Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkülerimiz & Yörelerimiz

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Standart Türkülerimiz & Yörelerimiz

Evet Konumuz Türkülerimiz VE Yörelerimiz Konuya güzel bir Neþet Ertaþ çalýþmasýyla baþlýyayým çok sevdiðim türküdür ....
    Bütün Türkü sevenlere sevgilerle ..

NEÞET ERTAÞ_NEREDESÝN SEN

Kazimiþi gzas vorert

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Hayýrlý olsun.

Klasik müzik, Sanat Müziði derken sonunda Türkülerimizin de bir baþlýðý oldu.

Buraya katký yapacak arkadaþlardan bir ricam olacak: Mümkün olduðunca Türkülerin hikayelerini de verirlerse çok güzel olur.

Kolay gelsin.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

kütahya'nýn pýnarlarý _ Kütahya

bundan 100-120 yýl önce kütahya'da bir ailenin genç yakýþýklý, sözü dinlenir, temiz kalpli bir oðullarý varmýþ. orta halli bir ailenin de güzel, boylu poslu uzun saçlý bir kýzlarý varmýþ. kýz biraz hoppa olduðu, ele, avuca sýðmadýðý için arkadaþlarý ona "deli düve" ismini vermiþlerdi (düve: buzaðý doðurma zamaný gelmiþ yeni ineklere bazý yerlerde düve denirmiþ). iþte genç yakýþýklý delikanlý deli düveye aþýk olmuþ. o zamanlar deli düve adý dillere destandýr. genç, deli düveyi ailesinden ister, fakat kýzý vermezler. kýzla genç gizli gizli buluþurlar. bunu duyan kýzýn ailesi razý olur ve kýzla genci evlendirirler. fakat gençlerin saadetleri uzun sürmez, bu kýzýn güzelliðini duyan gören zamanýn delikanlýlarý kendilerini reddeden kýzýn kocasýný hem kýskanýr hem de ona kin baðlarlar.

aradan hayli zaman geçer bu genç ve güzel gelin bazý delikanlýlar tarafýndan tehdit edilmeye baþlanmýþtýr. delikanlýlar "kocandan ayrýlacaksýn yoksa seni daða kaldýrýrýz, kocanýn da gözlerini kör ederiz" diye kýza haber salmýþlar. genç kadýn önceleri aldýrmaz ve kocasýndan saklar, onu sevdiði için bir türlü kötülük etmelerine razý olamaz ve delikanlýlara þöyle haber yollar " ne olur, kocamý rahat býrakýn. ona dokunmayýn ne isterseniz yapayým" der. bunu haber alan gençler kadýný kaçýrmaya karar verirler. aracý kadýna "biz istediðimizi çeþme baþýnda söyleyeceðiz. oraya kadar gelsin" derler. bunu duyan gelin meraktan çatlayacak bir duruma geldiðinden çeþme baþýna gider. çeþme baþýna giden delikanlýlar tuzak kurarak kadýný kaçýrýrlar. kadýn bu sýrada çýðlýk atar o sýrada kadýnýn kocasý olan asalýoðlu sesi duyarak koþarak gelir. kadýnýn kocasý ile diðer gençler arasýnda kanlý bir kavga olur ve asalýoðlu ölür. gençler kýzý daða kaldýrmýþtý öte yandan oðullarýný kanlar içinde yattýðýný gören gencin ana ve babasý saçlarýný baþýný yolarlar.

Zaranýn yorumlamasýyla tek kelime ile mükemmel
    Kazimiþi gzas vorert

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Alýntý Tunga Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hayýrlý olsun.

Klasik müzik, Sanat Müziði derken sonunda Türkülerimizin de bir baþlýðý oldu.

Buraya katký yapacak arkadaþlardan bir ricam olacak: Mümkün olduðunca Türkülerin hikayelerini de verirlerse çok güzel olur.

Kolay gelsin.

Katkýlarýný bekleriz
    abicim
    Konu OYýlmaz tarafýndan (17.11.2007 Saat 16:46 ) deðiþtirilmiþtir.
    Kazimiþi gzas vorert

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Fýrsat buldukça, çok büyük zevkle
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Ben de bir klasikle baþlayayým: Hekimoðlu - 1970'lerde bu türküyü okuduðu albümle ortalýðý kavuran TRT Sanatçýsý Ümit TOKCAN. Bu da o albümün kapaðý.

Hekimoðlu

Hekimoðlu derler benim de aslýma
    Aynalý martin yaptýrdým narinim kendi nefsime
    Konaklar yaptýrdým döþetemedim.
    Ünye de Fatsa bir oldu narinim baþ edemedim

Konaklar yaptýrdým mermer direkli
    Hekimoðlu sorarsan narinim demir yürekli
    Bahçe armut dibinde kaymak yedin mi
    Hekimoðlu'nu görünce narinim budur dedin mi

Çiftlice Muhtarý p...ur p.....k
    Hekimoðlu geliyor narinim uçkur çözerek
    Hekimoðlu derler bir ufak uþak
    Bir omzundan bir omzuna narinim yüz arma fiþek

Ordu dolaylarýnda yaþayan Hekimoðlu, yoksul bir ailenin çocuðudur. Üstelik yoksul bir anneden baþka hiç kimsesi yok. Çevresinde dürüstlüðü, akýllýlýðý ve yiðitliðiyle tanýnan bir gençtir.

Yörede egemenlik kurmuþ bir Gürcü Beyi vardýr. Bu Gürcü Beyi, Ayþa adýnda güzel ve narin bir kýzla sözlüdür. Ne ki, bu kýz Gürcü Beyini sevmemekte, Hekimoðlu'na baðlanmýþtýr. Bu, dostlukla, arkadaþlýkla karýþýk bir sevgidir. Üstelik Hekimoðlu'yla görüþmeye baþlamýþtýr.

