Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 103 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oruç Yasaðý Yine Gündemde...

ozturk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý hekimoðlu Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    bu gudubet heriften baþka ne beklenir ki.oruç tutmak yasak ne demek.sen kimsin.ben askerde komandoydum sabah 3000 akþam 3000 koþardýk eðitim bir yandan nöbet bir yandan hepimiz tutardýk askeriyede bile yoktu yasak.
    cidden askeriyede serbest mi ya

a d bacan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Yaþ
    44

tabiki isteyen tutacaktýr
    buna kimsenin mani olmaya hakký yok
    herhalde futbolcuda biliyordur zorlanacagýný
    öyleyse isteyen gayet tutabilir
    kimsenin bence karýþmaya hakký yok
    tutan zaten tutacaktýr.....
    "Bir ülkede küçük adamlarýn gölgesi uzuyorsa;
    O ülkede güneþ batýyor demektir."

a d bacan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Yaþ
    44

Alýntý ultrats Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    cidden askeriyede serbest mi ya

serbestte de nedemek
    yemek saatlri bile ona göre ayarlanýrdý
    kýrkagaçta ramazaný geçirdim
    zorlanmadým bile
    futbolcular zorlanacaksa
    kusura bakma ziya hoca iyi bir hazýrlýk dönemi geçirememiþsiniz demektir...
    mantalitede eksiklik var demektir
    "Bir ülkede küçük adamlarýn gölgesi uzuyorsa;
    O ülkede güneþ batýyor demektir."

ozturk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý a duran bacan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    serbestte de nedemek
    yemek saatlri bile ona göre ayarlanýrdý
    kýrkagaçta ramazaný geçirdim
    zorlanmadým bile
    futbolcular zorlanacaksa
    kusura bakma ziya hoca iyi bir hazýrlýk dönemi geçirememiþsiniz demektir...
    mantalitede eksiklik var demektir
    iyi ya süpermiþ bize pek öyle anlatmýyorlar garipsiyoruz... biraz...

Murat Hýzal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Her söylenene inanmamak gerekiyor demekki
    ''Üzgün olmaktansa öfkeli olmayý yeðlerim'' (Hodus)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    a f s - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Alýntý adrenalinn Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    balilinin dini gereklerini yerine getýrmesi için sivas maçýný 1 gün erteleyen fedarasyon oruç tutacak futbolcular için ramazandaki mac saatlerýndede degýsýklýk yapabýlýr...
    Maç saatlerindeki deðiþiklik yalnýzca futbolcularý ilgilendirmiyor. Maça gidecek olanlar ve televizyon baþýndan izleyecek olanlarý da düþünmeleri gerekir. Ramazan ayýnýn toplumu bütünleþtirici manevi atmosferinden futbol da nasiplensin biraz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    46

ramazaman denk gelmedim askerde ama namaz kýlmak isteyen kýlabiliyordu. dolabýnda seccadesi olanlar bile vardý. tabi her yerde bölemidir bilmiyorum ama baþýndaki komutanlara göre deðiþir.

hersene bunun kaidesimi deðiþiyo anlamadým ki.

oruç tutmak sporcuya zarar verirmi sor doktora.anlatsýn.

al futbolcuyu karþýna tutarsan þöle þöle olur anlat.hayati bir risk yoksa oynat performansý düþeni almazsýn takýma.
    Konu Gürkan tarafýndan (11.09.2007 Saat 15:31 ) deðiþtirilmiþtir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoðdu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

her "noel" de yabancý futbolcularý düþünerek liglere verilen arayý yarlayan federasyon, bayramlarda futbolcularýmýza maç yaptýrmayý reva görürken maç saatlerinin ayarlanmasýný nasýl bekleyebiliriz ki? "ziya doðan futbolculara oruç tutmayý yasaklamýþ!" becerebiliyorsan futbolcularýna gece hayatýný yasakla! futbolcularýna hovardalýðý yasakla! onlar zararlý deðil dimi bir futbolcuya!
    Ben Kuzeyin Oðlu, sen Bizans Torunu! Ben Asaletin Rengi, Sen Entrikanýn Baþkenti! Ben TRABZONUM, BÝZ TRABZONSPORUZ!!!

10. Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayþe Aygün - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    46

Alýntý golasaliyim Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    her "noel" de yabancý futbolcularý düþünerek liglere verilen arayý yarlayan federasyon, bayramlarda futbolcularýmýza maç yaptýrmayý reva görürken maç saatlerinin ayarlanmasýný nasýl bekleyebiliriz ki? "ziya doðan futbolculara oruç tutmayý yasaklamýþ!" becerebiliyorsan futbolcularýna gece hayatýný yasakla! futbolcularýna hovardalýðý yasakla! onlar zararlý deðil dimi bir futbolcuya!
    Bu cümlelerinin altýna imzamý atýyorum kardeþim.Yazacým þeyleri zaten yazmýþsýn
    Sonuna kadar haklýsýn.
    Ýçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

Ali Ýhsan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Oruç konusunu çok abartýyoruz biz ülke olarak maalesef. Þunun þurasýnda ekstradan 6-7 saat aç kalýyoruz ne varki bunda. Ben oruçluyken çok top oynadým. Evet normalden biraz zor ama bunun bir test olduðuna inanan insanlarýn tutmasý gerekiyor zaten orucu. Keyifli birþey olsaydý, hiç kimsenin iþ gücü performansýný düþürmeyecek olsaydý, bu testin pek bir anlamý kalmazdý...
    Hürriyetimi kaybettim, cesaretimi asla kaybetmeyeceðim!

Tokat Ýl Temsilcisi
    Kamil Çakmak - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Yaþ
    58

Ben bizim futbolcularýn barda bavyonda olduklarýný yada yakalandýklarýný pek görmedim. Zaten gösde futbolcularýnýn çoðu evli. Oruç meseleside futbolcunun kararýna býrakýlmalý. Yasak anlamsýz diye düþünüyorum. Oruç futbolcunun performansýný etkiliyorsa tutmamalýdýr, etkilemiyorsa tutmalýdýr. Ayrýca doktor kontrolude olmalýdýr. Orucun tutulamadýðý günler için kaza olarak ligler bittðinde tutulabilir, yada devre arasýnda.

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

arkada$lar belki yeri degil ama bircok defa okudum: Dinde Zorlama Yoktur...

Dinde zorlama müslüman olmayanlar için yoktur... Ama müslüman olupta dinin emir ve yasaklarýný yerine getirmiyorsa ona uyarma hatta zorlama yapýlabilir... Ýslama girmesi için kimse zorlanmaz çünkü kalpler Allah'ýn elinde bize düþen anlatmak gerisi Allah' kalmýþ... nasibi olan alýr.... Þafii mezhebine göre namaz kýlmayanlarýn katli vacibdir... veye Hanefi Mezhebinde Namaz kilmayana Hapis Cezasi verilir...

.
    *
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Tokat Ýl Temsilcisi
    Kamil Çakmak - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Yaþ
    58

Alýntý AvniAker Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    arkada$lar belki yeri degil ama bircok defa okudum: Dinde Zorlama Yoktur...

Dinde zorlama müslüman olmayanlar için yoktur... Ama müslüman olupta dinin emir ve yasaklarýný yerine getirmiyorsa ona uyarma hatta zorlama yapýlabilir... Ýslama girmesi için kimse zorlanmaz çünkü kalpler Allah'ýn elinde bize düþen anlatmak gerisi Allah' kalmýþ... nasibi olan alýr.... Þafii mezhebine göre namaz kýlmayanlarýn katli vacibdir... veye Hanefi Mezhebinde Namaz kilmayana Hapis Cezasi verilir...

.
    Kardeþ seninde dediðin gibi bencede burasý yeri deðil bu açýklamalarýn. Konu futbolcularýn ooruç tutmasý yada tutmamasý ile ilgili. Dinde zorlama yoktur. Müslüman olanlar içinde zorlama yoktur. Oruç islamýn 5 þartý olarak Allah tarafýndan getirilmiþtir. Kullar bu konuda bi zorlama yapamaz. Fikir çatýþmasý dinkültürü çatýþmasý yaratarcak þelleri buraya taþýmayalým bence. Hepimiz müslümanýz ve bir çocuðumuz orucumuzuda tutacaðýz. Allah Kabul etsin.

