Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 169 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mi'rac Geceniz Mübarek ve Kutlu Olsun

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Mi'rac Geceniz Mübarek ve Kutlu Olsun

Evvela "Kandiller nedir?"

Kandiller, Allah'ın umumi affının ilanıdır..

"Tevbe edin, sizi affedeyim"

-Neye tövbe edelim?

Kandil Gecesi her müslüman bir odaya çekilmeli, bir kağıt ve kalem almalı..

Kağıdı ortadan ikiye bölmeli, bir tarafına:

`Bilmediğim dini konular" diğer tarafına ise; "İşlediğim günahlar" diye yazmalı..

Bilmediğim dini konular kısmına, İslam adına ne bilmiyorsa, hepsini sıralamalı..

Mesela:

"Kur'an okumasını bilmiyorum"
    Kur'an okumasını biliyor, tecvid bilmiyorsa onu da yazmalı..

Sonra devam etmeli:
    Arapça bilmiyorum..
    Tefsir, hadis, siyer, fıkıh bilmiyorum.
    ..................................................

Bunları bilmek için: Kitaplar almalıyım, ilgili gazete ve dergileri takip etmeliyim, hocaefendilerin derslerine gitmeliyim.

Şimdi kağıdın diğer tarafına geçebilir, "İşlediğim günahlar":

Yalan söylüyorum.
    Tembelim.
    Dedikodu yapıyorum.
    Boş lafları seviyorum.
    ....................................

Artık içki ve benzeri günahları da varsa, hepsini yazmalı..
    Sonra kağıda umumi bir göz atmalı;

"Bilmediğim konulardan hangisini öğrenebilirim, işlediğim haramlardan-günahlardan hangisini terkedebilirim?" demeli..

Bunların hepsini birden terketmek zordur..Teker teker terk etmeye çalışmalı..

Mesela Kur'an okumasını bilmiyorsa, "öğreneceğim!" diye kandil gecesi kendi kendine söz vermeli; ertesi günü hemen işe başlamalı.

Haramlar bölümünde de mesela boş laflara tövbe edip, ilme-irfana yöneleceğine ahd-u peyman etmeli.

Şimdi iki şeye tövbe etmiş oldu:

Birincisi: Bir noksanını tamamlamak
    İkincisi ise: Bir harama son vermek

Böylece iyiliğe doğru bir değişme oldu. "İki günü birbirine eşit olan zarardadır" buyuruluyor..Hiç değilse kandil gecesi bir değişime uğrayıp, kandil sabahı daha iyi bir müslüman olarak ortaya çıkalım.

Eğer kandil geceleri müslümanları daha iyiye götürmüyorsa, demek ki kandil ülkemize uğramamış.

Kandil mübarektir, Allah müslümanları da mübarek etsin!..

Hekimoğlu İsmail
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

Nereden
    Samsun

Tüm İslam Aleminin Mübarek Kandilini Kutlar Hayırlara Vesile Olmasını Dilerim..
    Vasiyet ; Bordo Mavi mezar taşı
    ''NUFUS CÜZDANINDA TRABZON YAZIPTA İSTANBUL TAKIMLARINA GÖNÜL VERENLERLE GÖNÜL BAĞIMIZ OLMADIĞI GİBİ AYNI ORTAMDA OLMAKTA RAHATSIZLIK VERİR ''

Ba®ış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

Tüm islam aleminin kandili mübarek olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AYYILDIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Islam aleminin kandili mubarek olsun

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Kandilimiz mübarek olsun.Hayırlara vesile olur inşallah.
    Zaman çabuk geçse de bugünleri özlesek.

Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

Allah'ım sen bizim günahlarımızı affeyle, bizi cennetinden mahrum etme.

Cümlemizin kandili mübarek olsun.
    FxY

Emre B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hepinizin kandili mübarek olsun.

Nereden
    İstanbul

Tüm BMN ve İslam aleminin Mi'rac kandili mübarek olsun..

Remzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Tüm İslam Aleminin kandili mübarek olsun.
    Bir Gün Mutlaka!!

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

MİRAÇ GECESİ

Miraç mucizesi Hicret'ten bir buçuk sene kadar evvel, Receb-i şerif'in 27. gecesinde Mekke-i mükerreme'de vukua gelmiştir.

Seyyid-i Kâinat Sebeb-i Mevcûdat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Harem-i şerif'te Kâbe'nin Hatîm kısmında yatarken Cebrâil Aleyhisselâm geldi ve göğsünü yardı. Kalbini zemzem suyu ile yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu.

Bu arada "Burak" adında, katırdan küçükçe, uzun ve beyaz renkli bir binek getirildi. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- üzerine bindi, Cebrâil Aleyhisselâm'ın refâkatinde yola çıktılar. Burak her adımını gözünün erişebileceği yerin ilerisine atıyordu. İlk anda Kudüs-ü şerif'e vardılar. Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Mescid-i Aksâ'da (Beyt-i Makdis'te) bütün Peygamberân-ı izam hazerâtının ervâhına imam olup namaz kıldırdı.

