Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Trklerimiz & Yrelerimiz

OYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Standart Trklerimiz & Yrelerimiz

Evet Konumuz Trklerimiz VE Yrelerimiz Konuya gzel bir Neet Erta almasyla balyaym ok sevdiim trkdr ....
    Btn Trk sevenlere sevgilerle ..

NEET ERTA_NEREDESN SEN

Kazimii gzas vorert

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Hayrl olsun.

Klasik mzik, Sanat Mzii derken sonunda Trklerimizin de bir bal oldu.

Buraya katk yapacak arkadalardan bir ricam olacak: Mmkn olduunca Trklerin hikayelerini de verirlerse ok gzel olur.

Kolay gelsin.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

ktahya'nn pnarlar _ Ktahya

bundan 100-120 yl nce ktahya'da bir ailenin gen yakkl, sz dinlenir, temiz kalpli bir oullar varm. orta halli bir ailenin de gzel, boylu poslu uzun sal bir kzlar varm. kz biraz hoppa olduu, ele, avuca smad iin arkadalar ona "deli dve" ismini vermilerdi (dve: buza dourma zaman gelmi yeni ineklere baz yerlerde dve denirmi). ite gen yakkl delikanl deli dveye ak olmu. o zamanlar deli dve ad dillere destandr. gen, deli dveyi ailesinden ister, fakat kz vermezler. kzla gen gizli gizli buluurlar. bunu duyan kzn ailesi raz olur ve kzla genci evlendirirler. fakat genlerin saadetleri uzun srmez, bu kzn gzelliini duyan gren zamann delikanllar kendilerini reddeden kzn kocasn hem kskanr hem de ona kin balarlar.

aradan hayli zaman geer bu gen ve gzel gelin baz delikanllar tarafndan tehdit edilmeye balanmtr. delikanllar "kocandan ayrlacaksn yoksa seni daa kaldrrz, kocann da gzlerini kr ederiz" diye kza haber salmlar. gen kadn nceleri aldrmaz ve kocasndan saklar, onu sevdii iin bir trl ktlk etmelerine raz olamaz ve delikanllara yle haber yollar " ne olur, kocam rahat brakn. ona dokunmayn ne isterseniz yapaym" der. bunu haber alan genler kadn karmaya karar verirler. arac kadna "biz istediimizi eme banda syleyeceiz. oraya kadar gelsin" derler. bunu duyan gelin meraktan atlayacak bir duruma geldiinden eme bana gider. eme bana giden delikanllar tuzak kurarak kadn karrlar. kadn bu srada lk atar o srada kadnn kocas olan asalolu sesi duyarak koarak gelir. kadnn kocas ile dier genler arasnda kanl bir kavga olur ve asalolu lr. genler kz daa kaldrmt te yandan oullarn kanlar iinde yattn gren gencin ana ve babas salarn ban yolarlar.

Zarann yorumlamasyla tek kelime ile mkemmel
    Kazimii gzas vorert

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Alnt Tunga Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Hayrl olsun.

Klasik mzik, Sanat Mzii derken sonunda Trklerimizin de bir bal oldu.

Buraya katk yapacak arkadalardan bir ricam olacak: Mmkn olduunca Trklerin hikayelerini de verirlerse ok gzel olur.

Kolay gelsin.

Katklarn bekleriz
    abicim
    Konu OYlmaz tarafndan (17.11.2007 Saat 16:46 ) deitirilmitir.
    Kazimii gzas vorert

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Frsat bulduka, ok byk zevkle
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Ben de bir klasikle balayaym: Hekimolu - 1970'lerde bu trky okuduu albmle ortal kavuran TRT Sanats mit TOKCAN. Bu da o albmn kapa.

Hekimolu

Hekimolu derler benim de aslma
    Aynal martin yaptrdm narinim kendi nefsime
    Konaklar yaptrdm detemedim.
    nye de Fatsa bir oldu narinim ba edemedim

Konaklar yaptrdm mermer direkli
    Hekimolu sorarsan narinim demir yrekli
    Bahe armut dibinde kaymak yedin mi
    Hekimolu'nu grnce narinim budur dedin mi

iftlice Muhtar p...ur p.....k
    Hekimolu geliyor narinim ukur zerek
    Hekimolu derler bir ufak uak
    Bir omzundan bir omzuna narinim yz arma fiek

Ordu dolaylarnda yaayan Hekimolu, yoksul bir ailenin ocuudur. stelik yoksul bir anneden baka hi kimsesi yok. evresinde drstl, aklll ve yiitliiyle tannan bir gentir.

Yrede egemenlik kurmu bir Grc Beyi vardr. Bu Grc Beyi, Aya adnda gzel ve narin bir kzla szldr. Ne ki, bu kz Grc Beyini sevmemekte, Hekimolu'na balanmtr. Bu, dostlukla, arkadalkla kark bir sevgidir. stelik Hekimolu'yla grmeye balamtr.

te Bey, iki gencin ilikisinin bu noktaya vardn duyar duymaz Hekimolu'na dman olur ve ona sava aar. Hekimolu'yla teke tek grp, hesaplamay nerir; bir de yer belirtir. Hekimolu, gzpek, mert bir gentir. Aynal mavzerini kuanp, tek bana buluma; yerine gider. Gitmeye gider ama, Bey sznde durmam adamlaryla gelmitir. stelik adamlarndan biri, buluma yerine varr varmaz, sabrszlanp Hekimolu'nu yaylm ateine tutar. tekiler de evresini sararlar. Hekimolu'yla Beyin adamlar arasnda yaman bir atma olur. Hekimolu, atma sonunda emberi yararak kurtulur. Olaydan hemen sonra, Bolu'da tek bana yaayan anasnn yanna gider. Anasna durumu anlatr ve artk ehir yerinde duramayacan bildirir. Anasyla helallap, yanna Mehmet adl iki amca olunu alarak daa kar. k bu k ve lnceye kadar Hekimolu artk dadadr.