Lancet_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraþ

aynen katýlýyorum oruca yasak getiren önce bar ve pavyondaki futbolcularýný toplasýn!
    serbest býrakýlmalý..yukarýdaki yorumu da beðendim valla

Akýn_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

yahu bu mevzuyu uzatmanýn anlamý yok...diyanet iþlerine sorulur bir fetva istenir,sonuca göre hareket edilir,oruç otulabilir denir ise kimse tutmayýn diyemez..islam kolaylýklýk dinidir.....

Murat Hýzal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Alýntý Akin_61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    yahu bu mevzuyu uzatmanýn anlamý yok...diyanet iþlerine sorulur bir fetva istenir,sonuca göre hareket edilir,oruç otulabilir denir ise kimse tutmayýn diyemez..islam kolaylýklýk dinidir.....
    Doktorlara sormayalým diyanet iþlerine soralým tamam gayet mantýklý
    ''Üzgün olmaktansa öfkeli olmayý yeðlerim'' (Hodus)

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    37

Oruç yasaksa içki ve sigara da yasak olmalý.Sonuçta bunlar býrakýn sporcuyu normal insanýn da saðlýðýný etkiliyor.Ziya Hoca takýmdaki birilerine içkiyi yasaklasýn da görelim ne kadar samimiymiþ.

aliihsan ne güzel yazmýþ;

"Oruç konusunu çok abartýyoruz biz ülke olarak maalesef. Þunun þurasýnda ekstradan 6-7 saat aç kalýyoruz ne varki bunda. Ben oruçluyken çok top oynadým. Evet normalden biraz zor ama bunun bir test olduðuna inanan insanlarýn tutmasý gerekiyor zaten orucu. Keyifli birþey olsaydý, hiç kimsenin iþ gücü performansýný düþürmeyecek olsaydý, bu testin pek bir anlamý kalmazdý..."

Gerçekten oruç konusunun en ince noktasýna deðinmiþ. Toplumumuza her geçen gün daha fazla yerleþen þöyle çarpýk bir anlayýþ var : Oruç tutan insan idare edilecek! Oruç tutan insan daha az çalýþma, iþleri daha yavaþ yürütme, daha çok sinirlenme, daha aksi olma hakkýna sahiptir! Ýftara yetiþmek için iþini de erken býrakabilir, sorumlululuklarýný da yarým býrakabilir, mesaiyi de terk edebilir.... Amir oruç tutana daha az iþ veriyor, onun iþten erken çýkmasýna göz yumuyor, oruçlu olandan daha çok performans bekliyor, oruçsuzu idare ediyor,...

Maalesef hem orucun hem de Müslümanlýðýn özüne oldukça aykýrý olan bu anlayýþ, her geçen gün daha fazla taraftar buluyor. Ýnsanlar orucu kendileri tutmuyorlar da topluma tutturuyorlar bir nevi... Halbuki oruca ve oruçluya saygý böyle olmaz! Bu saygý deðil, bilakis saygýsýzlýktýr. Ama gel de anlat!

Geçen sene Ramazan ayýnda þahit olduðum bir olayý anlatayým: Ýftar vaktine beþ-on dakika kala bir bayan taksi duraðýndan taksiye binmek istiyor. Durakta en az beþ taksi var. Ancak, duraðýn þoförleri iftara hazýrlýk yapýyorlar; hiçbiri bayaný müþteri kabul edip gideceði yere götürmek istemiyor. Kadýn yalvarýyor, "bu sizin mesleðiniz, ben de acilen yetiþmek zorundayým" diyor; þoförlerin umru deðil. Kadýna "abla biz de oruçluyuz, iftar edeceðiz iþte!" diyorlar.

Maaþallah, þoförlerin hepsi babayiðit! Yani, taþý sýksalar suyunu çýkarýrlar; bu nedenle içlerinden herhangi biri iftarý 15-20 dakika geç açsa ölmez! Zaten normal koþullarda bulunduklarý muhite baþka taksi sokmadýklarýna, civardan müþteri almaya çalýþan yabancý taksilere ana-avrat giriþtiklerine defalarca þahit olmuþluðum vardýr. Mübareklerin hepsi birer pehlivan!

Ancak hiçbirinde þöyle bir idrak yok: "Þu mübarek iftar vakti maðdur olmuþ kadýncaðýzýn iþin görsem, onu istediði yere götürsem hem sevaba girmiþ hem de çoluðumun çocuðumun rýzkýna üç kuruþ daha ilave etmiþ olurum. Varsýn, bugün iftarýmý 30 dakika geç açayým, ölmem ya! Tuttuðum orucun sevabý daha da artar!"

Neyse ki boþ bir taksi durdu da kadýn bindi gitti. Ýki gün sonra ayný duraktan ben de bir taksiye bindim ve þoföre olanlarý anlattým. "Ne yapalým abi! Ýftara denk gelmiþ, o da gideceði yere yarým saat erken gitseydi!" dedi. Ben de "Allah korusun þimdi biz kaza yapsak, þu direksiyon senin göðüs kafesinden içeri girse, seni acil servise kaldýrsalar ancak o sýrada iftar vakit gelmiþ olsa, doktorlar da sana 'seni acilen ameliyat etmemiz lazým ama kaza iftara denk gelmiþ, yapacaðýn kazayý yarým saat erken yapsaydýn!' deseler nasýl olur?" diye sordum kendisine. Tabii çok bozuldu, verecek cevap bulamadý.

Orucu "Þu kadar saat aç durulur! Bu süre içinde de orucun yarattýðý zaafiyetlere (açlýk, güçsüzlük, yorgunluk vb.) teslim olunur. Herkesten de bu duruma anlayýþ göstermesi beklenir" þeklinde yorumlayan anlayýþ, çoðu kiþinin iþine geldiðinden çok taraftar buluyor. Orucun asýl faydasý, iþte o zaafiyetlere teslim olmama iradesini geliþtirebilmektir. Ancak, bu kimin umrunda? Çoðu insan daha öðlen saatlerinde "Bana bak ben oruçluyum; açlýktan gözüm dönüyor, beynim bulanýyor. Gelme üstüme!" diye tavýr koyuyor ortaya.

Futbolcularýn oruç tutma/tutmama konusuna bu açýdan yaklaþtýðýmda; kulüplerin "tutulacak/tutulmayacak" diye bir karar almalarýný doðru bulmuyorum. Bu, tamamen vicdani bir karardýr! Futbolcu kendini fiziki ve ruhi açýdan tartacak; oruç tutmasýnýn saðlýðýna, iþindeki baþarýya, göreviyle sorumlu olduðu kiþilere, kazancýna ve topluma zararý olmadýðýndan eminse tutacak. Yok, emin deðilse tutmayacak. Ola ki emin olmadýðý halde oruç tutar veya kendini emin zanneder de sahaya çýkýnca kazýn ayaðýnýn öyle olmadýðýný görür, performansý düþer, o zaman iþ teknik direktöründür: Oruç tuttuðu sürece almaz adamý kadroya! Bu "oruç tutan adamý kadroya almam!" anlamýnda, oruç düþmaný bir yaklaþým deðildir. Aksine "Oruç tutunca oynayamýyor, baþarýlý olamýyor, saðlýðýný da tehlikeye atýyor, hem kendinin hem de arkadaþlarýnýn rýzkýna engel oluyor" demektir.

Sözün özü; ibadetimi yerine getireyim derken bir sürü insaný kýrýp döküyorsan (sinirine hakim olamayýp takým arkadaþlarýna, rakibe, hakeme sayýp sövüyorsan), maðdur ediyorsan (sen sahada koþamýyorken arkadaþýn senin yerine de koþmak zorunda kalýyorsa), deðerleri incitiyorsan (takýmýnýn baþarýsýzlýðýna sebep oluyorsan) yapma o ibadeti! Yok, o ibadet sana daha büyük kuvvet veriyordur; seni daha fazla maneviyata boðuyordur, daha terbiyeli, daha ýlýmlý, daha hoþgörülü yapýyordur, kalp temizliði getirip bunu etrafýna da yansýtmaný saðlýyordur, o zaman istersen 365 gün tut, helal olsun!
    Sürekli dogru yönü gösteren tek yildiz KUZEY YILDIZIDIR !