Bu hâdise Kur'an-ı kerim'de şöyle anlatılmaktadır:

"Kulu Muhammed'i gecenin bir anında Mescid-i Haram'dan alıp, civarını mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Ona âyetlerimizden nicelerini gösterelim diye böyle yaptık. O, işiten ve görendir." (İsrâ: 1)

Habib-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ise bu mübarek yolculuğu bizzat kendileri naklediyorlar. Devamla buyuruyorlar ki:

"Daha sonra gök yüzüne bir "Miraç" uzatıldı. Ben Miraç'tan daha güzel bir şey görmüş değilim. Ölüleriniz ölümleri sırasında gözlerini ona diker. Cibril ile ona binerek yükseldik. Dünya semasının kapısına geldiğimizde Cibril kapıyı çaldı. "Kim o?" denildi. "Cibril'im" dedi. "Yanındaki kimdir?" denildi. "Muhammed'dir." deyince "Göğe çıkmak için izin verildi mi?" diye soruldu. Cibril "Evet verildi." dedi. O zaman bekçi melek kapıyı açarak "Merhaba, hoş geldin!... Bu gelen yolcu ne güzel yolcu." dedi. Birinci semâya girdiğimde vazifeli bir melek gördüm. Maiyetinde yetmiş bin melek ve her birinin emrinde yüz bin melek vardı. Bunlar semâyı muhafaza ediyorlardı. Derken heybetli bir kimse gördüm. Sağında ve solunda karartılar vardı. Sağına bakıp gülüyor, soluna bakıp ağlıyordu. Selâm verdim, selâmımı aldı. "Hoş geldin sâlih evlat sâlih peygamber!" dedi. Cebrail'e; "Bu kimdir?" diye sordum. "Baban Âdem'dir!" dedi, "O karaltılar da zürriyetinin ruhlarıdır. Sağındakiler cennetlik, solundakiler ise cehennemliktir. Sağına bakınca güler, soluna bakınca ağlar."

Sonra bir kavim gördüm. Dudakları deve dudağı gibi idi. Melekler onların dudaklarını kesiyorlar, ağızlarına ateşten taşlar koyuyorlardı. Ağızlarından giren taşlar aşağılarından çıkıyordu. Cebrâil'e "Bunlar kimlerdir?" diye sordum. "Yetim malını zulmen yiyenlerdir." dedi.

Diğer bir kavmin derilerinden sırımlar dilinip, ağızlarına veriliyordu. Bunların da koğuculuk edenler, dedikodu yapanlar, insanlar arasında söz getirip-götürerek birbirine düşman edenler olduğunu söyledi. Bir kavim de vardı ki, önlerine güzel bir sofra kurulmuş, üzerine en güzel yemekler ve kebaplar konmuş. Onlar o güzel kebapları bırakıp etrafındaki cifeleri yiyorlardı. "Bunlar kimlerdir?" dedim, "Nikâhlı eşlerini bırakıp da harama giden zinakârlardır." dedi.

Baktım ki Firavun ve arkadaşlarının yolu üzerinde karınları evler kadar şişmiş insanlar var. Firavun ve arkadaşları sabah-akşam bunları çiğneyerek geçiyorlar. "Bunlar kimlerdir yâ Cebrâil?" dedim, fâiz yiyenler olduğunu söyledi.

Yine orada bir takım kadınlar gördüm. Kimisi göğüslerinden, kimisi ayaklarından başaşağı asılmıştı. Cebrâil bunların da, zina eden ve çocuklarını öldüren kadınlar olduğunu haber verdi.

Daha sonra; ikinci kat semada Yahya ve İsâ Aleyhisselâm'la, üçüncü kat semada Yusuf Aleyhisselâm'la, dördüncü kat semada İdris Aleyhisselâm'la görüştüler. Beşinci kat semada Hârun Aleyhisselâm'la karşılaştılar. Altıncı kat semada Musâ Aleyhisselâm'la, yedinci kat semada İbrahim Aleyhisselâm'la karşılaşıp görüştüler.

Bundan sonra Cebrâil Aleyhisselâm yedinci kat semâdan Hazret-i Allah'ın biricik Habibi'ni alıp öyle yükseklere çıkardı ki, Sebeb-i Mevcûdat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz mukadderâtı yazan kalemlerin cızırtılarını duyuyordu. Daha sonra karşılarına Sidre-i Müntehâ sahası açıldı. Müntehâ denilmesine sebep ise, oradan öteye ne peygamber ne de melek, hiç kimseye yol verilmemiştir.

Sidre-i Müntehâ'dan cennete götürüldü, inciden yapılmış köşkleri temâşa etti. O gece cehennemi, Kürsîyi, Arş-ı Rahmân'ı da gördü. Buradan öteye Kaabe kavseyn makamına yolculuk Refref ile oldu. Cenâb-ı Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz oradan ayrılacağı sırada Cebrâil Aleyhisselâm'ın, kendisi ile beraber gelmesini rica etmişti. O da: "Burası Sidre-i Müntehâ'dır, şâyet ben buradan bir parmak ucu kadar ileri geçersem yanarım!" buyurdu ve orada durakladı.

Çünkü o onun nurundan halkolunmuştu. Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ise Allah-u Teâlâ'nın nurundan yaratılmıştı. Nur Nur'a kavuştuğu için yanmadı.

Allah öyle bir Allah'tır ki, bütün şekillerden münezzeh ve müstağnidir. O'nu baş gözü ile Miraç gecesinde yalnız ve yalnız Habib-i Ekrem'i gördü. Habibini kendi nûrundan halkettiği için, o nûr Nûr'u görmeye takat getirebildi.

Âyet-i kerime'lerde şöyle buyuruluyor:

"Kuluna iki yay kadar, yahut daha da yakın oldu. O anda kuluna vahyedeceğini vahyetti. Gözünün gördüğünü kalbi yalanlamadı." (Necm: 9-10-11)

Allah-u Teâlâ bütün kâinattaki güzelliklerinin hepsini ona gösterdi. Bu nimetlerine karşı Rabb'ine şükrünü arttırdı. Azamet-i ilâhî'ye karşı hayran kaldı. "Güzel yaratıcı ne güzel şeyler yaratmış!" deyip onlara yaratıcının nazarı ile bakıyordu. Böylece Seyyid-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, Hâlik-i Azîmüşan'ın emir ve nehiylerini vasıtasız olarak aldı. Nice nice sırlara, ilâhî tecellî ve iltifatlara mazhar oldu.

Namazın elli vakit olarak farzedilmesi üzerine, ümmetinin buna takat getiremeyeceğini düşünerek Cenâb-ı Hakk'tan azaltılmasını istirham etti. Beş vakte ininceye kadar naz ve niyazda bulundu. Müminin miracı mesâbesinde olan beş vakit namaz o gece farz kılındı. O mübârek gece ayrıca, ümmetinden Hazret-i Allah'a hiçbir şeyi şerik koşmayanların affedilecekleri müjdelendi. Sûre-i Bakara'nın son iki Âyet-i kerîme'si de Miraç hediyelerindendir.

Kendisinden evvel hiçbir peygamberin nâil olamadığı şerefe nâil olan Seyyid-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz yine aynı vasıtalarla, aynı gece içinde Mekke-i mükerreme'ye avdet buyurdu. Kendisini, yolculuğa başladığı ilk yer olan Kâbe-i muazzama'nın Hatim kısmında buldu. Sabah olunca, bu mucizeyi mümin-kâfir herkese haber verdi. Bir çok müminin imanları daha da kuvvetlendiği gibi, bazıları da dinden döndüler.

Hazret-i Ebû Bekir -radiyallahu anh- Efendimiz hadiseyi duyduğu zaman "Bunu o haber vermişse doğrudur!" buyurdu ve "Sıddîk" lâkabını aldı.

-
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Tüm islam aleminin ve BMN ailesinin kandilini kutlarım.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Mi'râc Gecesi hayırlara vesîle olur inşallâh. İnşallâh bu mübârek günlerde toprağımız suya kavuşur, barajlarımız dolar, kıtlıktan kurtuluruz.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

esmertr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bütün islam aleminin kandili mübarek olsun.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bütün müslümanların mübarek kandilini kutlar sağlıklı mutlu huzurlu nice kandiller dilerim....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Kandiliniz Mübarek Olsun.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Kandiliniz mübarek olsun arkadaşlar.
    T R A B Z O N S P O R

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Herkesin kandili mübarek olsun arkadaşlar....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    28TS61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

kandiliniz mübarek olsun

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Mübarek mirac kandiliniz hayırlara vesile olsun inşallah.Tüm insanlığa barış,adalet ve refah getirmesini diliyorum.
    Beklemeyi bilen amacına ulaşır. JOSEPH DE VILLELE.

m@rdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana

“O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

.................................................. .................................................. ............
    Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraç'ı anlatan ayetler.

Recep Ayının 27. Gecesi,Miraç Kandili. Tüm islam aleminin Kandili mübarek olsun. Bu mübarek geceyi hakkıyla geçirebilmek ümidiyle...
    TSira- Şükran
    "Ne mutlu "insanım" diyene. Ne mutlu "Türk'üm" diyene. Ne mutlu "bordooo" sesine "maviiii" diyerek karşılık verene."

a d bacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

allahın bize affetmek için bahş ettigi bu geceyi en iyi şekilde degerlendirmeyi nasip etsin
    tüm müslümanmanları birlik dirlik içinde olmalarına vesile olsun amin
    "Bir ülkede küçük adamların gölgesi uzuyorsa;
    O ülkede güneş batıyor demektir."

Serap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

hayırlı kandiller.

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kandiliniz mübarek olsun renkdaşlar
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Tüm islam aleminin Miraç kandili mübarek olsun.
    "-Ben ALLAH'ın adaletine inanıyorum.." Onur Recep Kıvrak!

a d bacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

ALLAH CC mirac kandilini islam eleminin diriliş ve uyanışına
    akan kanların dinmesine
    savaş yerine barışın huuzurun hakim olmasına
    vesile olmasını rabbulaleminden niyaz ederim
    hepimizin kandili mübarek olsun
    "Bir ülkede küçük adamların gölgesi uzuyorsa;
    O ülkede güneş batıyor demektir."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)