Hekimolu'nun daa k nedenini ve biimini bilen, duyan yre kylleri kendisine kucak aarlar. Onun mertlii, yiitlii ve doru szll kylleri daha da etkiler ve her adan kendisine yardm ederler. zellikle yoksul kyllerle dostluk kurar, zenginlerden aldklaryla onlara yardm eder.

Hekimolu, artk Grc Beyinin korkulu d olmutur. Bu yzden Bey,
    kendisini srekli jandarmaya ikayet eder ve kesintisiz izletir. Hekimolu'nu ihbar etmeleri iin eitli yrelerde adamlar tutar. Fakat halk koruduu iin, Hekimolu'nu bir trl ele geiremezler.

Hatta bir defasnda, Beyin adamlarndan birinin ihbar zerine Hekimolu'nun kald evi jandarmalar basyorlar. Btn evre kuatlmtr. Evin altnda bir frn vardr. Hekimolu frncnn yardmyla frnn ekmek piirilen yerini arkadan delip kamay baarr.

Hekimolu, kamaya kayor ama, Beyin, iki amca olunu ldrttn haber alyor ve doru iftlice kyne iniyor. Gittii ev muhtarn evidir. Bu Muhtar, Hekimolu'ndan yana grnyor, oysa gerekte Beyin adamdr ve onunla ibirlii iindedir. Nitekim adamlarndan biri araclyla ihbarda bulunur ve Hekimolu jandarmalarca sarlr. Hekimolu, Muhtarn yznden kstrlmtr. Byk bir atma kar taraflar arasnda. Adeta namlular kurun kusmaktadr. zetle lr orada.

Olayn sonucuna ilikin iki sylenti var halk arasnda :
    1-Hekimolu, atma srasnda. emberi yaryorsa da, ald yaralar yznden fazla uzaklaamadan lyor.

2 -Atna atlyor, elini karn blgesinden ald yaralara basarak Ordu'ya
    kadar geliyor ve burada lyor.

Hekimolu, tipik bir rneidir. Hakl bir nedenle daa kyor. Mertlii, yiitlii ve iyilikseverliiyle halk arasnda byk n yapyor. Yoksullarn dostu, onlar ezen varsllarn dmandr.

Hekimolu, zel olarak yaptrd mavzerinin stne bir ayna taktryor. atmaya girdiinde, bu aynay: dmannn gzne tutarak, gznn kamamasna, dolaysyla hedefini armasna yol ayor.

Kaynak:
    Mehmet Bayrak
    Ekyalk ve Ekya Trkleri,
    Yorum Yaynlar Ankara 1985

Bu da videosu:

Konu Tunga tarafndan (08.07.2007 Saat 00:03 ) deitirilmitir.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Kazanc Bedih-Yeil rdek Gibi

Maalesef trknn hikayesini bilmiyorum ama trkcnn hikayesini iyi biliyorum...

Ben de sizlere nemli bir sanatmz tantmak istiyorum:Kazanc Bedih

Bedih Yoluk (Kazanc Bedih)

Kazanc Bedih lakabyla tannan Bedih Yoluk 1929 ylnda anlurfa’nn Siverekli Mahallesinde dodu. Babas Dalyanlardan Culhac (Dokumac) Halil, annesi atroullarndan Zemzem’dir. Evli olup, Halil, Mehmet, kran, Naci, Remziye, Nihat ve Mzeyyen isimlerinde 7 ocuk babasdr. Asl meslei kazanclktr. Bu nedenle kendisine “Kazanc Bedih” denilmektedir. Herkes kendisini bu lakapla tanr. Kazanc olarak ilk ustas Hasan Diyar'dr ve uzun zaman bu ustann yannda almtr.

Daha sonra Aziz ve Kadir Ucar ustalarn yannda kazanclk yapmtr. 1949 ylnda askere gitmi, Bingl’de, ve Elaz'da Bando Blnde askerliini tamamlamtr. Bilahare belediyeye girmi ve 26 yl altktan sonra 1986 ylnda emekli olmutur. Emekli olduktan sonra Hacca gitmitir. Bo gezmemek ve gnlk nevalesini karmak iin Eski Hal pazar civarnda demlik ve cezve tamiriyle ilgili kk bir dkkan am halen bu ii yapmaktadr. Ayrca bir mevlt grubuyla birlikte mevltlere gidip ilahi ve gazel okumaktadr.

anlurfa’nn yetitirmi olduu en nl gazelhanlardan biridir. Fuzuli, Nabi, Nezihe, Furugi, Abdi gibi eitli airlerin gazellerini anlurfa makam geleneine uygun olarak, davudi ve etkileyici sesiyle okur. Bir gfteyi farkl makamlarda icra edebilme meziyetine sahiptir. Ud, tambur ve cmb almasn fevkalade iyi bilir.

Nezih meclislerin saylan sevilen ve takdir edilen kiilerin banda gelir. Gazelin yannda ok gzel meye, hoyrat ve trk de okumaktadr. ok gzel okumas nedeniyle, gazelin sevilmesinde ve gazel okuma geleneinin yaygnlamasnda ok byk hizmetleri olmutur. Eserleri kendine has bir tavrla okur. ok bilinen bir maya kazanc Bedih’in okuyuuyla bambaka bir havaya dnr. Ses tonu gazel okumaya ok elverilidir. Sesi ok etkileyicidir ve sesini iyi kullanr.

brahim Tatlses, Selahattin Alpay gibi birok nl sanat da dahil olmak zere kendisinden sonra yetien bir ok eses sanats gazel okurken Kazanc Bedih’i taklit ederek onun tavrnda okumaya alrlar.

