Hesaplipazar
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rugby

 1. #1
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart Rugby

  RUGBY HAKKINDA
  Rugby, 1823'te Ingiltere'de Rugby Kenti'nin ayni isimli okulunda dogmustur. Okulda ögrenci olan William Webb Ellis'in futbol oynarken topu eline alip sayi yapmasi ve diger oyuncularin da bu oyun seklini benimsemesiyle, Rugby'nin tüm dünyayi saran macerasi baslar.
  Ilerleyen yillarda Rugby o kadar popüler hale gelirki 20 yil içinde Kuzey Ingiltere Kulüpleri basta olmak üzere 119 tane kulüp kurulur. Artan kulüp sayisi Rugby Union adinda bir birligin kurulmasini gerekli kilmaktadir artik. 1879 yilina kadar Rugby'nin temel kurallari yavas yavas sekillenmeye baslar oyuncu sayisinin 20'den 15'e indirilmesi gibi.

  Önceleri Britanya'ya yayilan Rugby, sonrasinda Avustralya, Yeni Zellanda, Güney Afrika ve Pasifik Adalarinin aralarinda yer aldigi Commonwealth (Ingiltere Kolonileri) ülkelerine yayilmistir. Bu ülkelerde Rugby o kadar popülerdir ki milli spor ilan edilmistir. Sonrasinda da Avrupa Ana Karasina yayilan Rugby mütekip yillarda popülaritesinden hiçbir sey kaybetmemis bilakis tüm Dünya'ya yayiilarak bu günlere gelmistir. Su anda alti kitada ve 100'ün üstünde ülkede oynanmaktadir Olimpiyatlar ve Futbol'dan sonra en çok izleyici çeken spor bransidir.

  Rugby, 15'er kisilik iki takimla, 40'ar dakikadan iki devre halinde oynananir. Oval Rugby topunun rakibin skor çizgisinin ötesine
  tasinmasi amaçlanir. Buna "
  Try" adi verilir ve "5 puan" degerindedir.  Try

  Try olduktan sonra yine Try'ı yapan takima "Conversion" denilen, "kaleye ayakla şut atma hakkı" tanınır. Bu sayı "2 puan" degerindedir.
  Conversion

  Yani bir Try değerlendirilebilirse "7 puan" getirir.
  Oyun içersinde öncelikle topun yere değmesi koşuluyla kaleye ayakla şut atılabilir. Kale direklerinin arasından geçerse "3 puan" getirir buna "Drop Kick" adi verilir.
  Bir baska sayı yapma şekli ise kazanılan penaltıdan sonra kaleye yine ayakla şut atma şeklinde olur. Bu da "3 puan" getirir.

  Rugby sporunda her takim Forvetler ve backler diye ikiye ayrılır. Forvetler, fiziki açıdan daha güçlüdür ve adından da anlaşılacağı gibi topa en yakin oynayan oyunculardır. Bir takımda 8 adet forvet vardır. Backler ise Forvetlerin kazandıkları topları, boş alanları kullanıp skor bölgesine tasıyan oyunculardır. Bir takımda 7 adet back vardır

  Rugby'nin en belirgin kurallarından biri, el ile pasın sadece geriye doğru verilmesidir. Ancak ayakla verilen paslar ileriye dogru atılır. Fakat ayak paslarını da geriden gelen oyuncu alabilir. Bu özelliğiyle Rugby diğer branşlardan açıkça ayrışır. Bunda amaç tüm oyuncuları daima oyunun içinde tutmak ve rahat skor üretiminin önüne geçmektir.

  Scrum

  Bu kuralların ihlali halinde, "Offside" kararı verilir ve "Scrum" denen kenetlenme gerçekleşir.

  Scrum, takımdaki Forvetlerin rakip Forvetlerle kenetlenip birbirini itmeye çalışması ve ortaya atılan topu kapma mücadelesidir.

  Topun yanlardan oyun sahasının dışına çıkması halinde "Line Out" denilen taç atışı yapılır. İki takımın oyuncuları yanyana dizilip, takımın "jumper"ını havaya kaldırırlar ve ortaya atılan topu kapmaya çalışırlar.
  Lineout

  Burada atıcının topu tam ortaya atması çok önemlidir. Aksi halde atış tekrarlanır ya da penaltı verilebilir. Atışı yapan takım topu hangi jumper'a atacağını bazı şifreli mesajlarla belirtir. Bu rakam ya da lakap olabilir.