Ýþte Bey, iki gencin iliþkisinin bu noktaya vardýðýný duyar duymaz Hekimoðlu'na düþman olur ve ona savaþ açar. Hekimoðlu'yla teke tek görüþüp, hesaplaþmayý önerir; bir de yer belirtir. Hekimoðlu, gözüpek, mert bir gençtir. Aynalý mavzerini kuþanýp, tek baþýna buluþma; yerine gider. Gitmeye gider ama, Bey sözünde durmamýþ adamlarýyla gelmiþtir. Üstelik adamlarýndan biri, buluþma yerine varýr varmaz, sabýrsýzlanýp Hekimoðlu'nu yaylým ateþine tutar. Ötekiler de çevresini sararlar. Hekimoðlu'yla Beyin adamlarý arasýnda yaman bir çatýþma olur. Hekimoðlu, çatýþma sonunda çemberi yararak kurtulur. Olaydan hemen sonra, Bolu'da tek baþýna yaþayan anasýnýn yanýna gider. Anasýna durumu anlatýr ve artýk þehir yerinde duramayacaðýný bildirir. Anasýyla helallaþýp, yanýna Mehmet adlý iki amca oðlunu alarak daða çýkar. Çýkýþ bu çýkýþ ve ölünceye kadar Hekimoðlu artýk daðdadýr.

Hekimoðlu'nun daða çýkýþ nedenini ve biçimini bilen, duyan yöre köylüleri kendisine kucak açarlar. Onun mertliði, yiðitliði ve doðru sözlülüðü köylüleri daha da etkiler ve her açýdan kendisine yardým ederler. Özellikle yoksul köylülerle dostluk kurar, zenginlerden aldýklarýyla onlara yardým eder.

Hekimoðlu, artýk Gürcü Beyinin korkulu düþü olmuþtur. Bu yüzden Bey,
    kendisini sürekli jandarmaya þikayet eder ve kesintisiz izletir. Hekimoðlu'nu ihbar etmeleri için çeþitli yörelerde adamlar tutar. Fakat halk koruduðu için, Hekimoðlu'nu bir türlü ele geçiremezler.

Hatta bir defasýnda, Beyin adamlarýndan birinin ihbarý üzerine Hekimoðlu'nun kaldýðý evi jandarmalar basýyorlar. Bütün çevre kuþatýlmýþtýr. Evin altýnda bir fýrýn vardýr. Hekimoðlu fýrýncýnýn yardýmýyla fýrýnýn ekmek piþirilen yerini arkadan delip kaçmayý baþarýr.

Hekimoðlu, kaçmaya kaçýyor ama, Beyin, iki amca oðlunu öldürttüðünü haber alýyor ve doðru Çiftlice köyüne iniyor. Gittiði ev muhtarýn evidir. Bu Muhtar, Hekimoðlu'ndan yana görünüyor, oysa gerçekte Beyin adamýdýr ve onunla iþbirliði içindedir. Nitekim adamlarýndan biri aracýlýðýyla ihbarda bulunur ve Hekimoðlu jandarmalarca sarýlýr. Hekimoðlu, Muhtarýn yüzünden kýstýrýlmýþtýr. Büyük bir çatýþma çýkar taraflar arasýnda. Adeta namlular kurþun kusmaktadýr. Özetle ölür orada.

Olayýn sonucuna iliþkin iki söylenti var halk arasýnda :
    1-Hekimoðlu, çatýþma sýrasýnda. çemberi yarýyorsa da, aldýðý yaralar yüzünden fazla uzaklaþamadan ölüyor.

2 -Atýna atlýyor, elini karýn bölgesinden aldýðý yaralara basarak Ordu'ya
    kadar geliyor ve burada ölüyor.

Hekimoðlu, tipik bir örneðidir. Haklý bir nedenle daða çýkýyor. Mertliði, yiðitliði ve iyilikseverliðiyle halk arasýnda büyük ün yapýyor. Yoksullarýn dostu, onlarý ezen varsýllarýn düþmanýdýr.

Hekimoðlu, özel olarak yaptýrdýðý mavzerinin üstüne bir ayna taktýrýyor. Çatýþmaya girdiðinde, bu aynayý: düþmanýnýn gözüne tutarak, gözünün kamaþmasýna, dolayýsýyla hedefini þaþýrmasýna yol açýyor.

Kaynak:
    Mehmet Bayrak
    Eþkýyalýk ve Eþkýya Türküleri,
    Yorum Yayýnlarý Ankara 1985

Bu da videosu:

Konu Tunga tarafýndan (08.07.2007 Saat 00:03 ) deðiþtirilmiþtir.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Kazancý Bedih-Yeþil Ördek Gibi

Maalesef türkünün hikayesini bilmiyorum ama türkücünün hikayesini iyi biliyorum...

Ben de sizlere önemli bir sanatçýmýzý tanýtmak istiyorum:Kazancý Bedih

Bedih Yoluk (Kazancý Bedih)

Kazancý Bedih lakabýyla tanýnan Bedih Yoluk 1929 yýlýnda Þanlýurfa’nýn Siverekli Mahallesinde doðdu. Babasý Dalyanlardan Culhacý (Dokumacý) Halil, annesi Þatýroðullarýndan Zemzem’dir. Evli olup, Halil, Mehmet, Þükran, Naci, Remziye, Nihat ve Müzeyyen isimlerinde 7 çocuk babasýdýr. Asýl mesleði kazancýlýktýr. Bu nedenle kendisine “Kazancý Bedih” denilmektedir. Herkes kendisini bu lakapla tanýr. Kazancý olarak ilk ustasý Hasan Diyar'dýr ve uzun zaman bu ustanýn yanýnda çalýþmýþtýr.

Daha sonra Aziz ve Kadir Ucar ustalarýn yanýnda kazancýlýk yapmýþtýr. 1949 yýlýnda askere gitmiþ, Bingöl’de, ve Elazýð'da Bando Bölüðünde askerliðini tamamlamýþtýr. Bilahare belediyeye girmiþ ve 26 yýl çalýþtýktan sonra 1986 yýlýnda emekli olmuþtur. Emekli olduktan sonra Hacca gitmiþtir. Boþ gezmemek ve günlük nevalesini çýkarmak için Eski Hal pazarý civarýnda demlik ve cezve tamiriyle ilgili küçük bir dükkan açmýþ halen bu iþi yapmaktadýr. Ayrýca bir mevlüt grubuyla birlikte mevlütlere gidip ilahi ve gazel okumaktadýr.

Þanlýurfa’nýn yetiþtirmiþ olduðu en ünlü gazelhanlardan biridir. Fuzuli, Nabi, Nezihe, Furugi, Abdi gibi çeþitli þairlerin gazellerini Þanlýurfa makam geleneðine uygun olarak, davudi ve etkileyici sesiyle okur. Bir güfteyi farklý makamlarda icra edebilme meziyetine sahiptir. Ud, tambur ve cümbüþ çalmasýný fevkalade iyi bilir.