Kazanc Bedih gazelleri ok gzel okuduundan dolay kendisine “Pir” denilmektedir.

1996 ylnda yapmc Mine VARGIN, ynetmen Yavuz TURUL, aktr ener EN’in baroln oynad EKYA filminin bir sahnesinde sra gecesine yer verildi, Eski bir avlulu ev ve KAZANCI Bedih (Yoluk) in bir gazel okumas istenmi. Urfann etraf dumanl dalar trks ve ardndan da dillere den gzel bir gazel, Gazel anlurfal air mirine hoca’nndr, Mahlas Ltf’dr.
    Hicaz makamnda okunan gazel yledir.

Nice bu hasreti dildar ile giryan olaym
    Yanaym akn ile bryan olaym
    Grmedim gl yzn h fian etmedeyim
    Akdp gz yam dert ile nalan olaym
    Kaplad bu nr firkat cismi em ludemi
    Korkarm here keder bylece suzan olay
    Sevdiim ramet yeter incitme artk kalbim
    Gerilerdesin yusufu asa bendi zindan olaym
    Ltfym blbl gibi glende feryat edlerim
    Vusleti yr ile ancak di endan olaym

anlurfa’ya zg gazel okuma geleneinin son temsilcisidir.

Son yllarda birka kaseti ve CD’si kmtr.

Kazanc Bedih ve ei, 20 Ocak 2004 gn anlurfa'daki evinde uyurken katalitik sobadan szan gazdan zehirlenerek ld.

MZK YAANTISI

Mzikle ilgisi kk yalarda balayan Kazanc Bedih ailenin tek ocuu olduundan babasnn sraryla 14 yanda evlendi genlik yllarnda babas onu beraberinde Mecbelbahr’a gtrd. Mecbilbahr Balklgl'den kan suyun bir kanalla Hasan Paa camiine getii yerde aalarn ve yeilliin olduu bir yerdi. Oray ay bahesi olarak altran kii mzie ok merakl idi. Oraya kurduu gramofondan mterilerine gnn en sevilen sanat mzii paralarn, Hafz Burhan, Mzeyyen Senar, Safiye Ayla gibi nl sanatlar dinletirdi. Yine zaman zaman Mukim Tahir gibi o devrin nl sanatlar dinlenmeye oraya gelir, zaman zamanda okurlard. Akam serinliinde aylarn ve nargilelerini imek, mzik dinlemek iin Mecbelbahr’a giderlerdi. Kazanc Bedih’te babasyla Mecbelbahr’a gider, gramofondan nl sesleri ve ustalarnn sohbetlerini dinlerdi.

Mzie olan merak bu ekilde geliti ve cmb almaya merak sard. Hafz Ahmet, Hafz Culha, Hafz Dellek Mahmut ve kr Hafz’ eitli mzik meclislerinde dinledi. Bir ksm ile mzik meclislerine katld.

anlurfa’da eskiden mzik gruplarna “Takm” denirdi ve bir tere arldnda herkes takm ile giderdi. Kazanc Bedih’in de Mehmet elik, Ali Kanun, Hasan Diyar, Necip be, rr Mahe, hmslm Grgn, Nacar Celal, Mustafa Usta takm arkadalaryd. Daha sonra tenekeci Mahmut, Aziz ekirge, Gac mam Kays, Cuan Mahe ile eitli mzik meclislerine katld. Bunlarn dnda Seyfettin Sucu, demir zzet, Mahmut Cokunses, brahim Tatlses, Kadir Sema gibi birok ses sanats ile mzik meclislerinde bulunmutur.

Hi plak yapmad. Kasnak teyibin anlurfa’ya geliinden sonra bant yapma merakllarnn aranan kiisi oldu ve yzlerce mahalli banta herhangi bir cret almadan gazel, maya ve trk okudu.

Kazanc Bedih, mzik meclislerinde birok airin gazelini kendi tavrna gre eitli makamlarda okur. Makamlar ve makamlarndaki gekileri ok iyi bilir.

Sk sk okuduu gazelleri yle sralayabiliriz. Nezihe Hanm’dan Gmrahlarn goncay zibaya deimem”, “Sabret gnl eyyam yare de kalmaz”, Kuddus’den, “Aldanma gnl devleti ikbale gvenme”, Abdi Efendi’den “Hsnn senin ey dilber nadide kamer mi”, “Nice bir nar’ aknla cier yansn kebap olsun. Fuzuli’den “yle sermestem ki idrak etmezem dnya nedir”, Nabi’den “Sakn terk-i edepten kuy-umah-bubu hudadr bu”, Baba Kani’den “Gam Akn-la ahvalim perian oldu gettike” Ruhi’den “Nice bir dadaa ile berbad olalm”, Muharrem hoca’dan "Karadan aa dnp dest-i dilara okuruz” ve daha bir ok airin gazellerini okumaktadr.

Okur yazar olmad iin nceleri gazelleri dinleme yoluyla ezberleyen ama uzun gazelleri bu ekilde renmek zor olduu iin gece mektebine giden Kazanc Bedih, pek iyi olmasa da imdi okuyabiliyor, meramn anlatabilecek kadar da yazabiliyor.

Sesi pek ve kendine has gzelliktedir, bu nedenle gazelleri ve mayalar o kadar gzel okur ki dinleyen onun sesinin tonunu ve okuma tarzn unutamaz.

Uzun havalar ve trkleri kendi tavrnda okur. Bazen sanat mziinden bir arks kendi slubunda, deiik bir yorumla uzun hava gibi okur. Buna rnek olarak “Kara gzlm efkarlanma gl gayri” adl rast makamndaki arky gsterebiliriz. Bu arky baka makamda uzun hava olarak bir ok meclislerde okumu ve dinleyenlerin beenisini kazanmtr. Bundan baka “Yeil kurbaalar” “Eminem”, “Atma verdiler sar saman”, “Neyleyim de Karamann elini”, “Kara gz” gibi uzun havalar kendi uslubuyla ok gzel ekilde okumaktadr.

Yzlerce mahalli kasetin yannda stanbul’da doldurulan kasetlerde de gazel, maya ve trk okumutur. Urfa gecelik isimli kasetler dizisinde okuduu gazeller yurt apnda ok beenilmitir.

Kazanc Bedih, radyo ve TV programlarna da katlmtr. brahim Tatlses’in hazrlad “bo Show “ daki program, Selahattin Alpay’la yapt program ve Ali Bozkurt’un hazrlad “Bizim Eller” programlar bunlardan birkadr..

Bugn gazel okuyan bir ok kiiyi yetitirmitir. Birok kii de mahalli bantlarn dinleyerek ondan faydalanmtr ve onun tavrnda sylemeye almtr. Yetitirdii kiilerden biri de olu Naci Yoluk’tur. Olu da kendisi gibi ud alp, gazel okuyarak gazel okuma geleneini srdrmektedir. Sesi ve okuma tavr babasna ok benzemektedir.

----------------------------------------------------------------------------

14 ubat 2000 gnnde Hrriyet gazetesinin sevgilililer gn zel ekine torunu iin mektup yazmtr, mektup ki ne mektup! nsan okuduka duygusallayor, gzyalarna hakim olamyor. stelik trke okuma yazmas olmayan biriydi.

Sevgili torunum Bedih,

Akm ebedidir erecek sanma zevale
    Dnsem eleme kahr- firaknla hilale
    Bigane-i gamdm seni ben grmeden evvel
    Ettim bugn elencemi feryad ile nale
    Sevdimse seni sefeti vicdan ile sevdim
    Bir lahza bile dmedim mid-i visale

Byle demi istanbullu Nezihe Yaar hanm. Ak allah'tan. Dalp iniyorsun. Nasl elektrik kesilir, yle hibir ey grmez olur gzlerin. Gzlerim doluyor. Benim tecrbeme bakma. sen ak stne derslerine iyi bak. allah aknn, gazel aknn, insan aknn birbirine balandn unutma. Bunlarn hibirini ihmal etme. Allah ak zaten unutulmaz. gazel ak ise beni unutturmaz. nsan akna gelince, bu da seni sana unutturmaz.

Torunum bedih,

Dersine iyi al. iine, krna dikkat et. benim gnlm allah ve mzik akna ak oldu. Tez evlendiim iin gnl gzm, ocuklarmn anasna atm. Bir kuru kaya paras gibi oldu gnlm. Aklar, en gzel aklar gazel sylerken, cmb alarken yaadm. Torunum, sana tavsiye etmiyorum. Sen kr iekleri a, akako (gelincik) gibi ol.

Sana bayram mjdesi olarak yeni albmm hediye gnderiyorum.

Mecnun isen ey dil, sana leyla m bulunmaz
    Bir goncay blble eyda m bulunmaz
    Sun erbeti lal-i lebin ayarna vefasz
    Sahi mi bulunmaz bana sehba m bulunmaz.

Bu gazel de sana ikinci nasihatim oldu. ak bul, o seni terkedince baka leylalar bul.

Deden senden mitli. Okurken de akla oku. Diplomal olman, usl, eitim alman beni gururlandryor. Biliyorsun ben, nota nedir bilmem. Hayatta baarl olman temenni ve niyaz ederim. Gzlerinden perim.

Deden Kazanc Bedih Yoluk

----------------------------------------------------------------------------

Pirsiz gazeller sradan geceler

Ne kadar sradan verildi lm haberi, ne kadar basit!… “Urfa sra gecelerinin nl ismi Kazanc Bedih lakapl Bedih Yoluk ve kars soba zehirlenmesinden ld.” lm m daha trajik, lm haberleri mi?

Bin yllarn gazellerine adanm 75 yllk bir mrn, hi marmam can yakan bir cmbn, hi susmam yrek buran bir sesin, bir “Pir”in hakettii bu muydu?

“Popstar Bayhan evinde soba zehirlenmesinden lseydi, bugn ka gazetede manet olurdu?

Doru soru deil biliyorum…

Kyaslamamak lazm…

“Hangi sanatlar beeniyorsunuz?” sorusuna keyifle glerek “Beni kim kandrrsa onu beenir, takdir ederim” cevabn verebilme kemaline ermi Kazanc Bedih de bu soruyu sormaz, sorandan holanmazd, biliyorum.

Popler kltrle, binlerce yln yaanmlndan szlp gelmi “damtlm kltr” karlatrmann bizi s sulara tayaca ak.

Oysa Kazanc Bedih’in gazelleri bizi hep “derin sulara” ekti;
    “Nice bu hasreti dildar ile giryan olaym
    Yanaym atei akn ile bryan olaym”

Tevazu muydu, yoksa tamah m etmedi bilinmez ama Gazelhanlarn Pir’i hi popler olma sava vermedi.

ki yl nce “genlerin nn amak lazm, kazancla geri dnyorum” diyebilen bir insan, isteseydi de popler kltrde yer kapabilir miydi, ayr soru...

Ama o hi istemedi...
    Korkarm hacre kadar hep byle suzan olaym
    Sevdiim rahmet yeter, incitme artk kalbimi
    ” demeyi tercih etti...

Sra gecelerini braktn aklarken “yoruldum” demiti, ama poplerlemeye de itiraz etmiti ksack;
    “imdiki sra gecelerinde gitarla org alyorlar... Tad kalmad artk.”

Ksmemiti ama... Kimseyi yok saymyor, kmsemiyordu... Popler televizyon dizilerinin, filmlerin yapmclarn krmam gazeller okumutu.

Ekiya filminde “Bir sen misin alemde tabip illet-i aka” derken, kendi gnl dnyasndan ipular veriyordu aslnda.

“llet-i ak”t yetmibe yllk yaamnn hlasas...

ok sze gerek yok... Alayp szlamann, lm biimine isyan etmenin yak da yok.

lme isyan etmemeyi renmi bir kltrn Pir’iydi O.

lm her biimiyle kabullenebilecek kadar hayatn stadyd O.

Ama biz onun kadar kemale eremedik, gnlmzde gazeller susmuyor;
    Tenha gecelerde beni eyler mi teselli,
    Bayku sesini blbl eydaya deimem...

zkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.03.2007
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

ORDU KERKK'E!!!

Irak'n kuzeyinde bugn bir kyde dzenlenen intihar saldrsnda lenlerin says 105'e ykseldi.

Yerel yetkililer ve hastane kaynaklar, bu sabah Kerkk'e 130 km uzaklktaki Emerli kynde patlayc ykl bir kamyonla dzenlenen intihar saldrsnda lenlerin saysnn 105'i bulduunu belirttiler.

Saldrnn meydana geldii kye komu Trkmenlerin ounlukta bulunduu Tuz Hurmatu kentinin koordinasyon merkezi komutan Yarbay Seman Hamid, korkun saldrda 5 kiinin de kaybolduunu ve kurbanlarn kimliklerini belirlediklerini belirterek, "250'den fazla da yaral var" dedi.
    Abdurrahman Kzlay-Kerkk'em Yaralyam

Kerkk 82. vilyetimiz olana dek hoyrata devm!
    Stand-up bakan istemiyoruz!

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

stad Neet Ertatan mthi bir Trk ;

NEET ERTA _ ZAHDEM _ KIREHR

Zahidem trks ile dilden dile dolasan Asik Mustafa ve Zahidenin aski yillar once Cicekdag ilcesine bagli olan Ahmetli koyunde baslamisti. Kucuk yasta annesini ve babasini kaybeden Asik Mustafa, Zahidenin babasi Haci Mehmet aga’ya irgat durdu ve 22 yasina kadar ona calisti. Zahidenin guzelligine kapilan Asik Mustafa onunla olmanin yollarini arar. Fakat kendisine rehberlik edecek kimsesi yoktur. areyi gurbete (Ýzmir)’e giderek alismakta bulur. Kazanci ile Zahide’sine sahip olmanin hayallerini kurar. Gece gndz yorulmadan alisir, aliga, susuzluga dayanir. Tek midi Zahide’sine kavusmanin hayalidir.
    Arap oglu Mustafa’nin Izmir’e gitmesinden kisa bir sre sonra Zahide’yi yukari Haci Ahmet’li Kynden (Molla Hasan) isminde zengin biri ile evlendirirler. Oysa Zahide’de Mustafaya asiktir. Bu askini ne Arap oglu ne de evresi bilmektedir. Zahide’nin esinden iki kiz ocugu olur.
    Arapoglu Mustafa, uzun bir mddet Ýzmir’de alisir bu arada gelip gidenlerden Zahide hakkinda haberler sorar. Zahide’nin gelin oldugunu duyar, tm dnyasi yikilir, sinir burhanlari geirir. Zahide’ye olan aski ile evlenmeden uzun mddet yasar. Bu arada Zahide’ye iinden iinden beyitler syler.
    Zahide ise gnden gne sararip solmakta yok olup gitmektedir. Ondaki olan gzellik mitsiz askiyla kaybolmustur. Kalan ise Arapoglu’na olan gizli askidir. Yakalandigi ince hastalik denen verem’den 1965 yilinda lr. Bunun lmne dayanamayan Arapoglu’da Zahide’ye trkler syleyerek daga tasa uan kusa iini dkerek 1966 yilinda lr.
    Kyller, sagliklarinda kavusamayan bu iki asigi yanyana koyarak son grevlerini yerine getirirler. Bugn bu iki asik yukari Haci Ahmet’li kynn camisinin avlusunda yatmaktadir.
    Konu Tunga tarafndan (10.07.2007 Saat 15:43 ) deitirilmitir.
    Kazimii gzas vorert

HSAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.11.2005
    Nereden
    Bursa

HASTANE NNDE NCR AACI
    Sz-Notaya Alan : Nida Tfeki
    Yre.................: Yozgat
    HKAYES
    Komu kz ile beik kertmesi olan bir gen askerde vereme yakalanr. Hava deiimi olarak Yozgata (Akdamadeni) gelir.

Szlsnn ailesi gence kzlarn gstermek istemez. Gen tedavi iin stanbulda hastaneye yatar, pencereden grd incir aacndan ald ilhamla aadaki trky syler.

Yakaland amansz hastalktan kurtarlamayarak hastanede lr. Ailesi cenazesini Yozgata getiremez, stanbulda kalr.

Konu HSAN tarafndan (10.07.2007 Saat 15:44 ) deitirilmitir. Sebep: EKLEMELER
    avatar: ike soruturmasn yrten zel yetkili savci Mehmet BERK.

Trabzonspor Kongre yesi
    Faik Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Trabzon

Arkadalar emi siyahm varm arivinizde
    Ne mutlu Trk olana deil , Ne mutlu Trk'm diyene !

"Cahilin karsnda kitap gibi sessiz ol." Mevlana

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Alnt blackseastorm Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Arkadalar emi siyahm varm arivinizde
    Evet ok sevdiim trklerden biri aklma getirdiin iin saol abi

Trknn Ad: te Gidiyorum em-i Siyahm
    Trknn Yresi:
    Kahramanmara
    Trknn Kayna & Mahlas: Ak Mahsuni erif

te gidiyorum em-i siyahm
    nmze dalar sralansa da
    Sermayem derdimdir servetim ahm
    Karardka bahtm karalansa da

Hayli dolaaym yce dalarda
    Dost beni brakt ah le zarda
    tmek stiyorum viran balarda
    Ayama cennet kiralansa da

Baladm canm zlfn teline
    Sen beni braktn elin diline
    Gldn Mahzuninin berbat haline
    Mervann elinde parelense de

Bu trky dinleyince kendimden geiorum offf offf
    Kazimii gzas vorert

Cyzio - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.02.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    58

Hayatmn en gzel demlerini, yani ocukluumu (biraz da genliimi) Erzurum'da geirdim. Trkyle aras fazla iyi olmayan biri olarak bile, bizim oaralara mahsus tatyan, her zaman dikkatimi ekti.

Aadaki ksmlar bir internet sitesinden alnmadr:

Tatyan : Tatyan hakknda eitli grler ortaya atlmtr. Tatyan dediimiz trklerin kaynak kiilerinden Raci Alkr, Tatyann; “tatl dil, tatl syleme” anlamnda olduunu sylemektedir. Yaptm aratrma neticesinde,, bu tarifin karln Kagarl Mahmut’un, Divan- Lgat-it Trk eserinde buldum. Lgatta “tatgan” szc yukardaki tarifin karl olarak yazldr. Demek lzm ki, tatl syleme gibi anlatmn belirledii “tatgan” sz, deiiklie urayarak “ tatyan” olmu kmtr. Ayrca Ziya Gkalp’n tatyan hakkndaki tarifi yledir : “Trklerden gayr olanlar” yada “gayri mslimlere verilen ad.”

Konuya ilikin olarak, Erzurum Halk Oyunlar ve Trkleri Dernei Bakan Sebahattin BULUT ise, tatyann sonradan tasavvuf veya tekke mziine dntrldn sylemektedir. Bulut, Erzurum folklornde tatyanlar adl aratrma yazsnda: “Erzurum’da kadn oyun havas olarak bilinen “tatyan” isimli kadn oyun havasnn tarihi ak iinde kalp deitirdii ve son 60 ylda bir tasavvuf veya tekke mzii biimine dnd bir gerektir. Ya benim gibi 70’in zerinde olan Erzurumlular, tatyann dn ve lenlerde oynanan bir oyun havas olduunu ok iyi hatrlarlar. Oyun szcklerinin hla belleklerde yaadna da inanyorum. Tatyan isimli bu kadn oyun havasnn szckleri yleydi :

Amman amman amman
    Amman amman amman
    Bur stne bayraklar kurdular
    Ey hamamc bu hamama gzellerden kim gelir
    O zamanda ezelhan vurdular
    Ne bileyim ay efendim gnde yz bin can gelir
    Hadi leyli leyli leylim gel
    Hadi leyli leyli leylim gel
    Bir tanem gel gel, efendim gel
    Bir tanem gel gel, efendim gel

Bir devrin oyun havas olarak bilinen bu tatyan havas, tekke ve zaviyelerin gzel sesli insanlar tarafndan baka bir kalba sokuldu, neticede baka baka tatyanlar karmza kt. Biz yaptmz aratrma ve incelemede tatyan szcn evvela lgatlarda aradk. Ferit DEVELOLU’nun Osmanlca Trke lgatinde “tat” szcnn, “Trklerden gayr olanlar” anlamn ifade ettiini grdk. Bir “yan” ilavesiyle tatyann Trklerden gayr yan olabileceini dndk.

Bir baka yaklam : Erzurum yresinin mahalli ive ve szlkleri ierisinde bulduumuz “tat” szc ise, orabn boazdan aa alt veya taban ksmnn ad.”oraplarn tabanlar yrtlmt, tat’larn deitirdim” szc, kadnlar arasnda ok sylenen bir terimdir. Konuya bu mahalli deyimle yaklatmzda, bir “yan” “ayak” anlam karmza kyor. Bu ifade bir oyun benzetmesinden, bir figr anmsamaktan baka ne olabilir ?”

Benim incelemelerime gre, tatyanlar tekke veya tasavvuf musiksi ierisinde deerlendirmek uygun deildir. nk tatyanlarn szlerine bakldnda; ounlukla kadn, ak ve sevgili gibi temalarn ilendii grlmektedir. Bu temalarn tasavvuf veya tekke mziinde kabul grmesi imknszdr. Bu fikrin ortaya atlma sebebine gelince: Erzurum ve evresinde, dini gnlerde, (zellikle ramazan aylarnda) halkmzn, gzel sesli hafzlardan ve mahalli sanatlardan gazel okumalarn isteme gelenei vardr. Burada kastedilen, (Seyreyle gzel kudreti Mevl neler eyler) tasavvuf iirleridir ama, bazlarnca tatyan zannedilmektedir.

Gazelin bizim edebiyatmzdaki rneklerinde; din ahlk ve tasavvuf olanlar vardr. Ancak bunlarn tm iin “tatyandr” demek doru deildir. Bu szck uydurukta olsa, yle yada byle, halkn belleine yerlemitir. Ksacas tatyan olarak bilinen repertuarmzdaki eserler, divan iirinden gelen ve ounlukla kadn, ak, sevgili gibi temalar ileyen gazellerdir. Zaten gazellerin toplanp yazld yer, “Divan” adl iir kitaplardr. rneklediim tatyanlar arasnda “Dn gece yr hanesinde yastm bir ta idi” trksnn szlerinde; yr hanesinde bulunmann mutluluuna ve yaanan hayata dair, gzel, ahlk ifadeler kullanlmtr.

En tannm tatyan, bu iin ustas Mkerrem Kemerta'tan dinlemeye ne dersiniz?

Ne yazk ki ok eskilerden 1-2 ma yapmz diye biliyorum...imdi o zaman yanllara imza atan kiiler yznden biz de ikeci mi oluyoruz ? Bu ii gelenek haline getiren 1-2 kulp haricinde kuluplere srekli ikeci unvan vermek ne derece doru?
    Cengiz ubuku

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

----------------------
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Cyzio - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.02.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    58

ki farkl yorumuyla, bir tatyan daha koyuyorum:

Hikyelerini maalesef bilmiyorum.
    Ne yazk ki ok eskilerden 1-2 ma yapmz diye biliyorum...imdi o zaman yanllara imza atan kiiler yznden biz de ikeci mi oluyoruz ? Bu ii gelenek haline getiren 1-2 kulp haricinde kuluplere srekli ikeci unvan vermek ne derece doru?
    Cengiz ubuku

zafer6161 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.10.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    39

Orhan Gencebay ( Batsn Bu Dnya) SAMSUN YRES
    Ne Olmu ampiyon Olamadysak,,,
    Hayallerimizi Satmadk'ya,,,

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Mezar Aras - Hdrlk Trks

Anadolu’da her yrenin trks olarak bilinir.(Ktahya,Konya,Amasya gibi.) Yeillikler iindeki Hdrlk Tepesi,trbesiyle birlikte Ktahya’nn her yerinden grnen ve yllardr mesire yeri olarak bilinen bir mevkimizdir.Bu gzel tepe 1960’l yllara kadar eteklerinde bulunan Sultanba ve Gkimen(Hmidiye) mahalleleri genleri arasda sahiplenebilmek iin mahalle kavgalarna sahne olmutur.Bahar aylarnda hangi mahalle yenerse tepe onlarn kontrolne geermi.Dier mahalle sakinlerini Hdrla sokmazlarm.Kavgalarda kama,bak,denek,sapan vb.aletler kullanrlarm.Bundan 80 yl kadar nce yine byle bir kavga zamanndaGkimen mahallesi delikanllarndan 3-5 ay nce askerden gelen Kazm;le yemei iin annesinden cimcik yapmasn ister.Annesi ie koyulur.Bu arada Kazm annesine yemek oluncaya kadarHdrlk’a dolap geleyim,arkadalar ne alemde bir bakaym der.Annesi: Olum cimcii atee koyuyorum yiyipte git derse de Kazm anne sen hazrlayncaya kadar ben gelirim deyip evden kar.Hdrlk eteklerindeki iki mezarlk arasnda Sultanba genlerinden sevdii,tand Arabac Musa ile karlar. Hdrlk yzznden hasm olduklarndan tartp kavgaya tutuurlar.Kazm’n zerinde hi bir ey yoktur.Musa dvleceini anlaynca kamasna sarlr ve Kazm’a rasgele saplamaya balar.Kazm ald bak darbeleri ile ylr kalr.Musa kaar.Bu arada bir hayli zaman getii halde olu gelmeyen Kazm’n annesi ”.Ccimcikte soudu,nerde kald bu olan”diye sokaa kar.Bakar ki btn insanlar “Kazm vurulmu”lklarla kouturuyorlar.Duyduklarna inanamaz,onlarn arasna katlp olum evladm lklaryla koarak mezar arasna gelir.Bir de ne grsn yiit delikanl Kazm kanlar iinde yerde yatyor.Annesi zerine kapanp feryat figan iinde zntye garkolur,atlar yakmaya balar.Hdrlk yznden bir delikanl daha kaybedilmitir.Musa yakalanp hapse atlr.Bu olay zerine yaklan atlar gnden gne hznl bir trkye dnr:

Mezar arasnda harman olur mu
    Kama kurun yarasna derman olur mu
    Kamay vuranda din iman olur mu

Aslanm Kazmm yerde yatyor
    Kaytan byklarn kana batyor

Mezar arasnda kanl kasaplar
    nsan ahbabna kamam saplar
    Cenazem gidiyor bakn ahbablar

Mezar arasnda melekler oktur
    Gelme doktor gelme aresi yoktur
    Bir Allah'tan baka hi kimsem yoktur

Mezarmn da kbleye kar
    stndeki imenler gzmn ya
    Bakn ey ahbablar Kazimin na

Mezar arasndan atlayamadm
    Dkld cephanem toplayamadm
    Zalm dmanlar haklyamadm

Kaytan byklarn kana batyo

ok etkileyici ve gzel bir para...Dinlemenizi tavsiye ederim...

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Bu gece aslnda trkden ok bir trkcy anmak iin bir para ekleyeceim:

zay Gnlm. Bir balama stad, Ege yresi trklerinin uzman, Yaren'in mucidi:

Yaren'in hikayesi:

Ninenin Mektubu - Hop diri dattiri

Nur iinde yatsn.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Neden Geldim stanbul'a _ Erkan Our ve smail Hakk Demirciolu

zellikle stanbulda memleket hasreti ekenlere gelsin bu trk Erkan Our ve smail Hakk stadlarnn mkemmel sesiyle..
    Konu OYlmaz tarafndan (22.07.2007 Saat 16:27 ) deitirilmitir.
    Kazimii gzas vorert

yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Elleri ayaklar plesi stadlarm Erkan Our ve brahim Hakk Demirciolu'dan

Erkan Our _ brahim Hakk Demirciolu _ Blblm Altn Kafeste (selanik )_Rumeli

Blblm Altn Kafeste

Blblm Altn Kafeste
    ter Aheste Aheste
    tme Blbl Yarim Hasta
    Ah Neyleym Su Gnlme
    Hasret Kaldm Sevdiime

Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Aldanamam
    Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Katlanamam

Blbller Har Alatr
    Asklar Yar Alatr
    Ben Felege Neylemiim
    Ben Her Bahar Alatr

Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Aldanamam
    Ben Sana Dayanamam
    Yarim Ben Sana Katlanamam
    Kazimii gzas vorert

Trabzonspor Kongre yesi
    yelik tarihi
    26.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

Klalar Doldu Bugn/Okuyan:Hamza enses(1904-1939)

Hamza enses’in kardei brahim, Diyarbakr’da askerdir. Eskiden askerlik sresi imdiki gibi olmayp 3-4 yl srer, sava dnemlerinde daha fazla srd de olurdu. te, Hamza, uzun zamandan beri askerliini yapmakta olan kardei brahim’i zlemitir. Onu grmek iin Diyarbakr’a gider ve kardeinin askerlik yapt tabur’un nizamiyesine varr.. Nizamiyede olan yetkililer “Kardeiniz grevde, grmeye aramayz” derler. Uzak yoldan geldiini, birka dakika bile olsa kardeini grmek istediini sylese de orada bulunanlar ”yasaktr” deyip kabul etmezler. Bunun zerine tabur komutanyla grmek istediini syler, zor bela tabur komutanyla grtrlr. Tabur komutan babacan tavrl birisidir. Onu iyi karlar. Bunun zerine Hamza enses, kendini tantr. Uzun yoldan geldiini, kardeini grmek istediini syler. Tabur komutan da mzie merakldr ve Hamza enses’in ismini nceden duymutur. Bu nedenle kendisine ay, kahve ikram edip arlar. Kardei brahim’i odasna artp grtrr.

Grme biterken Tabur komutan Hamza enses’e, “Buraya kadar gelmiken bir gece yapalm” der. O da kabul edince, taburdakilere gzel bir gece yaplr. Hamza enses, kardei brahim’den ayrlmann znts ile o gecede;

Klalar doldu bugn
    Doldu boald bugn
    Gel karda grelim
    Ayrlk oldu bugn
    Naar eliden vah vah yr yr

Geceler yrim oldu
    Alamak krm oldu
    Her dertten yklmazdm
    Sebebim zalim oldu
    Garib eliden vah vah yr yr

Bestesini yapar ve orada bulunanlara okur. ok sevilen bu eserini daha sonra plaa okuyarak lmszletirir.

Dinleminiz tavsiye ederim,ok yank bir ses...

Ba - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.05.2005
    Nereden
    Uzak Dou
    Ya
    34

Sar Oda dizisinde baya almt bu trk

Glen - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.07.2005

Alnt zafer6161 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Orhan Gencebay ( Batsn Bu Dnya) SAMSUN YRES
    ok yaa emi zafer
    Sadece Trabzonspor!

kelkitli29 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Almanya
    Ya
    34

http://youtube.com/watch?v=gs3dwoqzED4

Esat kabakli dan - Gmdm Ogul

Yalniz Enver Celik diyor, aslinda onu daha cok begeniyorumda bulamadim.
    Hikayesini bilemeyecegim, kusura bakmayin.
    Ben Asyada byyen, Avrupaya yryen TRKM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TRKM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TRKM. Ben OSMANLININ torunuyum - TRKM.

kelkitli29 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Almanya
    Ya
    34

Yresi : Gmshane

http://youtube.com/watch?v=l5uynCNpxVo

Alli Gelin

Yillar nce ilcede iki genc evlenir. Evlendikten bir kac ay sonra delikanli gurbet yoluna dser, gurbet elinde bir iftiraya ugrar dser hapishaneye. Yillarca yattiktan sonra saci sakali agarmis olarak cikar hapishaneden tutar kynn yolunu. Ama aklindan yavuklusu cikmaz o erin. Acep yavuklusu duruyor mu yoksa baska birisi ile mi evlendi? Ky yoluna koyulur varinca kye yavuklusunun koynunda bir delikanli yatiyor. Ne bilsin kendi oglu oldugunu. Bari der karnimi doyurayimda yine cekip gidem gurbet ellere ve bu trky sylemeye baslar.

Hikayenin dogru oldugunu dsnyorum cnk byklerimizden, zellikle gmshanedeki byklerimizden hep duyariz bunu. Herif kye gelip karisina ogluna sarilamadan cekmis gitmis gene ve ls bile gelmemis daha kye.
    Ben Asyada byyen, Avrupaya yryen TRKM. Krallara bas egdiren, kiliselere hilal ve yildiz giydiren TRKM!!!
    Ben daglarda gemi gezdiren, kilicina bas egdiren TRKM. Ben OSMANLININ torunuyum - TRKM.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)