Hesaplipazar
Sayfa 2 Toplam 25 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 12 ... SonuncuSonuncu
Toplam 615 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Byk Trk Mustafa Kemal Atatrk!

Yasin N. - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Cevap Veremedii Tek nsan
    Tarihimiz saysz savalarla doludur. Biz bu savalardan ba kaldrp ne memleketi imar edebilmi, ne de kendimiz refaha kavumuuzdur. Bunun
    sebebi, bizim suumuz olduu kadar dmanlarmzn da suudur. nk bata Ruslar olmak zere dmanlarmz hep yle dnrlerdi:

-Trklere rahat vermemeli ki, baka sahalarda ilerleyemesinler. ..

Bunun iin de sk sk bamza belalar karrlar, savalar aarlar, Balkan milletlerini "stiklal" diye kkrtrlard. Biz byle durmadan savarken de o zamanlar askere alnmayan gayri mslimler zenginleirlerdi.
    Onlarn neden zengin, bizim neden fakir kaldmz bir kyl, Atatrk'e verdii ksa bir cevap ile ok gzel aklamtr.

Atatrk, Mersin'e yapt seyahatlerden birinde, ehirde grd byk binalar iaret ederek sormu:
    -Bu kk kimin?
    -Kirkor'un.. .
    -Ya u koca bina?
    -Yargo'nun.. .
    -Ya u?
    -Salomon'un. ..
    Atatrk biraz sinirlenerek sormu:
    -Onlar bu binalar yaparken ya siz nerede idiniz? Toplananlarn arkalarnda bir kylnn sesi duyulur:
    -Biz mi nerede idik? Biz Yemen'de, Tuna Boylar'nda, Balkanlar'da, Arnavutluk Dalarnda, Kafkaslar'da, anakkale'de, Sakarya'da
    savayorduk paam...

Atatrk bu ansn naklederken:
    -Hayatmda cevap veremediim tek insan bu ak sakall ihtiyar olmutur, derdi.
    mzam yok parmak bassam olurmu ?

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Atatrk'ten Duygulu Br Ani
    Gazi, iftliinde dolap hava alrken olduka yal bir kadna rastlad.
    Atatrk attan inerek bu ihtiyar kadnn yanna sokuldu.
    - Merhaba nine.
    Kadn Ata'nn yzne bakarak hafif bir sesle;
    - Merhaba dedi.
    - Nereden gelip nereye gidiyorsun?
    Kadn yle bir duralayp,
    - Neden sordun ki, dedi. Buralarn saabs msn? Yoksa bekisi mi?
    Paa glmsedi.
    - Ne sahibiyim ne de bekisiyim nine. Bu topraklar Trk milletinin maldr. Burann bekisi de Trk milletinin kendisidir. imdi nereden gelip nereye gittiini syleyecek misin? Kadn ban sallad.
    - Tabii syleyeceim, ben Sincan'n kylerindenim bey, otun g bittii, atn ge yetidii, kavruk kylerinden birindeyim. Bizim muhtar bana bilet ald trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.
    - Muhtar niin Ankara'ya gnderdi seni?
    - Gazi Paamz grmem iin. Ban pek arttm da... Benim iki olum gavur harbinde ehit dt. Memleketi gavurdan kurtaran kiiyi bir kez grmeden lmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Ryalarma girdi Gazi Paa. Bende gn demeyip mhtara anlatnca, o da bana bilet alverip sald Angaraya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediimden ite aamdan belli byle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey.
    - Senin Gazi Paa'dan baka bir istein var m? Kadn birden yz sertleti.
    - Tvbe de bey, tvbe de! Daha ne isteyebilirim ki... O bizim
    Vatanmz gurtard. Bizi dmann elinden kurtard.
    ehitlerimizin mezarlarn onlara inetmedi daha ne isteyebilirim ondan?
    Onun sayesinde imdi istediimiz gibi yayoruz. unun bunun gavur dlnn kpei olmaktan onun sayesinde kurtulmadk m? Buralara bir defa yzn grmek, ona saol paam! Demek iin dtm. Onu grmeden lrsem gzlerim ak gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardm ediver de Gazi Paay bulacam yeri deyiver. Atatrk'n gzleri dolu
    dolu olmutu, ok duyguland her halinden belliydi.
    Bana dnerek,
    - Gryorsun ya Gken, ite bu bizim insanmzdr... Benim kylm, benim vefal Trk anamdr bu.
    Attan indim. Yal kadnn elini tuttum anacm dedim, sen gkte aradn yerde buldun, ryalarn ssleyen, seni buralara kadar koturan Gazi Paa yani Atatrk ite karnda duruyor.
    Kyl kadn bu szleri duyunca akna dnd. Elindeki denei yere frlatp, Atatrk'n ellerine sarld. Grlecek bir manzarayd bu.
    Ikisi de alyordu. Iki Trk insan biri kurtarc, biri kurtarlan, ana oul gibi sarma dola alyorlard. Yal kadn belki on defa pt atann ellerini. Ata da onun ellerini pt. Sonra heybesinden kk bir paket kartt. Daha dorusu beze sarlm bir ky peyniri. Bunu Atatrk'e uzatt;
    - Tek ineimim stnden kendi ellerimle yaptm Gazi Paa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapp getiririm. Paa hemen orada bezi ap peyniri yedi. ok beendiini syledi. Sonra birlikte kke kadar gittik.
    Oradakilere u emri verdi;
    "Bu anamz aln burada iki gn konuk edin.
    Sonra kyne gtrn. Giderken de kendisine inek verin benim armaanm olsun."

Kadir - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.08.2006
    Nereden
    Eskiehir

Standart Ulu nder'i Saygyla Anyoruz.

Trabzonspor Kongre yesi

Genel Koordinatr
    akr - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    38

“Siz Ankara’dan giderseniz, ben Elmada’na kar, kurunum bitinceye kadar vatan tek bama mdafaa ederim!"

23 nisan 1920... Ankara’da byk millet meclisi almtr. Memleketin her tarafndan birok milletvekilleri gelmitir. Bu yeni meclise gelenlerin bir ksm Ankara’ da hibir eyin olmadn grnce, mitsizlie dmlerdi. Bahsedilen ne yeil ordu, ne hazine, ne yatacak otel, hibir ey yoktu. Sadece, Mustafa Kemal...

... Bazlarna bu dava rk gelmi olacak ki, memleketlerine dnmeye karar verdiler. Bunlar geri dnerlerse mecliste huzursuzluk olacan anlayan Mustafa Kemal, krsye kt. O gn pek heyecanlyd. Atatrk’ n hayatnda belki de byle canl bir tablo domamt.

Milletvekillerine hitaben:

"ittim ki, baz arkadalar yoksulluumuzu bahane ederek memleketlerine dnmek istiyorlarm. Ben kimseyi zorla milli meclise davet etmedim. Herkes kararnda zgrdr, bunlara bakalar da katlabilirler.

Ben bu mukaddes davaya inanm bir insan sfat ile buradan bir yere gitmemeye karar verdim. Hatta, hepiniz gidebilirsiniz. Asker Mustafa Kemal mavzerini eline alr, fieklerini gsne dizer, bir eline de bayran alr, bu ekilde Elmada’na kar, orada tek kurunum kalana kadar vatan savunurum.

Kurunlarm bitince de bu aciz vcudumu bayrama sarar, dman kurunlar ile yaralanr, temiz kanm, mukaddes bayrama iire iire tek bama can veririm. Ben buna ant itim!.."

diye feryat edince, herkesi bir heyecan dalgas sard. Hi biri gzyalarn tutamyordu.

"lmeyi Tercih Ederiz"

General Pershing'in Kurmay Bakan olan General Harbord Sivas'ta Mustafa Kemal'le grrken der ki;

"Trk tarihini okudum. Milletiniz byk komutanlar yetitirmi, byk ordular hazrlamtr. Bunlar yapan bir millet elbette bir medeniyet sahibi olmaldr. Takdir ederim. Ama bugnk duruma bakalm. Bata Almanya mttefikinizle drt yl harb ettiniz, yenildiniz, drdnz bir arada yapamadnz eyi, bu durumda tek banza yapmay nasl dnebiliyorsunuz? Fertlerin intihar ettikleri vakit grlr. Bir milletin intihar ettiini mi greceiz?"

Mustafa Kemal General'e:

"Teekkr ederim" dedi. "Tarihimizi okumu, bizi renmisiniz. Fakat, unu bilmenizi isterdim ki biz emperyalist penesine den bir ku gibi yava yava aalk bir lme mahkum olmaktansa babalarmzn oullar olarak vurua vurua lmeyi tercih ediyoruz."

Falih Rfk Atay
    "... hayat Bordo-Mavi'dir!"

"enol Gne, Trkiye'nin en saygn ve en nemli futbol adamdr. "

Tokat l Temsilcisi
    Kamil akmak - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.09.2006
    Nereden
    Tokat
    Ya
    54

Bir rportajda..
    Birlemi milletlere ye olmay dnyormusunuz? diye sorulduunda,"artlarmz koyarz, kabullerine bal. Biz mracat etmeyiz. ye olmak iin davet gelirse dnrz"

Bunun zerine Birlemi milletler yasas deierek yelie ilk olarak Trkiye Cumhuriyetinin davet edilmesi kararlatrld.

Gurur duymamak elde deil. u itibara bakarmsnz?
    Konu Kamil akmak tarafndan (07.09.2007 Saat 09:47 ) deitirilmitir. Sebep: .

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Hayatindak Bazi Sonlar
    HAYATINDAK BAZI SONLAR

• Anlaml son sz, "Saat ka" olmutu.

• Prof. Dr. Neet mer rdelp'e, son sz olarak "Vealeykmsselam " dedi.

• Koma iinde manas anlalamayan ve devaml olarak tekrarlad sz "aman dil...aman dil..."di.

• Son ald gda, 8 Kasm 1938 Sal gn, saat 18.35'de drt kak elma suyu oldu.

• Son yemek istedii sebze, enginard.

• Son verilen ila, lm halinden krk dakika nce, saat 8.25'de, 1/8 aubaine'di.

• Hekimler lm raporunu imzalarken, son olarak elini pen ve gzlerini kapayan Prof. Dr. Mim Kemal ke idi.

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

birlemittle ilgili bir ey daha vardr dnyada bir lider ilkkez anyolard yani Atatrkt isve buna kar km sonra gzel bir anyla bu hatasn anlam ve her yl anlyordu tam ne olarak anlyordu unuttum

Selman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.02.2006
    Nereden
    stanbul

Bazlar Atatrk' bizim takmn tafartaryd diye anar, bizler; Atamz, kanmz, canmz olduu iin anarz...

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

o bazlar atamz anmasnlar atamn kemekleri szlyor hem bizim takm tutuyordu diyor hemde cumhuriyet adn veriyolar kendilerine braksnlar bu bo eyleri

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Atatrk'n Tabutunun Al
    Kefen syrld ve...

zel solsyonla slatlm pamuk kitlesi kaldrlnca
    Ata'nn yz ortaya kt. Derisi kahverengi bir hal alm, ama hatlar
    bozulmamt.Sanki uyuyordu...