Nezih meclislerin sayýlan sevilen ve takdir edilen kiþilerin baþýnda gelir. Gazelin yanýnda çok güzel meye, hoyrat ve türkü de okumaktadýr. Çok güzel okumasý nedeniyle, gazelin sevilmesinde ve gazel okuma geleneðinin yaygýnlaþmasýnda çok büyük hizmetleri olmuþtur. Eserleri kendine has bir tavýrla okur. Çok bilinen bir maya kazancý Bedih’in okuyuþuyla bambaþka bir havaya dönüþür. Ses tonu gazel okumaya çok elveriþlidir. Sesi çok etkileyicidir ve sesini iyi kullanýr.

Ýbrahim Tatlýses, Selahattin Alpay gibi birçok ünlü sanatçý da dahil olmak üzere kendisinden sonra yetiþen bir çok eses sanatçýsý gazel okurken Kazancý Bedih’i taklit ederek onun tavrýnda okumaya çalýþýrlar.

Kazancý Bedih gazelleri çok güzel okuduðundan dolayý kendisine “Pir” denilmektedir.

1996 yýlýnda yapýmcý Mine VARGIN, yönetmen Yavuz TUÐRUL, aktör Þener ÞEN’in baþrolünü oynadýðý EÞKÝYA filminin bir sahnesinde sýra gecesine yer verildi, Eski bir avlulu ev ve KAZANCI Bedih (Yoluk) in bir gazel okumasý istenmiþ. Urfanýn etrafý dumanlý daðlar türküsü ve ardýndan da dillere düþen güzel bir gazel, Gazel Þanlýurfalý þair mirine hoca’nýndýr, Mahlasý Lütfü’dür.
    Hicaz makamýnda okunan gazel þöyledir.

Nice bu hasreti dildar ile giryan olayým
    Yanayým aþkýn ile büryan olayým
    Görmedim gül yüzünü âhü fiðan etmedeyim
    Akýdýp göz yaþýmý dert ile nalan olayým
    Kapladý bu nârý firkat cismi ðem âludemi
    Korkarým heþre keder böylece suzan olayý
    Sevdiðim raðmet yeter incitme artýk kalbim
    Gerilerdesin yusufu asa bendi zindan olayým
    Lütfüyüm bülbül gibi gülþende feryat edlerim
    Vusleti yâr ile ancak þâdi ðendan olayým

Þanlýurfa’ya özgü gazel okuma geleneðinin son temsilcisidir.

Son yýllarda birkaç kaseti ve CD’si çýkmýþtýr.

Kazancý Bedih ve eþi, 20 Ocak 2004 günü Þanlýurfa'daki evinde uyurken katalitik sobadan sýzan gazdan zehirlenerek öldü.

MÜZÝK YAÞANTISI

Müzikle ilgisi küçük yaþlarda baþlayan Kazancý Bedih ailenin tek çocuðu olduðundan babasýnýn ýsrarýyla 14 yaþýnda evlendi gençlik yýllarýnda babasý onu beraberinde Mecbelbahýr’a götürdü. Mecbilbahýr Balýklýgöl'den çýkan suyun bir kanalla Hasan Paþa camiine geçtiði yerde aðalarýn ve yeþilliðin olduðu bir yerdi. Orayý çay bahçesi olarak çalýþtýran kiþi müziðe çok meraklý idi. Oraya kurduðu gramofondan müþterilerine günün en sevilen sanat müziði parçalarýný, Hafýz Burhan, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla gibi ünlü sanatçýlarý dinletirdi. Yine zaman zaman Mukim Tahir gibi o devrin ünlü sanatçýlarý dinlenmeye oraya gelir, zaman zamanda okurlardý. Akþam serinliðinde çaylarýný ve nargilelerini içmek, müzik dinlemek için Mecbelbahýr’a giderlerdi. Kazancý Bedih’te babasýyla Mecbelbahýr’a gider, gramofondan ünlü sesleri ve ustalarýnýn sohbetlerini dinlerdi.

Müziðe olan meraký bu þekilde geliþti ve cümbüþ çalmaya merak sardý. Hafýz Ahmet, Hafýz Culha, Hafýz Dellek Mahmut ve Þükrü Hafýz’ý çeþitli müzik meclislerinde dinledi. Bir kýsmý ile müzik meclislerine katýldý.

Þanlýurfa’da eskiden müzik gruplarýna “Takým” denirdi ve bir tere çaðrýldýðýnda herkes takýmý ile giderdi. Kazancý Bedih’in de Mehmet Çelik, Ali Kanun, Hasan Diyar, Necip Þýbe, Çýrçýr Mahe, Þýhmüslüm Görgün, Nacar Celal, Mustafa Usta takým arkadaþlarýydý. Daha sonra tenekeci Mahmut, Aziz Çekirge, Gacý Ýmam Kayýs, Cuan Mahe ile çeþitli müzik meclislerine katýldý. Bunlarýn dýþýnda Seyfettin Sucu, demir Ýzzet, Mahmut Coþkunses, Ýbrahim Tatlýses, Kadir Sema gibi birçok ses sanatçýsý ile müzik meclislerinde bulunmuþtur.

Hiç plak yapmadý. Kasnak teyibin Þanlýurfa’ya geliþinden sonra bant yapma meraklýlarýnýn aranan kiþisi oldu ve yüzlerce mahalli banta herhangi bir ücret almadan gazel, maya ve türkü okudu.

Kazancý Bedih, müzik meclislerinde birçok þairin gazelini kendi tavrýna göre çeþitli makamlarda okur. Makamlarý ve makamlarýndaki geçkileri çok iyi bilir.

Sýk sýk okuduðu gazelleri þöyle sýralayabiliriz. Nezihe Haným’dan Gümrahlarýný goncayý zibaya deðiþmem”, “Sabret gönül eyyamý yare de kalmaz”, Kuddus’den, “Aldanma gönül devleti ikbale güvenme”, Abdi Efendi’den “Hüsnün senin ey dilber nadide kamer mi”, “Nice bir nar’ý aþkýnla ciðer yansýn kebap olsun. Fuzuli’den “Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir”, Nabi’den “Sakýn terk-i edepten kuy-umah-bubu hudadýr bu”, Baba Kani’den “Gamý Aþkýn-la ahvalim periþan oldu gettikçe” Ruhi’den “Nice bir daðdaða ile berbad olalým”, Muharrem hoca’dan "Karadan aða dönüp dest-i dilara okuruz” ve daha bir çok þairin gazellerini okumaktadýr.

Okur yazar olmadýðý için önceleri gazelleri dinleme yoluyla ezberleyen ama uzun gazelleri bu þekilde öðrenmek zor olduðu için gece mektebine giden Kazancý Bedih, pek iyi olmasa da þimdi okuyabiliyor, meramýný anlatabilecek kadar da yazabiliyor.

Sesi pek ve kendine has güzelliktedir, bu nedenle gazelleri ve mayalarý o kadar güzel okur ki dinleyen onun sesinin tonunu ve okuma tarzýný unutamaz.

Uzun havalarý ve türküleri kendi tavrýnda okur. Bazen sanat müziðinden bir þarkýsý kendi üslubunda, deðiþik bir yorumla uzun hava gibi okur. Buna örnek olarak “Kara gözlüm efkarlanma gül gayri” adýl rast makamýndaki þarkýyý gösterebiliriz. Bu þarkýyý baþka makamda uzun hava olarak bir çok meclislerde okumuþ ve dinleyenlerin beðenisini kazanmýþtýr. Bundan baþka “Yeþil kurbaðalar” “Eminem”, “Atýma verdiler sarý samaný”, “Neyleyim de Karamanýn elini”, “Kara göz” gibi uzun havalarý kendi uslubuyla çok güzel þekilde okumaktadýr.

Yüzlerce mahalli kasetin yanýnda Ýstanbul’da doldurulan kasetlerde de gazel, maya ve türkü okumuþtur. Urfa gecelik isimli kasetler dizisinde okuduðu gazeller yurt çapýnda çok beðenilmiþtir.

Kazancý Bedih, radyo ve TV programlarýna da katýlmýþtýr. Ýbrahim Tatlýses’in hazýrladýðý “Ýbo Show “ daki programý, Selahattin Alpay’la yaptýðý program ve Ali Bozkurt’un hazýrladýðý “Bizim Eller” programlarý bunlardan birkaçýdýr..

Bugün gazel okuyan bir çok kiþiyi yetiþtirmiþtir. Birçok kiþi de mahalli bantlarýný dinleyerek ondan faydalanmýþtýr ve onun tavrýnda söylemeye çalýþmýþtýr. Yetiþtirdiði kiþilerden biri de oðlu Naci Yoluk’tur. Oðlu da kendisi gibi ud çalýp, gazel okuyarak gazel okuma geleneðini sürdürmektedir. Sesi ve okuma tavrý babasýna çok benzemektedir.

----------------------------------------------------------------------------

14 þubat 2000 gününde Hürriyet gazetesinin sevgilililer günü özel ekine torunu için mektup yazmýþtýr, mektup ki ne mektup! Ýnsan okudukça duygusallaþýyor, gözyaþlarýna hakim olamýyor. Üstelik türkçe okuma yazmasý olmayan biriydi.

Sevgili torunum Bedih,

Aþkým ebedidir erecek sanma zevale
    Dönsem eleme kahr-ý firakýnla hilale
    Bigane-i gamdým seni ben görmeden evvel
    Ettim bugün eðlencemi feryad ile nale
    Sevdimse seni sefeti vicdan ile sevdim
    Bir lahza bile düþmedim ümid-i visale

Böyle demiþ istanbullu Nezihe Yaþar haným. Aþk allah'tan. Dalýp iniyorsun. Nasýl elektrik kesilir, öyle hiçbir þey görmez olur gözlerin. Gözlerim doluyor. Benim tecrübeme bakma. sen aþk üstüne derslerine iyi bak. allah aþkýnýn, gazel aþkýnýn, insan aþkýnýn birbirine baðlandýðýný unutma. Bunlarýn hiçbirini ihmal etme. Allah aþký zaten unutulmaz. gazel aþký ise beni unutturmaz. Ýnsan aþkýna gelince, bu da seni sana unutturmaz.

Torunum bedih,

Dersine iyi çalýþ. iþine, kárýna dikkat et. benim gönlüm allah ve müzik aþkýna açýk oldu. Tez evlendiðim için gönül gözümü, çocuklarýmýn anasýna açtým. Bir kuru kaya parçasý gibi oldu gönlüm. Aþklarý, en güzel aþklarý gazel söylerken, cümbüþ çalarken yaþadým. Torunum, sana tavsiye etmiyorum. Sen kýr çiçekleri aç, þakþako (gelincik) gibi ol.

Sana bayram müjdesi olarak yeni albümümü hediye gönderiyorum.

Mecnun isen ey dil, sana leyla mý bulunmaz
    Bir goncayý bülbüle þeyda mý bulunmaz
    Sun þerbeti lal-i lebin aðyarýna vefasýz
    Sahi mi bulunmaz bana sehba mý bulunmaz.

Bu gazel de sana ikinci nasihatim oldu. aþký bul, o seni terkedince baþka leylalar bul.

Deden senden ümitli. Okurken de aþkla oku. Diplomalý olman, usûl, eðitim alman beni gururlandýrýyor. Biliyorsun ben, nota nedir bilmem. Hayatta baþarýlý olmaný temenni ve niyaz ederim. Gözlerinden öperim.

Deden Kazancý Bedih Yoluk

----------------------------------------------------------------------------

Pirsiz gazeller sýradan geceler

Ne kadar sýradan verildi ölüm haberi, ne kadar basit!… “Urfa sýra gecelerinin ünlü ismi Kazancý Bedih lakaplý Bedih Yoluk ve karýsý soba zehirlenmesinden öldü.” Ölümü mü daha trajik, ölüm haberleri mi?

Bin yýllarýn gazellerine adanmýþ 75 yýllýk bir ömrün, hiç þýmarmamýþ can yakan bir cümbüþün, hiç susmamýþ yürek buran bir sesin, bir “Pir”in hakettiði bu muydu?

“Popstar Bayhan evinde soba zehirlenmesinden ölseydi, bugün kaç gazetede manþet olurdu?

Doðru soru deðil biliyorum…

Kýyaslamamak lazým…

“Hangi sanatçýlarý beðeniyorsunuz?” sorusuna keyifle gülerek “Beni kim kandýrýrsa onu beðenir, takdir ederim” cevabýný verebilme kemaline ermiþ Kazancý Bedih de bu soruyu sormaz, sorandan hoþlanmazdý, biliyorum.

Popüler kültürle, binlerce yýlýn yaþanmýþlýðýndan süzülüp gelmiþ “damýtýlmýþ kültürü” karþýlaþtýrmanýn bizi sýð sulara taþýyacaðý açýk.

Oysa Kazancý Bedih’in gazelleri bizi hep “derin sulara” çekti;
    “Nice bu hasreti dildar ile giryan olayým
    Yanayým ateþi aþkýn ile büryan olayým”

Tevazu muydu, yoksa tamah mý etmedi bilinmez ama Gazelhanlarýn Pir’i hiç popüler olma savaþý vermedi.

Ýki yýl önce “gençlerin önünü açmak lazým, kazancýlýða geri dönüyorum” diyebilen bir insan, isteseydi de popüler kültürde yer kapabilir miydi, ayrý soru...

Ama o hiç istemedi...
    Korkarým hacre kadar hep böyle suzan olayým
    Sevdiðim rahmet yeter, incitme artýk kalbimi
    ” demeyi tercih etti...

Sýra gecelerini býraktýðýný açýklarken “yoruldum” demiþti, ama popülerleþmeye de itiraz etmiþti kýsacýk;
    “Þimdiki sýra gecelerinde gitarla org çalýyorlar... Tadý kalmadý artýk.”

Küsmemiþti ama... Kimseyi yok saymýyor, küçümsemiyordu... Popüler televizyon dizilerinin, filmlerin yapýmcýlarýný kýrmamýþ gazeller okumuþtu.

Eþkiya filminde “Bir sen misin alemde tabip illet-i aþka” derken, kendi gönül dünyasýndan ipuçlarý veriyordu aslýnda.

“Ýllet-i aþk”tý yetmiþbeþ yýllýk yaþamýnýn hülasasý...

Çok söze gerek yok... Aðlayýp sýzlamanýn, ölüm biçimine isyan etmenin yakýþýðý da yok.

Ölüme isyan etmemeyi öðrenmiþ bir kültürün Pir’iydi O.

Ölümü her biçimiyle kabullenebilecek kadar hayatýn üstadýydý O.

Ama biz onun kadar kemale eremedik, gönlümüzde gazeller susmuyor;
    Tenha gecelerde beni eyler mi teselli,
    Baykuþ sesini bülbülü þeydaya deðiþmem...

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

ORDU KERKÜK'E!!!

Irak'ýn kuzeyinde bugün bir köyde düzenlenen intihar saldýrýsýnda ölenlerin sayýsý 105'e yükseldi.

Yerel yetkililer ve hastane kaynaklarý, bu sabah Kerkük'e 130 km uzaklýktaki Emerli köyünde patlayýcý yüklü bir kamyonla düzenlenen intihar saldýrýsýnda ölenlerin sayýsýnýn 105'i bulduðunu belirttiler.

Saldýrýnýn meydana geldiði köye komþu Türkmenlerin çoðunlukta bulunduðu Tuz Hurmatu kentinin koordinasyon merkezi komutaný Yarbay Seman Hamid, korkunç saldýrýda 5 kiþinin de kaybolduðunu ve kurbanlarýn kimliklerini belirlediklerini belirterek, "250'den fazla da yaralý var" dedi.
    Abdurrahman Kýzýlay-Kerkük'em Yaralýyam

Kerkük 82. vilâyetimiz olana dek hoyrata devâm!
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Üstad Neþet Ertaþtan müthiþ bir Türkü ;

NEÞET ERTAÞ _ ZAHÝDEM _ KIRÞEHÝR

Zahidem türküsü ile dilden dile dolasan Asik Mustafa ve Zahidenin aski yillar once Cicekdag ilcesine bagli olan Ahmetli koyunde baslamisti. Kucuk yasta annesini ve babasini kaybeden Asik Mustafa, Zahidenin babasi Haci Mehmet aga’ya irgat durdu ve 22 yasina kadar ona calisti. Zahidenin guzelligine kapilan Asik Mustafa onunla olmanin yollarini arar. Fakat kendisine rehberlik edecek kimsesi yoktur. Çareyi gurbete (Ýzmir)’e giderek çalismakta bulur. Kazanci ile Zahide’sine sahip olmanin hayallerini kurar. Gece gündüz yorulmadan çalisir, açliga, susuzluga dayanir. Tek ümidi Zahide’sine kavusmanin hayalidir.
    Arap oglu Mustafa’nin Izmir’e gitmesinden kisa bir süre sonra Zahide’yi yukari Haci Ahmet’li Köyünden (Molla Hasan) isminde zengin biri ile evlendirirler. Oysa Zahide’de Mustafaya asiktir. Bu askini ne Arap oglu ne de çevresi bilmektedir. Zahide’nin esinden iki kiz çocugu olur.
    Arapoglu Mustafa, uzun bir müddet Ýzmir’de çalisir bu arada gelip gidenlerden Zahide hakkinda haberler sorar. Zahide’nin gelin oldugunu duyar, tüm dünyasi yikilir, sinir burhanlari geçirir. Zahide’ye olan aski ile evlenmeden uzun müddet yasar. Bu arada Zahide’ye içinden içinden beyitler söyler.
    Zahide ise günden güne sararip solmakta yok olup gitmektedir. Ondaki olan güzellik ümitsiz askiyla kaybolmustur. Kalan ise Arapoglu’na olan gizli askidir. Yakalandigi ince hastalik denen verem’den 1965 yilinda ölür. Bunun ölümüne dayanamayan Arapoglu’da Zahide’ye türküler söyleyerek daga tasa uçan kusa içini dökerek 1966 yilinda ölür.
    Köylüler, sagliklarinda kavusamayan bu iki asigi yanyana koyarak son görevlerini yerine getirirler. Bugün bu iki asik yukari Haci Ahmet’li köyünün camisinin avlusunda yatmaktadir.
    Konu Tunga tarafýndan (10.07.2007 Saat 15:43 ) deðiþtirilmiþtir.
    Kazimiþi gzas vorert

ÝHSAN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

HASTANE ÖNÜNDE ÝNCÝR AÐACI
    Söz-Notaya Alan : Nida Tüfekçi
    Yöre.................: Yozgat
    HÝKAYESÝ
    Komþu kýzý ile beþik kertmesi olan bir genç askerde vereme yakalanýr. Hava deðiþimi olarak Yozgat´a (Akdaðmadeni) gelir.

Sözlüsünün ailesi gence kýzlarýný göstermek istemez. Genç tedavi için Ýstanbul´da hastaneye yatar, pencereden gördüðü incir aðacýndan aldýðý ilhamla aþaðýdaki türküyü söyler.

Yakalandýðý amansýz hastalýktan kurtarýlamayarak hastanede ölür. Ailesi cenazesini Yozgat´a getiremez, Ýstanbul´da kalýr.

Konu ÝHSAN tarafýndan (10.07.2007 Saat 15:44 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: EKLEMELER
    avatar: þike soruþturmasýný yürüten özel yetkili savci Mehmet BERK.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Arkadaþlar Çeþmi siyahým varmý arþivinizde
    Ne mutlu Türk olana deðil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karþýsýnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Alýntý blackseastorm Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arkadaþlar Çeþmi siyahým varmý arþivinizde
    Evet çok sevdiðim türkülerden biri aklýma getirdiðin için saol abi

Türkünün Adý: Ýþte Gidiyorum Çeþm-i Siyahým
    Türkünün Yöresi:
    Kahramanmaraþ
    Türkünün Kaynaðý & Mahlasý: Aþýk Mahsuni Þerif

Ýþte gidiyorum çeþm-i siyahým
    Önümüze daðlar sýralansa da
    Sermayem derdimdir servetim ahým
    Karardýkça bahtým karalansa da

Hayli dolaþayým yüce daðlarda
    Dost beni býraktý ah Ýle zarda
    Ötmek Ýstiyorum viran baðlarda
    Ayaðýma cennet kiralansa da

Baðladým canýmý zülfün teline
    Sen beni býraktýn elin diline
    Güldün Mahzuninin berbat haline
    Mervanýn elinde parelense de

Bu türküyü dinleyince kendimden geçiorum offf offf
    Kazimiþi gzas vorert

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

Hayatýmýn en güzel demlerini, yani çocukluðumu (biraz da gençliðimi) Erzurum'da geçirdim. Türküyle arasý fazla iyi olmayan biri olarak bile, bizim oaralara mahsus tatyan, her zaman dikkatimi çekti.

Aþaðýdaki kýsýmlar bir internet sitesinden alýnmadýr:

Tatyan : Tatyan hakkýnda çeþitli görüþler ortaya atýlmýþtýr. Tatyan dediðimiz türkülerin kaynak kiþilerinden Raci Alkýr, Tatyanýn; “tatlý dil, tatlý söyleme” anlamýnda olduðunu söylemektedir. Yaptýðým araþtýrma neticesinde,, bu tarifin karþýlýðýný Kaþgarlý Mahmut’un, Divan-ý Lûgat-it Türk eserinde buldum. Lûgatta “tatgan” sözcüðü yukarýdaki tarifin karþýlýðý olarak yazýlýdýr. Demek lâzým ki, tatlý söyleme gibi anlatýmýn belirlediði “tatgan” sözü, deðiþikliðe uðrayarak “ tatyan” olmuþ çýkmýþtýr. Ayrýca Ziya Gökalp’ýn tatyan hakkýndaki tarifi þöyledir : “Türklerden gayrý olanlar” yada “gayri müslimlere verilen ad.”

Konuya iliþkin olarak, Erzurum Halk Oyunlarý ve Türküleri Derneði Baþkaný Sebahattin BULUT ise, tatyanýn sonradan tasavvuf veya tekke müziðine dönüþtürüldüðünü söylemektedir. Bulut, Erzurum folkloründe tatyanlar adlý araþtýrma yazýsýnda: “Erzurum’da kadýn oyun havasý olarak bilinen “tatyan” isimli kadýn oyun havasýnýn tarihi akýþý içinde kalýp deðiþtirdiði ve son 60 yýlda bir tasavvuf veya tekke müziði biçimine döndüðü bir gerçektir. Yaþý benim gibi 70’in üzerinde olan Erzurumlular, tatyanýn düðün ve þölenlerde oynanan bir oyun havasý olduðunu çok iyi hatýrlarlar. Oyun sözcüklerinin hâla belleklerde yaþadýðýna da inanýyorum. Tatyan isimli bu kadýn oyun havasýnýn sözcükleri þöyleydi :

Amman amman amman
    Amman amman amman
    Burç üstüne bayraklarý kurdular
    Ey hamamcý bu hamama güzellerden kim gelir
    O zamanda ezelhaný vurdular
    Ne bileyim ay efendim günde yüz bin can gelir
    Hadi leyli leyli leylim gel
    Hadi leyli leyli leylim gel
    Bir tanem gel gel, efendim gel
    Bir tanem gel gel, efendim gel

Bir devrin oyun havasý olarak bilinen bu tatyan havasý, tekke ve zaviyelerin güzel sesli insanlarý tarafýndan baþka bir kalýba sokuldu, neticede baþka baþka tatyanlar karþýmýza çýktý. Biz yaptýðýmýz araþtýrma ve incelemede tatyan sözcüðünü evvela lügatlarda aradýk. Ferit DEVELÝOÐLU’nun Osmanlýca Türkçe lügatinde “tat” sözcüðünün, “Türklerden gayrý olanlar” anlamýný ifade ettiðini gördük. Bir “yan” ilavesiyle tatyanýn Türklerden gayrý yan olabileceðini düþündük.

Bir baþka yaklaþým : Erzurum yöresinin mahalli þive ve sözlükleri içerisinde bulduðumuz “tat” sözcüðü ise, çorabýn boðazdan aþaðý alt veya taban kýsmýnýn adý.”Çoraplarýn tabanlarý yýrtýlmýþtý, tat’larýný deðiþtirdim” sözcüðü, kadýnlar arasýnda çok söylenen bir terimdir. Konuya bu mahalli deyimle yaklaþtýðýmýzda, bir “yan” “ayak” anlamý karþýmýza çýkýyor. Bu ifade bir oyun benzetmesinden, bir figür anýmsamaktan baþka ne olabilir ?”

Benim incelemelerime göre, tatyanlarý tekke veya tasavvuf musikîsi içerisinde deðerlendirmek uygun deðildir. Çünkü tatyanlarýn sözlerine bakýldýðýnda; çoðunlukla kadýn, aþk ve sevgili gibi temalarýn iþlendiði görülmektedir. Bu temalarýn tasavvuf veya tekke müziðinde kabul görmesi imkânsýzdýr. Bu fikrin ortaya atýlma sebebine gelince: Erzurum ve çevresinde, dini günlerde, (özellikle ramazan aylarýnda) halkýmýzýn, güzel sesli hafýzlardan ve mahalli sanatçýlardan gazel okumalarýný isteme geleneði vardýr. Burada kastedilen, (Seyreyle güzel kudreti Mevlâ neler eyler) tasavvuf þiirleridir ama, bazýlarýnca tatyan zannedilmektedir.

Gazelin bizim edebiyatýmýzdaki örneklerinde; dinî ahlâkî ve tasavvufî olanlarý vardýr. Ancak bunlarýn tümü için “tatyandýr” demek doðru deðildir. Bu sözcük uydurukta olsa, þöyle yada böyle, halkýn belleðine yerleþmiþtir. Kýsacasý tatyan olarak bilinen repertuarýmýzdaki eserler, divan þiirinden gelen ve çoðunlukla kadýn, aþk, sevgili gibi temalarý iþleyen gazellerdir. Zaten gazellerin toplanýp yazýldýðý yer, “Divan” adlý þiir kitaplarýdýr. Örneklediðim tatyanlar arasýnda “Dün gece yâr hanesinde yastýðým bir taþ idi” türküsünün sözlerinde; yâr hanesinde bulunmanýn mutluluðuna ve yaþanan hayata dair, güzel, ahlâkî ifadeler kullanýlmýþtýr.

En tanýnmýþ tatyaný, bu iþin ustasý Mükerrem Kemertaþ'tan dinlemeye ne dersiniz?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

----------------------
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

Ýki farklý yorumuyla, bir tatyan daha koyuyorum:

Hikâyelerini maalesef bilmiyorum.

zafer6161 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    43

Orhan Gencebay ( Batsýn Bu Dünya) SAMSUN YÖRESÝ
    Ne Olmuþ Þampiyon Olamadýysak,,,
    Hayallerimizi Satmadýk'ya,,,

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Mezar Arasý - Hýdýrlýk Türküsü

Anadolu’da her yörenin türküsü olarak bilinir.(Kütahya,Konya,Amasya gibi.) Yeþillikler içindeki Hýdýrlýk Tepesi,türbesiyle birlikte Kütahya’nýn her yerinden görünen ve yýllardýr mesire yeri olarak bilinen bir mevkimizdir.Bu güzel tepe 1960’lý yýllara kadar eteklerinde bulunan Sultanbaðý ve Gökçimen(Hmidiye) mahalleleri gençleri arasýda sahiplenebilmek için mahalle kavgalarýna sahne olmuþtur.Bahar aylarýnda hangi mahalle yenerse tepe onlarýn kontrolüne geçermiþ.Diðer mahalle sakinlerini Hýdýrlýða sokmazlarmýþ.Kavgalarda kama,býçak,deðnek,sapan vb.aletler kullanýrlarmýþ.Bundan 80 yýl kadar önce yine böyle bir kavga zamanýndaGökçimen mahallesi delikanlýlarýndan 3-5 ay önce askerden gelen Kazým;öðle yemeði için annesinden cimcik yapmasýný ister.Annesi iþe koyulur.Bu arada Kazým annesine yemek oluncaya kadarHýdýrlýk’a dolaþýp geleyim,arkadaþlar ne alemde bir bakayým der.Annesi: Oðlum cimciði ateþe koyuyorum yiyipte git derse de Kazým anne sen hazýrlayýncaya kadar ben gelirim deyip evden çýkar.Hýdýrlýk eteklerindeki iki mezarlýk arasýnda Sultanbaðý gençlerinden sevdiði,tanýdýðý Arabacý Musa ile karþýlaþýr. Hýdýrlýk yüzzünden hasým olduklarýndan tartýþýp kavgaya tutuþurlar.Kazým’ýn üzerinde hiç bir þey yoktur.Musa dövüleceðini anlayýnca kamasýna sarýlýr ve Kazým’a rasgele saplamaya baþlar.Kazým aldýðý býçak darbeleri ile yýðýlýr kalýr.Musa kaçar.Bu arada bir hayli zaman geçtiði halde oðlu gelmeyen Kazým’ýn annesi ”.Ccimcikte soðudu,nerde kaldý bu oðlan”diye sokaða çýkar.Bakar ki bütün insanlar “Kazým vurulmuþ”çýðlýklarýla koþuþturuyorlar.Duyduklarýna inanamaz,onlarýn arasýna katýlýp oðlum evladým çýðlýklarýyla koþarak mezar arasýna gelir.Bir de ne görsün yiðit delikanlý Kazým kanlar içinde yerde yatýyor.Annesi üzerine kapanýp feryat figan içinde üzüntüye garkolur,aðýtlar yakmaya baþlar.Hýdýrlýk yüzünden bir delikanlý daha kaybedilmiþtir.Musa yakalanýp hapse atýlýr.Bu olay üzerine yakýlan aðýtlar günden güne hüzünlü bir türküye dönüþür:

Mezar arasýnda harman olur mu
    Kama kurþun yarasýna derman olur mu
    Kamayý vuranda din iman olur mu

Aslaným Kazýmým yerde yatýyor
    Kaytan býyýklarýn kana batýyor

Mezar arasýnda kanlý kasaplar
    Ýnsan ahbabýna kamamý saplar
    Cenazem gidiyor bakýn ahbablar

Mezar arasýnda melekler çoktur
    Gelme doktor gelme çaresi yoktur
    Bir Allah'tan baþka hiç kimsem yoktur

Mezarýmýn daþý kýbleye karþý
    Üstündeki çimenler gözümün yaþý
    Bakýn ey ahbablar Kazimin naþý

Mezar arasýndan atlayamadým
    Döküldü cephanem toplayamadým
    Zalým düþmanlar haklýyamadým

Kaytan býyýklarýn kana batýyo

Çok etkileyici ve güzel bir parça...Dinlemenizi tavsiye ederim...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Bu gece aslýnda türküden çok bir türkücüyü anmak için bir parça ekleyeceðim:

Özay Gönlüm. Bir baðlama üstadý, Ege yöresi türkülerinin uzmaný, Yaren'in mucidi:

Yaren'in hikayesi:

Ninenin Mektubu - Hop diri dattiri

Nur içinde yatsýn.
    Trabzonsporlu olmak...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Neden Geldim Ýstanbul'a _ Erkan Oður ve Ýsmail Hakký Demircioðlu

Özellikle Ýstanbulda memleket hasreti çekenlere gelsin bu türkü Erkan Oður ve Ýsmail Hakký üstadlarýnýn mükemmel sesiyle..
    Konu OYýlmaz tarafýndan (22.07.2007 Saat 16:27 ) deðiþtirilmiþtir.
    Kazimiþi gzas vorert

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Elleri ayaklarý öpülesi üstadlarým Erkan Oður ve Ýbrahim Hakký Demircioðlu'dan

Erkan Oður _ Ýbrahim Hakký Demircioðlu _ Bülbülüm Altýn Kafeste (selanik )_Rumeli

Bülbülüm Altýn Kafeste

Bülbülüm Altýn Kafeste
    Öter Aheste Aheste
    Ötme Bülbül Yarim Hasta
    Ah Neyleyým Su Gönlüme
    Hasret Kaldým Sevdiðime

Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Aldanamam
    Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Katlanamam

Bülbüllerý Har Aðlatýr
    Asýklarý Yar Aðlatýr
    Ben Felege Neylemiþim
    Bený Her Bahar Aðlatýr

Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Aldanamam
    Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Katlanamam
    Kazimiþi gzas vorert

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Kýþlalar Doldu Bugün/Okuyan:Hamza Þenses(1904-1939)

Hamza Þenses’in kardeþi Ýbrahim, Diyarbakýr’da askerdir. Eskiden askerlik süresi þimdiki gibi olmayýp 3-4 yýl sürer, savaþ dönemlerinde daha fazla sürdüðü de olurdu. Ýþte, Hamza, uzun zamandan beri askerliðini yapmakta olan kardeþi Ýbrahim’i özlemiþtir. Onu görmek için Diyarbakýr’a gider ve kardeþinin askerlik yaptýðý tabur’un nizamiyesine varýr.. Nizamiyede olan yetkililer “Kardeþiniz görevde, görüþmeye çaðýramayýz” derler. Uzak yoldan geldiðini, birkaç dakika bile olsa kardeþini görmek istediðini söylese de orada bulunanlar ”yasaktýr” deyip kabul etmezler. Bunun üzerine tabur komutanýyla görüþmek istediðini söyler, zor bela tabur komutanýyla görüþtürülür. Tabur komutaný babacan tavýrlý birisidir. Onu iyi karþýlar. Bunun üzerine Hamza Þenses, kendini tanýtýr. Uzun yoldan geldiðini, kardeþini görmek istediðini söyler. Tabur komutaný da müziðe meraklýdýr ve Hamza Þenses’in ismini önceden duymuþtur. Bu nedenle kendisine çay, kahve ikram edip aðýrlar. Kardeþi Ýbrahim’i odasýna çaðýrtýp görüþtürür.

Görüþme biterken Tabur komutaný Hamza Þenses’e, “Buraya kadar gelmiþken bir gece yapalým” der. O da kabul edince, taburdakilere güzel bir gece yapýlýr. Hamza Þenses, kardeþi Ýbrahim’den ayrýlmanýn üzüntüsü ile o gecede;

Kýþlalar doldu bugün
    Doldu boþaldý bugün
    Gel kardaþ görüþelim
    Ayrýlýk oldu bugün
    Naçar eliden vah vah yâr yâr

Geceler yârim oldu
    Aðlamak kârým oldu
    Her dertten yýkýlmazdým
    Sebebim zalim oldu
    Garib eliden vah vah yâr yâr

Bestesini yapar ve orada bulunanlara okur. Çok sevilen bu eserini daha sonra plaða okuyarak ölümsüzleþtirir.

Dinleminiz tavsiye ederim,çok yanýk bir ses...

Ba®ýþ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Uzak Doðu
    Yaþ
    38

Saðýr Oda dizisinde bayaðý çalmýþtý bu türkü

Gülþen - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Alýntý zafer6161 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Orhan Gencebay ( Batsýn Bu Dünya) SAMSUN YÖRESÝ
    çok yaþa emi zafer
    Sadece Trabzonspor!

kelkitli29 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    37

http://youtube.com/watch?v=gs3dwoqzED4

Esat kabakli dan - Gömdüm Ogul

Yalniz Enver Celik diyor, aslinda onu daha cok begeniyorumda bulamadim.
    Hikayesini bilemeyecegim, kusura bakmayin.
    Ben Asyada büyüyen, Avrupaya yürüyen TÜRKÜM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TÜRKÜM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TÜRKÜM. Ben OSMANLININ torunuyum - TÜRKÜM.

kelkitli29 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    37

Yöresi : Gümüshane

http://youtube.com/watch?v=l5uynCNpxVo

Alli Gelin

Yillar önce ilcede iki genc evlenir. Evlendikten bir kac ay sonra delikanli gurbet yoluna düser, gurbet elinde bir iftiraya ugrar düser hapishaneye. Yillarca yattiktan sonra saci sakali agarmis olarak cikar hapishaneden tutar köyünün yolunu. Ama aklindan yavuklusu cikmaz o erin. Acep yavuklusu duruyor mu yoksa baska birisi ile mi evlendi? Köy yoluna koyulur varinca köye yavuklusunun koynunda bir delikanli yatiyor. Ne bilsin kendi oglu oldugunu. Bari der karnimi doyurayimda yine cekip gidem gurbet ellere ve bu türküyü söylemeye baslar.

Hikayenin dogru oldugunu düsünüyorum cünkü büyüklerimizden, özellikle gümüshanedeki büyüklerimizden hep duyariz bunu. Herif köye gelip karisina ogluna sarilamadan cekmis gitmis gene ve ölüsü bile gelmemis daha köye.
    Ben Asyada büyüyen, Avrupaya yürüyen TÜRKÜM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TÜRKÜM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TÜRKÜM. Ben OSMANLININ torunuyum - TÜRKÜM.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)