ergin cesit - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    44

kesinlikle serbest býrakýlmalýdýr.tamamen dini bir inanç.tutmak isteyen kiþi belkide o maniviyatla daha iyi bir performans gösterecek.kara kesinlikle yanlýþ.ziyanýn hangi kararý doðru ki
    TRABZONSPOR-KAZIM KOYUNCU

Yaþ
    37

ORUÇ TUTMAYIN

Havada nem oranýnýn fazla olduðunu belirten Doðan "Sizler aðýr iþçisiniz, bu mevsimde oruç tutarsanýz baþarý düþer" dedi

TAKIMIN KURALI BU

Teknik direktör Ziya Doðan, futbolcularýna oruç tutmayý yasakladý. Hava sýcaklýklarýnýn mevsim normallerinin üzerinde olmasý nedeniyle oyuncularýný ikâz eden Doðan, "Nem oraný çok yüksek" diye konuþtu.

SÝZÝ OLUMSUZ ETKÝLER

Doðan, "Kimse oruç tutmayacak. Sizin gibi aðýr iþ yapanlarýn bu mevsimde oruç tutmasý doðru deðil. Oruç sizin futbolunuzu olumsuz etkiler. Kesinlikle yasak ve bunu herkes kafasýna þimdiden koysun" dedi.

Ya Arkadaslar antramanlarda yorgunda dusmuyorlar antraman diye bilecek bir seyde yapmiyorlar gecdigimiz agustos ayinda bir antramana gideyim dedim tesizlere geldim antraman saatleri 9.00 9.30da basliyor dediler geldim kapida bekci karsiladi beni ne o kardesim nereye gidiyorsun bende antramani seyretmeye geldim dedim gec bile kaldin dedi oylemi nasil olur bu saatlerde baslamiyormuydu antraman diyince bir ufakdan gulumsemey ile bana sunu soyledi saat 9 da sahaya cikdilar 20 dakka sonra gene iceri girdiler bugunluk antraman bu kadar mis bende sasdim koc koca Tranbzonspor antramani 20 dakka bile surmuyor su an bile hayretler icindeyim desem yalan olmaz bekci arkadasa sordum: neden bu kadar kisa sahaya cikmasaylardi daha iyi kardesim dedi bunlar zaten sabah antramanlarinda heb boyle yapiyorlar dusundum durdum yaziklar olsun dedim kendi kendime bunlardan ne futbolcu olur nede sporcu aksam antramani kacda dedim 5.30 da ehh dedim yoksa genemi 20 dakkalik soyunma giyinme antramanimi aksam lari diyince herif guldu ve iceri girdi....

Simdide cikmis yok efendim Ramazan yasagi Hocam ne Yasagi bu lutven anlata bilirmisin...

ASllah askina sen ilk bas antarqamin ne oldugunu ogrende hocayim diye gel karsimiza...
    Sonra cikarda bilmem ne yasagi getirirsin Dunyadan haberi olmayan kisi.....

bizim takým antreman yapmasada olur yarým saat koþsunlar yeter antremana bak 2 pas üst üste yapamýyoruz
    Nick'ine sahip çýk kampanyasý byunus = yns61

Murat Altun - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    51

ziya önce bizim hücum ve yýldýz orucumuzu bozsun nuride baþarý ve iyi iþler yapma orucunu bozsun
    '' GERÇEKÇÝ OL ÝMKANSIZI ÝSTE..! '

https://twitter.com/GERONIMO_TS

Yaþ
    42

Bence bu konuda en dogru þeyi feldkamp söylemiþ.......
    Kontrol edilmesi imkansýz olan bir yasaðý koymanýn manasý yok.
    Ne yani kim yedi kim yemedi diye çetelemi tutulacak.Yada oruc tutana para cezasý verilip kadroya alýnmayacakmý...
    Ayrýca orucun insan saðlýðýna ve metobolizmaya artý etkilerinide unutmamak gerekir....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)