  Rugby oyun karakteri itibariyle çok sık penaltı kararının verildiği bir spordur.
  Rakibe vurmak, çelme takmak, boyun ve yukarısına müdahalede bulunmak penaltıya yol açan hareketlerdir. Bir oyuncunun yerde topla oynaması ve topu saklaması yine penaltı kararı doğurur. Topsuz oyuncuya müdahale de penaltı kararı getiren hareketlerden biridir. Hakemler penaltının niteliğine bağlı olarak sarı ya da kırmzı kart gösterebilirler.

  Rugby'de penaltı kullanma üç şekilde olur:
  1) Kaleye ayakla şut atma

  2) "Punt" (topa ayakla vurmak suretiyle, rakip kaleye yakın bir yerden taça çıkarma)

  3) Normal şekilde penaltının olduğu yerden oyuna başlama
  Oyun içerisinde, topu kapmak için sık sık yığılmalar meydana gelir. Bunların ayakta olanına "Maul" yerde olanına "Ruck" denir.
  Bu yığılmalarda topu kullanan oyuncunun takım arkadaşları tarafından korunması ve topu kapmak isteyen rakip takım oyuncularının engellenmesi esastır.

  Rugby'de oyuncuyu durdurma ve topu kapma amacı ile yapılan müdahalelere "Tackle" denir.
  Tackle

  Tackle, sadece boyundan aşağıya yapılabilir.

  Amaç rakibi tutup yere indirmek veya etkisiz hale getirmektir. Tackle sırasında çelme takmak, yumruk atmak, itmek gibi hareketler yasaktır.

  Rugby, oyun içerisinde en az ekipmana ihtiyaç duyulan sporlardan biridir. Oyuncular, temelde Rugby Topu, kalın ve sağlam kumaştan yapılmış forma ve krampon dışında hiçbir şeye gereksinim duymaz.

  İsteğe bağlı olarak; dişlik, başlık ve gövde koruyucusu kullanılabilir.
  Bu koruma ekipmanları ince, hafif ve abartısızdır.
  Antremanlarda ise kullanılan ekipmanlar daha fazla çeşitlilik gösterir.
  Temel olarak; güç arttırma amaçlı kullanılacak ağırlıklar, tackle çalışması için "tackle bag", çeviklik çalısmasi için kukalar v.s.


  DÜNYA'DA RUGBY
  Dünya'da Rugby Union, 1886 yılından beri IRB (International Rugby Board) tarafından yönetilmektedir. İrlanda'da kurulan IRB, Rugby Union adına yapılan tüm resmi turnuvaları organize etmekte, kuralları belirlemekte ve Rugby'nin Dünya'da gelişimi için maddi manevi tüm imkanlarını seferber etmektedir.
  Rugby Union'in bir çeşidi olan Rugby 7's turnuvaları da dahil olmak üzere; erkekler, bayanlar, gençler ve çocuklar dünya kupalarını da organize etmektedir.

  DÜNYA'DA RUGBY
  Dünya'da Rugby Union, 1886 yılından beri IRB (International Rugby Board) tarafından yönetilmektedir. İrlanda'da kurulan IRB, Rugby Union adına yapılan tüm resmi turnuvaları organize etmekte, kuralları belirlemekte ve Rugby'nin Dünya'da gelişimi için maddi manevi tüm imkanlarını seferber etmektedir.
  Rugby Union'in bir çeşidi olan Rugby 7's turnuvaları da dahil olmak üzere; erkekler, bayanlar, gençler ve çocuklar dünya kupalarını da organize etmektedir.

  Kendisine bağlı olarak 6 kıtada, 100'ün üstünde ülkede, 95 federasyon bulunmaktadır.
  Rugby Union turnuvaları da diğer spor dallarında olduğu gibi hem ulusal hem de kulüpler bazında düzenlenir.

  En önemli Rugby turnuvaları şunlardır :
  Ulusal
  >Dünya Kupası (4 yılda bir tekrarlanır)
  >Six Nations (İngiltere, Fransa, İrlanda, İskoçya, Galler ve İtalya'nin katıldığı her yıl düzenlenen turnuva)
  >Tri Nations (Avustralya, Yeni Zellanda ve Güney Afrika'nın katıldığı turnuva