8 Kasm 1953 Pazar gecesi saat 23.00'da Prof. Dr. Kamile
    evki Mutlu'nun ev telefonu ald. Prof. Mutlu, Ankara Tp Fakltesi
    Histoloji ve Ambriyoloji Krss Bakan'yd.Patalogdu. Arayan
    ise Ankara Valisi Kemal Aygn'd...
    Aygn, "Hocam" dedi, "10 Kasm gn Atamzn naan
    Antkabir'e tayacaz. Bunun iin bir komite kurduk. Naa
    geleneklere uygun olarak topraa defnedeceiz. Ancak bozulmadan
    korunduunu belgelemek iin muayene etmenizi rica
    ediyoruz."Prof. Mutlu nce reddetti. Mutlu, o srada 40 derece atele yatyordu.
    Hastaln gereke gstererek bu grevi bir baka meslektann yapmasn
    rica etti.Ancak Vali Aygn srarcyd: "Ben sizi sarar sarmalar
    gtrrm, bu tarihi bir grev" dedi. Mutlu kabul etti ve 9 Kasm sabah
    Etnografya Mzesi'ne gitti. Babakan Adnan Menderes oradayd.
    Meclis Bakan Refik Koraltan ve eski bakan Abdlhalik Renda
    da...Mutlu, grevden affn istemekle ne byk hata ettiini o zaman anlad.

Gerekten tarihi bir tanklkt bu...
    Ata'nn gl aacndan tabutu, 4 Kasm gn, geici
    kabrinden karlp mzenin holndeki mermer katafalka konulmutu. Bir
    hafta boyunca srayla renciler, subaylar ve generaller katafalk
    banda nbet tutmutu. Nihayet tabutun alma gn gelip de komite
    yeleri tamam olunca Prof. Kamile Mutlu "Balayn" talimatn verdi.
    Bunun zerine tabutun vidalar skld. Tahta tabutun iinde madeni
    bir sanduka bulunuyordu. Bu sandukada gaz birikmi olma ihtimali
    dnlerek nce bir burgu ile delik ald. Gaz ya da koku
    kmad.Sanduka
    tala doluydu.
    Sandukann ii, muhafaza solsyonu ile slatlm tahta tala
    doluydu. Bu tala, naan ayak ynne doru topland. Talan arasnda,
    az kapal ve ii sv dolu bir ie bulundu. Bu,cesedi muhafaza
    iin kullanlan solsyondan bir numuneydi. zerinde terkibi
    yazlyd.Ata'nn naa beyaz kefene sarlm, sonra kahverengi
    bir muambayla kaplanmt.Sarglar amaya baladlar. Herkes
    nefesini tutmutu. nk, "Naa ryp bozulmu, kan gazlar tabutu
    patlatm,nbeti er, kokudan baylm" diye bir sr sylenti
    geziniyordu. Ve 15 yl sonra ilk kez Ata'nn yzn greceklerdi.Kefenin sarglar aralannca Prof. Kamile evki Mutlu, orada bulunanlarn
    yardmyla katafalka kt ve Atatrk'n yzne bakt. Ata'nn derisi
    kahverengi bir hal alm, ama yz hatlar bozulmamt. Menderes sapsar
    olmutu Prof. Mutlu, grd tabloyu daha sonra yle
    anlatacakt:
    "Yzn rten slak pamuk kitlesi kaldrlnca Ata'nn heykel gibi duran yz
    ile karlatm. Uzun sar salarndan ince bir tutam, sol gz
    kapann zerine dmt. Atatrk, Dolmabahe Saray'ndaki yatanda
    uyuyor gibiydi."
    Prof. Mutlu, kenarda bekleyen komite yelerini tabutun bana ard. Onlar da tek tek tabutun iine baktlar.En bata Babakan Adnan Menderes vard. Koyu renk takm elbisesi iindeki Menderes de yanndakilerin yardmyla katafalka kt,rkek bir ekilde aa, tabuta doru bakt. O an ne olduunu Prof. Kamile Mutlu'dan aktaralm:
    "Menderes ok heyecanland.Rengi sapsar oldu. Bir de baktm ki, mzenin kapsna doru gidiyor. Atatrk'n yzne bakmad. Tahmin ediyorum, kendinde o kuvveti bulamad. En sona Abdlhalik Renda kalmt. O da Ata'yla kar karya gelir gelmez tabutun yanna ylverdi. Salondaki herkes Atatrk' tek tek grdkten sonra naa, tekrar solsyonla slatld. Ata'nn ba pamuklarla rtld ve vcudu beyaz kefenle sarld. Bu srada bir komiser,orada grevli adli tp doenti Dr. Cahit zen'in yanna yaklap avucunda tad bir kd
    gsterdi ve yle dedi:"Bu kd,Atatrk'n hemiresi Makbule Hanm
    gnderdi.Kefenin iine Atatrk'n gs stne konmasn istiyor."Do. zen, kda bir gz att. Eski Trke bir eyler yazlyd. "Byle bir kd Atatrk kabul etmez. Bize kzar, darlr" dedi.Komiser kd katlayp cebine koydu ve uzaklat. Btn ilemler bittikten sonra salonda bulunanlar naan iki yanndan geip hep bir azdan besmele ektiler ve cesedi yeni tabuta yerletirdiler. Bu tabut da 15 yl iinde yatt byk gl aac tabutun iine konuldu. zeri
    bayrakla rtldkten sonra kapa kapatld. Ve 10 Kasm sabah, Ata'nn naa 15 yl nce onu Dolmabahe'den Ankara'ya tayan top arabasna yerletirilip son dura olacak Antkabir'e tand. Artk ebediyen orada kalacakt...
    Atatrk'n tabutu, Menderes'in huzurunda almt Ata'nn 15 yl Etnografya Mzesi'nde bekletilen naa,12 askerin omuzlar zerinde oradan alnm ve 136 astemenin ektii bir top arabas ve matem mar eliinde Antkabir'e tanmt.Radyodan naklen yaymlanan o grkemli tren, en az 15 yl nceki kadar hznldr. Ancak o trenden hemen nce yaananlar, tarihilerin pek ilgisini ekmemitir. Bilindii gibi, Antkabir yaplana dek, Atatrk'n
    naann korunabilmesi iin "tahnit" denilen bir ilem yaplmt. Glhane Patolojik Anatomi profesr Dr. Ltfi Aksu tarafndan gerekletirilen bu ilem srasnda naaa, rngayla zel bir forml enjekte edilmi ve zerine formllerin yaptrld iki kk ila iesi, Ata'nn koltuk altlarna yerletirilmiti. Bu ilem sayesinde Ata'nn naa da -diyelim bugn Lenin'in mozolesinde olduu gibi ld gnk haliyle korunabilirdi. Ancak slam dini, lnn defnini
    art kotuundan,geici tahnitin bozulmas artt. Nakilden nce, bu ilem iin bir komite kuruldu. O komite,trenden bir gn nce, Babakan Adnan Menderes'in huzurunda Atatrk'n tabutunun almasn kararlatrd.Tabut alnca tahnit bozulacak ve ceset rmeye balayacakt.Bir baka deyile
    Atatrk'n (mumyalanm gibi) korunmu naan son grenler, o trene
    katlanlar olacakt. Atatrk'le ilgili belgesel almalar srasnda o trene
    katlanlarn bir ksmyla konumutuk.Bu yazda yer alan bilgilerin bir ksm o tanklklara, nemli bir blm ise deerli Atatrk aratrmacs Prof. Dr. Utkan Kocatrk'n, Prof.Dr. Kamile evki Mutlu ile yapt sohbetten aktardklarna dayanyor. Ata'nn yarm asr nceki son yolculuu, sanrm bu ayrntlarla
    daha da ilgin bir boyut kazanyor.

Atatrk' son grenler anlatyor:

'Yznde iki gnlk sakal vard'
    Osman Ersoy ve Halide ntepe, 10 Kasm 1953'te Etnografya Mzesi'nde asistan olarak alyorlard. O yzden 50 yl nceki o treni ve tabutun iindeki Atatrk' son kez grme frsat buldular. zlenimlerini yle anlattlar:
    • OSMAN ERSOY: "Salnda grmemitim Atatrk'... Korkun
    heyecanlydm. Biz alanlar, asistanlar, memurlar sra ile katafalka ktk. Olduka sararm ve klm bir ehre... 1 - 2 gnlk sakal vard. Kalar fevkalade iyi ekilde fark ediliyordu." ' Gzleri aralkt'

• HALDE NTEPE: "Tabut kapanmadan en son gittim baktm. Ba yana
    doru eikti. Yz hi bozulmamt. Azck sakallar kmt.
    Hani insan hasret giderek lrse, gzleri aralk kalrm ya, yle aralkt
    gzleri... Ama bir l yz yoktu. Uyuyor gibiydi."

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Nefeslerin tutulduu an...
    Tarih: 10 Kasm 1953. Mermer lahit sklm, betonlar krlm, tabutu kaldracak zincirli makaralar lahit salonunun tavanna yerletirilmiti. Cumhurbakan Celal Bayar, Meclis Bakan Refik Koraltan, Babakan Adnan Menderes ve devletin en st dzeyi, tabutun evresindeler...

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Kz kardeinin gzyalar
    Atatrk'n kzkardei Makbule Atadan, ban tabuta dayyor ve dakikalarca yle kalyordu. Belki ok uzaklarda, Selanik'te kalan gnleri yd ediyor; belki de aabeyinin ruhuna dualar gnderiyordu.

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Dinler, Antkabir yolunda...
    Trkiye'deki btn dini cemaatlerin temsilcileri cenaze arabasn takip ediyorlar. Ermeni, Yahudi, Katolik ve Rum temsilcilerle beraber zamann Diyanet leri Bakan kortejle yryor.

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Atatrk'n tabutu birazdan salona kartlm olacak.
    Cumhurbakan Cell Bayar, Meclis Bakan Refik Koraltan, Babakan Adnan Menderes ve devletin en st dzeyi tabutun evresindeler...

Trabzonspor Kongre yesi
    bordobluex - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.11.2005
    Ya
    41

Fikret Kzlok - Bir Devrimcinin Gncesi

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    36

Celal Bayar'n anlatmyla...
    smet Bozda'n kaleminden...

Kyl Milletin Efendisidir

Size Atatrk'n "Kyl Milletin Efendisidir." szn Byk Millet Meclisi'ndeki nutkuna ne suretle aldn hikaye edeyim.

nk bu sz zerine yerli yersiz ok durulmu, vlm, tenkit edilmi, eitli yorumlara uramtr. Aslnda, Byk Atatrk'n en byk emellerinden biri bu szde yatar. Hemen hemen yar yzyln arkasnda kalan bu olay anlatarak hem ruhunu taziz, hem hatrasn tazelemi oluruz.

Milli Mcadele gnleriydi. O yllarn Ankarasn anlatmak kolay deildir. Elektiriksiz, yolsuz, medeni vastalardan yoksun bir ehir!.. Caddelerinde devekatarlar dolar, kahvelerinde gazlambas, pek pek, lks lambas yanard.

imdi her biri muazzm blok halinde ykselen "Bakanlklar", birer orta halli odadan ibaretti. te byle bir odada ben de "Umuru ktisadiye Vekaleti" Vekili olarak alyordum.

alma sabahla balar, aralksz geceyarsna, hatta daha sonralarna kadar srerdi. ten, imkanszlklardan, yorulurduk, bezerdik. O zaman bizim iin tek hayat penceresi ankaya idi. Kendimizi Atatrk'n yannda bulurduk.

Kt haberlerin birbiriyle yart gnlerdi bu gnler. Her gn yeni bir sylenti kar, her gn yeni bir haber kulaktan kulaa, azdan aza gezerdi.

"Yunan ordusu taarruz edecekmi."
    "Asiler filan yerde isyan karmlar."
    "Saray taraftar eteler Ankara yaknlarna kadar sokulmu."

Bunlarla baa kacak gereken gte olmadmz bilirdik. Her eyin ba, paraya ihtiyacmz vard ve hazine tamtakrd. Ama bir tek dayanamz var; Mustafa Kemal Paa...

"O aresini bulur, o iin iinden kar" diyorduk. Byle olunca da gcmz yenilemek, nefesimizi tazelemek iin Atatrk'n yanna kouyorduk.

Milli Mcadele gnlerinde Atatrk'n ne zaman uyuduunu, ne zaman uyandn hala bilemem. nk, ne zaman arasak, onu ayakta bulurduk. Geceyarsndan iki saat sonra, sabaha kar ankaya'nn alma odasnda k snmezdi. Biz de a koan yorgun pervaneler gibi oraya koardk.

Atatrk, gnlk olaylar, ihtiyalar, tehlikeleri, hi bir ey saklamadan, deerini kltmeden konuur, durumu tahlil eder, dayandmz millet kuvvetinin nelere muktadir olduunu rnekler vererek ruhlarmz tazelerdi. Birden, bezginliklerimizi, kukularmz silkinir, yeni bir iman ve yaratc gle ankaya'dan ehre inerken, gnein douunu seyrederdik.

imizi, Mustafa Kemal Paa'nn gnei str, dmz doan gne aydnlatrd.
    Konu Kaya tarafndan (08.09.2007 Saat 00:26 ) deitirilmitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

Emre B. - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.09.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

ok byk adamm.Dnyaya onun gibi insan gelmez.

Mayls - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.02.2005
    Nereden
    Almanya
    Ya
    29

Yeri belki bu baslik degil. Ama en uygun burasi olur dedim ondan buraya ekliyorum hosgrnze siginarak. Bir arkadasin MSN Space'inde rastladim.

Babamn dostlarndand. Dimdik yrd. Hani Allah'tan baka kimsenin nnde eilmemi tipler vardr ya,
    yle biriydi. Ben ok kktm, evimize misafir gelirdi. "Oul" diye seslenirdi hep. Bada kurmaz, diz ker yle
    otururdu. Gaz lambas nda daha bir heybetli grnrd gzme. Hep bitip tkenmek bilmeyen harp hatralar anlatrd.
    anakkale, Gazze, Kafkas cephelerini dolam; Sakarya, Dumlupnar'da savam. Ancak zmir'in kurtuluundan sonra
    kyne dnebilmiti. Anlattklarnda hep ac, kan, cefa vard. Kolay m kazanlmt bu vatan? lm neydi ki?
    erbet imek kadar kolayd. "Biz kendi cenaze namazmz kendimiz kldk anakkale'de !" derdi sk sk.
    Olur muydu??

Kirte muharebeleri srasnda blkler arka siperlerde hcum sralarn beklemektedirler. n siperlerdekiler ileri frlam
    bouuyorlar. Yzba hucum iin emir bekliyor. Btn asker sng takm siperden frlamak iin hazr. Sinirler gergin ! ...
    Btn dudaklar kpr kpr dualar okuyor, kelime-i ehadet getiriyor. Sre uzuyor. Yzba erlere sesleniyor...
    "Yavrularm... Aslanlarm... Biraz sonra Cenab- Rabb'l Alem'in huzuruna varacaz. Abdestsiz gitmeyelim... Haydi !
    Tfeklerimizin kabzalarna ellerimizi srp, hep beraber teyemmm edelim..."
    Teyemmm edilir... Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yzba;
    " ocuklarm... Sanyorum biraz daha bekleyeceiz... nmzde biraz daha zaman var. leride arkadalarmz ehit oluyor.
    Hem onlar iin, hem de vakit varken, kendi cenaze namazmz kendimiz klalm..."
    " Kabe Karmzda... "

Arkadan Of'lu Ali avu barr. " ER K NYETNE... "

O gn yaplan hcumda, kendi cenaze namazn klan pek az kii sa kalabilmiti.
    Onlar Allah'a verdii sz tuttular....
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e zgrlk!

MURAT NCE - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.04.2007
    Nereden
    Trabzon

yaln...bata fazla sze gerek yok demisin..gerekten yle ama ATAy anlatmakla bitmez..iin hem zor hem de zevkli..kolay gelsin..bu arada

Smile Atam zindeyiz...

Sevgili BMN yeleri... Yaptm bir videoyu sizlerle paylamak istedim... ( http://www.youtube.com/watch?v=9Je_3A_T77k ) Herkese iyi seyirler...
    En iyi yastk temiz bir vicdandr...

Kadir - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.08.2006
    Nereden
    Eskiehir

1. Cumhuriyetilik:
    Trk milletinin karakter ve detlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)
    Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet ekli demektir. (1933)
    Cumhuriyet, yksek ahlk deer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.... (1925)
    Bugnk hkmetimiz, devlet tekiltmz dorudan doruya milletin kendi kendine, kendiliinden yapt bir devlet ve hkmet tekiltdr ki, onun ad Cumhuriyet'tir. Artk hkmet ile millet arasnda gemiteki ayrlk kalmamtr. Hkmet millet ve millet hkmettir. (1925)
    2. Milliyetilik:
    Trkiye Cumhuriyeti'ni kuran Trk halkna Trk Milleti denir. (1930)
    Diyarbakrl, Vanl, Erzurumlu, Trabzonlu, stanbullu, Trakyal ve Makedonyal hep bir soyun evltlar ve hep ayn cevherin damarlardr. (1932)
    Biz dorudan doruya milliyetperveriz ve Trk milliyetisiyiz. Cumhuriyetimizin dayana Trk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Trk kltr ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur. (1923)
    3. Halklk:
    siyasetimizde ilkemiz olan halklk, yani milletin bizzat kendi geleceine sahip olmas esas Anayasamz ile tespit edilmitir. (1921)
    Halklk, toplum dzenini almaya, hukuka dayandrmak isteyen bir toplum sistemidir. (1921)
    Trkiye Cumhuriyeti halkn ayr ayr snflardan olumu deil fakat kiisel ve sosyal hayat iin iblm itibariyle eitli mesleklere ayrlm bir toplum olarak grmek esas prensiplerimizdendir. (1923)
    4. Devletilik:
    Devletiliin bizce anlam udur: Kiilerin zel teebbslerini ve ahs faaliyetlerini esas tutmak; fakat byk bir milletin ihtiyalarn ve ok eylerin yaplmadn gz nnde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almak. (1936)
    Prensip olarak, devlet ferdin yerine gememelidir. Fakat ferdin gelimesi iin genel artlar gz nnde bulundurmaldr. (1930)
    Kesin zaruret olmadka, piyasalara karlmaz; bununla beraber, hibir piyasa da babo deildir. (1937)
    5. Liklik:
    Liklik, yalnz din ve dnya ilerinin ayrlmas demek deildir. Btn yurttalarn vicdan, ibadet ve din hrriyeti de demektir. (1930)
    Liklik, asla dinsizlik olmad gibi, sahte dindarlk ve byclkle mcadele kapsn at iin, gerek dindarln gelimesi imknn temin etmitir. (1930)
    Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdannn emrine uymakta serbesttir. Biz dine sayg gsteririz. Dne ve dnceye kar deiliz. Biz sadece din ilerini, millet ve devlet ileriyle kartrmamaya alyor, kast ve fiile dayanan tutucu hareketlerden saknyoruz. (1926)
    6. Devrimcilik:
    Yaptmz ve yapmakta olduumuz inklplarn, (devrimlerin) gayesi Trkiye Cumhuriyeti halkn tamamen ada ve btn anlam ve grleriyle uygar bir toplum haline ulatrmaktr. (1925)
    Biz byk bir inklp yaptk. Memleketi bir adan alp yeni bir aa gtrdk. (1925)
    IL BTNLEYC LKELER:
    1. Mill Egemenlik:
    Yeni Trkiye devletinin yapsnn ruhu mill egemenliktir. Milletin kaytsz artsz egemenliidir. (1923)
    Toplumda en yksek hrriyetin, en yksek eitlik ve adaletin salanmas, istikrar ve korunmas ancak ve ancak tam ve kesin anlamyla mill egemenlii salam bulunmas ile devamllk kazanr. Bundan dolay; hrriyetin de, eitliin de, adaletin de dayanak noktas mill egemenliktir. (1923)
    2. Mill Bamszlk:
    Tam bamszlk denildii zaman, elbette siyas, mal, ktisad, adl, asker, kltrel ve benzeri her hususta tam bamszlk ve tam seferberlik demektir. Bu saydklarmn herhangi birinde bamszlktan mahrumiyet, millet ve memleketin gerek anlamyla btn bamszlndan mahrumiyeti demektir. (1921)
    Trkiye devletinin bamszl mukaddestir. O, ebediyen salanm ve korunmu olmaldr. (1923)
    3. Mill Birlik ve Beraberlik:
    Millet ve biz yok, birlik halinde millet var. Biz ve millet ayr ayr eyler deiliz. (1919)
    Biz mill varln temelini,mill uurda ve mill birlikte grnekteyiz.(1936)
    Toplu bir milleti istil etmek, daima dank bir milleti istil etmek gibi kolay deildir. (1919)
    4. Yurtta Bar Dnyada Bar:
    Yurtta sulh, cihanda sulh iin alyoruz. (1931)
    Trkiye Cumhuriyeti'nin en esasl prensiplerinden biri olan yurtta sulh, cihanda sulh gayesi, insaniyetin ve medeniyetin refah ve terakkisinde en esasl mil olsa gerektir. (1933)
    Sulh, milletleri refah ve saadete eritiren en iyi yoldur. (1938)
    5. adalama:
    Milletimizi en ksa yoldan medeniyetin nimetlerine kavuturmaya, mesut ve mreffeh klmaya alacaz ve bunu yapmaya mecburuz. (1925)
    Biz Bat medeniyetini bir taklitilik yapalm diye almyoruz. Onda iyi olarak grdklerimizi, kendi bnyemize uygun bulduumuz iin, dnya medeniyet seviyesi iinde benimsiyoruz. (1926)
    6. Bilimsellik ve Aklclk:
    a) Bilimsellik:
    Dnyada her ey iin, medeniyet iin, hayat iin, baar iin en gerek yol gsterici bilimdir, fendir. (1924)
    Trk milletinin yrmekte olduu ilerleme ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasnda tuttuu meale, mspet bilimdir. (1933)
    b) Aklclk :
    Bizim; akl, mantk, zek ile hareket etmek en belirgin zellii-mizdir. (1925)
    Bu dnyada her ey insan kafasndan kar. (1926)
    7. nsan ve nsanlk Sevgisi:
    nsanlar mesut edeceim diye onlar birbirine boazlatmak insanlktan uzak ve son derece zlnecek bir sistemdir. nsanlar mesut edecek yegne vasta, onlar birbirlerine yaklatrarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karlkl madd ve manev ihtiyalarn temine yarayan hareket ve enerjidir. (1931)
    Biz kimsenin dman deiliz. Yalnz insanln dman olanlarn dmanyz. (1936)

yelik tarihi
    12.03.2007
    Nereden
    Samsun
    Ya
    40

Biraz hznl ama ok anlam ykl.
    Atatrk'n 'rezil olmayalm' diye kurdurduu fabrika trenle kapand
    Cumhuriyet'in ilk yllarnda Marsilya'dan ithalata kadar giden kiremit yokluunu zmek iin Atatrk'n "u kiremit iini halledin, aleme rezil oluyoruz" talimatyla 80 yl nce Eskiehir'de kurulan Trkiye'nin ilk kiremit fabrikas siyah kurdele balanarak trenle kapatld.

1927
    ylnda Trkiye'nin ilk kiremit fabrikas olarak kurulan ve ayn zamanda Trkiye'nin ilk retim tesislerinden olan Klolu Kiremit, Eskiehir'deki fabrikasn siyah kurdeleli trenle kapatt.

FABRKANIN YKS: Pek ok rnde olduu gibi Cumhuriyetin ilk yllarnda kiremit ktl da yaanyor. Trkiye Byk Millet Meclisi'nin (TBMM) atsn kaplayacak kiremit dahi bulunamyor. Cumhuriyetin kurulmasyla birlikte balayan yaplamada retimi olmayan kiremitler Fransa'nn Marsilya ehrinden ithal ediliyor. Bu duruma ok ierleyen cumhuriyetin kurucusu Atatrk, Eskiehir'den birka kiiyi topluyor ve "u kiremit iini halledin, aleme rezil oluyoruz" diyor. Topra uygun olduu iin seilen Eskiehir'e Deliorman'dan gelen Sabri Klolu, 1927'de fabrikay kurarak retime balyor. Klolu Kiremit'in Ynetim Kurulu Bakan Sava M. zaydemir, Sabri Klolu'nun damad olarak, 1992'de fabrikay aileden devralmt.

ANLAMI OK BYKT: Frndan kan son kiremiti alarak, fabrikann en eski alannn da katld hznl bir trende fabrikaya siyah kurdele balayan Sava M. zaydemir, fabrikann kendileri iin ok byk bir anlam tadn belirtti. Eskiehir Bykehir Belediyesi'nin kentsel dnm projeleri kapsamnda retimi durduklarn syleyen zaydemir, "Bize 30 Austos'a kadar zaman verilmiti. Biz de o gn bir tren yaptk. Bizim iin ok anlaml olduundan yle sessiz sedasz kapatmaya gnlmz raz olmad. nsanlar daha ok al trenlerine alklar tabii ki, ama biz kapan treni yaptk" dedi.

IK MMARS VAR: Mze olarak deerlendirilecei sylenen fabrika binasn nasl deerlendirecekleri konusunda zaydemir, yle konutu: "Bu ok gzel bir mimariye sahip, k bir bina. ok farkl amalarla kullanlabilir. u anda nasl deerlendireceimize karar vermedik. Gzel bina uygun bir ekilde deerlendirilir. nmzdeki gnlerde karar vereceiz."

RETM DEVAM EDYOR: Klolu Kiremit'in daha nce balad Eskiehir Organize Sanayi Blgesi'ndeki retimini artrarak devam edeceini belirten zaydemir, sz konusu tesisin Trkiye ve Ortadou'nun en byk en modern kiremit fabrikas olduunu syledi. zaydemir "Organize Sanayi Blgesi'ndeki fabrikann kapasitesi zamanla daha da artrlabilir. Sadece ehirde bulunan fabrikamz kapattk. retimimiz srecek" diye konutu.

1.7 MLYAR KREMT: 80 yl geride brakan fabrikada bugne kadar 1 milyar 750 milyon adet kiremit retildi. 100 milyon metrekareyi aan retimle Klolu, milletvekili lojmanlarnn da arasnda bulunduu Trkiye'nin pek ok nemli yapsnn atsnda yer ald. Demiryolu sayesinde Klolu retimini Cumhuriyetin ilk yllar da dahil olmak zere Trkiye'nin her yerine ulatrd. Uzun yllardr Ortadou lkelerine youn ihracat olan Klolu, Kbrs ve srail'de de nemli arla sahip. ABD'den gelen talep dorultusunda Klolu, geen yl bu lkeye de ihracata balad.

ngiliz'e satlmad, damat devralp hayata dndrd

1990'larn banda ynetim boluu yznden zora giren Klolu Kiremit'i ailenin damad Sava zaydemir yeniden hayata dndrm. zaydemir, daha nce Hrriyet gazetesine verdii rportajda unlar anlatmt: "1980'de ynetim kurulu yesi oldum. 1985'te sen 'ynet' dediler, olmad, 1986'da braktm. 1991'de ngiliz bir firmayla ortaklkta anlalmt. inde bulunduum ynetim kurulu sat reddetti. Krfez Sava da balaynca ngilizler ekildi. Piyasa ok ktleti ve aile bana 'sen bu irketi devral ve yr, yabancya gitmesin' dedi. 1992 Mart'nda baladm."

Ko'un toplad kiremitler Meclis atsn tamamlad

CUMHURYETN kurulduu ilk yllarda yaanan kiremit yokluunu ve ilk TBMM binasnn faaliyete geiini, TBMM eski Bakan Blent Arn, 23 Nisan 2003'te yapt konumasnda yle anlatmt: "Harap haldeki binay Ankarallar ba toplayarak tamir ettirdi, bina temizlendi. Ancak binann ats bir trl tamamlanamad. Bir gen adam, o mehur zekas ile sokak sokak dolap evlerin atlarndaki kiremitleri bir miktar para vererek toplad, sonra da Meclis'in atsn tamamlad. Bu gen adamn ad Vehbi Ko'tu."

tuncii - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    04.05.2006
    Ya
    32

arkadalar burda ok gzel atamzn ve trk tarihinin gemiinden oluan bi takvim var her gn ayru bi destan adeta gnlerin zerine tklayn bakn neler grpte duygulanacaksnz
    http://www.ataturktoday.com/2007AtaturkTakvimi.htm
    Bizim rahat edemediimiz yerde kimse istirat edemez. keyfe keder alayna gider TS'li gencler.........

turgi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.07.2004
    Nereden
    Antalya
    Ya
    33

Standart Atatrk'ten ok CevaP !

Sava Bitmitir ve ATATRK yabanc subaylarnda katld bir kokteyle katlmtr. Burda kokteyldeki subaylar ile sohbet ederken bir ingiliz subaynn kendisine ok sert ve anlaml bir ekilde baktn grm ve bir sre sonra yaverini ingiliz subaynn yanna gndererek sebebini sormutur.Yaveri sorduktan sonra ATATRK'n yanna gelerek 'paam babas anakkale savanda lm bir ingiliz subay imi ondan dolay o ekilde size bakm 'demi

ATATRK'te bombay patlatm 'Git ona sor bakalm babas anakkale de ne aryormu ?
    BMN | ANTALYA
    Gemi mil ile olur Sevda dil ile Gzeller ok var ama Meyil birine olur...!!!

turgi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.07.2004
    Nereden
    Antalya
    Ya
    33

Standart ATATRK' alatan olay!!!!

Yl 1922. 14 Ocak gece yars. Mustafa Kemal’in zel treni Eskiehir’e doru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuu olacak ve Gazi, sava sonras Anadolu’sunda baz ehirlerin nabzn yoklaya yoklaya zmir’e gidip annesini grecek. Ve Latife’yi.

Ama o gece ok sknts var Mustafa Kemal’in ve bir trl uyku tutturamyor.

Ali avu kompartmann kaps nnde sigara stne sigara iiyor. Kapya dayanm karanl seyreder ken bir yandan da kendi kendine mrldanp duruyor.

“Bu iin bu kadar abuk oluvereceini hi dnmedim.

te, sonunda ifreli telgraf geldi. Zbeyde anamz yitirdik. Peki, ne duruyorum. eri girip onu uyandrmalym. Ama ie bak, giremiyorum. Kyamyorum paama. Nasl derim ki: ‘Anamz ld paam!’ diyemem. Onun yrei anas iin atar. Hep syler. Vatan kurtarmakla anasn kurtarmak ayn anlama gelir onun iin. Kapy asam, telgraf uzatsam, ‘Paam sen sa ol’ desem ‘Eyvah demez mi?’ ‘Koca vatan kurtardm ama anam kurtaramadm demez mi?"

Ali avu, anlattna gre birden yerinden sram. eriden bir ses geliyor. Mustafa Kemal sesleniyor.

avu kompartman kapsn ap selam duruyor:

“Emret Paam”.

Mustafa Kemal yataa oturmu soruyor tela ile:

“Ne demeye kapda bekliyorsun sen?”

“Uyku tutturamadm da Paam”

“Annemden bir haber var m?”

“Az nce bir telgraf geldi dediler, ifreyi znce size sunacaklar.”

“Bouna kvranma Ali, benden de saklamaya alma. Ben haberi aldm.”

Ali avu bir ey yokmu gibi durmaya alyor ve merakla soruyor:

“Ne olan, ne haber aldn ki paam? Hayr haber inallah.”

Mustafa Kemal usul usul anlatyor.

“Az nce dalmm, ryamda yeil bir ovada anamla el ele geziniyorduk. Hep olduu gibi bana bireyler anlatyordu. Birden bir frtna kt. Bir sel bastrd, anamz ald gtrd. Hibir ey yapamadm. Hi, hi!..”

avuu bir titremedir almt. Derken.. Mustafa Kemal emri verdi:

“ocuk! Al getir u telgraf, hemen!”

Ali avu kompartmandan kar kmaz, zm getiren grevliyle karlat.

“Ver onu” dedi. “Paamz bekliyor.”

Kad ald, ieri girdi, selam durdu ve: “Sen saol paam” dedi.

“Millet sa olsun.”

Gznden iri bir damla gz ya akvermiti. avu “Alama paam” diye yalvard.

“Neden? Ben insan deil miyim? Anam ld. Ben buna alarm. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim iin ikisi bir.”

te ben bunun iin:

‘Bulunur kurtaracak baht kara maderini’ diye cevap vermedim mi Namk Kemal’e? Birden Mustafa Kemal ile Ali avu birbirlerine sarldlar ve ak ak, hkrklarla, ili ili alyorlard...
    BMN | ANTALYA
    Gemi mil ile olur Sevda dil ile Gzeller ok var ama Meyil birine olur...!!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)