok soru işareti bırakabilir,hatta vebaline girebiliriz.
    İlahiyatçılar bile bu konularda çatıştırken bizim ortak bir karar almamız zor olur gibi geliyor bana.Yinede karar sizin arkadaşlar.
    Mehdi kardes bende düsündüm bunu fakat sonra söyle dedim kendi kendime. zaten her baslikta birbirimizi yiyoruz, bari bu basligin zarardan cok faydasi olur. Iki kelime ögrensek faydasi olur bize. Forum havasi biraz yumusar belki .

Nereden
    Hatay

çok isabetli düşüncelerin var.inşallah fayda saglanır böyle bir başlıkta aslında bir eksiklikti bilmediklerimizi ögrenmek için çok hoş oldu
    allah tüm ibadetlerimizi kabul etsin.
    sabah ve ikindi namazlarından sonra nafile namaz kılınmaz yani farz namazlar kılınır bunun haricinde nafile dedigimiz diyer namazlar kılınmaz evet bize farzıyyeti kaç rekatsa o kadar rekat olarak kılıyoruz.

birde farzın kazası :farz
    vacibin kazası :vacib
    sünnetin kazasıda: sünnettir.
    eger vaktin olursa sünnetleride kaza edebilirsin yani.

ALLAHcc yar ve yardımcın olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Farz namazlar bütün müslümanların kesinlikle yapmak zorunda olduğu ibadetlerdir. Bu yüzden çok zorunlu durumlarda sünnetler terk edilebilir ancak farz namazları terk edilemez.

Yolculuğunuz 90 kmden fazla ise ve gideceğiniz yerde 15 günden az kalacaksanız seferi sayılırsınız farz namazlarını 2 rekat olarak kılarsınız. sünnetlerde böyle bir uygulama yoktur. Yalnız ikindi namazının ilk sünneti ile yatsı namazının son sünneti sünneti gayrı müekked ( peygamberimizin acil durumlarda terk ettiği) oldukları için zorunlu durumlarda kılınmayabilirler.

Altın konusunda kesin bir mutabakat yoktur. Ama genel olarak bayanların kullandığı takı çeşidi olduğundan harama yakın kabul edilmiştir. Yalnız altın kaplama takılar bu kapsam dışındadır.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Nereden
    Hatay

Alıntı blackseastorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farz namazlar bütün müslümanların kesinlikle yapmak zorunda olduğu ibadetlerdir. Bu yüzden çok zorunlu durumlarda sünnetler terk edilebilir ancak farz namazları terk edilemez.

Yolculuğunuz 90 kmden fazla ise ve gideceğiniz yerde 15 günden az kalacaksanız seferi sayılırsınız farz namazlarını 2 rekat olarak kılarsınız. sünnetlerde böyle bir uygulama yoktur. Yalnız ikindi namazının ilk sünneti ile yatsı namazının son sünneti sünneti gayrı müekked ( peygamberimizin acil durumlarda terk ettiği) oldukları için zorunlu durumlarda kılınmayabilirler.

Altın konusunda kesin bir mutabakat yoktur. Ama genel olarak bayanların kullandığı takı çeşidi olduğundan harama yakın kabul edilmiştir. Yalnız altın kaplama takılar bu kapsam dışındadır.
    kardeşim ALLAH CC razı olsun ben sehven 100km olarak yazmışım 90km olarak düzelttim.

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

karde$im, Altin Yüzük Takmak Haram'dir...tüm Fikih Alimleri bunu belirtmi$lerdir...

sen Ni$an yüzügünü gümü$den al, hem Haram i$lememi$ olursun hemdeGümü$ Yüzük takmak Efendimiz sav.'in Sünneti'dir...yani her taktigin an icin sevap alirsin...

muhabbetle...
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

başlık doğru kullanıldığında faydalı olabilir... doğru kullanabilmek için kişisel yorumlardan uzak kalmak, muhakkak ve muhakkak kaynak göstermek (tabi takvim yaprağı falan değil) gerekiyor sanırım...

bunun yanında burada bir şeyler yazarken aramızda inançsız veya başka dine mensup kardeşlerimizin de bulunabileceğini aklımızdan hiç bir zaman çıkarmamamız gerekiyor...

düşünceli ve hoşgörülü olduğumuz sürece istifade edebiliriz bu başlıktan ve her başlıktan... sevgilerimle...
    "7 tepeli şehir... bekle... son tepene de dikeceğiz bayrağımızı..."

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

benimde bildiğim erkeklerin altın takması ve ipek kumaştan elise giymesi haram
    Konu macka61 tarafından (27.09.2007 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

benimde bildiğim erkeklerin altın takması ve ipek kumaştan elbise giymesi haram

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)