Hesaplipazar
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: SS 4 snavl oluyor

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Standart SS 4 snavl oluyor

MEB kkl deiikliklere gidiyor. SS 4 snavl oluyor. te yeni sistem;

Yeni sisteme gre, niversiteye girite artk tek deil, drt snav uygulanacak. Yeni sisteme gre renciler
    Yeni sisteme gre, niversiteye girite artk tek deil, drt snav uygulanacak. Yeni sisteme gre renciler, 10, 11 ve 12’nci snfn sonunda,”Olgunlama Snav” ad verilen bir snava girecek. SS’nin uygulanmasna da bu snavlarn ardndan devam edilecek. Bylece renciler, drt snava girmi olacak. Sistem oturduktan sonra zamanla SS’ye alternatif bir sistem haline getirilecek.
    Balangta ylsonu snavlarnn yzde 25, SS’nin yzde 75 orannda etki etmesi planlanyor. Yl sonu snavlarnn etki orannn zamanla artrlmas ve drt snavn eit hale getirilmesi dnlyor. Uygulamann hzlanmas ve sistemin alt yapsnn kurulmas iin, atanacak yeni Milli Eitim Bakan bekleniyor.

Yeni sistemde meslek liseliler katsay sorunu yaamayacak

10, 11 ve 12’nci snflarn sonunda, rencilerin yl boyunca grd beden, mzik, resim dersleri dndaki dersleri kapsayan bir snav yaplacak. Bu snavda rencilere, alanlarndaki ders arlklarna gre soru sorulacak. renciler, yl boyunca iledikleri tm derslerden soru ile karlaacak.

Meslek lisesi rencileri, kendi alanlaryla ilgili ek soru zecek.
    Bu snavlarn sorular, MEB ve SYM tarafndan ortak olarak hazrlanacak. Olgunlama snavlarnn ardndan, SS’ye de girilecek. Olgunlama snavlarndan alnan puanlarn ortalamalar, SS puanna eklenecek. Puan yzdeleri, SYM ile yaplacak toplantyla netleecek.
    Olgunlama snav, iki gne yaylacak. Soru saylar, haftalk ders saatinin 6 ile arplmas ile tespit edilirken, haftada 6 saat matematik dersi veriliyorsa, snavda 36 matematik sorusu olacak.
    Meslek lisesi rencileri, temel alan derslerini genel lise rencileri kadar youn almadklar iin, bu alanlarda 30-40 daha az soru ile karlaacak. Bu renciler, kendi okuduklar alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru zerek, dier genel liseliler ile e seviyede soruyla karlam olacak. rnein, Motor blmnde okuyan renci, bu alanda, mam Hatip lisesi rencisi de yine kendi alannda soru zecek.
    Meslek liseleri rencileri, kendi alanlaryla ilgili niversite blmlerini tercih ettiinde, katsay sorunu ile karlamayacak. mam Hatip lisesi mezunlar lahiyat Fakltesi’ni, letiim Meslek lisesi mezunlar letiim Fakltesi’ni, Makine blm mezunlar Makine Mhendislii blmlerini tercih edebilecek.
    Snavla, ortaretim sisteminin performans deerlendirmesi de yaplacak. Bakanlk, hangi snflarda hangi alanlardaki ve hangi derslerde sknt olduunu grecek. Snflar, illere gre de deerlendirilebilecek. Snav, SS’den nce rencilerin baar durumlarn tespit etmeyi de salayacak.

YK ve yeni bakan karar verecek

ncelikle Talim Terbiye Kurulu’nun hazrlad bu taslak, kabinenin yeni Milli Eitim Bakan’nn onayna sunulacak. Eer Bakan, SS’de sistem deiiklii iin “dmeye basn” talimat verirse gzler YK’e evrilecek. Yasa gerei niversiteye renci alm ilemleri YK tarafndan yaplyor. YK, olgunlama snavlarn yeterli bulursa SS’yi kaldrabilecek. YK’n SS’yi kaldrmamas halinde olgunlama snavlar ile SS’nin snavdaki arlk derecelerini eitlemesi de gndeme gelebilecek.

Taslak almada, ders arlklarna gre rencilere sorulacak soru saylar yle hesapland:

Trke-Matematik Alan:

10’uncu snf: 162 soru

11’inci snf: 138 soru

12’nci snf: 120 soru

Sosyal Bilimler Alan:

10’uncu snf: 138 soru

11’inci snf: 144 soru

12’nci snf: 144 soru

Fen Bilimleri Alan:

10’uncu snf: 156 soru

11’inci snf: 156 soru

12’nci snf: 132 soru

Yabanc Dil Alan:

Her snf iin:186 soru
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Ba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    35

mezunlar iinde geerli mi acaba ?

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Hayrl olsun...Daha mantkl bir sistem gibi grnyor,fakat %25 az gibime geldi...

Geri yeni anayasadan sonra ortada YK diye bir ey kalmaz gibime geliyor ya.

cuneytr
    Ziyareti

herkese kolay gelsin giderek zorlasyor...

Mert67 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.04.2006
    Nereden
    ngiltere
    Ya
    30

inallah bize denk gelmez.
    ''...En neeli, en hznl, en duyarl, en vurdumduymaz, en hzl, en ar, en abuk, en acelesiz yanmzdr Trabzonspor. Bu sene olmad bir dahaki sene kesin ampiyonuz. Ben gremem ama...''
    Kazm Koyuncu

Emre B. - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.09.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

1 tanesi yetmiyodu 4 tane mi yapyolar?

Remzi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    17.09.2005
    Nereden
    Bursa
    Ya
    31

Bize denk gelmez tabii kiGeri dnp lise 1 in konularndan snav m olacazYeni liseliler iindir bu
    Bir Gn Mutlaka!!

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Alnt Emre Can Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    1 tanesi yetmiyodu 4 tane mi yapyolar?
    1 tane yetmiyor tabi...11 yllk eitimi 180 dakikayla ve AOBP ile deerlendirmek ne kadar mantkl?

Onur - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.09.2004
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    35

Bu sistemin oturmas iin en az 5 sene gerekir. Ve mezunlar iin alternatif bir yol bulunmal...
    FxY

Nebiye - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    48

Alnt BarDemirer Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    bak ble bii okudumdu bu gn nette..

Eski mezuna da ans verilecek
    niversiteye girmek isteyen eski mezunlar iin de zel performans snav yaplmas ve yzde 25 orannda niversiteye girite etkili olmas planlanyor

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Alnt BarDemirer Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bende merak ediyorum.

Bu sene snava girmeyi dnyorum. Bekleyelim u MEB Bakan atansn. Karar aklarlar o zaman.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Ba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    35

Alnt nebiye Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    bak ble bii okudumdu bu gn nette..
    iyi bari gene snav stresi gzkyor galiba

Hasan Ayvenli - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.05.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    35

ok daha mantkl bi sistem olduu aikar

Trabzonspor Kongre yesi
    Mehdi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.07.2006
    Nereden
    Trabzon

Wallahi bir meslek lisesi mudisi olarak bu sistem houma gitti.Geri unumuzu elemi vaziyetteyiz ama kader arkadalarm adna ok sevindim.Hayrls olsun.
    T R A B Z O N S P O R

DKaraduman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Bari u 2 sene iinde balamasa iyice kafalar kart zaten..

kingfisher - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.09.2006

Post ss'de 4 Sinavli Yen Sstem...

Yeni sisteme gre, niversiteye girite artk tek deil, drt snav uygulanacak. Yeni sisteme gre renciler, 10, 11 ve 12’nci snfn sonunda,”Olgunlama Snav” ad verilen bir snava girecek. SS’nin uygulanmasna da bu snavlarn ardndan devam edilecek. Bylece renciler, drt snava girmi olacak. Sistem oturduktan sonra zamanla SS’ye alternatif bir sistem haline getirilecek. Balangta ylsonu snavlarnn yzde 25, SS’nin yzde 75 orannda etki etmesi planlanyor. Yl sonu snavlarnn etki orannn zamanla artrlmas ve drt snavn eit hale getirilmesi dnlyor. Uygulamann hzlanmas ve sistemin alt yapsnn kurulmas iin, atanacak yeni Milli Eitim Bakan bekleniyor.

ALIMA TAMAM

rfan Erdoan bakanlndaki Milli Eitim Bakanl Talim Terbiye Kurulu, niversiteye girite uygulanacak yeni bir sistem hazrlad. SYM ile de gr alveriinde bulunan bakanlk, ilk taslak almay tamamlad. Yeni sistemle, tartmal katsay problemi de zlecek. Buna gre, meslek liseleri, kendi alanlarndaki niversitelerin 4 yllk blmlerini katsay engeli olmadan tercih edebilecek. Kendi alan dnda tercih yapanlar iin ise katsay uygulamas devam edecek.

Yeni sistemde meslek liseliler katsay sorunu yaamayacak

10, 11 ve 12’nci snflarn sonunda, rencilerin yl boyunca grd beden, mzik, resim dersleri dndaki dersleri kapsayan bir snav yaplacak. Bu snavda rencilere, alanlarndaki ders arlklarna gre soru sorulacak. renciler, yl boyunca iledikleri tm derslerden soru ile karlaacak.

Meslek lisesi rencileri, kendi alanlaryla ilgili ek soru zecek.

Bu snavlarn sorular, MEB ve SYM tarafndan ortak olarak hazrlanacak. Olgunlama snavlarnn ardndan, SS’ye de girilecek. Olgunlama snavlarndan alnan puanlarn ortalamalar, SS puanna eklenecek. Puan yzdeleri, SYM ile yaplacak toplantyla netleecek.

Olgunlama snav, iki gne yaylacak. Soru saylar, haftalk ders saatinin 6 ile arplmas ile tespit edilirken, haftada 6 saat matematik dersi veriliyorsa, snavda 36 matematik sorusu olacak.

Meslek lisesi rencileri, temel alan derslerini genel lise rencileri kadar youn almadklar iin, bu alanlarda 30-40 daha az soru ile karlaacak. Bu renciler, kendi okuduklar alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru zerek, dier genel liseliler ile e seviyede soruyla karlam olacak. rnein, Motor blmnde okuyan renci, bu alanda, mam Hatip lisesi rencisi de yine kendi alannda soru zecek.

Meslek liseleri rencileri, kendi alanlaryla ilgili niversite blmlerini tercih ettiinde, katsay sorunu ile karlamayacak. mam Hatip lisesi mezunlar lahiyat Fakltesi’ni, letiim Meslek lisesi mezunlar letiim Fakltesi’ni, Makine blm mezunlar Makine Mhendislii blmlerini tercih edebilecek.

Snavla, ortaretim sisteminin performans deerlendirmesi de yaplacak. Bakanlk, hangi snflarda hangi alanlardaki ve hangi derslerde sknt olduunu grecek. Snflar, illere gre de deerlendirilebilecek. Snav, SS’den nce rencilerin baar durumlarn tespit etmeyi de salayacak.

YK VE YEN BAKAN KARAR VERECEK

ncelikle Talim Terbiye Kurulu’nun hazrlad bu taslak, kabinenin yeni Milli Eitim Bakan’nn onayna sunulacak. Eer Bakan, SS’de sistem deiiklii iin “dmeye basn” talimat verirse gzler YK’e evrilecek. Yasa gerei niversiteye renci alm ilemleri YK tarafndan yaplyor. YK, olgunlama snavlarn yeterli bulursa SS’yi kaldrabilecek. YK’n SS’yi kaldrmamas halinde olgunlama snavlar ile SS’nin snavdaki arlk derecelerini eitlemesi de gndeme gelebilecek.

Taslak almada, ders arlklarna gre rencilere sorulacak soru saylar yle hesapland:

Trke-Matematik Alan:

10’uncu snf: 162 soru

11’inci snf: 138 soru

12’nci snf: 120 soru

Sosyal Bilimler Alan:

10’uncu snf: 138 soru

11’inci snf: 144 soru

12’nci snf: 144 soru

Fen Bilimleri Alan:

10’uncu snf: 156 soru

11’inci snf: 156 soru

12’nci snf: 132 soru

Yabanc Dil Alan:

Her snf iin:186 soru

MESLEK OKULLARA YNLENDRME YAPILMASI ART

Eitim- Genel Bakan Yksel Adbelli de, sistemin ne kadar iyi kurulursa kurulsun rencilerin dersanelere balanacan syledi. Adbelli, “Herkes niversiteye girecek diye bir ey yok. Yzde 70 orannda mesleki okullara ynlendirilirse ve yzde 30’u da niversiteye ylendirilirse bu sistemde bir sknt yaanmaz. rencilerin eitime ve okullara gvenmesi gerekir. Ama rencilerin yzde 100’ niversiteye gidecekmi gibi bir akldan hareket edilirse sknt doar. Bu durum rencileri dershaneye bal hale getirecek. renciler ve veliler dershaneye gitmeden bir ey yaplamayacana inanm durumda. Zaten dershane sektr 2.5 milyar dolar buldu. Bu rakam da giderek artacak. ocuklar iyice yar atna dnm olacak. Snavlar, iyi rehberlik hizmetleri verilmezse skntl bir sre yaatabilir” deerlendirmesi yapt.

DERSANEYE TALEP ARTAR

Eitim-Sen Genel Bakan Alaaddin Diner, yeni sistemin dershanelerin nne gemek iin hazrlanm gibi grnse de iyi uygulanamad takdirde dershanelere olan talebi artracan syledi. Diner, “renciler belki dershane bamllndan kurtulacak ama baka bamllklar doabilecek. rencilere yaplacak snavlar, bilgiyi lmeyi deil, yetenek ve becerilerini lmeyi hedeflemeli. Sadece bilgi lld srece dershanelere bal kalnabilir” dedi.
    (AKAM)

Trabzonspor Kongre yesi
    Grkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.06.2004
    Nereden
    Samsun
    Ya
    43

Yeni bir balk aarken daha evvel alm ayn konu ile alakal balk var m yokmu kontrol edersek balk kirlilii yaanmam olur.

MarceloTS - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.09.2006

bu sistem bu sene lise2 ye geenleri kapsyomu yine bizim bamza patlayacak byle giderse
    7-7-7-7-7-7-7

DKaraduman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

ben lise 3 e getim bize uygulanacak m??

OYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Ben mezun oldum bu sene ss girdim tercih yapmadm seneye girecem nasl olacak imdi ??
    Kazimii gzas vorert

ErayAkyz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.07.2006
    Nereden
    stanbul

abi iki yl oldu mezun olal bu sistem nedir bi acklga kavustururular elbet
    stanbul'un 3 By varsa, Trkiyenin Tek By Var! T R A B Z O N S P O R

Burak - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    42

haala dzenli bi sistem oturtulamad una. hersene deiik bi sistem. bakalm bu nekadar devam edecek
    2010 - 2011 ampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerek budur. ☆

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)