Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 52 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Batı bizi neden sevmez?

Ümit Küçük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Emre Can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3- Dün Avrupa'nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa'yı pazar yapmaya başladınız.

Bu maddeye katılmıyorum.Avrupaya ne satıyoruz?Tarım ürünü.Onlar bize arabalarını, telefonlarını satıyo, bankalarımızı, fabrikalarımızı alıyo.
    tarım ürünü deil bilim adamlarımızı satıyoruz amerikada ilk kalp naklini yapan türk bmw nin bugun kullandıgı motor projesini cizen adam necmeddin erbakan amerikan askerlerine nükleer toplantı veren bilim adamı türk zafer durusoy(kendisi hocamdır)onkolojide yeni yöntem gelistiren adam türk suayip yalcın 22 yasında prof. olan yıne bir türk italyanın hava savunma sistemini yapan yine bir türk ve en gurur duydugum ise nasada calısan tek avrupalı bir türk ve aynı zamanda caykaralıdır mümtaz büyük dahalarıda var

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

ezik ezik davranıyoruz nedir bu ya.

omer61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı A.Alper Yüce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beyin hücrelerinde eksiklik sezdim bir an basmakalıp sağdan soldan duyduğun laflarla burada milleti birbirine katmak delikanlılığa sığmaz.
    Akıllı Ol
    Forumda kullandığın cümlelere dikkat et burası dar gelir sana yoksa.

işte A.Alper Yüce'nin gönderdiği özel mesaj.. delikanlılık bu olsa gerek..

beyin hücrelerimi tartışmak sana düşmez..
    "Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim." Kazım KOYUNCU

Nereden
    Ankara

Alıntı Ts_oSe_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Avatarındaki fotoğraf her şeyini belli ediyor lütfen saçmalassan iyi edersin milliyetçiler yazmışmış ......
    evet awatarımdaki fotoğraf herşeyi belli ediyor.. milliyetçilerin yazdığını düşünüyorum sana göre saçma olabilir bana göre böle..
    "Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim." Kazım KOYUNCU

Onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doğu

Ne bu milliyetçiler yazmış. Laf mı bu? Her Türk milliyetçidir(!).

Bkz. Atatürk İlkeleri

Siyaset yapacam diye zorlama kendini istersen.(!)
    FxY

Nereden
    Ankara

Alıntı Onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne bu milliyetçiler yazmış. Laf mı bu? Her Türk milliyetçidir(!).

Bkz. Atatürk İlkeleri

Siyaset yapacam diye zorlama kendini istersen.(!)

her türk milliyetçi mi sence?? milliyetçiliğin tanımı tartışılr şimdi.. bu tartışma sonlanmaz kapatılmalı bu konu ceza almk istemiorm forumda..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Milliyetçilik kelimesi niye bu kadar rahatsız edici oldu bilmiyorum.Onun yerine yeni bir kelime türetildi:"Ulusalcılık"...

"Ulusalcıyım" diyenler herkesten saygı görürken,milliyetçiyim diyenlere "kafatasçı" gözüyle bakılır oldu...

Son not:Atatürk ilkeleri:
    1-Cumhuriyetçilik
    2-Milliyetçilik
    3-Halkçılık
    4-Laiklik
    5-Devletçilik
    6-İnkılapçılık

Nereden
    Uzak Doğu

İstersen kapatma. Ben Atatürkçüyüm, ben Atatürk'ü örnek alıyorum diyen herkes milliyetçidir.

Hala milliyetçiliği tartıışıyosan aşağıyı oku.

Milliyetçilik
    , Ulusçuluk ya da Nasyonalizm kendilerini birleştiren dil, tarih, kültür bağlarından dolayı ulusal bir topluluk oluşturma bilincine varan ve bağımsız bir devlet kurmak isteyen kimselerin oluşturduğu siyasal hareket. Kendi ulusuna bağlılığının uluslararası ilkelere bağlılıktan ya da bireysel çıkarlardan daha önemli olduğunu ileri süren görüş.
    FxY

Nereden
    Ankara

Alıntı Süleyman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milliyetçilik kelimesi niye bu kadar rahatsız edici oldu bilmiyorum.Onun yerine yeni bir kelime türetildi:"Ulusalcılık"...

"Ulusalcıyım" diyenler herkesten saygı görürken,milliyetçiyim diyenlere "kafatasçı" gözüyle bakılır oldu...

Son not:Atatürk ilkeleri:
    1-Cumhuriyetçilik
    2-Milliyetçilik
    3-Halkçılık
    4-Laiklik
    5-Devletçilik
    6-İnkılapçılık

günmzde bazı milliyetçi kesimler atatürk milliyetçiliinin dışna çıktığı için böle olmştr!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı omer61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    günmzde bazı milliyetçi kesimler atatürk milliyetçiliinin dışna çıktığı için böle olmştr!!
    O bazı kesimlerin yaptığı yanlışı herkese mâl etmek doğru mu peki?

Nereden
    Uzak Doğu

Bak sen söylüyorsun bazı(!).

Bazıları çıktıysa bunu niçin tüm milliyetçiler olarak genelliyorsun.
    FxY

Nereden
    Ankara

Alıntı Onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak sen söylüyorsun bazı(!).

Bazıları çıktıysa bunu niçin tüm milliyetçiler olarak genelliyorsun.
    ama bak benm başta yazdıımı da oku.. başta da ben bazı milliyetci kesmlrn yazdıı bişidr bu demştm.. milliyetcilii ırkcılık olark gören kesmdn bahsediorm..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

böle bişiyi milliyetçi kesimlerin uydurduğunu düşünüyorum..
    ama bak benm başta yazdıımı da oku.. başta da ben bazı milliyetci kesmlrn yazdıı bişidr bu demştm.. milliyetcilii ırkcılık olark gören kesmdn bahsediorm..
    Bu mesajda "bazı" diye bir ifade yok ama neyse

Bir de Türkçe'mizi koruyalım,kelimeleri bütün ve net olarak yazalım.

Nereden
    Uzak Doğu

Evet tam ben alıntı yapıyordum sen yaptın Süleyman. Benden çok yaşıcaksın
    FxY

Nereden
    Ankara

Bu mesajda "bazı" diye bir ifade yok ama neyse

Bir de Türkçe'mizi koruyalım,kelimeleri bütün ve net olarak yazalım.
    eet doğru yazmamışm, yazdım kalmş aklmda.. bütün milliyetclrn öle olmadığı görüşüne ben de katılıorm orda hemfikirz ama bu yazıyı BAZI aşırı milliyetçilern yazdıını düşünüorm. oldu hrlde şimdi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

eet doğru yazmamışm, yazdım kalmş aklmda.. bütün milliyetclrn öle olmadığı görüşüne ben de katılıorm orda hemfikirz ama bu yazıyı BAZI aşırı milliyetçilern yazdıını düşünüorm. oldu hrlde şimdi
    Olabilir,bir şey diyemem.

Bu arada Türçe'nin kullanımı ile ilgili uyarımı pek önemsemedin galiba.

Nereden
    Ankara

Olabilir,bir şey diyemem.

Bu arada Türçe'nin kullanımı ile ilgili uyarımı pek önemsemedin galiba.
    Peki dikkat ederim bundan sonra ben çıkıyorum şimdi iyi geceler görüşürüz..

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Atatürk'e manzûmelerinde ağzına geleni sayan çakalın birini kimlik resmi yapan genç kardeşimizin kimi grupları "Atatürk milliyetçisi" (Ne demekse) olmamakla suçlamasını gençliğine, toyluğuna ve cehâletine vermek istiyorum.

Her neyse, konumuza dönelim. Prof. Neumark gerçekten de bu sözleri söylemiştir, birçok konuda da haklıdır.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

omer61 Ne Mutlu Türküm diyen herkes Milliyetçidir . Hepimiz ermeniyiz diye bağıranların arasında sende vardın heralde

Not: Başlık kapatılmalı saygılarımla sevgilerimle....

Ne mutlu Türküm diyene
    Kazimişi gzas vorert

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı İHSAN.G Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    türkün türkten başka dostu yoktur """ diyebilir miyiz? bence deriz
    dünya türkler ve hristiyanlardan ibaret değil.Türkün türkten başka dostlarıda vardır. Ama biz göremiypruz çünkü aramıza sıradağlar koymuşlar.

Bence çok saçma bi düşünce.
    Özkan SÜMER

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Tartşımaları okudum.Türk yada ecnebi olmaksızın her insan eşit doğar.Tabiki herkes milliyetişni sever ama milliyetçilik tartışılması çok saçma bi konu.Gerek yok yani.
    Özkan SÜMER

guci 29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Herkesin milliyetçiliği kendinedir! Kimse burada milliyetçiliğini yarıştırmaya kalkmasın! Ne düşünüyorsa söyleyebilir ama kendini milliyetçi sanıp da milliyetçilik taslayamaz! Milliyetçilik her kesimi içine alarak kardeşlik barındırmak ister. Ayırım yapıp, içine milliyetçiliği karıştırmayın!
    Bir bordon var bir de mavin
    Sevgin ömrünü yedi senelerin...

Oğuzhan Görkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

milliyetçilerin işi demek ne demek demek bu arkadaşımız kendini milliyetçi olarak görmüyor ya da milliyetçiliği zararlı birşey olarak yorumluyor. yanlış! günümüzde atatürk ilkelerini laiklikten ibaret sananlar gibi kimse atatürk ilkelerini bölüp bazılarını alıp bazılarını dışlayamaz! lütfen dikkat edelim.kimsenin görüşüde bizi ilgilendirmez.abd li kendi atalarını öven kendilerini öven kurtarıcı olarak gösteren tonlarca film yapmıştır bizim böyle şeyler yapmamızda da bir zarar görmüyorum.bu demek olmuyorki tmm demek biz iyiyiz yatalım, armut piş ağzıma düş hesabı çalışıp ilerleyelim atalarımızın yaptığını çağdaş bir şekilde bizde gerçekleştirelim onun için atalarımızı ve kendimizi övmk bize zarar getirmez ama yararda sağlamaz iş bizde biter diyorum bence ama açıkladığım şartlar altında...
    ...anti-klişe timi...

WERTHeR
    Ziyaretçi

Bu yazı hakkında zamanım yoktu daha detaylı yazacağımı söylemiştim zamanı geldi. Çünkü epey ilgi duyduğum bir konuya değinilmiş. Katılan olur söylediklerime katılmayan olur. Fakat bu yapacağım yorumlar eblirli bir emeğin ürünüdür.

Bizler milletçe mübalağa sanatına meyilli insanlarız. Erzurumda çatıdan çatıya geçen kediyi donduran Evliya Çelebi bizim içimizden çıkmıştır Bu duruma birazda asırlarca geri kalmış bir toplumda yaşadığımızı eklersek durumu açıklayabiliriz. Hani vardır ya kış günü güzel bir hava olur ve ağaçlar çiçer açıverir. Yalancı bahardır aslında o ağaçları çiçeklendiren. Bizde milletçe o ağaçlardan farklı değiliz. Polyannacılık oynamak çok hoşumuza gidiyor. Mahalle kahvesinde övülmek çok hoşuna giden insanlarda bizim içimizden çıkar.

Üniversitedeki hocalarımdan bir tanesi bir derste biz mezar taşlarıyla övünen bir milletiz demişti. Bu söz yahya kemaden alıntı olabilir tam hatırlayamıyorum. Biz gerçekten tarihimizle fazlaca övünen bir milletiz. Keşke siyasi tarihimizle değilde bilim tarihimizle sanat tarihimizle bu kadar övünebilsek. Yanlış anlaşılmasın övünülecek bir tarihe sahibiz elbette ama abartıyoruz. Keşke bunları tartışana kadar atalarımız bunları yaptı bizde üzerine neleri koyabiliriz diyebilsek. Hep küçük insan modeliyiz. Bu özeleştiriyi yapmalıyız. Bu eleştirim tüm milletimizedir bende dahilim...

Konuya mesaj yazan arkadaşlarımız milliyetçilikten bahsetmişler. Özeline girip siyasete bulaşmak istemiyorum. Bence milliyetçilik siyasetüstü bir kavramdır. Kimsenin malı değildir ve kimse kimseden daha milliyetçi olamaz...

1- Avrupalılar sizleri Müslüman olduğunuz ve İslamiyeti yaydığınız ve Müslümanları asırlarca himaye ettiğiniz için sevmezler...

Kısmen doğrudur diyebilirim ama abartılı tarafı yok değil. Avrupada din faşizminin bir zihniyet halinde olduğunu kimse inkar edemez. Buna rağmen o tarafa bakıp don kişot gibi yel değirmenlerine saldırmanın pek bir anlamı yok. Bize fayda sağlamaz. Avrupalıya bu gözle bakarak bir şey kazanamayız.

2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeği çok iyi bilirler. Tarihten Türk çıkarılırsa tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekirdi. Osmanlı arşivi kasıtlı olarak çürütüldü ve imha edildi.

Vallahi yalan billahi yalan. Yarım kalmış bir tarih eğitimim var benim. Ben bunları hocalarımla sıkça konuşma fırsatı bulmuştum. Benim düşünce ne abartılacak kadar dünya tarihinin merkezini oluşturan bir tarihe sahibiz ne de küçümsenecek kadar etkisiz bir tarihe sahibiz. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da dengeyi tutturamamışız.

Gelelim arşiv kısmına. Osmanlı arşivinin büyük kısmına ulaşılamadığı bir gerçektir. Lakin buradaki başarısızlık engellemelerden dolayı değildir. Bu tamamen bizim bu alanda osmanlıcaya tamamen hakim insanlar yetiştiremeyişimizle alakalıdır. Bu iş öyle tarih edebiyat bölümlerine kıytırık osmanlıca dersleri koymakla olmaz. Yıllar önce İlber Ortaylı'ya bir konferansta bunu sormuştum. Bana vermiş olduğu cevap Osmanlı arşivleri kapalı filan değil eleman eksikliğinden dolayı tasnif yapılamıyor o yüzden sağlıklı bir şekilde araştırma yapılamıyor olmuştu...

3- Dün Avrupa'nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa'yı pazar yapmaya başladınız.

Bu konuda fazla söz söylemeye gerek yok. Ekonomi konusunda fazlaca bir bilgi sahibi değilim ama şunu biliyorumki biz hiç bir zaman ticareti başarıyla yapabilen bir millet olmadık...

4- En az 400 yıl Avrupa'nın sırtında ve ensesinde at koşturdunuz

Şovenist bir anlayışla tarihe yaklaşmak ben buna derim. Abartmamızın anlamı yok. Tarih bizim başarısızlıklarımızıda yazar zaferlerimizide. Yavuzdan sonra kaç yüz sene o zaman sırtımızda ve ensemizde at koşturuldu

5- Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlılar ise Balkanlar ve Orta Avrupa'yı Hristiyan Haçlılara mezar ettiler.

Mezar ettiler demeyelimde üslubu biraz yumuşatsak daha güzel durur gibime geliyor ama verilmek istenen mesaj tamamen doğrudur bence...

6- Sizi silah ile yenemeyenler, kendilerine benzeterek, milli ve manevi değerlerinizden kopararak yendiler ve hakimiyet sağladılar. Giyiminizden yaşantınıza kadar her şeyi kendilerine benzettiler. Ahlaki değerlerinizi yıprattılar. Ve sonra kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

İşte en can alıcı nokta burası. Tamamen katılıyorum. Kültürlerini koruyamayan toplumlar yıkılır gider. İlk çağ tarihine bakacak olursak sağlam kültürel yapıları olan toplumlar hala daha yaşamaktadır. Diğerleri ise tarih mezarlığında yerlerini almışlardır.

Gün geçtikçe avrupalılaşdığımız doğrudur. Elbette etki olacaktır ama bu etki öz değerlerimizi yitirerek gerçekleşirse bizim zararımıza olur.

7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı canını, kanını ve malını İslamiyet uğruna feda etmeseydi Kuzey Afrika Orta Doğu Hristiyan ülkesi olurdu. Ve belki İslamiyet Hicaz'da azınlık olarak kalırdı. Batı her yerde İslamiyeti kendi inançlarına göre kanalize etti. Ama Osmanlı Asr-ı Saadet devrindeki inancı devam ettirdi.

Epey iddialı bir fikir bence. Tarih bölümünde okurken bizim metodoloji diye bir dersimiz vardı. tarih araştırması nasıl yapılır neye dikkat edilir filan onları öğreniyorduk. Kesinlikle öyle olsaydı ne olurdu böyle olsaydı ne olurdu gibisinden bir şey söz konusu olamaz. Tarih olasılıkları incelemez olanı inceler.

Hele şu Asr-ı Saadet olayı tamamen cahilane bir anlayış. Osmanlıda hilafet siyasi manada kullanılmıştır. Bunun dini boyutu kesinlikle olmamıştır. Araplar , arap olmayan birisini zaten halife olarak kabul etmezler. Merak eden araştırsın bu konuyu..

8- Kilise size kin kusmaktadır. Sebepleri yukarıdadır.

Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim ne yazsam yanlış olma ihtimali var...

9-Ben İstanbul'a geldiğimde Türkiye'de 2 üniversite vardı. Şimdi 19'a çıktı. Osmanlı devrinde medreseler köylere kadar yaygın idi. Her medresede bilim vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı yaptı. Sizin haberiniz yok ama Avrupalı biliyor.

Osmanlı medreselerinin bir döneme kadar çok iyi olduğunu söyleyeilirim ama bir dönemden sonra iş çığırından çıkmıştı. Ulema eğerki sinek pisliğiyle bilmem neyi karıştırırsak ipek elde edebilirmiyiz diye tartışmaya başlamışsa gerisini siz düşünün...

10- Sizler milli kimliğinize dönerseniz Avrupa'nın medeniyeti ve refahı yıkılır. Ama Batı size bu imkanı vermez...”

Gaz verme devam ediyor. Biz ülke olarak çok iyi yerlere gelebiliriz. Avrupa bu sebeple sadece bir pazarını kaybeder medeniyetini değil...

ayse_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

avrupanın derdi olmuşuz demek ki zamanında iyi koymuşuz
    benimle tartışmak istiorsan bekleee beynimi aldırayım eşit şartlarda tartışalım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)