  Bu turnuvaların geneline baktığımıizda, daha önce de bahsi geçen Commonwealth Ülkeleri'nin üstünlüğü göze çarpar.
  Özellikle Yeni Zellanda Ulusal Takımı nam-ı diğer "All Blacks" Dünya'nın en iyi takımı olarak gösterilir. Yeni Zellanda'yı Avustralya ve Güney Afrika takip eder.İngiltere ise Rugby'nin anavatanı olmasına karşın genelde bu üçlünün arkasında yer alır. Buna rağmen Rugby'nin süper yıldızı Jonny Wilkinson'in üstün yeteneğiyle 2003 Dünya Kupasını kazanmışlardır.
  Fransa, İskoçya, İrlanda ve Galler bu ülkeleri izlemektedirler

  Türkiye'nin komşuları olan Yunanistan ve Bulgaristan'da da resmi ligler bulunmaktadır ve bu ülkeler IRB'nin üyeleridir. Yine komşularımız olan Gürcistan ve Ukrayna da çok önemli ve Dünya'da hatırı sayılır Rugby ülkeleridir. Bize çok yakın olan Romanya'da ise üst düzey Rugby oynanmaktadır.
  Türkiye'de Rugby
  Rugby'de Futbol gibi 19.yy sonlarında Osmanlı Devleti'nde bulunan yabancı uyruklular tarafından oynanmaya başlanmıştır.

  O devirlerde Rugby ve Futbol ayırımı tam olmadığından takımlar "Rugby Football Club" ismini alıyorlardı.

  Daha sonraları Türkler'in de takımlar kurup maçlar yaptıkları bilinmektedir. Ancak işgal ve savaş sırasında Rugby kendini geliştirecek şansı bulamamıştır.

  Rugby 100 yıl içerisinde Dünyanın her köşesinde tanındı ve gelişti. Türkiye'nin komşularında ve yakın ülkelerde de çok sevildi. Ancak Türk insanının Futbola endeksli spor anlayışı, diğer branşlarda olduğu gibi Rugby'nin de gelişmesini ve tanınmasının önüne geçti.

  Oysa Rugby, Türklerin çok sevdiği iki branş olan Futbol ve Güreş ögelerini içinde barındıran bir spordur. Rugby'nin Türkiye'de gelişememesinin en büyük etkeni henüz tanınmıyor oluşudur, tanındığı takdirde kısa sürede gelişmesinin önünde hiçbir engel yoktur.

  Basit oyun kuralları, maliyetsiz yapısı, estetik ve mücadeleci görsel tarafı yakın gelecekte Rugby'i Futbol'un tek alternatifi yapacaktir.

  Rugby, 70 milyon kişinin yaşadığı ve ülkenin yarısının genç olduğu Türkiye'de yeşermek için her zaman bir "kıvılcım" bekledi. Bu sporu en iyi oynayan ülkelerin nüfuslarının toplamı bile 70 milyon yapmazken, Romanya, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan gibi bizden geri ve az nüfuslu ülkelerde oynanıyorken, Türk İnsani'nin karakterine tam uyan bir spor olan Rugby'nin ülkemizde kısa sürede gelişeceğine kuşku yoktur.

  Rugby gerçekten çok zevkli ve Eğlenceli bir Spordur .Dün Dsporda Arjantin-Gürcistan maçı vardı sıkılmadan Bıkmadan izledim Müthiş bir mücadele Eğer Ülkemizde Bu spor yayılır ve geliştirilse Gerçekten Futbol kadar Tutar zaten Oyunun Kondisyonu tam Bizlere göre Yani Türklere göre Tüm Dünyada sevilen bir Oyun maçlarda Stad Full e yakın Oynuyor Bilmem severmisiniz bu sporu Şu an Dünya Kupası maçları var Dspordan takip edebilirsiniz

  İşte Rugby maçından bazı Görüntüler ;

  Kazimişi gzas vorert

 2. #2
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  27.11.2006
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,744

  Standart

  Rugby gerçekten ilginç bir spor.Sanırım şu an dünya kupası falan var.İlgilenenler izleyebilir.Türkiye'den de canlı izleme imkanı var.DSpor'da.

 3. #3
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Dün Arjantin Gürcistan maçı vardı arjantin söke söke aldı maçı favorim Arjantin ..
  Kazimişi gzas vorert

 4. #4
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  27.11.2006
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,744

  Standart

  O maçı izledim.Bir ara skora baktım 3-3.Dakika 18 falan.Dakika 25'te bir geldim 20 falan olmuş.N'luyor ya dedim.Sayıların tek tek olduğunu sanıyorum

 5. #5
  Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,292

  Standart

  evet tam bize göre bencede benimde ilgimi çekiyor baya ama buldukça izleyebiliyorum . daha fazla tanıtılırsa yazıda söylendiği gibi Tr de de gelişebilir . benim yaşım oldu 17 keşke eskiden bilseydimde altyapıdan gitseydim şimdi bile hevesim var

 6. #6
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Alıntı A.Alper Yüce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  O maçı izledim.Bir ara skora baktım 3-3.Dakika 18 falan.Dakika 25'te bir geldim 20 falan olmuş.N'luyor ya dedim.Sayıların tek tek olduğunu sanıyorum
  Gürcülerde Teknik yok adamlar iri yarı ama İş yok Arjantinin Kondisyonu daha güçlü ve Hızlı Kopardılar maçı final Arjantin-Fransa Olur gibime geliyor Çok zevkli olacak herkese tavsiye ederim Mutlaka izleyin
  Kazimişi gzas vorert

 7. #7
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  27.11.2006
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,744

  Standart

  Maçı izlerken işte bu Ayman'ın sporu dedim.

 8. #8
  Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.03.2005
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  30,163

  Standart

  süper bir spor valla...trabzonspor acilen bir rugby takımı kurmalı:

  yaaaa tribünler acayip dolu yaaa dünya şampiyonasında...çok enterasan kuralları var meselael ile topu ileri kesinlikle gönderemiyorsun...el ile hep geriye oynaman lazım


 9. #9
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Rugby ile İlgilenmek isteyen ya da Bilgi Toplamak isteyen burdan bilgilenebilir

  http://www.tbsf.org.tr/
  Kazimişi gzas vorert

 10. #10
  Emre B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.09.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  6,989

  Standart

  15 tane Ayaman'ın olcak.Aslında bu kadroyla iş yaparız.Ayman, Hasan.
  Konu Emre B. tarafından (29.09.2007 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.

 11. #11
  Samet Türkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.11.2006
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5,274

  Standart

  Hoşuma gitmiyorda değil bu spor. Bizim yöremizin insanlarının fiziki yapılarıda bu sporda uygun. Takımımızın bu branşa girince çok başarılı olacağını sanıyorum. Tabii ki şu an için hayal bu

 12. #12
  Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,292

  Standart

  benim aklıma şöyle bir şey daha geliyor rugby deyince . oyun sert ama türkiyede oynanırsa sertliğin yanında çoğu maçta ciddi kavgalar çıkabilir insanımızın yapısına bakarsak

 13. #13
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Bu Spor Tam Türklere göre spor zaten Duyduğuma göre Osmanlı zamanında Rugby Türklerin Spor dalıymış Bilmiyorum doğruluğu ne kadar Ayrıca Futbol, Rugby den doğmuştur
  Kazimişi gzas vorert

 14. #14
  Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.03.2005
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  30,163

  Standart

  yaaa bu dünya şampiyonasında kim şampiyon oldu acaba bileniniz var mı


 15. #15
  Samet Türkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.11.2006
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5,274

  Standart

  daha bitmemiş galiba dünya şampiyonası.Resmi sitesinde 30 eylülde 3 tane maç var gösteriyor.

  http://www.rugbyworldcup.com/

 16. #16
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Dsporda Dünya Kupası Bugün saat 01:00 da Güney Afrika - Abd Maçı var diyor Canlımı Acaba ??
  Kazimişi gzas vorert

 17. #17
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.02.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  783

  Standart

  d sporda rugby federasyonu başkanı ve iki üyesi vardı.bir kaç gün önace
  Yapacaklarından bahsetiler.Üniversiterle yaygınlaştırmak istediklerini,amerikan futbolu kurulurken edindikleri tecrübeden faydalanmak istedikleri belirtiler.
  Avurturalya ve Yeni Zelanada'nın Çanakkale'den dolayı sempati beslendiğini ve kendilerine yardımcı olduklarını,özellikle Avustralya'nın çok büyük destek olduğunu anlattılar.2015 Gelibolu şampiyonası düzenlemek istediklerini açıkladılar.Spikerler bu konudan çok 3 büyükler katkı yapacak mı,gs-fb ile ilgili bir rivayet bahsetmeyi tercih ettiler.Federasyon başkanı tüm büyük klüplerin katkısını isteriz diye cevabını özetledi.
  Zidanın rugby anteraman görüntüleri ve haka dansı hoştu.
  Bu yayınla rugby ilgimi çekti.
  “Nerelerin aktığını tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akıyor!"Artık sadece musluklar akacak...
  Sizler var ya .....

 18. #18
  Öztürk Adem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.09.2007
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,502

  Standart

  ula usak bıze ne elın gavurunun yaptıgı rugby den da
  Rejime el koyamadıgımız anda bile,yön vermeye devam ederiz.(KUZEYİN ÇOCUKLARI)


  İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

 19. #19
  Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.09.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,292

  Standart

  Alıntı 6TRABZONE1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ula usak bıze ne elın gavurunun yaptıgı rugby den da
  şaka gibi . bu devirde kaldı mı böyle düşünen ? osmanlı zamanında hatırlıyorum ben derste işlediğimiz konularda bu tip konuşmaları

 20. #20
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.02.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  783

  Standart

  Alıntı 6TRABZONE1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ula usak bıze ne elın gavurunun yaptıgı rugby den da
  rugby ligi kuruluyor.Hatta komşularımızla maçlar yapmışız.Gürcistan dışında iyi maçlar çıkartmışım.Şimdi Gürcistandan takım çıkar mı deme söylene göre rubynin iddalı ekiplerinden.
  Ayrıca rugby @Ts_oSe_61 mesajında belirtildiği gibi Türkiye'de eski ama bazı sebeplerden dolayı gelişememiş.fb,gs içinde bulunduğu turnuvalar düzenlenmiş.Ama gs nin çekilmesi nedeniyle devam etmemiş.Şehir efsanesine göre gs fb den fark yediği için kaçmış.
  Yani sadece elin gavuru yapmıyor bu sporu.
  Bir üst mesajda yazdığım gibi 2015(1. Dünya savaşının 100 yılında)Gelibolu Turnuvası.Daha doğru bir ifadeyle bu spoda lider ülkelerin katılacağı bir şampiyona yapmak isteyecek kadar bu spora bağlı insannlar oldukça rugby konuşacağız .Üzgünüm
  Moguls diye bir başlık açılırsa ne denir acaba.
  (Moguls müthiş bir şey ilk kez Torino kış olimpiyatlarında izledim.Bayıldım.)
  “Nerelerin aktığını tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akıyor!"Artık sadece musluklar akacak...
  Sizler var ya .....

 21. #21
  Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.09.2004
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  6,859

  Standart

  şu an bizim takım çok rahat gürcistanla kapışacak seviyede o zaman
  Hadi eyvallah..

 22. #22
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Alıntı 6TRABZONE1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ula usak bıze ne elın gavurunun yaptıgı rugby den da
  Elin Gavuru diyorsun Ama Burda Konuştuğumuz Futbol Basketbol Voleybol bunların hepsi Gavur sporu o Zaman Bize ne dimi Elin Gavurunun Sporundan Birçok Ülkede Rugby Futboldan Sonra en sevilen Spor Örnek Arjantin Avusturalya vs.. Böyle Düşünürseniz Bizim Ülkede Spor filan yayılmaz zaten böyle düşünenler Olduğu için birçok Dalda geriyiz Misal 4 dört tarafımız denizle çevrili ama Doğru düzgün bir yüzücümüz Bile yok bazı Sporların adlarını ilk defa duyuyoruz
  Kazimişi gzas vorert

 23. #23
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.02.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  41
  Mesajlar
  783

  Standart

  Alıntı Ts_oSe_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Elin Gavuru diyorsun Ama Burda Konuştuğumuz Futbol Basketbol Voleybol bunların hepsi Gavur sporu o Zaman Bize ne dimi Elin Gavurunun Sporundan Birçok Ülkede Rugby Futboldan Sonra en sevilen Spor Örnek Arjantin Avusturalya vs.. Böyle Düşünürseniz Bizim Ülkede Spor filan yayılmaz zaten böyle düşünenler Olduğu için birçok Dalda geriyiz Misal 4 dört tarafımız denizle çevrili ama Doğru düzgün bir yüzücümüz Bile yok bazı Sporların adlarını ilk defa duyuyoruz
  Fransa'da da milli spor.
  Ben elin gavuru sözünden bizde yapılmıyor neden bakalım olarak anladım.Dediğiniz gibi Futbol,Voleybol vb. bu mantıkla bakılsaydı hep elin gavurunun oyunu olurdu.
  Aynı mantıkla da nadir başarılı olanı da saçma sapan nedenlerde cezalandırıyoruz.(dövme gibi)
  Olimpiyatları fırsat buldukça sporun her dalını izlemeye çalışırım.Ve mogulsu yeni duydum.Bir daha izleyebilmek için ne kadar süre geçeceğini de bilmiyorum.
  Hentbol bile basında yer bulamadıktan sonra yeni sporların yayılması zorlaşıyor.C.tesi günü Mersin B.B. ilk defa oyandığı avrupa maçında ekol olan Kızılyıldızı 4 sayı farkla yendi.Bu bile haber değil.
  “Nerelerin aktığını tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akıyor!"Artık sadece musluklar akacak...
  Sizler var ya .....

 24. #24
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart


  FENERBAHÇE’NİN TARİHİ ZAFERİ... 1947’de oynanan derbide Fenerbahçe, Galatasaray’ı 12-0 yendi. Bu skor sonrası Galatasaray rugby şubesini kapatınca diğer takımlar da onu takip etti. Ve bu Rugby Ligi’nin durmasına neden oldu.

  Rugby ile yeniden

  Türkiye'de 1945'te başlayan ve 1947'de Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı 12-0 yenmesiyle sona eren Rugby Ligi 4 takımla yeniden başlıyor..

  1947'de sona eren Rugby Ligi Türkiye'de 24 Kasım'dan itibaren yeniden hayata geçiyor. Türkiye'de kurulan Rugby Ligi'ne 5 sayfa ayıran Yeni Aktüel dergisinin haberine göre, başta İngiltere, İrlanda ve Fransa olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde futbola rakip gösterilen rugby 184 yıllık maziye sahip. 1945'te Fenerbahçe'nin bir rugby takımı kurmasıyla başlayan ve yeni takımların katılımıyla bir lig kurulan Türkiye'de rugbynin sona erme nedeni tarihi bir skor: Fenerbahçe: 12 Galatasaray: 0 Bu skor sonrası Galatasaray, takımını dağıtıyor ve buna diğer takımlar da eklenince rugby ligi sona eriyor.

  24 KASIM'DA LİG BAŞLIYOR
  Türkiye'de İstanbul Ottomans, Kadıköy, Bakırköy ve Pumas (KKTC) Rugby Kulübü olmak üzere 4 faal rugby takımı bulunuyor. Takımlarda yerli yabancı oyuncular bulunurken bu spora gönül verenler arasında büyük şirketlerin yöneticileri de var. Mesela 34 yaşındaki Tarsu Genel Müdürü Emre Şapçı ve TEB Paribas'ın CEO'su Fransız oyuncu Antoine Bertheuil bu oyunculardan bazıları. Türkiye Rugby Birliği Başkanı Hakan Ünsal'ın yoğun çalışmaları sonucu kurulan 4 takımlı Türkiye Rugby Ligi 24 Kasım'da Kıbrıs'ta oynanacak maçla start alacak. Ülkemizde rugby sahası olmadığı için karşılaşmalar halı sahalarda yapılacak.

  KALELER H ŞEKLİNDE
  Futbolla benzer yanları olan rugbynin bazı kuralları da dikkat çekiyor. 15 kişilik takımların 40'ar dakika olmak üzere 2 devreden oynadığı maçlarda kaleler 'H' şeklinde ve 8 metre yüksekliğinde. Bu sporu Amerikan Futbolu'ndan ayıran en önemli kural elle yapılan paslar sadece geriye verilirken ileriye pas ayakla atılabiliyor ve bu pası da ancak geriden gelen bir oyuncu alabiliyor. Sık sık penaltı olan oyunda rakibe vurmak, çelme takmak ve hatta hakemle konuşmak gibi bir çok penaltı sebebi var.

  Bakalım Nerden Takip edeceğiz Türkiyede Böyle Sporlar Önemsiz Olduğundan Basında İlgisiz bu spor yabana atılmamalı Bizimde Bir takımımız Olmalı Eziklere Yer vermemek Lazım.


  Kazimişi gzas vorert

 25. #25
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Bu başlık 3 yıl önce açıldı tekrar canlandırmak istiyorum Rugby sporunu zaman zaman takip etmeye çalıştım ama Türkiye'de pek popüler olmadığı için takip etme şansın olmuyor ancak Bakırköy Rugby Kulübü bu sporu icra etme şansı tanıyor ilgilenmek isteyenler Kulübe başvurup antremanlara katılabilir Pazartesi ve Cuma günleri saat 21.30'da antreman başlıyor şahsen katılmayı düşünüyorum geçte olsa bir şeyler olur heralde daha fazla bilgi için

  http://www.bakirkoyrugby.com/
  Kazimişi gzas vorert

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •