Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3 Aylar (Recep,Şaban ve Ramazan)

 1. #1
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Ayşe Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.05.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,074

  Standart 3 Aylar (Recep,Şaban ve Ramazan)

  İslâm'ın mübarek saydığı hicrî kamerî aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları.

  Bu aylar ve diğer dokuz ayın süreleri, ayın hareketlerine göre belirlenmektedir. Kameri ayların süresi, şemsî ayların süresine nazaran değişiklik arzeder. Kamerî sene, şemsî seneden on bir gün daha kısadır. Ayrıca kamerî ayların diğer bir özelliği şemsî aylarda olduğu gibi senenin aynı mevsimine değil, değişik mevsimlerine tesadüf etmesidir. Mesela, kamerî bir ay olan Ramazan ayı, senenin mevsimlerini dolaşır. Hicrî ve kamerî aylar arasında küçük önem taşıyan ve "üç aylar" diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak kabul edilirler. Bu ayların Müslümanlarca önemli ölçüde değer kazanmasının sebepleri arasında Hz. Peygamber (s.a.s)'in bu aylar hakkında verdiği haberler gösterilebilir.
  Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde;
  "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır"
  buyurmuştur.

  Ayrıca Peygamber Efendimiz, Receb ayı girince, " Âllahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kı!! Bizi Ramazana ulaştır" diye dua ederdi.

  Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır.Regaib gecesi, Recep ayının ilk cuma gecesine, Mirac gecesi, Recep ayının yirmi yedinci gecesine, Berat gecesi,Şaban ayının on beşinci gecesine,Kadir gecesiise Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine , rastlar.

  Hz. Peygamber (s.a.s) Şaban ayında çok oruç tutardı. Hz. Aişe, Rasûlüllah (s.a.s)'ın bu aydaki orucu hakkında şöyle der: "Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim" (Tecrid-i Sarih, VI, 295).

  Ramazan ayının fazileti ise çok daha yücedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: "Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır" (Müslim, Kitâbu's-Sıyam, 1).

  Receb ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazanı karşılayan aylar olup Ramazan ayının müjdecisidir. Dinimizde ayrı bir değeri olan üç ayların, kişide insanî özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Receb ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Mirac ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan bu kişi Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tevbe ile manevî hazza ulaşır.

  Bu nedenle özellikle, bu aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'ân okumak ve dua etmek en uygun davranışlardır.
  İçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

 2. #2
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  a f s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.08.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  11,997

  Standart 3 Aylar ne demektir? Bize ne anlatır?

  İki Cihan Güneşi Sevgili Peygamber Efendimiz, saâdet meclisinde oturuyordu. Mescide bir esir grubu getirildi. O sırada Allah Resûlü (sas), bir kadının yana yakıla bir şeyler aradığını gördü. Kadın yakaladığı her çocuğu sinesine basıyor, kokluyor sonra bırakıyordu.
  Sonra kendi yavrusunu buldu, bağrına bastı. Doyma bilmeden onu öpüyor, kokluyor, tekrar bağrına basıyordu. Allah Resûlü (sas) bu manzara karşısında iyice doldu. Hıçkıra hıçkıra ağlayarak parmağıyla yanındakilere bu kadını gösterdi ve: "Şu kadını görüyor musunuz?" dedi. Sahabe cevap verdi: "Evet Ya Rasulallah!" Allah Resûlü (sas) tekrar: "Bu kadın şu kucağındaki çocuğunu cehenneme atar mı?" diye sordu. Sahabe "Hayır ya Rasulallah!" karşılığını verdi. Ve işte bunun üzerine İki Cihan Serveri şu hikmet dolu sözleri söyledi: "Allah o kadından daha şefkatlidir, kullarını cehenneme atmak istemez."

  İşte böylesine başdöndürücü bir şefkat ve merhamete sahip olan Allahu Teala, sene içinde kulları için gönül dünyalarında adeta bir manevi hamle yapmaları adına bazı özel gün ve geceler yaratmıştır. Bu özel zaman dilimlerinde Cenab-ı Hakk'ın rahmet esintileri sağanak sağanak yağmaktadır. Şu günlerde bu zaman dilimlerinden 'üç aylar'a kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Malum olduğu üzere halkımız arasında Arabi aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarına 'üç aylar' deniyor.

  Ahiret ticaretinin yapıldığı kazançlı bir pazar durumunda olan üç aylar, yılda ancak bir defa açılır ve üç ay boyunca devam eder. İstifade edebilenlerin çok şey kazandığı bu pazarı kaçıranlar gelecek mevsimi beklemek zorundadır. Tabii ömürleri yeterse. Kimse yarına çıkmaya garanti veremediği gibi gelecek mevsime yetişmeyi de taahhüt edemez. Öyleyse yapılacak iş, bu mevsimi çok iyi değerlendirmek, bunun için de onu elimize geçen son fırsat olarak kabul etmek.

  Üç aylar fırsat günleridir, çok bereketli bir kazanç mevsimidir. Böylesine bir koyup binler alabileceğimiz kazanç kuşağında kaybetmemek için bu günleri iyi değerlendirmeliyiz.
  ***

  ÜÇ AYLARA HAZIR MISINIZ?

  Bu günlerde müminler, birbirleri ile tebrikleşmeli, birbirlerini yemeklere çağırmalı, çocuklar sevindirilmeli, fakirlerin gönlü alınmalı, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilmeli, anne-babanın, masum ihtiyarların duaları alınmalı, hasılı bu aylar daha canlı ve daha verimli yaşanmalıdır.
  Bütün bu yapılanlar bir yarış havası içinde yapılırken ihlaslı yapmaya da azami dikkat gösterilmeli. Zira ihlasla yapılan küçük bir amel, ihlassız yapılan pek çok amelden üstündür. Bu sayede hem cemiyete huzur gelmiş, hem de manevi bir atmosfer meydana getirilerek, ilahi rahmetin celbine zemin hazırlanmış olur. Yapılan ibadetler, okunan Kur!anlar, Cenab-ı Hakk'a yükselen inilti ve ızdırap dolu dualar, akıtılan gözyaşları, yapılan tevbe, istiğfarlar yağmuru çeken bulutlar gibi ilahi rahmeti kendisine çeker.
  İlahi rahmet, semamızı kapladığı zaman onu hayat kaynağı yağmurlar gibi lütuflar, ihsanlar, ikramlar ve hediyeler takip eder. Böylece gelen rahmet damlaları günahlarımızdan, gafletimizden dolayı kirlenen manevi hayatımızı da temizler.
  Öyleyse daha ne duruyoruz. Haydi hep beraber, ilahi rahmet ve lütuflara hasret insanlar olarak başımızı okşayacak rahmet bulutlarının celbine ve onu takip edecek ilahi ihsanlara kendimizi hazırlayalım.  Rahmetin sağanak sağanak yağdığı günler geliyor  REGAİB GECESİ
  'Regaib, 'çokça rağbet edilen, kıymetli, değerli, ihsan' manalarına gelen Ragibe kelimesinin çoğuludur. Buna göre Regaib Gecesi denilince; 'çok lütuf ve ihsan dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece' manası anlaşılır. Halk arasında üç aylar diye meşhur olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarından Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi olan Regaib Gecesi, aynı zamanda Ramazan ayının da ilk habercisi olma şerefini taşımaktadır. Rahmet kapılarının ardına kadar açık olduğu bu gece gaflet içinde geçirilmemeli, bir fırsat gecesi olarak değerlendirilip ona göre hareket edilmelidir.


  RECEP AYI 'Üç ayların ilki olan Recep, 'tazim ve tekrim olunan ay' ve 'hazırlanmak' manalarına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sas) bu aya ulaştıklarında 'Allah?ım! Receb'i ve Şaban'ı hakkımızda mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur' diyerek dua ederlerdi. Bu ay içinde aynı zamanda Mi'rac, Berat ve Kadir Gecesi gibi mübarek zaman dilimlerinin de bir müjdecisi olan 'Regaib' gecesi vardır. Regaib, pek çok ata ve ihsan' manasına gelen 'Ragibe' kelimesinin çoğuludur. Bu gecede Cenab-ı Hak engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu isim verilmiştir. Recep ayının 27. gecesi ise Mirac Kandili'dir. Mirac, kelime manası itibarıyla 'merdiven', 'yükselecek yer', 'en yüksek makam' manalarına gelmektedir. Bu gecede İnsanlığın İftihar Tablosu (sas) bir mucize olarak Mekke?deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya ve oradan da göklerin İlahi derinliklerine doğru pervaz edip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk'ın huzuruna çıkmıştır.


  ŞABAN AYI 'Üç ayların ikincisi olan Şaban, kelime manası itibarıyla 'dağılan', 'saçılan' manalarına gelmektedir. Bir rivayete göre Efendimiz (sas), Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade etmektedir. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili vardır. Berat kelimesi, 'borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak' manalarına gelmektedir. Bu gecede Kur'an-ı Kerim, Levh-i Mahfuz'dan alınmış ve bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu gece hürmetine pek çok günah bağışlandığı için geceye Berat Gecesi denilmiştir. Yine bu ay içinde hicretin ikinci senesi Müslümanların kıblesi Mescid-i Aksa'dan Kâbe'ye çevrilmiştir.


  RAMAZAN AYI 'Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur'an nazil olmaya başlamış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. Ramazan kelimesi 'kızgın taş' manasına gelen 'Ramid' kelimesinden türetilmiştir. Ramazan ayı çok sıcak ve hararetli bir zaman dilimine tevafuk ettiği için ona bu isim verilmiştir. Ayrıca nasıl ki kızgın taş etrafındakini yakıp yok ederse Ramazan da kulların günahlarını yakıp mahvettiği için bu aya bu ismin verildiğini söyleyenler de olmuştur. Bazıları ise Ramazan kelimesinin 'yağan yağmur' manasına gelen 'ramıd' kelimesinden türetildiğini ve nasıl ki yağmurun yağması neticesinde yeryüzünün temizlenmesi gibi Ramazan ayında da günahların temizlenmesi sebebiyle bu aya bu ismin verildiğini söylemişlerdir. Kur'an'ın indirilmeye başlandığı bu ay içinde Kur'an-ı Kerim'deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan 'Kadir Gecesi' vardır. Bu gece Allah'ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan'ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir gecesinin Ramazan'ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır.

  Üç aylar aynı zamanda bordomavi.net iftar programlarının habercisidir
  Konu a f s tarafından (16.07.2007 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  zafer6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  20.10.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  43
  Mesajlar
  15,725

  Standart

  Tüm müslüman alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum,ALLAH (cc) Günahlarımızı affetsin,bu kutsal aylarda ibadetlerimize çok önem verelim,özellikle günah işlemekten kaçınalım
  Ne Olmuş Şampiyon Olamadıysak,,,
  Hayallerimizi Satmadık'ya,,,

 4. #4
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  TSelif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.04.2005
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  17,790

  Standart

  3 ayların tüm islam alemine hayırlı olmasını dilerim
  "-Ben ALLAH'ın adaletine inanıyorum.." Onur Recep Kıvrak!

 5. #5
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  Üyelik tarihi
  22.03.2007
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  47
  Mesajlar
  1,955

  Standart

  tüm islam aleminin kurtuluşuna vesile olsun inşaallah şu girmiş olduğumuz mübarek 3 aylar.
  dünya üzerinde kanı dökülen ve çeşitli zulümlere maruz kalan kardeşlerimizede rabbim şu 3 aylar hürmetine kurtuluşlarını nasip eylesin....


  selam ve dua ile......
  İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama aslında insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.. »
  Mevlana Celaleddin-i Rumi

 6. #6
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,982

  Standart

  Tüm müslüman alemine Hayırlı olsun Bol bol ibadet ve dualarla geçirelim Trabzonsporumuzada Duayı eksik etmeleyim
  Kazimişi gzas vorert

 7. #7
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.07.2006
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  13,050

  Standart

  Tüm islam alemine hayırlı uğurlu olmasını diler,bu mübarek günlerin feyziyle gönüllerin dolmasını temenni ederim.
  Konu Mehdi tarafından (16.07.2007 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.
  T R A B Z O N S P O R

 8. #8
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  51
  Mesajlar
  17,223

  Standart

  Tüm insanlığa hayırlara vesile olması temennisi ile...
  TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...


 9. #9

  Üyelik tarihi
  04.05.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  8,545

  Standart

  Bugün oruç tutana 3 yıl 2. günü tutana 2 yıl 3. günü tutana ise 1 yıl nafile oruç sevabı var İnananlar için hayırlı olsun

 10. #10
  Trabzonspor Kongre Üyesi Özge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.03.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  15,043

  Standart

  Tüm islam alemine hayırlı olsun
  -1461 TRABZON-

 11. #11

  Üyelik tarihi
  14.10.2006
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2,924

  Standart

  Allah Ramazan'a kavuşmayı nasip eylesin.Bu ayları layıkı ile geçirmeyi tüm inananlar için yaptıklarını yeniden gözden geçirmeyi ve imkanı olmayanlar için cömert olmayı nasip etmesi temennisi ile mübarek olsun.

 12. #12
  İslam Sezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,393

  Standart

  Allah mübarek eylesin ve bu ayların anlamı hürmetine ibadetlerimizi, dualarımızı kabul eylesin(Amin)
  Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.
  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

 13. #13
  guci 29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.11.2006
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,786

  Standart

  En önemli aylardır ve bol bol sevap kazanmamız da cabası! Allah bizi yolundan ayırmasın
  Bir bordon var bir de mavin
  Sevgin ömrünü yedi senelerin...


 14. #14
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Cyzio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.02.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  62
  Mesajlar
  4,719

  Standart

  İnşaallah hayırlarıyla Ramazan'ı da görürüz.

 15. #15
  Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Sakarya
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,971

  Standart

  Rabbim bu mübarek aylarda edeceğimiz tövbe ve dualarımızı kabul eylesin.
  Zaman çabuk geçse de bugünleri özlesek.

 16. #16
  Ba®ış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.05.2005
  Nereden
  Uzak Doğu
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,353

  Standart

  Alıntı Harun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rabbim bu mübarek aylarda edeceğimiz tövbe ve dualarımızı kabul eylesin.
  Amin amin çok ihtiyacımız var

 17. #17
  Alptuğ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.12.2004
  Nereden
  Manisa
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,405

  Standart

  kımılerımız ıcın musluman oldugumuzu hatırladıgımız aylar ramazan ayında namazlarını kılmayanlar dahı oruclarını tutarlar hatta sadece ramazan ayı dıye namazlarını kılarlar
  su 3 gunluk dunyada ıbadetlerımızı yerıne getırmelı allaha sukretmelıyız
  bu dunya gecıcı asıl olan obur dunya
  allah hepımızın dualarını kabul etsın

 18. #18
  Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.09.2004
  Nereden
  Uzak Doğu
  Yaş
  37
  Mesajlar
  3,009

  Standart

  3 Aylar tüm Müslüman alemi için kutlu olsun...
  FxY

 19. #19
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  BMN Yönetim Kurulu
  A.Hilal Çakıroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.08.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6,545

  Standart

  islam alemine hayırlı olsun
  Fanatik Pacci

 20. #20
  h@msi61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.07.2005
  Nereden
  Kuzey Amerika
  Yaş
  39
  Mesajlar
  11,948

  Standart

  inşallah hepimiz için hayırlara vesile olur....

 21. #21
  Mert67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.04.2006
  Nereden
  İngiltere
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5,114

  Standart

  ALLAH bu mübarek üç ayların tüm islam alemince en iyi şekilde değerlendirilmesini nasip eyler inşallah.
  ''...En neşeli, en hüzünlü, en duyarlı, en vurdumduymaz, en hızlı, en ağır, en çabuk, en acelesiz yanımızdır Trabzonspor. Bu sene olmadı bir dahaki sene kesin şampiyonuz. Ben göremem ama...''
  Kazım Koyuncu

 22. #22
  Nissan
  Ziyaretçi

  Standart

  3 aylar basladi galiba, ne zaman basladi ve Ramazan ne zaman basliyor?
  Birde yakinda kandil varmi?

 23. #23
  guci 29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.11.2006
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,786

  Standart

  Ramazan sanırım Eylül 8 de başlıyor.
  Bir bordon var bir de mavin
  Sevgin ömrünü yedi senelerin...


 24. #24

  Üyelik tarihi
  04.05.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  8,545

  Standart

  Perşembeyi Cumaya bağlayan gece Regaip Kandili

 25. #25
  Mert67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.04.2006
  Nereden
  İngiltere
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5,114

  Standart

  Alıntı Nissan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  3 aylar basladi galiba, ne zaman basladi ve Ramazan ne zaman basliyor?
  Birde yakinda kandil varmi?
  perşembeyi cumaya bağlayan akşam Regaib kandili var.
  13 eylül de de ramazan başlıyor.
  ''...En neşeli, en hüzünlü, en duyarlı, en vurdumduymaz, en hızlı, en ağır, en çabuk, en acelesiz yanımızdır Trabzonspor. Bu sene olmadı bir dahaki sene kesin şampiyonuz. Ben göremem ama...''
  Kazım Koyuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •